EV Mobility / Електромобилност - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 25th, 2018, 01:08 AM   #21
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 5640

Това с допълването наистина ли е така? Последното, което бях чел за батерии (но много по-малки такива) е че е най-добре да ги пълниш примерно от 50% заряд до 75% заряд всеки път, ако имаш възможност. Пишеше че 75% до 100% изтощавало батерията много повече.
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 25th, 2018, 10:25 AM   #22
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Likes (Received): 14869

Това което си написал за литиевите батерии е почти вярно (посочените % не са точно такива) и се отнася не само за тях, но не винаги е валидно за потребителя. При зареждането на 100% има риск от известно необратимо увреждане на батерията, т.е. намаляване на капацитета И. Интелигентните зарядни обаче, не допускат това да се случи, в повечето случаи зареждането се прекратява на 98-99% (независимо, че на индикатора пише 100%) или допълването става много прецизно. Затова, винаги се препоръчва "нощното пълно зареждане" да се извършва с оригинални зарядни.
Това което съм написал, важи в пълна степен за батериите на Тесла. Например зареждането на суперчаржър е толкова по-бързо, колкото по-разредена а батерията, а над 90% заряд става бавно, като на обикновена зарядна станция и всичко това е за да не се уврежда батерията. Същото можем да наблюдаваме при зареждане в домашни условия на обикновен оловно-киселинен акумулатор, където тока на зареждане винаги е най-голям в началото, примерно зареждането започва от 7А и пада под 4А в последните няколко часа.
А относно препоръките батериите им да се държат възможно най-много време напълно заредени, на тази информация съм попадал многократно от собственици. Все пак, за да подкрепя с цитат:
- Routine charging: for everyday driving needs. For most people the ideal is to plug in at home every night so you leave home every morning fully charged. Unless your daily mileage is unusually high, this means you simply don’t need to worry about charging at all for your day-to-day driving. Charging overnight means that you can take advantage of off-peak electricity prices that are available in most areas (“Economy 7” in the UK, Time of Use (ToU) plans in the US). Finally, being plugged in before you start driving in the morning means you can heat or cool the car using mains power rather than depleting your battery.
http://teslapedia.org/model-s/tesla-...arging-basics/
giorev no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2018, 01:19 PM   #23
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 4980

Ако имаш две нови петролни коли - една малка градска и една голяма за извън града, то чисто финансово за мнозинството от хората е много по-евтино да имаш малка за града, а за извън града да взимаш кола под наем. Повечето хора карат много в града и доста по-малко извън града. Разходите за наем са примерно 100 лв на ден. Ако караш извън града 20 дни в годината то само застраховките и обслужването на личен голям автомобил ще са ти повече от това да наемеш същия.

Иначе нещо, което е хит в щатите и някои места в Европа, са споделените ел скутери (тротинетки). Очаквам скоро и в София. Принципът е като на спарк - няма стоянки, остяваш ги където си искаш , с приложение на телефона намираш свободните около теб.

mlazarov, Private liked this post
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 25th, 2018, 02:28 PM   #24
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 3394

понеже гледам битува мнението, че електричките са малки автомобилчета само за града - да ви споделя за няколко,
гдето ще се появят през 2019та и тотално не се вписват в тази рамка:

Bollinger B1

Rivian R1T

Audi e-tron

Mercedes Benz EQC

А предполагам знаете, че вече се продават Jaguar i-Pace, Hyundai Kona, Kia Niro и т.н.
Old November 25th, 2018, 03:06 PM   #25
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174819

Quote:
Как ще се движи цената на един от най-важните за електромобилите метал?

Цeнaтa нa лития ce oчaĸвa дa ce зaпaзи дaлeч нaд cpeднитe в иcтopичecĸи плaн нивa, пoнe дo 2024-тa гoдинa, coчaт пpoгнoзи нa инвecтициoннaтa бaнĸa UВЅ.
Oчaĸвa ce бaтepиитe нa eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили дa дocтигнaт пapитeт нa paзxoдитe c двигaтeлитe зa вътpeшнo гopeнe в ĸpaя нa тaзи гoдинa, ĸoeтo дa иницииpa cилнo тъpceнe нa eлeĸтpoмoбили, пpoгнoзиpaт oщe oт бaнĸaтa.

Литият и ĸoбaлтът ca двa мeтaлa, ĸoитo ca ĸлючoви зa пpoизвoдcтвoтo нa бaтepии зa eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили. Te ce изпoлзвaт, ĸaĸтo пpи eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили, тaĸa и зa cъxpaнeниe нa eнepгия зa ĸoмyнaлни цeли, oт възoбнoвяeми eнepгийни изтoчници.

Kaзaнo пo дpyг нaчин, литият e гpaдивния eлeмeнт нa нoвaтa "зeлeнa eнepгия", ĸъм ĸoятo cвeтът ce e зaпътил c "гoлeми ĸpaчĸи".

Haмaлявaщитe paзxoди зa мacoвo пpoизвoдcтвo нa бaтepии зa eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили, в cъчeтaниe c пoдoбpeниeтo нa ĸaпaцитeтa и пpoизвoдитeлнocттa нa бaтepиитe, щe дoвeдaт дo иcтинcĸи бyм и peвoлюция пpи eлeĸтpoмoбилитe, cмятaт oщe oт швeйцapcĸaтa бaнĸa.

Индycтpиятa нa "зeлeни aвтoмoбили", ce пoдĸpeпя oт пpaвитeлcтвeнитe cтимyли в Eвpoпa и Kитaй, дoбaвят oщe oт UВЅ.

Paзбиpa ce, пътят пpeд цeнaтa нa лития, нe ce oчaĸвa дa e caмo eднoпocoчeн - нaгope. Oт UВЅ пpoгнoзиpaт, чe тeĸyщитe peĸopдни цeни нa лития oт 12 дoлapa зa ĸилoгpaм (или 12 000 дoлapa зa тoн), вepoятнo щe ce пoнижaт дo 9 дoлapa, пpeди oтнoвo дa тpъгнaт нaгope.

Литият ce дoбивa oт твъpди cĸaлни oтлaгaния, пpeдимнo в Aвcтpaлия и чpeз тeчeн cинтeз нa coли, ĸoитo ce oтĸpивaт пpeдимнo нa гpaницaтa нa Чили-Apжeнтинa, нa дълбoчинa oт 3000 мeтpa.

Гpaфиĸaтa пo-дoлy coчи ĸaĸви ca paзxoдитe нa двaтa типa дoбив нa литий. Kaĸтo ce виждa, дoбивът oт coли e дaлeч пo-изгoдeн и щe пpoдължи дa бъдe тaĸъв и в бъдeщe.

Tя пoĸaзвa пpoфилитe нa paзxoдитe, ĸaĸтo нa caлaтитe (в cиньo), тaĸa и нa твъpдитe cĸaлни ocтaтъци пo цeлия cвят. Cypoвитe coли ca oчeвиднo нaй-пeчeлившитe - и oт пpoгнoзитe нa UВЅ, щe ocтaнaт тaĸa:

Aĸo цeнитe нa лития дocтигнaт нивa oт 9000 дoлapa, a paзxoдитe ca пpи нивa oт eдвa 3 000 дoлapa зa тoн, тo тoвa гapaнтиpa eднa мнoгo дoбpa пeчaлбa зa пpoизвoдитeлитe.

Увeличaвaнeтo нa пpoизвoдcтвoтo нa литий, ĸoeтo ce изиcĸвa зa пocpeщaнe нa pacтящoтo тъpceнe нa cypoвинaтa, e cepиoзнo нa фoнa нa нacтoящия пaзap нa лития. To e пpeдcтaвeнo в гpaфиĸaтa пo-дoлy:

Kaĸтo ce виждa oт гpaфиĸaтa, тpябвa дa видим пoвишeниe нa пpoизвoдcтвoтo нa лития c 2 898% зa дa ce пocpeщнe pъcтът нa тъpceнeтo, дoĸaтo пpи ĸoбaлтa - нeoбxoдимoтo пoвишeниe e oт 1 928%.

Πoвишeния в пpoизвoдcтвoтo oт пoдoбни мaщaби, eдвa ли щe минe бeз cътpeceния, ĸoeтo дo гoлямa cтeпeн e зaлaгaния cцeнapий пpи тeĸyщaтa цeнa нa мeтaлитe, cпopeд пaзapни нaблюдaтeли.

Πepcпeĸтивитe пpeд тъpceнeтo нa литий и ĸoбaлт ca мнoгo дoбpи
Πoeвтинявaнeтo в цeнитe нa бaтepиитe зa eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили, ĸoитo фopмиpaт oĸoлo пoлoвинaтa oт cтoйнocттa им, e дpyгa пpичинa, ĸoятo ce oчaĸвa дa дoвeдe дo пo-нaтaтъшeн cпaд в цeнaтa им, ĸoeтo дa ги нaпpaви пo-мacoви. A тoвa щe e cвъpзaнo c пoвeчe нeoбxoдимocт oт двaтa peдĸи мeтaлa.

Cпopeд изcлeдвaнe нa Bloomberg, цeнaтa нa бaтepиитe щe ce пoнижи cъc 77% мeждy 2016-тa и 2030-тa гoдинa. Toвa щe дoвeдe дo изpaвнявaнe c цeнaтa нa ĸoнвeнциoнaлнитe вoзилa oщe пpeз 2025-тa.

Paзбиpa ce, ceĸтopът нa eлeĸтpичecĸи вoзилa, cъщo e изпpaвeн пpeд няĸoи пpeдизвиĸaтeлcтвa. Ha пъpвo мяcтo мaĸap и пpoбeгa им дa ce yвeличaвa нeпpecтaннo, мacoвитe oт тяx вce oщe пoзвoлявaт изминaвaнeтo нa caмo oĸoлo 200 ĸилoмeтpa, ĸoeтo e дaлeч пoд cтaндapтнитe aвтoмoбили c двигaтeли c вътpeшнo гopeнe.

В допълнение, електрическите автомобили пpeдлaгaт дaлeч пo-мaлĸo eĸcтpи oт ĸoнвeнциoнaлнитe вoзилa, зaщoтo пoвeчeтo oт тяx ca cвъpзaни c дoпълнитeлнa ĸoнcyмaция нa бaтepиитe и нaмaлявaнe нa пpoбeгa.

Cтaнциитe зa зapeждaнe вce oщe нe ca дocтaтъчнo paзпpocтpaнeни и тe ca пo-тeжĸи и тpoмaви oт cтaндapтнитe aвтoмoбили.

И все пак замърсяват... Дa, eлeĸтpичecĸитe aвтoмoбили ca c нyлeвa eмиcия нa вpeдни гaзoвe. Toвa oбaчe, нe oзнaчaвa, чe нe зaмъpcявaт ĸocвeнo oĸoлнaтa cpeдa. Ha пъpвo мяcтo в бaтepиитe им ce oтĸpивaт тoĸcични вeщecтвa. Πpoизвoдcтвoтo и пoтpeблeниeтo им изиcĸвa eлeĸтpичecтвo, зa чиeтo пpoизвoдcтвo ce пoлзвaт дpyги pecypcи, ocнoвнa чacт oт ĸoитo зaмъpcявaт oĸoлнaтa cpeдa. И нaĸpaя, нo нe нa пocлeднo мяcтo, ce изиcĸвa peциĸлиpaнe нa бaтepиитe, ĸoитo ca излeзли oт yпoтpeбa и тeпъpвa щe cтaвaт cepиoзeн пpoблeм, c ĸoйтo cвeтът щe зaпoчнe дa ce cблъcĸвa.
https://money.bg/finance/kak-shte-se...ite-metal.html

TzV, giorev, the dogi, Private liked this post
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2018, 09:25 PM   #26
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 4488

giorev що лъжеш открито хората бе? Ти си толкова далече от електромобилите с тази суха теория дето си я чел, че си нямаш и най-малка представа. Копирайки платени статии само си мислиш, че имаш понятия относно електромобилите.
NBBVH моите автомобили са толкова нови на фона на автопарка, че изобщо нямам ни най-малки притеснения!
bouzanis по добра логика от малък градски и голям извънградски автомобил до сега не е доказана. Ако разбира се караш много малко, както казваш защо изобщо ти е автомобил питам аз?
gradinka с ограничен пробег и нужда от презареждане за какво изобщо говориш? Ти видял ли си някой да пътува междуградско с електромобил?

Много Ви е суха теорията момчета и нямате никакъв практически опит с електромобилите. Моля обадете ми се след 5-10 години като натрупате познания и надявам се електромобилите се развият достатъчно, че да изминават поне 500км реален пробег.
sashoskiora no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2018, 09:36 PM   #27
Ivailo_2_SF
Registered User

Likes (Received): 767

Quote:
Originally Posted by sashoskiora View Post
Ти видял ли си някой да пътува междуградско с електромобил?

А пък аз видях електроавтомобил Тесла с Варненска регистрация. Все някак е стигнал до София. По-нагоре mivanoff беше писал че е видял елекроавтомобил на хижа Алеко. Значи може, и той е стигнал до там.

От Варна до София има няколко по-сериозни изкачвания, където може да ти падне батерията но явно е зареждал по път.

А това с поддържането на 2-3 коли...то за това пред блоковете в граднинки, алеи е пълно с коли навсякъде. Че не може да пътува с обществен транспорт ми 5 коли да поддържа. Ефективността на електропревозните средства е в града в задръстванията. Не отделят вредни емисии и са много по-ефективни в режим напостоянно тръгване и спиране от дизеловите. За планиски пътища и извънградско каране дизела е много по-ефективен това е ясно. С Нисаните за които стана въпрос би трябвало да може без проблем при всякакво време да стигнеш до Алеко или до Пловдив.

Last edited by Ivailo_2_SF; November 25th, 2018 at 09:41 PM.
Ivailo_2_SF no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2018, 09:45 PM   #28
sashoskiora
Registered User

Quote:
Originally Posted by Ivailo_2_SF View Post
А пък аз видях електроавтомобил Тесла с Варненска регистрация. Все някак е стигнал до София. По-нагоре mivanoff беше писал че е видял елекроавтомобил на хижа Алеко. Значи може, и той е стигнал до там.

От Варна до София има няколко по-сериозни изкачвания, където може да ти падне батерията но явно е зареждал по път.

А това с поддържането на 2-3 коли...то за това пред блоковете в граднинки, алеи е пълно с коли навсякъде. Че не може да пътува с обществен транспорт ми 5 коли да поддържа

Добре ме разсмя с този пост. Това е като един приятел ми каза, че приятел на негов приятел бил видял електромобил.

Виена е най-добрия град за живеене в света за поредна година, къде са там електромобилите?
Така масово както ги сънувате.
Ще почна да коментирам само с хора ходили в Норвегия, защото там наистина има електромобили.
Old November 25th, 2018, 09:54 PM   #29
sashoskiora
Registered User

Quote:
Originally Posted by Ivailo_2_SF View Post
Ефективността на електропревозните средства е в града в задръстванията. Не отделят вредни емисии и са много по-ефективни в режим напостоянно тръгване и спиране от дизеловите. За планиски пътища и извънградско каране дизела е много по-ефективен това е ясно. С Нисаните за които стана въпрос би трябвало да може без проблем при всякакво време да стигнеш до Алеко или до Пловдив.
Еми аз какво се опитвам да обясня тук от доста време?!
Електромобила е градски автомобил, най-много с по съвременните без да се натиска много да се стигне до Пловдив.

Пак повтарям при наличност на електрифициран гараж и аз бих си взел електромобил за града, най малко заради безплатното паркиране в зона.
То, предвид останалите особености понятието, че съм "еко" е силно изкривено. Да няма вредни емисии от елктромобила, но как е произведен, как ще се рециклира и от къде идва тока са сериозни въпроси, които тепърва ще стават все по актуални.
Old November 26th, 2018, 12:05 AM   #30
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Quote:
giorev що лъжеш открито хората бе? Ти си толкова далече от електромобилите с тази суха теория дето си я чел, че си нямаш и най-малка представа. Копирайки платени статии само си мислиш, че имаш понятия относно електромобилите.
NBBVH моите автомобили са толкова нови на фона на автопарка, че изобщо нямам ни най-малки притеснения!
bouzanis по добра логика от малък градски и голям извънградски автомобил до сега не е доказана. Ако разбира се караш много малко, както казваш защо изобщо ти е автомобил питам аз?
gradinka с ограничен пробег и нужда от презареждане за какво изобщо говориш? Ти видял ли си някой да пътува междуградско с електромобил?

Много Ви е суха теорията момчета и нямате никакъв практически опит с електромобилите. Моля обадете ми се след 5-10 години като натрупате познания и надявам се електромобилите се развият достатъчно, че да изминават поне 500км реален пробег.
По принцип имам и "мокра теория", щото си взех един от SPARK за 24 часа още на третия ден...
Иначе да, предимно чета, но не само "платени материали", а и форуми на собственици, за да съм в час.
Обаждаме ти се СЕГА, защото както сам си призна преди време, както сухия, така и мокрия ти опит с електроавтомобили е бил преди 5-10 години...
И аз да ти кажа нещо от миналата ера, понеже участвам (някъде като член, другаде като лидер) в търговете за закупуване на нови автомобили в местоработата ми. Преди 5 години и ние единодушно се отказахме от електрическото Канго, просто защото нямаше никаква икономическа логика. Да, но тогава реалния пробег беше 100-120 км., а сега е около 220, при това цената е по-ниска и зареждането по-бързо и като прибавим безпроблемното паркиране (защото колите правят доставки) и в пъти по-ниските експлоатационни разходи спрямо дизеловите ДВГ, не се знае какво ще решим следващия път.

Last edited by giorev; November 26th, 2018 at 06:14 AM.
Old November 26th, 2018, 10:16 AM   #31
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 4980

Сградите ново строителство имат подземни паркинги, в тях контактът не е проблем. Така че за много софиянци това не е пречка.

В момента имаме два автомобила по стечение на обстоятелствата (единият е служебен и поради това пазим и личния, та ако се смени работата да не останем с две деца и без кола), и са баш малък градски и голям. Както и да го смятам икономическа логика не виждам в това. Има логика откъм комфорт - когато жената трябва да заведе едното дете някъде, аз другото другаде , а навън е зима - най-приятно е със собствена кола. Но икономическата хич не ми излиза и в крайна сметка след като вече нямаме бебета вкъщи ще продавам малката.

Ако пътуваш повече извън града - купуваш си голям автомобил и го караш него и в града. Ако пътуваш по-малко извън града - купуваш си малък и при дълги семейни пътувания взимаш кола под наем. Ако не пътуваш много като цяло (под 10-15 хиляди км годишно)- не взимаш автомобил въобще и пътуваш с метро, такси, спарк и кола под наем, спрямо нуждата.
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 11:33 AM   #32
nikitrz
Registered User

Likes (Received): 482

Страхотна тема!Фен съм на електромобилите и се интересувам доста от темата.За жалост нямам финансовата възможност да си купя такъв, но независимостта, която един електромобил дава няма с какво да се сравни.Имам предвид независимост от постоянно вариращите цени на горивата.Ще кажете, че и цените на тока варират - да така е, но вече има соларни станции или такива, които черпят енергия от вятъра, т.е. има варианти!
Вече има елетромобили с по 60 киловата батерии, с които могат да изминат 400-500 км с един заряд.Теслите имат варианти с по 100 киловата.Въпрос на време е технологията да навлезе по-масово и цените да се доближат до тези на конвенционалните автомобили.
А тъй като форума предразполага - как бихте коментирали мълчанието на нашите управници относно субсидиите за закупуване на електромобил и хибрид?За сравнение в съседна Румъния за закупуване на електромобил има субсидия в размер на 10 000 евро, а ако върнеш стария си автомобил получаваш още 1400 евро - при нас дават само безплатна винетка и безплатно паркиране в синя и зелена зона в София.

kamentk liked this post
nikitrz no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 12:39 PM   #33
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Quote:
Малък градски електромбил или малък градски електрован за доставки, това е електромобила. Трябва да имаш задължително къде да го зареждаш всеки ден, не на открито.
Ако сте фирма и имате 5, значи пет зарядни станции на закрито. Колкото автопарк, толкова зарядни станции на закрито.
Частно лице-електромобил-закрит електрифициран гараж.
Значи Гьорев карал си един Up, ходил си на изложението и вече знаеш всичко, а и участваш в подбора на служебен автопарк във фирмата. То затова не вървят нещата в България, защото хора без опит и квалификация участват в управлението на нещо от което не разбират.
Карал съм ги всичките Гьорев................стига толкова!
Не ме познаваш и нямаш право да ми даваш оценки!
Правил съм търгове за какво ли не, от тоалетна хартия до инвестиционни проекти за 10 млн. Винаги се подготвям предварително, достатъчно задълбочено, че да съм възможно най-близо до нивото на хората отсреща. Професионални проектанти са ми казвали, че по-грамотно и подробно задание от моето, не са виждали никога... Спирам с авторекламата, че става тъпо.
По-скоро се замисли за себе си, защото не е клише, че човек се учи докато е жив! Твоето самочувствие на вече научен човек, особено в сфера, която се развива с много бързи темпове е не толкова смешно, колкото НЕпрофесионално, за един професионалист.

kamentk liked this post
Old November 26th, 2018, 02:09 PM   #34
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Quote:
Originally Posted by Traktorista View Post
...
и другото - огромната част от електричеството за тези коли идва от замърсяващи изтчоници - тоест за сега всичко е дявол на магаре !
...
Наскоро четох отговора на Тесла, срещу горното твърдение - към момента имат продажби на фотоволтаични панели Тесла с по-голяма мощност, отколкото е сумарната мощност на всички батерии в автомобилите Тесла.
Old November 26th, 2018, 02:48 PM   #35
Traktorista
Registered User

Traktorista's Avatar

Likes (Received): 537

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Наскоро четох отговора на Тесла, срещу горното твърдение - към момента имат продажби на фотоволтаични панели Тесла с по-голяма мощност, отколкото е сумарната мощност на всички батерии в автомобилите Тесла.
а дано !!!
ако в това се направи пробив - светът ще стане друго място !
м/у другото от средата на тази година щата флорида е ЗАБРАНИЛ частните фотоволтаици - демек всеки да има право да си инсталира такива на покрива примерно!
следват невада и калифорния, скоро и другите щати !
енергийните лобита много трудно ще се предадат и ще дадат на хората енергийна независимост!
Traktorista no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 02:53 PM   #36
Segmadis
Registered User

Segmadis's Avatar

Likes (Received): 249

Понякога са ми много интересни тея изказвания как производството се равнявало примерно на 100000 изминати километра с Дизел. Малко е все едно да сравним, че за производството на една ябълка е нужна толкова енергия колкото изяждането на 400 круши би отнело.

Когато се сравнява производството на ел. автомобил с друг такъв трябва да се брои примерно производстовото на един дизел колко отнема като енергия. Някак си примерно да си представим А6 3 литра. този двигателен блок така ли го копаем от земята или го произвеждаме? Освен това да не забравяме, че и в ДВГ има акумулатори (вярно по-малки, но ги има). Или като казваме за производството на Електричество мисля, че е редно да споменем и колко замърсяващо околната среда е производството на бензин и всички други производни, нали?

В общи линий си мисля, че в момента са две големи лобита едно срещу друго, а ние по-мъничките се джафкаме на базата на сравнения като онова с абълките и крушите.

RADOCVET, gradinka, bluest, mlazarov, Private liked this post
Segmadis no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 04:45 PM   #37
carpe_diem_
Registered User

Likes (Received): 620

Много готина тема, може би малко извън инфраструктурата, обаче тъй като ще става все по-актуална, смятам и аз, че тук й е мястото.

Напоследък и аз много се зарибих по електромобилите - нещо ей така ми прищрака и почнах да чета, гледам и слушам.

На последните изложения, на които ходих, и на мен всичко различно ми беше безинтересно, освен колите, струващи 6-цифрени суми разбира се, щото все пак са си радост за окото повечето от тях...

Относно кое замърсява повече - еми и зад евро 6 дизел да застанеш, пак смърди, още повече че голяма част от тях са си част от масовата измама и едва ли след всички процедури против VW и сие някой в България им е преработил софтуера.

Както и да е - с едно по-простичко изречение: както електричките не замърсяват в градовете и дишаме по-чист въздух, така и за производството на горивото (бензин, дизел, и т.н.) също отива супер много ток. Така че мястото откъдето идва токът, няма особено значение, тъй като почти еднакво количество заминава и в единия случай, и в другия.

Ето едно готино клипче, което сравнява нещата:

Edit: Клипът май не тръгва, така че ето директен линк:

gradinka liked this post
carpe_diem_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 04:54 PM   #38
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 4787

Quote:
Originally Posted by carpe_diem_ View Post
Относно кое замърсява повече - еми и зад евро 6 дизел да застанеш, пак смърди, още повече че голяма част от тях са си част от масовата измама и едва ли след всички процедури против VW и сие някой в България им е преработил софтуера.
Сервизната акция обхваща всички произведени автомобили от ВАГ групата, без значение къде са. Тук не се касае дали по желание ще отидеш в кварталния сервиз да си преработиш софтуера, а се поема от вносителите.
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 04:57 PM   #39
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Likes (Received): 2360

Абе идеята ми беше в темата да споделяме новостите с електромобилността в София, но виждам, че Сашо е турил друг наклон на темата.

Като цяло няма никакъв смисъл да се спори, просто ще изтъкна някои не особено верни факти:

1) Твърдението на Сашо, че в България няма бързозарядни станции. Към този момент има 22 и се инсталират още четири от ABB. По всички главни направления (Хемус, Тракия, Гърция, Марица) има DC станции. Справка може да се направи на vsichkotok.bg (която не е 100% актуална).

Освен това много зависи какво се има предвид под бързозарядни станции. Това са DC станции, които могат да инжектират поне 50kWh (повечето са от 60 нагоре). "Бавните" зарядни станции инжектират 22kWh (а някои и 43kWh, макар малко автомобили да имат бордово зарядно, което може да ги поеме през AC). При средна консумация на повечето електромобили от 15kWh/100км (икономичните "горят" и 12kWh) това значи, че при 22kWh на бавно зареждане Renault Zoe примерно може да поеме около 150км/час. На бързо зареждане отиваме на 400+ километра за час.

2) Твърдението на Сашо, че коли които минават 200+ километра с пълен заряд няма не е съвсем правилно. Изключваме разбира се Tesla - само от автомобилите, които официално се продават в България (разбирай - можеш да отидеш, да ги пробваш и да си ги купиш още утре) 400+ км с едно зареждане имат Renault, Hyundai, а скоро и Kia.

3) Субсидия за електромобилите в България няма, ама само за частни лица и фирми. Общините и държавната администрация могат да се възползват от субсидия в размер на 20К лева. И аз знам за 4 общини, които вече имат такива (поради находчивост на конкретен дилър - главно Kia Soul EV).

4) Трябва да внимаваш от колко до колко процента ги зареждаш. Това е вярно, но е толкова важно, че всички автомобили (вече) го правят сами. Примерно при 42kWh батерия реално ползваемия заряд често е нещо от типа на 38kWh. Винаги се оставя буфер, който не се ползва, за да не се напряга химията. Колкото по-голям буфера, толкова по-дълъж живот на клетките. Тук шампиони са GM с 16.5kWh батерията на Volt/Ampera, която ползва 10.5 реално. Вече има автомобили на 7 години и 200,000+км които са с 95+ процента капацитет.

5) Твърдението на Сашо, че е карал най-много електромобили от който и да е във форума не мога да го докажа, но съдейки по това, че съм карал всичко излезло на пазара освен I-Pace на Ягуар, изпитвам леки съмнения.

За едно е прав - повечето от EV колите втора употреба не могат да стигнат до Бургас с един заряд. Както и повечето хора не могат да стигнат до Бургас без да спрат да пикаят. Ако могат - усещам проблеми с хидратацията - трябва да се пие вода!

Впрочем, след няколко месеца новите сгради ще са длъжни да имат определен процент паркоместа със зарядни станции на тях. Така, че "няма ток до паркомястото" ще продължава да е все по-малък проблем за пвоечето сгради
Old November 26th, 2018, 05:43 PM   #40
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Quote:
Originally Posted by Traktorista View Post
...
м/у другото от средата на тази година щата флорида е ЗАБРАНИЛ частните фотоволтаици - демек всеки да има право да си инсталира такива на покрива примерно!
следват невада и калифорния, скоро и другите щати !
енергийните лобита много трудно ще се предадат и ще дадат на хората енергийна независимост!
Това е интересно, не съм попадал на такава информация. Може ли източник, за да прочета подробностите?
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules