Ghettos/Camps in Sofia - Гета/Катуни в София - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 20th, 2011, 12:32 AM   #61
Bulgariana
Registered User

Bulgariana's Avatar

Likes (Received): 257

Прочетох почти всичко. Просто на българина си му е кеф да си покаже всички кофти неща, да не би някой случайно да остане с добри впечатления...
Sponsored Links
Advertisement

Old November 20th, 2011, 02:13 PM   #62
Vitosha
BANNED

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
В бургаската секция от много време има тема "Wall of shame | Стената на срама", в която се показват проблеми на града от които се срамуват. Не виждам лошо като се срамуваме от проблемите на града си, да ги коментираме и описваме. Не можем да заравяме глава в пясъка и да се правим, че ги няма и че града ни е най-идеалния от всички.
Но също така държа проблемът да се разглежда от градоустройствена гледна точка, от архитектурна, от организационна и инфраструктурна. Защото такава е тематиката на форума. А не да се изпада в крайности и говорене срещу малцинствата и етносите "ан гро"... Защото има и етнически българи, които живеят по същия начин, а има и етнически роми, които живеят в нормални квартали и нормални жилища. От това в каква посока ще тръгне темата зависи дали ще се развива и ще е полезна или ще бъде заключена от модераторите.
Quote:
Originally Posted by maylie View Post
За мен темата е много интересна и съм съгласна с това, че няма смисъл да си крием главата в пясъка, а е по-добре да подходим към проблема съвсем рационално и аналитично. Изобщо не ме е срам от темата и ще се радвам на снимки. Какво има да крием - ако един поблем е посочен, дискутира се и се търсят начини да се реши - не виждам от какво да се срамувам. Гетата ги има, не са красиви. Така е навсякъде по света.
Подкрепям тези позиции.
Vitosha no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2011, 03:15 PM   #63
oin
Registered User

Likes (Received): 1342

Циганите не са хомогенна смеска от гени. Надали и 10% от тях нямат български корени предполагам причината е дефектни кондоми + магистрални приключения на доволно почерпени младежи, както и да е...

Мисълта ми е, че са неизменна част от нашето общество, и проблема се различава изключително много от този с емигрантските гета на запад. Съответно това означава, че на нашия проблем трябва да се намери и друго решение (не че западните решения имат някакъв положителен ефект). Това го споменавам, заради предложения взаимствани от Франция мисля, които бяха предложени по-горе, които са изключително скъпи, трудемки и със съмнителен ефект.

С оглед на това, че за този проблем никъде (визирам медии, официална власт и т.н.) не се правят постъпки и не се подстрекава дори дискусия, съответно няма как да се получи адекватно решение. Доста по-вероятно е когато проблема наболее (а това е неизбежно без мерки) да влезе в нечия предизборна кампания и да се започне хаотично изливане на някакви пари в тази насока, без дори да се очаква това да има ефект.

Ако тук се получи градивна дискусия, какъвто всъщност е и смисъла на форума, може да се излезе с абсолютно реално и адекватно решение. От друга страна пък не веднъж сте ставали свидетели (аз съм нов тук и не съм имал тази чест) на някой от когото зависи управлението на града да взима предвид вашето мнение, идеи, становище и т.н.

Смятам, че ако успеете да се придържате към темата, би имало смисъл от нея. Току виж някой ден от мераци да я местите в "Wall of shame | Стената на срама", ви се дощяло да я сложите в "Wall of Fame". Ако пък толкова няма интерес и идеи тя сама ще си залезе безславно някъде надолу....
oin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 20th, 2011, 04:11 PM   #64
putnik2011
BANNED

Likes (Received): 2138

А сега! В Младост имало три ромски гета, а в Люлин само едно! Повечето Младостци които познавам се хвалят, че при тях нямало цигани... Друг път! За едното знам със сигурност че е някъде в покрайнините на Младост 3 или дори в самия микрорайон. Пък и изоставената сграда при "тримата глупаци" може да е скритото гето. Изненадах се че в Надежда няма нито едно.
putnik2011 no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 08:44 AM   #65
Valdemar_BG
Registered User

Valdemar_BG's Avatar

Likes (Received): 3746

Аз съм за такава тема, може да се направи актуална карта на точките в града където има концентрация на цигански къщи.
И в Надежда има но не е в смисъла гето. Има няколко колиби при новото кръгово на метрото, малко повече под надлеза за Люлин. А в Бенковски за гето не може да се говори, защото пак са къщурка тук там може би да са 2-3 в целия квартал, има и 4-5 къщи източно от Владайската река. В съседният квартал Орландовци положението е доста "по-черно" , през GoogleEarth се вижда.
Valdemar_BG no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 12:01 PM   #66
vv2
Registered User

Likes (Received): 223

Има едно гето в кв.Захарна фабрика ул. 3020 до реката.Мисля заслужава да бъде добавено в картата.
vv2 no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 12:46 PM   #67
putnik2011
BANNED

Likes (Received): 2138

В Младост къде точно са?
Картата може да не е статична, а динамична и да се обновява.
putnik2011 no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2011, 12:48 PM   #68
enterfornone
Registered User

Likes (Received): 564

Хора, правете разлика между катун и гето. В (около) Младост няма гето, но има няколко катуна. Гетата във Филиповци и Факултета са постоянни, но не заемат целите квартали, както са нарисувани в първия пост.
Имам чувството, че някой горе поставят равенство между махала с компактно циганско население и гето, а това (расизма настрана) просто не е вярно.
Ходил съм (пеша) из Филиповци и Факултета, които имат части, които съвсем не са гета. Христо Ботев е подобно.
Добре е да се маркират катуните из София и да се следи развитието им.
За гетата не знам какво може да се направи, те са (макар и често незаконни и почти винаги с неизрядни документи) доста по-труден проблем. Какво ще им следим на тях, не знам (и дали им трябва тема)
enterfornone no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 07:28 PM   #69
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Likes (Received): 11259

Това е интересен материал на WhATA за некои нещица из Словения и Хърватска.

Но тази част леко ме потресе и смятам, че мястото й е точно тук. Па дано някой почерпи от опита на тези хора съвсем малко по на запад от нас.

Цялата статия тук: http://whata.org/blog/whata-patuva-z...adi-v-slovenia

Quote:
Циганската махала в Марибор

Няколко дни по-късно пътуваме от Грац за Загреб. Специално се отбиваме в Марибор заради последната от списъка ни сграда на bevk perovic arhitekti — Poljane housing.

Намираме я в покрайнините на града, в безличен квартал с промишлени сгради. Паркираме и леко се учудваме на групата хора и деца, застанали пред един от входовете — досега не сме виждали подобни събирания в Словения и то в средата на работен ден.

Всички ни гледат подозрително, а едно от децата даже се приближава до колата и пита нещо. Сега забелязваме, че те са по-мургави от типичните словенци. Явно сме попаднали на циганската махала в Марибор.

Отблизо си личи, че сградите са нискобюджетни и за разлика от другите, които видяхме досега, не са добре поддържани. Въпреки това идеята на архитектите работи — балкончетата тип „кубчета“ осигуряват лично пространство и обитателите максимално са се възползвали.

Апартаментите на първите етажи имат дворчета, а под двете сгради има подземни паркинги. Детайлите са прости, дълготрайни и лесноизпълними.

Входът към подземния гараж.

Всеки по свой начин е обживял и “разкрасил” полагащото му се кубче-тераса.

На първия етаж има дори самодейно дървено покривче.

Край нас минава бавно голям стар мерцедес — отвътре ни гледат 4 мургави мъже по анцузи. След малко от единия вход излиза жена и се провиква: Мехмед! Мехмед! Мерцедесът спира до нея, тя се качва и отпрашват нанякъде.

Ще ме снимаш ли и мен — една мургава глава се показва от балкон на втория етаж. Снимахме го, разбира се.

Avus no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 07:58 PM   #70
brabus_bg
Registered User

brabus_bg's Avatar

Likes (Received): 2276

Почти като 20-ти блок в Ямбол.
brabus_bg no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 08:30 PM   #71
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Likes (Received): 3116

Интересни решения. И все пак Словения има доста по-малък проблем с социално слаби в сравнение със Словакия и България например. Не искам да навлизам в етнически спорове, но въпреки че не всички цигани са социално слаби, нито пък всички социално слаби са цигани, все пак статистиката е интересна и обяснява някои неща. Брой цигани в Словения според преброяването 2002г.: 3,246 от общо 1,964,036 население, или 0.2. В Словакия данните говорят за доста по-голям брой цигани:
Quote:
Originally Posted by wiki
While both international organizations (the United Nations and the World Bank) and the official Slovak statistics office offer population figures for ethnic groups, these figures seldom come close to agreement. Figures for the Roma population (for a variety of reasons) vary between 1% and 10% of the population. In the most recent survey carried out by the Slovak Government's Roma Plenipotentiary, the figure for the percentage of Roma was arrived at through interview with municipality representatives and mayors, according to how many Roma they think live in their jurisdictions. The figure arrived at by this means was in the region of 300,000 (about 5.6 %).
Ето как е ситуацията там. Пак не е много добре, но е доста по-добре от най-лошите примери в България. Това е по-реално за постигане с малко инвестиции и доста работа. Снимките от Словения са малко като "приказка," която при нашите показатели няма как да се сбъдне.
TrueBulgarian no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2011, 09:43 PM   #72
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Хубави снимки. Но аз ще дам други - http://nigeldickinson.com/gallery/slovakiaroma
Old November 26th, 2011, 08:48 AM   #73
ВМРО
Registered User

ВМРО's Avatar

Likes (Received): 1142

Словашките братчеди не се различават по-нищи от нашите, макар Словакия да е години пред нас. А в Словения е доста по-лесно да се интегрират заради малкия им брой.
ВМРО no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2011, 09:15 PM   #74
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Likes (Received): 996

Картата е обновена на първия пост
bmw318i no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2011, 09:25 PM   #75
bulgarian20
Registered User

bulgarian20's Avatar

Likes (Received): 1955

Хъм, на мен определено ми хареса циганския блок в Словения но както казаха по- нагоре ,това в България е невъзможно да се реализира.
Все пак , циганските махали в Европа не се различават много по между си. Там където им е голяма колонията става гетоизация, или там как го наричат в България.
bulgarian20 no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2011, 09:36 AM   #76
Giorgio Calla
Registered User

Giorgio Calla's Avatar

Likes (Received): 1524

Явно този цигански блок е само в Марибор, за което поздравявям мариборчани за прекрасното решение. При мен, в Любляна, няма такъв блок или поне аз не знам. Като цяло, тук циганите не са много, я срещнеш 10 цигани данес, я не. Много малко от тях са на ЖП гарата и просят. Още по-странно е, че не само циганите просят, а и самите сливенци, не са монго разбира се.
Доколкото съм информиран, тук циганите са предимно български и румънски, но повечето работят в стройтелството или в складовете. Преди години са се занимавали с предаване на желязо и метал, понеже тарифата била изгодна, но зариди голямия брой цигани, идващи поради тази добра инвестиция в страната, Словения йе отреагила и сега тези битови отпадаци взимат държавните органи срещу минимално заплащане от страна на "клиента".
Giorgio Calla no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2011, 10:04 AM   #77
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Quote:
Originally Posted by bulgarian20 View Post
Хъм, на мен определено ми хареса циганския блок в Словения но както казаха по- нагоре ,това в България е невъзможно да се реализира.
Все пак , циганските махали в Европа не се различават много по между си. Там където им е голяма колонията става гетоизация, или там как го наричат в България.
Доста отдавна се говори, че циганите като процент са най-много в Испания. И също така се споменава, че държавата е направила доста в посока към тяхното правилно интегриране, както и постепенното разчистване на катуните из градовете им. Виждам, че ти се намираш там. Можеш ли да ни кажеш, ако си запознат, какви са тези мерки и откога датират?!
Old November 28th, 2011, 05:49 PM   #78
ИванТ
Engineer / Bus driver

Likes (Received): 5105

Железопътна гара "Илиянци" (2011.02.06):

ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2011, 12:47 PM   #79
bulgarian20
Registered User

bulgarian20's Avatar

Likes (Received): 1955

Quote:
Originally Posted by Avus View Post
Доста отдавна се говори, че циганите като процент са най-много в Испания. И също така се споменава, че държавата е направила доста в посока към тяхното правилно интегриране, както и постепенното разчистване на катуните из градовете им. Виждам, че ти се намираш там. Можеш ли да ни кажеш, ако си запознат, какви са тези мерки и откога датират?!

Тези мерки за които говориш са от 1981 година. Даже още когато е бил Франко държавата им премахва социалните помощи и привилегии и ги задължава да си пращат децата на училище и да си плащат данъците, в противния случай плащат високи глоби,че дори и затвор.
И тук има гета които приличат много на нашите но със всяка изминала година са все по-малко защото ги настаняват в социални жилища.
Проблем с испанските цигани тук няма,въпреки че и те не са много розови,но поне спазват закона в някакви рамки, за разлика от българските и най-много румънските цигани....с тях не знаят какво да правят и се правят огромни усилия да ги интегрират.Даже и испанските цигани не ги понасят.

Още нещо което може би е от голямо значение...Местните цигани не говорят цигански езици,асимилирани са преди 3/4 века ,пък и общесвото ги е накарало да се чувстват част от нацията и да се гордеят с това че са испанци.
bulgarian20 no está en línea   Reply With Quote
Old November 29th, 2011, 04:40 PM   #80
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Значи вместо да преоткриваме колелото или топлата вода, бихме могли да ползваме челния опит на държави като Испания. У нас, обаче, трябва да има реални икономически ползи за определени субекти, за да се получи.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules