[Ruda Śląska] Centrum przesiadkowe Chebzie - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk

Śląsk » Katowice | Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 4th, 2017, 03:50 PM   #101
Cuma
Registered User

Likes (Received): 667

Richard P - dzięki. Nie obrazisz się jak uderzę do UM z tym rysunkiem?
Cuma no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 4th, 2017, 04:04 PM   #102
ormi
Registered User

Likes (Received): 4577

Quote:
Originally Posted by Cuma View Post
Nie wystarczy uderzyć do UM, bo tam na urzędniczym murze od razu nabijesz sobie guza. Ci ludzie mają swoje kalkulacje.
Ale bonne chance!
Myślę, że potem trzeba zrobić po temu większy ruch obywatelski i zainteresować sprawą nie byle jakie osoby.
Nie ma się co dziwić.
Rudzcy urzędnicy też będą malutcy wobec problemu grzebania pod główną linią kolejową w kraju.
Taka sprawa dla lokalnych urzędników to prawie jak na przykład budowa tunelu pod Świną do Świnoujścia. Od dziesiątków lat.
Niejeden z nich będzie musiał poświęcić takiej sprawie całą swoją karierę urzędniczą.
Powodzenia!
ormi no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2017, 04:15 PM   #103
Richard_P
Registered User

Richard_P's Avatar

Likes (Received): 3078

Quote:
Ależ dlaczego miałbym się obrazić, wręcz Ci pobłogosławię jak tak zrobisz Skoro chcą wydać 80 baniek na jakieś centrum przesiadkowe to równie dobrze mogą to co zaproponowałem zrobić (a przynajmniej wstępne analizy wykonalności przeprowadzić)
Richard_P no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 4th, 2017, 04:36 PM   #104
kiedy.przyjedzie
Registered User

Likes (Received): 2362

Zobaczyłem plan Richard P i stwierdzam, że to genialne. Jedynka w porównaniu do stanu obecnego mogłaby zyskać nawet 3 min a to już by było argumentem dla pasażerów przejeżdżających przez pętlę. Tramwaj też zacząłby obsługiwać dworzec kolejowy co zwiększyłoby przydatność linii. Sprawa niewątpliwie dla metropolii by to załatwić.
kiedy.przyjedzie está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 4th, 2017, 05:16 PM   #105
Richard_P
Registered User

Richard_P's Avatar

Quote:
Originally Posted by kiedy.przyjedzie View Post
Zobaczyłem plan Richard P i stwierdzam, że to genialne. Jedynka w porównaniu do stanu obecnego mogłaby zyskać nawet 3 min a to już by było argumentem dla pasażerów przejeżdżających przez pętlę.
Tylko 3 minuty? Przejazd Pawła - Styczyńskiego zajmuje jedynce 7 minut i to w obie strony, po zrobieniu tego co zaproponowałem przejazd trwałby 2 minuty czyli 5 minut krócej
Old September 4th, 2017, 05:57 PM   #106
Cuma
Registered User

Quote:
Originally Posted by ormi View Post
Nie wystarczy uderzyć do UM, bo tam na urzędniczym murze od razu nabijesz sobie guza. Ci ludzie mają swoje kalkulacje.
Ale bonne chance!
Myślę, że potem trzeba zrobić po temu większy ruch obywatelski i zainteresować sprawą nie byle jakie osoby.
Nie ma się co dziwić.
Rudzcy urzędnicy też będą malutcy wobec problemu grzebania pod główną linią kolejową w kraju.
Taka sprawa dla lokalnych urzędników to prawie jak na przykład budowa tunelu pod Świną do Świnoujścia. Od dziesiątków lat.
Niejeden z nich będzie musiał poświęcić takiej sprawie całą swoją karierę urzędniczą.
Powodzenia!
Słusznie prawisz. Jeśli Richard się zgodzi to również postaram się tą koncepcję rozpowszechnić za pomocą mediów społecznościowych poprzez przesłanie obrazka i opisu do różnych stron/grup z prośbą o publikację. To rozwiązanie jest tak dobre że warto o nie walczyć!

Tak więc Richard, mogę porozsyłać? Oczywiście nie będę sobie przypisywał autorstwa :-P

PS. Jak może to wpłynąć na czas przejazdu T9? Wydaje mi się że raczej neutralnie?
Old September 4th, 2017, 06:40 PM   #107
Richard_P
Registered User

Richard_P's Avatar

Quote:
Tak więc Richard, mogę porozsyłać? Oczywiście nie będę sobie przypisywał autorstwa :-P
Jak najbardziej możesz to porozsyłać Nie wiem na ile mogę sobie autorstwo tej koncepcji przypisywać, bo jestem bardziej niż pewny, że więcej osób o czymś takim myślało, natomiast największą nagrodą byłoby gdyby to najzwyczajniej w świecie zostało wdrożone Trochę kicha, że rysunek tak "na kolanie" odwalony ale nie porywam się na jakieś bardziej finezyjne produkcje jednak jak ktoś chce własnymi siłami opracować coś bardziej dokładnego / profesjonalnego to również nikomu nie bronię Rysunek bazuje na zdjęciach Google ale na ile poprawnie rozumiem prawa autorskie (a dokładniej zasady na jakich Google je udostępnia), to jak długo nazwa Google jest na tym obrazku wykorzystanie tej bazy jest legalne.

Quote:
PS. Jak może to wpłynąć na czas przejazdu T9? Wydaje mi się że raczej neutralnie?
Na T9 neutralnie, dla 11 i 17 oczywiście mamy też nieznaczne skrócenie czasu jazdy o minutę dla 11 i 2 minuty dla 17 (inne punkty startowe z pętli). No i co równie ważne zyskuje pasażer bo w przeciwieństwie do obecnej sytuacji nie musiałby biegać po pętli w poszukiwaniu właściwego stanowiska. Przykładowo obecnie przyjeżdżając 11 lub 17 i chcąc się przesiąść na 9 w dowolnym kierunku trzeba przejść ponad 100 m (134 m chcąc jechać w kierunku Bytomia) podczas gdy w proponowanym układzie tramwaj w kierunku "Rudy" odjeżdżałby z tego samego stanowiska, w kierunku Bytomia trzeba by jedynie przejść przez torowisko. O tym, że aktualnie pętla tramwajowa jest ponad 500 m od dworca kolejowego też warto wspomnieć, bo w zaproponowanym układzie między przystankiem a peronem jest 110 m z czego znaczna część przypadnie na schody czy szeroki peron tramwajowy. Dodatkowo robiąc wyjście z podziemnego przystanku tramwajowego na ulicę Dworcową naturalnie powstałyby również dogodne przesiadki na autobusy a z racji wystarczającej szerokości ulicy w tym miejscu dałoby się nawet wydzielić zatoki i już mamy kompletne centrum przesiadkowe, gdzie kilka kroków dzieli od siebie poszczególne środki transportu

Życzę powodzenia w batalii, może uda się wytworzyć odpowiednią dynamikę aby tą raczej niekwestionowanie dobrą koncepcję wdrożyć
Old September 4th, 2017, 07:07 PM   #108
elot360
Użytkownik chory na głowe

elot360's Avatar

Likes (Received): 7267

A nie prościej ten łącznik wykorzystać tylko dla linii które jadą od Bytomia, Świonów w stronę Zabrza? Linie 11 i 17 kończą na pętli, 9 przejeżdża przez pętle i nigdzie nie robi dodatkowych kursów.
Fakt, mniejsze skomunikowanie z dworcem, ale może najpierw małe kroczki?
elot360 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 4th, 2017, 07:16 PM   #109
Cuma
Registered User

Ja nad czymś takim się kiedyś zastanawiałem, ale nie rozwinąłem myśli i zapomniałem o tym, ale po zobaczeniu na mapce - genialne. Proste i genialne! To ja zaczynam działania. Forumowicze - gdziekolwiek tylko zobaczycie grafikę, np. na fb, to like i udostępnienie! :-P

Prosiło by się o podobne rozwiązanie na Rudzie, jednak po wycięciu T18 można to zrobić tylko dla autobusów. A najgorsze jest to że na Rudzie chyba nie ma innej metody skomunikowania tego dworca - w tej chwili nie jest w ogóle skomunikowany z autobusami.
Old September 4th, 2017, 08:37 PM   #110
Richard_P
Registered User

Richard_P's Avatar

Quote:
Originally Posted by elot360 View Post
A nie prościej ten łącznik wykorzystać tylko dla linii które jadą od Bytomia, Świonów w stronę Zabrza? Linie 11 i 17 kończą na pętli, 9 przejeżdża przez pętle i nigdzie nie robi dodatkowych kursów.
Fakt, mniejsze skomunikowanie z dworcem, ale może najpierw małe kroczki?
Wobec kosztów inwestycji takie półśrodki mijają się z celem. No bo core tej inwestycji powiedzmy 90 mln złotych, łącznik do 9 wyjdzie na jakieś 10 milionów czyli pewnie tyle ile kosztowałoby doprowadzenie do ładu układu torowego, który miałby pozostać.

A tak z innej beczki miałem wczoraj możliwość przejazdu Kościuszki w Chorzowie, gdzie aktualnie trwa usuwanie śladów po tramwaju 12. W sensie oś jezdni jest przesuwana na środek natomiast parkingi budowane po bokach wypełniając przestrzeń jezdni oraz dawnego torowiska 12. Przynajmniej nie zbudowali tam tej planowanej 4 pasmówki tylko tworzą spokojniejszą ulicę.
Old September 4th, 2017, 09:06 PM   #111
Cuma
Registered User

Pierwsza strona na fb dała post:

https://m.facebook.com/story.php?sto...72431559625646
Old September 4th, 2017, 09:37 PM   #112
Richard_P
Registered User

Richard_P's Avatar

Quote:
Trzymam kciuki za akcję i życzę wytrwałości w rozbijaniu muru. Bo właśnie popatrzyłem co tam miasto chce pod kryptonimem "centrum przesiadkowego" zrobić i jest dokładnie jak myślałem - chodzi o remont dworca i zrobienie przy nim parkingu dla samochodów ale nie byle jakiego parkingu tylko monitorowanego parkingu no i do tego przerobić linię kolejową na ścieżkę rowerową (bo wiadomo ludzie jeżdżą tylko rowerami a gdyby jednak nie to będzie wypożyczalnia rowerów ) a tramwaj to tak na odczepnego, praktycznie odtworzenie istniejącej pętli z dodatkowym pogorszeniem jej itak fatalnej funkcjonalności. Nawet nie chcę pytać ile milionów za te ładne obrazki miasto zapłaciło ale ewidentnie przepłaciło zaś dziura w płocie na końcu peronu będzie dalej esencją funkcjonalności tego punktu jako miejsca przesiadek
Old September 5th, 2017, 02:52 PM   #113
Cuma
Registered User

Jak do tej pory najbardziej genialna koncepcja:

Quote:
Originally Posted by Richard_P View Post
Mniej więcej chodziłoby o coś takiego jak na poniższym na szybko skleconym schemacie. Na czerwono układ bazowy oczywiście w pełni dwutorowy. Preferowałbym opcję podziemną bo wykorzystujemy już istniejące zagłębienie do "tuneliku" a oprócz tego opcja podziemna generuje mniejsze różnice wysokości, natomiast estakada (taka jak w Płaszowie) też jest możliwa do wykonania ale różnice wysokości byłyby znacznie większe i ogólnie estakady generują mieszane odczucia estetyczne. Chyba nie trzeba zaznaczać gdzie rampy wjazdowe / zjazdowe by się znalazły. Na zielono docelowy przystanek z drogą dojścia do peronu kolejowego, oczywiście gdyby ktoś zechciał zrobić 2 perony kolejowe nie stanowiłoby to problemu. Na fioletowo zaznaczyłem łączniki techniczne, które mogłyby być wykorzystywane jako punkt do trójkątowania dla linii kończących. Oczywiście te trójkąty niekoniecznie muszą być wersją docelową bo jak widać po stronie wschodniej jest multum miejsca do stworzenia pętli (acz niespecjalnie jest tam potrzebna) natomiast po stronie zachodniej gdyby chcieć pętlę zamiast trójkąta to dałoby się ją jakoś wcisnąć pod torem kolejowym (w miejscu obecnego tuneliku który itak poszedłby do przebudowy) ale można by też użyć obecną pętlę bo jak widać do tego celu wystarczyłoby jedynie zabudować dodatkowe rozjazdy.
Temat zaistniał na fb, warto udostępniać dalej
Old September 5th, 2017, 02:54 PM   #114
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 31969

Za piękne, żeby było prawdziwe. Trzeba jednak pamiętać, że wzdłuż Zabrzańskiej na wysokości przejazdu kolejowego tory przebiegają w zagłębieniu. Dodatkowo linia kolejowa tam pozostanie.
Old September 5th, 2017, 02:56 PM   #115
Cuma
Registered User

Luki nie marudź tylko pomóż rozpowszechnić ten pomysł :-P to zagłębienie tylko "pomaga" w utworzeniu wjazdu do tunelu. I opis przeczytaj ;-)

Póki co jedna strona na fb dała post o tym. Proszę udostępniać. Jak ktoś prowadzi stronę związaną z tematem to proszę pisać o tym link poniżej:

https://www.facebook.com/RudzkiSzybk...79347035600764

Last edited by Cuma; September 5th, 2017 at 03:03 PM.
Old September 5th, 2017, 03:18 PM   #116
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Ale dla różowego trzeba będzie zbudować nowy tunel
Old September 5th, 2017, 03:20 PM   #117
Cuma
Registered User

Luki niekoniecznie. To tylko schemat namalowany paintem. Tam wszystko da się rozwiązać.To jest o niebo lepsze rozwiązanie niż nawet pętla pod dworcem!
Old September 5th, 2017, 03:23 PM   #118
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Pętla pod dworcem i obecna pętla, to półprodukt, do wykonania niskim kosztem....
Faktycznie jeśli już coś robić, to z przytupem.
Old September 5th, 2017, 05:13 PM   #119
ormi
Registered User

Likes (Received): 4577

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Za piękne, żeby było prawdziwe. Trzeba jednak pamiętać, że wzdłuż Zabrzańskiej na wysokości przejazdu kolejowego tory przebiegają w zagłębieniu. Dodatkowo linia kolejowa tam pozostanie.
https://www.google.fr/maps/@50.30259...7i13312!8i6656

Uważam, że dla szybkiego zrozumienia sprawy należy ją przedstawiać najpierw jako budowę przejazdu drogowo-tramwajowego pod linią kolejową Gliwice-Katowice w osi ulic Zabrzańskiej i Chorzowskiej z przystankiem tramwajowym na ulicy Zabrzańskiej przed zjazdem pod tory.
Oczywiste, że w wyniku powstania przejazdu pod torami zostanie tam zbudowany nowy duży wiadukt dla linii kolejowej.
Wraz z tą zasadniczą inwestycją centrum przesiadkowe będzie zbudowane w konsekwencji w bliskim sąsiedztwie przystanku Chebzie.

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Pętla pod dworcem i obecna pętla, to półprodukt, do wykonania niskim kosztem....
Faktycznie jeśli już coś robić, to z przytupem.
Nie widzę miejsca dla pętli tramwajowej przy dworcu.
Dla pasażerów jako sprawa techniczna nie ma znaczenia, mogłaby być zlokalizowana osobno gdzieś koło DTŚ i Niedurnego, a nawet możnaby korzystać prowizorycznie z obecnej pętli.
Istotne by prosty przystanek tramwajowy był umieszczony możliwie blisko przystanku kolejowego
Sprawy autobusowe też będą do rozwiązania w szczegółowym projekcie w nawiązaniu do sąsiedztwa przystanków tramwajowego i kolejowego.

Last edited by ormi; September 5th, 2017 at 05:30 PM.
ormi no está en línea   Reply With Quote
Old September 5th, 2017, 05:43 PM   #120
Chudy1210
Zakaz Fotografowania

Chudy1210's Avatar

Likes (Received): 4310

Ta linia kolejowa nie miała iść do likwidacji? Dawno nią już chyba nic nie jechało, od kiedy kopalniane zwały się wyczerpały. Pociągi do huty docelowo chyba mają od Chebzia jechać, zamiast tym szlakiem z Biskupic.
Działam również w GOPgear.

Fotografia, kopalnie, industrial, Śląsk, koleje, urbex. To o mnie.
Chudy1210 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
centrum przesiadkowe, dworzec, ruda śląska

Thread Tools

Posting Rules