[Toruń] Motoarena (15.500) - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 26th, 2006, 03:07 AM   #1
JaCeK !
BANNED

Likes (Received): 3

[Toruń] Motoarena (15.500)

Może najpierw o co dokładnie chodzi. Nie chce mi się tłumaczyć własnymi słowami, dlatego posłużę się artykułem z Gazety Pomorskiej :

Quote:
Tor według Olsena

Słynny Duńczyk Ole Olsen będzie nadzorował budowę nowego stadionu żużlowego w Toruniu. Jeśli wszystko potoczy się po myśli inwestora nowa arena dla "Aniołów" zostanie oddana do użytku jesienią przyszłego roku.

Olsen to przed laty znakomity żużlowiec, trzykrotny mistrz świata, potem menedżer reprezentacji Danii. Od kilkunastu lat jest dyrektorem cyklu Grand Prix.

Chcieli najlepszego

Firma Helical Bar - inwestor, który chce wybudować nowy stadion dla Adriany - rozmowy z Duńczykiem prowadziła od początku roku. Kilka dni temu Olsen przyjął warunki Anglików, szczegóły współpracy zostaną ustalone podczas turnieju Grand Prix we Wrocławiu za dziesięć dni.

- Chcieliśmy zatrudnić najlepszego fachowca od stadionów żużlowych. Negocjacje nie trwały długo, bo Olsen bardzo zainteresował się naszą ofertą. Chcemy, żeby stworzył w Toruniu jeden z najlepszych torów na świecie - podkreśla Jonathan Tinker, jeden z dyrektorów Helical Bar.

Olsen zapoznał się już z projektem obiektu, który został opracowany przez firmę BroadwayMalyan (koszt inwestycji to około 30 mln zł ). - Liczymy, że dzięki jego zaangażowaniu zwiększymy swoje szanse na organizację turnieju Grand Prix - przyznaje Mirosław Batorski p/o prezesa KS Toruń.

Helical Poland czeka już tylko na decyzje władz miasta. Anglików popiera prezydent Michał Zaleski, ale potrzebna jest jeszcze zgoda Rady Miasta. Na 18 maja zaplanowano głosowanie nad Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego Torunia i tam musi znaleźć się odpowiedni zapis na temat nowego stadionu. W zamian za to firma Helical Bar chce w miejscu starego obiektu postawić centrum handlowe.

Debiut ze Swindon

- Mamy opracowany dokładny terminarz prac. W przypadku korzystnej dla nas decyzji władz natychmiast podpisujemy umowy z miejscowymi wykonawcami. Stadion powinien być gotowy we wrześniu 2007 roku. Dopiero wtedy rozpoczniemy budowę centrum handlowego - podkreśla Tinker.

Zaplanowano już nawet uroczyste otwarcie stadionu. Jego centralnym punktem miałby być mecz z angielską drużyną Swindon (to rodzinne miasto Tinkera). Dodatkowo Anglicy zobowiązali się przez pięć lat wspierać finansowo toruńską drużynę.

Radni mają jednak do dyspozycji jeszcze kontrpropozycję toruńskiej firmy Nesta Bis. Ona z kolei oferuje zmodernizowanie starego stadionu (dokładne plany nie zostały ujawnione) oraz wybudowanie centrum handlowego na terenie byłego Polchemu kilka kilometrów dalej.

Na razie kibice muszą zadowolić się wizualizacjami nowego stadionu. Można je oglądać na specjalnie utworzonej kilka dni temu stronie internetowej www.helicalpoland.pl

Joachim Przybył

Fakt, że obiekt jest pomyślany jako tylko do żużla powinien zapewnić maksymalny komfort oglądania meczy, ale też spodziewam się, że sam tor będzie taki żeby umożliwić widowiskową walkę na torze.
I dla sceptyków, że to tylko wały ziemne: żużel, nawet w wydaniu Grand Prix nie wymaga niczego więcej, oby tylko było estetycznie, porządnie a widowiska (czyli zawody) ciekawe.
To jedna z wizualizacji z wymienianej w artykule strony www.helicalpoland.pl

JaCeK ! no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 26th, 2006, 03:41 AM   #2
michal-skoczen
Guest

Likes (Received):

Fajny dach. Trochę mała pojemnosć, ale jest ok. Jakby w przyszłosci zadaszyli cały stadion to by było super, nie wiem czy nie jeden z ładniejszych w Polsce by nie był
  Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 06:58 AM   #3
MIKI

Likes (Received): 0

Jak na żużel to duża pojemność !
MIKI no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 26th, 2006, 09:16 AM   #4
kędziorek
Registered User

kędziorek's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by michal-skoczen
Jakby w przyszłosci zadaszyli cały stadion to by było super, nie wiem czy nie jeden z ładniejszych w Polsce by nie był
lol, ludzie by pylicy dostali na łukach.
kędziorek no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 10:04 AM   #5
TTank
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by MIKI
no nie wiem. Na 2 ostatnich ligowych meczach Unii Leszno było po ok. 16-18 tyś. ludzi. Nie wiem jak jest z frekwencją w Toruniu.

A sama bryła wygląda ciekawie.
TTank no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 10:27 AM   #6
SIMSI
Registered User

SIMSI's Avatar

Likes (Received): 2298

Quote:
bardzo się mylisz
SIMSI no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 10:37 AM   #7
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 219

15 tysięcy to dużo, jak na piłkę nożną. Jeśli chodzi o żużel, to wiadomo, że nawet z miejscami stojącymi będzie co jakiś czas za mało.

Chciałbym wysłać prezydenta Bydgoszczy na przeszkolenie do Torunia. Zobaczyłby, co to znaczy nie stać w miejscu, jeśli chodzi o infrastrukturę sportową.
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 11:06 AM   #8
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3634

Moim zdaniem to mega ściema, kto myślać o GP (tak mówił w TV) buduje obiekt na 15 tysięcy, skoro wiadomo, że w Częstochowie będzie większy i równie nowoczesny. Położenie obecnego stadionu nie jest, aż tak rewelacyjne, by ktoś wykładał tyle kasiory!

Co do "pylicy" zawody w Cardiff, czy w hali w Norwegii świadczą o tym, że nawet lufcika nie potrzeba...
Old April 26th, 2006, 11:13 AM   #9
a_weirdo
łowca hotdogów

Likes (Received): 219

Ja skłaniam się, że to nie jest ściema. Budowa wielkiego stadionu, który zapełniłby się tylko na GP, to by była ściema. W dodatku, ileż to ludzi chodzi na te GP, więc bez przesady...

Co do wykładania kasiory, to sądzę, że stadion pozostanie własnością tych, którzy go wybudowali. Jeśli już będą mieli market, to może będą chcieli sprzedać stadion miastu.
a_weirdo no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 11:29 AM   #10
sirCoolek
Registered User

Likes (Received): 2538

Absolutnie zgadzam sie z Wiadrem. Nie potrzeba wiekszego stadionu, a na Grand Prix 15 tysiecy w zupelnosci wystarczy. W Bydgoszczy od dwoch lat sprzedaje sie po 14 tysiecy biletow, co prawda wszystkie sie rozchodza, ale komfort ogladania zawodow jest tragiczny.

Bardzo kibicuje tej inwestycji. Rozwoj infrastruktury stadionow zuzlowych w Polsce jest jedyna szansa, by ktos kiedys pomyslal o przebudowie Polonii.

A sama pojemnosc nie jest az tak istotna. Liczy sie tez, ze kibice w koncu przestaja byc traktowani jak bydlo, ze sie o nich dba i za odpowiednia cene biletu gwarantuje odpowiednie warunki do ogladania zawodow. Po Rybniku i Czestochowie czas na Torun! Potem moze Wrocek z planami przbudowy Olimpijskiego i cala reszta z, mam nadzieje, Bydgoszcza na czele.
sirCoolek no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 11:38 AM   #11
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3634

ale sygnatura... no no :P
Na wizualce są ławki zamiast krzeselek ? :P
Old April 26th, 2006, 11:52 AM   #12
sirCoolek
Registered User

Likes (Received): 2538

Jestem co prawda przeciwnikiem krzeslek, przynajmniej takich jak w bydgoskim sektorze A, ale nie wydaje mi sie, by postawili nowy stadin bez miejsc krzeselkopodbnych

Swoja droga trzeba wziac poprawke, ze jest to bardzo wstepna koncepcja. Jezeli wierzyc w 15 tysiecy miejsc, to tych 10 rzedow trybun nie wystarczy (mowie oczywiscie o miejscach siedzacych, bo inne nie wchodza w gre). Poki co nie widac nawet przejsc miedzy miedzy rzedami. Takze trzeba bedzie sie jeszcze wstrzymac z opiniami i poczekac, az budowa ruszy i ukaza sie oficjalne wizualki. Oby stalo sie to jak najszybciej.

Last edited by sirCoolek; April 26th, 2006 at 12:39 PM.
sirCoolek no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 12:29 PM   #13
MartBDG
Registered User

MartBDG's Avatar

Likes (Received): 109

Kurde myslalem ze te tesco cos innego im zbuduje..a tu taka lipa n wałach. No ale po tesco to tylko bubli mozna sie spodziewac :/
Old April 26th, 2006, 12:30 PM   #14
Maszkaron
Registered User

Likes (Received): 64

Projekt raczej ładny... ale wydaje mi się, że realizacja raczej nierealna, lub odległa czasowo! Choć nowy stadionik przydałby się...zawsze współczuje mieszkańcom okolicznych bloków warkotu motocykli pod oknami.

Widać, że wstępny projekt jest ukierunkowany na funkcjonalizm obiektu. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Maszkaron no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 12:42 PM   #15
rcube

Likes (Received): 4

Poza glowna trybuna nic specjalnego
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 02:02 PM   #16
luki
Registered User

Likes (Received): 498

w Cżęstochowie docelowo ma być 19 100 więc i Toruńskie 15 nie powinno być złe
generalnie fajne trybuny, zadaszenie i ten główny hol. Życze powodzenia

Quote:
Originally Posted by rcube
Poza glowna trybuna nic specjalnego
wyczuwam małą nutkę zazdrości, w końcu Warszawa słynie ze swoich licznych dużych i pięknych stadionów
luki no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 02:42 PM   #17
rcube

Likes (Received): 4

Ze mnie jest taki Warszawiak jak z Putina demokrata, tak mocno jestem zwiazany z "moim" miastem.

Co do stadionu - trybuna glowna spoko. Reszta ? Ciezko cos powiedziec na temat trybuny przeciwleglej do glownej ale prawdopodobnie jest na walach ziemnych podobnie jak luki. Zaraz ktos powie ze to "standart" zeby zuzlowe obiekty (ich trybuny) musialby byc na walach ziemnych ale tak nie jest i nie musi byc. Ogolnie norma Polska. Pech polega na tym ze ta dyscyplina jest najbardziej popularna wlasnie u nas i nie ma z czym porownac w innych krajach. Choc tam jest lepiej - stadion Milenijny choc pilkarski tysiac razy lepiej prezentuje sie w wersji zuzlowej niz jaki kolwiek inny obiekt zuzlowy w PL (nawet od Slaskiego), podobnie obiekty olimpisjki w Szwecji ktory jest bardziej zadbany niz ten we Wrocalwiu na dzien dzisiejszy i bardziej komfortowy.
Anglicy do innych dyscyplin sportowych nie buduja obiektow o gorszym standardzie niz pilka nozna (patrz obiekty do Krykieta czy Rugby ) nie wspominajac o kortach tenisowych czy motorowych (tory F1). A u nas tez sie stosuje rowniez waly ziemne do budowy trybun nawet dla kortow tenisowych (Warszawianka czy jak im tam).

Skoro w Kielcach cos ruszylo, powstaje super hala w 3miescie oraz niezla w Lodzi, cos sie dzieje dobrego w Poznaniu czy tez Krakowie, sa plany w innych miastach (szczegolnie 3miasto) to rowniez oczekuje czegos wiecej od takich obiektow jak stadion zuzlowy
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 03:12 PM   #18
oki
Registered User

Likes (Received): 10

stadion sie fajnie prezentuje. ale nie wiem jaka jest przyszlosc zuzla w polsce? ciekawy jestem czy w przyszlosci bedzie jeszcze takie zainteresowanie. ja sam nie mam pojecia o tym sporcie i nie rozumiem jego fenomenu
oki no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2006, 05:07 PM   #19
jacekq
Registered User

Likes (Received): 7532

Quote:
Quote:
Originally Posted by TTank
no nie wiem. Na 2 ostatnich ligowych meczach Unii Leszno było po ok. 16-18 tyś. ludzi. Nie wiem jak jest z frekwencją w Toruniu.
Quote:
Originally Posted by SIMSI
bardzo się mylisz
Quote:
Originally Posted by a_weirdo
15 tysięcy to dużo, jak na piłkę nożną. Jeśli chodzi o żużel, to wiadomo, że nawet z miejscami stojącymi będzie co jakiś czas za mało.
Po prostu 15 tysięcy to dużo, jak na żużel w Łodzi
Old April 26th, 2006, 05:13 PM   #20
jacekq
Registered User

Likes (Received): 7532

Quote:
Originally Posted by rcube
Anglicy do innych dyscyplin sportowych nie buduja obiektow o gorszym standardzie niz pilka nozna (patrz obiekty do Krykieta czy Rugby ) nie wspominajac o kortach tenisowych czy motorowych (tory F1).
Od lat GP F1 odbywa się na torze Silverstone, mocno przestarzałym i mającym coraz większe trudności z uzyskaniem licencji na organizowanie kolejnych GP. Do tego lokalna konkurencja wcina się nieco i chce ponownie organizować wyścigi na torze Brands Hatch, podobno będzie to już nowoczesny tor, ale na razie Silverstone daje radę, więc chyba z tym jednak nie jest najlepiej.
Advertisement

Reply

Tags
żużel, infrastruktura sportowa, speedway, stadion, stadiony, toruń, torun

Thread Tools

Posting Rules