[Nowy Targ] Skanska Nowy Targ - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 25th, 2016, 09:08 AM   #61
jar_007
bezrobotny

jar_007's Avatar

Likes (Received): 3459

Pewnie nasza konserwa by się nie zgodziła na rekonstrukcję...
Nie ma też tak dobrej żeby jej zaszkodziły.
jar_007 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 25th, 2016, 11:17 AM   #62
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15670

A co to za rekonstrukcja, która polega na odbudowaniu wybranych budynków i odpuszczeniu niektrórych bo się nie zmieszczą gdyż działka jest za wąska?
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2016, 01:00 PM   #63
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

Likes (Received): 4760

Lightbulb

A czy rekonstrukcja musi polegać na oddaniu pierwostanu w stosunku 1:1? Pomijając, że jest to niemożliwe (choćby materiały będą inne), to w tym wypadku chodzi raczej o oddanie straconego przez Nowy Targ genius loci, próbę uchwycenia przedwojennego charakteru jednego z głównych placów Breslau. Przecież nigdy nie odbyła się rekonstrukcja totalna, czego przykładem może być ahistoryczna zachodnia pierzeja Placu Solnego.

Moim zdaniem idea odbudowy części kamieniczek jest słuszna, aczkolwiek bardzo trudna. Południowa pierzeja Nowego Targu nadaje się na to najlepiej z racji sąsiedniego budynku UM. Z jednej strony odtwarzanie tkanki historycznej (czy raczej historyzującej) Nowego Miasta jest wskazane, choćby ze względu na jej znaczny ubytek w trakcie działań wojennych, z drugiej boję się, że mogłaby wyjść cepelia lub tandetny postmodernistyczny historyzm w stylu Głogowa lub Elbląga. Zadanie jest trudne, ale warte przemyślenia, szczególnie jeśli gdzieś tam są plany dalszej rewitalizacji Nowego Targu (choćby przywrócenia fontanny z Neptunem, która moim zdaniem wyglądałaby co najmniej dziwnie w czysto modernistycznym otoczeniu).

hen, Pittero, prestidigitator liked this post
G_s_G no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 25th, 2016, 01:25 PM   #64
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Originally Posted by G_s_G View Post
A czy rekonstrukcja musi polegać na oddaniu pierwostanu w stosunku 1:1?
Pewnie, że nie musi, ale powinna iść w tym kierunku. Inaczej nie nazywajmy tego rekonstrukcją a wariacją na temat - zachodnia pierzeja placu Solnego jest dobrym przykładem wariacji.

Quote:
Moim zdaniem idea odbudowy części kamieniczek jest słuszna, aczkolwiek bardzo trudna. Południowa pierzeja Nowego Targu nadaje się na to najlepiej z racji sąsiedniego budynku UM. Z jednej strony odtwarzanie tkanki historycznej (czy raczej historyzującej) Nowego Miasta jest wskazane, choćby ze względu na jej znaczny ubytek w trakcie działań wojennych, z drugiej boję się, że mogłaby wyjść cepelia lub tandetny postmodernistyczny historyzm w stylu Głogowa lub Elbląga. Zadanie jest trudne, ale warte przemyślenia, szczególnie jeśli gdzieś tam są plany dalszej rewitalizacji Nowego Targu (choćby przywrócenia fontanny z Neptunem, która moim zdaniem wyglądałaby co najmniej dziwnie w czysto modernistycznym otoczeniu).
Przede wszystkim trzeba spojrzeć na plac od nowa, bo nie ma już takich wymiarów jak przed wojną. Wschodnia ściana została odsunięta przez co plac (wraz z dość szeroką Piaskową) jest optycznie większy.
Moim zdaniem powyższe skłania do domuszczenia lokalnej dominanty w miejscu biurowca przylegającego do placu.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

Old February 25th, 2016, 02:20 PM   #65
Wrocek_fan
the city

Wrocek_fan's Avatar

Likes (Received): 1927

..."W problematyce miejskiej nie może być mowy o czynnościach konserwatorskich w czystej formie. W kwestii zabudowy w miastach stosowano przy odbudowie dwie podstawowe zasady: 1) rekonstrukcję, jak w przypadku warszawskiego Starego Miasta, 2) budowę nowych domów z zachowaniem wytycznych urbanistycznych, jak np. w Szczecinie. Istnieje cała gama rozwiązań pośrednich polegających na restauracji najlepiej zachowanych budynków i na budowie pozostałych fragmentów od nowa, na stosowaniu plomb wśród dawnej zabudowy, jak w Nysie i Lwówku”...
Chrzanowski T., Rekonstrukcja – odtwarzanie – makieta, Teka Komisji Urbanistyki i Architektury, t. 11, 1977.

..."Odmienne warunki i preferencje środowisk konserwatorskich w powojennej Polsce (po 1945 r.) wpłynęły na różne rozwiązania w zakresie rekonstrukcji.
Można je podzielić na: rekonstrukcje pełne, wierne historycznie w formie i materiale; rekonstrukcje częściowe, złożone z historycznych form obok nowych kreacji o wyraźnie odróżnialnych: formie, materiale i technice współczesnej; rekonstrukcje historycznej formy, lecz zrealizowane w innych materiałach i technice oraz rekonstrukcje o minimalnym zakresie pozwalające zachować autentyzm dzieła sztuki. Liczne obiekty zabytkowe w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu świadczą o indywidualnych koncepcjach konserwatorskich.
Proces odbudowy trwający wiele dziesięcioleci do dziś nie został jeszcze ukończony. Nadal trwa rekonstrukcja historycznych budowli i ich wystroju, wyposażenia; temat jest otwarty i w przyszłości prawdopodobnie nie straci na popularności"...
KULIG A.- ARCHITECTURAL RECONSTRUCTIONS – SOURCES AND METHODS - Politechnika Krakowska.

G_s_G, tomekkor liked this post
Wrocek_fan no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2016, 12:34 AM   #66
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Pewnie, że nie musi, ale powinna iść w tym kierunku. Inaczej nie nazywajmy tego rekonstrukcją a wariacją na temat - zachodnia pierzeja placu Solnego jest dobrym przykładem wariacji.
No tak, chciałem w moim poście podkreślić, że nie ma jednej definicji rekonstrukcji. Wrocek_fan w świetny sposób ukazał skrótowy przegląd zagadnienia, za co ogromne dzięki!

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Przede wszystkim trzeba spojrzeć na plac od nowa, bo nie ma już takich wymiarów jak przed wojną. Wschodnia ściana została odsunięta przez co plac (wraz z dość szeroką Piaskową) jest optycznie większy.
Moim zdaniem powyższe skłania do domuszczenia lokalnej dominanty w miejscu biurowca przylegającego do placu.
Lokalną dominantą mogą być też wyższe kamienice, które przedstawił hen Nie chcę się jednak upierać przy tej opcji. Rekonstrukcja w centrum historycznego Wrocławia byłaby fajna, ale nic na siłę. Jedno pozostaje pewne - Nowy Targ to ważne miejsce Wrocławia, na które wciąż nie ma pomysłu i jest traktowane po macoszemu. Nowa zabudowa pierzei może przynieść wiele dobrego dla tego miejsca.

Swoją drogą trochę dzielimy skórę na niedźwiedziu, bo nie wiadomo, czy biurowiec w ogóle będzie zburzony (choć wiele na to wskazuje)
Old February 26th, 2016, 09:34 AM   #67
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
No tak, chciałem w moim poście podkreślić, że nie ma jednej definicji rekonstrukcji. Wrocek_fan w świetny sposób ukazał skrótowy przegląd zagadnienia, za co ogromne dzięki!
Nawet cytowany przez Wrocek_fan fragment sugeruje, że przy odbudowie stosowano rekonstrukcję albo budowę nowych budynków z zachowaniem przedwojennej urbanistyki albo rozwiązania pośrednie (które ja nazywam wariacją na temat).

"W kwestii zabudowy w miastach stosowano przy odbudowie dwie podstawowe zasady: 1) rekonstrukcję, jak w przypadku warszawskiego Starego Miasta, 2) budowę nowych domów z zachowaniem wytycznych urbanistycznych, jak np. w Szczecinie. Istnieje cała gama rozwiązań pośrednich polegających na restauracji najlepiej zachowanych budynków i na budowie pozostałych fragmentów od nowa"

Przecież propozycja @hen jest niczym innym byłaby opisanym powyżej rozwiązaniem pośrednim a nie rekonstrukcją.

Quote:
Lokalną dominantą mogą być też wyższe kamienice, które przedstawił hen
Przecież te kamienice byłyby wysokością bardzo zbliżone do budynku UM. W jaki sposób miałyby dominować?

Old February 27th, 2016, 01:12 AM   #68
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

No tak, ale w rozwiązaniach pośrednich masz całą gamę działań do wyboru, w tym choćby wybiórczą odbudowę proponowaną przez hena, więc nie do końca rozumiem, o co Ci chodzi. Zresztą wykłócanie się o samą definicję nie ma tutaj większego sensu, teoretycznie możemy to nazwać choćby "rewitalizacją Nowego Targu" (tak, wiem, że rewitalizacja nie jest równa rekonstrukcji). Chciałem tylko zauważyć, że samo hasło rekonstrukcji nie jest jednoznaczne.
A co do dominanty - w sumie masz rację, zasugerowałem się zdjęciem, gdzie owe budynki rzeczywiście górowały nad okolicą. Tak się teraz zastanawiam, czy okolice placu rzeczywiście potrzebują tak wysokiego budynku - wszak w okolicy jest Hala Targowa i dawny kościół św. Katarzyny, zaś sam Nowy Targ nigdy w okolicy wyraźniejszej dominanty nie miał. Choć tym samym wracamy do pytania, co ma prymat w tym miejscu - tradycyjna urbanistyka Nowego Miasta, czy jego nowy, modernistyczny charakter
Nie czuję się w mocy rozstrzygać ten spór, niemniej pozwoliłem sobie na przekazanie moich przemyśleń
Old February 27th, 2016, 12:51 PM   #69
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 8650

Chyba powinniśmy wiedzieć, o czym rozmawiamy:

Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

dandanka liked this post
625 no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2016, 03:08 PM   #70
jar_007
bezrobotny

jar_007's Avatar

Likes (Received): 3459

Nie ma też tak dobrej żeby jej zaszkodziły.

G_s_G liked this post
jar_007 no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2016, 05:46 PM   #71
kwazar
Registered User

Likes (Received): 444

To ja bym jednak wolał porządną, modernistyczną dominantę.

lulek89, mamik, Pankracy, Curz liked this post
kwazar no está en línea   Reply With Quote
Old February 28th, 2016, 12:18 AM   #72
mamik
Registered User

mamik's Avatar

Likes (Received): 8820

Quote:
Originally Posted by kwazar View Post
Za mało PUB (powierzchni użytkowej biur)w tym się zmieści żeby się opłacało
mamik no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2016, 11:49 PM   #73
hen
Registered User

Likes (Received): 573

Quote:
No to właściwie nie ma co zmieniać. Ewentualnie do istniejącego budynku dorzucić kolejne piętra lekko skośnie w stylu Silver Tower Center. Będzie i modernistycznie i dominantnie. A sześciopiętrowa, przedwojenna kamienica od strony św Wita (nr 4) chyba faktycznie byłaby niższa. Historyczny charakter NT leży i leżeć będzie, murki wjazdów na podziemny parking zupełnie go pogrzebały. Będzie modernistycznie, a Neptun i piękne kamienice to tylko na hydralu. Nie mam wątpliwości, że nikt nikogo nie przekona. Tak samo jak w obecnej sytuacji społeczno-politycznej, każdy stoi na swoim i zmiana poglądów u nikogo nie jest już możliwa.
hen no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2016, 07:19 PM   #74
kwazar
Registered User

Likes (Received): 444

Quote:
Originally Posted by hen View Post
No to właściwie nie ma co zmieniać. Ewentualnie do istniejącego budynku dorzucić kolejne piętra lekko skośnie w stylu Silver Tower Center. Będzie i modernistycznie i dominantnie.
To Twoja opinia. Te biurowce w mojej ocenie architektonicznie nie są złe, ale rozwalają kwartał, nie mają nic ciekawego w parterach, ogólnie razem z parkingiem pomiędzy nimi tworzą urbanistyczny obraz nędzy i rozpaczy
Quote:
A sześciopiętrowa, przedwojenna kamienica od strony św Wita (nr 4) chyba faktycznie byłaby niższa.
No sorry, ale przy budynku UM i tej wielkości placu wyglądałoby to nieco kurnikowato.
Quote:
Historyczny charakter NT leży i leżeć będzie, murki wjazdów na podziemny parking zupełnie go pogrzebały.
Nawet przed zrobieniem podziemnego parkingu i placu tak było. Niektórzy tylko nie mogą się z tym pogodzić i zaakceptować.
Quote:
Będzie modernistycznie, a Neptun i piękne kamienice to tylko na hydralu. Nie mam wątpliwości, że nikt nikogo nie przekona. Tak samo jak w obecnej sytuacji społeczno-politycznej, każdy stoi na swoim i zmiana poglądów u nikogo nie jest już możliwa.
Myślę, że porównanie nie jest trafione. Może z Twojej strony tak to wygląda. U mnie jednak poziom emocji związanych z tym tematem jest bez porównania niższy. Zwyczajnie dokonuję prostej analizy. Widzę jak to teraz wygląda, jakie są szanse na rekonstrukcję pozostałych trzech pierzei (może za 50 lat byłyby jakieś perspektywy). A sam pomysł wiernej rekonstrukcji też jest w tym przypadku wg mnie nieco kontrowersyjny, a wcale nie jestem fanem karty weneckiej. Jednocześnie uważam, że ten plac w wersji modernistycznej, z dobrze zrewitalizowanymi bloczkami (które zresztą mają imo większy potencjał od również obecnych w okolicy różnej maści plomb z lat 90), może być świetnym miejscem. Już teraz jest bez porównania lepiej niż było. Budynek UM broni się sam i wcale z takim placem się nie gryzie. Uważam też, że zrekonstruowana fontanna z Neptunem, odpowiednio osadzona w tej przestrzeni, też by się nie gryzła.
kwazar no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2016, 08:21 PM   #75
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 53786

Nie rozumiem jak można nie doceniać jednego z niewielu takich modernistycznych placów w Polsce. Bo bloki są brudne? Sedesowce też były brudne a nikt nie mówił o burzeniu i rekonstrukcji czynszówek.
lulek89 no está en línea   Reply With Quote
Old March 1st, 2016, 08:42 PM   #76
hen
Registered User

Likes (Received): 573

Quote:
To Twoja opinia. Te biurowce w mojej ocenie architektonicznie nie są złe, ale rozwalają kwartał, nie mają nic ciekawego w parterach, ogólnie razem z parkingiem pomiędzy nimi tworzą urbanistyczny obraz nędzy i rozpaczy
To też moja opinia...
Quote:
No sorry, ale przy budynku UM i tej wielkości placu wyglądałoby to nieco kurnikowato.
Dobrze, że siedmiu elektorów przetrwało po wojnie. Chyba tylko kamienica
pod gryfami jest wyższa...
Quote:
Nawet przed zrobieniem podziemnego parkingu i placu tak było. Niektórzy tylko nie mogą się z tym pogodzić i zaakceptować.
Tak było, ale tak nie musiało być. I faktycznie, nie mogę się z tym pogodzić.
Quote:
Myślę, że porównanie nie jest trafione. Może z Twojej strony tak to wygląda. U mnie jednak poziom emocji związanych z tym tematem jest bez porównania niższy. Zwyczajnie dokonuję prostej analizy. Widzę jak to teraz wygląda, jakie są szanse na rekonstrukcję pozostałych trzech pierzei (może za 50 lat byłyby jakieś perspektywy). A sam pomysł wiernej rekonstrukcji też jest w tym przypadku wg mnie nieco kontrowersyjny, a wcale nie jestem fanem karty weneckiej. Jednocześnie uważam, że ten plac w wersji modernistycznej, z dobrze zrewitalizowanymi bloczkami (które zresztą mają imo większy potencjał od również obecnych w okolicy różnej maści plomb z lat 90), może być świetnym miejscem. Już teraz jest bez porównania lepiej niż było. Budynek UM broni się sam i wcale z takim placem się nie gryzie. Uważam też, że zrekonstruowana fontanna z Neptunem, odpowiednio osadzona w tej przestrzeni, też by się nie gryzła.
Nie wiem co widzisz w tym budynku UM... Nie ma "nic ciekawego w parterze", dachówkowy dach gryzie się z modernistycznymi budynkami. Moim zdaniem się na tym placu nie broni.

prestidigitator liked this post
hen no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2016, 05:31 PM   #77
salto_angel
Visionmonger

salto_angel's Avatar

Likes (Received): 11042

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
Nie rozumiem jak można nie doceniać jednego z niewielu takich modernistycznych placów w Polsce. Bo bloki są brudne? Sedesowce też były brudne a nikt nie mówił o burzeniu i rekonstrukcji czynszówek.
Chyba jeszcze raz trzeba wrzucić wizki z malowania elewacji by TUMW, żeby niektórzy zrozumieli: http://tumw.pl/plac-nowy-targ-wedlug-tumw/

I będę wrzucał tak długo, jak długo będą pojawiały się pomysły zmiany tam czegokolwiek.

TUMW

625, lulek89, datmar liked this post
salto_angel no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2016, 07:35 PM   #78
Wrocek_fan
the city

Wrocek_fan's Avatar

Likes (Received): 1927

Quote:
Originally Posted by salto_angel View Post
Chyba jeszcze raz trzeba wrzucić wizki z malowania elewacji by TUMW, żeby niektórzy zrozumieli: http://tumw.pl/plac-nowy-targ-wedlug-tumw/

I będę wrzucał tak długo, jak długo będą pojawiały się pomysły zmiany tam czegokolwiek.
Daj spokój, po co to zadęcie...?
Sto razy były już te cudne kolorowanki (o pardon, przecież wszytko b&w), bardzo podobne pasowałyby na podobnych placykach w Oławie, Oleśnicy i dziesiątkach placów i ryneczków w całej Polsce, gdzie po wojnie nie było pieniędzy na porządną rekonstrukcje, na jaką najczęściej z powodów historycznych zasługiwały i jedną lub kilka pierzei zastępowano podobnymi bloczkami, bo to i szybciej i taniej.
Tylko, na Boga, nie dorabiajmy do tego ideologii.
Miało być tanio, szybko, oszczędnie i jest.
Na razie i tak nikt tego nie ruszy, bo nie ma pieniędzy ... znowu.
Pomalować można, ale problem absolutnie nie leży w czystości elewacji.
Jeśli ktoś tak myśli, to niczego nie rozumie.
Dla władzy to pewnie sytuacja wygodna, bo zawsze można nic nie robić, utrzymywać prowizorkę w wieczność (dopóki komuś coś na głowę nie spadnie), a że pożyteczni idioci (Lenin) będą się*tym zachwycać ?

Grobell liked this post
Wrocek_fan no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2016, 08:15 PM   #79
salto_angel
Visionmonger

salto_angel's Avatar

Likes (Received): 11042

Czystością elewacji tylko pokazuję, jak to może wyglądać, jak się odpowiednio remonty poprowadzi.

I tak, nie ma pieniędzy, ale to nie powód, aby cokolwiek tam robić na pałę i na taniochę, bo to się odbije czkawką szybciej niż się wydaje. I trzeba będzie wydawać później kilka razy tyle.

Tylko, że na razie to i mieszkańcy i miasto olewają i mają nadzieję, że się zrobi.

TUMW

salto_angel no está en línea   Reply With Quote
Old March 5th, 2016, 02:19 AM   #80
G_s_G
Silesian

G_s_G's Avatar

Wydaje mi się, że w tej dyskusji padło już zbyt dużo skrajnych głosów. Bo jak za odbudową to tandeciarze, reakcjoniści, nieznający się i ogólnie skandal, a jak za zachowaniem moderny to komuniści, ignoranci i nieznający się (no i ogólnie skandal). Ja rozumiem, że Nowy Targ budzi emocje, ale może jednak spróbujmy trochę mniej kategorycznie? Przetaczane argumenty często są konstruktywne, ale sposób ich ekspresji już nie do końca.
Nie chcę odnosić się do innej dyskusji, że na tym forum nie wolno wyrażać negatywnych emocji () i ogólnie mamy tylko klepać się po plecach i potakiwać, ale posty w stylu "musicie zrozumieć, że jest tylko jedna słuszna droga, a reszta, która myśli inaczej, błądzi" (gdziekolwiek ta droga prowadzi) jest trochę bez sensu i prowadzi do miałkości debaty.
Żeby nie było, post odnosi się do obu stron sporu.

datmar liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
wrocław

Thread Tools

Posting Rules