[Poznań] Rondo Rataje i CH Posnania (d. Łacina) - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 23rd, 2005, 02:07 PM   #61
bladyrunner
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Piotrek///
faktycznie rewelka to nie jest-jeszcze rzut z gory:

poprzedni projekt podobal mi sie bardziej

Niecierpię w kółko powtarzających się wątków z GW pt.:"hypermarket na łacinie" i traktowałem te tytuły jak prowokacje. Niestety muszę przyznać, że zostałem zwiedziony przez inwestora obietnicami a to co zaczyna inwestor pokazywać coraz bardziej przypomina hipermarket oblepiony 3 rzędną architekturą. Co to jest?! Kilka bloków placyk al'a parking i zwykły blaszak jako centrum nowej dzielnicy?
Panowie to wygląda wciąż na jakiś koncept - co to będzie jak dojdzie do realizacji? Takie duze projekty zawsze się zmieniają podczas prac wstępnych - to co widzimy to może być miód w porównaniu z tym co będzie wybudowane - zaczynam się naprawdę bać. Przypominam, że wg. zapowiedzi inwestora z przed roku tam miał być rynek, piękne kamieniczki z wysokimi podcieniami i rozbudowanymi poddaszami, deptak i dwa wysokościowce! Co z tego zostało? NIC! A co zobaczymy na nastepnej wizualizacji?

Może czas zorganizować grupę protestu przeciwko takiemu badziewiu jak to wrocławianie zrobili u siebie na pl. Grunwaldzkim?
bladyrunner no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 23rd, 2005, 02:25 PM   #62
PB
Projekt Inwestor

Likes (Received): 3551

Quote:
Originally Posted by bladyrunner
dwa wysokościowce!
to akurat inwestor zdementował, wysokościowce to był wymysł architekta;
i bardzo dobrze bo szczerze mówiąc wysoka zabudowa w tym miejscu bardzo by mi się nie podobała

a komentowany projekt faktycznie mizerny
PB no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2005, 02:40 PM   #63
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Likes (Received): 134

^ nie podobaja Ci sie wysokosciowce w tym miejscu PB? A gdzie bys je widzial jak nie na Ratajach Przeciez dookola ronda rataje sa tylko bloki min 10 pieter. Moim zdaniem jak najbardziej przy rondzie powinny byc wysokie budynki.
Advertisement

Old July 23rd, 2005, 02:43 PM   #64
DonDiegoDeLaVega
ZdzisławDyrman-zasadniczo

DonDiegoDeLaVega's Avatar

Likes (Received): 6293

^a wlasnie,ze nie!rozumiem wysokosciowce jako skrot myslowy budynkow z przeznaczeniem na biura.ich miejsce jest w centrum, juz i tak zle sie stalo,ze PGK stoi daleko.A jezeli miales na mysli mieszkania to prosze bardzo,przy rondzie moglyby stac jak najbardziej
Old July 23rd, 2005, 02:47 PM   #65
PB
Projekt Inwestor

@Filo

a sio; oczywiście, że mi się nie podobają, nowoczesne szklano-aluminowe wysokościowce na tle bloczków z wielkiej płyty, no naprawdę super; i to jeszcze usytuowane z dala od centrum, na drugim brzegu Warty, ble. Jestem zwolennikiem kumulacji wysokiej klasy pow. biurowej (nie mówiąc już o wieżowcach) w centrum a nie rozporoszonej po całym mieście.
Old July 23rd, 2005, 03:56 PM   #66
Posenerr
Registered User

Posenerr's Avatar

Likes (Received): 106

kumulacja wysokich budynkow tak, ale nie tylko w centrum

Tereny na Zatorzu w kierunku Hetmana az sie prosza o biurowce. Sa przy Glogowskiej ktora kiedys w koncu (to chyba nie jest SF?) bedzie reprezentacyjna wylotowka na Breslau i ulica laczaca miasto z Autobahnem, sa pomiedzy II i przyszla III rama komunikacyjna, jest stacja kolejowa lezaca na trasie Posen-Berlin, wreszcie teren ten ograniczy od wschodu 'Nowa Opolska', miejsce bedzie dobrze polaczone z innymi rejonami miasta, samo w sobie nie jest atrakcyjne bo zieleni to tam za wiele nie ma (ogrodkow dzialkowych nie licze bo nie warto). Tam az sie prosi o skumulowane wysokie budynki.
Old July 23rd, 2005, 04:10 PM   #67
bladyrunner
Registered User

Quote:
Originally Posted by PB
@Filo

a sio; oczywiście, że mi się nie podobają, nowoczesne szklano-aluminowe wysokościowce na tle bloczków z wielkiej płyty, no naprawdę super; i to jeszcze usytuowane z dala od centrum, na drugim brzegu Warty, ble. Jestem zwolennikiem kumulacji wysokiej klasy pow. biurowej (nie mówiąc już o wieżowcach) w centrum a nie rozporoszonej po całym mieście.

A ja jestem zwolennikiem powiększania centrum Poznania. Łacina to nie przedmieścia - za kilkanaście lat ten teren będzie w centrum jeśli już nie jest. Inna sprawa to lokalizacja wysokościowców. Jeśli zrobimy spęd i w kole o średnicy np. 1 km będziemy mieli wszystkie wysokościowce w mieście to będzie to wyglądało faktycznie jak malomiasteczkowe próby stworzenia własnego manhatanu. Lepiej budować dłużej ale z lepszym skutkiem niż szybko zobaczyc efekt - np. weźmy koncentrację na pl.Andersa - wszystkim nam się to podoba ale to nie tworzy jeszcze skyline - wokół i tak nie ma wielu miejsc, w których mogłyby powstać wysokościowce - wolne tory to śpiew przyszłości, dziura toruńska - wizja marzycieli - może kilka działe sie znajdzie na wildzie - powstaną plomby, przy Kr.Jadwigi AWF i Maratończyk załatwi sprawę.
W Poznaniu nie ma w ścisłym centrum aż tak dużo gruntów na których mogłyby powstać wysokie budynki więc powinno się to centrum powiększać. Przy rondzie rataje akurat jest taki grunt. Dodatkowo uważam, że wysokościowce w tym miejscu dałyby niemalże natychmiastowy efekt powiększenia centrum. Ludzie nie myślcie tak prowincjonalnie. Właśnie takie myślenie spowodowało zbudowanie selgrosa przy r.starołęka i dzisiaj to jest dzięki temu blaszakowi faktycznie wiocha - łacina jest blisko Malty, PP, budynku TVP i przyszłych inwestycji PP i amercomu (czy coś tam), Komandorii. Nie powinno się tu powtarzać błędu z selgrosem. Mieszkaniówka, która tam się buduje też jest raczej wysokiej jakości i nie zasługuje na taka degradację a postawienie tam takiego czegoś jak na wstępnych renderach to wg. mnie będzie degradacja tych terenów do roli przedmieść.
Reasumując. Argumenty za wysokościowcami:
1. Efekt powiększenia centrum.
2. Nie marnowanie gruntu i okazji na wysokościowce.
3. Krok ku przeprawieniu się miasta na prawy brzeg Warty.
4. Faktyczne podniesienie jakości tej okolicy.
5. Świetny punkt widokowy na drugi brzeg Warty.
6. Kreowanie nowej rzeczywistości a nie potwierdzanie zastanego stanu.

Last edited by bladyrunner; July 23rd, 2005 at 04:17 PM.
Old July 23rd, 2005, 04:33 PM   #68
billy-the-kid
full metal jacket

billy-the-kid's Avatar

Likes (Received): 3646

Quote:
A ja jestem zwolennikiem powiększania centrum Poznania. Łacina to nie przedmieścia - za kilkanaście lat ten teren będzie w centrum jeśli już nie jest. Inna sprawa to lokalizacja wysokościowców. Jeśli zrobimy spęd i w kole o średnicy np. 1 km będziemy mieli wszystkie wysokościowce w mieście to będzie to wyglądało faktycznie jak malomiasteczkowe próby stworzenia własnego manhatanu. Lepiej budować dłużej ale z lepszym skutkiem niż szybko zobaczyc efekt - np. weźmy koncentrację na pl.Andersa - wszystkim nam się to podoba ale to nie tworzy jeszcze skyline - wokół i tak nie ma wielu miejsc, w których mogłyby powstać wysokościowce - wolne tory to śpiew przyszłości, dziura toruńska - wizja marzycieli - może kilka działe sie znajdzie na wildzie - powstaną plomby, przy Kr.Jadwigi AWF i Maratończyk załatwi sprawę.
W Poznaniu nie ma w ścisłym centrum aż tak dużo gruntów na których mogłyby powstać wysokie budynki więc powinno się to centrum powiększać. Przy rondzie rataje akurat jest taki grunt. Dodatkowo uważam, że wysokościowce w tym miejscu dałyby niemalże natychmiastowy efekt powiększenia centrum. Ludzie nie myślcie tak prowincjonalnie. Właśnie takie myślenie spowodowało zbudowanie selgrosa przy r.starołęka i dzisiaj to jest dzięki temu blaszakowi faktycznie wiocha - łacina jest blisko Malty, PP, budynku TVP i przyszłych inwestycji PP i amercomu (czy coś tam), Komandorii. Nie powinno się tu powtarzać błędu z selgrosem. Mieszkaniówka, która tam się buduje też jest raczej wysokiej jakości i nie zasługuje na taka degradację a postawienie tam takiego czegoś jak na wstępnych renderach to wg. mnie będzie degradacja tych terenów do roli przedmieść.
Reasumując. Argumenty za wysokościowcami:
1. Efekt powiększenia centrum.
2. Nie marnowanie gruntu i okazji na wysokościowce.
3. Krok ku przeprawieniu się miasta na prawy brzeg Warty.
4. Faktyczne podniesienie jakości tej okolicy.
5. Świetny punkt widokowy na drugi brzeg Warty.
6. Kreowanie nowej rzeczywistości a nie potwierdzanie zastanego stanu.
Witam, jestem tutaj nowy i od jakiegoś czasu przyglądam się forum. Do wypowiedzi skłoniła mnie dyskusja na temat łaciny jako że mieszkam niedaleko ronda rataje. Krótko: zgadzam się z Bladerunnerem a szczególnie w ostatnim punkcie: należy kreowac nową rzeczywistośc a nie potwierdzac stan zastany który nawiasem mówiąc jest ogólnie nieciekawy oraz powiększac centrum - rondo znajduje się przecież kilkaset metrów od SB.

Pozdrawiam wszystkich

(Jestem Poznaniakiem z wyboru)
billy-the-kid no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2005, 04:58 PM   #69
PB
Projekt Inwestor

Quote:
za powiększanie możemy się zabrać, gdy miejsca będzie brak, po co rozwarstwiać się skoro pustych poletek w centrum nie brakuje

spójrz na WTT w W-wie, na jego lokalizację, stoi sam jak palec, jego powstanie nie zaowocowało budową nowych obiektów niwelujących tzw. dziurę; a W-wa ma o wiele większe możliwości niż Poznań.

wybacz Rafale, ale argumenty o lepszych punktach widokowych czy przeprowadzkach nie przemawiają do mnie.
Obecne centrum jest ubogie a Ty już myślisz o jego powiększaniu.
Old July 23rd, 2005, 05:08 PM   #70
PB
Projekt Inwestor

a jeżeli mówimy o powiększaniu centrum to trzeba zabrać się do tego inaczej; 2 wysokościowce tutaj nic nie zmienią; ba przyniosą na chwilę obecną więcej szkód niż korzyści. Pomijam względy estetyczne; co z komunikacją się pytam, co to za centrum z jednym mostem przez Wartę (ew. dwoma gdy uwzględnimy Rocha); co to za centrum z wielgachnymi wylewiskami nadwarciańskimi niemal bez żadnych nadbrzeży.
Old July 23rd, 2005, 05:19 PM   #71
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Witam nowego forumowicza z Poznania

@PB zgodze sie z toba ze nie pasowaly by na Ratajach drapacze chmur itp i wcale czegos takiego nie napisalem Uwazam iz w poblizu ronda rataje powinny byc postawione wysokie bloki mieszkalne( cos w stylu wiezowca Atanera na Polance).

Co do wydluzenia centrum uwazam iz nie powinno ono rozrazsac sie w kierunku Rataj tylko wolnych torow. Mam jeszcze inny pomysl->aby pod biurowce przeznaczyc polowe parku Marcinkowskiego(ta czesc kolo nowej biblioteki UAM). Ten fragment parku nic soba nie reprezentuje.

Calkowicie zgadzam sie z PB ze nie ma co rozrzucac drapaczy po miescie i liczyc na to ze ta przestrzen z czasem sie zabuduje- mamy tu doskonaly przypadek Wa-wy dzieki temu posunieciu osiagneli szczyt tandety(biorowce na blokowisku)
Szkoda ze biurowce PGK wybudowano na al Polskiej a nie w centrum.
Co do dziury torunskiej to PKP jest jak najbardziej za tylko gł urbanista miasta jest przeciwny
zas wolne tory to kwestia kilku lat-tak mi sie wydaje.
Old July 23rd, 2005, 05:26 PM   #72
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Quote:
Originally Posted by PB
Pomijam względy estetyczne; co z komunikacją się pytam, co to za centrum z jednym mostem przez Wartę (ew. dwoma gdy uwzględnimy Rocha);
To bedzie cizko zmienic doskonale wiemy ja wyglada sprawa kasy na takie inwestycje Prywatny inwestor.....hmm raczej nie wchodzi w gre.
Quote:
Originally Posted by PB
co to za centrum z wielgachnymi wylewiskami nadwarciańskimi niemal bez żadnych nadbrzeży.
To typowe Polskie nabrzeze Jedyny wyjatek stanowi tu Wroclaw
Jestem zdania iz nalezy spietrzyc Warte gdzies za Garbarami. Podniesie sie poziom wody i rzeka przynajmniej bedzie wygladac jak rzeka a nie kanal
Old July 23rd, 2005, 06:10 PM   #73
bladyrunner
Registered User

Quote:
Originally Posted by PB
za powiększanie możemy się zabrać, gdy miejsca będzie brak, po co rozwarstwiać się skoro pustych poletek w centrum nie brakuje
Nie zgodze się. O takich rzeczach jak powiększanie centrum trzeba myśleć z wyprzedzeniem.
Proponuję ćwiczenie na wyobraźnię:
Wypisz mi liste tych poletek na których rosną wysokościowce w Poznaniu. Tylko proszę nie uwzględniaj WT i DT.
Zastanów się jak to będzie wyglądało?

Quote:
Originally Posted by PB

spójrz na WTT w W-wie, na jego lokalizację, stoi sam jak palec, jego powstanie nie zaowocowało budową nowych obiektów niwelujących tzw. dziurę; a W-wa ma o wiele większe możliwości niż Poznań.
Nie rozmawiamy o WTT przy rondzie rataje tylko o wysokich jak na poznańskie warunki biurowcach - czyli 60-80 m.
Przez ok 3-4 lat można było się nabijac z WTT a teraz komponuje się w pejzaż miasta i tworzy naprawdę powerzasty jak na tą część europy skyline.
Zobacz w jakich odległościach stoją od siebie warszawskie wiezowce. To nie jest placyk 500x500m jaki moga zaoferować Wolne Tory tylko cała dzielnica. Mimo to powstaje tam właśnie kawał skylineu bo robi się zagęszczenie. Poza tym nie wiem czy szedłeś kiedyś wzdłuż np. Al.Jerozolimskich - tam są całe hektary pod inwestycje - czasami idziesz kilkaset metrów przez łąki i pola żeby dojść do następnego numeru - mimo to powstają tam ogromne biurowce i wiezowce także - pokaz mi takie warunki w Poznaniu?

Quote:
Originally Posted by PB

wybacz Rafale, ale argumenty o lepszych punktach widokowych czy przeprowadzkach nie przemawiają do mnie.
Obecne centrum jest ubogie a Ty już myślisz o jego powiększaniu.
Nic nie napisałem o przeprowadzkach - punkt widokowy to tylko taki bajer - wsród argumentów sa poważniejsze i mniej poważne ciekawe czemu nie przemawiają te poważniejsze jak ten, że Poznań od lat II Wojny Światowej rozrósł się pod względem populacji o ok 200% a centrum wciąż nie udało się rozbudować tak by przeszło na drugi brzeg Warty?

Last edited by bladyrunner; July 23rd, 2005 at 06:16 PM.
Old July 23rd, 2005, 06:24 PM   #74
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Mysle ze Warszawa nie jest wzorem do nasladowania Rozmieszczenie wiezowcow jest conajmniej przypadkowe. I nie liczyl bym na to ze za jakis czas bedzie to dobrze wygladac chyba ze komus podobaja sie biurowce w otoczeniu blokow mieszkalnych z wielkiej plyty
Old July 23rd, 2005, 06:30 PM   #75
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Moze warto pomyslec by wywalic gdzies poza centrum BEMA i cromic tam "Manhattan"no i na tereni wolnych torow. Jesli te tereny zostaly by zabodowane to mozna bylo by myslec co dalej, ale poki co nie ma takiego popytu na ziemie w centrum
Old July 23rd, 2005, 06:35 PM   #76
bladyrunner
Registered User

Quote:
Originally Posted by Filo
Moze warto pomyslec by wywalic gdzies poza centrum BEMA i cromic tam "Manhattan"no i na tereni wolnych torow. Jesli te tereny zostaly by zabodowane to mozna bylo by myslec co dalej, ale poki co nie ma takiego popytu na ziemie w centrum

Bardzo słuszna uwaga - tez o tym myślałem ale...
Perspektywy rozowju takiej lokalizacji tez sa znikome - teren jest generalnie rekreacyjno-sportowy - i plany zagospodarowania takie tam zawsze były - jest to jeden z tzw. klinów zieleni.
Old July 23rd, 2005, 06:38 PM   #77
bladyrunner
Registered User

Quote:
Originally Posted by Filo
Mysle ze Warszawa nie jest wzorem do nasladowania Rozmieszczenie wiezowcow jest conajmniej przypadkowe. I nie liczyl bym na to ze za jakis czas bedzie to dobrze wygladac chyba ze komus podobaja sie biurowce w otoczeniu blokow mieszkalnych z wielkiej plyty
A co jest wzorem do naśladowania? Berlin, Moskwa, Londyn, Paryż, NY, Frankfurt? Myślisz, że dzielnice biznesowe gdzieś są stawiane na poletkach o takich wymiarach jak Wolne Tory?
Old July 23rd, 2005, 06:48 PM   #78
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Quote:
Bardzo słuszna uwaga - tez o tym myślałem ale...
Perspektywy rozowju takiej lokalizacji tez sa znikome - teren jest generalnie rekreacyjno-sportowy - i plany zagospodarowania takie tam zawsze były - jest to jeden z tzw. klinów zieleni.
Zgadza sie ze takie jest przeznaczenie tego terenu lecz w przypadku braku mozliwosci rozwoju mysle ze plan zagosp. terenu moglby zostac zmieniony. Nasuwa mi sie pytanie co ma byc pierwsze inwestor ktory chce wybudowac biurowiec czy teren pod budowe? Jesli to pierwsze to jestem spokojny jesli zas to drugie to...nie mamy bardzo duzo do zaoferowania ale poki co troche tych terenow jest.
Old July 23rd, 2005, 06:50 PM   #79
Filo
Kierownik Budowy

Filo's Avatar

Quote:
A co jest wzorem do naśladowania? Berlin, Moskwa, Londyn, Paryż, NY, Frankfurt? Myślisz, że dzielnice biznesowe gdzieś są stawiane na poletkach o takich wymiarach jak Wolne Tory?
Nie wiem jak przebiegalo to ww miastach. Chyba bede musial sie zainteresowac urbanistyka
Old July 23rd, 2005, 07:19 PM   #80
PB
Projekt Inwestor

Quote:
Nie zgodze się. O takich rzeczach jak powiększanie centrum trzeba myśleć z wyprzedzeniem.
Proponuję ćwiczenie na wyobraźnię:
Wypisz mi liste tych poletek na których rosną wysokościowce w Poznaniu. Tylko proszę nie uwzględniaj WT i DT.
Zastanów się jak to będzie wyglądało?
... a nad czym tutaj się zastanawiać? centrum tak ot sobie zaplanować nie łatwo, musi to być bardzo gęsto, równomiernie zabudowany obszar, z równie dobrze zorganizowaną infrastrukturą; a my tutaj dywagujemy o włączaniu blokowiska pod centrum, które nie dość, że jest sypialnią miasta to jeszcze poprzecinane trasami szybkiego ruchu, o nieładzie architektonicznym i co najważniejsze oddzielone naturalną granicą jaką jest rzeka Warta. Ja w ogóle nie widzę sensu aby Rataje miałyby kiedyś być jednym z centralnych miejsc w Poznaniu, po co to komu? Jezeli już uparcie mamy dążyć do poszerzania centralnego obszaru miasta, to ja szedłbym w przeciwnym kierunku (Jezyce) zwłaszcza rejony targowe.

"Wypisz mi liste tych poletek na których rosną wysokościowce w Poznaniu."
a tego zdania to ja nie rozumiem. Masz na myśli puste działki z możliwością zabudowy? pod wysoką zabudowę przeznaczyłbym wszystkie działki wzdłuż Królowej Jadwigii, a jest ich kilkadziesiąt; również pomyślałbym o rejonie stadionu Warty (Maratońska, Chwiałkowskiego, Olimpijska, Chwiałkowskiego itd.) a także niektóre działki przy ul. Krakowskiej, Ratajczaka, Kościuszki o takim powiększaniu centrum to my możemy rozmawiać. Gdyby jeszcze wyburzyć niektóre mało znaczące szopki (ich istnienie to sprawa kikunastu lat) wzdłuż ważnych ulic miasta to mamy jeszcze większe pole manewru.

Quote:
Nie rozmawiamy o WTT przy rondzie rataje tylko o wysokich jak na poznańskie warunki biurowcach - czyli 60-80 m.
Przez ok 3-4 lat można było się nabijac z WTT a teraz komponuje się w pejzaż miasta i tworzy naprawdę powerzasty jak na tą część europy skyline.
Zobacz w jakich odległościach stoją od siebie warszawskie wiezowce. To nie jest placyk 500x500m jaki moga zaoferować Wolne Tory tylko cała dzielnica. Mimo to powstaje tam właśnie kawał skylineu bo robi się zagęszczenie. Poza tym nie wiem czy szedłeś kiedyś wzdłuż np. Al.Jerozolimskich - tam są całe hektary pod inwestycje - czasami idziesz kilkaset metrów przez łąki i pola żeby dojść do następnego numeru - mimo to powstają tam ogromne biurowce i wiezowce także - pokaz mi takie warunki w Poznaniu?
po pierwsze mi nie chodziło o wysokość (w samym sesnie) lecz o sam fakt lokalizacji budynku -> z dala od jemu podobnych. Naprawdę ten budynek komponuje? Jakoś z wypowiedzi warszawiaków inaczej wnioskuję.
Po drugie rozmawiajmy poważniej, WT to nie placyk 500x500 m, po trzecie zanim ten teren zapełni się, to przy poznańskich warunkach miną lata i jeszcze raz lata; no i po czwarte, jeżeli chcemy być różnorodni, a pewnie chcemy być, to wskazałem inne lokalizacje (patrz wyżej).

Quote:
Nic nie napisałem o przeprowadzkach - punkt widokowy to tylko taki bajer - wsród argumentów sa poważniejsze i mniej poważne ciekawe czemu nie przemawiają te poważniejsze jak ten, że Poznań od lat II Wojny Światowej rozrósł się pod względem populacji o ok 200% a centrum wciąż nie udało się rozbudować tak by przeszło na drugi brzeg Warty?
/\ to co napisałeś powyżej nie jest żadnym argumentem aby z centrum wchodzić w blokowisko.
Załóżmy hipotetycznie, że Rataje są tym niby centrum, w chwili obecnej rozpatrujemy wszystko w aspekcie Łaciny (tereniu nie większemu niż WT), ja się pytam więc co dalej? Gdzie się kolejne granice? Gdzie kolejne miejsca pod inwestycje? Idziemy na Żegrze
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
centrum handlowe, posnania, poznań, rondo rataje

Thread Tools

Posting Rules