Ghettos/Camps in Sofia - Гета/Катуни в София - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 19th, 2011, 11:21 AM   #41
spatrandeho
Registered User

spatrandeho's Avatar

Likes (Received): 3443

Преместета я, но не я заключвайте - с отказ да се дискутират подобни проблеми и заравяне на главите в пясъка по всички етажи на обществото ни се стигна до изстъпленията в Катуница например, а цялостно проблема с интеграцията на циганите си седи нерешен.Трябва да се дискутира и трябва да се знае.
spatrandeho no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 19th, 2011, 11:22 AM   #42
GogoSabev
George Sabev

GogoSabev's Avatar

Likes (Received): 415

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Проблемът, който дискутираме тук, е не "проблемът с ромите" а "проблемът с гетата", или така да се каже градоустройствените язви на града! В границите на града има и краварници, свинарници и други подобни, с хора живеещи в бараки и кирпичени схлупени незаконни сградички, досущ като тези в гетата, и тези хора-животновъди без грам образование въобще не са от ромски произход.
проблемът с ромите = проблемът с гетата
GogoSabev no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 11:30 AM   #43
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 17805

Не само цигани живеят в гета. За това говори Chilio. Подкрепям идеята да не се профилира темата само за циганските катуни, а да се дискутират изобщо всички подобни концентрации на бараки и съборетини из града.
Sponsored Links
Advertisement

Old November 19th, 2011, 11:33 AM   #44
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

Quote:
Originally Posted by GogoSabev View Post
проблемът с ромите = проблемът с гетата
Това твърдение е невярно.
Гетата са проблем на градоустройството и незаконното строителство. Проблемът с ромите е много по-голям с кражбите, необразоваността, злоупотреби с социални придобивки и прочие, за които няма никакво значение дали живеят в гета, в общински жилища в блокове или в апартаменти в нормални квартали и нормални блокове далече от гетата. Както и ти обясних неколкократно, че в гетата и в стилът на гетата живеят и много хора от неромски произход.
Така че ако искате да дискутирате проблемът с ромите - насочвайте се към темите за криминална хроника и демографската тема в общия форум. Ако искате да дискутирате проблемът с незаконното строителство и градоустройствените язви на София (затова е в раздел София, а не общия) - само тогава пишете в тази тема. Но това дали са крадливи, необразовани и прочие не е обвързано с това дали живеят в конкретни гета. Така че не слагайте всичко под общ знаменател по най-елементарния крайнодесен националистически начин. Все пак сме във форум за архитектура, градоустройство и инфраструктура, а не във форум на Атака, ВМРО или друга подобна политическа сила.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 11:39 AM   #45
GogoSabev
George Sabev

GogoSabev's Avatar

Likes (Received): 415

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Това твърдение е невярно.
Гетата са проблем на градоустройството и незаконното строителство. Проблемът с ромите е много по-голям с кражбите, необразоваността, злоупотреби с социални придобивки и прочие, за които няма никакво значение дали живеят в гета, в общински жилища в блокове или в апартаменти в нормални квартали и нормални блокове далече от гетата. Както и ти обясних неколкократно, че в гетата и в стилът на гетата живеят и много хора от неромски произход.
Така че ако искате да дискутирате проблемът с ромите - насочвайте се към темите за криминална хроника и демографската тема в общия форум. Ако искате да дискутирате проблемът с незаконното строителство и градоустройствените язви на София (затова е в раздел София, а не общия) - само тогава пишете в тази тема. Но това дали са крадливи, необразовани и прочие не е обвързано с това дали живеят в конкретни гета. Така че не слагайте всичко под общ знаменател по най-елементарния крайнодесен националистически начин. Все пак сме във форум за архитектура, градоустройство и инфраструктура, а не във форум на Атака, ВМРО или друга подобна политическа сила.
Прав си. Не се изказах правилно, моя грешка...
GogoSabev no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 04:19 PM   #46
toyourass
Registered User

toyourass's Avatar

Likes (Received): 90

Има една българска приказка с турска думичка в нея - "Интереса клати феса" . Искам да кажа следното , ще говоря за мястото от където съм и където живея .

В град Бургас няма ромски катуни или гета в Центъра на града , визирам комплексите Лазур и Възраждане , както и супер центъра , няма също така в по-големите комплекси които са Изгрев , Зорница и Славейков . Роми има основно в комплекс Меден Рудник ( там може да се каже , че има катуни , както и в комплекса който се намира между комплекс Меден Рудник и Центъра - Комплука ( в комплука по-добре да не се влиза по тъмно ... ) ромски катуни бяха премахнати наскоро преди около година в Квартал Горно Езеро , сериозно присъствие на роми има също така в квартал Долно Езеро ( но там смея да твърдя ромите са по-дисциплинирани ( работещи и със законни имоти ) .

Отностно поговорката с която започнах ... събарянето примерно на незаконните постройки в Рибарското селище , според вас защо ги събарят , а тези в комплука не ги пипат все още ? Въпрос на време е просто към Рибарското селище някой инвеститор е проявил интерес или по скоро общината е сметнала , че от там може да събере повече парички ако направи всичко да е по закона .

Комплука най - населения квартал с роми и турци в Бургас 10 000 +жители със сигорност ( аз против турците нямам , познавам се с турчета , има много разбрани и работливи )техните къщи са в началото на квартала измазани , има си инфраструктура и т.н. но две пресечки по навътре нещата нямат нищо общо - някакъв ад е ... 100 % незаконни постройки .

Погледнато чисто географски квартал Комплука се намира между най-големия комплекс на Бургас и центъра , също така в най-дълбоката част на залива , заобиколен е от вода , минава важен път за южното Черноморие и е въпрос на време и интерес от страна на някой инвеститор с много парички да ги изсели от там .
toyourass no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 08:41 PM   #47
ИванТ
Engineer / Bus driver

Likes (Received): 5105

Аз я одобрявам и при възможност ще публикувам снимков материал. Но имам съмнения в достоверността на картосхемата, публикувана в първото мнение. В най-северната част на квартал "Бенковски" в маркирания участък със сигурност няма подобни формирования, а съвсем прилични жилищни къщи. 2 от маркираните участъци в квартал "Орландовци" същи са неточни и подвеждащи.
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:23 PM   #48
maylie
tender

maylie's Avatar

Likes (Received): 31

За мен темата е много интересна и съм съгласна с това, че няма смисъл да си крием главата в пясъка, а е по-добре да подходим към проблема съвсем рационално и аналитично. Изобщо не ме е срам от темата и ще се радвам на снимки. Какво има да крием - ако един поблем е посочен, дискутира се и се търсят начини да се реши - не виждам от какво да се срамувам. Гетата ги има, не са красиви. Така е навсякъде по света.
maylie no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:45 PM   #49
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Likes (Received): 996

Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post
Аз я одобрявам и при възможност ще публикувам снимков материал. Но имам съмнения в достоверността на картосхемата, публикувана в първото мнение. В най-северната част на квартал "Бенковски" в маркирания участък със сигурност няма подобни формирования, а съвсем прилични жилищни къщи. 2 от маркираните участъци в квартал "Орландовци" същи са неточни и подвеждащи.
В кв Бенковси си спомням, че имаше гето от изоставено ТКЗС и там се бяха настанали. А за Орландовци може да не съм ги нацелил точно, но там половината квартал са турски цигани и нещата са доста зловещи по някои улици
bmw318i no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:47 PM   #50
ИванТ
Engineer / Bus driver

Явно, аз ще бъда първи в публикуването на снимки!

Железопътна гара "Пионер" (2010.02.27):

Old November 19th, 2011, 09:49 PM   #51
mastodonta
Registered User

mastodonta's Avatar

Likes (Received): 3708

Има едно нещо, което наистина е уникално за България - прочутият български срам. Е нема втори като него по света! Като се почне от дай да изчистим, за да не се излагаме пред чистачката и се стигне до абе дай да се правим, че нищо не е станало та да не се излагаме пред чужденците. zzibit, vass и останалите, които толкова ви е срам ми напомняте за едни родители в Поморие чиято дъщеря беше изнасилена, но отказаха да съобщат в полицията въпреки че знаеха кой е хубостника, защото много ги беше срам. В резултат на това въпросния Черньо мисля че беше изнасили и уби още едно момиче преди да го хванат. Та заравяйте си главата в пясъка, коментирайте си молчета и продължавайте да се самозаблуждавате, че това е София. И да темата е безсмислена, но тя е безсмислена заради вас и докато не се оттърсите от комплекса "дай да не се излагаме пред чужденците" то тя наистина трябва да бъде заключена!
mastodonta no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:55 PM   #52
maylie
tender

maylie's Avatar

Likes (Received): 31

Войвода, не разбирам защо гледаш на тази тема през очите на чужденец?
В крайна сметка това са наши проблеми, обсъждаме си ги в нашата си секция. Ако не го правим - какво? Да не би чужденците да не знаят, че имаме цигани? Ми знаят разбира се!
maylie no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 09:55 PM   #53
Vojvoda
Rough'n'tough

Vojvoda's Avatar

Likes (Received): 8623

Форумът е международен.
Old November 19th, 2011, 10:01 PM   #54
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 16187

Quote:
Originally Posted by maylie View Post
Войвода, не разбирам защо гледаш на тази тема през очите на чужденец?
В крайна сметка това са наши проблеми, обсъждаме си ги в нашата си секция. Ако не го правим - какво? Да не би чужденците да не знаят, че имаме цигани? Ми знаят разбира се!
Знаят, и те си имат гета, но не ги афишират по форумите. Всеки има мръсни дрехи, но не си ги показва пред хората.

Щом има такава тема- добре, имате ли снимки от вътрешността на някое гето, да видим какво представляват, интересно ще ми е да разбера. Също е редно да се обсъди проблемът с премахването им от централната част.

Last edited by Chilio; November 19th, 2011 at 10:09 PM.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 10:02 PM   #55
ИванТ
Engineer / Bus driver

Quote:
Originally Posted by bmw318i View Post
В кв Бенковси си спомням, че имаше гето от изоставено ТКЗС и там се бяха настанали. А за Орландовци може да не съм ги нацелил точно, но там половината квартал са турски цигани и нещата са доста зловещи по някои улици
Аз затова и коментирах само маркирания участък в северната част на квартал "Бенковски", чието застрояване определено не отговаря на понятието гето. В южната част до железопътна гара "Биримирци" е възможно да има сформирано гето, именно до бившето ТКЗС.
Относно квартал "Орландовци" визирам участъците западно от булевард "Мара Бунева", където си е съвсем уреден квартал (със своите проблеми, разбира се), но определено с липса на гета.
Old November 19th, 2011, 10:08 PM   #56
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Likes (Received): 996

Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post
Аз затова и коментирах само маркирания участък в северната част на квартал "Бенковски", чието застрояване определено не отговаря на понятието гето. В южната част до железопътна гара "Биримирци" е възможно да има сформирано гето, именно до бившето ТКЗС.
Относно квартал "Орландовци" визирам участъците западно от булевард "Мара Бунева", където си е съвсем уреден квартал (със своите проблеми, разбира се), но определено с липса на гета.
Значи съм объркал маркирането в Бенковски, защото забравих това къде точно е ТКЗС-то. Ако може маркирай ги на картата местата в тия два района да ги нанеса и аз
bmw318i no está en línea   Reply With Quote
Old November 19th, 2011, 10:14 PM   #57
ИванТ
Engineer / Bus driver

Quote:
Originally Posted by bmw318i View Post
Значи съм объркал маркирането в Бенковски, защото забравих това къде точно е ТКЗС-то. Ако може маркирай ги на картата местата в тия два района да ги нанеса и аз
Достатъчно е само премахването на маркирания участък от северната част на квартал "Бенковски" (този от южната нека остане) и 2 маркирани участъка западно от булевард "Мара Бунева". А иначе ще маркирам няколко нови участъка из града и ще ги изпратя на автора, за редакция.
Old November 19th, 2011, 10:39 PM   #58
jelibon
Registered User

jelibon's Avatar

Likes (Received): 390

И аз съм на мнение, че решението за големите гета е политическо. Кметицата сама нищо не може да направи. Нали ако разруши гетата, няколко хиляди души ще останат на улицата. Къде да отидат? Безсмислено е и да се строят социални жилища. Бързо ще се превърнат в нови гета.
Където и да се заселят обитателите, без образование и умения ще са аутсайдери. Поне в големите градове имат повече шансове за препитание, различни от криминални дейности.
Нещо интересно от нова тв:

http://vbox7.com/play:ba4ae64f9f

п.п.: под прозореца на клипчето във vbox7 има препратки към другите части на филма.
Old November 19th, 2011, 11:57 PM   #59
Bulgariana
Registered User

Bulgariana's Avatar

Likes (Received): 257

Гетата са неизменна част от всички по-големи градове. София не прави изключение. Мисля, че това е форум, показващ развитието на различни градове/страни в архитектурно и инфраструктурно отношение. Гета винаги ще има, те просто не търпят развитие, а изместване от едно място на друго. Е, щом ви е хубаво на първа страница да излиза тази тема, ами вземете и я сложете направо в международния раздел! Наистина не мога да ви разбера...
Old November 20th, 2011, 12:04 AM   #60
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 16187

Явно си пропуснала скандала относно това преди няколко часа във форума. Очевидно темата ще остане. Иначе и аз съм на същото мнение като теб, а и доста други, наистина няма какво толкова да се обсъжда.
vass no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules