Ulpia Serdica | Сердика - Projects & Development - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 26th, 2011, 08:59 PM   #101
GogoSabev
George Sabev

GogoSabev's Avatar

Likes (Received): 415

Ами хайде да организираме нещо. Съгласен сам, че това е прекръжна зона за парк с фонтанчета.
GogoSabev no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 26th, 2011, 09:25 PM   #102
stil
Registered User

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by kronos_BG
Е, арх. Христо Генчев само се издава, че чете електронни медии...
Е, ти пък… Защо да се „издава”?
Арх. Генчев е роден 1934 г. и е съвременник на много от събитията. Въпреки възрастта си той е един модерно мислещ човек и като такъв сигурно ползва интернет и чете електронни медии. Но не принизявай познанията и информацията, която има до ниво интервю в някакъв електронен вестник. Прочетете неговата книга „София мислена в пространството и отвъд времето” и там ще намерите размисли и информация за историята и градоустройството на столицата, включително и факти за безобразното отношение на държавата към Ulpia Serdica – тогавашният политически „елит” я смята за „римска”, т.е. „не българска”!?!?. Например:
– през 50-те – зазиждането на градския съвет (Буле-то) в бирхалето на хотел Балкан; изнасяне и частично отново закопаване на западната мраморна фасада на малкия Forum, заедно с прилежащото площадно благоустройство; значителни разрушения в римските квартали Insulae при строежа на ЦУМ;
– през 60-те – разрушаването на южната кула на Porta Dextra (Източната порта) при строителството на подлеза между Президентството и Министерски съвет, за което вече стана дума;
– през 80-те – прекратяване на разкопките на южната фасада на Prаesidium-Prаetorium-а заради строителни срокове по завършването на кафето на Балкантурист; похлупване на монетарницата на Ulpia Serdica с масивна бетонна плоча;
– през 80-90-те – заради изграждането на метростанция Сердика по открит способ, много антични зидове и други архитектурни детайли са изтръгнати от тяхното дву-хилядолетно положение в пространството и складирани (всъщност изоставени) на площадката на Мерострой в Обеля, където се ограбват. А трябваше да бъдат върнати и експонирани там, където днес е подземния гараж;
– 10-те на XXI в. – за малко ситуацията с метростанция Сердика да се повтори и при строителството на метростанцията под пл. „Св. Неделя” – отново „изгребване” на старините, подземни гаражи и т.нат...

Last edited by stil; August 8th, 2011 at 02:52 PM.
stil no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2011, 09:44 PM   #103
BG_PATRIOT
BANNED

Likes (Received): 69

Quote:
Originally Posted by GogoSabev View Post
Ами хайде да организираме нещо. Съгласен сам, че това е прекръжна зона за парк с фонтанчета.
Predi edin mesets imache edna grazhdanska iniciativa koqto pochisti terena, no kato gledam otnovo e stanalo kochina...
BG_PATRIOT no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 27th, 2011, 08:25 AM   #104
Tego
·!¦[· (17:50) ·]¦!

Tego's Avatar

Likes (Received): 11271

И аз благодаря за снимките. Самите те са много хубави, но това, което показват е... меко казано тъжно. Освен това наскоро го чистиха ако си спомняте... За 0 време пак заприличва на кочина. Мисля си ако има няк'ви самонастанили се клошари там да се разкарат или и аз не знам к'во. Не ми побира акъла кой може да я твори тая мизерия.
Old July 27th, 2011, 10:19 AM   #105
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Likes (Received): 11259

Няма да се учудя, ако чакат всичко това да бъде унищожено и да се оправдаят, че няма смисъл от него. Тоест, да се построи поредния мол или хотел...
Avus no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 10:23 AM   #106
FloatingShift
Registered User

FloatingShift's Avatar

Likes (Received): 8581

Дайте идеи как и къде да сигнализираме - според мен е наложително надписите да бъдат прибрани, за да не са на милостта на времето и вандалите. Строителният надпис за крепостната стена преди време беше нацапан с някаква блажна боя, която дъждовете за десет и повече години са измили. Стоенето на открито със сигурност не им се отразява добре. Що се отнася до стените, вече е късно за спасителни защини мерки, ще си дочакат реставрацията и експонирането и в този вид.
FloatingShift no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 01:15 PM   #107
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Likes (Received): 5620

Quote:
Originally Posted by FloatingShift View Post
Дайте идеи как и къде да сигнализираме - според мен е наложително надписите да бъдат прибрани, за да не са на милостта на времето и вандалите. Строителният надпис за крепостната стена преди време беше нацапан с някаква блажна боя, която дъждовете за десет и повече години са измили. Стоенето на открито със сигурност не им се отразява добре. Що се отнася до стените, вече е късно за спасителни защини мерки, ще си дочакат реставрацията и експонирането и в този вид.
ЮНЕСКО, Европейската комисия за Култура, Катедра по археология на някой световен Университет с молба да задействат разкопки и консервация...

Last edited by witch_honor; July 27th, 2011 at 01:21 PM.
witch_honor no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 01:20 PM   #108
Vitosha
BANNED

Likes (Received): 2

ЮНЕСКО, защо не? Националните телевизии. Шумът преди избори пречи на политиканите.
Vitosha no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 02:08 PM   #109
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by Vitosha View Post
ЮНЕСКО, защо не? Националните телевизии. Шумът преди избори пречи на политиканите.
ЮНЕСКО мисля, че беше включил Сердика в Световното наследство, а и да не е... време е, така че който е навит да напише едно писмо и да го пуснем...
Old July 27th, 2011, 03:34 PM   #110
brabus_bg
Registered User

brabus_bg's Avatar

Likes (Received): 2276

Аз се чудя, как досега някой нашенец, не се е сетил да си занесе плочите с надписа в къщи...
brabus_bg no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 04:33 PM   #111
bulgarischer
BANNED

Likes (Received): 247

Ами за съжаление това е действителността и така се прави тук.

Да, можеше София да е Рим на Балканите но за това се иска доблест упоритост и воля която липсва на нашите държавници !!!

Безценните плочи се валят и разпадат в калта, много уникални находки са хвърлени на произвола и са разграбени и унищожени, уникален амфитеатър е затиснат от хотелче и оставен да жабонясва и да се доразпадне, главната идея на иначе така гръмко рекламирания проект сердика средец и метростанциите е разсечена и ликвидирана с абсурдна стена излята по оста на Декуманус Максимус, духът и пространството на улицата ще бъдат прекъснати само заради низки комерсиални интереси ........ и така нататък и така нататък, вместо да сме номер едно ще тънем в мизерия това е бай ганьовци драги мои !!!
bulgarischer no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 05:32 PM   #112
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by bulgarischer View Post
Ами за съжаление това е действителността и така се прави тук.

Да, можеше София да е Рим на Балканите но за това се иска доблест упоритост и воля която липсва на нашите държавници !!!

Безценните плочи се валят и разпадат в калта, много уникални находки са хвърлени на произвола и са разграбени и унищожени, уникален амфитеатър е затиснат от хотелче и оставен да жабонясва и да се доразпадне, главната идея на иначе така гръмко рекламирания проект сердика средец и метростанциите е разсечена и ликвидирана с абсурдна стена излята по оста на Декуманус Максимус, духът и пространството на улицата ще бъдат прекъснати само заради низки комерсиални интереси ........ и така нататък и така нататък, вместо да сме номер едно ще тънем в мизерия това е бай ганьовци драги мои !!!
Стига мрънкал, бе!
Пусто опяване, като недоклатена невеста... ужас!
Old July 27th, 2011, 08:15 PM   #113
bulgarischer
BANNED

Quote:
Originally Posted by witch_honor View Post
Стига мрънкал, бе!
Пусто опяване, като недоклатена невеста... ужас!
Ха ха ха ха ха ха пък после се питаме що не вървят нещата .......... това е то културтрегера на новата наша родна действителност ......... с такъв матрял толкоз !!!

Old July 27th, 2011, 10:20 PM   #114
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

ами "матряла" като му е толкова акъла само да мрънка и да се проклина колко е зле и как оправия няма... няма как да се оправи. Като си такъв радетел за защита на ценностите, защо досега не си предприел някакви действия, различни от мрънкане и псуване по форумите. Хората няколко поста по-горе дадоха много добри идеи към кои международни организации може да се обърне човек, който иска да промени нещо. Но човек, който мрънка във виртуалното пространство, не е човек, който иска да промени нещо. Напротив, така му е добре, защото има какво да сочи с пръст и да мрънка, а ако се промени, какво ще прави тогава...

П.П.: Поне да мрънкаше грамотно...
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old July 27th, 2011, 11:13 PM   #115
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

http://www.unesco.org/new/en/culture...re/contact-us/
Това е контакт страницата на ЮНЕСКО, отдел Култура, който управлява Програмата за Световно наследство.

Според мен трябва да седнем и от името на Спаси метрото, понеже Западната порта, пасажа и археологията са обвързани с проекта за метростанцията трябва да се напише на английски и френски писмо, с което молим за съвет как да постъпим, за да предизвикаме скорошното консервиране на останките...
Old July 28th, 2011, 02:50 PM   #116
autobahnracer
Registered User

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by witch_honor View Post
... да се напише на английски и френски писмо, с което молим за съвет как да постъпим, за да предизвикаме скорошното консервиране на останките...
Аз мога да съдействам с превода на френски. И на английски, ако има нужда, но мисля че тук има достатъчно хора, които го владеят.
autobahnracer no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 07:40 PM   #117
bulgarischer
BANNED

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
ами "матряла" като му е толкова акъла само да мрънка и да се проклина колко е зле и как оправия няма... няма как да се оправи. Като си такъв радетел за защита на ценностите, защо досега не си предприел някакви действия, различни от мрънкане и псуване по форумите. Хората няколко поста по-горе дадоха много добри идеи към кои международни организации може да се обърне човек, който иска да промени нещо. Но човек, който мрънка във виртуалното пространство, не е човек, който иска да промени нещо. Напротив, така му е добре, защото има какво да сочи с пръст и да мрънка, а ако се промени, какво ще прави тогава...

П.П.: Поне да мрънкаше грамотно...
А ето го и приятелчето на Уичонъра каква чест ........ човека който само и само да си начеше крастата и да извърти фактите и действителността с цел да вкара всички в заблуждение твърдеше че мемориала на желязната софийска дивизия не бил на мястото на петоръбия чеп а бил нейде ехей таму отзад на друго место ......... въобще няма смисъл да се коментират подобни типове, какво може да се очаква от люде за които най главно е да се правят на големи умници и да си помпат взаимно фалшиво самочувствие ........

Та вие сте наследниците на Диковци и Братоевци имате същото мислене същото поведение и пренебрежение към противното мнение, браните като инатливи овни грешните и неправилни решения само и само да се направите на интересни, да изкарате другите които не мислят като вас за ненормални, за екстремисти за мрънкала и какво ли още не.

Какво самочувствие само, писма и мейли дръжки, ония ви се смеят само

Трябва реална реакция, събиране на граждански групи които да протестират, това са действията които могат да доведат до успех в битката с овняшковци това е което аз искам, не мрънкала с надуто самочувствие които се правят на голямата работа по форумите !!!
Old July 28th, 2011, 08:53 PM   #118
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
1) Та вие сте наследниците на Диковци и Братоевци имате същото мислене същото поведение и пренебрежение към противното мнение, браните като инатливи овни грешните и неправилни решения само и само да се направите на интересни, да изкарате другите които не мислят като вас за ненормални, за екстремисти за мрънкала и какво ли още не.

2) Какво самочувствие само, писма и мейли дръжки, ония ви се смеят само

3) Трябва реална реакция, събиране на граждански групи които да протестират, това са действията които могат да доведат до успех в битката с овняшковци това е което аз искам, не мрънкала с надуто самочувствие които се правят на голямата работа по форумите !!!
1) Противното мнение се уважава, когато е аргументирано и способно на някакъв резултат, а твоето не е - твоето е мрънкане, блещене, плямпане, цирикане... всичко друго, но не и адекватно поведение на уравновесен, цивилизован човек. Казано иначе - държиш се като единица от колективното стадо на митинг на АТАКА , а тези хора не заслужават "мнението" им да бъде уважавано.

2) Самочувствие? Тези институции са там, за да им се пише именно за това.

3) Протести? ха ха ха ха! Протестите са последна мярка в едно цивилизовано общество.
Old July 28th, 2011, 09:23 PM   #119
kronos_BG
Registered User

kronos_BG's Avatar

Likes (Received): 6248

Quote:
А ето го и ...
...
Трябва реална реакция, събиране на граждански групи които да протестират, това са действията които могат да доведат до успех в битката с овняшковци това е което аз искам, не мрънкала с надуто самочувствие които се правят на голямата работа по форумите !!!
Извинявай, че прекъсвам гневния ти патос, но не мислиш ли, че подобни изблици съвсем не се вписват в разбирането за активна гражданска позиция?
Щом смяташ, че присъстващите тук са "мрънкала", тогава защо и ти изявяваш твоята позиция в този форум?
Това към което призоваваш се върши от едни други шпиц-команди под предводителството на една партия - мисля, че там биха харесали мисленето ти.
...Макар че участниците там много-много не мислят - те само изпълняват командите на тези които ги водят като кукловоди...

А сега по темата.
Мисля, че от интервютата стана ясно, че западното направление (с останките на западната порта и цялото площадно пространство над станция Сердика е замислено като следващ етап.)
Следващ, защото финансиране за извършване всичко наведнъж, няма.
Доколкото знам, Юнеско вече е уведомен - за постъпки до него се заговори още, когато кметицата търсеше финансиране и покани целия дипломатически корпус.
В темата за опазване археологията във Фейсбук един участник също беше писал, че е пращал писмо....
Юнеско е тромава организация, която работи повече с институции, затова мисля, че по-ефективно можем да въздействаме чрез медиите.
Видяхме това още когато Владислав прати първата снимка (онази пред ЦУМ, до самата джамия) как предизвика доста реакция.
След това и доста архитекти взеха участия в публичните дискусии...
Затова мисля, че пращането на снимките по вестници и медии, с настоявания общината да каже какво е осигурила и какво замисля, ще има по-голям ефект!
А сега е и предизборно време - следователно няма да могат да се направят, че не забелязват публикациите - ще имат изгода да вземат отношение.

Last edited by kronos_BG; July 28th, 2011 at 10:49 PM.
kronos_BG no está en línea   Reply With Quote
Old July 28th, 2011, 09:41 PM   #120
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

{very very big offtopic}
Някои хора от дума не разбират. Пак се правят на големите морализатори и съдници на останалите, но с това повсеместно плюене и мрънкане по форумите нищо не се постига, още по-малко пък със сипенето на обиди по останалите форумци, които са предприели реални действия за решаване на не един или друг проблем.
Само да отбележа, че никога не съм се старал да изопачавам факти и да въвеждам някого във заблуждение и винаги съм писал точно това, което мисля и знам. Може да съм сбъркал, човек съм, не съм безпогрешен компютър. И когато съм отстоявал дадена позиция по-настървено, то е било заради неуравновесените психично реакции на някои хора, които са се старали да отместват темата към политизиране, национализиране и прочие, когато тя е за архитектура и градоустройство. Това няма нищо общо с моите политически възгледи или либералност. Само че на някои им е много по-лесно да сочат с пръст и да ругаят, отколкото да си го мръднат същия този пръст и да помогнат реално за решаването на даден проблем. Друго си е да кажеш "ние сме скапана държава, кофти народ и си заслужаваме да сме в такава мизерия"... Някак си се чувстваш горд след тези си думи да се наричаш българин... даже не се наричаш българин, ами опитваш да се наричаш с чуждици, описващи тази национална принадлежност, сякаш се срамуваш от българския език.
Най-мразя някой да ми казва кои са ми били приятели. Нито познавам Уич-онър, нито споделям голяма част от мненията му, даже напротив. Но е едно, когато някой се изказва аргументирано, с карти, факти, схеми и изследвания, когато предприема реални инициативи, привлича внимание на медии, провежда анкети и прочие... съвсем друго, когато друг просто ругае във форумите. Освен това, никак не приемам идеята да бъда наричан наследник на хората, срещу които имам толкова много против и се боря по един или друг начин. Така че бих препоръчал преди да дават оценки и квалификации на останалите, някои хора да се осъзнаят малко.
{/very very big offtopic}
Ясно е, че ЮНЕСКО е тромава организация и не е дотолкова добра запозната с реалността у нас, но е важно за такива важни въпроси да има коректив отвън, защото нашите институции не функционират така, както би трябвало. Всъщност точно за такива проблеми би трябвало да се сезират и комисии към Европарламента, а не за измислени скандали на летището или решаване на партийни дрязги. Защото останките на древна Сердика са не само българската история, но и културно-историческо наследство въобще на Европейските цивилизации, а културите тук са повлияли значително хода на историята на цяла Европа.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules