[Polska] Bezpieczeństwo ruchu drogowego (wątek dla ludzi rozumnych) - Page 188 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone | Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 23rd, 2009, 09:51 PM   #3741
cheslaw
...

Likes (Received): 4022

Quote:
Originally Posted by FRANK B. View Post
w tym wypadku zdecydowanie krzywda się nikomu nie dzieje; to bardziej chodzi chyba o zazdrość o szybsze auto czy większe umiejętności
Ile ty masz lat?
cheslaw está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 24th, 2009, 12:05 AM   #3742
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by TRAVEL View Post
Druga sprawa to przebijający w wielu postach problem poszanowania prawa, bo żeby prawo było szanowane to musimy żyć w tzw. państwie prawa, a do tego jeszcze parę ładnych parseków.
Czyli "wprowadźcie państwo prawa, a ja się (może) dostosuję". A może by tak zacząć od siebie
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 12:20 AM   #3743
axial
Registered User

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by prom View Post
Ja naprawdę nie lubię się powtarzać. Przeczytaj jeszcze raz wszystkie swoje i moje posty dotyczące tego tematu. Dokładnie i uważnie. W razie czego dwa razy. Może zrozumiesz, o co chodzi.
Nie zapomnij strzelić sobie dużej kawy. To podobno usprawnia procesy myślowe.
Rozumiem Twój tok rozumowania: "Przepisy należy przestrzegać, choćby były bzdurne, nielogiczne, niekonsekwentne i idiotyczne. Od tego są mądrzejsi odemnie co te znaki ustawiają, a ja będę jak posłuszny żołnież się do nich stosował, bo to mój obywatelski obowiązek."

Widzisz... Poglądy mamy podobne: Ja też jestem zwolennikiem przestrzegania przepisów, jednak staram się piętnować te idiotyczne i absurdalne. Nie na rękę mi, że policja zamiast dbać o porządek na drodze oraz walkę z takimi absurdami, bawi się w komornika...
Quote:
Efektem myślenia na drodze typowego dla 90% polskich kierowców są nasze statystyki śmiertelności na drogach.
Prędkość to jeden z czynników bezpieczeństwa na drodze.
Masz wiedzę z mediów w których pokazywane są te najbardziej "widowiskowe". Jednak rzeczywistość jest całkiem inna (nawet w policyjnych statystykach). Głupota, stan polkich dróg, brak myślenia, stan naszych aut i wiara w KRD to główna przyczyna wypadków. Zasada "ograniczonego zaufania" dotyczy także znaków, które (jak sam wspomniałeś) często są stawiane bez sensu.

Quote:
A możesz mi uprzejmie wyjaśnić, skąd mam znać uzasadnienie dla wszystkich ograniczeń na wszystkich drogach w Polsce?
Nie pytałem o wszystkie...
Quote:
A w którym miejscu twierdzę, że jakość dróg nie ma przełożenia na bezpieczeństwo? Możesz pokazać dokładnie, bo nie zauważyłem?
Proszę:
Quote:
Najlepszy dowód na to, że jakość dróg wcale niekoniecznie załatwia sprawę.
Quote:
Oczywiście absolutnie nie jest bez sensu wyprzedzanie w kolumnie samochodów poruszających się 90/90 (albo 80/90) i wciskanie się w specjalnie zachowaną bezpieczną przestrzeń.
Jak już napisałem: manewr wyprzedzania jest normalnym manewrem na drodze i nie powinieneś się wściekać, jak ktoś zgodnie z przepisami Cię wyprzedza, bo ma do tego prawo.
Ludzie boją się wyprzedzać i stąd biorą się "kolumny".
axial no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 24th, 2009, 11:08 AM   #3744
Andrzej16
kolekcjoner ostrzeżeń

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by tomekwrz View Post
A teraz może ja opiszę moją przygodę dzisiejszego dnia. Troszeczke niemiłą ale niewątpliwie miało to związek z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Będąc prawie u celu taka sytuacja. Znak niebezpieczne zakręty, bodajże 3 lub 4 w tabliczce pod znakiem. a więc z 90km/h zwolniłem do około 70km/h. Nawierzchnia nie była zbyt dobra, korzenie drzew których przebieg było widać pod warstwą asfaltu i nierówności poprzeczne. Przed znakiem niebezpieczne zakręty ograniczenia prędkości brak. Efekt -> stracenie panowania nad pojazdem i stłuczka. Jadąc 70km/h zza ostrego łuku ujrzałem znak ustąp i koniec drogi z pierwszeństwem czyli noga z gazu i zaczynamy hamowanie. Oznaczone czerwonym samochodzikiem. Ułamek sekundy i znoszenie samochodu. Nie miałem nigdy takiej sytuacji bo jestem początkującym kierowcą. Ale widząc samochód stojący przed linią(niebieski), odruch kierownicą w prawo i cały czas hamulec, prędkość już poniżej 35km/h, po żwirze zaznaczonym w rogu i zatrzymanie 2 metry na jezdni z pierwszeństwem. Pech naznaczył nam wpadnięcie pod Honde Civic i kolizję. Efekt -> wgnieciony błotnik, złamany zderzak, lampa, wahacz, stabilizator i jeszcze coś pewnie wyjdzie w praniu. Jechaliśmy w 5 osób. Nikomu nic się nie stało. Rodzinie jadącej w Hondzie rozwaliłem podróż w góry. Taka przygoda. I tutaj wnioski.
Czy przed tak ostrym zakrętem i niewidocznym skrzyżowaniem nie powinno zastosować się znaków ograniczających prędkość? Wysepki spowalniającej ruch? Fotoradaru? Znaki o niebezpiecznym zakręcie moim zdaniem niestety nie wystarczą. Kiedyś już 2 razy widziałem tam kolizje, teraz byłem jej uczestnikiem. Niemiłe doświadczenie niemniej jednak muszę pochwalić drogówke która pojawiła się w 8 minut od zgłoszenia kolizji przez poszkodowanego, miła rozmowa, mandat tlyko 200zł i 6 pkt. Mandat przyjąłem, ale czułem że jego wartość powinna przypaść po części zarządcy tej drogi. Do celu, od feralnego skrzyżowania mieliśmy 400m. Można powiedzieć tylko szczęście w nieszczęściu. Co za dzień!

mapka orientacyjna
Niedoświadczony kierowca, widział wcześniejsze kolizje i potrzebuje jeszcze znaku, chociaż widział tam kolizje! znak będzie okazją do łupienia innych.

Ja nie daję Ci rozgrzeszenia, "święci forum" to zrobią.
Andrzej16 no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 01:41 PM   #3745
tomekwrz
Kierowca!

tomekwrz's Avatar

Likes (Received): 1305

Quote:
Originally Posted by Andrzej16 View Post
Ja nie daję Ci rozgrzeszenia, "święci forum" to zrobią.
Wcale go nie potrzebuję, bo nie bronie się że nie jest to moja wina. A kolizje widziałem tam kilkanaście lat temu, jako kierowca jechałem tam pierwszy raz.
tomekwrz no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 02:41 PM   #3746
ghoulas
Registered User

ghoulas's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by axial View Post
Jak już napisałem: manewr wyprzedzania jest normalnym manewrem na drodze i nie powinieneś się wściekać, jak ktoś zgodnie z przepisami Cię wyprzedza, bo ma do tego prawo.
Jeśli robi to w zgodzie z przepisami to nie mam do niego żadnych pretensji.

Co do tekstu szanownego Franka B. o filcharmonii to ja polecę ostatnią komedię Machulskiego "Ile waży koń trojański" i scenę kiedy Darek opowiada o wakacjach w Szwecji. Reakcja Szweda daje dużo do myślenia.

Kończę z udzielaniem się w tym wątku bo obiecałem nie pisac juz o drzewach i o predkości a widze że te dwa tematy wzbudzają strasznie dużo kontrowersji. Mam tylko nadzieję że zanim moje dziecko dorosnie do aktywnego uczestniczenia w ruchu drogowym mentalnośc na polskich drogach sie zmieni.
ghoulas no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 03:35 PM   #3747
esce
.

esce's Avatar

Likes (Received): 3400

Bardzo dobry przykład - żeby nie trzeba było szukać, link do rzeczonego fragmentu: http://www.youtube.com/watch?v=E24fhFevejo
esce no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 04:08 PM   #3748
RootOnRails
(PL)

RootOnRails's Avatar

Likes (Received): 150

Quote:
prom pisał o "wciskaniu się w specjalnie zachowaną bezpieczną przestrzeń", które to wciskanie się bezpieczny odstęp dzieli na dwa niebezpieczne odstępy, bo wsiada na zderzak temu z przodu i ryzykuje, że Ty wjedziesz mu w d*pę. A to jest stwarzanie zagrożenia, i bynajmniej nie jest zgodne z przepisami.
RootOnRails no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 08:00 PM   #3749
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 38255

Dla tych co marudzą i psioczą na fotoradary:
Drogi krajowe w Polsce coraz bardziej bezpieczne

Polskie drogi krajowej, zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad są coraz bardziej bezpieczne. W porównaniu z rokiem 2007, w br. liczba ofiar wypadków drogowych spadła radykalnie – o prawie 30 proc. W 2009 roku zginęły 273 osoby mniej.

W 2007 roku liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drodze krajowej nr 8 wyniosła 64. Droga ta jako pierwsza została objęta programem poprawy bezpieczeństwa ruchu „Drogi Zaufania”, realizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W 2009 roku ofiar było tu 41. Daje to spadek o 36 proc. Na drogach krajowych o numerach od 1 do 9 liczba zabitych w 2007 roku wyniosła 352 a w 2009 roku – 224, co oznacza spadek o 37 proc. Na wszystkich drogach krajowych (18 tys. km) w 2007 roku zginęło 947 osób, w 2009 roku 674 – spadek o 29 proc. Ogólny stan techniczny prawie 60 proc. sieci dróg krajowych jest dobry lub bardzo dobry i nie wymaga żadnych modernizacji.

Tymczasem od lat radykalnie rośnie liczba kierowców prowadzących auta pod wpływem alkoholu. W 2001 roku policja zatrzymała 68,6 tys. takich osób, w 2004 roku 78 tys., w 2007 roku 79,2 tys., a w 2008 roku prawie 84 tys. Zdaniem policji to właśnie jazda pod wpływem alkoholu i nadmierna prędkość są przyczyną zdecydowanej większości wypadków drogowych w Polsce. *– Gołym okiem widać, że polski krajobraz drogowy ulega poprawie. Drogi są w coraz lepszym stanie. Ale dla pijanego, pozbawionego wyobraźni kierowcy nawet autostrada i droga ekspresowa będzie drogą złą i niebezpieczną – ocenia Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

GDDKiA stara się walczyć z ponurymi statystyki realizując program „Drogi Zaufania”. Powstał on, by chronić życie i zdrowie użytkowników dróg krajowych. Jego celem jest zmniejszenie do 2013 r. liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. To pierwszy kompleksowy program poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce. Składa się przede wszystkim z prac inżynieryjnych, które mają poprawić bezpieczeństwo kierowców, pieszych i rowerzystów. W wielu miejscach wymieniana jest nawierzchnia, remontowane są zatoki autobusowe, układane są chodniki, powstają ścieżki rowerowe, montowana jest sygnalizacja świetlna. GDDKiA buduje kładki dla przechodniów, bariery ochronne oraz latarnie oświetlające przejścia dla pieszych. W najniebezpieczniejszych miejscach dopuszczalna prędkość ograniczana jest do 50 km/h. By egzekwować ten zakaz, wzdłuż dróg krajowych instalowane są oznakowane fotoradary. W ramach „Dróg zaufania" prowadzone są też działanie edukacyjne, których celem jest zmiana niebezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Do 2013 r. program „Drogi zaufania" przynieść ma spadek o 75 proc. liczby ofiar śmiertelnych, ginących w wypadkach na wszystkich drogach krajowych.

źródło:

http://www.gddkia.gov.pl/article/inf...0c6c9dbe6343eb

21.08.2009

Przecież autostrad nie wybudujemy w rok, do tego czasu takie kampanie pomogą uratować setki, jeśli nie tysiące ludzo. Co więcej, po wybudowaniu autostrad, te elementy zwiększać będą bezpieczeństwo nadal na tych drogach. Statystyki Policji wskazują, że w I połowie 2009 łącznie zginęło o około 500 osób mniej-20% niż w tym czasie 2008 r, spadek rannych o 3,500czyli o kilkanaście %. Na miejscu gddkia jeszcze więcej inwestowałbym w soft( obecna akcja to mało-szkolenia, kampanie, drastycznie zdjęcia itd, zwłaszcza do młodych, obecna akcja to za mało) niż hard-tutaj nakłady idą w setki mln, trwają długo i pewnie 1mln wydany na soft uratuje więcej ludzi niż 1mln przeznaczony na działania ,,twarde"-przebudowy , remonty, fotoradary itd.
Żeby taki spadek-o 20% utrzymano przez parę lat i nie będziemy najniebezpieczniejszymi drogami w Europie.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 11:21 PM   #3750
bablo
Registered User

Likes (Received): 4

Dla informacji podaję, że na skrzyżowaniu dk7 z drogą wojewódzką (sygnalizacja świetlna) w Tarczynie (między Warszawą a Radomiem) wybudowali system kontroli prędkości i rejestracji wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Powstały 4 maszty i 4 kamery. Do 31 grudnia 2011 mają zamiar zarejestrować i wypisać min. 72000 mandatów za wykroczenia. Ograniczenie jest do 70km/h. Ciekawe czy zostawią jakiś margines.

Jak ktoś lubi sobie poczytać to w linku jest SIWZ
http://www.bip.tarczyn.pl/public/get....php?id=132344
bablo no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2009, 11:27 PM   #3751
prom
Used Register

prom's Avatar

Likes (Received): 86

Quote:
Originally Posted by pmaciej7
Czyli "wprowadźcie państwo prawa, a ja się (może) dostosuję". A może by tak zacząć od siebie
Ech, nic nie rozumiesz. Do mnie już dotarło. Otóży my jesteśmy tylko szarymi przedstawicielami bezwolnej, apatycznej masy trzymanej w żelaznym uścisku przez totalitarną władzę. Nasi Szanowni Koledzy natomiast to niezłomni bojownicy, którzy toczą heroiczną walkę z uciskiem tegoż rządu i jego zbrojnych bojówek (policji). Łamanie prawa nie czyni nam krzywdy. To cnota!

Quote:
Rozumiem Twój tok rozumowania: "Przepisy należy przestrzegać, choćby były bzdurne, nielogiczne, niekonsekwentne i idiotyczne. Od tego są mądrzejsi odemnie co te znaki ustawiają, a ja będę jak posłuszny żołnież się do nich stosował, bo to mój obywatelski obowiązek."
.

Nie zrozumiałeś. Przeczytaj jeszcze raz.

Quote:
Prędkość to jeden z czynników bezpieczeństwa na drodze.
Masz wiedzę z mediów w których pokazywane są te najbardziej "widowiskowe".
No tak, skąd indziej mogę mieć tę wiedzę? W końcu ja tylko raz do roku robię "trochę ponad 500 km" trasą nad morze...

Quote:
Zasada "ograniczonego zaufania" dotyczy także znaków, które (jak sam wspomniałeś) często są stawiane bez sensu.
Czytaj, bardzo proszę uważnie. Między "widziałem", a "często widzę" jest pewna subtelna różnica.

Quote:
Proszę:
Hmm... Zobaczmy. Czyli według Ciebie:

Quote:
jakość dróg wcale niekoniecznie załatwia sprawę.
=
Quote:
jakość dróg nie ma przełożenia na BRD
Czy znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego interpretujesz z podobną przenikliwością? Czyli wg Ciebie:

= ?

No więc ja Ci muszę powiedzieć coś ważnego. Znaki drogowe i przepisy nie są bez sensu. Ty ich po prostu nie rozumiesz!

Quote:
Jak już napisałem: manewr wyprzedzania jest normalnym manewrem na drodze
Manewr wyprzedzania nie jest normalnym manewrem. Jest jednym z najbardziej niebezpiecznych manewrów. I najczęściej jednym z najbardziej niepotrzebnych.

Quote:
i nie powinieneś się wściekać, jak ktoś zgodnie z przepisami Cię wyprzedza, bo ma do tego prawo.
Nie mam do nikogo pretensji, jeśli wyprzedza mnie zgodnie z przepisami. Spójrz jednak jeszcze raz na podane przeze mnie przykłady i zastanów się: który z nich jest zgodny z przepisami? Jeśli jakiś znajdziesz, to tylko utwierdzasz mnie w przekonaniu, że jest dokładnie tak, jak napisałem punkt wcześniej.
Acha! Zapomniałem jeszcze dodać przykłady uwielbianego przez miszczów wyprzedzania przed przejściami dla pieszych i na skrzyżowaniach.

Quote:
Zdradzę Ci pewną tajemnicę. Otóż określony odcinek drogi ma ograniczoną powierzchnię. Im większa liczba samochodów chce przejechać takim odcinkiem w tym samym czasie, tym większą powierzchnię tego odcina zajmują.

Dziwne, prawda? Ale to właśnie stąd biorą się kolumny. Ile "niesamowicie potrzebnych" manewrów wyprzedzania w takiej kolumnie byś nie obserwował, nijak nie będzie się ona chciała zrobić krótsza. I nijak czas przejazdu nie będzie chciał się skrócić.

Quote:
Originally Posted by Andrzej16
Niedoświadczony kierowca, widział wcześniejsze kolizje i potrzebuje jeszcze znaku, chociaż widział tam kolizje! znak będzie okazją do łupienia innych.
Jasne. Przecież każdy widział kolizje w tym miejscu. Każdy kierowca w Polsce doskonale wie, jak się w tym konkretnym miejscu zachować...

We wcześniejszym poście napisałem:

Quote:
Do niektórych można przemówić argumentami i dyskusją. Z tym, jak widać i na tym forum, bywa ciężko. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak przemawiać pałą. Jak to nie pomoże, to takie jednostki trzeba izolować.
Dodam tylko, że dyskutować można z kimś, do kogo cokolwiek dociera. Na inne dyskusje zwyczajnie szkoda czasu. Dlatego ja niniejszym swoją dyskusję w tym temacie kończę.
prom no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2009, 10:49 AM   #3752
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 812

Lektura ostatnich 5 stron tego wątku potwierdza jednoznacznie, skąd biorą się zatrważające statystyki trupów na polskich drogach. Bezdenne pokłady głupoty. Koszmar.

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2009, 11:10 AM   #3753
Tom Gore
BANNED

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
A może tak oznakowanie przejrzeć i zweryfikować? Bo jeśli raz na drodze jest 40 km/h a Straz Miejska urządza sobie łatwe łowy a potem nagle pojawia się 70, to w ślad za tym pojawia się pytanie: kto decyduje o znakach i jakim jest fachowcem...

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/art...ALIN/276470771

"Mianowicie chodzi o zniesienie ograniczenia prędkości na ul. Połczyńskiej do 40 km/h. Komisja zgodziła się, by od ul. Żytniej aż do wyjazdu z miasta podnieść ograniczenie do 70 km/h."

Problem w tym, że i teraz będzie nie za ciekawie: tak jeździ dużo rowerzystów (jest rów i nierówna krawędź jezdni, więc nie jadą 10cm od brzegu asfaltu) i są kłopoty z ominięciem ich, jesli jadą w obie strony - po prostu auta się nie zmieszczą jednocześnie.

Zadziwiające jest jednak, że nie zniesiono ograniczeń na 11 na Poznań, argumentując to przejściami dla pieszych podczas, gdy na tej akurat drodze nie ma problemu (o ile pieszy się nie śpieszy ;-) ). Połczyńska akurat powinna mieć 50 a wylot na Poznań 70 (do głównego wejścia na cmentarz).

Wypadkowość na 6 (1x4) na Gdańsk to akurat wina tych, dla których 90 km/h to za mało a deszcz nie podpowiada im, że trzeba zwolnić na zakrętach.
Dochodzi do tego bezmyślność (np zmiana pasa w kier. na Koszalin na ten dla wjeżdżających z Darłowa na ciągłej linii), ale na tę nie ma ograniczeń.
Tom Gore no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2009, 11:22 AM   #3754
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Ktoś tu mówił, żeby nie robić przeglądu oznakowania? Nie stwierdzam.

Mało tego, takie przeglądy się robi regularnie. Widoczny efekt przeglądu jest wtedy, gdy oznakowanie się zmieni. Ale to, że oznakowanie się nie zmienia, nie jest dowodem, że przeglądu nie było, a raczej tego, że zastosowano je w sposób właściwy.

Aha, a w tym artykule jest jeszcze jeden, znacznie ciekawszy akapit:

Quote:
A co z pozostałymi sygnałami Czytelników? Negatywnie zaopiniowano podniesienie prędkości na ul. Bohaterów Warszawy do 70 km/h ("to ulica o sporym natężenu ruchu, wyjazdy i wjazdy do instytucji, wyjazdy i wjazdy ze stacji paliw” – czytamy w uzasadnieniu); co do odcinka drogi nr 11 przy wyjeździe w stronę Poznania do 70 km/h (to "zbyt krótki odcinek drogi, przejście dla pieszych, przystanek MZK”); ul. 4 Marca – do 70 km/h ("zbyt blisko skrzyżowanie i wjazdy”); ul. Lubiatowska – zniesienie 40 km/h (bo panuje "spory ruch rowerzystów”); ul. Gdańska w stronę Sianowa – do 70 km/h (bo jest "zbyt duża wypadkowość”).
Jak widać stawiający oznakowanie są mądrzejsi, niż się to niekórym wydaje i biorą pod uwagę więcej czynników niż tylko widzimisię kierowców.

Last edited by pmaciej7; August 25th, 2009 at 11:32 AM.
Old August 25th, 2009, 11:51 AM   #3755
Tom Gore
BANNED

Quote:
Ktoś tu mówił, żeby nie robić przeglądu oznakowania? Nie stwierdzam.

Mało tego, takie przeglądy się robi regularnie. Widoczny efekt przeglądu jest wtedy, gdy oznakowanie się zmieni. Ale to, że oznakowanie się nie zmienia, nie jest dowodem, że przeglądu nie było, a raczej tego, że zastosowano je w sposób właściwy.

[...]

Jak widać stawiający oznakowanie są mądrzejsi, niż się to niekórym wydaje i biorą pod uwagę więcej czynników niż tylko widzimisię kierowców.
Ktoś tu pisał, że nikt nie mówił? Jeszcze jakieś rewelacje wyczytane pomiędzy wierszami? ;-)

Zaiste w ich mądrości te 40 km/h jest tam od wielu lat - przetrwało kontrole. Skąd nagle taka zmiana, skoro i podczas stawiania i podczas kontroli zajmowali się "mądrzejsi, niż się to niekórym wydaje"?

Dostrzegam tu pewna nieścisłość, by rzec najmniej.

Z tych rzeczy niewidzialnych, które jednak dostrzegają drogowcy wymienię choćby opinię publiczną oraz magiczną rękę waadzy, które przyczyniają się do ostrożności urzędników podczas wydawania decyzji*. Bo jesli chodzi o "widzimisie", to ich twórcami są głównie urzędnicy.

* nikt nie chce oberwać za to, że "tu są wypadki" a "nie ma znaku, żeby jechac wolniej" - takie znaki to najlepszy sposób na rozwiązanie problemu wypadków, jak się okazuje
Tom Gore no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2009, 12:05 PM   #3756
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by Tom Gore View Post
Zaiste w ich mądrości te 40 km/h jest tam od wielu lat - przetrwało kontrole. Skąd nagle taka zmiana, skoro i podczas stawiania i podczas kontroli zajmowali się "mądrzejsi, niż się to niekórym wydaje"?
Więc może akurat 70 jest wynikiem widzimisię?

Gdybam tylko, bo nie znam tego miejsca.
Old August 25th, 2009, 12:41 PM   #3757
Tom Gore
BANNED

Quote:
Więc może akurat 70 jest wynikiem widzimisię?

Gdybam tylko, bo nie znam tego miejsca.
Ej, bo mi jeszcze przyznasz rację. Zapętlamy się, więc podsumuję: ograniczenia tak, wypaczenia - nie. Piętnowanie wypaczeń to nie przyzwolenie na łamanie prawa.

Co do miejsca: prosta droga, domy się skończyły. Miejsce jak wiele w Polsce - pole i "teren zabudowany".

Widzimisię, o którym piszę jest jeszcze bardziej widoczne na wylocie na Szczecin, gdzie jest naprawdę sporo wjazdów na posesję i firm (więc duży ruch - sporo włączających się i zjeżdżających w prawo i lewo) i jest 70, a na wylocie na Poznań, gdzie firm mniej (czy raczej są bardziej rozrzucone) i jest 50 a są 2 jezdnie i sporo miejsca dla pieszych.