Public transport | Градски транспорт - Page 1258 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2019, 04:09 PM   #25141
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Likes (Received): 5599

Уикенда ми се отвори случай да използвам няколко пъти новата тролейбусна линия 7 от Лозенец до Сточна гара и обратно. Още при първото ми возене ми се падна Икарус. Наречете ме капризен, но бях доста разочарован. Реших, че ще го преглътна, а и ще имам възможност да си припомня старите времена отпреди 10 години, когато пътувах във Варна с Икарус по линия 14 към училището си. Следващите пъти обаче предпочетох да не рискувам пак с тролея и използвах метро от хотел Хемус до Лъвов мост и автобус от там до Сточна гара.

НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ GOOGLE PHOTOS ЗА ХОСТИНГ НА СНИМКИ!!!
mediar no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 9th, 2019, 05:09 PM   #25142
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 17811

Икарусите са морално и технически остарели много отдавна. Единствено биват защитавани от хора със сантименти към този вид транспорт и към историята му, към която спадат и различните видове подвижен състав. Но никой друг не харесва и не желае да се вози на икарус, било тролейбус или автобус.
Old August 9th, 2019, 05:40 PM   #25143
b0097
Registered User

Likes (Received): 4232

Аз пък се радвам като ми се падне Икарус, защото много рядко ми се случва да се возя в такъв сега. Пътувам най-често с 2-ка, която се обслужва от депо Искар, а там няма Икаруси, от време на време се возя на 9-ка - там, макар и рядко, понякога пускат Икарус, но като цяло веднъж-два пъти годишно ми се случва да се возя на Икарус. А преди години като ученик всеки ден пътувах с Икарус до училище и сега като се кача в Икарус и ми става едно такова хубаво, носталгично, сещам се за едни по-луди и весели времена. Какви неща сме правили в тия Икаруси едно време, еххх... Пък и си вървят, в крайна сметка дали ще ме закара Икарус до където съм тръгнал или Шкода, единствената разлика е, че в едното има климатик, а в другото ще ми е топло. Не бих пропуснал да се кача на тролея, само заради единия климатик.
b0097 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 9th, 2019, 05:52 PM   #25144
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Тия дни, когато навън е 40 градуса, би пропуснал климатика и би изчакал спациално да се качиш на икарус? Вярвам, не сте много от тази порода

vassilius, ptrifonov liked this post
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2019, 06:33 PM   #25145
RADOCVET
Registered User

RADOCVET's Avatar

Likes (Received): 2934

Quote:
Originally Posted by benjaminn View Post
Икарусите са морално и технически остарели много отдавна. Единствено биват защитавани от хора със сантименти към този вид транспорт и към историята му, към която спадат и различните видове подвижен състав. Но никой друг не харесва и не желае да се вози на икарус, било тролейбус или автобус.
Вероятно са морално остарели, но технически са в добра форма. Минават редовно планови ремонти.

viktorlc liked this post
RADOCVET no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2019, 02:08 PM   #25146
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 5640

Quote:
Ааа не, да си нямаме такива. Има сериозна разлика между Икарус тролей и Икарус автобус. Икарус тролей е старо и неудобно, ама поне не е противно. В Икарус автобус ти се доповръща от миризмата.

Така или иначе, няма хора със сантименти. Или, по-точно, желанията на хората със сантименти са ясни: искат една ретро линия, която да се обслужва от музейни експонати, и един от тях да е Икарус. Тези, дето искат Икаруси по редовните линии, са друга порода. Те просто предпочитат по-малки интервали повече от това да има само нови тролейбуси. И, както RADOCVET казва, щом има технически изправен състав, по-добре той да се използва.

viktorlc, CecoM71, PJMunnery, io_bg liked this post
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 12:39 PM   #25147
racata
Registered User

racata's Avatar

Likes (Received): 210265

Автоматите за билети в градския транспорт "спестили" 70 000 лева от ресто

Системата за таксуване е въведена през 2008 г., когато цената на билета е 1 лв.

sinite1914, the dogi liked this post
racata no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 02:43 PM   #25148
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Това не трябва ли да е подсъдно? Напълно съзнателно се държат машини, които взимат незаконно пари от ползвателите. Кражба, толерирана от Общината.

Hstp, TheFreeRider, bluest liked this post
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 02:45 PM   #25149
А.Драганов
Registered User

Likes (Received): 764

Също като данъците!

ИванТ liked this post
А.Драганов no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 02:50 PM   #25150
Slu
Registered User

Likes (Received): 8230

Quote:
Това не трябва ли да е подсъдно? Напълно съзнателно се държат машини, които взимат незаконно пари от ползвателите. Кражба, толерирана от Общината.
Не. Приема се, че клиента е решил да остави бакшиш на ЦГМ.
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 03:03 PM   #25151
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174819

По инструкция клиентът при невъзможност за закупуване на превозен документ от спирка следва да се качва в превозното средство с точно приготвена сума. Уви, вързали са си гащи в това отношение...
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 06:08 PM   #25152
Miamoto
Registered User

Likes (Received): 1246

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
По инструкция клиентът при невъзможност за закупуване на превозен документ от спирка следва да се качва в превозното средство с точно приготвена сума. Уви, вързали са си гащи в това отношение...
Тогава би трябвало да не продава билет ако няма точна сума. Това с точната сума е от по-ранно време - с цел да не се губи времето на шофьора. В противен случай шофьора може да откаже продажба на билет.

benjaminn, the dogi, bluest liked this post
Miamoto no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 06:14 PM   #25153
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 174819

Това все още не е отменено...
Не съм сигурен дали пригодиха и автоматите да приемат монети от 2 лева, че и с тях беше драма, освен, че и да пуснеш 2 лева няма да ти върне ресто...

the dogi liked this post
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2019, 06:15 PM   #25154
Slu
Registered User

Likes (Received): 8230

Quote:
Originally Posted by Miamoto View Post
Тогава би трябвало да не продава билет ако няма точна сума. Това с точната сума е от по-ранно време - с цел да не се губи времето на шофьора. В противен случай шофьора може да откаже продажба на билет.
Шофьора отказва, отказва и автомата.
Slu no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 10:04 AM   #25155
enterfornone
Registered User

Likes (Received): 564

И двулевка не се приема. Абе, оправяй се...

Но - сега сериозно - по цял сват тези автомати са направени така, че пари да не излизат от тях и никъде не връщат ресто. Направени са за по-голяма сигурност. Всъщност при нас повечето шофьори връщат ресто, което е голяма привилегия. Всщност на много места (САЩ, Лондон) билети от шофьорите не се предлагат, за да няма риск да ги ограбят.

Проблемът на билетите не са шофьорите (в голяма част няма проблеми с тях), нито автоматите за еднократни билети. Те за удобство и е по-добре с тях, отколкото без тях. Проблемът е че няма презареждаеми пластики, които хората да ползват и за билети и за карти...

erejnion, SimeonHr, NNNN, NBBVH, murryivanoff liked this post
enterfornone no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 01:53 PM   #25156
drago9205
Registered User

Likes (Received): 37

Да живеем 15 години назад и да купуваме билети от шофьора е една сериозна привилегия...
Те хубаво билети от шофьори не се предлагат в други страни, но на мен ми е направило впечатление, че там има автомати за билети по спирките и можеш да платиш билетчето на автомат и с карта...

Иначе автоматите са удобни, стига ценообразуването на билета да се простира до някакво сравнително кръгло число.

benjaminn liked this post
drago9205 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 02:05 PM   #25157
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 5640

Между другото има ли камери за бус лентата на Цариградско между разклона за летището и 4ти километър? Вчера ме изненадаха две плътни колони в левите ленти, и направих първото си нарушение за годината. Трябваше поне да се вмъкна в локалното на тех парка като усетих положението, ама ... ум море, глава шамандура.
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 02:20 PM   #25158
sa6
Registered User

Likes (Received): 2477

Първата е на моста, засега. По интересното е дали има някой глобен от тези камери, някак доста се мълчи. Ако народът надуши, че са плашила, много бързо ще се върне ситуацията отпреди.
sa6 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 03:41 PM   #25159
kamentk
Registered User

Likes (Received): 2580

Quote:
Originally Posted by sa6 View Post
Първата е на моста, засега. По интересното е дали има някой глобен от тези камери, някак доста се мълчи. Ако народът надуши, че са плашила, много бързо ще се върне ситуацията отпреди.
Даже и бакшишите ги спазват и то редовно. В началото имаше тарикати, ама бързо се изпариха. Предполагам, че глобяват, защото е модерно сред обществото да се мразят тези които карат в бус лентите. Сякаш са най-страшните нарушетели, а това поне не води до опасност от ПТП за разлика от много други нарушения. Та най-вероятно глобените ги е срам да се похвалят, но не повтарят грешката си. Та според мен не са плашила, поне докато не почнат да дават технически проблеми след края на гаранцията.
kamentk no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2019, 03:48 PM   #25160
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 8475

Може и да не са най-страшните нарушения, но от някъде трябва да се започне.
А за опасностите от ПТП не си прав, на мой познат му завряха калника под колата от зор да се включат след изпреварване през бус лентата.

kraxx, bluest liked this post
NBBVH no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bulgaria, public transport, sofia

Thread Tools

Posting Rules