EV Mobility / Електромобилност - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 26th, 2018, 06:00 PM   #41
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Likes (Received): 2360

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Това е интересно, не съм попадал на такава информация. Може ли източник, за да прочета подробностите?
Подробностите са тук: https://www.snopes.com/fact-check/is...e-solar-storm/

Hint: Не е вярно. Има просто особености когато не желаеш да си тотално off-grid (разбирай - вързан си все пак към публичния grid), които включват главно да имаш правилната техника, за да можеш да "пращаш" обратно към мрежата.

P.S. Познавам собственик на Tesla S, който за мое голямо учудване е тотално off-grid в Бистрица. Това включва цялата ел. инсталация на къщата плюс зареждането на Тесла-та. Средно месечно ползва 200kW за колата.

Разбира се, голяма първоначална инвестиция - но се оказа, че ако плати на ЧЕЗ за включването му е щял да плати 30% по-малко, отколкото да си напрви инвестицията за мощности + storage. Тоест, интересни работи ще видим в следващите години
Advertisement

Old November 26th, 2018, 07:28 PM   #42
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 4488

Това отговаря най-много на истината. И пак пробега е тестван в много добри пътни условия.
https://autobild.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%...B%D0%B5%D0%BA/

Предлагам Мъри да вземе който си иска за тест драйв предлаган на пазара и да стигне до Бургас, задължително и Гьорев да е с него. Няма начин....хахахааха
sashoskiora no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 08:00 PM   #43
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Likes (Received): 14869

Линка от корпоративното списание на VAG не работи.
giorev no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 26th, 2018, 11:05 PM   #44
ok2
Registered User

ok2's Avatar

Likes (Received): 3275

http://www.ecars.bg/blogs/2722-sofia...rcedes-s-class

the dogi liked this post
ok2 no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2018, 11:15 PM   #45
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 3394

Quote:
Originally Posted by carpe_diem_ View Post
Както и да е - с едно по-простичко изречение: както електричките не замърсяват в градовете и дишаме по-чист въздух, така и за производството на горивото (бензин, дизел, и т.н.) също отива супер много ток. Така че мястото откъдето идва токът, няма особено значение, тъй като почти еднакво количество заминава и в единия случай, и в другия.

Ето едно готино клипче, което сравнява нещата:
...
Edit: Клипът май не тръгва, така че ето директен линк:
това видео е доста смислено, балансирано и информативно браво!

а ето и едно съвсем прясна статия от Европейската Агенциа за Околната Среда (EEA) - link

дет' се казва - по официално от това, здраве му кажи.

Що се отнася до България, енергийният микс по груби сметки (ровене в интернет) е нещо от сорта на:
~ 50% ТЕЦ (Основно Марица Изток 1-3 и Бобовдол)
~ 10-30% AEЦ (Козлодуй)
~ 20-40% възобновяеми (ВЕЦ, фото, вятърни, биомаса)

ето и конкретно данните за всеки от доставчиците:
- Чез link
- Енерго Про link
- EVN link

Та, всеки може да си прецени за себе си кое-как.
(или, съпоставено със сметките от клипа на carpe_diem, ние сме съвсем малко по-зле от National Average за САЩ)

bluest, carpe_diem_, Private liked this post

Last edited by gradinka; November 26th, 2018 at 11:35 PM.
gradinka no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 12:02 AM   #46
Ivaldo_it
Registered User

Ivaldo_it's Avatar

Likes (Received): 1093

Ето я темата която най много следя и ще следя тук. В момента Тесла има малки проблеми който ги навакса модел С е играчка за богаташи, но модел 3 вече изпреварва в Сащ някой от най- масовите автомобили по продажба и запазване за продажба 35 000$ за базова цена не е лошо нали, догодина се очаква да се пусне новото Порше което също е електрическо БМВ вече в I серията махат смесеният двигател и само на ток. Пак в САЩ ще появиха и електрически рейсове който скоро могат да бъдат конкуренция на Китайските, В София може да се види и едно бюджетно малко возило на Tazzari. А ако се промени и една законодателна рамка която можеш да си направиш дизеловият и бензиновият в Електрически от там виждам голямо развитие от една Варненска фирма и украинска такава а също в България АББ произведждат супер чарджари, в Балчик ако не ме лъже паметта и също от Украйна може да се внасят такива!

giorev liked this post
Ivaldo_it no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 06:40 AM   #47
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Likes (Received): 14869

Quote:
Originally Posted by gradinka View Post
...
Що се отнася до България, енергийният микс по груби сметки (ровене в интернет) е нещо от сорта на:
~ 50% ТЕЦ (Основно Марица Изток 1-3 и Бобовдол)
~ 10-30% AEЦ (Козлодуй)
~ 20-40% възобновяеми (ВЕЦ, фото, вятърни, биомаса)

ето и конкретно данните за всеки от доставчиците:
- Чез link
- Енерго Про link
- EVN link

Та, всеки може да си прецени за себе си кое-как.
(или, съпоставено със сметките от клипа на carpe_diem, ние сме съвсем малко по-зле от National Average за САЩ)
Изнесените данни (енергиен микс), не са точен инструмент за определяне на количествата произведена/потребената енергия от различните видове производства. Тази статистика касае преди всичко определянето на цената и то само на пазара на РЕГУЛИРАНИ от КЕВР цени. Реално АЕЦ има твърдо минимум 30% от произведената годишно енергия, сега нямам време да търся по-точна информация и източници, просто исках да напиша, че тези графики с "енергиен микс" имат друга цел и не можем да използваме за други изводи, освен за да анализираме доколко определената цена от КЕВР е справедлива.
giorev no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 07:33 AM   #48
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 3394

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Изнесените данни (енергиен микс), не са точен инструмент за определяне на количествата произведена/потребената енергия от различните видове производства. Тази статистика касае преди всичко определянето на цената и то само на пазара на РЕГУЛИРАНИ от КЕВР цени. Реално АЕЦ има твърдо минимум 30% от произведената годишно енергия, сега нямам време да търся по-точна информация и източници, просто исках да напиша, че тези графики с "енергиен микс" имат друга цел и не можем да използваме за други изводи, освен за да анализираме доколко определената цена от КЕВР е справедлива.
вероятно - затова съм написал, че това са груби сметки - но това не променя съществено нищо, просто удря в 'горния край' на посочените от мен цифри.
Old November 27th, 2018, 09:30 AM   #49
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Quote:
Originally Posted by sashoskiora View Post
Това отговаря най-много на истината. И пак пробега е тестван в много добри пътни условия.
https://autobild.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%...B%D0%B5%D0%BA/

Предлагам Мъри да вземе който си иска за тест драйв предлаган на пазара и да стигне до Бургас, задължително и Гьорев да е с него. Няма начин....хахахааха
Брато, ти имаш емоционалната интелигентност на 3 годишно лапе, което са го нашамарили, че говори глупости.

1) Autobild (както правилно беше споменато - придворното списание на VAG груп) целенасочено соли електромобилите поради причината, че немците нямат никакви адекватни предложения на пазара. Обърни внимание, че единствения автомобил от тестваните с по-голям разход от немските коли е единствено високия градски куб на Kia, който дори няма термо помпа и е модел на сума ти години
2) Не знам дали знаеш, но автомобилите на магистралата по принцип имат по-голям разход, отколкото ти пише на книжката на производителя. Моята предишна кола (V6 бензин) по книжка гореше 6.5 извънградско, но магистрално 140 отиваше на 8.5. Добави и хълмове по магистралата (а ние магистрала без хълмове от София нямаме) и отиваш на 9.5. Включи климатика и отиваш на почти 10. Следователно range-а на резервоара пада от 650км на 420км. Има ли нужда да ти обяснявам някой принципи във физиката?
3) По-миналия петък правихме София - Бургас със Zoe. giorev го нямаше, както ги няма и мозъчните ти клетки да се държиш нормално и да не говориш глупости, от които очевадно си нямаш грам идея.

Тази тема е да се обсъждат новости за електромобилността в София. Не е за да говориш как Spark не може да стигне до Бургас без да зареди.
Old November 27th, 2018, 09:58 AM   #50
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 4980

На Московска в ремонтираната част едно от местата синя зона е боядисано със зелена боя и има зарядно. Предполагам вече така ще се правят зарядните станции в синя зона.

Ivaldo_it liked this post
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 10:03 AM   #51
chevyvolt
Registered User

chevyvolt's Avatar

Likes (Received): 29995

Съдейки по никнеймът ми, очевидно и аз съм фен на електромобилите, та и аз се радвам за тази тема

Темата не е офтопик поради няколко причини: транспорт без локално замърсяване в градовете, където е концентрирано населението е изключително важна промяна; значително намалените емисии на шум са също от огромно значение.
Друг аспект, извън градската среда е едно от най-важните подобрения: намаляването на вноса на петрол, заместването му с родно производство и намаляването на зависимостта от авторитарни държави.

Относно класическите хибриди: Мернах по-назад, че били стари, отживелица, мъртви или нещо подобно. Както беше отбелязано в друго мнение, има само една сериозна марка/технология произвеждаща такива коли. Поради това, че имах Тойота 9 години без оплаквания реших да взема 1 нова на лизинг. Не се бях насочил към хибрид, понеже както повечето хора бях заблуден, че са доста скъпи и не чак толкова икономични (вярно за 1во и 2ро поколение), но след доста проучване взех един Аурис хибрид. Оказа се, че те са само с 2000 лв по-скъпи от бензинов мотор с механичен автоматик CVT, което е доста тъпа технология. В тези 2000 лв има 4 коня повече, безконтактно палене, което не очаквах, че ще е толкова удобно и 3 режима на работа (Еко, нормален и спортен), които тотално променят колата с натискането на 1 бутон. За сравнение, разликата от ръчна ск. кутия до автоматик е 3000 лв, а аналогичен дизелов автомобил с автоматик е по-скъп от хибрид!!!

Ето и обобщение на ключовите преимущества, които аз съм установил и не ги пише навсякъде:
- Разход: Градско: 4.5 през топлата половина от годината, 5.5 от скоро и предполагам 6 в сериозните студове, които са само 2 месеца макс. Магистрала при 140: 6, извънградско при 90-100: 4.3, комбинирано София-Синеморец и обратно: 5.3.
- Мощност 136 к.с. общо, 99 бензинови и 37 електрически.
- Нисък данък: само на бензиновите к.с.
- Около 20% по-ниско каско за хибриден автомобил.
- Технически преимущества: Липсва основният проблем на всички съвременни двигатели - Няма турбо!!! Няма съединител (има един за да не е твърда връзката, но никога не се сменя); няма стартер и алтернатор (функцията се изпълнява доста по-надеждно от 2та електромотор-генератори+батерията); няма нито един ремък, ролка, обтегач и т.н.; в скоростната кутия нищо не се превключва или променя механично, регулира се посредством различни комбинации от обороти на 2 ел. двигателя и бензиновият; накладките издържат над 200 000 км. Климатикът е електрически, вързан към батерията и не спира когато бензиновият двигател не работи, също така не намалява мощността на автомобила и странно защо не вдига разхода.
- През 30-40% (по каталог е до 50%, но това е рядко) от времето се движи само на ток, което води до по-ниския разход, намалени емисии и по-малко износване на двигателя.
- 30% по-ниски емисии.
- 10 г гаранция на хибридната система, вкл. НМХ батерията, 6 г. или 200К километра за автомобила.

п.п. Следващата ми кола се надявам да е чисто ел., но в момента не мога да си я позволя нова, а втора ръка са от първите поколония с малък пробег.

Last edited by chevyvolt; November 28th, 2018 at 08:36 AM.
chevyvolt no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 01:50 PM   #52
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Почти всички правят хибриди в момента, Тойота/Лексус като пионерите в бранша може би имат най-добрата технологията в момента.

Безплатното паркиране не важи за хибридите, но може да важи (според случая) за PHEV - плъг-ин хибридите (тоест тези, които имат достатъчно голяма батерия и могат да се зареждат с ток, за да се движат само на електричество поне в рамките на града). За Тойота такъв автомобил е Toyota Prius Prime, макар да е ограничен до 84км/ч в режим на движение само с електродвигател, спокойно прави 30 километра с едно зареждане. Виждал съм такъв в София, но не съм убеден, че официално го продават тук.

chevyvolt, gogo3o, Private liked this post
murryivanoff no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 03:06 PM   #53
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 4787

Един приятел има хибриден Аурис и казва, че градско разхода му е падал до 3л. Извън града обаче, където бензиновият двигател работи през цялото време си е като на нормален автомобил. Аз лично ако ще карам нещо подобно бих взел Опел Ампера - за мен най-доброто от този род като визия на първо място, но и като пробег и цена.

p5yo liked this post
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 04:47 PM   #54
chevyvolt
Registered User

chevyvolt's Avatar

Likes (Received): 29995

Няма вече Опел Ампера и Ампера-е. Опел го продадоха на Пежо-Ситроен, а Амперата е Шевролет Волт и си е на GM. Но и мисля, че беше двойна цена, а ие само с 4 места (по средата е батерията). Този Аурис е 38 хил лв, с отстъпка на склад.

Иначе, да пада до под 4 през топлото време ако я караш по-дълго, а не само сутрин до работа и вечер наобратно. Това горе е 90% при разстояние 10км до работата, изстива и вечерта наобратно.

Като за нещо подобно, което ти визираш, а и не е обсъждано тук, добър вариант изглежда това: https://www.bmw.bg/bg/all-models/2-s...rformance.html

Изминава на 41 км. на ток, 224 к.с. е, 4х4 и е голяма семейна кола. На цената на Нисан Лийф и Хюндай Айоник е - 71К лв. След няколко годинки ще ги има 2ра ръка за доста по-малко.
Old November 27th, 2018, 04:54 PM   #55
nikitrz
Registered User

Likes (Received): 482

Quote:
Originally Posted by bagercho View Post
Един приятел има хибриден Аурис и казва, че градско разхода му е падал до 3л. Извън града обаче, където бензиновият двигател работи през цялото време си е като на нормален автомобил. Аз лично ако ще карам нещо подобно бих взел Опел Ампера - за мен най-доброто от този род като визия на първо място, но и като пробег и цена.
Всичко е въпрос на вкус и предпочитания, но въпреки това смятам че Hyundai Kona EV е по-добра от Ampera.До момента Ioniq и Kona са едни от най-икономичните електромобили и имат активно охлаждане на батерията, което е важно в горещите дни.
По отношение на субсидиите - в Холандия могат да ги спират, но стандарта на живот там е много висок и хората могат да си позволят такъв автомобил.Това си личи и по продажбите на различните модели - след като Тесла Модел S е най-продавана едва ли тия 5000 евро са проблем за човек, имащ възможност да си купи електромобил за 100 000 евро.Субсидии трябва да има в по-бедните страни или така наречените "развиващи се" икономики, където масово ще се купуват електромобили на стойност между 30 000 и 45 000 евро.
nikitrz no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 05:10 PM   #56
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Kona-та и според мен е доста market-changing автомобил при голямата батерия. Въпреки, че няма официален launch в България, вече са продадени (и в движение) 10 бройки. Има капарирани още 30 към миналата седмица.

Иначе сравнението м/у Kona и Ampera не е директно - ако не страдаш от range anxiety, Kona-та е супер вариант. Ако страдаш - Ampera е добър вариант (макар и вече да не се продава в Европа). Иначе и Ampera/Volt (аз имам второто) имат активен термо мениджмънт на батерията - това в комбинацията с голям буфер на батерията гарантира 90% капацитет на батерията след 10 години ползване.

Hyundai/Kia наистина имат сериозни стъпки в електромобилите и ще бъдат сериозен играч в следващите години - макар, че все още всичко, което пуснат на пазара не са EV платформи, а бензинови платформи, които са преправени на ток.

Full-electric автомобила на GM (Bolt / Opel Ampera-e) са разработени именно в Корея. Като цяло корейците (за разлика от японците) изглежда ще играят сериозна роля в следващите години.

chevyvolt, Private liked this post
murryivanoff no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2018, 06:59 PM   #57
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 4787

Quote:
Originally Posted by chevyvolt View Post
Няма вече Опел Ампера и Ампера-е. Опел го продадоха на Пежо-Ситроен, а Амперата е Шевролет Волт и си е на GM. Но и мисля, че беше двойна цена, а ие само с 4 места (по средата е батерията). Този Аурис е 38 хил лв, с отстъпка на склад.

Иначе, да пада до под 4 през топлото време ако я караш по-дълго, а не само сутрин до работа и вечер наобратно. Това горе е 90% при разстояние 10км до работата, изстива и вечерта наобратно.

Като за нещо подобно, което ти визираш, а и не е обсъждано тук, добър вариант изглежда това: https://www.bmw.bg/bg/all-models/2-s...rformance.html

Изминава на 41 км. на ток, 224 к.с. е, 4х4 и е голяма семейна кола. На цената на Нисан Лийф и Хюндай Айоник е - 71К лв. След няколко годинки ще ги има 2ра ръка за доста по-малко.
Знам, че ги няма, говоря на старо. Като нов автомобил цената на Ампера гонеше 90 бона, което си беше много, сега се намират екземпляри и за около 25 хиляди, но са минали 200 хиляди километра и не се знае колко ресурс имат.
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2018, 03:29 AM   #58
sashoskiora
Registered User

Quote:
Originally Posted by murryivanoff View Post
Брато, ти имаш емоционалната интелигентност на 3 годишно лапе, което са го нашамарили, че говори глупости.

1) Autobild (както правилно беше споменато - придворното списание на VAG груп) целенасочено соли електромобилите поради причината, че немците нямат никакви адекватни предложения на пазара. Обърни внимание, че единствения автомобил от тестваните с по-голям разход от немските коли е единствено високия градски куб на Kia, който дори няма термо помпа и е модел на сума ти години
2) Не знам дали знаеш, но автомобилите на магистралата по принцип имат по-голям разход, отколкото ти пише на книжката на производителя. Моята предишна кола (V6 бензин) по книжка гореше 6.5 извънградско, но магистрално 140 отиваше на 8.5. Добави и хълмове по магистралата (а ние магистрала без хълмове от София нямаме) и отиваш на 9.5. Включи климатика и отиваш на почти 10. Следователно range-а на резервоара пада от 650км на 420км. Има ли нужда да ти обяснявам някой принципи във физиката?
3) По-миналия петък правихме София - Бургас със Zoe. giorev го нямаше, както ги няма и мозъчните ти клетки да се държиш нормално и да не говориш глупости, от които очевадно си нямаш грам идея.

Тази тема е да се обсъждат новости за електромобилността в София. Не е за да говориш как Spark не може да стигне до Бургас без да зареди.
Ти си лъжец признавам. Нека ти вярват заблудените. То поне да отворят техническите характеристики на модела, но има наивници и това ги мързи да направят.
Защо не качиш едно видео как стигаш със Zoe до Бургас. Ако стигне електромобил от София до Бургас нали ще го отразят по новините.
Купи си електромобил и си го карай, недей да баламосваш форума. Отдавна те разбрах какви локуми разтягаш. Чети си платените статии и въздишай. Може за бензиновия ти V6 да говориш, но не и за електромобили.
Спорно е и Тесла дали може с един заряд до Бургас, сигурно трябва да се кара с не повече от 90км/ч.
Кой Spark ще стигне до Бургас, не съм чул да предлагат Тесла. Е-up или Leaf

Last edited by sashoskiora; November 28th, 2018 at 04:05 AM.
Old November 28th, 2018, 09:56 AM   #59
Traktorista
Registered User

Traktorista's Avatar

Likes (Received): 537

Quote:
Originally Posted by murryivanoff View Post

Кой ти е казал, че Spark или Leaf ще стигне до Бургас с един чардж?
murryivanoff, би ли споделил ТОЗИ ПЪТ с аудиторията с колко зареждания, къде, и колко време отне достигането до Бургас !

sashoskiora liked this post
Traktorista no está en línea   Reply With Quote
Old November 28th, 2018, 10:29 AM   #60
sashoskiora
Registered User

Мъри, сам си даваш някакви определения. От човек като теб не мога да се засегна, не се хаби. Няма как с един заряд да стигнеш до Бургас, а с повечето електромобили на пазара и Пловдив не може да достигнеш, ако някъде сте спирали да зареждате сподели на аудиторията? Горния въпрос е добре поставен.
Относно кой от какво разбира, ти със сигурност не разбираш от автомобили и електромобили.
Изявявай се в сферата от която разбираш и за която си учил.
С най-добри пожелания, успешен ден!
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules