Public Transport - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 1st, 2012, 04:38 PM   #1
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Likes (Received): 933

Public Transport

Aici vor avea loc discutiile referitoare la transportul in comun din municipiul Craiova.

Site-ul Regiei Autonome de Transport Craiova: http://www.rat-craiova.ro/.

Ce se mai aude cu cele 50 de autobuze noi pe care le-a achizitionat Olguta?

Last edited by Cosmin; April 9th, 2013 at 12:21 AM.
alleks no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 1st, 2012, 07:21 PM   #2
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

Likes (Received): 2234

In articolul de acum 1-2 luni LOV zicea ca in decembrie sau cel tarziu in primavara lui 2013.
Modelul testat a fost acesta:

Un asemenea autobuz de 12 m lungime, cu trei uşi şi toate celelalte dotări, are o capacitate de circa 100 de călători, din care 40 pe scaune, şi costă între 150.000 şi 200.000 de euro.

150.000 x 50 = 7.5 mil euro
zippo. no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 07:39 PM   #3
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Pret de.. autobuz . Pe langa confortul++++ pe care-l aduce fata de conservele noastre ruginite, arata si foarte bine, imi place. Astfel suntem incurajati sa mai renuntam si noi la masini.
Sponsored Links
Advertisement

Old October 1st, 2012, 07:50 PM   #4
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

Quote:
Originally Posted by alleks View Post
Pret de.. autobuz . Pe langa confortul++++ pe care-l aduce fata de conservele noastre ruginite, arata si foarte bine, imi place. Astfel suntem incurajati sa mai renuntam si noi la masini.
Da dar pentru linii expres (E1) sunt necesare autobuze de capaciate mai mare cred ca unele cu articulatie ar fi perfect ( cum sunt cele din TM)
Old October 1st, 2012, 08:16 PM   #5
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Din cauza lipsei de civilizatie, educatie, sapun si orice, am evitat transportul in comun in Craiova. Dar cu toate astea, exceptand diminetile cand intr-adevar este cam aglomerat (iar autobuzele vin cam la 15 minute, daca-mi aduc bine aminte), tind sa zic ca in restul zilei, e mai lejer. Vorbesc de E1, E2. Ideea e ca nu stiu daca erau chiar necesare autobuze cu articulatie. Poate s-a luat in calcul si diferenta de pret, rentabilitate etc.

Sau poate prefera metoda controlorului plasat in autobuz, caz in care se face destul loc.
Old October 2nd, 2012, 03:23 PM   #6
Cosmin5
Registered User

Likes (Received): 1155

Informatiile de mai sus luate de pe site nu prea sunt de actualitate. Nici traseele nu mai sunt aceleasi, multe dintre autobuze o ia pe stradute inguste printre case ca sa ocoleasca centrul care este inchis si nici autobuzele. RAT nu mai are nici Rocar de Simon si nici Ikarus-uri, fiind casate demult. Au inceput sa taie si din TemSA-urile alea mici, care au rezistat destul de bine la cat de torturate au fost. . Este greu pentru cine este strain de oras sa se descurce in momentul actual cu transportul public, de aceea nu recomand sa va bazati pe site si pe harta care este acolo. Cat despre cele 50 de autobuze sper sa nu fie marca Otokar, s-a dovedit ca nu sunt de o calitate prea stralucita produsele turcesti, plus ca pretul asta (150.000€/buc) este umflat rau, mai pun 20 maxim 30 de mii € si cumpara ceva superior calitativ, ceva Mercedes/Man/Solaris, eventual Roman, ca sunt ale noastre. Sper sa nu vina si de data asta Mazare sa-i dea exemplul olgutei cu autobuzele lui de la Constanta, importate din Belarus, care desi multe dintre ele nu au nici 10 ani, arata rau si unele au luat foc. . O sa incerc eu sa surprind cateva imagini cu transportul public.
Cosmin5 no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 04:01 PM   #7
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Ok atunci, am sters informatiile din primul post. Multumim pentru interventie si asteptam pozele.
Old October 2nd, 2012, 07:49 PM   #8
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

Autobuzele MAN SL 223 Lion's City - trasee 6 / 9/ E1* ( pentru un Man Lion's city au platit 180.000 euro)

*pe E1 circula si modele mai vechi Man/Mercedes O 405 N

Traseul 24 , BMC Probus

Last edited by zippo.; October 2nd, 2012 at 07:56 PM.
Old October 10th, 2012, 05:59 PM   #9
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Traseul autobuzului 20 va avea altă frecvenţă de circulaţie

Quote:
Regia Autonomă de Transport (R.A.T.) Craiova a anunţat, astăzi, că traseul 20, care s-a prelungit de la 1 octombrie până la Spitalul Nr.1, atât în zilele lucratoare cât şi în zilele nelucratoare, va avea începând cu data de 15octombrie altă frecvenţă de circulaţie.

Astfel, în zilele lucrătoare

va circula între orele 6.00 – 09.00 şi 12.00 – 17.00 la un interval de 30 minute şi între orele 09.00 – 12.00 şi 17.00 – 21.00 va circula cu la un interval de 60 minute. În zilele nelucrătoare, autobuzul 20 va circula între orele 09.00 - 21.00 la un interval de 60 de minute.
via lupamea.ro
Old October 19th, 2012, 01:20 AM   #10
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Modificări ale traseelor RAT Craiova de Zilele Municipiului
Old October 21st, 2012, 01:17 PM   #11
AndreiB
Registered User

AndreiB's Avatar

Likes (Received): 1898

Ce se mai aude de reabilitarea tramvaiului in Craiova?
Old October 21st, 2012, 04:14 PM   #12
Cosmin5
Registered User

Quote:
Originally Posted by AndreiB View Post
Ce se mai aude de reabilitarea tramvaiului in Craiova?
Proiectul a fost depus de vechiul primar, a fost aprobat, a venit noua primarita care l-a retras, pentru a-l depune din nou modificat. Vrea sa desfiinteze scuarul dintre sine, sa le uneasca si sa le transformee in green-track, sa castige inca o banda pentru auto. Plus ca mai vrea sa ataseze inca un proiect legat de fluidizarea circulatiei, probabil unda verde sau sistemul prin care vatmanul schimba semafoarele pentru a facilita transportul public. Ideea este buna dar tare frica imi este ca si tramvaiul nostru va avea soarta celui de la Constanta, caci doamna primar l-a oferit de mai multe ori drept exemplu pe omologul ei din orasul de la malul marii. De asemenea, si daca s-ar realiza toate astea, ar trebui schimbat sau macar adaptat/reparat parcul de tramvaie, actualele fiind atat de vechi/defecte/carpite incat au "scapari" de ulei si alte substante din instalatii si lasa in urma lor si mai ales in statii tot felul de pete. Iti dai seama ca gazonul ala s-ar usca imediat iar pamantul ar fi poluat deci compromis... arunca un ochi in articolul asta.

http://www.gds.ro/Actualitate/2012-0...e+spatiu+verde
Old October 21st, 2012, 05:25 PM   #13
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Ar fi prea tare sa avem green track. Dar in articolul din gds nu se spune nimic de asa ceva, din contra. Se vorbeste de desfiintarea spatiului verde.
Old October 21st, 2012, 11:11 PM   #14
Cosmin5
Registered User

Nu mai gasesc articolul in care se preciza clar ca e vorba de green-track. Cred ca era scris in Gazeta de Sud, dar mai nou a fost limitat numarul de articole pe care le poti accesa gratuit, si nu mai pot rasfoi in voie articolele lor.
Old October 21st, 2012, 11:46 PM   #15
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Cum sa nu. Iei linkul pe care vrei sa-l citesti si il deschizi in chrome cu incognito window, sau in firefox cu private browsing (tools -> start private browsing). Sau in Opera cu serviciul lor, oricum s-ar numi.

Ultimul lucru de care mai era nevoie pe gds, abonamente platite pentru continutul ala scris deseori cu picioarele. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca le cer oltenilor sa plateasca pentru un serviciu online, lol.
Old October 22nd, 2012, 08:12 AM   #16
ValsiSRO
Love is in the air

ValsiSRO's Avatar

Likes (Received): 600

hai sa fim seriosi ... alea nu sunt restrictii :P pur si simplu intrii cu orice browser si dai disable la cookie pt site-ul ala .... ca sa fiu sincer GDS incalca legile europene prinvind intimitatea utilizatorului deoarece iti incarca cooki-uri in pc-ul tau fara ca tu sa dai accept in prealabil.

in legatura cu tramvaiul, cred ca ar fi o idee buna sa il faca mai repede ca arata ca dupa timpul comunismului
ValsiSRO no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2012, 10:11 AM   #17
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

RAT Craiova: Autobuz şi tramvai gratis de Zilele Craiovei
Quote:
RAT Craiova anunta publicul calator ca la solicitarea Primariei Municipiului Craiova, cu ocazia Zilelor Municipiului Craiovei, pune la dispozitia calatorilor un autobuz si un tramvai in perioada 25.10 2012 – 28.10.2012, cu titlu gratuit pentru toti cei care vor sa participe la manifestarile organizate cu acest prilej.Acestea vor circula pe urmatoarele rute si dupa urmatorul program :

1. Autobuzul cu nr.inventar 501 va circula pe ruta Gara – bd.Carol – Calea Bucuresti – str.Fratii Golesti – str.A.I.Cuza – str.C.Radulescu Motru – str.Sf.Apostoli – str.Ulmului – str.Gen.Dragalina – str.Bujorului – str.Aries – str.E.Carada – str.C.D.Fortunescu – str.S.Barnutiu – Calea Unirii – str.M.Sorescu – bd.1Mai – Parcul Romanescu si retur
Program de circulatie – intre orele 9.00 – 17.00 cu plecari la ,,fix’’ de la Gara si la ,, si jumatate’’ de la Parcul Romanescu.

2..Tramvaiul cu nr.inventar 106 va circula pe ruta Peco Severinului – Universitate – Pasaj Electro si retur
Program de circulatie – intre orele 9.00 – 17.00 cu plecare la ,, fix ’’ de la Peco Severinului si la ,, si jumatate ’’ de la Pasaj Electro.
Old October 28th, 2012, 11:09 AM   #18
Goldmund
BANNED

Goldmund's Avatar

Likes (Received): 546

http://www.google.de/imgres?um=1&hl=...9,r:1,s:0,i:72

Sa inteleg ca multi nu vor tramvai in Craiova?
Goldmund no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2012, 11:41 AM   #19
Cosmin5
Registered User

Ii venise lui Solomon intr-un timp sa-l scoata, dar cel mai probabil pentru a monta troleu in loc... lucru care nu prea e de dorit pe un bulevard mare si aglomerat. Singurii care nu si-ar dori tramvai sunt locuitorii de pe strazile pe care le strabate tramvaiul, din cauza vibratiilor, lucru ce se va remedia odata cu inlocuirea caii de rulare. Adevarul este ca linia veche da mari batai de cap oamenilor care locuiesc aproape de tramvai. In Universitate de exemplu tremura geamurile si vibreaza bancile cand trece tramvaiul, care la ore de varf trece la 5-6 minute. Nici pentru calatori nu este o foarte mare placere sa circule cu el acum pentru ca nu poti sa ai o discutie cu cineva din cauza zgomotului. Dar toate astea vor deveni istorie odata cu montarea noii linii. Linia este deformata si valurita iar in unele locuri are parti care sunt mai jos decat carosabilul si face ca tramvaiul sa se balanseze foarte urat. Motivul pentru care linia este atat de deteriorata cred ca este legat de calitatea slaba, tehnologia veche, iata o portiune unde linia era ingropata in piatra cubica.
Old November 6th, 2012, 11:28 PM   #20
zippo.
Registered User

zippo.'s Avatar

Primăria Craiova: Abonamente de transport pentru persoanele cu handicap
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags