Projects & Construction V - Page 863 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 11th, 2019, 11:00 AM   #17241
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 2107

Quote:
Originally Posted by Dubreu View Post
O glumă extrem de proastă? Care cartier din Bucureștiul vechi oferă nivelul de trai pe care îl oferă azi Titan?
confunzi merele cu perele. userii de mai sus se refera la zona centrala, transformata de comunisti, nu la cartierele "noi" de blocuri AKA Titan sau Drumul Taberei.
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 11th, 2019, 11:52 AM   #17242
v_florin
Registered User

v_florin's Avatar

Likes (Received): 698

Eu ma refer la cartierele "noi" de blocuri AKA Titan sau Drumul Taberei...si am mentionat doua zone pe care le consider clar superioare, mai pot adauga de ex. parcelarea din spatele rondului Alba Iulia, pana-n Baba Novac.

Astea erau concepute pt. un stil de viata de townhouse londonez, cu toate utilitatile, curte, strazi trasate ca niste oameni normali si erau destinate pt. oameni din clasa de mijloc.

De fapt cam tot ce-a facut Societatea Comunala de Locuinte Ieftine (si in spatele blocurilor de la Eroii Revolutiei parca mai este o astfel de parcelare) mi s-a parut de maxim bun simt, mai ales pt. vremurile alea.

Intre Balta Alba si asta, voi ce-ati alege? https://www.google.com/maps/@44.4251...7i13312!8i6656

balcaniq liked this post
v_florin está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 12:17 PM   #17243
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10529

Eu chiar în zona aia stau, deci e clar ceea ce aș alege (deși mă tentează foarte mult și un apartament la un etaj mai înalt de lângă IOR). Problema e că în anii când parcelările Vatra Luminoasă și cea de la Alba Iulia Titan au fost concepute populația României era cam 80% rurală. Bucureștiul este capitala întregii țări, nu doar a minusculei clasei de mijloc, și nu poți face întinderi mari de case P+1 dacă vrei să urbanizezi țara.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 01:04 PM   #17244
v_florin
Registered User

v_florin's Avatar

Eu zic ca poti sa urbanizezi tara si cu intinderi mai mari, dar aveam un cizmar care avea un fix cu suprafata cultivabila a tarii...oricum, nu e ca si cum am ceva cu blocurile in sine si imi place si Titan, problema mea e cu stilul in care s-au facut drumurile dintre blocuri.

Avand in vedere ca erau cartiere facute de la 0 in secolul XX, de ce arata ca un layout de ulite medievale?? Nu inteleg de ce s-ar folosi alt sistem decat cel "grid" acolo unde n-au fost drumuri inainte si parcelele sunt stabilite de stat, nu de 500 de mici proprietari ca in cazul Mihai Bravu.
Old July 11th, 2019, 01:10 PM   #17245
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Likes (Received): 1418

Quote:
O glumă extrem de proastă? Care cartier din Bucureștiul vechi oferă nivelul de trai pe care îl oferă azi Titan?

Corect. Dar e important de observat că Titanul a fost construit pe terenuri (în mare parte) goale. Iar unde s-a suprapus cu foste sate, a ieșit tot ceva semi-haotic, sau - cum e la modă să zici despre București - e c l e c t i c.
Exemple:
- rămășițe din satul Cioplea înconjurate de blocuri
- schitul (dreapta) și cimitirul (stânga) catolic Cioplea, cândva aflate pe o culme deasupra satului, pe același drum care azi e fracturat și ascuns în spatele blocurilor (actuala Alee Rm. Sărat)
- Conacul Dudești și Biserica Bulgari, monumente istorice, azi ascunse în spatele blocurilor de pe Pallady
- chiar și casa bucătăresei lui Ceaușescu...
Și multe multe alte exemple.

Se pare că nivelul de trai de care spui tu e mare în zonele în care au avut loc să construiască aerisit - adică nu forțat peste altceva deja existent.
Sigur, există și cazuri în care s-a construit peste câmp și a ieșit o abominație. Vezi cartierul Militari. Sunt mulți factori în joc (inclusiv administrarea ulterioară). Dar cazuri în care să te plimbi cu plăcere pe unde s-au amestecat blocuri 70- sau 80-iste cu case vechi nu cunosc.

My Photography: Facebook Instagram | My Flights

.andy. no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 01:13 PM   #17246
zzuF
Registered User

Likes (Received): 290

AFI Europe, anunț de ultimă oră legat de Casa Radio

https://www.constructiv.ro/2019/07/a...de-casa-radio/

AFI Europe N.V. anunță semnarea pre-contractului de vânzare-cumpărare, cu Plaza Centers N.V., pentru achiziția pachetului de 75% din acțiunile proiectului Casa Radio, la un preț de 60 de milioane de euro.

Dubreu, TracoRomanul, balcaniq liked this post
zzuF no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 01:18 PM   #17247
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by v_florin View Post
Nu inteleg de ce s-ar folosi alt sistem decat cel "grid" acolo unde n-au fost drumuri inainte si parcelele sunt stabilite de stat, nu de 500 de mici proprietari ca in cazul Mihai Bravu.
Sistemul grid nu e cel mai eficient atunci când vrei să încurajezi mersul pe jos/cu transportul în comun - și din acest p.d.v. a cam nimerit-o nea Nicu. A fost foarte în trend cu secolul XXI.
Ideal e să ai drumuri late și drepte pentru a traversa orașul sau zone mari în viteză, iar apoi local - poate contraintuitiv - drumuri întortocheate și înguste. Printre beneficii voi numi doar viteza redusă și atenția sporită a șoferilor.

Până și americanii știu asta, și nu fac grid layout în zonele rezidențiale:

De văzut și:
Why narrow streets are the way of the future
Here’s why narrower streets are safer

Old July 11th, 2019, 01:29 PM   #17248
Gombos
Registered User

Gombos's Avatar

Likes (Received): 946

Quote:
Originally Posted by becalipleaca View Post
La fonduri europene vine Olaf-ul peste tine, la fonduri de la buget vine DNA-ul, in PPP vine chinezul si marca banul, tu iti iei insula pe Dunare, ei isi iau port la Marea Neagra, toata lumea castiga.
apropo, cum iti explici ca Pro TV spala creierele cu o emisiune Romania Te Iubesc despre porturile si investitiile de la Dunare, dar despre podul de la Brăila cea mai mare investitie post-revolutie nu s-a vorbit nimic? s-a vorbit doar la modul negativ si nu s-a aratat decat dezastru, adica nimic bun.

deja pute a ce am spus eu aici, ca se incearca mascarea proiectelor actualului guvern. cum s-a intamplat si cu ​#șîeu, tocmai cand se stia ca se incep lucrarile in zona.

cand era Basescu la conducere, totul era perfect in tara. in plus, Basescu a fost cel mai longeviv ministru al Transporturilor, in total a stat acolo vreo 5-6 ani.

vad ca Rezistentii nu protesteaza ca merge securistul la Bruxelles.
Gombos no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 01:37 PM   #17249
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by Gombos View Post
cand era Basescu la conducere, totul era perfect in tara.
/thread

Old July 11th, 2019, 01:40 PM   #17250
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 7326

Oh boy forumul imi arata ca sunt postari noi pe Projects & Construction, abia astept sa intru si sa vad ce se mai intampla pe santierele din oras!

Quote:
apropo, cum iti explici ca Pro TV spala creierele cu o emisiune Romania Te Iubesc
deja pute a ce am spus eu aici, ca se incearca mascarea proiectelor actualului guvern. cum s-a intamplat si cu ​#șîeu, tocmai cand se stia ca se incep lucrarile in zona.
vad ca Rezistentii nu protesteaza ca merge securistul la Bruxelles.

.andy., becalipleaca, Ionuty, Henry14 liked this post
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 02:17 PM   #17251
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Oh boy forumul imi arata ca sunt postari noi pe Projects & Construction, abia astept sa intru si sa vad ce se mai intampla pe santierele din oras!

nu te mira, doar intra pe threadul catedralei sa vezi acolo off topic )
Old July 11th, 2019, 02:41 PM   #17252
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by Randaal View Post
nu te mira, doar intra pe threadul catedralei sa vezi acolo off topic
Ti-au explicat destui ca offtopicu de acolo e doar in capu' tau de cele mai multe ori.
Nu ma supara neaparat offtopicul, ca e normal sa existe tangente la un thread despre proiecte, da' daca o luam cu Rezistenti, securisti si d-astea e clar care-i destinatia.

becalipleaca, nicksson liked this post
Old July 11th, 2019, 03:06 PM   #17253
v_florin
Registered User

v_florin's Avatar

Quote:
Originally Posted by .andy. View Post
Ideal e să ai drumuri late și drepte pentru a traversa orașul sau zone mari în viteză, iar apoi local - poate contraintuitiv - drumuri întortocheate și înguste.
Absolut de acord cu drumuri inguste, dar de ce intortocheate? Linkurile tale tot doar de ingustime ziceau...tot Manhattan-ul e numa dreptunghiuri, transport public all over the place, de ce ar fi asta un model rau de urmat?
Old July 11th, 2019, 03:48 PM   #17254
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by v_florin View Post
Absolut de acord cu drumuri inguste, dar de ce intortocheate? Linkurile tale tot doar de ingustime ziceau...tot Manhattan-ul e numa dreptunghiuri, transport public all over the place, de ce ar fi asta un model rau de urmat?
Pentru ca vorbim de trafic rezidential, nu in zone de business. Manhattanul a fost proiectat cu totul in alta epoca, cand nu isi imagina nimeni traficul de azi, sau macar ca vor exista vreodata masini. A fost impartit efectiv pe tarlale. In plus, nu a inceput ca sat cu ulite trasate dupa "pisul boului" precum Bucurestiul.

Legat de strazi intortocheate - pe scurt, cu cat vezi un drum mai drept, cu atat esti mai putin atent la eventuale pericole - inclusiv pietoni. Ma indoiesc ca siguranta a fost motivul comunistilor, dar au nimerit-o. Ei probabil doar s-au gandit ca nu conteaza strazile secundare, pentru ca oricum e trafic local, si ala putin.

Alta chestie pe care am uitat sa o mentionez: impartire clara a categoriilor de drumuri si intersectari putine cu drumurile mari. Spre exemplu mi se pare bine gandita portiunea asta din Bd. Camil Ressu, intre Str. L. Rebreanu si Str. Fizicienilor.
Ai un drum principal lat, numai bun pentru tranzitat zona. Daca vrei sa "intri" in zonele rezidentiale adiacente, intri pe arterele secundare (Rebreanu, Fizicienilor), care la randul lor dau in stradute si mai linistite. Daca aveam grid pattern aici, toata ar fi folosit toate strazile ca sa tranziteze zona, nu mai exista o impartire naturala si logica a traficului.

Last edited by .andy.; July 11th, 2019 at 05:19 PM.
Old July 11th, 2019, 03:54 PM   #17255
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
Ti-au explicat destui ca offtopicu de acolo e doar in capu' tau de cele mai multe ori.
Nu ma supara neaparat offtopicul, ca e normal sa existe tangente la un thread despre proiecte, da' daca o luam cu Rezistenti, securisti si d-astea e clar care-i destinatia.
eu zic sa nu fim ipocriti, unii sunt mai subiectivi decat altii.
Old July 11th, 2019, 04:25 PM   #17256
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10529

Mai precis, unora le lipsește complet bunul gust și ajung să susțină construcția unei catedrale cu turle aurite în RO.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

the old rax, nicksson liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 05:08 PM   #17257
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Mai precis, unora le lipsește complet bunul gust și ajung să susțină construcția unei catedrale cu turle aurite în RO.

the old rax liked this post
Old July 11th, 2019, 05:14 PM   #17258
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
diferenta este ca unii sunt obiectivi, si altii sunt super frustrati si partinitori. asta e
Old July 11th, 2019, 05:32 PM   #17259
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 364

Eu vorbeam de altceva decat ati dezvoltat voi aici. Irelevant ca planificarea comunista a fost buna sau proasta, ceea ce vreau sa punctez este ca a existat o planificare.
Daca te uiti pe Google Earth si compari orice imagine 2000 cu 2019 o sa observi ca singurele strazi aparute sunt doar foste strazi agricole asfaltate si fara trotuare, nici o planificare de la 0 cu o logica (fie ea si una proasta)
P.S Ma rog sunt foarte putine exceptii (Baneasa, apoi mai e ala din Vacaresti unde se incearca trasarea unor bulevarde, spatii verzi)
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2019, 09:22 PM   #17260
.andy.
Registered User

.andy.'s Avatar

De acord cu tine. Însă este de observat și faptul că, în general, cartierele planificate de la început - teoretic perfecte, cu drumuri late, benzi de biciclete, etc. - rămân muuuult timp pustii. Am văzut asta de la București la Malmo și de la Madrid la Dubai. Asta pentru că ceea ce vedem noi aici - cu străzi agricole asfaltate, etc. - se numește creștere organică. Că e bine sau rău e altă discuție...
E clar că e bine să planifici din timp (vara sanie, iarna car), dar la noi... e pe "lasă bossultane că merge, numa să fie gata repede". Se mai fac pe ici, pe colo PUZuri pentru zonele mărginașe ale Bucureștiului. Dar câte ajung să fie respectate..?

P.S. Că vorbeam de tăiat în carne vie mai sus. Istoria aș respecta-o așa cum e. Dar prin așa ceva aș tăia în carne vie pentru bulevarde fără nicio jenă.

v_florin, balcaniq, tazzmaniadodo liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
bucharest, romania, ro_bucharest, ro_muntenia

Thread Tools

Posting Rules