[Warszawa Ochota] Przebudowa targowiska Banacha - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 4th, 2009, 08:15 AM   #101
Getysz
FatBack

Getysz's Avatar

Likes (Received): 223

Na Banacha bazar, wieżowiec i muzeum Ochoty
Grzegorz Lisicki

Najpierw modernizacja Zieleniaka, później budowa wieżowca z częścią handlową i muzeum Ochoty - to nowy pomysł na unowocześnienie popularny bazar u zbiegu ulic Banacha i Grójeckiej.

- Chodzi nam o to, aby uspokoić nastroje społeczne - zdradza Piotr Żbikowski, wiceburmistrz Ochoty. Między handlującymi na targowisku przy Banacha a władzami miasta i dzielnicy jest konflikt. Kupcy nie chcą się zgodzić na planowaną przez urzędników modernizację bazaru.

- To nie jest modernizacja, tylko likwidacja - twierdzi Jacek Gomółka z Stowarzyszenia Kupców Targowiska Banacha. Pomysły urzędników są znane od co najmniej roku - w części północnej bazaru (tzw. przemysłowej) zamiast budek ma stanąć kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny TBS z powierzchniami handlowymi na pierwszych kondygnacjach. Tam trafiłaby część kupców z obecnego targowiska. Modernizacja drugiej części bazaru, historycznego "Zieleniaka", nastąpiłaby później. Oprócz tego w kompleksie ma się znaleźć miejsce na małe muzeum Ochoty i obrony barykady w 1939 r.

Te pomysły są oprotestowywane, już kilka razy na bazarze odbywały się wiece organizowane przez kupców i zaalarmowanych przez nich mieszkańców. Jesienią zeszłego roku rozwieszano klepsydry anonsujący rychły "zgon bazaru".

Protesty przyniosły połowiczny skutek. Urzędnicy rozważają rozpoczęcie modernizacji bazaru na Banacha od Zieleniaka. - Ta koncepcja zaczyna przeważać w mieście - przyznaje jeden z ochockich urzędników. Koszt - kilkanaście milionów złotych, które miałoby wyłożyć miasto. W ratuszu Ochoty urzędnicy mówią np. o zadaszeniach, półotwartych alejkach na planie szachownicy z agorą pośrodku.

Wkrótce rozstrzygnięcie ogłoszonego w kwietniu konkursu architektonicznego na modernizację północnej, przemysłowej części bazaru od strony ul. Banacha. O palmę pierwszeństwa konkuruje osiem pracowni architektonicznych. - Są prace ciekawe i przeciętne - mówi oględnie Andrzej Kowal, prezes TBS Praga Południe. Zdradza, że żaden z projektów nie zakłada budowy aż 18-piętrowego wieżowca. - Są niższe, nie powiem, że o połowę, ale niższe. Celem konkursu jest dobre wkomponowanie budynku w otoczenie, a nie wyłonienie koncepcji punktowca - zapewnia Kowal. Jego zdaniem faworytem może być wizja "harmonijnie łącząca elementy barykady, funkcje mieszkaniowe i handlowe". - Szczegółów nie podam przed obradami sądu konkursowego - zapewnia.

Sąd zbiera się w piątek. Rozstrzygnięcie konkursu na modernizację targowiska planowane jest na 11 września, później odbędzie się publiczna dyskusja. Już wiadomo, że będzie gorąca. - Ten wieżowiec nie może być uznany za realizację obietnic władz Ochoty i prezydent miasta, która przed wyborami zapowiedziała modernizację bazaru i budowę hal targowych do końca 2009 r. - przypomina Jacek Gomółka.

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,9...um_Ochoty.html
Advertisement

Old September 5th, 2009, 09:05 AM   #102
joeyL
Registered User

joeyL's Avatar

Likes (Received): 235

Quote:
(...) zamiast budek ma stanąć kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny TBS z powierzchniami handlowymi na pierwszych kondygnacjach. Tam trafiłaby część kupców z obecnego targowiska.
Ta, jasne. Ludzie z bazaru na powierzchniach handlowych..

Dziwi mnie, że z uporem maniaka usuwa się bazary. Moim zdaniem trzeba je ucywilizować a nie likwidować. Wg. mnie lepiej jest kupić warzywa/owoce na bazarze niż w Carrefurze. Wg. mnie dobrym przykładem jest bazar na Zamienieckiej albo taka forma "bazaru" jak na św.Bonifacego/Śródziemnomorska.
joeyL no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2009, 10:59 AM   #103
decapitated
Registered User

decapitated's Avatar

Likes (Received): 2118

Quote:
Originally Posted by joeyL View Post
Wg. mnie lepiej jest kupić warzywa/owoce na bazarze niż w Carrefurze.
Nie rzucaj takimi hasłami, jak nie masz pojęcia o temacie. Części z warzywami, owocami, rybami, mięsem, serami (a i tak na brzegach sprzedaje się tam ciuchy i jakieś graty) zostanie na swoim miejscu. Zlikwidowana ma być część ciuchowo-przemysłowa.
decapitated no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 5th, 2009, 11:11 AM   #104
joeyL
Registered User

joeyL's Avatar

Likes (Received): 235

Fakt, przeczytałem artykuł ale umknęła mi ta informacja.
joeyL no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2009, 02:55 PM   #105
nessah
Registered User

Nie chodzi o zieleniak na pld od HB tylko o ten bajzel od strony banacha.
Problem w tym ze szare ludziki czesto nie odrozniaja jednego od drugiego, szczegolnie mlodzi, a tandeciarze z bazaru podpinaja sie pod zieleniak, czyli tradycyjne miejsce handlu, z ktorym nie maja nic wspolnego.

Swietnie to zreszta widac na ich wesolym pejdzu.
Gdzie organizuja ta swoja pikEte? Pod HB zaraz przy zieleniaku.
Dlaczego nie na rogu banacha i grojeckiej gdzie przewija sie na pewno nie mniej ludzi, do tego obszarze ktory chca "chronic" tylko tam?
A ludzie potem lykaja wersje jakoby zla wladza chciala wszystko zaorac.
nessah no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 04:21 PM   #106
tomi1975
Registered User

Likes (Received): 0

za tvn warszawa:

bez rewelacji ale moglo byc gorzej...
Old September 24th, 2009, 04:35 PM   #107
Weasel88
Registered User

Nie ma większych fot ? Chyba bardzo fajny budynek, ale te foty takie małe
Weasel88 no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 04:38 PM   #108
Han Solo
Jestę Solo tej ziemi !

Han Solo's Avatar

Likes (Received): 34101

ja mam wrażenie, że to blok, który próbuje być ładny...

Pamiętaj!!! Za młodu koniecznie zrywaj … [Nielegalne reklamy] Zróbmy zabiorom!
Potem możesz wyruszyć w długą podróż … [Święty UrbanGraal] W poszukiwaniu Idealnego Miasta
…….....……………… ... po drodze rozwiązując … Grawitacja i inne zagadki wszechświata
A na sam koniec nie zapomnij zobaczyć … [Wątek Włóczykija] Must see - 1000 miejsc do zobaczenia zanim stąd odejdziemy
Han Solo está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 04:56 PM   #109
PiotrCBA
Registered User

PiotrCBA's Avatar

Muszę powiedzieć, że, w przeciwieństwie do przedmówców, bardzo mi się budynek podoba. Sam w sobie nie jest rewelacyjny, ale wydaje mi się że do warszawskich krajobrazów pasuje doskonale, a i jako "zmieniacz" wyglądu otoczenia wydaje się spełnić tą funkcje właściwie.
PiotrCBA no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 05:00 PM   #110
demmat
Registered User

demmat's Avatar

Powiew Holandii na Ochocie. Jak na taką realizację budynek jest świetny. Mógłby być tylko trochę wyższy.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 05:06 PM   #111
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24585

Wygląda bardzo fajnie
janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 06:09 PM   #112
Adamusxp
Registered User

Adamusxp's Avatar

Likes (Received): 49

Świetny! Przyda się taki budynek dla okolicy
Adamusxp no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 06:19 PM   #113
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

A ja jestem ciekaw jak te budynki miałyby "współżyć" z bazarem, nad którym mają powstać? No, a tym samym ilu chętnych będzie, by zamieszkać nad bazarem?
Old September 24th, 2009, 07:31 PM   #114
r6666
szerszon

r6666's Avatar

Likes (Received): 3949

Trzeba przyjąć do wiadomości ze miasto się rozrasta i tam gdzie 100,50 czy 20 lat temu bazar był do przyjęcia to na dzień dzisiejszy już nie.Mi też się podoba ten budyneczek a bazar na obrzeża Warszawy
r6666 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 07:47 PM   #115
aifeme
love, music and concrete

aifeme's Avatar

Likes (Received): 542

czyżby szykowała się kolejna bitwa z kupcami na dużą skalę?;]
aifeme no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 10:03 PM   #116
KamilTJ
Registered User

KamilTJ's Avatar

Mi to się troszkę kojaży z blokami gdzie część mieszkańców zabudowała sobie balkon a część zostawiła stan oryginalny, a co do samego bazaru to podzielam zadnie joeyL
Old September 24th, 2009, 10:08 PM   #117
NeverMindPl
Registered User

NeverMindPl's Avatar

Likes (Received): 1848

wszystko zalezy od elewacji ... bo narazie to bez szalu
NeverMindPl no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 10:33 PM   #118
Eroes
Registered User

Eroes's Avatar

Likes (Received): 82

Eroes no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2009, 11:16 PM   #119
Polex
Mam bez liku...

Polex's Avatar

Quote:
Ażurowe centrum Ochoty
Monika Górecka-Czuryłło 24-09-2009, ostatnia aktualizacja 24-09-2009 20:10

Najpierw targowisko tymczasowe, potem zmodernizowany zieleniak, na końcu budynki mieszkalne z handlem na parterze – taki jest projekt zagospodarowania rejonu ul. Banacha i Grójeckiej.
W konkursie zwyciężył projekt biura JEMS Architekci

JEMS Architekci wygrali w konkursie na zagospodarowanie północnej części rejonu Hali Banacha. TBS będzie tam budowało budynki mieszkalne, a na parterze znajdzie się ok. 2 tys. mkw. powierzchni handlowej, do której przeniosą się kupcy z blaszaków. Budynki będą kilkupiętrowe, tylko na rogu Grójeckiej i Banacha stanie 10-piętrowy wieżowiec.

– Ta nieco ażurowa koncepcja domów przypomina barykadę i nawiązuje do obrońców Warszawy, których pomnik stoi przy Grójeckiej – mówi prezes TBS Andrzej Kowal.

– Architektura niekonwencjonalna, ciekawa – wtóruje radny dzielnicy Tymoteusz Pruchnik. – Ale jakoś nie widzę tam żadnego miejsca na zieleniak.

– Absurd! – denerwują się kupcy spod Hali Banacha. – Przecież w tym budynku się nie zmieścimy – mówi Krzysztof Proniewicz z zarządu Stowarzyszenia Kupców targowiska Banacha. – Nas tu jest 1,5 tys., a miasto proponuje nam jakieś 200 lokali.

– Na które w dodatku nie będzie nas stać – wtóruje kupiec Marzena Pańczyk. – Teraz płacimy 600 zł, a tam czynsz wzrośnie o 300 proc.

Kupców dziwi też pomysł pozostawienia zieleniaka w południowej części działki przy ul. Grójeckiej. – To gra miasta, żeby środowisko podzielić – mówią kupcy.

– W rozmowie ze mną handlowcy z zieleniaka byli całym projektem zachwyceni – dziwi się wiceprezydent Andrzej Jakubiak i uspokaja. – Jest harmonogram prac. Pierwszy etap to organizacja tymczasowego targowiska, a dopiero ostatni to budowa domów.

Plan miasta jest następujący. Najpierw miasto przeniesie zieleniak o kilkadziesiąt metrów dalej – w miejsce, gdzie dziś jest miasteczko ruchu. – To nasz teren – dodaje Jakubiak. – Miasteczku damy inną lokalizację. Na tymczasowym targowisku miasto postawi ponad 30 pawilonów i udostępni ok. 130 stanowisk do handlu z samochodów i straganów. Ma na to 1,5 mln zł.– I pewnie tylko tyle miasto zrobi z zieleniakiem – przypuszcza radny Próchnik. – Prowizorka potrwa lata. O prawdziwym zieleniaku miasto zapomni.

– Nie zapomni – mówi prezes Kowal. – Do końca tego roku JEMS Architekci na nasze zlecenie opracują koncepcję modernizacji dzisiejszego „zielonego” bazarku. O jego ostatecznym kształcie, czyli np. zadaszeniu czy organizacji stoisk, zadecydują kupcy w konsultacjach.

Zmodernizowany zieleniak ma być gotowy na początku 2011 r. – Wtedy wrócą tu kupcy z tymczasowego bazaru, a w ich miejsce przejdą sprzedawcy artykułów przemysłowych. Tam zorganizujemy im handel – układa kolejne puzzle wiceprezydent Jakubiak.

– Przyjrzymy się tym planom – mówi Próchnik. I zapowiada na dzisiaj spotkanie radnych i handlowców, by podyskutować o projekcie.
Życie Warszawy
W konkursie zwyciężył projekt biura JEMS Architekci

Druga nagroda

Trzecia nagroda

Last edited by Polex; September 25th, 2009 at 12:02 AM.
Polex no está en línea   Reply With Quote
Old September 25th, 2009, 12:18 AM   #120
nessah
Registered User

wow!
nessah no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
warszawa

Thread Tools