[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1187 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 10th, 2019, 09:29 AM   #23721
yolan
Bayern Polaken

yolan's Avatar

Likes (Received): 2747

PZU jako największy ubezpieczyciel w tym kraju mógłby zrobić kampanię skierowaną do kierowców - nie wyprzedzaj i nie omijaj przed przejściem dla pieszych.

Na prawdę nie widzisz problemu, potwierdzonego przez statystyki, że obecne działania nie wystarczają?
A rozdawanie odblasków to jest klasyczne działanie na odpierdol. Po prostu przyjęło się w Polsce, w policji, w komisjach BRD i w ogóle wszędzie, że:
- bezpieczeństwo pieszych = więcej odblasków.

A że nie działa? Trudno to przyznać, bo trzeba by było stanąć wbrew obowiązującemu mitowi i być przeciwko wąsaczom z lat 70-tych. Ale przynajmniej rozdając odblaski, można PR podkręcić jak to bardzo dbamy o bezpieczeństwo.

To tak samo jak w powszechnej świadomości społecznej dalej funkcjonuje przekonanie, że dbanie o środowisko = segregowanie śmieci.

mlodyy1985, ArtiiP, dj_pajak, S7 skyline liked this post
yolan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 10th, 2019, 09:49 AM   #23722
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Likes (Received): 76131

Quote:
Originally Posted by yolan View Post
PZU jako największy ubezpieczyciel w tym kraju mógłby zrobić kampanię skierowaną do kierowców - nie wyprzedzaj i nie omijaj przed przejściem dla pieszych.

Na prawdę nie widzisz problemu, potwierdzonego przez statystyki, że obecne działania nie wystarczają?
Zaiste rewolucyjne podejście. Stare nie wystarcza, więc rozwalmy wszystko, co było do tej pory, i zacznijmy inaczej. Jak się nie uda, znowu rozwalimy i znowu zaczniemy. Jak w dowcipie o Żydzie, któremu chorowały kury.

Quote:
A rozdawanie odblasków to jest klasyczne działanie na odpierdol. Po prostu przyjęło się w Polsce, w policji, w komisjach BRD i w ogóle wszędzie, że:
- bezpieczeństwo pieszych = więcej odblasków.
Uważasz, że mniej odblasków=większe bezpieczeństwo pieszych?
Dlaczego uważasz, że tylko jeden rodzaj działań może przynieś efekty? Dlaczego odblaski nie mogą być jednym z elementów dbania o bezpieczeństwo pieszych? Per analogiam. Czy uważasz, że poduszki powietrzne w samochodach należy zlikwidować? Przecież są pasy, strefy zgniotu, wzmocnienia..?

Quote:
A że nie działa? Trudno to przyznać, bo trzeba by było stanąć wbrew obowiązującemu mitowi i być przeciwko wąsaczom z lat 70-tych. Ale przynajmniej rozdając odblaski, można PR podkręcić jak to bardzo dbamy o bezpieczeństwo.
Nie działa. W ogóle? Masz jakieś porównanie z sytuacją, gdy odblasków nie było? O to, że "nie dość działa", można oskarżyć każdego. Czy uważasz, że nie należy łapać złodziei sklepowych, bo są bandyci okradający banki?

Quote:
To tak samo jak w powszechnej świadomości społecznej dalej funkcjonuje przekonanie, że dbanie o środowisko = segregowanie śmieci.
A tutaj nie mam pojęcia, o co Ci chodzi?
Old October 10th, 2019, 10:46 AM   #23723
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 18288

Hipolit, to nie jest tak, że stare nie wystarcza. Stare po prostu nie działa i dlatego trzeba to rozpierdzielić i zbudować na nowo.
Nie działa wmawianie kierowcom, że to piesi mają zadbać o własne bezpieczeństwo, bo sprawcami są przede wszystkim kierowcy i to ich trzeba nauczyć bezpiecznego podejścia do pieszych

dj_pajak, S7 skyline, Chudy1210 liked this post
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 11:16 AM   #23724
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Quote:
Originally Posted by misioho View Post
Hipolit, to nie jest tak, że stare nie wystarcza. Stare po prostu nie działa i dlatego trzeba to rozpierdzielić i zbudować na nowo.
Wiesz, jako człowiek już doświadczony, uważam, że rewolucje zbyt często robione są w myśl hasła "trzeba wiele zmienić, by wszystko zostało po staremu" . Dlaczego uważasz, że odblaski nie działają? Sam niedawno wieczorem ominąłem rowerzystę tylko dlatego, że miał odblaski na kurtce (rower bez jakichkolwiek świateł, niestety). Czy odblask poprawia bezpieczeństwo go noszącego? Według mnie - tak. I mam na to dowody naoczne. A statystyki - wybacz - sam takie pisywałem (też dotyczące bezpieczeństwa, ale akurat w innej dziedzinie) na potrzeby P.T. Zwierzchności, wiem, co może w nich być.

Quote:
Nie działa wmawianie kierowcom, że to piesi mają zadbać o własne bezpieczeństwo, bo sprawcami są przede wszystkim kierowcy i to ich trzeba nauczyć bezpiecznego podejścia do pieszych
Kto wmawia cokolwiek kierowcom!? Jeśli kupiłem auto osobowe z poduszkami powietrznymi, a po zmroku używam świateł, to wmawiam cokolwiek kierowcom ciężarówek? Namawiam ich do taranowania mnie?
Old October 10th, 2019, 11:36 AM   #23725
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 18288

No właśnie o to chodzi, że nigdy żadnej rewolucji nie było. W końcu czas coś zmienić.
Odblaski same w sobie nie są złe, złem jest udawanie, że odblaski załatwią sprawę.

Natomiast opowiadanie w kółko, że lekiem na całe zło są odblaski, to właśnie jest wmawianie kierowcom, że piesi mają sami o siebie zadbać i jak coś się zdarzy to sami sobie zasłużyli, bo nie mieli odblasków.

dj_pajak liked this post
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 11:48 AM   #23726
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Quote:
Natomiast opowiadanie w kółko, że lekiem na całe zło są odblaski, to właśnie jest wmawianie kierowcom, że piesi mają sami o siebie zadbać i jak coś się zdarzy to sami sobie zasłużyli, bo nie mieli odblasków.
Czy możesz podać jakiś przykład "opowiadania" że lekiem na całe zło są odblaski?
Czy uważasz, że idący nocą, nieoświetloną wiejską drogą pieszy ubrany cały na czarno, albo tak ubrany, a jadący 40-letnim rowerem "Ukraina" rowerzysta, nie przyczyniają się do tego, że ktoś w nich może wjechać? Czy uważasz, że dobrze by było, aby "w imię rewolucji" dalej ubierali się na czarno i może jeszcze wyskakiwali znienacka przed jadące samochody, "bo to kierowca winien"?

Maciek97 liked this post
Hipolit no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 12:02 PM   #23727
yolan
Bayern Polaken

yolan's Avatar

Ja ci piszę o potencjalnej kampanii PZU, a ty mi tu jakimiś rewolucjami wyjeżdżasz. Ciężko tak prowadzić dyskusję, zatem 3 pytania kontrolne:
- czy na prawdę uważasz, że rewolucją byłoby położenie większego nacisku na odpowiedzialność kierowców za bezpieczeństwo pieszych?
- czy może uważasz, że to tylko piesi są odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo?
- kto jest odpowiedzialny za potrącenie w poniższym przykładzie?

dj_pajak liked this post
Old October 10th, 2019, 12:32 PM   #23728
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 38417

IMO zgodnie z wizją zero jest współwina WSZYSTKICH, ale u nas wąsiaste mariany uznają, że tylko kierowcy. Tak, ale po drugie powinien być azyl i zwężenie oraz jakiejś doświetlenie no i edukacja wśród pieszych.

A co do spotu to oczywiście można by zrobić, nawet pomysł mam, ale wątpię, żeby powstało i zgodzono się wyemitować bo "pokazuje, że jazda samochodem nie jest tylko sielanką, ale wiąże się z wypadkami, tragediami, płaczem i krzykiem". U nas kampanie BRD są kurła tak nudne, że dzieci można nimi usypiać. Tymczasem w Irlandii(ten pierwszy sprzed 10 lat):

Ten spot jest tak straszny/zapadający w pamięć, że można go było emitować dopiero od 21...

Utkwiło w pamięci?I dobrze a teraz przypomnijcie sobie jakiś spot z Polski...

Notabene wskaźnik śmiertelności w Irlandii jest jeden z najniższych w Unii i RSA(Road Safety Authority) robi świetną robotę. No, ale u nas z autami jak z bronią- "kierofcuf szkalujom" i nie można nic mówić zlego o kierowcach autach a jakiekolwiek kampanie muszą byc skierowane do wszystkich byle nie do kierowców.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

dj_pajak liked this post
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 01:41 PM   #23729
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Quote:
Ja ci piszę o potencjalnej kampanii PZU, a ty mi tu jakimiś rewolucjami wyjeżdżasz.
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, proponujesz wprost, by nie prowadzić kampanii z elementami odblaskowymi. Tak – czy nie? Jeśli tak, to jest to jak dla mnie rewolucyjne podejście. Z ofiarami, jak w każdej rewolucji.
Z odpowiedziami na Twoje pytania pozwolę sobie wstrzymać się do czasu, aż Ty nie odpowiesz na moje, które zadałem Ci wcześniej.
Old October 10th, 2019, 02:47 PM   #23730
SRC_100
Registered User

SRC_100's Avatar

Likes (Received): 5016

Quote:
- kto jest odpowiedzialny za potrącenie w poniższym przykładzie?
Zdecydowanie pieszy, w momencie potracenia wyszedł poza pasy...
SRC_100 no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 02:53 PM   #23731
marekb74
Registered User

Likes (Received): 1476

Kampania PZU kosztuje - powiedzmy -10.000zł. Jeśli PZU jest skłonne wyłożyć dodatkowe 10.000zł, to niech zostawi kampanię "odblaskową" i dołoży kampanię o tym jak kierowcy powinni się zachowywać w okolicach PdP. Ale jeśli może wydać tylko 10.000zł, to niech to będzie kampania o zachowaniu kierowców na PdP.
marekb74 no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 02:57 PM   #23732
demoos
Registered User

Likes (Received): 17448

Mit odblaskow i ich zbawiennego wplywu na poprawe bezpieczenstwa wiecznie zywy.

Dam inny przyklad, moze teraz niektorzy zrozumieja, ze nie od odblaskow powinno sie zaczac.

Gdy jest wyciek na dwoch rurach z woda, jedna 1000mm, druga 100mm, to najpierw lata sie te 1000mm, potem 100mm. Nie odwrotnie.
demoos no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2019, 03:13 PM   #23733
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Quote:
Originally Posted by demoos View Post
Mit odblaskow i ich zbawiennego wplywu na poprawe bezpieczenstwa wiecznie zywy.
Tak się zastanawiam, po co samochody, motocykle i rowery są w takie rzeczy wyposażane, skoro to mit?

Quote:
Dam inny przyklad, moze teraz niektorzy zrozumieja, ze nie od odblaskow powinno sie zaczac.

Gdy jest wyciek na dwoch rurach z woda, jedna 1000mm, druga 100mm, to najpierw lata sie te 1000mm, potem 100mm. Nie odwrotnie.
Ale skoro już zaczęto, to chyba nie trzeba rozwiercać celowo tej 100mm?
Old October 10th, 2019, 03:30 PM   #23734
demoos
Registered User

A z 1000 dalej cieknie bo nikt jej nie rusza, a 100 klei sie co chwile. Problem jak byl tak jest i nikt z nim nic nie robi.

Quote:
Originally Posted by Hipolit View Post
Tak się zastanawiam, po co samochody, motocykle i rowery są w takie rzeczy wyposażane, skoro to mit?
Rozmawiamy o pieszych z odblaskami. Ile % zdarzen moglo wygladac inaczej dzieki odblaskom? 5? 10? Ile sie wyeliminuje? Pare % z tych 10.
Old October 10th, 2019, 03:43 PM   #23735
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Quote:
A z 1000 dalej cieknie bo nikt jej nie rusza, a 100 klei sie co chwile. Problem jak byl tak jest i nikt z nim nic nie robi.
To miej pretensje o to, czego się nie robi, a nie o to, co się robi.

Quote:
Rozmawiamy o pieszych z odblaskami.
Ale odblaski działają tak samo bez względu na to, czy to pieszy, czy osiemnastotonowa przyczepa stojąca luzem na poboczu.

Quote:
Ile % zdarzen moglo wygladac inaczej dzieki odblaskom? 5? 10? Ile sie wyeliminuje? Pare % z tych 10.
Może w takim PZU mają jakieś inne wyliczenie w tym względzie? Albo w BRD KGP? Ty z góry zakładasz, że nie. Ja z doświadczenia własnego wiem, że zwłaszcza na wsiach, jest to problem.
Old October 10th, 2019, 03:48 PM   #23736
demoos
Registered User

Przeciez sa statystyki ile % mialo miejsce w nocy, gdzie odblask cos da.

Dalej nie zajmujemy sie glownym problemem, a problemem, ktory jest tylko pudrowaniem, a koszty tego ponosza ludzie.

Prosciej juz nie potrafie tego wytlumaczyc.
Old October 10th, 2019, 04:08 PM   #23737
Hipolit
Registered User

Hipolit's Avatar

Quote:
Przeciez sa statystyki ile % mialo miejsce w nocy, gdzie odblask cos da.
Da albo odblask, albo to, że pieszy zszedł "z linii ognia" Nie ustalisz tego na etapie zwykłych analiz statystycznych. Za mało szczegółów.

Quote:
Dalej nie zajmujemy sie glownym problemem, a problemem, ktory jest tylko pudrowaniem, a koszty tego ponosza ludzie.
Jest jedno wyjście, które zredukuje liczbę osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych do zera. Niestety, wzrośnie ilość stratowanych przez konie i wielbłądy.
Zawsze będzie coś, z czego nie będziesz zadowolony. Jak popatrzysz na wątek o katastrofach kolejowych - tam podstawowym problemem jest przejeżdżanie przez zamknięte półzapory albo świecące się sygnalizatory. Tam też żądają kampanii. I OK. Jak ktoś może - nich lobbuje. Ale po co dyskredytować inne działania, które jednak coś dają?

Quote:
Prosciej juz nie potrafie tego wytlumaczyc.
Ty uważasz, że mały procent, ja twierdzę, z nie masz danych. Wyżej napisałem, dlaczego dokładnych danych być nie może. Bo nie możesz mieć danych o wypadkach, które nie zaistniały.

Na tym kończę.
Dziękuję za dyskusję Wszystkim.
Do zobaczenia!
Old October 10th, 2019, 04:12 PM   #23738
yolan
Bayern Polaken

yolan's Avatar

Quote:
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, proponujesz wprost, by nie prowadzić kampanii z elementami odblaskowymi. Tak – czy nie? Jeśli tak, to jest to jak dla mnie rewolucyjne podejście. Z ofiarami, jak w każdej rewolucji.
Z odpowiedziami na Twoje pytania pozwolę sobie wstrzymać się do czasu, aż Ty nie odpowiesz na moje, które zadałem Ci wcześniej.
Źle mnie zrozumiałeś.
Proponuję, żeby oprócz kampanii odblaskowej, która jest bardzo ważna na wsi i małych miastach, rozpocząć równolegle kampanię skierowaną do kierowców, które jest ważniejsza w miastach.
Po to, żeby zacząć odchodzić od wadliwego przekonania społecznego, że bezpieczeństwo pieszych=odblaski i nic więcej, czego kwintesencją jest wyprowadzanie przedszkolaków w biały dzień w za dużych kamizelkach.

A czemu PZU tego nie zrobi? Bo pewnie doskonale wie, że by to mogło uderzyć w jakiś sposób we własnych klientów na zasadzie negatywnego skojarzenia. Bo przecież każdy polski kierowca jeździ szybko, ale bezpiecznie.

demoos, mozgow, dj_pajak, Chudy1210, Laskos liked this post
Old October 10th, 2019, 04:19 PM   #23739
demoos
Registered User

Quote:
Ale po co dyskredytować inne działania, które jednak coś dają?
Twierdze, ze nie masz danych, ze cos to daje

Widze, ze dalej nie rozumiesz, ze nikt nie neguje odblaskowych akcji samych w sobie, a to, ze to jest glowne dzialanie majace cos poprawic. A powinno to byc tylko dzialanie dodatkowe. Glowny problem jest znany i nic sie z nim nie robi.
Old October 10th, 2019, 04:24 PM   #23740
Kemo
Registered User

Likes (Received): 36220

Quote:
Widze, ze dalej nie rozumiesz, ze nikt nie neguje odblaskowych akcji samych w sobie,
Z wyjątkiem połowy stałych bywalców tego wątku...
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules