[Bratislava] Rekonštrukcia SNG | Reconstruction of Slovak National Gallery - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old November 21st, 2016, 10:04 AM   #61
BrunoBA
Slovakiaaaa!!!!!!!!!!!!!!

BrunoBA's Avatar

Likes (Received): 695

Veru s tym co povedal JRBA sa stotoznujem ... vela ludi je presdvedcenych ze to co je unikatne a ine je samozrejme hned dobre ... ale obcas ako napr v tomto pripade to ma svoj dovod ze je to jedinecne lebo nikto by znovu taky hnus nepostavil ...
BrunoBA no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 21st, 2016, 05:48 PM   #62
kajšmentke
Registered User

Likes (Received): 567

ono by to možno nebolo až také tragické nebyť tej nešťastnej polohy na nábreží
kajšmentke no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2016, 06:53 PM   #63
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1212

Quote:
Originally Posted by Favorit View Post
14.11.
od brutalizmu k high-tech
Nie je to náhodou funkcionalizmus a nie brutalizmus?
Old November 21st, 2016, 09:54 PM   #64
SVGA
Registered User

SVGA's Avatar

Likes (Received): 574

nedá mi, opäť sa musím premostenia zastať. podľa mňa je spolu s mostom snp a budovou rozhlasu to najhodnotnejšie a najikonickejšie, čo sa v bratislave v rámci povojnovej moderny realizovalo. neoklasicistických ulíc je v každom meste požehnane, nieže by nemali svoje čaro, nič proti nim nemám. ale práve tieto stavby dodávajú mestu jeho nezameniteľnosť. sú výkladnou striňou národa, jeho schopností realizovať dielo takejto ideovej a technologickej náročnosti. a v neposlednom rade, galérie po celom svete sú viac či menej excentrické budovy na exponovaných miestach. tak to má byť.
Old November 21st, 2016, 10:03 PM   #65
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 6059

Quote:
Originally Posted by Ondro View Post
Nie. V dejinách architektúry som laik, takže nebudem sa tu hrať zbytočne na múdreho, ale odporúčam ti pozrieť si Le Corbusierovu tvorbu. Tá išla od funkcionalizmu k brutalizmu a to až takému, že obyvatelia jeho stavieb z toho páchali samovraždy.

Quote:
Originally Posted by SVGA View Post
nedá mi, opäť sa musím premostenia zastať.
Súhlas. Každú chvíľu sa ale objaví negatívny názor na prístavbu, tak nech si myslí každý čo chce. Je to jednoducho asi jedna z najkontroverznejších budov v Bratislave a mne sa jednoducho páči.

Last edited by Favorit; November 21st, 2016 at 10:08 PM.
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2016, 10:21 PM   #66
Anuris
Registered User

Likes (Received): 3305

Toto na tejto fotke je čistý hnus. Za môjho života si to viac-menej pamätám len v takejto podobe, takze nemám dôvod k tomu mat pozitívny vzťah. Rozhlas a Most SNP sú po estetickej stránke niekde úplne inde. Toto je ikonické akurát vo svojej odpudivosti a necitlivom zasadení do okolitého prostredia. Technické kvality, do ktorých sa nevyznám, nespochybňujem, môžem vďaka k tomu byt k stavbe tolerantnejsi, ale moje vnímanie to o 180 stupňov nezmení. To môže dosiahnuť až kvalitná rekonštrukcia, ktorá tomu dá hodnotnejší obklad, vyčistí to a pomocou skla aj vizuálne zjemni a viac otvorí svetu.

Quote:
Originally Posted by baleadasena View Post
Anuris no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2016, 11:02 PM   #67
Amrafel
YIM.BA

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6928

Keďže presne to je v pláne, tak hádam sa už čoskoro aj široká verejnosť začne na to pozerať inak

Bratislave vo všeobecnosti chýba veľká verejná budova, kde by človek mohol v podstate "len tak" tráviť čas v príjemnom prostredí, pričom by ho to prostredie aj nejako "zušľachťovalo". V USA to robia hlavne verejné knižnice a skvelé komunitné centrá, v Londýne je takou stavbou napríklad Tate Modern, v Prahe Technická knihovna. Verím, že u nás to bude SNG a tá radikálne zmení vzťah spoločnosti k verejnému priestoru.

YIM.BA.

Michal.B.Kovac, KLEPETO liked this post
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2016, 11:55 PM   #68
Anuris
Registered User

Závisí od toho, ako sa tá rekonštrukcia vydarí a či zrealizované úpravy budú dostatočne na to, aby dojem zo stavby nielen zlepšili, ale aj úplne obratili. Samotný koncept premostenia má podľa mna potenciál, ale chcelo byt to niečo viac futuristicke a presvetlené ako brutalisticke a uzavrete. Toho skla by som tam oproti schválenému projektu rekonštrukcie privítal aj viac, ale uvidíme, ako to nakoniec vypáli... Uz to, že sa s tým konečne niečo robí a posunie sa to smerom k lepšiemu, však každopádne treba hodnotiť kladne.
Old November 22nd, 2016, 03:15 AM   #69
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Likes (Received): 6352

Quote:
Originally Posted by Ondro View Post
Tu stavbu tazko zaradit, nie je to ani striktny brutalizmus a nie je to ani striktny funkcionalizmus. Podstatne vsak je, ze stavbu si mnoho ludi asociuje s komunistickou modernou, ktora lubila taketo monumentalne diela, prezentujuce okazalost a totalitu v systeme.

Quote:
nedá mi, opäť sa musím premostenia zastať. podľa mňa je spolu s mostom snp a budovou rozhlasu to najhodnotnejšie a najikonickejšie, čo sa v bratislave v rámci povojnovej moderny realizovalo.
Robi sa architektura prioritne preto, aby sluzila ludom, alebo preto, aby uspokojovala naivne predstavy architektov k autoritativnemu rozsudzovaniu verejneho priestoru?

Ak sa tato budova za 35 rokov neoblubila medzi ludmi, tak ani potom, ako lacny komunisticky plech nahradia novym perforovanym obkladom, vyumyvaju rokmi usadzenu spinu na oknach, sa monumentalna hmota necitlivo zasadena do povodnej struktury nestane ustretovejsou, ani oblubenejsou a dokonca ani neutralnou.

Co sa napriklad o Rozhlase alebo Moste SNP neda povedat, kedze tie sa s mestom za tie roky zzili a mesto sa s nimi stotoznilo, napriek urcitej zazitej historickej krivde, ktora stavby sprevadzala.

Prenajomcakany, Ondro, Qwert liked this post
E499.3056 no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2016, 12:48 PM   #70
SVGA
Registered User

SVGA's Avatar

Quote:
Originally Posted by E499.3056 View Post
Robi sa architektura prioritne preto, aby sluzila ludom, alebo preto, aby uspokojovala naivne predstavy architektov k autoritativnemu rozsudzovaniu verejneho priestoru?

Ak sa tato budova za 35 rokov neoblubila medzi ludmi, tak ani potom, ako lacny komunisticky plech nahradia novym perforovanym obkladom, vyumyvaju rokmi usadzenu spinu na oknach, sa monumentalna hmota necitlivo zasadena do povodnej struktury nestane ustretovejsou, ani oblubenejsou a dokonca ani neutralnou.

Co sa napriklad o Rozhlase alebo Moste SNP neda povedat, kedze tie sa s mestom za tie roky zzili a mesto sa s nimi stotoznilo, napriek urcitej zazitej historickej krivde, ktora stavby sprevadzala.
opäť toto tvoje znevažovanie. naivné predstavy architektov... ok, o to tu ale nejde.

čo sa obľúbenosti týka - letný pavilón pod premostením bol skoro každý deň plný. oddychujúci turisti, dôchodkyne na káve, hrajúce sa deti, aj návštevníci galérie samozrejme. premietania v amfiteátri (ktorý sa rovnako, ako nádvorie trestuhodne dlho nevyužíval) narvaté na prasknutie, pri všetkých, ktorých som sa zúčastnil, sa sedelo aj na zemi a stálo za sedadlami. premostenie samozrejme také navštevované byť nemohlo, keďže bolo uzavreté, ale vzhľadom na návštevnosť a obľúbenosť (!) galérie, by som si dovolil tvrdiť, že aj to bude využité. nehovoriac o nových funkciách, ktoré po rekonštrukcii ešte viac otvoria nádvorie aj celú galériu verejnosti.

nemáš rád dedečka, nepáči sa ti galéria. ok, tomu dokážem porozumieť. ale negeneralizuj svoje vlastné vnímanie. samozrejme, že takáto stavba a vôbec galéria vo všeobecnosti nie je pre každého. ale priaznivcov aj návštevníkov má rozhodne dostatok.

Amrafel, Michal_F liked this post
SVGA está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 22nd, 2016, 03:38 PM   #71
E499.3056
Moderator

E499.3056's Avatar

Likes (Received): 6352

Quote:
opäť toto tvoje znevažovanie. naivné predstavy architektov... ok, o to tu ale nejde.

nemáš rád dedečka, nepáči sa ti galéria. ok, tomu dokážem porozumieť. ale negeneralizuj svoje vlastné vnímanie. samozrejme, že takáto stavba a vôbec galéria vo všeobecnosti nie je pre každého. ale priaznivcov aj návštevníkov má rozhodne dostatok.
Tu vobec nejde o Dedecka, ale o konkretnu stavbu v konkretnom priestore a prostredi. Dedecek je v tomto nepodstatny. Ak mam chapat odpoved na uvodnu otazku, ci ma architektura sluzit ludom alebo architektom v zmysle, ze ma sluzit architektom, tak potom mi je vsetko uplne jasne. Potom sa ani nemozeme cudovat, ze laicka verejnost ma taky vztah k architekture/architektom a to je aj zdovodnenie toho, preco je slovenska architektura v tomto tisicroci v slepej ulicke.

Nakoniec, neviem, z coho si vydedukoval, ze sa mi stavba nepaci, viackrat som sa vyjadril, ze stavba je v pohode, ale je na zlom mieste. A to je klucovy problem, ktory sa nenapravi ani po dalsich 35 rokoch a prave ten Dedecek, ktoreho obhajujes, si bude musiet kvoli tomu znasat verejnu kritiku, kedze je to stavba, ktora, ako som spomenul, na rozdiel od Mosta SNP/obratenej pyramidy ludi aj po rokoch stale rozdeluje a nespaja
E499.3056 no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2016, 04:03 PM   #72
SVGA
Registered User

SVGA's Avatar

rešpektujem ťa ako odborníka na dopravu a nechcem sa s tebou hádať. ale ja si naopak myslím, že architektúra má do verejného priestoru prinášať podnety. koniec-koncov, polovica známych ikonických budov bola prijatá negatívne, až s pobúrením a trvalo mnohé roky, kým im obyvatelia prišli na chuť. eiffelovka, opera v sydney, empire state building, guggenheimovo múzeum, sagrada familia... keby sa malo stavať iba to, čo sa páči väčšine, tak sme obklopení zelenofialovými domcami s balustrádami a sadrovými levmi.

nikde som nenapísal, ani nenaznačil, že architektúra má slúžiť architektom. naopak, píšem o tom, že sng - napriek svojmu žalostnému stavu - vynikajúco slúžila práve ľuďom.

Michal_F, Janci1982 liked this post
Old November 22nd, 2016, 04:39 PM   #73
Anuris
Registered User

Pre zaujimavost ine navrhy rekonstrukcie SNG a upravy premostenia...

Sutaz 2003: http://archinet.sk/Galeria/vystava.asp?SKA=&Vystava=9
Sutaz 2005: http://archinet.sk/Galeria/vystava.asp?SKA=&Vystava=41

Favorit, SVGA liked this post
Old November 22nd, 2016, 05:25 PM   #74
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 6059

Vďaka za linky. Tie súťažné návrhy som doteraz asi nikdy nevidel. Neviem ako znelo zadanie v tom 2003, keďže nikto neodstránil pôvodnú konštrukciu premostenia, ale ak mala ostať zachovaná, tak väčšina aspoň mne známych architektov k tomu pristupovala dosť citlivo a zrejme s rešpektom.

Asi najviac sa mi páči návrh kolektívu Kusý a Paňák, ktorí ďalej rozvíjali Dedečkov koncept a ešte aj odhaľujú konštrukčné riešenia. Ale to už je teraz jedno. Som rád, že práve oni sa podieľajú na rekonštrukcii, len trochu sa obávam tej fasády. Vieme ako to u nás chodí s priebežnou údržbou a tie šikmé sklá ale aj členitý fasádový obklad sa asi budú rýchlo prášiť.
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2016, 12:06 AM   #75
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1212

Quote:
Originally Posted by Anuris View Post

Niektoré sú fakt absolútne bez nápadu. Všetky sú hnus. Súčasné vizualizácie sú z toho najlepšie...
Old November 23rd, 2016, 01:06 AM   #76
BrunoBA
Slovakiaaaa!!!!!!!!!!!!!!

BrunoBA's Avatar

Likes (Received): 695

nahodou 32-ka je paradna....

Rybiz liked this post
BrunoBA no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2016, 10:40 AM   #77
Trak-Tor
Registered User

Likes (Received): 1937

Síce je to historické fotografie, ale hádam sa sem hodia. Ako (by) to vyzeralo bez premostenia:

baleadasena, SVGA, Qwert, froogg liked this post
Trak-Tor no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2016, 10:47 AM   #78
Trak-Tor
Registered User

Likes (Received): 1937

A tu sú fotky modelu, z ktorých je jasné, že to nebolo celé dokončené.
S tými budovami na rohu Rázusovho nábrežia a Riečnej ulice sa nepočítalo.

baleadasena, Marmag, hidden, Janci1982 liked this post

Last edited by Trak-Tor; November 23rd, 2016 at 09:40 PM.
Trak-Tor no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2016, 11:09 AM   #79
Prenajomcakany
Registered User

Prenajomcakany's Avatar

Likes (Received): 833

Neskutočne odpudivé, z každého pohľadu, ešte aj vrabce z toho musia grcať...
Prenajomcakany no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2016, 12:11 PM   #80
SVGA
Registered User

SVGA's Avatar

Quote:
Originally Posted by Trak-Tor View Post
A tu sú fotky modelu, z ktorých je jasné, že to nebolo celé dokončené.
S tými budovami na rohu Rázusocho nábrežia a Riečnej ulice sa nepočítalo.
v jednom z tých činžiakov býval akýsi papaláš, ktorý sa odmietol sťahovať, preto ostali stáť, tak aspoň hovoril dedeček.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules