Vitosha blvd. reconstruction | Реконструкция на бул. Витоша - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Витошка трябва д
Изцяло пешеходна 299 47.24%
Пешеходна с велоалеи 212 33.49%
Пешеходна с велоалеи и трамваи 122 19.27%
Voters: 633. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old May 20th, 2012, 09:45 AM   #21
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Likes (Received): 9

+1. Истинско, ама истинско затваряне за коли, защото в противен случай само се лишаваме от основна пътна артерия без да получим в замяна истинско пешеходно пространство.
bobsunbobsun está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 20th, 2012, 10:01 AM   #22
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 17805

Най-добре преките, разрешени за преминаване през Витошка, да се вкарат под земята в участъка на булеварда. Но дали е възможно не знам - уличките са тесни, може от кооперациите да има разни изнесени под уличното ниво мазета...
Old May 20th, 2012, 10:04 AM   #23
bench_mark_2
Registered User

Likes (Received): 1379

Quote:
Originally Posted by bobsunbobsun View Post
+1. Истинско, ама истинско затваряне за коли, защото в противен случай само се лишаваме от основна пътна артерия без да получим в замяна истинско пешеходно пространство.
В момента според мен минават около 10 000 коли на ден, което като цяло е твърде много за да приемем, че булевардът е пешеходен.

Интересното обаче е как такъв малък град като София ще може да заплни с пешеходци тоя толкова широк булевард. Аз до сега никога не съм виждал нито един от тротоарите, запълнен с пешеходци, пък какво да говорим за цял булевард, независи кой би бил - Царя, Витошки или някой друг.
bench_mark_2 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 20th, 2012, 10:06 AM   #24
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

През слънчеви почивни дни, Витошка се препълва от хора. Дори и сега, с отвратителния си вид и с разкопан край от към Патриарха.
Old May 20th, 2012, 10:08 AM   #25
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

Къде по-точно ги преброи 10 хиляди коли?!?
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 10:12 AM   #26
bench_mark_2
Registered User

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
През слънчеви почивни дни, Витошка се препълва от хора. Дори и сега, с отвратителния си вид и с разкопан край от към Патриарха.
Повече и от Оксфорд стрийт ли?

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Къде по-точно ги преброи 10 хиляди коли?!?
Имам ежечасни наблюдения на квартала. По принцип всяка минута минават по булеварда или престояват на него около 2-3 коли. Това колко излиза за денонощие?
Old May 20th, 2012, 10:29 AM   #27
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Ако минават ежедневно 10 хиляди коли по Витошка, това означавало, че не би могъл да го пресечеш нормално без да изчакаш сумати време и да се оглеждаш, камо ли някой да дръзне да ходи по платното...
Old May 20th, 2012, 10:31 AM   #28
bench_mark_2
Registered User

Quote:
Ако минават ежедневно 10 хиляди коли по Витошка, това означавало, че не би могъл да го пресечеш нормално без да изчакаш сумати време и да се оглеждаш, камо ли някой да дръзне да ходи по платното...
Все пак поддържам мнението си, че в момента по Витоша минават много коли. Както казах, под минаване не разбирам да изминат цялото разстояние от началото до края.

Все пак, дори и докато пиша това мнение погледнах и мина още една кола. Само в рамките на една минута.
Old May 20th, 2012, 10:39 AM   #29
satanism
Registered User

satanism's Avatar

Likes (Received): 6422

къде-къде по-малки градове имат доста по-големи пешеходни зони от Витоша...това, че София бил много малък град беше доста непремерено изказване....също така от 2,5 или 30 минути наблюдение не можеш да си правиш изводи колко коли минават на денонощие през едно място....
satanism no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 10:48 AM   #30
mastodonta
Registered User

mastodonta's Avatar

Likes (Received): 3708

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
Най-добре преките, разрешени за преминаване през Витошка, да се вкарат под земята в участъка на булеварда. Но дали е възможно не знам - уличките са тесни, може от кооперациите да има разни изнесени под уличното ниво мазета...
За Солунска имаш такова предложени+плюс подземен паркинг за 300 коли, но живущите се възпротивили. Но с оглед на протестите срещу подземния паркинг на Македония то тъпотията българска не може с нищо да ме учуди.
mastodonta no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 10:52 AM   #31
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

То е достатъчно напречното да се вкопае дето се вика наполовина, а пешеходното простанство плавно да се повдигне с метър-два (дори само в средата на Витошка, не непосредствено до сградите), пак ще се получи безконфликтно пресичане, пък и доста раздвижено.

P.S. нахвърлях на пейнт набързо схематично как си го представям:

Last edited by Chilio; May 20th, 2012 at 11:04 AM.
Old May 20th, 2012, 11:15 AM   #32
agutti
604

agutti's Avatar

Likes (Received): 207

Внимавайте с трафика по Витошка, че в шеги и закачки ще нарастне на 30 хил. коли на ден и Премиерът набързо ще се разтърси за Омански инвеститори за магистрала

Според мен улицата трябва да бъде изцяло пешеходна, никакви трамваи и никакви велоалеи. А какъв проект ще се реализира, няма значение-важното е да бъде най-доброто, което може да се измисли и реализира, ако ще и микс от 10 проекта да е.
Проекта на Софтпроект ми харесва като цяло.
Old May 20th, 2012, 12:27 PM   #33
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Quote:
Originally Posted by bench_mark_2 View Post
Повече и от Оксфорд стрийт ли?
На кой му пука какво е някъде си? Гледай в собствената паница.
Old May 20th, 2012, 12:35 PM   #34
Dragger
facebook.com/spasisofia

Likes (Received): 10526

Предложението на Чилио е добро, но от зор да се спестят няколко хиляди лева това ще бъде категорично отхвърлено от Диков, убеден съм.
Dragger no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 12:47 PM   #35
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 14335

Вариантът за пресичане на Витошка от Chilio много ми харесва. Могат да бъдат измислени изключително интересни декоративни елементи на подобна конструкция и на практика да се превърне в забележителност
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 12:57 PM   #36
thetracker
Registered User

Likes (Received): 230

Quote:
Originally Posted by bench_mark_2 View Post
В момента според мен минават около 10 000 коли на ден, което като цяло е твърде много за да приемем, че булевардът е пешеходен.

Интересното обаче е как такъв малък град като София ще може да заплни с пешеходци тоя толкова широк булевард. Аз до сега никога не съм виждал нито един от тротоарите, запълнен с пешеходци, пък какво да говорим за цял булевард, независи кой би бил - Царя, Витошки или някой друг.
Ама то кой е казал, че като е пешеходно пространство трябва да има човек връз човек?! Да не сме Япония, че да не можем да разхитим малко пространство за комфорт и естетика?
Иначе Витошка изобщо не е толкова широка. Пешеходната улица в Плевен например на места е около 3 пъти по-широка, а града е около 15 пъти по-малък по население и около 5 пъти по площ.
Просто трябва да се направи района привлекателен - пейки, места за будки за печени кестени, захарен памук, витрини за топли ядки и сладолед и т.н., градинки с цветенца, хубави кошчета, малко обмислено наредени плочки, изнесени чадърчета с маси за заведенията и воала!
thetracker no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 01:23 PM   #37
mojitoboy
Registered User

mojitoboy's Avatar

Likes (Received): 84

Теоретично вариантът на Chilio е добър, но с решаването на едни проблеми създава други - всяка една от рампите ще е около 30 м дълга, което елиминира автомобилния достъп до сградите при рампите. Като не става дума само за паркиране, а за достъп на линейки, катафалки, пожарни, зареждане на търговски обекти.
Иначе съм ЗА изцяло пешеходен булевард, без да се оглежда човек на всяка пресечка.
Old May 20th, 2012, 02:01 PM   #38
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 4980

Вторият проект е по-добър , но пак прилича на соц главна в дълбоко провинциален град, а не на западен такъв. И пак е далеч от реалните нужди - главна само за "разходки" няма нужда да се прави, тук който иска просто да се шляе отива в парковете, животът в големия град не е като живота в Плевен. Тази улица има живот само ако е пълна с магазини и заведения - и в двата проекта се фокусират върху алея за разходки и пейки за сядане ( ще седнат да гледат каво точно?) , а място за заведения не е оставено. На вторият тези дървета в средата са тотално ненужни
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 05:00 PM   #39
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 16187

Quote:
Originally Posted by mastodonta View Post
За Солунска имаш такова предложени+плюс подземен паркинг за 300 коли, но живущите се възпротивили. Но с оглед на протестите срещу подземния паркинг на Македония то тъпотията българска не може с нищо да ме учуди.
Няма смисъл да има паркинги там. И ти да живееш там и ти вероятно няма да искаш. За какво са? Ще се копае още няколко години и накрая пак ще седят празни. По-добре да си направят цялостно улицата и това е.
Quote:
То е достатъчно напречното да се вкопае дето се вика наполовина, а пешеходното простанство плавно да се повдигне с метър-два (дори само в средата на Витошка, не непосредствено до сградите), пак ще се получи безконфликтно пресичане, пък и доста раздвижено.

P.S. нахвърлях на пейнт набързо схематично как си го представям:
Много добро решение, харесва ми. Може да го пратиш някъде да го разгледат.
Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
Вторият проект е по-добър , но пак прилича на соц главна в дълбоко провинциален град, а не на западен такъв. И пак е далеч от реалните нужди - главна само за "разходки" няма нужда да се прави, тук който иска просто да се шляе отива в парковете, животът в големия град не е като живота в Плевен. Тази улица има живот само ако е пълна с магазини и заведения - и в двата проекта се фокусират върху алея за разходки и пейки за сядане ( ще седнат да гледат каво точно?) , а място за заведения не е оставено. На вторият тези дървета в средата са тотално ненужни
И аз мисля, че още дървета на улицата ще задушат много неприятно и изгледа и атмосферата. Ще стане претрупано и неприятно. Иначе вторият проект има доста модернистични елементи, но съчетани и с леко соц такива. Затова е това усещане. Мен ми се иска нещо подобно на главната в Белград да се направи- сиви качествени плочи и ретро лампи в средата, без дървета, като пресечките също са в този стил. Получава се много приятна атмосфера.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 07:04 PM   #40
mastodonta
Registered User

mastodonta's Avatar

Likes (Received): 3708

Quote:
Originally Posted by vass View Post
Няма смисъл да има паркинги там. И ти да живееш там и ти вероятно няма да искаш. За какво са? Ще се копае още няколко години и накрая пак ще седят празни. По-добре да си направят цялостно улицата и това е.
Идеята е да се забрани паркирането в малките улички и вместо това живущите да се паркират колите във въпросния паркинг. И да определено бих предпочел колата ми да бъде в охраняван паркинг отколкото на улицата особено пък тука в България. И най-интересното, е че същите дето протестират след един-два месеца пак ще се размрънкат "ама няма къде да си паркираме бангиите, ама направете подземни паркинги". Е виждаме какво става когато се появат такива идеи.
mastodonta no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules