Public Transport - Page 55 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > South–West Region > Craiova Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 8th, 2019, 08:25 PM   #1081
hit_man_dany_el
Registered User

hit_man_dany_el's Avatar

Likes (Received): 869

Pun pariu ca o sa fie ceva de prost gust si nu foarte eficient, ca si statiile de autobuz.
Nu pot sa faca si ei ceva original sa avem si noi o identitate la ceva. Scump prost si fara ..stil.. Sper totusi ca o sa scapam in curand de ștampila asta.
hit_man_dany_el no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 22nd, 2019, 02:41 PM   #1082
alexredx
Registered User

Likes (Received): 92

Nenea Genoiu a pus primele poze cu cateva din noile autobuzele BMC Procity care vor circula in Banie si care sunt in curs de asamblare. O parte din ele sunt deja gata, fiind pregatite sa plece catre tara.
Primele 25 ar trebui sa ajunga prin decembrie, urmand ca restul de 13 sa vina in februarie.

adymartianul, Dubreu, andreyn liked this post

Last edited by alexredx; November 22nd, 2019 at 02:59 PM.
alexredx no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2019, 02:53 PM   #1083
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 4230

Naspa ca nu au pastrat si ei o schema de vopsire. Probabil faptul ca Solaris-urile au fost albe ca MAN-urile a fost o intamplare.
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 22nd, 2019, 05:23 PM   #1084
alexredx
Registered User

Schema alb-albastru ar fi trebuit sa fie pe toate mijloacele de transport ale RAT-ului. Cine stie, poate s-or gandi acum sa revopseasca Solaris-urile si restu de autobuze in schema in care vor veni BMC-urile ))

Totodata, pe ordinea de zi, a fost anulata (pentru a doua oara!!) licitatia pt tramvaie noi, cu 11 zile inainte de deadline-ul pt depunerea ofertelor. Eu nu mai inteleg nimic.. la ce au mai semnat contract de finantare daca tot anuleaza licitatia?
Old November 22nd, 2019, 05:44 PM   #1085
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Incredibil
Old November 23rd, 2019, 01:41 PM   #1086
maga998
Registered User

maga998's Avatar

Likes (Received): 1350

ROCAR-urile sa traiasca! ca pe astea le vom avea si peste 100 de ani ! si basculanta aia, stiti voi care

andreyn liked this post
maga998 no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2019, 05:12 PM   #1087
alexredx
Registered User

Basculanta.. sa fim seriosi, ca Raba nu-i niciun alt camion. Efectiv refuza sa moara )
In schimb, ROCAR-urile nu cred ca vor mai circula dupa ce vor baga BMC-urile pe traseu. Au mai ramas 8 care mai circula pe vreo 3 trasee.
Old November 25th, 2019, 10:28 AM   #1088
florian13pfa
Registered User

Likes (Received): 397

Quote:
Originally Posted by alexredx View Post
Totodata, pe ordinea de zi, a fost anulata (pentru a doua oara!!) licitatia pt tramvaie noi, cu 11 zile inainte de deadline-ul pt depunerea ofertelor. Eu nu mai inteleg nimic.. la ce au mai semnat contract de finantare daca tot anuleaza licitatia?
Aveti o minuta a sedintei sau ceva document oficial? Eu nu am gasit pe net nimic despre o noua anulare.
florian13pfa no está en línea   Reply With Quote
Old November 25th, 2019, 03:20 PM   #1089
alexredx
Registered User

Este mentionat acest lucru la licitatia de pe SEAP:

http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub...view/100076107

florian13pfa liked this post
Old November 25th, 2019, 11:27 PM   #1090
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Likes (Received): 1090

La motive este trecut:
Abateri grave de la prevederile legislative afecteaza procedura de atribuire sau este imposibila incheierea contractului. In conformitate cu dispozițiile art. 153 din Legea nr. 98/2016 coroborat cu art. 55 alin 2 lit. b din HG nr.395/2016 ” si art.211 lit.b) si art.212 alin.1 lit.c) si alin.2 din Legea nr.98/2016

Art 153 din lege specifica regulile de prelungire a procedurii in cazul in care sunt solicitari de clarificari.

Art 55 alin (2) din HG (Norme metodologice) spune ca daca apar modificari substantiale in urma solicitarilor de clarificari, modificari care afecteaza criteriile de calificare şi selecţie, în sensul extinderii nivelului acestora sau introducerii unora noi, fapt ce determină restrângerea competiţiei sau favorizarea unor anumiţi operatori economici, atunci licitatia TREBUIE ANULATA.

In fapt si-au dat seama dupa solicitarile de clarificari ca in caietul de sarcini erau erori sau omisiuni iar corectarea lor ar fi dus la incalcarea legii (prin favorizarea unor producatori sau eliminarea altora). E mai bine asa decat sa fi intrat apoi intr-un dans al contestatiilor. Sa speram doar ca repararea caietului de sarcini nu le va lua o vesnicie.

perfidus no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2019, 06:20 PM   #1091
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Avem si aplicatie pentru mobil
https://www.facebook.com/sorinmandap...18809175272665

Cam asa arata. Vazui ca poti sa cumperi si bilet.

Dubreu, florian13pfa, andreyn liked this post
Old November 27th, 2019, 06:13 AM   #1092
alexredx
Registered User

Inca are lipsuri aplicatia, minutele nu prea sunt in timp real (autobuzul ajunge mai devreme in statie decat cum spune aplicatia) si totodata, cand apas pe o statie sa vad mai multe detalii da crash.

O solutie buna ar fi sa vedem pe unde sunt masinile in timp real (GPS) si sa se estimeze cam cand vor ajunge in statie..
Old November 27th, 2019, 10:08 AM   #1093
florian13pfa
Registered User

Likes (Received): 397

Quote:
Inca are lipsuri aplicatia, minutele nu prea sunt in timp real (autobuzul ajunge mai devreme in statie decat cum spune aplicatia) si totodata, cand apas pe o statie sa vad mai multe detalii da crash.

O solutie buna ar fi sa vedem pe unde sunt masinile in timp real (GPS) si sa se estimeze cam cand vor ajunge in statie..
Domnul Manda sustine undeva online ca timpii sunt calculati in functie de localizarea prin GPS...
florian13pfa no está en línea   Reply With Quote
Old November 27th, 2019, 10:49 AM   #1094
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Quote:
Inca are lipsuri aplicatia, minutele nu prea sunt in timp real (autobuzul ajunge mai devreme in statie decat cum spune aplicatia)
Este posibil sa fi fost alt autobuz care venea peste 5 minute. La mine asa fu cu tramvaiul.
Old November 28th, 2019, 10:50 AM   #1095
alexredx
Registered User

Quote:
Originally Posted by florian13pfa View Post
Domnul Manda sustine undeva online ca timpii sunt calculati in functie de localizarea prin GPS...
De preferat ar fi ca aplicatia sa arate si pe harta autobuzele si tramvaiele care circula la acel moment in oras, indiferent de traseu.

Old December 2nd, 2019, 02:37 PM   #1096
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Am verificat pentru cca 20 minute (așteptând după consoarta) frecventa liniilor E1T si E1R în zona Madona/Sf. Dumitru, și nu are nici o legătură timpul afișat cu momentul trecerii autobuzelor prin stații. Sunt și câte 5 minute diferență. Si sigur nu era vorba de altul care urma sa vina. Se pare ca mai e de lucru sau sunt probleme de comunicație cu baza de date (ca referință, ultimul update de soft era din 27.11).
Ca funcții e destul de OK aplicația, dar mai este loc de ajustat. In funcție de localizarea ca pieton fata de stații este indicat si timpul de mers pe jos. Nu m-am prins nici eu cum se face validarea unui bilet electronic dar tind sa cred ca este manuala (din telefon).

PS - biletul electronic la 2 lei este pentru o durata a călătoriei de 60 minute. Asta e un lucru bun și care trebuie generalizat și pentru automatele de bilete. Ce nu înțeleg eu este de ce e trecuta durata călătoriei tot de 60 minute la abonamentele valabile pentru o zi (preț 6 lei)?

Last edited by perfidus; December 2nd, 2019 at 02:47 PM.
Old December 2nd, 2019, 03:49 PM   #1097
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Sunt multe probleme. Tramvaiele nu cred ca mai sunt aratate deloc in aplicatie. Azi dimineata imi arata ca din Craiovita pana in centru sa merg pe jos 48 de minute.
Old December 2nd, 2019, 05:14 PM   #1098
perfidus
Registered User

perfidus's Avatar

Acum arata tramvaiele. Cica de la Han Craiovita pleaca la 17:29 spre Pasaj Electro si face 18 minute pana la TCM.

Edit: aplicația are peste 1000 descărcări si este acum la versiunea 1.0.46.47353 din 27 nov. 2019
Dezvoltator: Modeshift, Sofia, BG

Alte aplicatii ale aceluiasi dezvoltator: Braila Transport Public, Transport Stara Zagora, Varna Parking. Ratinguri proaste la toate (2,2 -3,8).

maga998, dorumanda, florian13pfa, Teky liked this post

Last edited by perfidus; December 2nd, 2019 at 05:24 PM.
Old December 4th, 2019, 05:29 PM   #1099
alexredx
Registered User

Fata de aplicatia asta la care mai au mult de munca, Moovit pare-se ca indica timpii
de sosire cei mai apropiati de realitate. Nu de putine ori autobuzul a ajuns exact la ora indicata sau cu 1-2 minute mai devreme sau mai tarziu.

De asemenea, probabil ati observat ca nenea Genoiu a mai pus un alt set de poze cu noile autobuze ce sunt gata in proportie de 90%. Estimativ ar trebui sa ajunga primele 25 saptamana viitoare, urmand ca cel mai probabil in ianuarie sa intre la traseu (pe E1 100%, urmand apoi 25 si 9).

perfidus, andreyn liked this post
Old December 7th, 2019, 10:52 AM   #1100
Sealand1
Registered User

Sealand1's Avatar

Likes (Received): 218

De electrice se mai aude ceva?
De cele 10 E6?
Advertisement

Reply

Tags