[Kraków] Urbanistyka i Zrównoważony Transport - fakty i wizje - Page 359 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Lubelskie, Małopolska, Podkarpacie i Świętokrzyskie > » Kraków

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 19 votes, 5.00 average.
Old July 21st, 2019, 04:34 AM   #7161
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Likes (Received): 14072

W tym kontekście nieśmiało zaczynam się zastanawiać, czy nie warto przesunąć przystanku kolejowego o 50–100 metrów na północ. Wtedy perony będą przynajmniej częściowo na odcinku prostym. No i to, że Ciesielska oraz Oraczy idą w obniżeniu, więc może uda się zrobić jakiś w miarę ludzki tunel pieszy w przedłużeniu którejś z nich. Trochę szkoda dworca, ale co by nie wymyślić, ten i tak znajdzie się trochę na uboczu.
Advertisement

Old July 21st, 2019, 02:09 PM   #7162
kozl
Registered User

Likes (Received): 2905

Quote:
Originally Posted by frykow View Post
Bo Kozl pisząc o KI ma na myśli przede wszystkim rower i inne urządzenia tego typu, ale ma w lasce to, czy będzie zrozumiany. Nie wiem czy trolluje, czy po prostu nie dociera do niego, że dla większości rozmówców skrót KI oznacza komunikację indywidualną opartą na samochodach, i dla przejrzystości dyskusji mógłby zacząć pisać bardziej zrozumiale. No ale Kozl i przejrzystość dyskusji to się jakoś nie klei razem
Cóż... kozl założył odważnie że pisze z ludźmi którzy nie są przyspawani do samochodów ale widzę że większość jest przyspawana mentalnie do samochodu.

Poza tym...
[QUOTE]I pamiętaj ze ja nie koniecznie piszę o autach bo większości KI kojarzy się tylko z autami. Tak samo jak większość nie dopuszcza czegoś takiego jak KG. Bo nie zna nie widzi nie wie.... [QUOTE]

Oczywiście jak się Wam w każdym poście tłumaczy wszystko dokładnie to płaczecie że za długie... Jak się nie tłumaczy to płaczecie że ma sie w nosie że dla was KI to wasz stalowy rumaczek.
A KG to sobie wymyśliłem bo przecież większość siedzi w pracy 8h więc inni też na pewno tak mają. A ci co sie kręcą autami po mieście to na pewno dla przyjemności i na pewno by mogli KZ.... A dzieci to powinny chodzić do szkoły pod domem bo czemu nie... No i na basen też mogą chodzić pod domem bo przecież są.... (a tu to już w ogóle wymyślam ) Zajęcia dodatkowa mają mieć gdzie? No pod domem
A tak w ogóle to b y mogły jeździć rowerem.... Ale kto robi jakieś 30-50km dziennie po mieście To się nie zdarza... Pewnie dla tego że dzieci wielu siedzą przed komputerem i spokój albo ich nie ma wcale
Oczywiście kozl jest również przyspawany do samochodu I ogólnie jakiś dziwny bo kto normalny rowerem robi 70 po mieście? Kurcze i jak już wsiada na ten rower to rzadko poniżej 30 nastuka A przecież średnia długość przejazdu rowerem to chyba 6km... To skąd się ten kozl urwał? Ej... a może robi 10 takich przejazdów po 6km....? A może któryś miał 12.... i i tak wyjdzie średnio 6? Neeeee no nie możliwe...
Wozi jakieś ciężkie rzeczy? Nie koto po mieście wozi ciężkie rzeczy... Nie no przecież to do szkoły się nosiło ważący 10kg plecak a nie do pracy... (upssss)
I jeszcze powie że linia z Kurdwanowa do zakopiańskiej jest cholernie potrzebna. No co za typ... Przecież tam wrony zawracają. Przecież kilkadziesiąt tyś ludzi i ciągle rozwijające się osiedle można oprzeć na jednej linii i wpuścić w Wielicką.
A jak tam przypadkiem by zamieszkał student UJ? No nie po co by na wsi miał mieszkać jak ma ruczaj... Nie no kto by się chciał z Kurdwanowa do biurowców na ruczaju dostać normalnie nie koniecznie przez centrum... Nie no wymyśla...
Co tory na wielickiej zablokowane? nie no to raz na jakiś czas....
I jeszcze pewnie się będzie marudził że ludzie na wsi karków co se domek wystawili w jakichś rybitwach albo innej ruszczy nie mogą żyć w trybie 30min albo 1h... Dziecko do szkoły może przecież wcześniej... A że ma jeszcze zajęcia pozalekcyjne i nie będzie miało szans wrócić przy takim takcie do szkoły? Co za problem posiedzi na ławeczce w parku godzinkę albo dwie...
No a poza tym to mogli sobie kupić mieszkanie w mieście... Ale nie na Kurdwanowie jak pracują na ruczaju

@Pawel_S
Porównałeś rzeczywiście porównywalne.
Kraków jest rozległy i ma spore tereny z bardzo niską ilością ludzi na km.
Przez to KZ ma ciężko. Pomijam że SKA jest w ciemnej D. Czemu? Bo mamy imperialne zapędy w kierunku metra. Oczywiście nie prostego z kilkoma liniami przecinającymi się a tasiemca który zapewni potoki.

Doskonale obaj wiemy o czym piszę. Możesz chcieć iść w zaparte w tezę że KZ to świetny system i sie opłaca. Nie KZ jest droga i trzeba z tym żyć.
A organizować tak żeby uzupełniała KI i łączona z nią zapewniała wygodny i optymalny transport.
I tak oczywiście pisząc KI nie wyliczając hulajnóg i deskorolek trochę próbuję prowokować. Licząc na to że ludzie zaczną myśleć mniej schematycznie i ideologicznie. Ale widzę ze nie.
Mamy KZ i samochody.... Za samochodów korzystają TYLKO przyspawani do niech leniwcy. A rowery to wyższa inteligencja ale ja się nie zaliczam bo za dożo jeżdżę i psuję schemat radosnego rowerzysty z wolna snującego w dźwięku ptaszków i lekkim wiaterku niosącym zapach kwiatów polnych...

Ja nigdzie nie napisałem ze ja się z tymi kosztami nie godzę!!!! Zauważ.
Ja tylko uważam ze ich optymalizacją była by rezygnacja z KZ pod drzwi (tasiemiec na GN żeby zapewnić potoki) na rzecz sieci szkieletowej do której dostajemy się KI. Szczególnie że KI dostarcza nam genialnych wynalazków jak np hulajnoga rozwiazująca szereg problemów.
Sam mylę nad nią bo jest genialna.
Chociażby teraz jak auto mi utknęło w warsztacie a musiałem skorzystać hulajnoga rozwiązała by mi palący problem dostępności aut na wynajem.
Jak potrzebowałem najbliższe było 2km ode mnie.

Więc proszę pisz poważnie. Wiesz doskonale że wiele zachodnich miast ma nijaki udział KZ w porównaniu z KRK. I wiesz że rentownośc KZ nie jest naszym tylko problemem.
A tak na marginesie ciekawe jak na taki wynik Zurychu wpływa sieć kolejowa.... I jak działa kolej pod miastem...

Jeszcze raz.
KZ świetna w całym mieście jest utopią. Zapomnijcie.
Nie stać na to nikogo.
Musimy to połączyć z KI. Albo godzić sie an autobusy co godzinę. Czyli udawanie że kz jest i skazanie ludzi na KI. Tylko że bez wizji przesiadkowej to stanowi problem.
Szczególnie że nie mamy sensownej sieci ani KZ ani KI

A i w kwestii przesiadki i TŁ. Os początku uważałem to za absurdalny błąd.
Ale on nie wynika z tego że TŁ jest pod samochody a z tego, że rządzą nami tacy, a nie inni ludzie.
Jakoś bardzo by to nie szkodziło kierowcom jak by tam był węzeł wiec trudno na KI zwalać kiepską przesiadkę.
kozl no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2019, 03:04 PM   #7163
Wypalacz Rafał
sceptyk

Likes (Received): 29262

A nie możesz po prostu napisać ze chodzi Ci o infrastrukturę i co za tym idzie, komunikację rowerową?

Old July 21st, 2019, 05:39 PM   #7164
kozl
Registered User

Likes (Received): 2905

Nie, bo nie tylko komunikacja rowerowa w to się wpisuje. Trzeba mocno się zacząć zastanawiać nad zmieniającymi się realiami. Rower zaczyna być tu dość mało istotny.
KI to cały wachlarz i trzeba o niej tak myśleć.

PS Głównie po to, żeby nie wpaść w pułapkę jednego rozwiązania.
kozl no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2019, 07:32 PM   #7165
Lw25
Registered User

Likes (Received): 1772

Ta, rower i UTO można spokojnie pogodzić w jednej infrze. Którą z kolei jest ciężko pogodzić z samochodem. Fajny wachlarz KI, którego potrzeby się nawzajem wykluczają.
PS. Jakieś dane co do tego, że rower pełni mniejszą rolę?
Lw25 no está en línea   Reply With Quote
Old July 21st, 2019, 09:45 PM   #7166
Dziad Smietnikowy
odzysk-handel-konsumpcja

Dziad Smietnikowy's Avatar

Likes (Received): 3496

Ja tu tylko napiszę obserwację z dzisiaj, godzina 8 rano. Linia 192 jak dobrze liczę ma 9 sygnalizacji świetlnych od Muzeum Narodowego do Dworca Wschód, do tego powiedzmy 6 przystanków i wiecie ile razy trzeba było się zatrzymać? 15. Dokładnie tyle, ile sygnalizacji i przystanków. Na Dworcu, mimo braku ruchu, -5min. Czy to ma sens?

Ktoś tu pisał o przystankach jeszcze i odległości. 192 ma 37 przystanków i 18,6 kilometra, to nam daje średnio 500 metrów między przystankami. 138 ma 30 i 14,5 więc jeszcze lepiej, choć ma więcej n/ż. 152 ma 19/38 czyli równo 500. 159 12,7/25 czyli znów coś koło 500m. Dla porównania przyspieszone 502 ma średnio 840 ale tu wychodzi dużo większe kłamstwo bo jednak przystanki są falami jak cztery pod rząd w stronę Cracovii na sam koniec.

W każdym razie wskaźnik może trochę naciągany, ale jednak widać, że tendencja jest do średnio 500 metrów od przystanku do przystanku, jak do tego doliczymy sygnalizacje działające w idiotyczny sposób, to nam wyjdzie, że autobus tego paliwa spala dużo więcej, niż by mógł. A paliwo to chyba najwyższy koszt przewoźnika. Weźmy taki autobus przegubowy, który codziennie robi ca 300 kilometrów, czasem mniej czasem więcej. Spalanie na poziomie 60 litrów na setkę nie jest czymś niezwykłym. Łatwo policzyć ile idzie w samym paliwie. Nie robimy oszczędności na klimie i ogrzewaniu - wiadomo dlaczego, ale na samej jeździe też można sporo wykręcić. Niestety nie ma warunków, wierzcie mi, nie da się pogodzić eko-jazdy z rozkładem przy takich warunkach ruchu, jakie mamy od organizatora.

A jak kiedyś rozmawiałem z jednym panem czy by się nie dało na jednej z sygnalizacji zamontować czujnika lub kamery żeby przytrzymała zielone jak widzi autobus (bo są tacy piesi co z radością przed samym autobusem robią cyk-czerwone na sygnalizacji wzbudzanej), to mi powiedział że nawet może by się na magazynie znalazł sprzęt do tego, ale komu by się chciało.

Poza tym sorry, ale na bus-pasach na alejach jest za dużo pojazdów. Busy robią co chcą, taxi to samo, do tego skutery i rowery, które sobie uzurpują prawo do jazdy bus-pasami plus zagubione dusze i coraz więcej elektryków i niestety komunikacja zwalnia. A przy okazji pali więcej. Ktoś zapłaci.
Old July 23rd, 2019, 08:48 AM   #7167
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19754

Kanał Krakowski do lamusa, a Trasa Pychowicka pod koryto Wisły. Nowe plany miasta

Quote:
Władze Krakowa chcą wykreślenia z planów budowy Kanału Krakowskiego (zwany też kanałem ulgi). Dzięki temu powstanie nowa koncepcja Trasy Pychowickiej, w której ta przejdzie tunelem pod korytem Wisły, a nie przez Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Dalej trasa połączy się z budowaną właśnie Trasą Łagiewnicką.
Quote:
- Rozpoczęliśmy rozmowy z Ministerstwem Żeglugi. Wiosną odbyło się spotkanie w tej sprawie w Urzędzie Wojewódzkim. W jego efekcie wystosowaliśmy wniosek do ministerstwa o potwierdzenie rezygnacji z budowy Kanału Krakowskiego. Czekamy na odpowiedź - tłumaczy Krzysztof Migdał z zarządu spółki Trasa Łagiewnicka.
Quote:
Sceptyczny do rezygnacji z Kanału Krakowskiego jest Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w radzie miasta. - Jeśli zlikwidujemy kanał ulgi, to zlikwidujemy możliwość żeglugi śródlądowej w Krakowie na stałe - uważa radny. Jego zdaniem, jeśli kanał nie powstanie, to żeby umożliwić żeglugę śródlądową na Wiśle, trzeba ściąć łuki koryta w rejonie Wawelu, co raczej trudno sobie wyobrazić. Jak dodaje, co prawda koszty budowy kanału są spore, bo oscylują koło 3 mld zł, ale z drugiej strony, nie wyobraża sobie, że Kraków rezygnuje z możliwości żeglugi śródlądowej.
https://gazetakrakowska.pl/kanal-kra...ar/c3-14295045

Gatsby no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 09:03 AM   #7168
Fictorque
Registered User

Likes (Received): 563

Aaaajjj... bardzo zły nius.
Trzeba będzie chyba protestować.
Fictorque no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 10:33 AM   #7169
Tomeyk
Moderator

Tomeyk's Avatar

Likes (Received): 27810

Bardzo zły, choć z drugiej strony zastanawiam się, czy w przyszłości będzie w ogóle dość wody w polskich rzekach na rozwijanie poważnej żeglugi śródlądowej.
Ale kanał chciałbym i tak, z ładnie zagospodarowanym nabrzeżem (np. jak bulwary we Wrocławiu) byłby świetną granicą parku na Zakrzówku
Tomeyk está en línea ahora   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 11:35 AM   #7170
k%
Man with the golden Zippo

k%'s Avatar

Likes (Received): 28949

bardzo zly pomysl, oby nie przeszlo
Old July 23rd, 2019, 05:52 PM   #7171
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Likes (Received): 1872

Ciekawe, jakie są realne szanse na to, że ten kanał faktycznie zostałby kiedyś wybudowany. Temat powraca właściwie jedynie jak się podniesie poziom wody w Wiśle.

Quote:
Jak przekonują urzędnicy, odpowiedź ministerstwa powinna być twierdząca. Kanał Krakowski, zwany też kanałem ulgi, to koncepcja przeciwpowodziowej ochrony miasta, która ma już ponad sto lat. Kanał miał połączyć Wisłę u ujścia Wilgi z jednej oraz w rejonie zbiegu ul. Tynieckiej i Norymberskiej z drugiej strony. Gdyby kiedykolwiek powstał, przeorałby miasto w znaczący sposób - znalazłby się 20 metrów poniżej poziomu terenu. Co ciekawe, jeszcze w 2006 roku prezydent Jacek Majchrowski przekonywał, że kanał ulgi jest potrzebny i że dzięki niemu miasto zyska piękną wyspę. Teraz pomysł ostatecznie umiera. Głównie z powodów ekonomicznych.
Prócz kwestii przeciwpowodziowych, argument o żegludze śródlądowej, który podnosi jedna osoba wydaje się naprawdę słaby w dobie aut elektrycznych i autonomicznych. Co niby miałoby tamtędy pływać prócz tramwajów wodnych?

Co do kwestii rekreacyjnych - 20m od lustra wody do powierzchni gruntu to raczej chamski rów i nic więcej.

Jeśli zatem jest to czcze gadanie, to faktycznie pieniądze na uwzględnienie kanału, który nigdy nie powstanie lepiej przeznaczyć na to, żeby Pychowicka i Zwierzyniecka biegły w całości w tunelu.

Ninsei liked this post
wasza wysokość no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 06:00 PM   #7172
skejl
Registered User

skejl's Avatar

Likes (Received): 14072

Abstrahując od całej reszty, moim zdaniem grubo przesadzone jest stwierdzenie, jakoby Kanał Krakowski miał być niezbędny dla krakowskiej żeglugi.

Jedyne, do czego Kanał Krakowski może być przydatny, to przepłynięcie na drugą stronę Krakowa, do Łęgu i Nowej Huty, nigdzie dalej. Jego brak w żadnym razie nie odetnie aglomeracji Krakowskiej (i to wąsko pojętej) od dróg wodnych wyższej klasy. Po prostu port przeładunkowy dla największych jednostek będzie musiał powstać w Skawinie, a nie w Nowej Hucie. Tam też jest blisko do autostrady i są tory.

Natomiast istniejąca droga wodna przez miasto jest klasy III (planowany Kanał Krakowski ma być kl. IV). Jest ona słabo wykorzystywana, ale nie ze względu na jej parametry. Raczej przez brak połączenia z Odrą oraz niskie parametry Kanału Łączańskiego (kl. II).

wasza wysokość, Dodzik liked this post
skejl no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 08:14 PM   #7173
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Nie dawało mi spokoju, że nic nie wiem na temat żeglugi śródlądowej, toteż doczytałem i faktycznie kanał ulgi nie ma sensu, bo tak jak skejl mówi, na wschód od Krakowa nie da się nawet nigdzie płynąć, więc nie ma sensu pchać żeglugi przez miasto za 3 mld, do portu, który i tak trzeba wybudować. Można go wybudować obok Skawiny i to w zupełności wystarczy dla połączenia z planowanym Kanałem Śląskim oraz kanałem Odra - Dunaj. Graficzne potwierdzenie:

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9A...we_drogi_wodne

źródło: https://www.portalmorski.pl/zegluga/...gi-srodladowej

Ninsei, Dodzik liked this post
Old July 23rd, 2019, 08:31 PM   #7174
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

A przy Skawinie to nie będzie awantury?...
Quote:
"Nie możemy roztrwonić Wisły". Siostry Rzeki przypłynęły do ministerstwa

Michał Toczek 15.07.2019 19:27

Aktywistki koalicji Ratujmy Rzeki zrzeszającej ok. 60 organizacji ekologicznych, w poniedziałek zjawiły się w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, aby przekazać apel wzywający do ratowania polskich rzek.

- Jesteśmy w momencie zmian klimatycznych. Czymś bezcennym, na wagę złota teraz jest po prostu czysta, słodka woda. Wisła jeszcze jest zasobem słodkiej wody, jest jej coraz mniej. Wiemy o tym, bo płyniemy Wisłą z Krakowa i po prostu nasz galar, który ma zanurzenie 10 centymetrów, zatrzymuje się na godzinę na łakach i na pniach i nawet kajak nie może spokojnie przepłynąć Wisłą - mówiła uczestniczka delegacji Cecylia Malik. Siostry Rzeki zaapelowały również o odstąpienie od pomysłu budowy transportu wodnego na Wiśle.
http://wyborcza.pl/10,82983,24997381...lynely-do.html
Old July 23rd, 2019, 08:49 PM   #7175
frykow
Registered User

Likes (Received): 324

O co w ogóle z tą całą szopką dotyczącą żeglugi śródlądowej się rozchodzi? W czym takie barki mają być lepsze od pociągów?
frykow no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 09:33 PM   #7176
PretoriaNPG
Human Traffic

PretoriaNPG's Avatar

Likes (Received): 3696

Ja jestem ciekaw co miałoby być przewożone na tych barkach. rosyjski węgiel?
PretoriaNPG no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 10:36 PM   #7177
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Wolałbym te 3 mld. na kampus AM, nową Operę, teatr muzyczny...żeby zrobić z tego miasta prawdziwą metropolię. Poza tym, jak zwykle wyszłoby dużo drożej.

Na rezerwie zrobić pas zieleni.
Old July 23rd, 2019, 11:11 PM   #7178
Pawel_S
Registered User

Likes (Received): 967

wolałbym wydać te 3mld na komunikację algomeracyjną i sieć dróg rowerowych z prawdziwego zdarzenia żeby zrobić z tego miasta prawdziwą metropolię.. Równomiernie rozłożone parki też by nie zaszkodziły.

PretoriaNPG, ToWoT1, Dodzik, Chudy1210 liked this post
Pawel_S no está en línea   Reply With Quote
Old July 23rd, 2019, 11:36 PM   #7179
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Ja bym wydał na to, żeby trasa Zwierzyniecka wchodziła pod ziemię przy Armii Krajowej, a Pychowicka wychodziła przy Grota-Roweckiego. Tylko niestety tych pieniędzy nie ma do wydania..
Old July 24th, 2019, 12:09 AM   #7180
Stelle
Registered User

Stelle's Avatar

Likes (Received): 390

Nikt o tym kanale w Krakowie glosno juz na szczeblu panstwowym nie mowi, gdyz jego zasadnosc jest jedynie w przypadku jednoczesnej budowy kanalu Wisla-Odra, ktory to projekt zostal tymczasowo storpedowany przez strone amerykanska o czym donosily powiedzmy media bocznego nurtu. Musi wiec byc cos na rzeczy.
Ponadto projektem flagowym jest na dzis CPK. Moze kanal jest pomyslem na jutro, przy zalozeniu jednak, ze CPK powstanie.

Nie ma dla Krakowa na dzien dzisiejszy pomyslu z "centrali" na miare rozbudowy trasportu morskiego dla Gdanska i Gdyni, jak CPK dla Warszawy, przy obecnej juz beneficjalnej pozycji tego miasta, czy nawet pomniejszych inicjatyw odbudowy potencjalu przemyslowego, ktore Krakow takze omijaja szerokim lukiem.
Czego najbardziej mi brakuje to tego, ze w Krakowie wszyscy udaja, ze tego problemu nie dostrzegaja i nikt glosno w kierunku Warszawy o tym nie mowi.

kozl liked this post
Stelle no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kraków, rewitalizacja, urbanistyka, zrównoważony transport

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules