Next Sofia Mayor Profile | Профил на следващия кмет на София - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 1st, 2015, 01:40 PM   #101
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

Quote:
Originally Posted by mastodonta View Post
Основната причина, поради която казвам до 35 години, е че поколенията родени преди 80та в по-голямата си част вече са обръгнали на циганията и нищетата толерирана от СО и статуквото ги устроива.
Не е така, годините не определят манталитета - тия под 35 години дето са възпитани от "обръгналите на циганията и нищетата" се държат доста по-зле от тия "родени преди 80та" като мене и брат ми например, които редовно им правим забележки когато видим да хвърлят боклук, да паркират в калта или на тротоар и прочие... Не можеш да делиш хората по такъв признак. Прави ми впечатление, че "свине" има доста много сред "днешната младеж" а моделът на подражание е най-важния, не кога точно са родени те и родителите им.
И днес включително ми се наложи да се скарам с лифтаджия на лифта към Алеко, който си пушеше невъзмутимо в затвореното пространство на станцията, аз, клетият роден преди 80-та, показах за пореден път нетърпимост към неспазването на законите и свинщината, докато десетки такива до 35 години стояха на опашката и не им пукаше, че някакъв простак пуши на главите на децата им... Нетърпимостта към неспазването на законите и правилата няма възраст. Гражданското общество се гради от всички жители, независимо от възрастта.

Old March 1st, 2015, 07:50 PM   #102
0673073
Registered User

0673073's Avatar

Likes (Received): 4464

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Не е така, годините не определят манталитета - тия под 35 години дето са възпитани от "обръгналите на циганията и нищетата" се държат доста по-зле от тия "родени преди 80та" като мене и брат ми например, които редовно им правим забележки когато видим да хвърлят боклук, да паркират в калта или на тротоар и прочие... Не можеш да делиш хората по такъв признак. Прави ми впечатление, че "свине" има доста много сред "днешната младеж" а моделът на подражание е най-важния, не кога точно са родени те и родителите им.
И днес включително ми се наложи да се скарам с лифтаджия на лифта към Алеко, който си пушеше невъзмутимо в затвореното пространство на станцията, аз, клетият роден преди 80-та, показах за пореден път нетърпимост към неспазването на законите и свинщината, докато десетки такива до 35 години стояха на опашката и не им пукаше, че някакъв простак пуши на главите на децата им... Нетърпимостта към неспазването на законите и правилата няма възраст. Гражданското общество се гради от всички жители, независимо от възрастта.
Лошото е че по-старите поколения (не точно '70-'80 а по-скоро предишните) правят именно това - имат огромни критерии и морални изисквания към всички дребни и беззащитни риби от рода на охранителя на лифта, вестникопродавачката или лелката продаваща билети в метрото, а към много по-големите престъпници извършващи практики много по-опасни за обществото и за справедливостта са просто безразлични или участват активно в порочните практики или толерирането на злоупотребите. Ако имаха същия тип нетолерантност към подкупите на служители на КАТ както към пушенето на лифтаджията, щеше вече да живеем в една изключително по-добра конюнктура... За мене поколението 80-89 е преходно и нещата са много индивидуални. Дори аз който съм роден през 89 се чувствам много повече в едно поколение с родените в началото на 90те отколкото с тези през 85 да речем.

Lhopital liked this post
0673073 no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2015, 11:00 PM   #103
Ivaldo_it
Registered User

Ivaldo_it's Avatar

Likes (Received): 1093

не е до поколенията. лошото че може да пазиш и на 10 и 30 и 50 и 90
но може да си пълен селяндур пак на тези години. и ние страх да се опадим че селяндурите са повече от нормалните
Ivaldo_it no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 1st, 2015, 11:05 PM   #104
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 10187

И не можем да говорим за гражданско общество, когато се опитваме да оневиняваме "дребните и беззащитни риби" и да омоаловажаваме тяхната мърлящина, която е повсеместна и най-масова. Манталитетът на едно гражданско общество е този на масовите му граждани, а не на една-две големи риби. Ако очакваш малките риби да възстанат срещу големите, трябва най-напред малките да имат самосъзнание. Затова никое нарушаване на правилата и законите, особено от длъжностни лица, не трябва да се толерира.

conejoconajo, the dogi liked this post
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2015, 11:26 PM   #105
victor2k
Registered User

victor2k's Avatar

Likes (Received): 1466

Quote:
И не можем да говорим за гражданско общество, когато се опитваме да оневиняваме "дребните и беззащитни риби" и да омоаловажаваме тяхната мърлящина, която е повсеместна и най-масова. Манталитетът на едно гражданско общество е този на масовите му граждани, а не на една-две големи риби. Ако очакваш малките риби да възстанат срещу големите, трябва най-напред малките да имат самосъзнание. Затова никое нарушаване на правилата и законите, особено от длъжностни лица, не трябва да се толерира.
Подкрепям! Промяната започва и свършва от всеки човек в едно общество
victor2k no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2015, 12:58 AM   #106
Ivaldo_it
Registered User

Ivaldo_it's Avatar

така е
Old March 2nd, 2015, 12:13 PM   #107
dunderm
Registered User

dunderm's Avatar

Likes (Received): 336

Quote:
Originally Posted by Ivaldo_it View Post
Казвам факти някой казва кучетата да проблем са проблема е самите нас
Като оставим правописа настрана, точно този начин на мислене ме побърква. Особено когато идва от отговорни фактори.

Lhopital liked this post
dunderm no está en línea   Reply With Quote
Old March 2nd, 2015, 10:40 PM   #108
0673073
Registered User

0673073's Avatar

Quote:
Не оневинявам "дребните и беззащитни риби" а критикувам избирателното прилагане на висок морал и проява на активна гражданска позиция. Къде в написаното от мене видя оневиняване на "дребните и беззащитни риби"? През цялото време всичко което съм написал е в духа на критиката че няма същата строгост към едрите и влятелни риби. От всички в това число и аз.
Old March 3rd, 2015, 08:33 AM   #109
Ivaldo_it
Registered User

Ivaldo_it's Avatar

Quote:
Originally Posted by dunderm View Post
Като оставим правописа настрана, точно този начин на мислене ме побърква. Особено когато идва от отговорни фактори.
Прав си за грешките те ми. Кажи кой като му писне да гледа куче го изоставя на вънка дали е кастрирано или не кастрирано няма значение. Кой яде си вафлата и на 100 метра има контейнер си я пуска на земята. Колко от шофьорите който пушат си хвърлят фасовете на улицата. Колко хора за по лесно си хвърлят боклуците през прозореца. Бтв прави кампания да изчистим за 1 ден ние цапаме на следващия ден за 10 мин. Ние сме си виновни че София и повечето градове са мръсни. Всеки един от нас замислили се, че да ти е хубаво зависи от тебе. Всички се мразим с открити лица, няма усмивки на лицата на хората. Фандъкова не може да огрее на всякъде. Студентски град заприлича на град на греха. В София всеки спира където му падне. Градинки, тротоари, малки улички и когато почнат глобите за какво аз нищо не съм направил. Пак казвам докато ние не си променим мисленето за нашият малък свят и бившият кмет на Ню Йорк да стане кмет на София. Така ще бъде.

ytsejam, kraxx, conejoconajo liked this post
Old March 3rd, 2015, 10:27 AM   #110
dunderm
Registered User

dunderm's Avatar

Likes (Received): 336

Т.е. за кучетата сме виновни всички ние, а за новите кръстовища и обновените паркове - Фандъкова? Дали тогава и за хубавите неща не сме виновни всички ние и просто да нямаме нужда от кмет?

Има хора, които носят отговорност. Точно за това са избрани. И ако си бил кмет 6 години, усвоил си милиони левове в борбата с кучетата и улиците още са пълни с кучета - кой ти е виновен? Мен ли обвиняваш, дето нямам куче и съм подавал десетки сигнали, или кмета? Не съм изхвърлил нито едно куче на улицата, представи си. Не може кметът да делегира тази отговорност на всички останали, а той да получава заплата за това. Аз плащам данъци и искам резултати. И ги искам от кмета, а не от съседа. И между другото, наистина плащам данъци - не съм си регистрирал колата като товарна, не карам с немски номер. Това пак ли е проблем на хората, които не искат да плащат данъци, или на този, дето не може да ги събира?

Това, което ти предлагаш, е да настроим хората едни срещу други да се оправят сами. Избери си вариант - стоп хам в Русия или моделът в западна Европа. Кой предпочиташ?

Като споменаваш Ню Йорк - знаеш ли как са борили престъпността през 80-те години на миналия век? Ще ти дам жокер - не са казали на хората разчитаме да сте съвестни. Между другото, даже и в Бургас не им казват така

Lhopital liked this post
dunderm no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2015, 11:51 AM   #111
Ivaldo_it
Registered User

Ivaldo_it's Avatar

ти нямаш куче, но на 5 човека около твоя квартал си изхвърлят кучетата и става глутница ако пък някой от собствениците е имало агресия към животното и то става агресивно. От едно котило е 3 до 5 кученца който стават бездомни порастват и става глутница, и т.н. И аз си плащам данъците за това се радвам, че има кметове като Фандъкова и кмета на Бургас. Да не забравяме, че кмета на Бургас е бившия шеф на фабриката която произвежда Бонбони Черноморец и той вдигна фабриката до това равнище една от най- добрите в България
Old March 3rd, 2015, 05:15 PM   #112
Georgi_Zhig
Registered User

Likes (Received): 229

Здравейте. Знам, че ще отнеса много критики, но смятам че следващият кмет на София трябва да бъде от ... лявата част на политическото пространство.
Всъщност смятам поначало, че държавното управление на централно ниво трябва да е дясно (т.е. насърчаващо индивидуалното и ненамесата на държавата), а на местно ниво, особено за голям град - ляво (т.е. насърчаващо общественото и активната намеса на управлението в регулирането на взаимоотношенията между хората.)
Погледнете управлението на най-добрите градове за живеене - то почти навсякъде е ляво. Например Виена, която постоянно заема челните места в класациите, не е имала "нечервен кмет" в цялата си демократична история - от 1919 г.
Georgi_Zhig no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2015, 05:26 PM   #113
Georgi_Zhig
Registered User

По отношение на сегашното управление:
Вярно е, че нещата се подобряват. Но също така е вярно, че изоставаме спрямо други градове и столици, т.е. там нещата се подобряват доста по-бързо.
Тук не говоря за сравнение с Прага или Берлин, а по-скоро с Букурещ и Белград.
Всъщност София е един от 10-те най-влошаващи качеството на живот градове за последните 5 години:
(Съжалявам, имам само 2 поста и не ми разрешава да постна линк, но потърсете в Гугъл Liveability rankings Economist Intelligence Unit).
Освен това политиката в София за насърчаване на автомобилите върви противоположно на тенденциите в градовете, на които бих искал да приличаме - от Северозападна Европа.
Затова смятам, че е време за промяна.
Old March 3rd, 2015, 05:28 PM   #114
Georgi_Zhig
Registered User

Аз, самият, имам доста идеи какво трябва да направи следващото управление на София и обещавам да ги споделя във форума през следващите няколко месеца. Ще се радвам, някой от кандидатите да открадне някои от моите идеи.
Old March 3rd, 2015, 05:36 PM   #115
0673073
Registered User

0673073's Avatar

Здравей и добре дошъл. Пожелавам ти дълго и ползотворно присъствие във форума. Всякакви мнения са добре дошли, но ако пишеш вместо едно цели три мнения едно след друго в разстояние на няколко минути едва ли ще срещнеш позитивна подкрепа. Може да ползваш бутона "Edit" долу в дясно ако се сетиш да добавиш нещо след като вече си публикувал мнението ти. Колкото до това за левия кмет, имаш думата след няколко месеца, както и още милион софиянци
Old March 3rd, 2015, 05:49 PM   #116
Georgi_Zhig
Registered User

Quote:
Originally Posted by 0673073 View Post
Здравей и добре дошъл. Пожелавам ти дълго и ползотворно присъствие във форума. Всякакви мнения са добре дошли, но ако пишеш вместо едно цели три мнения едно след друго в разстояние на няколко минути едва ли ще срещнеш позитивна подкрепа. Може да ползваш бутона "Edit" долу в дясно ако се сетиш да добавиш нещо след като вече си публикувал мнението ти. Колкото до това за левия кмет, имаш думата след няколко месеца, както и още милион софиянци
Благодаря.
Написах 3 мнения, защото мислех, че три по-кратки съобщения се четат по-лесно от едно по-дълго.
Нов съм още...

0673073 liked this post
Old March 3rd, 2015, 05:57 PM   #117
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Likes (Received): 16820

Quote:
Originally Posted by Georgi_Zhig View Post
Здравейте. Знам, че ще отнеса много критики, но смятам че следващият кмет на София трябва да бъде от ... лявата част на политическото пространство.
Слава Богу, че в близките години подобно нещо няма да сполети София

conejoconajo liked this post
iv4oo no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2015, 07:02 PM   #118
Georgi_Zhig
Registered User

Quote:
Originally Posted by iv4oo View Post
Слава Богу, че в близките години подобно нещо няма да сполети София
Защо да не опитаме нещо различно от досегашното?
Ето десетте най-влошаващи се градове в света според EEI за последните 5 години:
Damascus Syria
Tripoli Libya
Cairo Egypt
Sofia Bulgaria
Amman Jordan
Panama City
Tunis Tunisia
Muscat Oman
Reykjavik Iceland
Nairobi Kenya
В тази ли компания искаме да бъдем?
Old March 3rd, 2015, 07:09 PM   #119
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174807

А с какво лявото управление ще промени този курс?
В същност как си представяш лявото управление на София?
Да не забравяме, че и централна власт не е лява и това поставя кмета в лоша позиция и той/тя няма да получава подкрепата на държавата.
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old March 3rd, 2015, 07:53 PM   #120
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Likes (Received): 16820

Quote:
Originally Posted by Georgi_Zhig View Post
Защо да не опитаме нещо различно от досегашното?
Аз лично нямам нищо против да опитаме нещо различно, но не и точно с лявото, защото много добре знаем, че в България лявото е БСП, а ако БСП пипне властта в София, то забатачването ще е тотално. Когато се формира някаква нова и модерна лява формация, тогава може да си правим подобни експерименти.

kraxx, MG42, conejoconajo liked this post
iv4oo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules