[Slovakia] Urban Exploration - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 25th, 2009, 09:46 AM   #21
trashmaster01
Registered User

Likes (Received): 74

fiha, takze som bol v obale od rakety, ani som o tom nevedel...

Quote:
Originally Posted by E499.3056 View Post
trashmaster, najlepsie je, ze o byvalych kasarnach nevie aspon 98% Bratislavcanov, takze vsetko je v dobrom utajeni. to o tom vyhlade moze byt pravda, podla mna to kedysi bol akysi bod z ktoreho mohli sovieti za svojich casov bez problemov strielat rakety kratkeho doletu na vieden v lete sa tam planujem pozret.
je to tak, vyborny unikat z cias studenej vojny, nikto o nom nevie a takto chatra
urcite sa tam dostanes len uz neprejdes len tak, vsetky diery su zaplatane, a je tam aj sbs...o 12 na obed svietila lapma nasmerovana von z okna z budky
pri vchode

clanok z novin
Raketovú základňu budú ponúkať, kým nenájdu kupca
(13.01.2007; Pravda; príloha Bratislava, s. I, II; Krčmárik Radovan)

DEVÍN - Kedysi strážila hranice proti "útoku imperialistov", dnes ju nikto nechce. Bývalú raketovú základňu na Devínskej Kobyle, ktorá už desať rokov chátra, odmietli prevziať štátne organizácie, kraj, hlavné mesto i podnikatelia. Nevyšlo šesť výberových konaní ani plány zriadiť tu ochranárske centrum či útulok pre bezdomovcov. Ministerstvo obrany ju však na predaj musí ponúkať znova a znova.

"V súčasnosti sme nevyhlásili žiadne osobitné ponukové konanie ani nevedieme nijaké rokovania o prevode tohto majetku. A to v súvislosti s uznesením vlády z marca minulého roku, ktorým pozastavila prevod prebytočného nehnuteľného majetku štátu," uviedol včera pre Pravdu Vladimír Gemela, hovorca ministerstva obrany. To má opustený areál s 20 budovami v správe, ale nevie sa ho zbaviť.

Rádiotechnická hláska slúžila v rokoch 1982 až 1997 pre potreby protivzdušnej obrany, potom jej zariadenie rozobrali. Dnes sú jej priestory prázdne a zničené.

Nakoniec ich mala za 18 miliónov korún kúpiť bratislavská podnikateľka Danka Ondrušová, s ktorou ministerstvo uzavrelo už aj kúpnu zmluvu.

Ondrušová však sumu v požadovanej lehote neuhradila, preto ministerstvo od zmluvy odstúpilo.

Dôvodov, prečo o zrušenú základňu nie je záujem, je viac. Kupcov odrádza najmä fakt, že ležív prírodnej rezervácii a Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, kde platí vysoký stupeň ochrany. V areáli by sa napríklad nemohlo stavať. Problémom súi vlastnícke vzťahy. Objekt totiž patríštátu, no jeho pozemky v katastri Devína zase hlavnému mestu.

Okrem spomenutej podnikateľky sa o základňu uchádzal už len Bratislavský samosprávny kraj a mesto. Bratislavský VÚC sa o ňu začal zaujímať v novembri 2005, keď si areál prezrel jeho vtedajšípredseda Ľubo Roman. Plánoval objekt prevziať a zveriť ho ochranárskym združeniam z Bratislavy aj blízkej cudziny, vďaka čomu sa na rekonštrukciu priestorov mali využiť peniaze z fondu Európskej únie. Roman však nemal čas plány uskutočniť. Po regionálnych voľbách ho vlani nahradil Vladimír Bajan.

"Bratislavský samosprávny kraj možnosť prevodu písomne odmietol v júli minulého roka," spresnil Gemela. "O objekt opätovne prejavil predbežný záujem aj bratislavský magistrát, ktorý ho chcel využiť na umiestnenie bezdomovcov, ale neskôr od zámeru odstúpil." Mesto pritom ponuku na prevod tejto základne od roku 2001 odmietlo už viackrát - aj vtedy, keď ju mohlo od štátu získať zadarmo.

Podľa hovorkyne bratislavského magistrátu Evy Chudinovej si to vedenie mesta rozmyslelo pre nevyhovujúci stav a polohu objektu. "Vzdali sme sa toho, lebo to miesto je také nedostupné, že bezdomovcov by tam bolo treba dopravovať vlastnými prostriedkami. Od zastávky MHD je tam veľmi ďaleko, treba ešte dlho kráčať pešo. Navyše to malo byť nízkoprahové zariadenie pre bezdomovcov a neviem, ako by sa tam takí ľudia pod vplyvom alkoholu dostali," zapochybovala. Pustnúca základňa tak stále zostáva ponechaná napospas osudu. Keď však vláda zruší dočasný zákaz predaja štátneho majetku, ministerstvo obrany bude musieť objekt podľa zákona opäť ponúkať vo výberovom konaní. "V prípade neúspešného prvého kola musí urobiť ďalšie, pričom rezort obrany ho záujemcom ponúkne za primeranú cenu v zmysle vyhlášky," uzavrel Gemela.

Rádiotechnická hláska Devínska Kobyla

* 1982 - 1997 - zariadenie protivzdušnej obrany, za socializmu v tzv. zakázanej zóne

* 2000 - základňu vyradili a ako prebytočný majetok ponúkli na predaj

* 2004 - zmluva s podnikateľkou, ktorá ponúkla 18 mil. Sk, z predaja zišlo

* 2005 - 2006 - záujem prejavili VÚC a mesto, potom si to rozmysleli (rak)
trashmaster01 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 25th, 2009, 10:22 AM   #22
Aan
Beijing, China

Aan's Avatar

Likes (Received): 197

myslim ze daleko zaujimavejsie miesto na stretko nez nejake zafajcene puby
Aan no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2009, 10:59 AM   #23
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6747

tá základňa je btw. nejako strážená?

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 25th, 2009, 11:46 AM   #24
trashmaster01
Registered User

Likes (Received): 74

Quote:
Originally Posted by trashmaster01 View Post
urcite sa tam dostanes len uz neprejdes len tak, vsetky diery su zaplatane, je tam aj sbs...o 12 na obed svietila lapma nasmerovana von z okna z budky
pri vchode
a akoze su tam aj psi, teda maju tam aspon misky na zradlo...ale cele to vyzeralo trocha ako podvrh
trashmaster01 no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2009, 03:28 PM   #25
Linkman
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
tá základňa je btw. nejako strážená?
Minulý rok ju nestrážil nikto, tento rok ju vraj už stráži jeden sbskár , skúste sa ho spýtať a pokial budete kultivovane jednať snáď vás pustí, ked poviete, že fotíte pamiatky a myslíte si že toto je tiež pamiatka, že nebudete nič zlého robiť blabla a také tie kecy.
Linkman no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2009, 08:15 PM   #26
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by Linkman View Post
Minulý rok ju nestrážil nikto, tento rok ju vraj už stráži jeden sbskár , skúste sa ho spýtať a pokial budete kultivovane jednať snáď vás pustí, ked poviete, že fotíte pamiatky a myslíte si že toto je tiež pamiatka, že nebudete nič zlého robiť blabla a také tie kecy.
Je tam max jeden strážnik a jeden pes, pri troche hľadania nájdeš spôsob ako sa tam dostať bez toho aby si sa niekomu doprosoval. Akurát pes bude brechať ak budeš neopatrný v tých najbližších barakoch
eminencia no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2009, 08:28 PM   #27
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Nuklearna raketova zakladna v San Franciscu je velke turisticke lakadlo.Chodi tam vela ludi s deckami,je to proste atrakcia,a nejedna sa o nic ine,len vykosit,vycistit a spravit chodniky pomedzi bunkre.Sem tam je tam nejaka informacna tabula.To iste by sa dalo spravit aj na Kobyle si myslim,este by na tom mohol aj niekto zarabat(najlepsie keby VUC alebo mesto).

BTW:Pozor inac na Kobyle,je tam velke lozisko kliestov,treba byt opatrny.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2009, 10:12 PM   #28
mike.i
Registered User

mike.i's Avatar

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by Kvietok View Post
Co viem, tak v Kosiciach toho opusteneho moc zaujimaveho nemame. Za zmienku by mozno stala stara kryta plavaren, areal velkych mlynov a mozno bana bankov s vsetkymi administrativnymi budovami.
Hmm čo ma tak napadne tak magnezitka, teda to čo z nej zostalo. Detská nemocnica na Moyzeske, štadión VSS, bitúnok na napájadlách, krasokorčuliarsky klub v mestskom parku...to asi tak všetko
Old March 26th, 2009, 12:41 AM   #29
Linkman
Registered User

Quote:
Originally Posted by mike.i View Post
Hmm čo ma tak napadne tak magnezitka, teda to čo z nej zostalo.

Old March 26th, 2009, 02:11 AM   #30
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Quote:
Originally Posted by Linkman View Post
TOTO JE BRUTALNE!!!

Uzasna stavba.Kiez by ju vyhlasili za pamiatku ako kotolnu v BA.Toto vyzera paradne aj stym kominom.Ja nemam slov,toto by sa sakra nemuselo zburat!!!
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old March 27th, 2009, 09:14 AM   #31
hraby
Registered User

hraby's Avatar

Likes (Received): 4704

v magnezitke si viem predstavit tazke industrial parties ale asi z toho nic nebude.. snad aspon vyjde bana bankov
hraby no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2009, 09:17 AM   #32
hraby
Registered User

hraby's Avatar

Quote:
Originally Posted by mike.i View Post
Hmm čo ma tak napadne tak magnezitka, teda to čo z nej zostalo. Detská nemocnica na Moyzeske, štadión VSS, bitúnok na napájadlách, krasokorčuliarsky klub v mestskom parku...to asi tak všetko
na jazere je viac opustenych industrialnych "zazrakov"
Old March 27th, 2009, 11:21 AM   #33
Linkman
Registered User

Este nejakych par peknych pohladov na magnezitku

Old March 29th, 2009, 01:47 PM   #34
mike.i
Registered User

mike.i's Avatar

Likes (Received): 5

Quote:
Originally Posted by hraby View Post
na jazere je viac opustenych industrialnych "zazrakov"
Jasné môže byť, to len tak čo ma na rýchlo napadlo. Isto sa niečo aj na južnej triede nájde...
Old March 29th, 2009, 03:51 PM   #35
hraby
Registered User

hraby's Avatar

urcite je sa tam nieco najde ale teraz ma napadla ta opustena budova smerom na jazero od juznej, ked brika odbocuje pri VSS. je na lavej strane, este pred kolajiskom. nikde mam photo, ak najdem tak vlozim.
Old March 30th, 2009, 05:55 PM   #36
rmcsp55

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
TOTO JE BRUTALNE!!!

Uzasna stavba.Kiez by ju vyhlasili za pamiatku ako kotolnu v BA.Toto vyzera paradne aj stym kominom.Ja nemam slov,toto by sa sakra nemuselo zburat!!!
Táto stavba už de facto nejestvuje. Dá sa povedať, že sa čaká na fatálny kolaps zvyškov budov, aby sa ušetrilo na búracích prácach. Vyhlasovať za pamiatku niečo, čo Herr Statik škrtne dnes už nemá zmysel.
A k tej pamiatke: ak je niečo zapísané v ústrednom zozname pamiatkových objektov, ešte to neznamená, že je budova aj chránená (príklady Bratislavčanom, myslím, nemusím uvádzať).
rmcsp55 no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2009, 11:54 PM   #37
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by rmcsp55 View Post
A k tej pamiatke: ak je niečo zapísané v ústrednom zozname pamiatkových objektov, ešte to neznamená, že je budova aj chránená (príklady Bratislavčanom, myslím, nemusím uvádzať).
Mne by si to aj uviesť mohol, pretože ja dosť bezpečne viem že ešte aj pamiatky ktoré nie sú zapísané v tomto zozname požívajú značnú ochranu.
eminencia no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2009, 12:16 AM   #38
jordibravo

Likes (Received): 0

ta Magnezitka, kde presne je? a da sa tam volne dostat? budem tam cez leto, siel by som sa na to pozret, vyzera to zaujimavo
jordibravo no está en línea   Reply With Quote
Old March 31st, 2009, 12:41 AM   #39
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Len treba davat aj na seba bacha pri tychto expediciach.Su to stare nestabilne objekty.

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old March 31st, 2009, 12:42 AM   #40
Linkman
Registered User

Quote:
Originally Posted by jordibravo View Post
ta Magnezitka, kde presne je? a da sa tam volne dostat? budem tam cez leto, siel by som sa na to pozret, vyzera to zaujimavo
Cestu si najdeš hadam sam. Pozor niektoré časti toho arealu su sukromne pozemky tj. jedno šrotovisko aut a nejake firmičky ale ta velka magnezitka hlavna budova je opustena
pozor budova je totalne schatrana takže riziko úrazu vo vnutri

http://maps.google.com/maps/ms?hl=sk...38624&t=h&z=15
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules