Ghettos/Camps in Sofia - Гета/Катуни в София - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 18th, 2011, 06:53 PM   #21
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Quote:
Originally Posted by witch_honor View Post
Решението с гетата е елементарно и скъпо:
- всички незаконни постройки се събарят;
- всички сгради, които не отговарят на изискванията и не са годни за обитаване се събарят;
- създава се план за улична мрежа, комуникации и инфраструктура;
- изгражда се планираната инфраструктура;
- изгражда се фонд общински сгради на мястото на гетата, които са на принципа на общежитията;
- населението от гетата получава право да обитава общежитията срещу служебни бележки от училищата за децата им, от служебни бележки от работодател за тях и удостоверение за платен наем на данъчна ставка за имота и сметките за режийните;
- населението, което е имало законен имот в рамките на строителството на общежитийните групи получава правото да се засели в общежитието без наем и без опция да бъде изгонено, но с право общината да повиши ставката за всички общински данъци и такси, ако не спазва правилата, валидни за всички останали;
- изграждат се нужните за съответното гето училища, детски градини и транспортни връзки и населението се интегрира с градското население;
Това е почти 1 към 1 с английският модел, който се провали. Няма нужда да повтаряме стари грешки...
Advertisement

Old November 18th, 2011, 07:33 PM   #22
spatrandeho
Registered User

spatrandeho's Avatar

Likes (Received): 3443

Срам ли ви е?
spatrandeho está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 08:22 PM   #23
Bugarash
BANNED

Bugarash's Avatar

Likes (Received): 57

имаш грешка в насловот
казва се-slums
гето е много поразвиена средина од това
Bugarash no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 18th, 2011, 08:35 PM   #24
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 14335

Сутринта бях леко резервиран към темата, но може да се развие в нещо интересно. А и не трябва да ни е срам. Навсякъде има гета.
JloKyM está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 09:20 PM   #25
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 16187

Quote:
Originally Posted by spatrandeho View Post
Срам ли ви е?
Просто темата е дъвкана многократно в различни теми и тази тук е само предпоставка да се повтарят едни и същи приказки отново.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 09:21 PM   #26
ИванТ
Engineer / Bus driver

Likes (Received): 5105

Районите около железопътните гари, обикновено се очертават като такива площи. От тези, върху, които имам пряко наблюдение, са железопътна гара "София север", железопътна гара "Илиянци" и железопътна гара "Курило", това се обезчава от наличието в околните им райони на изоставени вече общежития и жилищни сгради, собственост на национална компания "Железопътна инфраструктура".
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2011, 09:41 PM   #27
Drisko
Pop singer

Likes (Received): 0

Last edited by Drisko; January 8th, 2012 at 09:21 PM.
Drisko no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 04:57 AM   #28
zzibit
Registered User

Likes (Received): 362

Quote:
Originally Posted by spatrandeho View Post
Срам ли ви е?
Да

ако някой е горд, нека си го каже

сами си забиваме ножа с тази тема
zzibit no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 05:46 AM   #29
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Likes (Received): 996

Quote:
Originally Posted by zzibit View Post
Да

ако някой е горд, нека си го каже

сами си забиваме ножа с тази тема
Начетох се на неадекватни коментари. Ти горд ли си от тротоарите? Горд ли си от дупките по улиците? Ми тогава защо не ги заключим и тези теми от които не сте горди?
Искате да не срамим пред чужденците София с тия гета, еми то 90% от темите показват, колко сме назад от средно-европейски град. Мръсотия,дупки, счупени плочки, гадни спирки, стар ГТ, кучета и тн. Дай да заключим целия раздел София щом не сте горди от тия неща.
Така че, това е излишно реване от ваша страна. Пуснал съм темата да разискваме проблемите относно малцинствата, защото един добър град за живеене не изисква само урбанизация и перфектна инфраструктура и тн, а и липса на гета, така че благодаря на модераторите, че не изтриха темата. Но вместо да се дискутират гетата се дискутира тази тема дали да бъде или не. Не виждам дали ви заема място на хардиска или пречи да видите останалите теми, просто не влизайте тука

ЕДИТ: Ако може да се изтрие спама

Last edited by bmw318i; November 19th, 2011 at 05:54 AM.
bmw318i no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 08:24 AM   #30
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

В бургаската секция от много време има тема "Wall of shame | Стената на срама", в която се показват проблеми на града от които се срамуват. Не виждам лошо като се срамуваме от проблемите на града си, да ги коментираме и описваме. Не можем да заравяме глава в пясъка и да се правим, че ги няма и че града ни е най-идеалния от всички.
Но също така държа проблемът да се разглежда от градоустройствена гледна точка, от архитектурна, от организационна и инфраструктурна. Защото такава е тематиката на форума. А не да се изпада в крайности и говорене срещу малцинствата и етносите "ан гро"... Защото има и етнически българи, които живеят по същия начин, а има и етнически роми, които живеят в нормални квартали и нормални жилища. От това в каква посока ще тръгне темата зависи дали ще се развива и ще е полезна или ще бъде заключена от модераторите.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 08:33 AM   #31
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Разбира се, аз мисля че гетата в Центъра първи ще изчезнат заради урбанизацията на терените. И това ще е едно добро начало как ще изглежда София след премахване на гето и реконструкция на района с жилищни/бизнес сгради. Имало е такива прецеденти. Близо до Дворецът на децата имаше доста катуни, все още ги има, но доста от тях бяха премахнати заради новото строителство. Все още има гета, които след няколко години няма да ги има. Да спомена само, че живея в красна поляна и циганите последно време намаляха от 2007 до сега. Сигурно заради ЕС, но да не забравяме, че в Факултето има и голям брой българи. Нещата не са чак толкова отчайващи. Според проблема с Факултето може да се реши, като се изгради многофункционална зала и стадион заедно с мол, както направиха в Лондон за Олимпиада 2012. Най-бедния район на Лондон. Така ще изселим окончателно ромите от центъра. Ромите не са дорасли да живеят толкова близо до метрополис, за това, мисля че е по-добре да се изведе това население далеч от предградията
Old November 19th, 2011, 09:16 AM   #32
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Контролът над строителството и спазването на общинските разпоредби трябва постепенно да се затяга. Примерно това гето, което е между Нипроруда и бензиностанцията Еко, сигурно има и законни къщи в него, но има и доста абсурди - ако се мине по първата пряка зад Нипроруда и Металпроект, може да видите как към къщите са направени пристройки върху самите тротоари, като тротоари фактически не са останали. Затова преди да почнат да се бутат къщи и др. достатъчно е да се направи един бърз (може и евтин и некачествен) ремонт на улиците и тротоарите, като бъдат съборени първо тези пристройки. Така под претекст че се ремонтират улиците и тротоарите за тях ще се направи важна крачка към разчистването на района.
Old November 19th, 2011, 10:04 AM   #33
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Likes (Received): 5620

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Това е почти 1 към 1 с английският модел, който се провали. Няма нужда да повтаряме стари грешки...
Тогава остава чисто инфраструктурното пропъждане на гетата - изтикването на негодната инфраструктура чрез отчуждяване и заместване с инвестиционни програми, но това реално само ще премести гетата другаде...
Old November 19th, 2011, 10:33 AM   #34
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by GogoSabev View Post
Проблемът с ромите е чисто политически, не виждам какво прави тук...Буграската Wall of Shame няма нищо общо с мангалските гета...
Проблемът с ромите е чисто социален. Единствения политически въпрос, който съществува в реалността е имагинерната линия на държавната граница - всичко друго са проблеми от инфраструктурен, социален или икономически план...
Old November 19th, 2011, 10:40 AM   #35
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Проблемът, който дискутираме тук, е не "проблемът с ромите" а "проблемът с гетата", или така да се каже градоустройствените язви на града! В границите на града има и краварници, свинарници и други подобни, с хора живеещи в бараки и кирпичени схлупени незаконни сградички, досущ като тези в гетата, и тези хора-животновъди без грам образование въобще не са от ромски произход.
Old November 19th, 2011, 10:52 AM   #36
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Моето мнение е дори да не се интегрират ромите скоро време, поне да се изселят от централните части на столицата. Западен Парк винаги е бил апетитен от десетилетия и точно заради малцинствата не е бил застроен и особено центъра му(Факултето). Мисля че този район без малцинства би се начислил към богатата зона на София и мигрирала голям брой жители в този район. И е крайно време за Люлин да се спрат спекулациите, че е гето, а модерен квартал

Last edited by bmw318i; November 19th, 2011 at 10:57 AM.
Old November 19th, 2011, 10:59 AM   #37
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by bmw318i View Post
И е крайно време Люлин да се спре спекулациите, че Люлин е Гето
Люлин 1,2,3,4 и 5 са мизерни и човек често го хваща страх, когато се прибира след мръкване. Принципно не съм плашлив, все пак съм израснал в Надежда, но на моменти...
Old November 19th, 2011, 11:03 AM   #38
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Quote:
Люлин 1,2,3,4 и 5 са мизерни и човек често го хваща страх, когато се прибира след мръкване. Принципно не съм плашлив, все пак съм израснал в Надежда, но на моменти...
Брат, някой път да излезем през нощта на разходка в Люлин с някакво "гориво". Гаранция ти давам, че няма какво да ни се случи. Ем си живял там. Осен комплексирани младежи под 16 да те атакуват, мисля че няма друга опасност
Old November 19th, 2011, 11:09 AM   #39
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by bmw318i View Post
Брат, някой път да излезем през нощта на разходка в Люлин с някакво "гориво". Гаранция ти давам, че няма какво да ни се случи. Ем си живял там. Осен комплексирани младежи под 16 да те атакуват, мисля че няма друга опасност
Това е достатъчно, за да ти почерни мнението... всички знаем какво се говори за населението на Люлин. Когато се нанесох в Люлин един приятел ме попита, не си измислям: "какво оръжие носиш?". Когато го погледнат изумен и отговорих, че не нося оръжие в себе си, той ми отговори: "Вземи си поне пепър спрей, мен за 2 години са ме нападали 3 пъти". Слава Богу, засега нищо не ми се е случвало.
Old November 19th, 2011, 11:12 AM   #40
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Quote:
Това е достатъчно, за да ти почерни мнението... всички знаем какво се говори за населението на Люлин. Когато се нанесох в Люлин един приятел ме попита, не си измислям: "какво оръжие носиш?". Когато го погледнат изумен и отговорих, че не нося оръжие в себе си, той ми отговори: "Вземи си поне пепър спрей, мен за 2 години са ме нападали 3 пъти". Слава Богу, засега нищо не ми се е случвало.
Не е толкова сериозно както го описваш . А пък и това са 250к души. Все някой луд ще се намери. Мисля че това са изключения да има луди. Минавам оттам постоянно с кола един път в месеца, а пък пеша като съм минавал не съм срещал хора и то през нощта
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules