Фонтаните в София | Fountains in Sofia - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 26th, 2018, 12:51 AM   #1
bonethugs
Registered User

Likes (Received): 6775

Фонтаните в София | Fountains in Sofia

Вдъхновен от дискусията за фонтана на пл. Славейков, както и този в градинката Буката, реших да направя една тема, в която да обсъждаме водните съоръжения в нашия град.
Бих искал да направим един списък на всички обществени фонтани в града, а аз ще се опитам да ги заснема, като по този начин си направим един хубав архив.

Списък на водните съоръжения.

"Демокрацията е механизъм, гарантиращ ни, че ще ни управляват толкова добре, колкото заслужаваме."

vass, gogo3o, racata, the dogi liked this post

Last edited by bonethugs; May 28th, 2018 at 12:40 PM.
bonethugs no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 26th, 2018, 02:31 AM   #2
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 16520

Ако няма достатъчно снимки или поне ремонти на някои, тази тема ще се загуби назад, но идеята е добра наистина. Може и чешмичките и езерата да се обсъждат тук.

Сещам се за тези:

Действащи градски:
1. На НДК
2. При Театъра
3. При Президентството
4. При Банята
5. На женския пазар- след ремонта работеше
6. При пазар Ситняково?
7. В Халите

Действащи градински:
1. Южен парк (при входа откъм Витошка)
2. Парк Заимов- 2 броя
3. Докторска градинка
4. Градина Буката
5. В парк Възраждане- сух фонтан

Недействащи градски:
1. Славейков- ще се възстановява
2. Пъпката- ще се маха
3. При гарата- май няма да се възстановява?
4. В подлеза на Васил Левски и Гурко (едва ли ще се възстановява)
5. В подлеза на България и Гешов (едва ли ще се възстановява)
6. В подлеза на Орлов мост имаше, даже беше ремонтиран, сега там се строи метро, та не е ясно какво ще има.
7. В някои други подлези сигурно също е имало предвидено, ама така или иначе няма да ги видим явно.

Недействащи градински:
1. Борисова градина- ? (сещам се за онзи от соца зад паметника, езерото с лилиите и понятие нямам дали работи, не съм го виждал)
2. Западен парк- не знам колко броя са, но не работят, уж нещо скоро ще се ремонтира. Там има много голямо езеро с каскади, което влиза в ремонта.
3. Южен парк- при входа откъм Гоце Делчев (май ще се ремонтира)
4. Градинката на двореца- скулптурата на възвишението е била фонтан.
5. Княжеска градина- онова странното с кубчетата от соца зад паметника
6. Градинката при хотел Рила- какво ще става нямам идея

Не знам в коя графа влизат, дори нз дали са фонтани, но все пак:
1. В подлеза на Сердика
2. При минералната вода при статуята

Остават разни частни инициативи, за които пак се сещам, ама засега общинските.

Inverno, the dogi, deutscherI, racata liked this post

Last edited by vass; May 26th, 2018 at 02:40 AM.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2018, 07:32 AM   #3
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Likes (Received): 11267

Към "Недействащи градински" бих добавил следните:

7. Парк Лагера - до СРС (бившето ГУСВ)
8. Парк Хиподрума - встрани от магазин Билла

vass, the dogi liked this post
Avus no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 26th, 2018, 10:21 AM   #4
b0097
Registered User

Likes (Received): 4236

Към частните инициативи (броя тези на открито) бих добавил сухия фонтан пред България мол и мокрия пред Парадисе мол.

Иначе има 3 фонтана около сградите на ТУ - един нормален пред ректората, едно мини-фонтанченце зад ректората и едно мини-фонтанченце във вътрешния двор на 11-ти блок, чието корито е част от водна турбина.

Към неработещите, имаше едно малко фонтанче в сегашната касова зала на метростанция НДК във времето, когато това беше базар. Хората хвърляха стотинки там. Но там така или иначе няма как да се възстанови.

Също бих добавил и унищожения фонтан пред София ленд, от който е останало само доста оригиналното корито, което е пълно с боклуци.

Също така неработещата водна стена при кафето в дупката от южната страна на НДК.

Иначе от неработещите вероятно има още много, но на първо четене не се сещам.

vass, the dogi liked this post
b0097 no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2018, 10:44 AM   #5
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Likes (Received): 175812

Как може да пропуснете "най-голямата" и "най-значима" водна каскада, която се пуска дори с общинска заповед - Пръскало то пред Район Изток??

Не ви е срам!!!

След ремонта в Северния парк има ли фонтан или е само езеро като Ариана?

При НДК да отбележим, че са два, а има и трети, който не работи и вероятно никога вече няма да заработи.

При гарата и двата няма да се възстановяват.

Мисля, че има и в подлеза на България и Каблешков.

Сред частните инициативи задължително влизат БПС и Парадайс - там определно има водни площи с обществен достъп....

Сещам се и за няколко чешми - Свети Седмочисленици, Свети Георги, Кристал, Банята, Буката (вече я коментирах в другата тема)...

the dogi, vass, remotecontrol liked this post
kraxx está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 26th, 2018, 11:02 AM   #6
b0097
Registered User

Водната каскада зад НИМ брои ли се за фонтан. Или по-скоро си е просто водна каскада. Може би за фонтан би следвало да броим даден обект само ако има помпа в цялата схема.

vass liked this post
Old May 26th, 2018, 11:06 AM   #7
b0097
Registered User

Има и няколко хотела с фонтан пред входа, не знам дали ги броим. Например Фестата в Манастирски до бул. България.

the dogi liked this post
Old May 26th, 2018, 08:08 PM   #8
nikitrz
Registered User

Likes (Received): 517

В по-горните постове не видях да е писано за фонтана в Докторската Градина, а той хич не е лош
https://www.google.com/maps/@42.6942...7i12000!8i6000

remotecontrol liked this post
nikitrz no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2018, 08:16 PM   #9
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Чети!
Old May 26th, 2018, 11:43 PM   #10
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 16520

Значи може би трябват още 2 категории, такива които са напълно разрушени или няма да тръгнат повече и каскади като отделна. Каскади няма останали. Единствен по рода си е и водопадът в парка на НДК, не знам дали се числи към каскадите обаче.
Мога да направя списъка, но нека има още предложения, защото съм сигурен, че много се изпускат. Тези в Банкя например броят ли се?

За частни се сетих и на кръстовището на ГМ Димитров и Драган Цанков, пред банката.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2018, 06:11 AM   #11
T1000
Ferrari S.p.A.

T1000's Avatar

Likes (Received): 1123

Частен фонтан има и в Sofia Airport Center в изкуственото езеро. Даже са два В Бизнес парка също имаше по едно време.

Avus, the dogi liked this post
T1000 no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2018, 10:14 AM   #12
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

В БПС са 3 - един пред сграда 1, един пред сграда 3 (който е най-старият и класически) и езерото с каскадата и фонтаните.

Някога може да е имало в градинка Алжир, но може и това, което ми изглежда като останки да е само част от алпинеума и да се заблуждаваме.

За съжаление голяма част от водните атракции в Борисовата градина зеленчукова затриха с годините. Някога имаше рекичка извираща от Братската могила и стигаща до БТА с няколко дървени мостчета и езерце, но там мисля всичко е приключило. Доколкото съм гледал архивни снимки е имало и канална лодки. Но това са все неща, които не отговарят на определението фонтан.

the dogi liked this post
Old May 27th, 2018, 10:58 AM   #13
T1000
Ferrari S.p.A.

T1000's Avatar

Likes (Received): 1123

То в целия град повече са затритите водни площи, отколкото действащите. В ситуацията сме, че след всеки дъжд с дни газим в локви до глезените, но пък имаме една шепа смислени водни площи и градът си е "сух".

В парка св.св. Петър и Павел е имало цяло изкуствено езеро, сега то се пълни само след голям сняг или порой. Имало е и нещо като каскада/фонтан от едната страна, но от тях са останали само елементи, преди време махнаха и крана, който си работеше. Имаше и чешма в центъра на парка, която махнаха изцяло накрая.

the dogi liked this post
T1000 no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2018, 11:16 AM   #14
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

@bonethugs, предлагам ти да преименуваш темата на Фонтани и водни площи
Така ще може да се говори и за езерото в Дружба, за пресъхналото езеро в Западен парк - Лебеда и други подобни.

Доколкото ми е известно и в градината на Японския хотел някога е имало водна площ. Днес не знам дали съществува.

И най-емблематичната водна площ в момента в София - блатото наречено Колизеум на Сердика

vass liked this post
Old May 27th, 2018, 11:25 PM   #15
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Явно си доста младичък, Кракс. В Японския имаше чайна, създадена съвсем автентично. Това беше част от цялата японска градина в двора на хотела заедно с вишните, които една селянка ги изряза.

Споменатите остатъци от шадравана до Билла Хиподрума. На постамента имаше бронзова скулптура на момченце с лодка. В първите демократични дни лилавите я отмъкнаха. Вдясно от "басейна" имаше шахматно поле с огромни фигури.

Ако се чудите какви са дървениите вътре... проект на Трансформаторите, който така и не получи съдействието на съкварталците. Защото повечето вече са от прованса, а те са над тия работи - под наем и за малко.

the dogi, remotecontrol liked this post
Old May 27th, 2018, 11:33 PM   #16
Avus
Registered User

Avus's Avatar

Old May 28th, 2018, 12:39 PM   #17
bonethugs
Registered User

В първия пост съм сложил таблица, в която ще направя списъка и ще линквам галериите със снимки. Някой знае ли postimage колко време пази снимките? Аз все пак ще си ги качвам в gdrive, но там е по-трудно за споделяне във форуми.

Фонтан в Централни софийски хали - 28.05.2018г.

"Демокрацията е механизъм, гарантиращ ни, че ще ни управляват толкова добре, колкото заслужаваме."
Old May 28th, 2018, 12:43 PM   #18
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Винаги ми е бил любим, защото беше единствения, който приличаше на фонтаните от НДК в моето детство. За съжаление гледам са му намалили и на него струята, но все още изглеждам прилично. София има нужда от повече подобни, но на открито...
Old May 28th, 2018, 12:45 PM   #19
kraxx
Registered User

kraxx's Avatar

Аз ползвам picbg.net където към момента няма срок за съхранение, но предполагам в някакъв момент ще продадат сайта и тъй като услугата е безплатна няма гаранция, че снимките няма да изчезнат. Но от 5 години го ползвам и досега само 2 пъти е имало отпадане.

Можеш да ползваш и snimka.bg Там също не съм имал проблем, но е малко по-неудобно за ползване....
Old May 29th, 2018, 08:15 AM   #20
bonethugs
Registered User

Фонтанът в градинка Буката - 29.05.2018

За съжаление фонтана не работи в момента (миналата седмица работеше). Като го пуснат пак ще го снимам.

Фонтаните пред НДК - 29.05.2018

За късмет и те бяха в профилактика, но поне водата беше кристална. До довечера ще заработят.

Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules