[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1185 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 4th, 2019, 04:24 PM   #23681
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 38760

Wreszcie!!
Quote:
Na autostradzie A2 pojawiły się poduszki antyzderzeniowe. Jest ich tylko dziesięć, a już trzy razy uratowały życie kierowcom

Dziesięć osłon energochłonnych zabezpiecza kierowców i służby przed skutkami wypadku. Dzięki nim w tym roku trzy razy udało się uniknąć tragedii.

By zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom, ale też osobom podróżującym naszą autostradą, zdecydowaliśmy się na zakup specjalnych energochłonnych osłon, wyposażonych w tablice sygnalizacyjne, których zadaniem jest zabezpieczenie robót prowadzonych na jezdni autostrady. Tylko w tym roku doszło do trzech zdarzeń, w których poduszka antyzderzeniowa uratowała życie kierowcom

- wylicza Włodzimierz Matczak, dyrektor Eksploatacji Autostrady w firmie Autostrada Eksploatacja.

Kierowcy nie zwracają uwagi na trwające na autostradzie prace

W przeprowadzonym w lipcu tego roku na autostradzie A2 badaniu ankietowym 71 proc. badanych kierowców przyznało, że zauważyło pracujący na autostradzie sprzęt lecz jedynie 48 proc. dostosowało prędkość do ustawionego oznakowania. Zaledwie 38 proc. badanych zmniejszyło prędkość do ich zdaniem odpowiedniej, a aż 10 proc. uznało, że nie musi zwalniać.
http://moto.pl/MotoPL/7,88389,252700...0w#s=BoxOpImg4

W Szwecji już ponad 10 lat temu widziałem takie rozwiązanie.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

Hipolit liked this post
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 4th, 2019, 08:46 PM   #23682
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 1078

Quote:
lecz jedynie 48 proc. dostosowało prędkość do ustawionego oznakowania
Buehuehuehue, ankietowanym humor dopisuje. Jak zwalniam do ograniczenia na autostradzie przy robotach to w 100% za chwilę mam sznurek na zderzaku, nierzadko TIR-a. Nic dziwnego, że trzeba kolejnych wynalazków ratujących kierowców z zagrożeń, które sami na siebie sprowadzają.
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2019, 09:03 PM   #23683
mlodyy1985
Registered User

Jakby były fotoradary( ale panie, kierofcuf szkalujom!) To rura by zmiękła i pięknie pilnowaliby się(niczym w Austrii i Niemczech gdzie przy remontach są fotoradary).
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
Sponsored Links
Advertisement

Old October 4th, 2019, 10:18 PM   #23684
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 11605

Quote:
Originally Posted by marekb74 View Post
W Hiszpanii (w Madrycie) zielone światło miga tak długo, że idąc spokojnym krokiem można przejść przez całą ulicę. U nas często są to dwa-trzy mrugnięcia, tak że spiesznym krokiem przejdę w tym czasie jeden pas ruchu (a ktoś mniej sprawny lub dziecko nawet tego nie).
A w Wielkiej Brytanii migania nie ma w ogóle. W Niemczech – szczerze, nie pamiętam, ale też możliwe, że nie ma.

Miganie to tylko taka sugestia, by przechodzić przez jezdnię jak najszybciej... Przecież nawet w ostatniej chwili migania pieszy może wejść na przejście i będzie to w pełni zgodne z prawem.
Old October 5th, 2019, 05:24 AM   #23685
m_w_r
Registered User

Likes (Received): 769

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
A w Wielkiej Brytanii migania nie ma w ogóle.
Zależy na jakim przejściu.

Na przejściach typu pelican crossing jak najbardziej bywa (na niepowiązanych ze skrzyżowaniem przejściach samodzielnych wespół z żółtym migającym dla kierowców zezwalającym na jazdę w sytuacji gdy już wszyscy piesi opuścili jezdnię). Choć tych przejść już rzeczywiście jest coraz mniej i zastępowane są przez przejścia typu puffin crossing, gdzie nie ma klasycznego sygnalizatora dla pieszych po przeciwnej stronie jezdni, tylko wyświetlacz umieszczony na wspólnym panelu razem z jednym z przycisków wyzwalania, zawsze tym od strony nadjeżdżania pojazdów bliższą stroną jezdni (co oczywiście implikuje, że po rozpoczęciu przechodzenia pieszy w ogóle nie ma informacji czy faza zielona dla niego już się skończyła).

Na przejściach typu toucan crossing (wspólne pieszo-rowerowe; w Polsce o ile mi wiadomo nie ma dokładnego odpowiednika) migania nie ma niezależnie od konstrukcji sygnału pieszo-rowerowego, analogicznej do wariantów opisanych powyżej.
Quote:
W Niemczech – szczerze, nie pamiętam, ale też możliwe, że nie ma.
Jak najbardziej jest. Podobnie w Austrii, Beneluksie, Czechach, we Francji (gdzie dla pieszych są nieco inne sygnalizatory; czerwony i zielony ludzik są umieszczone obok siebie, a nie jeden nad drugim), w Szwajcarii, Szwecji, Włoszech oraz na Tajwanie (gdzie ludziki są LEDowe i zielony zawsze animowany, bo kto bogatemu zabroni!), gdzie sygnały są zasadniczo identyczne jak w Polsce.

Zaś w Kanadzie i USA (zupełnie inne sygnalizatory dla pieszych: sygnały białe zezwalające i pomarańczowe zabraniające) miganie (sygnału pomarańczowego) występuje wraz z licznikem sekund pozostałych do zakończenia fazy dla pieszych i na szerokich ulicach, a takich tam niemało, może trwać nawet kilkadziesiąt sekund (50 to chyba max co widziałem).

Tyle co pamiętam.
Quote:
Przecież nawet w ostatniej chwili migania pieszy może wejść na przejście i będzie to w pełni zgodne z prawem.
O ile mi wiadomo to nie. Coś zmieniło się ostatnio w tym względzie?
m_w_r no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2019, 09:12 AM   #23686
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 18431

Nic się nie zmieniło. Zielony sygnał nadal pozostaje zielonym. Obojętnie czy świeci ciągłym światłem, czy przerywanym
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2019, 10:39 AM   #23687
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by m_w_r View Post
Na przejściach typu toucan crossing (wspólne pieszo-rowerowe; w Polsce o ile mi wiadomo nie ma dokładnego odpowiednika)
Dokładnego nie ma. Są wspólne sygnalizatory dla pieszych i rowerzystów, ale przejścia muszą być osobne – choć mogą być "scalone":

Kirt93 liked this post
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2019, 11:39 AM   #23688
m_w_r
Registered User

Likes (Received): 769

Quote:
Originally Posted by misioho View Post
Nic się nie zmieniło. Zielony sygnał nadal pozostaje zielonym. Obojętnie czy świeci ciągłym światłem, czy przerywanym
To chyba jednak się zmieniło albo zostałem wprowadzony w błąd. Mnie uczono wiele lat temu, że zielone migające jest odpowiednikiem żółtego dla samochodów i odpowiednio zabrania wejścia na przejście oraz nakazuje jak najszybsze jego opuszczenie. No ale to było przed reformą z 1984 r.
m_w_r no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2019, 11:44 AM   #23689
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Quote:
O ile mi wiadomo to nie. Coś zmieniło się ostatnio w tym względzie?
Quote:
Sygnały świetlne dla pieszych nadawane przez sygnalizator S-5 oznaczają:
1) sygnał zielony — zezwolenie na wejście na przejście dla pieszych, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i pieszy jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejście,
2) sygnał czerwony — zakaz wejścia na przejście.
Dodatkowo oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, o czym przeciętny posiadacz dokumentu z napisem prawo jazdy nigdy nie słyszał:

Quote:
Sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeżeli:
1) ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom,
Old October 5th, 2019, 11:55 AM   #23690
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 18431

Quote:
To chyba jednak się zmieniło albo zostałem wprowadzony w błąd. Mnie uczono wiele lat temu, że zielone migające jest odpowiednikiem żółtego dla samochodów i odpowiednio zabrania wejścia na przejście oraz nakazuje jak najszybsze jego opuszczenie. No ale to było przed reformą z 1984 r.
Nie przejmuj się, wielu policjantom też się tak wydaje
Dla pieszych po prostu nie ma żółtego światła - jest tylko zielone i czerwone. Mrugające zielone to taka dodatkowa informacja dla przechodzących, że wkrótce zapali się czerwone. Coś jak sekundniki koło sygnalizatorów mają funkcję tylko informacyjną
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2019, 05:06 PM   #23691
ArtiiP
Ar't

ArtiiP's Avatar

Likes (Received): 8006

pro-tip: jak już trafisz na niedouka policjanta to trzeba zacząć nagrywać, i odmówić przyjęcia mandatu, (często to nie brak wiedzy tylko szukanie jelenia do statystyk), ale jak już sprawa trafi do sądu to często magicznie z wejścia na zielonym i zejścia na czerwonym, robi się tylko wejście na czerwonym, po drodze ktoś ich tam jednak doucza.

na nagraniu kluczowe jest uzyskanie potwierdzenia że się weszło na zielonym.

Kirt93, dj_pajak, gnite, mozgow liked this post
ArtiiP no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2019, 12:53 AM   #23692
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Warszawski ZDM znalazł winnych wysokiej śmiertelności wśród pieszych seniorów na drogach.

Old October 8th, 2019, 02:56 PM   #23693
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Zabieranie prawa jazdy nie odstrasza kierowców

W tym roku policja zabrała już o 63 proc. więcej praw jazdy za brawurę na drodze.

Zabieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym przestaje działać odstraszająco. Wprawdzie coraz więcej kierowców przez zbyt szybką jazdę traci dokument, ale są już w tym gronie recydywiści.

– Do końca września zatrzymaliśmy o ponad 14 tys. praw jazdy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. To wzrost niepokojący, sięga aż 63,6 proc. – mówi „Rzeczpospolitej" Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Eksperci uważają, że trzeba rozważyć surowsze kary, w tym finansowe, by skuteczniej przemówić kierowcom do wyobraźni.
1,5 tys. recydywistów

Bat na piratów drogowych obowiązuje od maja 2015 r. Odtąd policjant od ręki zatrzymuje kierowcy prawo jazdy, jeżeli w terenie zabudowanym jedzie on o 50 km/h za szybko – dokument traci na trzy miesiące. Jeśli nadal jeździ, to odebranie uprawnień przedłuża się o trzy miesiące. W razie powtórki kierowcę czeka ponowny egzamin.

Jeszcze do niedawna te restrykcje działały – aż do teraz.

W tym roku liczba zatrzymanych praw jazdy za prędkość dramatycznie wzrosła.

Z danych KGP wynika, że do końca września w całym kraju policjanci zabrali z tego powodu blisko 37 tys. praw jazdy – w tym samym okresie ubiegłego roku – 22,5 tys. To oznacza, że przez dziewięć miesięcy z powodu dużego przekroczenia prędkości dokument straciło więcej kierowców niż w całym 2017 i w całym minionym roku (w każdym zabrano ich ok. 31 tys.). – Szacujemy, że około półtora tysiąca przypadków dotyczy kierowców-recydywistów – dodaje Kobryś.

Dobitnie prawdziwość danych potwierdza codzienność.

Ostatnio na Podkarpaciu wpadł rekordzista, który na dębickim odcinku autostrady A4 jechał blisko 250 km/h, czyli o 100 km/h za szybko niż jest dozwolone w tym miejscu.

Z prędkością 244 km/h szaleńczą jazdę ulicami Wrocławia uprawiała 36-latka. Złapana tłumaczyła policjantom, że „spieszyła się na wizytę u mechanika". Dolnośląskim odcinkiem autostrady A4 aż 224 km/h pędził inny kierowca. Mandatu nie przyjął, bo uznał, że „to niemożliwe, żeby tak szybko jechał". To tylko kilka jaskrawych przypadków.

Piratów coraz częściej namierzają policjanci z grupy SPEED, które działają w całym kraju i tropią agresywne zachowania na drodze. Mają szybkie auta, m.in. BMW, często nieoznakowane.

Sytuacja jest tym bardziej alarmująca, że prędkość jest najbardziej „śmiercionośna" – pochłania więcej ofiar niż wymuszenie pierwszeństwa – chociaż to jest najczęstszą przyczyną tragedii na drogach.

– W tym roku w 4,6 tys. wypadków z powodu nadmiernej prędkości do września zginęło 568 osób. Dla porównania – w 5,5 tys. zdarzeń powstałych na skutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu o połowę mniej – bo 276 osób – podkreśla insp. Kobryś.
Uderzyć po kieszeni

Złapani na pirackiej jeździe po zatrzymaniu rzadko się tłumaczą – są świadomi, że dla ich wyczynów nie ma usprawiedliwienia. – Tłumaczenie pojawia się na późniejszym etapie, kiedy w pismach przygotowanych przez prawników podają, że działali w stanie wyższej konieczności. Na przykład jechali do chorej babci lub do dziecka z gorączką – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji

Policjanci i eksperci uważają, że „straszak" w postaci zatrzymywania praw jazdy skutkował na początku, ale teraz już nie robi wrażenia.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, sugerują, że warto rozważyć zmianę przepisów i zatrzymywać prawa jazdy za „50 plus" także na terenie niezabudowanym (dziś dotyczy to terenu zabudowanego).

– Rozszerzenie przepisu dotyczącego zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km na obszarze zabudowanym na pozostałe miejsca, gdzie prędkość jest ograniczona ze względu na lokalne warunki drogowe, będzie dodatkowym czynnikiem dyscyplinującym kierowców do przestrzegania kodeksu drogowego – uważa Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

– To byłoby uzasadnione. Jeśli ktoś poza obszarem zabudowanym zamiast dozwolonych 90 km/h jedzie 160 km/h, to niewątpliwie stwarza zagrożenie – ocenia insp. Borowiak.

Z kolei Wojciech Pasieczny, były wieloletni szef stołecznej drogówki, uważa, że obecne prawo pozwala surowiej traktować kierowców znacznie przekraczających prędkość, ale policjanci po te środki nie sięgają. – Kierowcę, który jechał A4 o ponad 100 km/h za szybko, potraktowali jak każdego, kto przekroczył „50 plus". A należało zatrzymać mu prawo jazdy i skierować sprawę do sądu. Sąd może bowiem zatrzymać prawo jazdy na czas od sześciu miesięcy do trzech lat i nałożyć do 5 tys. zł grzywny – mówi Pasieczny. Uważa, że za rażące wykroczenia kary powinny być wyższe, trzeba tylko skuteczniej egzekwować to prawo, które jest. – Za granicą polscy kierowcy jeżdżą przepisowo. Ale tam prawie każde wykroczenie jest rejestrowane i kierowca zawsze ponosi karę –
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/3100...kierowcow.html

Jeżdżą bez
Dziwią się, że brak dokumentów ograniczy niektórych z naszą(ogół społeczeństwa) skłonnością do przestrzegania prawa, gdy sam rząd gwałci konstytucję.

IMO poza wprowadzeniem limitu 50+ na ON (nie tylko na OZ) to na tym drugim koło szkól,przedszkoli obniżyć limit przekroczenia do 30-40km/h a nie 50.

mozgow liked this post
Old October 8th, 2019, 10:05 PM   #23694
Kpc21
Registered User

No ale za to odpowiadają zarządcy poszczególnych dróg – i często już teraz tak się dzieje. Bardzo często też pojawiają się w takich miejscach progi zwalniające – z ograniczeniami nawet do 20 km/h.

Akurat przy szkole sens to ma.

Czasem nawet dochodzi w tej kwestii do absurdów.

O tutaj: https://goo.gl/maps/ABV3jT5BYxwVWfNJ7

Fragment ulicy przed samą szkołą jest brukowany (będąc niejako częścią znajdującego się naprzeciwko pomnika) – co kierowców już skutecznie hamowało. Dodatkowo szkoła ta to LO (nie podstawówka czy przedszkole), i to jedno z najlepszych w mieście, więc trudno tam spodziewać się nagle wybiegających na drogę dzieciaków – to prawie dorosła młodzież. Ale i tak trzeba było oszpecić pomnik progami i różowymi wysepkami ze znakami drogowymi uniemożliwiającymi ominięcie progu wyspowego.
Old October 8th, 2019, 10:32 PM   #23695
cc1
Registered User

Likes (Received): 3040

Zabieranie prawa jazdy na miesiąc za 40+ w OZ i 50+ poza? Wydaje mi się to krokiem we właściwym kierunku. Oczywiście jako jeden z wielu elementów dyscyplinowania kierowców.
cc1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2019, 10:34 PM   #23696
merdek
Registered User

Likes (Received): 456

Quote:
Originally Posted by ArtiiP View Post
pro-tip: jak już trafisz na niedouka policjanta to trzeba zacząć nagrywać, i odmówić przyjęcia mandatu, (często to nie brak wiedzy tylko szukanie jelenia do statystyk), ale jak już sprawa trafi do sądu to często magicznie z wejścia na zielonym i zejścia na czerwonym, robi się tylko wejście na czerwonym, po drodze ktoś ich tam jednak doucza.

na nagraniu kluczowe jest uzyskanie potwierdzenia że się weszło na zielonym.
Czy to sprawdzony sposób, bo jakoś nie chce mi się wierzyć. Może jeszcze oficjalnie, z powiadomieniem rozmówcy, że zaczynam nagrywać?
Old October 8th, 2019, 11:06 PM   #23697
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by cc1 View Post
Zabieranie prawa jazdy na miesiąc za 40+ w OZ i 50+ poza? Wydaje mi się to krokiem we właściwym kierunku. Oczywiście jako jeden z wielu elementów dyscyplinowania kierowców.
A to nie jest tak, że ludzie po prostu już się nie boją zabierania prawa jazdy, jak mają zabrane – to jeżdżą dalej bez?

Powinny być bardziej dotkliwe kary za jazdę bez uprawnień.

Sponsor, Maciek97 liked this post
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2019, 11:56 PM   #23698
mlodyy1985
Registered User

Trzeba odroznic gdy ktos jezdzil bez PJ bo jego nie.wyrobil od sytuacji gdy zabrano a mimo to jezdzil.Widac,ze na taka osobe przepisy prawa nie dzialaja,wiec wprowadzilbym konfiskate auta (bo o.ile bez PJ da sie jezdzic to bez auta juz nie a to znacznie zaboli).Tak samo w przypadku jadących po alkoholu z min 2 promile.
Old October 9th, 2019, 12:09 AM   #23699
Kpc21
Registered User

No dobra, ale co jeśli ktoś jeździ nie swoim autem? To przecież wtedy nie można mu go skonfiskować, to będzie jak z tym komornikiem co zabrał sąsiadowi dłużnika traktor.
Old October 9th, 2019, 12:12 AM   #23700
cc1
Registered User

Likes (Received): 3040

Tydzień medytacji w ośrodku zamkniętym i spaprana historia niekaralności byłyby bardziej dotkliwe od konfiskaty samochodu, często wartego niewiele lub będącego własnością banku.
cc1 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules