Green Sofia | Зелена София - Page 435 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 20th, 2019, 01:59 AM   #8681
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 17322

Quote:
Originally Posted by sashoskiora View Post
Нищо не пречи на всеки един от Нас да излезе и да се погрижи за градинката пред жилището си.
Как стои въпросът със засаждане на дървета пред блока- трябва да се иска разрешение предполагам, но от кого?

Бих посъветвал желаещите да проучат добре преди да слагат- преди няколко години около един блок в квартала имаше ентусиасти, които засадиха, но се оказа, че точно отдолу минава отклонението от главния топлопровод към този на сградата- наложи се да местят дърветата, за да се разкопава за ремонт. Беше си бетонна шахта на малка дълбочина... Не помня колко от тях се хванаха след повторното слагане. Та в тази връзка- къде може да се провери какви са комуникациите под даден терен?
vass está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 20th, 2019, 03:52 AM   #8682
SantaClash
Registered User

Likes (Received): 715

Имаше ги в старата версия на ОУП-Подземни проводи, но в новата ги махнаха. Никаква идея защо.
SantaClash no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 09:26 AM   #8683
Godar
Registered User

Godar's Avatar

Likes (Received): 4189

Аз имам същото питане!

Пред нас, точно срещу прозореца ни има много грозна ограда на някакви изоставени сгради, пред оградата е широко и зелено. Много искам да посадя няколко дървета и да я скрия!

Quote:
Originally Posted by vass View Post
Как стои въпросът със засаждане на дървета пред блока- трябва да се иска разрешение предполагам, но от кого?

Бих посъветвал желаещите да проучат добре преди да слагат- преди няколко години около един блок в квартала имаше ентусиасти, които засадиха, но се оказа, че точно отдолу минава отклонението от главния топлопровод към този на сградата- наложи се да местят дърветата, за да се разкопава за ремонт. Беше си бетонна шахта на малка дълбочина... Не помня колко от тях се хванаха след повторното слагане. Та в тази връзка- къде може да се провери какви са комуникациите под даден терен?
Godar no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 01:11 PM   #8684
concor88
Registered User

Likes (Received): 102

Здравей,

Преди няколко месеца позвънях на столична община "Зелена система", от където любезно ме препратиха към община Изгрев (или казано по-точно информация относно бъдещо залесяване се получава от общината, към която се водиш по адресна регистрация).
Long story short... Ако желаеш да получиш фиданки + материали за засаждане, като за начало трябва да се разгледа и да има 100% одобрение от домсъвета на сградата, където живееш. Също така е необходимо да се избере ръководител на проекта, който отново трябва да е избран безпристранно от домсъвета. След засаждането на каквато и да е растителност съответната община се задължава да посещава площадката, която е била обект на ремонт и при условие, че бъдат установени нарушения (изсъхнали дръвчета или повредена инфраструктура), живущите се задължават да заплатят цената на повредените материали, които преди това са били предвидени от общината.
Има доста неща, които изпускам, но накратко това е процедурата..
Надявам се да съм бил полезен.
Хубав ден.

Quote:
Originally Posted by Godar View Post
Аз имам същото питане!

Пред нас, точно срещу прозореца ни има много грозна ограда на някакви изоставени сгради, пред оградата е широко и зелено. Много искам да посадя няколко дървета и да я скрия!

kraxx, carpe_diem_, Godar liked this post
concor88 no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 07:20 PM   #8685
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 4883

Аз мисля, че каквато и инициатива да подхванете все ще е добре.
Пред нашата сграда, с ножици за храсти окастрих всички саморасляци, а те бяха доста.
Имаме огромна топола, която с корените си е стигнала до сградата. Ясно, че няма как сам да реша този проблем и съм го обърнал към общината.
Другото, което направих е с едно гребло разчистих всички боклуци, листа, изпопадали клони и много изхвърлени боклуци от пешеходци.
Преди геблото, почвата беше като задушена от боклуци.
Бих засадил жив плет по продължение на тротоарите и пробвал с някаква по устойчива тревна смеска, декоративни храсти.
За дърветата според мен си трябва съгласуване с общината, разбира се трябва да са широколистни и да не са плодни.
sashoskiora no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2019, 01:05 PM   #8686
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 181230

Quote:
ПРОДЪЛЖАВА ЗАСАЖДАНЕТО НА ДЪРВЕТА В ПАРКОВЕ, ГРАДИНИ И УЛИЦИ НА СОФИЯ

От началото на 2019 г. са засадени 1 750 фиданки на територията на Столична община.

В паркове и градини, поддържани от дирекция „Зелена система", от началото на годината до сега са засадени 1 170 стандартни средноразмерни широколистни фиданки от видовете липа, платан, дъб, ясен, явор, японска вишна, върба, японска софора, конски кестен, червен американски дъб, сребрист смърч, кедър, дребнолистна липа. Нови фиданки са засадени в парк "Дружба", парк "Вл. Заимов", градина при ул. "Черковна", Северен парк, Южен парк 2 част, градина при ул. „Черковна", градина „Св. Седмочисленици", градина „Докторски паметник", парк „Студентски", парк „Възраждане", парк "Св. Никола", градина „Двореца на децата" и др.

Продължава засаждането на фиданки и по тротоарите на улици и булеварди. През тази есен са засадени 580 фиданки по следните улици: ул. „Скопие", ул. „Габрово", бул. „Шипченски проход", ул. „Цар Иван Асен II", бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", бул. „Цариградско шосе", бул. „Ломско шосе", ул. „Габрово", ул. „Скопие", бул. „Шипченски проход", ул. „Найчо Цанов", ул. „Житница", ул. „Хризантема", бул. „Ситняково", ул. „Михай Еминеску", бул. „Христо Ботев", ул. „Черковна", както и бул. „Президент Линкълн" от видовете платан, кълбовиден шестил и др.

До края на тази есен се предвижда да бъдат засадени 240 стандартни средноразмерни широколистни фиданки от видовете липа, ясен, шестил, кълбовидна каталпа, червенолистен явор, червен американски дъб и конски кестен на ул. „Любляна", бул. „Акад. Ив. Гешов", бул. „Гоце Делчев", ул. „Йордан Малинов", ул. „Яков Крайков", бул. „Македония", бул. „Ген. Скобелев", бул. „Димитър Петков", ул. „Цар Симеон", бул. „Тодор Александров", ул. „Васил Петлешков" и други.

Дърветата са една от мерките в програмата на Столична община за чистота на въздуха, както и мярка срещу шумовото замърсяване от автомобилния поток.
http://www.citybuild.bg/news/prodylz...-dyrveta/40823

racata liked this post
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old November 21st, 2019, 02:57 PM   #8687
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 17322

Че защо да се разбира широколистни? Аз не ги харесвам, защото 6 месеца в годината са брутално грозни, изобщо заради изобилието от широколистни целият град придобива влудяващо грозен вид зимата- гори от стърчащи клечки. Аз съм почитател на иглолистните. Има някаква забрана за иглолистни ли? Иначе да, за плодните е така.
vass está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 21st, 2019, 05:58 PM   #8688
racata
Registered User

racata's Avatar

Likes (Received): 224549

Аквапарк Възраждане

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

Reply

Thread Tools

Posting Rules