EV Mobility / Електромобилност - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 10th, 2018, 08:37 AM   #101
Bulgarry
Registered User

Bulgarry's Avatar

Likes (Received): 743

Какво стана с електробусите закупени и доставени от столична община?
https://news.bg/regions/obeshtanite-...-v-sofiya.html
Bulgarry no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2018, 08:40 AM   #102
bagercho
﴾͡๏̯͡๏﴿

bagercho's Avatar

Likes (Received): 4787

Седят си в гаражите.

the dogi liked this post
bagercho no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2018, 09:56 AM   #103
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Likes (Received): 2360

"Очаква се това да подобри значително качеството на въздуха, който дишат софиянци."

20 автобуса (които вероятно ще са off по 3 часа ежедневно за зареждане, щото трябва да ходят до депото - и ще бъдат заменени с конвенционални в тези периоди) щели ЗНАЧИТЕЛНО да подобрят качеството на въздуха, който дишат софиянци

chevyvolt, vass, Dennisbor liked this post
murryivanoff no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2018, 09:57 AM   #104
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Впрочем нещо положително - подобрява се значително културата за неспиране на места за електромобили със зарядни станции - специално на БИЛА-то на бул. България кога съм ходил до момента при пълен паркинг двете паркоместа на станцията са винаги свободни - което направо ми е трудно да го повярвам.

chevyvolt, the dogi, Dennisbor, giorev, Private liked this post
Old December 10th, 2018, 11:00 AM   #105
Slu
Registered User

Likes (Received): 8230

Помните ли това мнение https://www.skyscrapercity.com/showp...ostcount=23337. Е явно и на практика електрическите автобуси започват да се налагат, а на практика от вчера минават и по съседната улица, в тихата част на денонощието вече не се чуват ДВГ, ще отида да видя верно ли минават вече ел., може пък да са спрели Линията .

Gyl6 liked this post
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2018, 07:52 PM   #106
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174819

По-назад стана дума какви коли предлагат Spark, та онзи ден имах път към летището и ми се отвори възмоцност да направя няколко кадъра:

Old December 10th, 2018, 09:43 PM   #107
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174819

И нещо за цените и пазара, макар и не пряко свързани със София:

Quote:
Електрическо VW или дизелов Golf - цената е еднаква

Членът на управителния съвет на Volkswagen Юрген Щакман разкри информация за първата електрическа кола на марката от новата моделна линия I.D. Поръчките на новия хечбек, който най-вероятно ще получи името Neo, ще започнат от пролетта на следващата година, а цената му ще е съпоставима с тази на дизелов Golf.

Щакман публикува няколко поста в Twitter, в които разказва, че клиентите ще могат да избират автомобили от сайта на компанията, като още там ще посочват модел, цвят и желания пакет от опции. Любопитното е, че услугата е подобна на тази, която предлага Tesla, като в САЩ новите електромобили ще могат да се доставят директно на посочен адрес. Въпросният нов автомобил VW I.D. Neo ще се предлага в няколко модификации, които ще са с батерии с различен капаците. Последният ще варира от 48 до 111 киловат часа, а максималният пробег (по цикъла WLTP) на топ версията ще е 550 километра. Цената ще е колкото на дизелов Golf - около 24 000 евро.
Постепенно семейството от нови електрически автомобили на VW, което се нарича I.D., ще се увеличи с още модели. Целта на Volkswagen е през 2020 година да продаде 150 000 електромобила с индекс I.D. Обемът на "зелените" Volkswagen-и ще нарасне до 550 000 на годишна база, като за целта в модернизирането на заводите ще бъдат инвестирани шест милиарда евро.
http://www.cross.bg/golf-dizelov-taz...l#.XA7PMMt7mAg

giorev, TzV, the dogi, chevyvolt, Private liked this post
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2018, 08:48 AM   #108
momchilg
Арманли, Асково, Хасвалт

momchilg's Avatar

Likes (Received): 29461

R&R - Ride and Ride

giorev, Bulgarry, the dogi, Martin.L, chevyvolt liked this post
momchilg no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2018, 09:23 AM   #109
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Тези скутери са страхотен начин за придвижване в града. Има световен тренд да се изграждат rent мрежи подобни на Spark - от стойки можеш да си ги вземеш почти навсякъде в града и да ги оставиш.

Което е странно с оглед на това, че са сравнително достъпни (от около 500лв почват) и не заемат място на улицата - не е никакъв проблем да си имаш такова и да го прибираш вкъщи / в офиса. Специално за София може би е добре да са моделите с малко по-добро окачване (около 1000лв).

Не знам дали е разрешено ползването им по велоалеите (двуколесни са), но са много добър начин да стигнеш сравнително бързо до където трябва без да се изпотяваш. Минуса е, че взимата без ветровка може да ти е малко хладно с 20км/ч като не въртиш педали

chevyvolt, Private liked this post
Old December 11th, 2018, 10:47 AM   #110
giorev
Registered User

giorev's Avatar

Likes (Received): 14869

Поредната добра новина за еволюцията на батериите:
Quote:
Honda разработва революционни батерии за електромобили

Учените са създали батерия с висока плътност и ниска работна температура, работейки съвместно с NASA и Калифорнийския технологичен институт.

Пламен Георгиев

11 декември 2018, 10:31, oбновена в 10:35

Honda Urban EV concept

През 2017 г. Honda, най-големият производител на двигатели с вътрешно горене, заяви, че през 2022 г. ще предлага електромобил, способен да зареди батериите си за 15 минути.
Това напомняне е абсолютно задължително на фона на последната новина от марката по темата, свързано със създаването на нов тип батерии, разработени съвместно с NASA и Калифорнийския технологичен институт. Изследването е публикувана в списание Science.
Резултатът от това проучване е нов електролит, който позволява създаването на батерии с по-висока плътност на съхранение на заряда и с ниска работна температури.
„Флуор-йонните акумулатори (FIB) предлагат нов химически състав с плътност на заряда, която е 10 пъти по-висока от тази на сегашните литиево-йонни батерии,” казва Кристофър Брукс, главен научен сътрудник в изследователския институт на Honda и съавтор на проекта. „Те не прегряват, а добивът на елементите, необходимо за производството им, не унищожават природата, какъвто е случаят при извличането на лития или кобалта.”

Батериите с твърд електролит съществуват отдавна, но те работят само при висока температура - над 150 градуса по Целзий. Твърдият електролит, разработен от Honda, ще позволи да се произвеждат по-безопасни и екологични батерии, способни да работят при много по-ниски температури.
Това става възможно благодарение на създаването на химически стабилен твърд електролит с високо проводимост. Обединявайки го с композитен катод, използващ сърцевина от мед, лантан и флуор, изследователите са успели да задействат обратим електрохимичен цикъл на стайна температура.
Honda вярва, че в бъдеще батериите, създадени на основата на това изследване, ще може да се използват за задвижване на електромобилите, както и на различни агрегати – от косачки до генератори.
източник
giorev no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2018, 12:11 PM   #111
momchilg
Арманли, Асково, Хасвалт

momchilg's Avatar

Quote:
Originally Posted by murryivanoff View Post
Тези скутери са страхотен начин за придвижване в града. Има световен тренд да се изграждат rent мрежи подобни на Spark - от стойки можеш да си ги вземеш почти навсякъде в града и да ги оставиш.

Което е странно с оглед на това, че са сравнително достъпни (от около 500лв почват) и не заемат място на улицата - не е никакъв проблем да си имаш такова и да го прибираш вкъщи / в офиса. Специално за София може би е добре да са моделите с малко по-добро окачване (около 1000лв).

Не знам дали е разрешено ползването им по велоалеите (двуколесни са), но са много добър начин да стигнеш сравнително бързо до където трябва без да се изпотяваш. Минуса е, че взимата без ветровка може да ти е малко хладно с 20км/ч като не въртиш педали
Този модел е един от най-масовите - Xiaomi M365, цената му е от 600 до 800 лв. Аз го ползвам от кв. Витоша до МС Витоша и след това от МС НДК до офиса. Времето е 20 мин, с кола е между 30-60, като плащам и паркинг по 2лв/час.

Segway имат модел с амортисьори, но там пък гумите са плътни, батерията е в кормилото и задната спирачка е стъпване на калника.

Иначе по-големите имат амартисьори и големи гуми, но скороста им не е ограничена на 25 км/ч и двигателите са им по-големи, а по закон в някои страни в ЕС, може да се кара по тротоарите само ако е до 25 км/ч и двигател до 250w.

chevyvolt, Private liked this post
Old December 11th, 2018, 02:00 PM   #112
Slu
Registered User

Likes (Received): 8230

Quote:
Originally Posted by momchilg View Post
Този модел е един от най-масовите - Xiaomi M365, цената му е от 600 до 800 лв. Аз го ползвам от кв. Витоша до МС Витоша и след това от МС НДК до офиса. Времето е 20 мин, с кола е между 30-60, като плащам и паркинг по 2лв/час.

Segway имат модел с амортисьори, но там пък гумите са плътни, батерията е в кормилото и задната спирачка е стъпване на калника.

Иначе по-големите имат амартисьори и големи гуми, но скороста им не е ограничена на 25 км/ч и двигателите са им по-големи, а по закон в някои страни в ЕС, може да се кара по тротоарите само ако е до 25 км/ч и двигател до 250w.
По велоалеите, за тотоарите ограниченията са още по-рестиктивни.

momchilg liked this post
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2018, 02:01 PM   #113
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Обира ли релефа по тротоарите достатъчно добре, или бие сериозно на китките?
Old December 11th, 2018, 02:39 PM   #114
ytsejam
Registered User

Likes (Received): 985

В Сан Диего тия електрически скутери са абсолютно навсякъде и са с хиляди по всеки тротоар и на всеки ъгъл. Наемат се с приложение, първоначалната такса беше 1 долар и после по още 1 на всеки 5 минути, доколкото си спомням. Хората ги карат денонощно и местни ми разказаха, че да, кражби се случват, но фирмата собственик не се притеснява особено, защото себестойността им била 80 долара.

Private liked this post
ytsejam no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2018, 02:22 PM   #115
tihomirdimov
Registered User

tihomirdimov's Avatar

Likes (Received): 768

Quote:
Originally Posted by momchilg View Post

Сутрин около 9 и нещо ли пътуваш. Мисля, че те засичам на могилата или зоопарка
tihomirdimov no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2018, 03:02 PM   #116
momchilg
Арманли, Асково, Хасвалт

momchilg's Avatar

Да, аз съм.
Old December 12th, 2018, 05:48 PM   #117
murryivanoff
Registered User

murryivanoff's Avatar

Ха, и аз съм те засичал на Могилата значи - сутрин като се прибирам от тренировка на НСА минавам от там често към 9. Следващия път ако ти свирне небесно-син четири-колесен скутер на ток, не се ядосвай
Old December 12th, 2018, 06:07 PM   #118
Lozenec
Registered User

Lozenec's Avatar

Likes (Received): 1415

Ха, и брат ми се купи същият модел Xiaomi m365 и даже не можах да повярвам, че ще слезе от колата си и ще кара такова нещо. В София с тези разбити тротоари и улици не знам до колко е привлекателно де. Иначе и аз обмислях да си взема, но реших, че ще е по добре да си кунвертирам Бромптона на електрическо колело.
Пробелма със скутерите според мен е че батерията няма да държи повече от 1-2 години.. И после не знам колко лесно е да се смени и колко ще струва нова такава.
Lozenec no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2018, 10:23 PM   #119
momchilg
Арманли, Асково, Хасвалт

momchilg's Avatar

Ами съседа ми също има такъв и се движи по същия маршрут. Но той е висок и слаб, аз не толкова...
Old December 13th, 2018, 12:10 PM   #120
chevyvolt
Registered User

chevyvolt's Avatar

Likes (Received): 29995

По мои наблюдения, велоалеята по бул. Тодор Александров се използва предимно от такива ел. тротонетки, а не от колоездачи. Вечер виждам по няколко, но заради студа напоследък, доста по-рядко.

Тепърва предстои да станат още по-масови.

the dogi liked this post
chevyvolt no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules