[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 1221 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 18th, 2020, 05:29 PM   #24401
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 38667

Quote:
W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych w Polsce odnotowano mniejszą, choć na tle innych państw, wciąż dużą liczbę wypadków drogowych.
Policja informuje, że liczba wypadków zaczęła spadać w połowie ubiegłego roku, w momencie gdy temat bezpieczeństwa pieszych był jednym z ważniejszych tematów publicznej dyskusji w Polsce.

Jak informuje podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji w 2019 roku na przejściach dla pieszych zginęło i zostało rannych mniej osób, niż rok wcześniej. W całym 2019 roku na przejściach dla pieszych miało miejsce 3459 wypadków, czyli o 287 mniej niż w 2018 roku. "W ubiegłym roku w tych wypadkach zginęły 232 osoby a rannych zostało 3370 czyli kolejno o 39 i o prawie 250 mniej niż w roku 2018" - powiedział Radosław Kobryś.

Podinspektor Radosław Kobryś zaznacza, że spadek liczby wypadków zaczął być widoczny w lipcu 2019 roku. "W połowie roku to ponad 60% wypadków z udziałem pieszych miało miejsce na przejściach dla pieszych. Później tendencja się odwróciła i zakończyliśmy rok sytuacją gdzie ta liczba spadła poniżej 50%" - powiedział Radosław Kobryś.

Z danych policji wynika, że liczba wypadków zaczęła spadać gdy temat bezpieczeństwa pieszych stał się jednym z ważniejszych tematów w Polsce. "Mówiło się o tym naprawdę dużo. To dobrze, bo tak to powinno działać, a same przepisy nie rozwiążą problemów" - powiedział podinspektor Radosław Kobryś.

Jak informuje policja za 90% wypadków na przejściach dla pieszych odpowiadają kierowcy. Z badań zamówionych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika też, że zdecydowana większość kierowców nie przestrzega kodeksowego nakazu szczególnej ostrożności, zbliżając się do przejść i przekracza dozwoloną prędkość.

Jednocześnie zdecydowana mniejszość pieszych wykazuje zachowania ryzykowne, takie jak przekraczanie przejść na czerwonym świetle czy też z uwagą skierowaną na telefon, a nie na otoczenie.

Dokładne dane dotyczące liczby wypadków, ofiar i rannych na polskich drogach w 2019 roku pojawią się w II połowie lutego.
https://radioszczecin.pl/6,399962,sp...dKBban3cR-XiTQ
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

mozgow liked this post
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 19th, 2020, 03:21 PM   #24402
mlodyy1985
Registered User

Quote:
„Kwestia czeska” w pierwszeństwie pieszych na przejściach

Gdy przed dwiema dekadami, na przełomie 2000 i 2001 r., Czesi wprowadzili pierwszeństwo dla pieszych na przejściach i pieszych wchodzących na nie, liczba osób zabitych z roku na rok wzrosła. Czy oznacza to, że rozwiązanie, nad którym debatujemy w Polsce jest złe? Wręcz przeciwnie, za to pozwala uniknąć błędów, które popełnili nasi sąsiedzi z Południa. Wskazuje choćby jak niebezpieczne jest pisanie o „bezwzględnym pierwszeństwie pieszych”.

Podczas niedawnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (nagranie z posiedzenia zespołu można znaleźć tutaj) ekspertki z Biura Analiz Sejmowych przygotowały zestawienie przepisów, dotyczących przejść dla pieszych w krajach europejskich. Informacja miała pomóc w dyskusji nad proponowanym m.in. przez rząd, rozszerzeniem ochrony pieszych, przez nadanie im pierwszeństwa przed autami, również gdy wchodzą lub zbliżają się do przejścia. W większości krajów europejskich, choć w różnych formach, istnieje takie rozwiązanie, a statystyki wypadkowe są zwykle dużo niższe niż w Polsce.

Nielekką konsternację wywołała informacja, że w Czechach, po wprowadzeniu w 2001 r. takiego rozwiązania, liczba pieszych ofiar na przejściach… wzrosła kilkukrotnie. Z 7 w 2000 r. do 30 w 2001 r. To zjawisko sprzeczne z ogólną tendencją, która polega na tym, że przy nadaniu większych praw pieszym i większych obowiązków kierowcom, statystki wypadkowe się poprawiają.

Co się stało w Czechach i czy przykład czeski może być argumentem przeciwko zmianom?

– Od samego początku ustawie towarzyszył szereg nieporozumień – tłumaczy nam Jan Tecl z Centrum Dopravniho Vyzkumu (CDV), instytucji badawczej powołanej w ramach ministerstwa transportu, a z którym skontaktowaliśmy się w celu wytłumaczenia tego zjawiska.

Liczby

Na początek ustalmy fakty. Wspomniany wzrost liczby przejechanych pieszych podany przez Biuro Analiz Sejmowych dotyczy ofiar wypadków na przejściach, do których doszło z winy kierowcy. Ale w 2001 r. znacznie wzrosła również generalna liczba osób przejechanych na przejściach. W 1999 r. takich ofiar naliczono w całych Czechach 35, rok później – 25, ale już w 2001 r. było ich 57, a w 2002 r. – 55 [istotną kwestię dotyczącą danych wypadkowych w Czechach wyjaśniamy na końcu artykułu - *]. Działo się tak mimo, że generalna liczba ofiar wśród pieszych w tym czasie powoli spadała – z 298 w 1999 r. do 269 w 2002 r. Przejścia dla pieszych – przynajmniej w statystykach – stały się groźniejsze.

Warto jednak zwrócić uwagę, co się działo później. Liczba ofiar na przejściach dla pieszych po kilku latach ustabilizowała się na poziomie nieco ponad 30 osób rocznie. W obecnej dekadzie spadła poniżej trzydziestu, a w 2019 r. zanotowano w Czechach 20 ofiar na przejściach dla pieszych. W tym samym czasie ogólna liczba zabitych pieszych w ciągu roku spadła z 298 w 1999 r. do 93 w ubiegłym roku.

Dla porównania w Polsce, według wstępnych danych za 2019 r., zginęło 787 pieszych, z czego 229 na przejściach.

"Ja nie jadę, on nie idzie..."

Tecl zwraca uwagę, że ustawa 361/2000 po raz pierwszy wprowadziła pierwszeństwo pieszych nie tylko przed przejściami – o czym toczy się dziś dyskusja w Polsce – ale w ogóle na przejściach. Zmiana we wzajemnych relacjach pieszych i kierowców była więc dużo bardziej rewolucyjna. Tłumaczono ją koniecznością ochrony pieszych, czyli najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego i obecnością takich rozwiązań w najlepiej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej. O polskim ustawodawcy nie świadczy najlepiej, że w Czechach zauważono to (i przeforsowano) dwie dekady wcześniej niż nad Wisłą.

W przepisach zawarto nie tyle prawo pieszego, co obowiązek kierowcy. „Kierowca nie może narażać ani ograniczać pieszych przechodzących przez jezdnię po przejściu dla pieszych lub tych, którzy w oczywisty sposób zamierzają przejść przez jezdnię po przejściu dla pieszych; obowiązki te nie dotyczą kierowców tramwajów”. Jednocześnie jednak zastrzeżono, że „pieszy nie może wchodzić na przejście dla pieszych lub na drogę bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem”.

Ewidentnie jednak nie udało się skutecznie wyjaśnić obywatelom, na czym polegają zmiany i co w praktyce oznaczają. A to pierwsza istotna lekcja dla polskich legislatorów.

– Nie rozumiemy się z pieszymi. Czasami zdarza się, że się zatrzymuję, ale on odwraca wzrok i nie chce iść. Potem pokazuje mi, że mam jechać. Ale ja się boję, że za rogiem stoi policjant i wlepi mi mandat, bo nie przepuściłem pieszego – żalił się pod koniec stycznia 2001 r. na łamach „Mlada fronta DNES”, jednej z głównych gazet w kraju, ostrawski kierowca Lubomir Grzych. W tym samym artykule dziennikarze przepytali o wrażenia dwie listonoszki z Ostrawy. – Samochody jeżdżą wolniej, nie mam problemów z przejściem przez jezdnię – mówiła jedna. – Nikt mnie nie przepuszcza, myślę, że jest gorzej niż w zeszłym roku – oceniała druga.

Praga i Ostrawa przez pewien czas rozważały nawet… likwidację części przejść dla pieszych, bo na poważnie obawiano się zakorkowania miasta przez kierowców, którzy będą zmuszeni przepuszczać pieszych na przejściach.

– Oczywiście problem reakcji obywateli po takiej zmianie jest zawsze skomplikowany. Trudno jest przeprowadzić stuprocentowo skuteczną kampanię społeczną, wyjaśniającą nowe rozwiązanie – zaznacza Tecl. – Chodzi przecież też o to, żeby również pieszy podejmował świadomą decyzję i dobrze oceniał sytuację. Każdy, więc również dziecko, czy osoba starsza. Kiedy więc mogą bezpiecznie wchodzić na drogę? To duży problem, który nigdy nie jest łatwy do rozwiązania – zwraca uwagę.

Wśród artykułów i opracowań, które w kolejnych latach pojawiały się na temat zmiany na przejściach pojawiał się jeszcze jeden aspekt, który mocno obciąża dziennikarzy. W Czechach dość powszechnie opisywano zmiany jako nadanie „bezwzględnego”, lub „absolutnego” pierwszeństwa dla pieszych, choć przecież takim nie było. Wśród analiz, choć brak twardych danych, zwraca się uwagę, że takie opisywanie tematu mogło być mylące.

W kolejnych latach sytuacja zaczęła się poprawiać głównie dzięki skutecznemu egzekwowaniu przepisów. Czesi wciąż narzekają, że ich statystyki wypadkowe są wyższe niż średnia unijna, ale między Czechami a Polską istnieje pod tym względem przepaść.

Konieczność egzekucji przepisów jest zresztą oczywista za naszą południową granicą od dawna. Gdy w 1997 r. obniżono dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym z 60 km/h do 50 km/h eksperci z CDV w Brnie dokonali pomiarów średniej prędkości. Po zmianie przepisów kierowcy dostosowali się do nich, ale w rok po zmianie wrócili do wcześniejszych nawyków. Na badanym odcinku nie było w tym czasie kontroli, co uznano za główną przyczynę zjawiska.

Czy w Polsce skorzystamy z doświadczeń?

Co z czeskich doświadczeń wynika dla Polski? Przede wszystkim, że zmiana związana z pierwszeństwem pieszych powinna być bardzo dobrze wytłumaczona, a same przepisy tak skonstruowane, by w miarę możliwości, nie budziły wątpliwości. Szalenie szkodliwe wydaje się też sugerowanie, że piesi zyskają „bezwzględne pierwszeństwo”. Ani w pomysłach, ani w przygotowanych projektach takiego sformułowania nie ma. Osoba piesza wciąż, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, ma obowiązek zachowania ostrożności. Po prostu na kierowcę nakłada się obowiązek przepuszczenia pieszego, zbliżającego się do zebry, lub stojącego przed nią.

Rozwiązanie, o którym mowa co do zasady jest centralnym elementem systemu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To działa, m.in. na Litwie, między 2018 a 2019 r., spowodowało spadek liczby zabitych na przejściach o 40 proc. (choć warto śledzić statystyki, czy taka skala zmiany, to stała tendencja). Zjawisko, które przed dwiema dekadami zdarzyło się w Czechach jest wyjątkiem i efektem błędów, których w Polsce nie powinno się powtórzyć.

Przy wszelkim porównywaniu bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce i w Czechach nie należy zapominać, że oba kraje dzieli cała epoka jeśli chodzi o zmiany prawne (np. w Polsce 50 km/h w terenie zabudowanym wciąż obowiązuje tylko w dzień) i przepaść jeśli chodzi o liczby. Statystycznie w Polsce na drogach ginie dwukrotnie więcej pieszych. W Czechach co piąta piesza ofiara ginie na przejściach, w Polsce co trzecia.
* Statystyki wypadkowe w Czechach są zbierane na dwa sposoby. Policja, jako ofiary wypadków określa osoby, które zginą na miejscu zdarzenia, lub w ciągu 24 godzin od niego. Taką statystyką posługują się też inne instytucje zajmujące się BRD. To systematyka „tradycyjna”. Jednak na świecie przyjęło się określać jako ofiary wypadków osoby, które umierają zdarzenia nawet do 30 dni po wypadku. Taką metodologię stosuje OECD i Eurostat, który przygotowuje statystyki dla Komisji Europejskiej, najczęściej cytowane w publicznych dyskusjach. W ten sam sposób liczy ofiary policja w Polsce (dlatego pełne statystyki wypadkowe są dostępne zwykle w lutym kolejnego roku). Dla celów porównawczych z innymi krajami od pewnego czasu Czesi podają również podstawowe dane według tej drugiej metodologii (tzw. dane „międzynarodowe”). W tym artykule korzystamy jednak z danych „tradycyjnych”, które są pełniejsze.
https://www.transport-publiczny.pl/w...4H7dCw4AtD0zGA

Statystycznie wychodzi, że śmiertelność wśród pieszych (na 1 mln osób) jest o połowę mniejsza niż u nas. Na PdP nawet 3-krotnie mniejsza. Jeśliby się udało osiągnąć taki wskaźnik jak u naszych południowych sąsiadów to oznacza koło 350 ofiar rocznie mniej/ jakiejś 9 osób na 1 mln ginących mniej( koło 65 na 1 mln).
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

Zyzio, mozgow liked this post
Old January 19th, 2020, 05:32 PM   #24403
Kokoszka
Registered User

Kokoszka's Avatar

Likes (Received): 76

Tak się właśnie zastanawiałem ile czasu minie zanim ujrzymy takie akcje:
http://moto.pl/MotoPL/7,88389,256075...ed-chwila.html

Jazda na suwak oczywiście jest konieczna, ale bez dodatkowej edukacji może stanowić zachętę na przykład dla takich egzemplarzy albo dla januszy pasa rozbiegowego.
Kokoszka no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 19th, 2020, 09:36 PM   #24404
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 11596

A w sumie dlaczego nie stosować obowiązku jazdy na suwak w miejscach takich, jak pas rozbiegowy, albo pas kończący się, gdy nie ma korka? Przecież gdy w takim przypadku kierowca nie zostanie wpuszczony, prowadzi to do niebezpiecznej sytuacji, gdy musi się on zatrzymać na końcu pasa rozbiegowego.

misioho liked this post
Kpc21 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 19th, 2020, 09:59 PM   #24405
marekb74
Registered User

Likes (Received): 1476

Jeśli nie ma korka, to trochę zwalniając lub trochę przyspieszając spokojnie mogę zmienić pas (jeszcze nigdy nie miałem z tym problemów). Natomiast obowiązek jazdy na suwak powodowałby możliwość powstawania niebezpiecznej sytuacji, gdy pojazd na kończącym się pasie poruszałby się z szybkością dużo mniejszą od pojazdów na sąsiednim pasie.

Kirt93, SRC_100, Dodzik, hubim liked this post
marekb74 no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 12:37 PM   #24406
SRC_100
Registered User

SRC_100's Avatar

Likes (Received): 5037

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
A w sumie dlaczego nie stosować obowiązku jazdy na suwak w miejscach takich, jak pas rozbiegowy, albo pas kończący się, gdy nie ma korka? Przecież gdy w takim przypadku kierowca nie zostanie wpuszczony, prowadzi to do niebezpiecznej sytuacji, gdy musi się on zatrzymać na końcu pasa rozbiegowego.
Na autostradach i eSkach (ale nie tylko) prowadziłoby to do mega niebezpiecznych sytuacji, nie wspominając o tym, że byłoby kuriozalne!
Jak to wyglądałoby w praktyce, wystarczy się przejechać A4 między Wrocławiem, a Legnicą gdzie często sam. ciężarowe chcąc wpuścić włączający się pojazd zjeżdżają nagle na lewy pas powodując bardzo niebezpieczne sytuacje, robią to nagle, często zaczynając manewr bez wcześniejszego włączenia kierunkowskazu, pomimo zakazu wyprzedzania. Nawet jadąc przepisowo lub nieco wolniej jest problem z wyhamowaniem, a jadący za tobą wystarczy że się na ułamek sekundy zdekoncentruje lub zagapi i stłuczka gotowa, a pesymistycznym przypadku nawet karambol.
SRC_100 no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 12:56 PM   #24407
Kokoszka
Registered User

Kokoszka's Avatar

Likes (Received): 76

Quote:
Bo to byłoby wtedy zwykłym wymuszaniem pierwszeństwa. Pasy rozbiegowe są na tyle długie że można się włączyć, a jeśli jakimś cudem nie, to zazwyczaj na końcu nie ma ściany tylko jest dalej awaryjny.
Kokoszka no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 01:57 PM   #24408
mlodyy1985
Registered User

Quote:
prof. Marcin Ślęzak: w Polsce nasycenie fotoradarami odbiega od średniej europejskiej. U nas jest to średnio 1 fotoradar na 1000 km2, zaś w innych krajach od 22 do 33 fotoradarów.
Na zlecenie GITD Instytut przygotował wykaz szczególnie niebezpiecznych miejsc, gdzie powinny zostać zainstalowane nowe urządzenia rejestrujące wykroczenia drogowe
https://www.facebook.com/instytut.tr...59539920801571

Quote:
Na polskich drogach będzie bezpieczniej

W kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w których dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych, zostaną zainstalowane fotoradary. W wytypowaniu lokalizacji, przeznaczonych do objęcia nadzorem, pomógł ITD Instytut Transportu Samochodowego (w konsorcjum z firmą Heller Consult). Na zlecenie CANARD GITD wykonana została analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, obejmująca wszystkie drogi publiczne w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem liczby osób rannych oraz zabitych. Instytut przekazał ITD wykaz miejsc szczególnie niebezpiecznych, gdzie w pierwszej kolejności powinny zostać zainstalowane urządzenia rejestrujące.

Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń (np. skrzyżowań) lub czynników (innych niż nadmierna prędkość) zwiększających prawdopodobieństwo zaistnienia wypadku. Pod uwagę wzięto obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch. Występowanie tego typu obiektów w promieniu 500 m od miejsca koncentracji zdarzeń, stanowiło dodatkowy argument za objęciem odcinka drogi lub obiektu drogowego automatycznym nadzorem nad ruchem drogowym. Kolejnym etapem kwalifikacji miejsca do ustawienia stacjonarnego urządzenia rejestrującego prędkość była analiza geometrii przebiegu drogi pod kątem jej wpływu na prawidłowość pomiaru oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego w analizowanym punkcie.

Nie tylko fotoradary. Będą OPP oraz RedLight

Kolejnym etapem rozbudowy będzie wybór lokalizacji oraz przetarg na odcinkowe pomiary prędkości oraz rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

Wypadki na skrzyżowaniach czy też przejazdach kolejowych, będące skutkiem niestosowania się kierujących do sygnału świetlnego są jednymi z najbardziej tragicznych w skutkach. Wstępna kwalifikacja miejsc do objęcia nadzorem nad ruchem drogowym w zakresie ujawniania wjazdu przy czerwonym świetle, przeprowadzona została w oparciu o analizę miejsc o największej intensywności zdarzeń drogowych na skrzyżowaniach lub przejazdach kolejowych z sygnalizacją świetlną. Podczas analizy uwzględniono statystyki zdarzeń drogowych, zaistniałych na analizowanym skrzyżowaniu lub przejeździe z ostatnich trzech lat, poprzedzających ocenę lokalizacji.

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości służą do monitorowania średniej prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. Kluczową zaletą OPP jest ich potencjalny zasięg, możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Zazwyczaj w praktyce jeden zestaw urządzeń obejmuje swoim nadzorem odcinek pomiarowy o długości od 1-6 km.

Istotnym warunkiem instalacji urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości jest wysoka intensywność zdarzeń, występująca w szeregu następujących po sobie odcinków drogi. Kluczowym dla potencjalnej instalacji jest również ustalenie czy na analizowanym fragmencie drogi zainstalowano sygnalizację świetlną (skrzyżowanie, przejście dla pieszych, przejazd dla rowerzystów). Weryfikacji podlegała także jednolitość obowiązującego limitu prędkości (np. czy analizowany odcinek nie znajduje się częściowo w obszarze zabudowanym, a częściowo w niezabudowanym o innym ograniczeniu prędkości).

Spełniamy oczekiwania społeczeństwa

Za potrzebą rozbudowy systemu CANARD przemawia m.in. duża liczba wniosków o instalację urządzeń rejestrujących, składanych do CANARD. Do tej pory zarejestrowanych zostało ponad 3000 wniosków o zainstalowanie, przejęcie czy przeniesienie urządzeń, kierowanych między innymi ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Policji, samorządów, społeczności lokalnych oraz obywateli.

Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 projekt jest kontynuacją już funkcjonującego projektu budowy centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, zrealizowanego w latach 2011-2015. Nowy projekt, wzorem zakończonego, służyć ma zwiększeniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy wykorzystaniu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym przy założeniu, że nadzorem objęte zostaną drogi wchodzące w skład całej krajowej sieci dróg publicznych (system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych). Działania, zaplanowane w ramach zwiększenia skuteczności i efektywności systemu, uwzględniają włączenie do systemu urządzeń najnowszej generacji.

Osiągnięcie ww. celu będzie możliwe dzięki realizacji celów szczegółowych, tj. spadku liczby ofiar śmiertelnych wypadków w obszarze oddziaływania projektu, zwiększeniu efektywności i usprawnieniu działań CANARD czy też zwiększeniu łącznej liczby dróg objętych automatycznym nadzorem nad ruchem drogowym. W ramach projektu zostanie zakupionych 358 sztuk nowych urządzeń rejestrujących, w tym 26 fotoradarów i 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości zainstalowanych w nowych lokalizacjach. Liczba skrzyżowań, które nadzoruje GITD zwiększy się o 30, ponadto wideo detekcją objętych zostanie 5 przejazdów kolejowych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa w miejscach, w których nie jest możliwy montaż stacjonarnych urządzeń rejestrujących m.in. z przyczyn technicznych, liczba przenośnych urządzeń rejestrujących zwiększy się o 11.

W ramach realizacji projektu rozbudowana zostanie infrastruktura teleinformatyczna, poprzez dodanie nowych funkcjonalności podnoszących efektywność systemu CPD CANARD oraz zaplecze funkcjonalne projektu, poprzez m.in. zakup sprzętu, oprogramowania oraz usług dodatkowych.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 162.000.000,00 zł, z czego 137.700.000,00 zł pochodzi ze środków unijnych.

Instalacje nowych urządzeń rejestrujących powinny rozpocząć się w IV kwartale 2020 r.
https://www.its.waw.pl/10945,pl,Nowe...IRuJOt-1-wbUDA

mozgow, Dodzik liked this post
Old January 20th, 2020, 02:09 PM   #24409
magro_kr
Registered User

Likes (Received): 866

https://twitter.com/ZDM_Warszawa/sta...77942053421056

ArtiiP, Janek0, Yaper, misioho liked this post
magro_kr no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 10:07 PM   #24410
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by SRC_100 View Post
Na autostradach i eSkach (ale nie tylko) prowadziłoby to do mega niebezpiecznych sytuacji, nie wspominając o tym, że byłoby kuriozalne!
Jak to wyglądałoby w praktyce, wystarczy się przejechać A4 między Wrocławiem, a Legnicą gdzie często sam. ciężarowe chcąc wpuścić włączający się pojazd zjeżdżają nagle na lewy pas powodując bardzo niebezpieczne sytuacje, robią to nagle, często zaczynając manewr bez wcześniejszego włączenia kierunkowskazu, pomimo zakazu wyprzedzania. Nawet jadąc przepisowo lub nieco wolniej jest problem z wyhamowaniem, a jadący za tobą wystarczy że się na ułamek sekundy zdekoncentruje lub zagapi i stłuczka gotowa, a pesymistycznym przypadku nawet karambol.
No ale przecież kto komuś każe zmieniać pas celem wpuszczenia kierowcy wjeżdżającego na autostradę?

Oczywiście takie zachowanie jest jak najbardziej wskazane, jeśli lewy pas jest wolny i bez problemu można tam zjechać, ale jeśli nie jest, to zawsze istnieje opcja dostosowania prędkości, tak by ktoś mógł bez problemu zmienić ten pas, zjechać z pasa rozbiegowego i wjechać przed nas. Większość kierowców zresztą to robi – ale takiego obowiązku nie ma.

Tak by wyglądał obowiązek jazdy na suwak, tak przecież on wygląda w formie obecnie obowiązującej – w korku.

Akurat tiry jadą, jak na autostradę, względnie powoli, więc wjazd z pasa rozbiegowego za takiego tira jest zwykle łatwiejszy, niż gdyby to była osobówka – jadąca np. 120 km/h, a nie 90 km/h. Obowiązek jazdy na suwak wyglądał by tak, że obowiązkiem kierowcy poruszającego się pasem ruchu sąsiadującym z pasem rozbiegowym byłoby ułatwienie zmiany pasa kierowcy zjeżdżającemu z pasa rozbiegowego, poprzez pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca przed sobą. Tak, by nie mogło być w takiej sytuacji mowy o wymuszeniu pierwszeństwa – by kierowcy z pasa rozbiegowego mieli po prostu wprost określone prawo do zmiany pasa (na zasadzie suwaka).

A swoją drogą, co do pasów rozbiegowych... jak należy rozumieć sytuację, w której w miejscu, w którym rozpoczyna się pas rozbiegowy, stoi znak STOP?

Czy znak ten stosuje się tylko do przypadku, w którym jezdnia jest pokryta śniegiem i linie są niewidoczne?
Old January 21st, 2020, 02:45 AM   #24411
UserKrk
Mr

UserKrk's Avatar

Likes (Received): 34

Uważam że przepis o jeździe na suwak który wydano w grudniu, powinien zostać doprecyzowany o jakieś mierzalne kryterium. Zamiast pisać o "znacznym zmniejszeniu prędkości itp" powinni wpisać coś w stylu "w przypadku powstania zatoru na drodze na wszystkich pasach ruchu, w efekcie czego prędkość pojazdów spada poniżej np. 15km/h i tworzy się zator na co najmniej 5 pojazdów". Tak żeby jasno zdefiniować o co chodzi i żeby Policja miała jasne kryteria rozstrzygania w przypadku wymuszeń i kolizji. Był zator na x aut, była prędkość poniżej y km/h, miał Pan/i jechać na suwak i Pan/i nie jechał- mandat.

Ludzie niestety przywykli do kombinowania i jak jest niedoprecyzowane to będą kombinować. A z drugiej strony daje się Policji pole do nadużyć. Taka już ludzka natura i trzeba to wyprzedzać, a nie liczyć że tym razem będzie dobrze.
Jak zwykle intencja była dobra, a wykonanie spartolone.
UserKrk no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 05:10 AM   #24412
m_w_r
Registered User

Likes (Received): 769

Quote:
Originally Posted by Kokoszka View Post
Bo to byłoby wtedy zwykłym wymuszaniem pierwszeństwa. Pasy rozbiegowe są na tyle długie że można się włączyć, a jeśli jakimś cudem nie, to zazwyczaj na końcu nie ma ściany tylko jest dalej awaryjny.
Nie, no proszę. Polskie łącznice typowo są prowadzone ciasnym łukiem, z ograniczeniem od 50 km/h do nawet 30 km/h, a pasy rozbiegowe przykrótkie, zwłaszcza gdy prowadzą pod górę i często wyłącznie samochody sportowe są w stanie w tych warunkach osiągnąć 120/140 km/h na dostępnym odcinku. A uzyskanie prędkości niższej nie gwarantuje przy ruchu średnim i większym bezpiecznego i bez wymuszenia pierwszeństwa zmiany pasa na sąsiedni.

Kpc21 liked this post
m_w_r no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 08:48 AM   #24413
UserKrk
Mr

UserKrk's Avatar

Quote:
Originally Posted by m_w_r View Post
Nie, no proszę. Polskie łącznice typowo są prowadzone ciasnym łukiem, z ograniczeniem od 50 km/h do nawet 30 km/h, a pasy rozbiegowe przykrótkie, zwłaszcza gdy prowadzą pod górę i często wyłącznie samochody sportowe są w stanie w tych warunkach osiągnąć 120/140 km/h na dostępnym odcinku. A uzyskanie prędkości niższej nie gwarantuje przy ruchu średnim i większym bezpiecznego i bez wymuszenia pierwszeństwa zmiany pasa na sąsiedni.
Czyli twierdzisz że pasy rozbiegowe na S i A w Polsce powodują trudności kierowcom by zmienić pas???
Old January 21st, 2020, 09:34 AM   #24414
Wolfiq
Registered User

Likes (Received): 116

Quote:
Originally Posted by UserKrk View Post
Quote:
Czyli twierdzisz że pasy rozbiegowe na S i A w Polsce powodują trudności kierowcom by zmienić pas???
Niektóre są śmiesznie krótkie, jeszcze na dodatek z pasami przeplatania.
Bielsko-Biała, śląskie
https://maps.app.goo.gl/9QzTUrNHHxBkotuB6

Teraz może już inaczej się buduje, ale niektóre węzły dalej są tragiczne.
Wolfiq no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 04:28 PM   #24415
SRC_100
Registered User

SRC_100's Avatar

Likes (Received): 5037

Quote:
No ale przecież kto komuś każe zmieniać pas celem wpuszczenia kierowcy wjeżdżającego na autostradę?
Oczywiście takie zachowanie jest jak najbardziej wskazane, jeśli lewy pas jest wolny i bez problemu można tam zjechać, ale jeśli nie jest, to zawsze istnieje opcja dostosowania prędkości, tak by ktoś mógł bez problemu zmienić ten pas, zjechać z pasa rozbiegowego i wjechać przed nas. Większość kierowców zresztą to robi – ale takiego obowiązku nie ma.
No właśnie, jeśli jest możliwość zjechania na lewy pas to należy to robić bo, tego wymaga szacunek do innego użytkownika drogi, chęć ułatwienia mu i tak jest po prostu kulturalnie, ale nie zawsze tak się da.

Quote:
Tak by wyglądał obowiązek jazdy na suwak, tak przecież on wygląda w formie obecnie obowiązującej – w korku.
Akurat tiry jadą, jak na autostradę, względnie powoli, więc wjazd z pasa rozbiegowego za takiego tira jest zwykle łatwiejszy, niż gdyby to była osobówka – jadąca np. 120 km/h, a nie 90 km/h. Obowiązek jazdy na suwak wyglądał by tak, że obowiązkiem kierowcy poruszającego się pasem ruchu sąsiadującym z pasem rozbiegowym byłoby ułatwienie zmiany pasa kierowcy zjeżdżającemu z pasa rozbiegowego, poprzez pozostawienie odpowiedniej ilości miejsca przed sobą. Tak, by nie mogło być w takiej sytuacji mowy o wymuszeniu pierwszeństwa – by kierowcy z pasa rozbiegowego mieli po prostu wprost określone prawo do zmiany pasa (na zasadzie suwaka).
Tyle teorii, kto w praktyce miałby pierwszeństwo? Ci z pasa rozbiegowego? Jeśli tak, to na autostradach i eSkach wprowadzilibyśmy w praktyce coś a`la skrzyżowania kolizyjne! Większość kierowców wjeżdżający na autostradę czy eSkę wymuszałaby ustąpienie na tych jadących prawym pasem... wyobrażasz sobie, że jedziesz autostradą 140 km/h i ktoś Ci wjeżdża z prędkością 60 lub 80 km/h na prawy pas przed Ciebie?! Wg. twojego pomysłu, musiałbyś przed każdym węzłem hamować do 80 a nawet 60 km/h bo z takimi prędkościami niestety ludzie wjeżdżają, nie rozpędzając się do końca pasa rozbiegowego, a sam. ciężarowe nie potrafią szybciej się rozpędzić na takim odcinku z powodu ograniczeń technicznych.
Dzwonów i wypadków byłoby co niemiara. Pomijam kwestię taką, ze wywracamy do góry nogami zasadę, że ustąpić musi ten co zmienia pas ruchu, włącza się do ruchu itd.
Ty proponujesz CHAOS! Bo tak to by się skończyło.
Obowiązkiem wjeżdżającego jest upewnić się czy może to bezpiecznie zrobić, jeżeli nie może to nie ma prawa wjechać na jezdnie główną. To jest tak logiczne, ze aż nie mogę pojąć jak ktoś może wymyślić odwrotną zasadę?!

Quote:
a pasy rozbiegowe przykrótkie, zwłaszcza gdy prowadzą pod górę i często wyłącznie samochody sportowe są w stanie w tych warunkach osiągnąć 120/140 km/h na dostępnym odcinku.
Poza kilkoma wyjątkowymi przypadkami jak A4 (Wrocław-Krzyżowa), Zakopianka i S52/S1 B-B, to co napisałeś nie jest prawdą.

Problemem w Polsce jest to, że kierowcy nie korzystają z pasów rozbiegowych tylko od razu wpierdalają się na prawy pas jezdni głównej, a co większe dzbany od razu na lewy pas! Po prostu większość kierowców nie potrafi korzystać z dróg S i A.
Old January 21st, 2020, 09:22 PM   #24416
UserKrk
Mr

UserKrk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Wolfiq View Post
Bielsko-Biała, śląskie

Sorry ale jeśli ten rozbieg z fotki jest za krótki dla Ciebie to sugeruję kursy doszkalające. No chyba że jedziemy furmanką to faktycznie może być problem z rozpędzeniem się do rozsądnej prędkości.
Old January 21st, 2020, 09:42 PM   #24417
Kpc21
Registered User

Quote:
Originally Posted by SRC_100 View Post
Tyle teorii, kto w praktyce miałby pierwszeństwo? Ci z pasa rozbiegowego?
Naprzemiennie ci z rozbiegowego i ci z pasa do jazdy autostradą/ekspresówką.

Quote:
Jeśli tak, to na autostradach i eSkach wprowadzilibyśmy w praktyce coś a`la skrzyżowania kolizyjne!
Przecież nie istnieje coś takiego, jak skrzyżowanie dosłownie bezkolizyjne. Wszędzie, gdzie łączą się ze sobą kierunki ruchu, istnieje możliwość kolizji.

Quote:
Większość kierowców wjeżdżający na autostradę czy eSkę wymuszałaby ustąpienie na tych jadących prawym pasem... wyobrażasz sobie, że jedziesz autostradą 140 km/h i ktoś Ci wjeżdża z prędkością 60 lub 80 km/h na prawy pas przed Ciebie?!
60 to przesada, ale 80... przecież równie dobrze mógłby to być jadący 80, znajdujący się na tym pasie już od kilkuset kilometrów, tir. Do tego, że możemy być zmuszeni zwolnić do 80-90 km/h jadąc autostradą trzeba zawsze być przygotowanym. I zachowywać taką odległość, by było to możliwe.

Quote:
Obowiązkiem wjeżdżającego jest upewnić się czy może to bezpiecznie zrobić, jeżeli nie może to nie ma prawa wjechać na jezdnie główną.
W zasadzie, jeśli nie może, to jest w sytuacji bez wyjścia. Czego by nie zrobił:
– zatrzymał się na końcu pasa rozbiegowego (zakaz zatrzymywania się na autostradzie),
– kontynuował jazdę pasem awaryjnym (zakaz jazdy poboczem i przekraczania linii ciągłej),
– wymusił pierwszeństwo (obowiązek ustąpienia pierwszeństwa przy zmianie pasa)
złamie prawo.

No dobrze, to pierwsze może i jest zgodne z prawem (bo to w sumie zatrzymanie wynikające z warunków ruchu drogowego), ale jest to zarazem bardzo niebezpieczne zachowanie.

Quote:
Sorry ale jeśli ten rozbieg z fotki jest za krótki dla Ciebie to sugeruję kursy doszkalające. No chyba że jedziemy furmanką to faktycznie może być problem z rozpędzeniem się do rozsądnej prędkości.
Bierzesz pod uwagę, że są różne samochody, o różnych masach i mocach silników?

A z 40 km/h do 120 km/h na tym odcinku to faktycznie rozpędzić się da raczej tylko autem sportowym. Może ew. elektrycznym. Na pewno nie niskiej klasy osobówką. Załadowanym dostawczakiem pewnie też nie.
Old January 21st, 2020, 09:43 PM   #24418
Wolfiq
Registered User

Quote:
Quote:
Bielsko-Biała, śląskie

Tam masz pas przeplatania, anie tylko rozbieg. Nie mówię że ja mam problem ale ciężko się rozpędzić na takiej długości jak ktoś na przykład przed ciebie wjeżdża i z reguły tak jest że po prostu ktoś na lewy zjeżdża. W porównaniu na przykład do tego nowego węzła to jest słabo, a ten nie dość że dłuższy to jeszcze tylko rozbiegowy. Tamten wcześniejszy to chyba relikt gierkówki, dlatego widocznie jest taki toporny. Węzeł S1 z A4 jeszcze gorszy. Ten fajny poniżej też BB.

S1
https://maps.app.goo.gl/pJzkwueYMJG4PV4d6
Old January 21st, 2020, 10:34 PM   #24419
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 1076

Quote:
Bielsko-Biała, śląskie

Niekiedy w przypadku pasa przeplatania stosują dodatkową linię jednostronnie przekraczalną, która ma niby ułatwić manewry. Natomiast w praktyce niczego nie zmienia, bo przecież nie zabrania powrotu na prawy pas, skoro był zajmowany przed wyprzedzaniem.

Przykład: https://goo.gl/maps/3CARduUgncJnbVEV9
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2020, 10:58 PM   #24420
Wolfiq
Registered User

Quote:
Originally Posted by Janek0 View Post
Quote:
Bielsko-Biała, śląskie

Niekiedy w przypadku pasa przeplatania stosują dodatkową linię jednostronnie przekraczalną, która ma niby ułatwić manewry. Natomiast w praktyce niczego nie zmienia, bo przecież nie zabrania powrotu na prawy pas, skoro był zajmowany przed wyprzedzaniem.

Przykład: https://goo.gl/maps/3CARduUgncJnbVEV9
W Mysłowicach tak samo jest na węźle z S1. To ten sam koncesjonowany odcinek Stalexportu (kończy się na węźle Murckowską, bez węzła). Kiedyś jak pamiętam w Wielkiej Brytanii testowano oznakowanie przed węzłami żeby zachęcać do zjazdu na prawo (u nas na lewo by było), ale chyba się nie przyjęło. Najlepiej po prostu lepsze węzły budować.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules