EV Mobility / Електромобилност - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 1st, 2018, 09:57 PM   #81
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 3394

Прав си за това, че ако живееш в апартамент е по трудно. Засега.

Но и това се променя. В новите жилищни блокове почти на 100% има паркоместа или гаражи, където с малко ядове може да се пусне безпроблемно ток. Идват и промени в нормативните уредби за строителство, по темата - не без натиск от ЕС.
А хората и в къщи живеят, не забравяй (даже и аз) - особено тези с по-големи доходи, които в случая са първопроходците и биха инвестирали.
Други работят в офис сгради с подземни гаражи, където също вече има зареждачки на много места.
Платени зарядни станции има, гдето се наливаш на 95% в рамките на час. И у нас изникват, даже в Шабла се оказа, че ги произвеждат - ElpromEMZ (!). Шел, ЕКО и ОМВ - всичките имат програми за монтаж на станции.
Та решения се намират, ти не му бери гайлето

Никой от нас не мисли, че в рамките на година нещата ще се обърнат тотално. Това е смешно. Не очаквам догодина всяка втора кола по магистралата да е EV,
даже в Калифорния са на ~50 коли - една. Аз няма да си продам 3 годишния дизел утре, нито Бичето от блок 715ти ще извади 70К за нова електричка
А то няма и нужда!

Промяната обаче е факт и според мен е необратима. Колелото се завъртя - заводи се затварят, нови се отварят. Забрани се въздигат, закони се променят, кариери се градят.
Въздухът става все по-зле, хората - все по-чувствителни на тази тема.
Никой не ни пита

erejnion, carpe_diem_, giorev, Inverno, Private liked this post

Last edited by gradinka; December 1st, 2018 at 10:12 PM.
gradinka no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 1st, 2018, 10:13 PM   #82
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 4488

Забравих да напиша, че приятелката ми има бизнес в центъра, няколко автомобила и апартамента и е в зона също, където е и адреса и. В този случай електромобила, наема на гаража и излизат по евтино от служебен абонамент в центъра икономически погледнато.
И нещо смешно, регистрира го зимата преди няколко години и докато чакаше в КАТ на топло в електромобила почти остана без заряд.....
sashoskiora no está en línea   Reply With Quote
Old December 1st, 2018, 10:22 PM   #83
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Quote:
Originally Posted by sashoskiora View Post
Забравих да напиша, че приятелката ми има бизнес в центъра, няколко автомобила и апартамента и е в зона също, където е и адреса и. В този случай електромобила, наема на гаража и излизат по евтино от служебен абонамент в центъра икономически погледнато.
И нещо смешно, регистрира го зимата преди няколко години и докато чакаше в КАТ на топло в електромобила почти остана без заряд.....
То и бензина свършва. А гараж твоята позната сигурно би си взела, и да имаше друг нов автомобил (може би не, но залагам на 'да').
За парите, има един лаф - 'кеф цена нЕма'. Незнам някой да си е купил нова кола, и да му е било евтино.
Както и защо трябва това да е водещия фактор. Аз не съм си купил колата, за да ми е 'евтино'. iPhone да е случайно евтин? Или масово караните из града SUVта?
Икономични, колко пък да са икономични. А екологични-хептем.

В тия неща логиката не е толкова елементарна - прочети някъде що е то маркетинг. Намесена ли е емоция, сметките отиват в кофите
Аз дори Спарк-че като карам, ми е готино. Набират, тихо е, чисто е. Вътрешно ми е гот, като знам, че кибича в задръстването и не кадя на никого.
Въпрос на гледна точка.

giorev liked this post

Last edited by gradinka; December 1st, 2018 at 10:33 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Old December 1st, 2018, 10:39 PM   #84
sashoskiora
Registered User

Виж аз не живея заради парите/материалните неща/. Това не значи, че не бих си купил Порше за кеф ако имам излишни пари.
Но като живея в града/особено град като София/ следвам логиката, а именно имам два автомобила един за града-хечбек и един голям, който карам изключително рядко в града. Това с GL, Q7, Audi A8, BMW7 ако не си шеф на голяма компания в града си е въпрос на селска чест.
Освен това заради децата си взех апартамент възможно най-близо според нуждите им, тоест да карам възможно най-малко в града.
Иначе на вилата ми е най-добре, там и автомобил не ми трябва.
Ако комунистите не бяха взели къщата на баща ми в града, сега щях да имам двор и гараж и може би електромобил за града, но като се замисля че реално не може да бъде алтернатива на другия извънградско в случай на нужда едва ли.
Old December 1st, 2018, 10:49 PM   #85
sashoskiora
Registered User

Относно гаража, сигурно би си взела ако имаше предлагане, а то няма в много квартали, с ново строителство може да си купиш паркомясто, но не и електрифициран гараж или е 1 на 1000.
Относно бъдещето според мен е във водорода, а не в електрическите автомобили.
Old December 2nd, 2018, 01:16 AM   #86
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 5640

Ахааа, това било. Имаш някакво лично ирационално предпочитание към друга технология.

bluest liked this post
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2018, 07:19 AM   #87
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174819

В същност не е ирационално и от други хора с мноооооого повече опит и възможности живеещи в чужбина и с мноооооого по-големи възможности и достъп до ресурси съм водил разговор по темата и още преди 4 години ми каза - в електрическите коли няма много бъдеще, бъдещето е във водородните клетки. Някак на шефа на Ротари в Норвегия по-мога са се доверя като експертиза и не става дума за предпочитания или пропагандиране на конкурентна технология...
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2018, 09:48 AM   #88
bored2009
Registered User

Likes (Received): 4102

Да де, но горивните клетки не преобразуват ли химическата енергия в електрическа? Т.е. пак са си електрически. Но вместо батерия, имаме горивна клетка. А дали ще се наложат... То май тази/тези технологии са известни от 60 години, но още май размера, теглото и цената не са достатъчно "ефективни". Може би ако станат по-евтини от батериите, тогава ще успят да се наложат. И те май като батериите някакъв живот имаха, не е само водород да наливаш и да караш 500 000 км. Това по памет каквото съм чел преди време, може и да не е така. Но, ако питате мен с тези разработки трябва да почнат да се занимават и SHELL, OMV, и др., ако искат за нещо да се използват съществуващите в момента бензиностанции след 20-30 години. И най-вече Марешки.

the dogi, Private liked this post

Last edited by bored2009; December 2nd, 2018 at 12:28 PM.
bored2009 no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2018, 11:06 AM   #89
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Quote:
Originally Posted by sashoskiora View Post
Относно бъдещето според мен е във
водорода, а не в електрическите автомобили.
Виж, това е по-интересна тема.
Водородът, колкото и да е най-разпространеното нещо във вселената, трябва да се произвежда/извлича. A това засега май е скъпо - по скъпо от произвеждането на електроенергия.
Също така един такъв автомобил е функционално по-сложен от BEV, иасъщо и имат някаква малка батерия в него (подобно на хибридите).

Засега само японсклите производители (Honda, Toyota) дълбаят в тази насока, но нещо трудно им върви.

giorev, chevyvolt, the dogi, Private liked this post
Old December 2nd, 2018, 07:16 PM   #90
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 5640

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
В същност не е ирационално и от други хора с мноооооого повече опит и възможности живеещи в чужбина и с мноооооого по-големи възможности и достъп до ресурси съм водил разговор по темата и още преди 4 години ми каза - в електрическите коли няма много бъдеще, бъдещето е във водородните клетки. Някак на шефа на Ротари в Норвегия по-мога са се доверя като експертиза и не става дума за предпочитания или пропагандиране на конкурентна технология...
Аз пък съм бил част от Ротари, и мога да ти кажа че то Ротари е тъпкано с хора с експертиза в тези неща. Шефът на Ротари в Норвегия е по всяка вероятност богат; каква му е експертизата само че не знам.

Технически погледнато, хибридните автомобили имат повече диверсификация, така че по всяка вероятност точно те имат най-голям "потенциал" да оцелеят каквито и да е сътресения на пазара и бъдещи развития на обществото и технологиите. Например всички развития в чисто електрическите автомобили могат лесно да се приложат и в хибрид. И, разбира се, автомобилите с водородни клетки също се броят за хибриди.
В такъв смисъл аргументът е по-различен от това дали постепенно всички коли ще станат електрически. А именно, дали постепенно ще се увеличава процентът пътувания, минати само и единствено на електричество, евентуално стигайки до над 90%? На този втори, по-точен въпрос можем уверено да отговорим с "да".
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2018, 07:32 PM   #91
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Likes (Received): 14869

За момента, единствената държава с прилична инфраструктура за зареждане на водород е Япония. В България например, няма нито една точка за зареждане...
Самата концепция има много ниско КПД, засега се губи твърде много електрическа енергия при производството на водород и обратната реакция до получаване на електричество. Реално повече от половината електрическа енергия се губи при тези процеси.
Технологията на производство, съхранение и дистрибуция също е доста по сложна от всички алтернативни и изисква много по-мащабни инвестиции.
Вероятно горивната клетка в автомобила ще има бъдеще някой ден, когато еволюира или бъде "посочена", поради изчерпване на батерийната технология, но засега няма такива изгледи.

Last edited by giorev; December 2nd, 2018 at 08:34 PM.
giorev no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2018, 09:45 PM   #92
Ivailo_2_SF
Registered User

Likes (Received): 767

Обаче си спомням че съм виждал и даже съм се возил на градски автобус работещ с горивни глетки на водород в Германия и то още преди 5-6 години. Беше Ситаро и си беше по редовна линия наред с останалите дизелови. Явно технологията може да работи и при автобуси и да си обслужват редовни линии дори. Някъде имам и снимка даже ама не мога да качвам, отгоре на покрива имаше уредба подобна на тази при метановите автобуси но огромна, заемаща почти целия покрив. Нямам идея колко тежи това, но предполагам доста променя центъра на тежестта и много натоварва конструкцията. Спомените са ми обаче че беше почти напълно безшумен. Не помня да е било нещо масово, по-скоро изключение, не знам дали се предлага серийно дори такъв автобус.
Ivailo_2_SF no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2018, 11:49 AM   #93
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Likes (Received): 2360

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
За момента, единствената държава с прилична инфраструктура за зареждане на водород е Япония. В България например, няма нито една точка за зареждане...
Самата концепция има много ниско КПД, засега се губи твърде много електрическа енергия при производството на водород и обратната реакция до получаване на електричество. Реално повече от половината електрическа енергия се губи при тези процеси.
Технологията на производство, съхранение и дистрибуция също е доста по сложна от всички алтернативни и изисква много по-мащабни инвестиции.
Вероятно горивната клетка в автомобила ще има бъдеще някой ден, когато еволюира или бъде "посочена", поради изчерпване на батерийната технология, но засега няма такива изгледи.
И Калифорния също.

Но "извличането" на водорода не е проста работа - и към момента изисква ток. Който после съхраняваш, пренасяш в бутилки и накрая пак обръщаш в ток.

Водорода е технология, която сериозно се поддържа от петролните компании (Shell в Калифорния държат сума ти водородни станции). Тоест, "домашното" производство на енергия няма да го бъде - докато при батерийните автомобили (защото и водородните са електромобили, просто преобразуването от водород в ток става онборд) можеш независимо да си ги зареждаш от слънцето, водата, вятъра и квото там си решиш.
Old December 5th, 2018, 08:47 AM   #94
Gyl6
Registered User

Likes (Received): 901

ДНЕВНИК:
Полша ще инвестира милиарди в по-чист градски транспорт
Полша, която има някои от най-замърсените градове в Европа, ще инвестира между 3 и 4 млрд. евро в обществен транспорт с ниски въглеродни емисии, съобщи вчера премиерът Матеуш Моравецки, цитиран от "Асошиейтед прес" и БТА. Варшава иска да купи 1077 електрически автобуса, уточни той.
Изявлението му бе направено по време на конференцията за климата на ООН в южния полски град Катовице, който е сърцето на въгледобивния й регион.
От 90-те години на миналия век в страната са закрити пет от седемте й каменовъглени мини, тъй като Полша постепенно преустанови субсидиите и се насочи към пазарната икономика. Тя обаче продължава да разчита на въглищата за покриване на около 80 процента от енергийните си нужди.
Основен приоритет на конференцията в Катовице е завършването на т.нар. Парижки регламент - правилник, който определя как страните да отчитат вредните си емисии, как да ги огласяват прозрачно пред останалия свят и да информират какво предприемат за намаляването им.

qwan411, chevyvolt, gradinka, racata, Private liked this post
Gyl6 no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2018, 07:32 PM   #95
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

пък ние тук си накупихме цяло стадо дизелчета, а електрическите са в стил 'бог да прОсти'
Old December 8th, 2018, 08:55 PM   #96
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 4787

Между "иска да купи" и "купи" разликата е огромна

viktorlc, Capt.Vimes liked this post
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old December 8th, 2018, 09:40 PM   #97
ИванТ
Engineer / Bus driver

Likes (Received): 5105

Quote:
Originally Posted by gradinka View Post
пък ние тук си накупихме цяло стадо дизелчета, а електрическите са в стил 'бог да прОсти'
Как удобно пропускате да споменете фактът, че Полша изгражда 1 GW ТЕЦ, работещ изцяло на въглища, а в момента 80% от електрическата енергия в Полша се дължи на изгарянето на въглищата.

vv2, the dogi liked this post
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2018, 04:13 PM   #98
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Quote:
Originally Posted by ИванТ View Post
Как удобно пропускате да споменете фактът, че Полша изгражда 1 GW ТЕЦ, работещ изцяло на въглища, а в момента 80% от електрическата енергия в Полша се дължи на изгарянето на въглищата.
И зашо да не го пропускаме? Това е малко в стил 'а вие защо биете негрите'...

Ние като си имаме Марица Изток 1-3 и Бобов Дол, да не сме си накупили електрически автобуси? Не сме.

NBBVH, mastodonta, racata liked this post
Old December 9th, 2018, 05:42 PM   #99
Slu
Registered User

Likes (Received): 8230

Бе тия къде ли се не завряха. Локомотиви, трамваи, нашите метровлакове... самолетни двигатели (ремонт)... нема се учудя ако се уредят да правят и електробуси... станаха нещо като китайците на Европа...
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old December 9th, 2018, 06:32 PM   #100
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 8475

Quote:
Originally Posted by gradinka View Post
И зашо да не го пропускаме? Това е малко в стил 'а вие защо биете негрите'...

Ние като си имаме Марица Изток 1-3 и Бобов Дол, да не сме си накупили електрически автобуси? Не сме.
+1 ... човекът явно си представя, че електомобилите трябва да се движат само с ток от свободни кокошки.
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules