Central Railway Station Reconstruction | Реконструкция на Централна гара - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 24th, 2012, 08:15 PM   #121
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Likes (Received): 996

Quote:
Originally Posted by Avus View Post
И понеже тъй смело обещаваните дейности по Централна гара трябваше вече да са ясни, но те не са, пускам един линк от международната тема за разни проектчета в Полша:

https://www.skyscrapercity.com/showth...488214&page=24

Гарички, гари и гарища и тук-таме някое ново магистрално локомотивче
Извинявай, но разликата между 40млрд и 7млрд евро средства е доста ГОЛЯМА да не говорим за взетите кредити, с които да изградят съоръжения извън евро фондовете за ЕВРО 2012. Така че не ми показвай снимки, а цифри
Да не говорим, че Централна Гара се реши последния момент с пренасочване на средства да се рехабилитира
bmw318i no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 24th, 2012, 08:26 PM   #122
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 4980

е, освен че имат повече пари, имат и несравнимо повече територия и население, така че тези сравнения в абсолютни стойности са неприложими

на снимките имаше поне 5 супер модерни гари, ние като по-малка държава поне 1-2 да имахме, а ние сме с 0
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2012, 08:32 PM   #123
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
е, освен че имат повече пари, имат и несравнимо повече територия и население, така че тези сравнения в абсолютни стойности са неприложими
Доста са приложими, защото повечето население очевидно генерира по-голям БВП, който е 500млрд долара нашия е 10 пъти по-малък. Така, че едно е да имаш 40млрд евро Евро Фондове, 500млрд БВП и примерно някакви млрд заем за Евро 2012. И резултата се вижда на снимките. А от друга страна ние имаме 7млрд евро Евро Фондове, 50млрд БВП и никакви заеми за някаква инфраструктура. Така че тия снимчици не ги сравнявайте с нас, защото очевидно на хората им се дават повече пари и повече хора работят и генерират огромен БВП. Разбирам да вадите снимки с някоя държава със същите фондове и БВП, ама това просто е смешно сравнение - "Вижте ги тия, вижте ни нас кви сме мишки"
Нали знаете, като имате да се оплаквате -> арменския поп
Sponsored Links
Advertisement

Old September 24th, 2012, 09:04 PM   #124
tanashubav
Registered User

Likes (Received): 1979

Е то поне да имахме една голяма гара дето да прилича на тея от снимките. Влакове имаме (уж), ама като зная какво ги правят...
tanashubav no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2012, 09:09 PM   #125
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Quote:
Originally Posted by bmw318i View Post
Доста са приложими, защото повечето население очевидно генерира по-голям БВП . . . като имате да се оплаквате -> арменския поп
Това което се вижда от Полша говори едно - държавата води политика за развитие на железопътният транспорт. Тук е голямата разлика между нас и тях. Затова тук БДЖ е пред унищожаване. Приватизацията на "Балкан" е цвете пред това което става в нашите железници. В Полша виждаме модерни и поддържани гари, няколко производителя на техника, нови модерни влакове и т.н.
И това няма нищо общо с фондове, заеми и европейско първенство.
Защото и преди да се знае че Полша ще е домакин се работеше по стратегията за развитие на транспорта /не само железопътният/. Построиха се и страхотни стадиони, които не приемаха мачове от европейското /пример - Pepsi Arena/. И нещо много важно - когато правят нещо искат то да е като това в Берлин или Стокхолм, а не като това в Скопие или Бурса /да ме извинят съседите/.
За фондове не знам какво получават, но знам че работят здраво.
А БВП расте - за миналата година 4,3%, а дори в най-лошата година от началото на кризата имат ръст от 1,7%.
И не се оплакват и оправдават с кризата на "-> арменския поп".

Last edited by Pressian; September 24th, 2012 at 10:15 PM.
Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2012, 11:20 PM   #126
Mitara6ki
Registered User

Mitara6ki's Avatar

Likes (Received): 2257

Ами ти описа разликата между нас и тях просто, няма какво повече да кажем Затова те имат, а ние не... Ще минат дълги години преди самосъзнанието ни да се промени!
Mitara6ki está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 24th, 2012, 11:56 PM   #127
Jean Michel
Registered User

Likes (Received): 1804

Quote:
Originally Posted by Pressian View Post
Това което се вижда от Полша говори едно - държавата води политика за развитие на железопътният транспорт
LOL. Most of these railway stations refurbishments (Warsaw, Wroclaw, Poznan) happened directly because of Euro 2012. Lodz Fabryczna project is horribly delayed. The tunnel under Lodz cannot be agreed upon, because PKP (Polish BDZ equivalent) insists on a very inconvenient route (that precludes building an underground station in the city center) and Lodz authorities don't give a damn. Platforms edges are built either too low or too far from train edge because of some old norms (take the Warsaw Chopin Airport station for instance - you need to lift the suitcase, otherwise it will get stuck between the platform and the train). High-Speed Railway Warsaw-Lodz-Wroclaw/Poznan-Berlin (the "Y" railway) has been postponed by 10 years. I could go on. Политика за развитие? Not really.

Last edited by Jean Michel; September 25th, 2012 at 12:07 AM.
Jean Michel no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 10:50 AM   #128
ivojekov
Registered User

Likes (Received): 5212

Аз пък наскоро говорих с един поляк който ме убеждаваше че имат най скапания, бавен и скъп жп транспорт в Европа. Гарите и влаковете масово били от соц времената затова всички пътували с коли. Напразни бяха опитате ми да му обясня колко по-скапани са нашите влакове
Така че това дето "държавата води политика за развитие на железопътният транспорт" в Полша явно и поляците не са го разбрали още...
ivojekov no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 11:45 AM   #129
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Likes (Received): 11259

Quote:
Originally Posted by bmw318i View Post
Извинявай, но разликата между 40млрд и 7млрд евро средства е доста ГОЛЯМА да не говорим за взетите кредити, с които да изградят съоръжения извън евро фондовете за ЕВРО 2012. Така че не ми показвай снимки, а цифри
Да не говорим, че Централна Гара се реши последния момент с пренасочване на средства да се рехабилитира
Точно на човека, дето изръси куп нецензурни неща по мой адрес, нямам желание нищо да му цитирам. А и просто съм показал снимки, а не съм им правил разбор на квото и да е, нито пък съм търсил директно сравнение м/у България и Полша.
Avus no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 12:51 PM   #130
Jean Michel
Registered User

4000 km of railway tracks scheduled for dismantling - that should give you an idea of "политика за развитие" in Poland. Please let's not discuss Poland again
Old September 25th, 2012, 03:06 PM   #131
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 4787

Ха ха, по принцип чужденци почти не коментират в българската секция, но обсъжда ли се друга държава веднага се появяват по няколко да се оправдаят и да обяснят как стоят нещата...
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 03:41 PM   #132
Jean Michel
Registered User

While I'm not exactly "чужденец", I regularly read the Sofia section although indeed I do not comment often (due to my BG language skills), however praising Poland in terms of railways forced me to take a stand...
Old September 25th, 2012, 04:12 PM   #133
bmw318i
Registered User

bmw318i's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jean Michel View Post
While I'm not exactly "чужденец", I regularly read the Sofia section although indeed I do not comment often (due to my BG language skills), however praising Poland in terms of railways forced me to take a stand...
Old September 25th, 2012, 05:26 PM   #134
neolp
Moderator

neolp's Avatar

Likes (Received): 81057

БДЖ като организация е по добре от ПКП,какви преживелици
сам имал по полските гари...

За гарите,тези проекти в Катовице и Познан са първо Малл и след това гари,даже в Познан имаше протести,че увеличили площа на Мола.Тези новите Локомотиви се използват главно за международните линии,до Берлин примерно.Вътрешните линии са като нашите.
neolp no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 07:22 PM   #135
Pressian
Registered User

Pressian's Avatar

Likes (Received): 207

Може наистина в Полша не всичко да е толкова добре колкото изглежда, но не вярвам директорът на полските железници да предлага те да се подарят.

Quote:
Държавата да подари БДЖ - предлага подалият оставка Йордан Недев
"БДЖ - Товарни превози" не може да остане в държавни ръце, защото те постоянно се сменят, сменят се интересите, сменят се и управляващите го . . .
dnevnik.bg

и още по темата - от вчера:
Quote:
Гражданите на ЕС мечтаят за нискотарифни железници, българите най-малко харесват влаковете си
Българите са най-недоволни от услугите на железницата в страната си, потвърди изследване на "Евробарометър" по поръчка на Европейската комисия.
Едва 18% от участниците в допитването в България са доволни от услугата, съобщи БТА.
Местният жп-превоз се харесва в най-голяма степен на финландците - 67% от анкетираните жители на страната са изразили задоволство от пътуванията си с влак . . .
dnevnik.bg

А ако един от начините жп гарите да имат по-приветлив вид е съчетанието с молове - аз нямам нищо против. Няма да открием топлата вода ако го направим. Има си фирми, познати и в България, които са се доказали в разработването на тази ниша - примерно ECE, Riofisa и Trigranit.
Ще се радвам ако подлезът пред Централна гара добие подобен вид:
[IMG]http://oi47.************/14o7zgj.jpg[/IMG]

Last edited by Pressian; September 25th, 2012 at 07:28 PM.
Pressian no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 08:00 PM   #136
svt11
Registered User

Likes (Received): 808

Те Евро 2012 наистина едвам не го изгубиха, но отдавна са си по-добре от нас. БВП им е е 700 млрд долара и продължава да расте. Като бях аз преди 14г започнаха усилено да се развиват в някои области, като например образованието. Сега имат един локомотив теглещ 4000т наведнъж и метровлакове, трамваи и EMU собствено производство. През 2009г минималната заплата беше 280EUR и 2години по-късно стигна 350EUR.
svt11 no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2012, 09:05 PM   #137
bench_mark_2
Registered User

Likes (Received): 1379

Quote:
Originally Posted by svt11 View Post
Те Евро 2012 наистина едвам не го изгубиха, но отдавна са си по-добре от нас. БВП им е е 700 млрд долара и продължава да расте. Като бях аз преди 14г започнаха усилено да се развиват в някои области, като например образованието. Сега имат един локомотив теглещ 4000т наведнъж и метровлакове, трамваи и EMU собствено производство. През 2009г минималната заплата беше 280EUR и 2години по-късно стигна 350EUR.
И освен това във Варшава има няколко подземни железопътни гари. А тук трасето на линията разделя София на две огромни части, които са тотално изолирани една от друга.
bench_mark_2 no está en línea   Reply With Quote
Old September 26th, 2012, 10:51 PM   #138
tanashubav
Registered User

Likes (Received): 1979

Не съм изучал Полша и не знам колко са развити но просто съм гледал няколко репортажа от там по телевизията, които не са били свързани с инфраструктура а с теми нямащо нищо общо с това, т.е. безпристрастни. Е просто държавата няма нищо общо с нас. Много по-близко са до Западна Европа отколкото до нашата мизерия.
tanashubav no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2012, 01:10 PM   #139
velbujd
SSC Bulgaria

velbujd's Avatar

Likes (Received): 26355

Удължиха срока за рехабилитацията на Централна гара София

Quote:
Поради големия интерес към обновяването на Централната жп гара в София се променят сроковете за закупуване на документи, предаване на оферти и отварянето им. Удължението е с 14 дни.

Проектът за рехабилитацияна на гаровия комплекс Централна гара София включва проектиране, доставка и строителство. Изпълнителят следва да проектира и изпълни:
- функционално преустройство на разпределенията на етажите на приемната сграда във връзка с изискванията на отделните експлоатационни служби, бързото и удобно обслужване на заминаващите и пристигащите пътници, както и разполагане на търговски обекти и офиси върху оставащите незаети за основната дейност на приемната сграда площи
- нови перонни покрития и настилки
- пълно обновяване на пешеходния подлез с подмяна на хидроизолацията му, поради което ще бъде необходимо да се демонтира старият железен път в обсега на подлеза и да се направи нов.
- рехабилитация на контактната мрежа в зоната на перонните покрития
- външен и вътрешен подземен паркинг.
velbujd no está en línea   Reply With Quote
Old October 8th, 2012, 07:36 PM   #140
viktoros75
Registered User

viktoros75's Avatar

Likes (Received): 92

Quote:
Originally Posted by Pressian View Post
Може наистина в Полша не всичко да е толкова добре колкото изглежда, но не вярвам директорът на полските железници да предлага те да се подарят.

dnevnik.bg

и още по темата - от вчера:

dnevnik.bg

А ако един от начините жп гарите да имат по-приветлив вид е съчетанието с молове - аз нямам нищо против. Няма да открием топлата вода ако го направим. Има си фирми, познати и в България, които са се доказали в разработването на тази ниша - примерно ECE, Riofisa и Trigranit.
Ще се радвам ако подлезът пред Централна гара добие подобен вид:
[IMG]http://oi47.************/14o7zgj.jpg[/IMG]
Напълно съм съгласен.

Наскоро се върнах от road trip до Краков (Полша) и там цетнталната гара е стара, но много добре подържана и свързана с мол. Освен това има и перфектна подземна и надземна връзка с трамваен транспорт. Наблизо има няколко нови хотела и пътни възли.

Това, което там липсва е Централна Автогара София и Автогара Сердика. Там държавата не е позволила, на територията на Централната Гара да се построят автогари.

За мен най-големият абсурд е Автогара Сердика, построена на пред гаровият площад и представляваща огромна архитектурна еклектика.

Понеже живея в ново оборуваната зелена зона, която се намира между Козлодуй, Раковска и Сточна Гара се замислих по въпроса колко трафик генерира Централна Автогара София. Там дневно спират поне 200 дизелови, туристически автобуса и поне тройно повече таксита и автомобили на посрещачи. Всичко това е целенасочена политика на общината (държавата) за стимулиране на автобусния транспорт, в ущърб на гражданите на София и в ущърб на БДЖ.

Автобусният трафик трябва да бъде ограничаван до автогарите, разположени по радиалните булеварди (Подуяне, Овча Купел и др.), но точно обратното, лицемерите от общинския съвет го вкарват в центъра и гласуват зелена зона (централна автогара попада в нея,) борейки се с трафика.
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules