[LK 273] Wrocław - Zielona Góra - Szczecin (Nadodrzanka, CE-59) - Page 102 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 23rd, 2014, 02:36 PM   #2021
xzielak
Registered User

Likes (Received): 824

Owszem zachowuje się jak typowy Polaczek (przez duże P), w końcu jestem nim i nie wstydzę tego - taka jest rasa słowiańska i tyle

Kolei, to nie zabawka PICO, że dziś puszczam pociąg, a jutro z dnia na dzień zlikwiduje, w Polsce jako jedynym kraju w Europie gdzie rozkład się zmienia co 2-3 miesiące. Więc jeszcze raz zapytam się, na co komu ten Uznam z takim czasem przejazdu? i lada dzień po prostu go zlikwidują, to ma być stabilna oferta? Gdzie jest dniowy skład TLK Czcibór rel. Głogów - Świnoujście gdzie naprawdę było ciężko znaleźć miejsce siedzące (w sezonie) w środku tygodnia.

Sprawdzone pociągi likwidujemy, kilka lat temu na infokolej napisałem - nie rusza się sprawdzonego produktu, w moim przypadku Ślązaka, zaczęto nim kombinować od rozdzielenia składu we Wrocławiu, bo infobzdet zażyczył wraz ze zwiącholami składzik do Zgorzelca. Był szum, bunt i odejście pasażerów od kolei z części Zielonogórskiej i co z tego mamy dziś? Że do Zielonej Góry, ani do Zgorzelca nie kursuje Ślązak. Przez 30 lat kursował bez zmian poza drobną korektą godzin, wystarczyło 3 lata żeby dobić.

Osobiście wolałbym przemyślaną ofertę wraz z promocjami i w jakiś sposób nagłaśniany.

Jedyną szanse na rozwój połączeń na Odrzance widzę po remoncie linii 289 Legnica - Rudna Gwizdanów jeżeli chodzi o TLK. Ślązaka chętnie bym wydłużył do Gorzowa Wlkp, bez zmian czoła dojedzie, ale Ślązaka po prostu nie ma.

P.S. MIDONN - skorzystasz z muchowoza TLK Uznam? Jeżeli tak, to ile razy, jak jesteś takim zwolennikiem/obrońcą.

Ja osobiście z TLK Ślązaka skorzystałem raz (w drugi dzień świąt) i nie płaczę za nim, ale tak się nie robi z RJ dziś jedziesz pociągiem do celu, a jutro koniem wracasz, albo czekasz łaskawie na TLK Uznam. Spójrz na wyniki PKP IC, rok zaczęli fatalnie, co jest przyczyną? Remonty? EEee chyba nie, pamiętam jak rozkopali E-30 Opole - Wrocław i było zdecydowanie więcej połączeń i jakoś się dało.

[email protected] liked this post
xzielak no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 23rd, 2014, 03:20 PM   #2022
Gagusiek
Registered User

Likes (Received): 689

xzielak dobrze gada. Uznam który rzadko sie zatrzymuje to nie oferta . W pociiągu beda pustki a pozniej Miniisterstwo stwierdzi ze jezdzilo 20-40 osób i go uwali.

Najbardziej mnie martwi to że Odrzanka z roku na rok jest w lepszym stanie a pociagów ubywa . Mielismy Karmazyna , Pioniera i brakuje nam tego połączeń tylko w taryfie IR . Ja bynajmiej sie dziwie czemu PR nie kwapią sie do puszczenia IR tutaj np Galicję
Gagusiek no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2014, 07:39 PM   #2023
kysiek666
Fotorelator kolejowy

kysiek666's Avatar

Likes (Received): 4843

Quote:
Originally Posted by xzielak View Post
Sprawdzone pociągi likwidujemy, kilka lat temu na infokolej napisałem - nie rusza się sprawdzonego produktu, w moim przypadku Ślązaka. Przez 30 lat kursował bez zmian poza drobną korektą godzin, wystarczyło 3 lata żeby dobić.

Jedyną szanse na rozwój połączeń na Odrzance widzę po remoncie linii 289 Legnica - Rudna Gwizdanów jeżeli chodzi o TLK. Ślązaka chętnie bym wydłużył do Gorzowa Wlkp, bez zmian czoła dojedzie, ale Ślązaka po prostu nie ma.

Remonty? EEee chyba nie, pamiętam jak rozkopali E-30 Opole - Wrocław i było zdecydowanie więcej połączeń i jakoś się dało.
Zawarłeś tutaj kilka mądrych stwierdzeń dlatego postanowiłem je wyróżnić. Ale z tym kursowaniem Ślązaka od Gorzowa to nie będzie takie proste. Po pierwsze to z Zielonej Góry odjeżdżał on wcześnie rano więc z Gorzowa jechałby jako pociąg nocny, jeżeli miałby kursować przez Kostrzyn to oprócz zmiany trakcji zachodzi konieczność przeciągnięcia składu na górne perony gdy jedzie do Gorzowa, a na dolne jak jedzie w kierunku Zielonej Góry. Na normalnych kolejach się da w Polsce będzie zaraz 100 argumentów na nie.

Polska to jedyny kraj, w którym kierowcy myślą, że gdy pociąg zwalnia przed przejazdem - to oni mają pierwszeństwo
kysiek666 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 23rd, 2014, 08:57 PM   #2024
kruczek44
Registered User

Likes (Received): 756

A po co przez Kostrzyn? W ZG albo lepiej w Zbąszynku podpinasz spalinkę (tą z unijnej dotacji) i jedziesz szybko bez zmiany czoła do GW. Ale to Polska se ne da... A byłoby to atrakcyjne połączenie np. Gorzów Wlkp.-Wrocław. Ale godziny musiałby mieć inne niż śp. Ślązak...

polischmen liked this post
kruczek44 no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2014, 11:06 PM   #2025
kysiek666
Fotorelator kolejowy

kysiek666's Avatar

Racja nie wziąłem tego wariantu pod uwagę Z drugiej strony jakby Ślązak jeździł w godzinach jak za starych dobrych czasów tj koło 6.00 rano z Zielonej to z Gorzowa musiałby jechać przed 4.00 rano.

Polska to jedyny kraj, w którym kierowcy myślą, że gdy pociąg zwalnia przed przejazdem - to oni mają pierwszeństwo
Old March 24th, 2014, 12:39 AM   #2026
polischmen
Registered User

polischmen's Avatar

Likes (Received): 872

Jak to mówi stare Polskie porzekadło - lepszy rydz niż nic
polischmen no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 05:28 AM   #2027
MIDONN
Registered User

Likes (Received): 37

Xzielak, pewnie że skorzystam z Uznama, podejrzewam że niejednokrotnie. Może któregoś dnia pojedziemy razem do Szczecina i spowrotem w obecności niepasteryzowanego z Witnicy Jestem zwolennikiem wszystkiego co dobre dla regionu, a TLK "Uznam" uznaję za dobry, bo kieruję się prostą myślą: definitywnie lepszy jest ten Uznam aniżeli monopolistyczna kiblomania Wrocław - Zielona Góra. Jednakże Ślązak mógłby nadal jeździć - solidny fundamet Odrzanki w zakresie połączeń dalekobieżnych, no ale opinia o niskiej frekwencji nie była wyssana z palca.
Zaraz po grudniowych świętach skorzystałem ze Ślązaka i frekwencja faktycznie sięgała ok. 30 osób. Żyjemy dalej i czekamy na przetrasowanie EC Wawel o którym ministerstwo wspomina.

Uznam niekoniecznie będzie muchowozem jak ma to miejsce przy aktualnej trasie przez Ostrów (tam pociągi jadą gęsiego jeden za drugim). Z Wrocławia będzie to jedyny nocny pociąg do Szczecina i Świnoujścia poza wakacjami. Teoretycznie większość przedziałów powinni zapełnić panowie robotnicy pracujący w delegacjach jak i schorowana starszyzna udająca się do sanatoriów. Dlaczego większość tak sceptycznie podchodzi do tego pociągu? Zielonogórski PKS uruchamia nocne pospieszne relacje autobusowe, podobno cechuje je dobra frekwencja.

Poza sezonem Uznam we Wrocławiu zamelduje się przed 7 rano w soboty i poniedziałki, więc dodatkowo liczę na garść studentów i odrobinę cywili załatwiających sprawy urzędowe w stolicy województwa.
MIDONN no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 11:36 AM   #2028
Brutus46
Registered User

Likes (Received): 1277

Ależ oczywiście że opinia o rzekomej niskiej frekwencji w Ślązaku była wyssana z palca, a jedynym argumentem za likwidacją tego pociągu są te cudowne wagoniki co mają zakaz wyjazdu poza jedyne i słuszne trasy Wrocław-Przemyśl i Szczecin-Wrocław.

Jak już wspomniałem, wieczornym Ślązakiem jeździłem na odc. Wrocław-Brzeg Dolny dwa razy w tygodniu - w środy i w niedziele. Czasem we wtorki. Za każdym razem liczyłem frekwencję - we wtorki i środy, czyli w środku tygodnia na odc. Wrocław-Brzeg Dolny nie widziałem mniej niż 70-80 osób. W niedziele (jak to pod koniec weekendu bywa) oczywiście więcej, nawet ze 100 pasażerów można było zliczyć. Można zatem stwierdzić że Ślązak trzymał na "naszym" odcinku średnią TLK-ową.
Na powtwierdzenie moich słów :

https://www.youtube.com/watch?v=wBd5Evu14wc - TLK Ślązak do Zielonej Góry, zestawieniem jest najgorszy złom jaki się tylko walał po przemyskich bocznicach.

https://www.youtube.com/watch?v=4AmIBY_XGJU - Nowy cudowny tzw "Ślązak", czyli nowotwór kolejowy w wersji Wrocław-Przemyśl. Na zmodernizowanych wagonach. Pierwszy raz od wielu lat okazało się że Ślązak może mieć wagon barowy i być chlubą kolei. A że zamiast pracować i jechać do Zielonej Góry, to stoi i gnije na wrocławskiej bocznicy - sorry memory, ale odrzanka nie jest jedyną i słuszną trasą.

Warto też zauważyć że od 9 marca jeździ w godzinach Ślązaka TLK Przemysław rel. Wrocław-Poznań (oczywiście na cudownych wagonikach, razem z barem). Jest on rozkomunikowany jak tylko się da z tym nowotworem, tak zwanym "Ślązakiem" rel. Przemyśl-Wrocław. Frekwencja w "poznaniaku" jest w wysokości ok. 20 pasażerów na wyjeździe z Wrocławia. No ale dla PKP IC są równi i równiejsi.

Zresztą w modernizacji jest kolejna partia 150 wagonów, które mają być przeznaczone także na pociągi nocne, więc Uznam długo nie pojeździ. I powiem, że nie będę płakał po tym cudaku. Mikole może twierdzą że Uznam przerwie hegemonię kibli, klimatyczna nocna długa rzeźnia i takie tam. Owszem, mnie tez się kible nie podobają, szczególnie że dyspozytorzy PR Zielona Góra (przepraszam za demagogię) ale chyba tylko z czystej złośliwości wypuszczają tak często plastiki na relacje Rzepin-Wrocław czy Zielona Góra-Szczecin.

Szkopuł w tym że z tych kibli korzystają tłumy ludzi, w odróżnieniu od nocnego wynalazku, przejeżdżającego przez naszą linię dwa razy w tygodniu, w środku nocy, z czasem przejazdu z Przemyśla do Świnoujścia 20,5 godziny, który normalnym ludziom z naszej linii po prostu się nie przysłuży zbytnio. No ale skoro niektórzy uważają że pociąg jadący od 30 lat, w mniej więcej niezmienionych godzinach jest be, a rzeźnia jadąca w środku nocy, która najprawdopodobniej niedługo zostanie i tak przetrasowana na jedyną i słuszną trasę (jak dojdzie te 150 cudownych wagoników) jest cacy, to więcej nie mam pytań.

Last edited by Brutus46; March 24th, 2014 at 11:43 AM.
Brutus46 no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 01:03 PM   #2029
kysiek666
Fotorelator kolejowy

kysiek666's Avatar

Może wieczorne kursy Ślązaka cieszyły się dobrą frekwencją, ale ponoć rano jeździło niewielu pasażerów. Nie zmienia to faktu, że widocznie pora odjazdu w tym rozkładzie to była pomyłka i w ramach korekty rozkładu powinni byli przesunąć odjazd o godzinę później i myślę, że frekwencja uległaby zwiększeniu.

Old March 24th, 2014, 02:25 PM   #2030
Gagusiek
Registered User

Likes (Received): 689

Musimy chyba się pogodzić że nie jesteśmy w żaden sposób konkurencją dla linii przez Poznań . Przykład Oborniki Śląskie (liczba ludności 8 826) i każda TLK -a jadąca przez to Miasto ma postój , natomiast ,,nasz " przyszły TLK Uznam nie ma postoju np w Wołowie (liczba ludności 12 600 ) więć czym się kierują planiści z IC to ja nie rozumiem . Pod każdym względem Odrzanka spychana na bok
Gagusiek no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 02:47 PM   #2031
macieks18
Registered User

macieks18's Avatar

Likes (Received): 361

Quote:
Originally Posted by Brutus46 View Post
Warto też zauważyć że od 9 marca jeździ w godzinach Ślązaka TLK Przemysław rel. Wrocław-Poznań (oczywiście na cudownych wagonikach, razem z barem). Jest on rozkomunikowany jak tylko się da z tym nowotworem, tak zwanym "Ślązakiem" rel. Przemyśl-Wrocław. Frekwencja w "poznaniaku" jest w wysokości ok. 20 pasażerów na wyjeździe z Wrocławia. No ale dla PKP IC są równi i równiejsi.
Witam, rozumiem twoje zażenowanie faktem że wasza trasa jest zaniedbywana pod względem infrasktruktury jak i połączeń szczególnie spólki IC. Jednakże, proszę nie szerz wyssanych z placa informacji o trasie Wrocław-Poznań. Mimo remontów tam prowadzonych jest ona jedna z bardziej "zaludnionych" tras, nie tylko w niedziele i piątek ale w przeciągu całego tygodnia i roku. Jestem Poznianiakiem i osobiśćie jechałem wiele razy Przemysławem (którego frekwencje szacujesz na 20 osób) i jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się siedzieć w przedziale z mniej niz 4-5 osobami, powiem więcej, często ludzie muszą stać na korytarzu. Jest to ostatnio ICek z Wrocławia do Poznania w ciągu dnia dlatego zawsze jest w nim spora frekwencja. Podsumowując, nie zgadzam się ani trochę z tym komentarzem wiejącym trochę ukrytą zazdrościa.
macieks18 no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 03:00 PM   #2032
jubikej
Registered User

Likes (Received): 501

Quote:
Originally Posted by Gagusiek View Post
Musimy chyba się pogodzić że nie jesteśmy w żaden sposób konkurencją dla linii przez Poznań . Przykład Oborniki Śląskie (liczba ludności 8 826) i każda TLK -a jadąca przez to Miasto ma postój , natomiast ,,nasz " przyszły TLK Uznam nie ma postoju np w Wołowie (liczba ludności 12 600 ) więć czym się kierują planiści z IC to ja nie rozumiem . Pod każdym względem Odrzanka spychana na bok
a po co sezonowiec w środku trasy, w godzinach nocnych ma się zatrzymywać w małych miejscowościach? ja nie widze tu nic nielogicznego
jubikej no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 03:07 PM   #2033
Brutus46
Registered User

macieks18, Ty masz na myśli starego Przemysława z Krakowa do Pozanania, który jeździł w ubiegłym RJ, czy to barachło rel. Wrocław-Poznań, w jedną stronę jeżdżące w tym RJ o 20:13 z Wrocławia, rozkomunikowane jak tylko się da z tzw. "Ślązakiem" z Przemyśla? Bo jeśli masz na myśli tego "nowego" Przemysława, to informuję że ten pociąg jeździ dopiero od 9 marca br, więc najprawdopodobniej nie jechałeś nim zbyt wiele razy.
Old March 24th, 2014, 03:31 PM   #2034
macieks18
Registered User

macieks18's Avatar

Likes (Received): 361

W sumie to o tym i o tym. Tak jak mówiłem E59 Wrocław - Poznań produkuje spory potok pasażerów mimo ciągłego remontu tej trasy
macieks18 no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 03:53 PM   #2035
Brutus46
Registered User

Po prostu z obserwacji można wywnioskować że Przemysław Wrocław-Poznań jest muchowozem, a nie że E59 jest linią bez potencjału. Nie przeczę że w Krakowiance czy Kamieńczyku jest wysoka frekwencja. Szkopuł w tym że również na trasie Wrocław-Zielona Góra też jeździ dużo ludzi, mimo niskiej szlakowej i faktu iż Oddział Lubuski Przewozów Regionalnych robi wszystko co w swojej mocy, aby zoptymalizować liczbę pasażerów w pociągach REGIO.

Problem w tym że w Polsce są linie "jedyne i słuszne" oraz "dziadostwo gdzie nie chcemy jeździć choćby nawet byli pasażerowie". Czy komuś by przeszkadzało, gdyby do projektu modernizacji 219 wagonów na trasę Przemyśl-Szczecin, ktoś dopisał "możliwość drobnych odchyłek (powiedzmy do 200 km) od trasy podstawowej" ? Wtedy wagony "ślązakowe" by mogły bez problemu dojeżdżać do Zielonej Góry, zamiast gnić na grupie we Wrocławiu. Teraz dopiero wyszło na jaw że jedyną przyczyną "dziadowskiego" zestawienia Ślązaka była Zielona Góra! To Zielona Góra była dotąd jedynym problemem Ślązaka! Ale jak już nie jeździmy po tych zadupiach lecz jedyną i słuszną magistralą E30, to nagle cudownie okazało się że pociąg może mieć porządny skład i wagon barowy !

A bilet rewelacyjny/relacyjny to dlaczego zawsze obowiązywał tylko i wyłącznie od Przemyśla do Wrocławia, zaś pasażerowie choćby z Brzegu Dolnego (30 km za Wrocławiem) musieli płacić pełną cenę?
Po prostu pewne linie są faworyzowane, a odrzanka stanowczo takim szlakiem nie jest. Tutaj Przewozy Regionalne (szczególnie Oddział Lubuski) robią wszystko żeby zoptymalizować liczbę pasażerów. PKP Intercity już zoptymalizowało pasażerów, zaś oferta pasażerska mimo poprawiającego sie stanu technicznego schodzi na psy. I tyle w temacie, bo już zaczynamy za bardzo schodzić.

sebastianzb liked this post

Last edited by Brutus46; March 24th, 2014 at 05:23 PM.
Old March 24th, 2014, 04:16 PM   #2036
mateuuu
td2.info.pl <- zapraszam

mateuuu's Avatar

Likes (Received): 770

Widzialem Przemyslawa w relacji Wroclaw-Poznan chyba juz z 10 razy od 8 marca i jeszcze ani razu nie jechal na nowych wagonach a i frewkencja nigdy nie byla mniejsza niz 30-40% oprocz sobotnich wieczorow.
mateuuu no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 05:20 PM   #2037
Brutus46
Registered User

Może skład Przemysława pomylił mi z wagonami od Ślązaka z Przemyśla? Jeśli tak, to oczywiście wycofuję się z wcześniejszych słów o niskiej frekwencji w tym pociągu. W każdym bądź razie, sam przyznasz że rozkomunikowanie Ślązaka i Przemysława jest patologią, zaś przy dobrym skomunikowaniu frekwencja w "Przemku" mogłaby być dużo wyższa.

Przepraszam że nie w temacie, po prostu skorygowałem błędne informacje z wczesniejszego postu. Myślę że wyjaśniliśmy nieścisłość.

Last edited by Brutus46; March 24th, 2014 at 05:27 PM.
Old March 24th, 2014, 05:46 PM   #2038
Pionier27
Registered User

Likes (Received): 34

Trudno sie nie zgodzić z kolegą Brutus46. Dlatego może warto się zastanowić nad wprowadzeniem zagranicznej konkurencji. Jeżeli PIC dalej będzie miał monopol to nic sie nie zmieni. Pozostaną jedynie słuszne linie.
Pionier27 no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 06:31 PM   #2039
dkzg
Trybunał Stanu

dkzg's Avatar

Likes (Received): 38139

Sęk w tym, że zagraniczna konkurencja też będzie chciała jeździć tylko po głównych i jedynie słusznych liniach. Chyba, że masz na myśli scenariusz, w którym PIC zostanie z nich wypchnięty i w akcie desperacji będzie szukał dochodów na pozostałych szlakach.
dkzg no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2014, 06:42 PM   #2040
Pionier27
Registered User

Likes (Received): 34

No wiadomo że zaczyna sie od tych najbardziej kasiastych szlaków. Niemniej jak pokazuje ekonomia najlepiej klientowi zawsze służyła konkurencja sprzedawców. Teraz markety wchodzą nawet do małych miast. Tak by było i z koleją. Kasa kasa kasa
Pionier27 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
dolnośląskie, głogów, kostrzyn, lubuskie, szczecin, wrocław, zachodniopomorskie, zielona góra

Thread Tools

Posting Rules