[Poznań] Przebudowa węzła Rondo Kaponiera - dzień 1864 (jednak zdążyli na Euro (2020)) - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 2nd, 2010, 10:03 AM   #41
szymonbr
Registered User

szymonbr's Avatar

Likes (Received): 4

Dlaczego ten temat jest w infrastrukturze drogowej ?
szymonbr no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 2nd, 2010, 08:17 PM   #42
lMl
2012

lMl's Avatar

Ciekawe czy projekt przebudowy węzła uwzględnia również drogi rowerowe? Piszą na temat dobudowy trzeciego pasa ruchu dla samochodów, a o ddr nic. Oby to była tylko dziennikarska niewiedza. Miejsce jest, a w świetle tego tragicznego wydarzenia można powiedzieć, że ddr muszą tam powstać.
lMl no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 01:11 AM   #43
mihau_2x
Registered User

mihau_2x's Avatar

Likes (Received): 695

Chodnik na Moście w górę można by spokojnie oznaczyć jako droga pieszo-rowerowa, potem zamiast nowego pasa by się zmieściła droga w stronę Kaponiery. Ciekawe, czy zjazdy do przejścia podziemnego będą - pewnie nie.

Ogólnie mi się to wszystko bardzo podoba, może poza planami dublowania torów od Bałtyku do Matejki tunelem, bo dużą lepszą opcją na wykorzystanie tego byłoby wybudowanie tunelu pod ul. Bukowską np. do King Crossa - potoki pasażerskie murowane, wzdłuż Bukowskiej mieszka mnóstwo ludzi.

Natomiast tory pod Grunwaldzką miałyby niby zastąpić te obecne w jezdni, ale nie jest to możliwe, bo 13 i 6 nie miałyby jak na nie wjechać. Więc musiałyby być tory i na górze i na dole - raz, że marnotrawstwo, dwa, że w momencie "wylotu" torów podziemnych w okolicach Matejki musiałoby być miejsce na obecną drogę, obecne tory oraz na wylot tunelu, a takiego miejsca nie ma. Wniosek - pomysł nierealny.

Ale cała reszta mi się bardzo podoba, wygląda jak stacja metra

Last edited by mihau_2x; April 3rd, 2010 at 03:24 AM.
mihau_2x no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 3rd, 2010, 01:32 AM   #44
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Likes (Received): 932

Quote:
Originally Posted by mihau_2x View Post
Ogólnie mi się to wszystko bardzo podoba, może poza planami dublowania torów od Bałtyku do Matejki tunelem, bo dużą lepszą opcją na wykorzystanie tego byłoby wydrążenie tunelu pod ul. Bukowską choćby do King Crossa - potoki pasażerskie murowane, wzdłuż Bukowskiej mieszka mnóstwo ludzi.
Jasne. Dużo lepsza opcja z prawdziwym tunelem metra (choć krótkim) ma być opcją zamienną dla kawałka tunelu budowanego odkrywkowo, z jedną małą stacją podziemną przy/za Sheratonem oraz pochylnią tak pod względem organizacyjnym jak i kosztowym? Za ułamek kosztów budowy tego micrometra można na pięć różnych sposobów rozwiązać problem 13+6 bez dublowania torów.

Quote:
Natomiast tory pod Grunwaldzką miałyby niby zastąpić te obecne w jezdni, ale nie jest to możliwe, bo 13 i 6 nie miałyby jak na nie wjechać. Więc musiałyby być tory i na górze i na dole - raz, że marnotrawstwo, dwa, że w momencie "wylotu" torów podziemnych w okolicach Matejki musiałoby być miejsce na obecną drogę, obecne tory oraz na wylot tunelu, a takiego miejsca nie ma. Wniosek - pomysł nierealny.
NIE. Założyłeś sobie coś i wokół tego tworzysz rozbudowane teorie.
Odpowiedz jest prosta: trasa na Szylinga, która z niczego bynajmniej nie wypadła.

Last edited by mmjp; April 3rd, 2010 at 05:01 AM. Reason: lit
mmjp no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2010, 03:20 AM   #45
mihau_2x
Registered User

mihau_2x's Avatar

Trasa na Szylinga wypadła (sam chyba o tym pisałeś) i założyłem to od początku, dlatego wyszło mi, że ten tunelik nie ma sensu. Skąd mam niby wiedzieć o tym, że "z niczego nie wypadła", jeśli wszem i wobec ogłasza się, że "ze wszystkiego wypadła"? Zdecydujcie się.

Poza tym Szylinga rozwiązuje tylko problem 13. 6 można by od biedy połączyć do tuneliku generując dodatkowe skrzyżowanie na trasie PST albo puszczać naokoło.

Quote:
Originally Posted by mmjp
Dużo lepsza opcja z prawdziwym tunelem metra (choć krótkim) ma być opcją zamienną dla kawałka tunelu budowanego odkrywkowo, z jedną małą stacją podziemną przy/za Sheratonem oraz pochylnią tak pod względem organizacyjnym jak i kosztowym?
Gdzie napisane jest, jaką metodą budowany ma być tunel? To, że Ty znasz projekt to nie znaczy, że zna go każdy. Ja odwołuję się tylko do znanych mi informacji dostępnych publicznie. Stwierdziłem, że [zakładając brak trasy w Szylinga, btw. gdzie mogę sprawdzić co wypadło a co nie poza nie do końca aktualnym studium?] zysk jaki przyniesie ten tunelik dla linii 15 nie jest wart zachodu i bardziej opłacalną inwestycją jeśli chodzi o stosunek cena-jakość (a nie o samą cenę!) będzie poprowadzenie tego tunelu ul. Bukowską. Niekoniecznie do King Crossa, to był tylko przykład. Może być chociażby tylko do Przybyszewskiego, stamtąd konwencjonalną trasą do Ogrodów/Al. Polskiej lub Junikowa. Chodzi o to, że jeśli już rezerwa pod ten wyjazd jest planowana, to można by ją wykorzystać bardziej efektywnie - pod względem ilości pasażerów.

Poza tym, czy projekt zakłada połączenie przystanku przesiadkowego podziemnego "Kaponiera" z przystankiem podziemnym "Bałtyk", w stronę Junikowa? Tak, żeby przesiadka zarówno "z góry" jak i "z dołu" Kaponiery nie wymagała pokonywania labiryntów niczym na Dworcu Centralnym w Warszawie? To dobra okazja, by te przesiadki uporządkować.

Poza tym, jeszcze takie przemyślenie - załóżmy, że mamy tę trasę w Szylinga. 6 w najlepszym wypadku nie zmieni czasu przejazdu (jeśli pojedzie dołem, to naokoło przez Dworzec Zachodni, jeśli górą - naokoło przez Szylinga). 13 pojedzie prawie tak samo długą trasą, ale: w ciągu ul. Kraszewskiego i Szylinga wydzielone torowisko się pewnie nie zmieści, a sygnalizacja świetlna na przejeździe przez Bukowską i Grunwaldzką niekoniecznie będzie preferować tramwaje. Z dużym prawdopodobieństwem mogę więc założyć, że zyska tak naprawdę tylko linia 15. I znów pojawia się pytanie - czy dla zysku czasowego samej linii 15 opłaca się budować 2 nowe trasy i aż tak zmieniać układ komunikacyjny? By zaspokoić kaprys Sheratona? Nie wiem, jestem jakoś sceptyczny.

Pomimo ogólnego optymizmu spowodowanego zobaczeniem wizualek

Last edited by mihau_2x; April 3rd, 2010 at 03:38 AM.
Old April 3rd, 2010, 06:28 AM   #46
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Quote:
Trasa na Szylinga wypadła (sam chyba o tym pisałeś)
Nie przypominam sobie abym cokolwiek takiego pisał. Pisałem kiedyś jakie trasy są oficjalnie przewidziane do realizacji "na teraz". Są to trzy trasy które miały być finansowane ze środków UE oraz Naramowice i Ogrody. Reszta jest odłożona na święty nigdy łącznie z Ratajczaka która była przygotowywana równolegle z trasą przez Rocha.

Quote:
Skąd mam niby wiedzieć o tym, że "z niczego nie wypadła", jeśli wszem i wobec ogłasza się, że "ze wszystkiego wypadła"?
Zrezygnowano z pomysłu budowy torów na Szylinga teraz w związku z projektami unijnymi realizowanymi obecnie. W żadnych znanych mi dokumentach miasta (Założone Kierunki Inwestowania i Zrównoważony Plan Rozwoju Transportu Publicznego Aglomeracji Poznańskiej - to pierwsze zmieniane co roku, a to drugie które jest wymagane do otrzymania środków UE przyjęte zostało w 2007) nie było tej trasy. Natomiast w aktualnym studium jest.
Studium jest dokumentem kierunkowym i wyznacza ramy rozwoju przestrzennego miasta. Nie jest planem rozwoju i nie wyznacza konkretnych projektów do realizacji. Oznacza to, że przewidziane w nim konkretne inwestycje infrastrukturalne powinny zostać zrealizowane, ale nie muszą.
Pełna aktualizacja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego trwała 5 lat. Zmiana studium w zakresie przeznaczenia konkretnego terenu (np. park rataje na mieszkaniówkę) trwałaby jakieś 2 lata, a wymazanie kilku kresek dotyczących tras tramwajowych ponad rok i byłaby dość kosztowna jak na spodziewany efekt.

Quote:
Gdzie napisane jest, jaką metodą budowany ma być tunel?
Nigdzie nie jest napisane. Innej możliwości niż płytki tunel w osłonie ze ścianek szczelinowych nie ma. Tak samo z lokalizacją przystanku pomiędzy pomnikiem a Sheratonem. Dużej filozofii tu nie ma.

Quote:
To, że Ty znasz projekt to nie znaczy, że zna go każdy.
Nie znam projektu, bo go nie ma. Jest pewnie jakaś koncepcja opracowana na potrzeby zaprojektowania wyprowadzenia tunelu. I tylko ono będzie teraz wybudowane. Sam tunel to pieśń przyszłości.

Quote:
Chodzi o to, że jeśli już rezerwa pod ten wyjazd jest planowana, to można by ją wykorzystać bardziej efektywnie - pod względem ilości pasażerów.
Wiadomo metro jest najefektywniejsze, ale koszty!

ps Nie pracuję ani w ZDM, ani ZTM, MPU, WUiA czy jakiejkolwiek jb, zb lub mjo miasta.
Old April 3rd, 2010, 08:35 PM   #47
mihau_2x
Registered User

mihau_2x's Avatar

Quote:
Originally Posted by mmjp View Post
Nie przypominam sobie abym cokolwiek takiego pisał.
Nie wiem, na pewno czytałem to na tym forum, na innych, chyba nawet wiadomości prasowe o tym były. Przyczyną rezygnacji było (niespodzianka) utrudnienie ruchu samochodowego.

Quote:
Pisałem kiedyś jakie trasy są oficjalnie przewidziane do realizacji "na teraz". Są to trzy trasy które miały być finansowane ze środków UE oraz Naramowice i Ogrody.
Miały być finansowane? Ale nadal będą? Martwi mnie trasa do Dworca Wschodniego, miała być realizowana wraz z Nowymi Zawadami, czyli teraz. Na kiedy ją odłożono, czy dofinansowanie nie przepadnie? [pytanie nie na temat wątku, jeśli znasz odpowiedź to proszę odpowiedz w wątku ogólnym o KM]
Quote:
Reszta jest odłożona na święty nigdy łącznie z Ratajczaka która była przygotowywana równolegle z trasą przez Rocha.
Moim zdaniem najbardziej przydałaby się jeszcze Solna - szczególnie w kontekście zapchanego Mostu Teatralnego. Nie wymaga ta trasa jakiejś szczególnej wirtuozerii inżynierskiej, więc droga też nie powinna być. I byłaby też tańszym substytutem trasy w Szelągowskiej.

Quote:
Zrezygnowano z pomysłu budowy torów na Szylinga teraz w związku z projektami unijnymi realizowanymi obecnie. W żadnych znanych mi dokumentach miasta (Założone Kierunki Inwestowania i Zrównoważony Plan Rozwoju Transportu Publicznego Aglomeracji Poznańskiej - to pierwsze zmieniane co roku, a to drugie które jest wymagane do otrzymania środków UE przyjęte zostało w 2007) nie było tej trasy. Natomiast w aktualnym studium jest.
Jeśli chodzi o to studium, to jest dla mnie mało wiarygodne z tego względu, że chociażby trasa przez Most Rocha wciąż widnieje jako planowana. Albo np. plany likwidacji Górnej Wildy, jakby chciano powiedzieć "damy Wildzie Ratajczaka, ułatwimy dojazd do centrum, to w zamian utrudnimy dojazd na Rataje". No ale koniec OT

Quote:
Studium jest dokumentem kierunkowym i wyznacza ramy rozwoju przestrzennego miasta. Nie jest planem rozwoju i nie wyznacza konkretnych projektów do realizacji. Oznacza to, że przewidziane w nim konkretne inwestycje infrastrukturalne powinny zostać zrealizowane, ale nie muszą.
Patrząc na plany typu tramwaj na Falistą, nie sposób Ci nie przyznać racji
Quote:
Pełna aktualizacja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego trwała 5 lat. Zmiana studium w zakresie przeznaczenia konkretnego terenu (np. park rataje na mieszkaniówkę) trwałaby jakieś 2 lata, a wymazanie kilku kresek dotyczących tras tramwajowych ponad rok i byłaby dość kosztowna jak na spodziewany efekt.
Żartujesz? Aktualizacja polegająca na zmianie koloru linii przez Most Rocha z zielonej na czerwoną wymaga tyle pracy? Nie wierzę.

Quote:
Nigdzie nie jest napisane. Innej możliwości niż płytki tunel w osłonie ze ścianek szczelinowych nie ma. Tak samo z lokalizacją przystanku pomiędzy pomnikiem a Sheratonem. Dużej filozofii tu nie ma.
Jak dla kogo Drugie piętro podziemne Kaponiery to jednak dość głęboko, nie wyobrażam sobie, by budowa mogła być prowadzona metodą odkrywkową. Oznaczałoby to przecież rozebranie wyremontowanych kilka (kilkanaście? lat temu ulic.
Quote:
Nie znam projektu, bo go nie ma. Jest pewnie jakaś koncepcja opracowana na potrzeby zaprojektowania wyprowadzenia tunelu. I tylko ono będzie teraz wybudowane. Sam tunel to pieśń przyszłości. Wiadomo metro jest najefektywniejsze, ale koszty!
Pewnie sam tego nie dożyję Ale jeśli takie coś jest projektowane, to chyba warto to przedyskutować. Chodzi pewnie o wyeliminowanie odcinka torów wspólnego z jezdnią w okolicach Sheratona. Tylko, że ja tam nigdy korków nie widziałem, przejazd jest raczej dość płynny, korki występują podobno podczas większych imprez targowych - to nie to samo, co korki występujące codziennie rano na PST. Dwie nowe trasy dla niewielkiego zysku czasowego jednej linii - moim zdaniem nie warto, warto natomiast zapisać w jakimś studium budowę tunelu pod Bukowską [wykorzystującego obecnie projektowaną rezerwę] na przykład do Przybyszewskiego - przyniesie to znacznie większe korzyści. Nie mówię, że teraz - ale za lat naście? Tramwaj będzie już dojeżdżał do Al. Polskiej, stamtąd idealne autobusowe połączenie z lotniskiem (i King Crossem, jeśli jeszcze będzie istniał).

Quote:
ps Nie pracuję ani w ZDM, ani ZTM, MPU, WUiA czy jakiejkolwiek jb, zb lub mjo miasta.
Ech, widzę, że firmy i urzędy bardzo swoich pracowników prześladują jeśli chodzi o pisanie na SSC. Sądząc po Twojej sporej wiedzy i używanym języku (części powyższych skrótów nie rozumiem) nie możesz nie być pracownikiem w/w. Z drugiej strony dla forum nie ma to przecież żadnego znaczenia, nikt chyba nawet o to nie pytał.

Last edited by mihau_2x; April 3rd, 2010 at 09:32 PM.
Old April 4th, 2010, 12:25 AM   #48
kajttek
Registered User

kajttek's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by susamuruago View Post
Technicznie jest możliwe połączenie z targami, gdyż rozstaw szyn tramwajowych w Poznaniu i kolejowych w Polsce jest taki sam, ciekawe tylko jak zostałoby to zaprojektowane, musiałaby tam być jakaś specjalna zwrotnica.
Po pierwsze, to może i rozstaw szyn jest taki sam, ale tramwaj nie wjedzie na tory od pociągu, bo napięcie w sieciach sa inne.

I tramwaj nie będzie wcale musiał zakręcać o 90 st. jak to ktoś powiedział.

Poprostu wybudują nowe torowisko temtedy i tyle.
Old April 4th, 2010, 01:12 AM   #49
poz'n
Registered User

poz'n's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Żartujesz? Aktualizacja polegająca na zmianie koloru linii przez Most Rocha z zielonej na czerwoną wymaga tyle pracy? Nie wierzę.
Zmiany w studium bądź planie miejscowym następują w takim samym trybie w jakim są te dokumenty uchwalane. Wymagałoby to zatem całej procedury, rozpoczynającej się uchwałą rady, ogłoszeniem w prasie lokalnej, składaniem wniosków, uzgadnianiem projektu itd., itd. Pociągnęłoby to zarówno koszty, jak i dość długi czas.
poz'n no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2010, 10:31 PM   #50
tombaks
^__^

tombaks's Avatar

Likes (Received): 144

Jak by ktoś miał wątpliwości to proszę zajrzeć USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Artykuły 11, 12.
Old May 24th, 2010, 09:52 PM   #51
zajecc
Registered User

Likes (Received): 17

[Poznań] Przebudowa ulicy Roosevelta i Kaponiery

Z racji tego, iż na stronie Zarządu Dróg Miejskich, pojawił się projekt koncepcyjny przebudowy Kaponiery i ul. Roosevelta z prośbą i ocenę tegoż projektu przez internautów zakładam ten wątek

"Projekt koncepcyjny: Przebudowa układu komunikacyjnego w obszarze ulicy Roosevelta na odcinku od mostu Teatralnego do mostu Dworcowego

Szanowni Państwo,
prezentujemy projekt koncepcyjny pn. „Przebudowa układu komunikacyjnego w obszarze ulicy Roosevelta na odcinku od mostu Teatralnego do mostu Dworcowego, obejmującego:
1. Rozbudowę układu komunikacyjnego ulicy Roosevelta na odcinku od mostu Dworcowego do ulicy Bukowskiej; 2. Przebudowę węzła komunikacyjnego rondo Kaponiera”.
Prosimy o uwagi, sugestie opinie do dnia 7 czerwca 2010 roku.
Jednocześnie pragniemy poinformować, że za projekt dotyczący przedłużenia trasy PST do Dworca Zachodniego odpowiada Spółka Infrastruktura Euro Poznań 2012.
Prosimy również o zapoznaniem się z regulaminem. Serdecznie dziękujemy

A oto i sam projekt:
http://www.zdm.poznan.pl/content/pliki/projekty-drogowe/Roosevelta materialy%20do%20konsultacji%20spolecznych.pdf"

zdjęcia pochodzą ze strony www.zdm.poznan.pl
zajecc no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2010, 10:02 PM   #52
krzyu_
Registered User

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by zajecc View Post
projekt koncepcyjny przebudowy Kaponiery i ul. Roosevelta z prośbą i ocenę tegoż projektu przez internautów
Czyli w skrócie proszą, żeby użytkownicy forum skyscrapercity wypowiedzieli się na temat koncepcji

A tak przy okazji, to ktoś wie co ma się znajdować na poziomie -2 Kaponiery, sklepy, knajpy?
krzyu_ no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2010, 10:09 PM   #53
PieEetrek
Registered User

Likes (Received): 7449

Quote:
Originally Posted by krzyu_ View Post
A tak przy okazji, to ktoś wie co ma się znajdować na poziomie -2 Kaponiery, sklepy, knajpy?
Przystanki PST ?
PieEetrek no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2010, 10:17 PM   #54
mmjp
Inspired by Poznań?!

mmjp's Avatar

Już jest o tej inwestycji wątek.
Old May 26th, 2010, 12:44 PM   #55
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Właściwy wątek, a dyskusje toczą się w kilku innych. Wrzucam tylko link: http://www.zdm.poznan.pl/news.php?site=view&id=1013.

Można tam zgłaszać uwagi do projektu. Ja zgłoszę taką uwagę: taki sposób malowania linii na zachodniej jezdni Roosevelta w stronę Górczyna, aby na początku był jeden pas do jazdy na wprost (i później z niego tworzył się kolejny do jazdy na wprost), a dwa do lewoskrętu.
Teraz jest odwrotnie. A właśnie większy ruch jest zawsze w stronę centrum (lewoskręty), niż w stronę Głogowskiej.
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2010, 10:16 AM   #56
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 16481

Przyjrzałem się projektowi, ale niestety wygląda mi to na "odbudowę" a nie "przebudowę".
Przebudowany będzie jedynie fragment od Mostu Dworcowego do Kaponiery.
Dobrze chociaż, że powstaną ścieżki rowerowe wokół Kaponiery.
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2010, 10:11 PM   #57
RZUWIG
Twierdza Doznań™

RZUWIG's Avatar

Likes (Received): 10

Obawiam się, że z tych ścieżek rowerowych będą korzystali piesi "dobiegający" do tramwaju. W chwili obecnej ruch pieszych jest "skanalizowany". Po przebudowie może powrócić problem przebiegających przez ul. Dworcową - mimo, że jest przejście podziemne.

Druga kwestia - nie rozumiem tego "odbicia" PST w ul. Bukowską:

Jak będzie (w odległej w przyszłości) podłączony tramwaj do ul. Bukowskiej? Tunel? Gdzie PST będzie się "wynurzać"? A co z istniejącą linią?
RZUWIG no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2010, 10:35 PM   #58
misioho
Registered User

misioho's Avatar

Likes (Received): 16481

to tak - na zaś - budują, podobnie jak na Bukowskiej wiadukt nad trzecią ramą, która nie wiadomo kiedy powstanie
misioho no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2010, 10:46 PM   #59
mihau_2x
Registered User

mihau_2x's Avatar

Quote:
Originally Posted by RZUWIG View Post
Obawiam się, że z tych ścieżek rowerowych będą korzystali piesi "dobiegający" do tramwaju.
Tu myślę, że będzie dość proste rozwiązanie - odgrodzenie ścieżek rowerowych od przystanków. Bo rowerzyści nie mają potrzeby jazdy na przystanek.
Quote:
W chwili obecnej ruch pieszych jest "skanalizowany". Po przebudowie może powrócić problem przebiegających przez ul. Dworcową - mimo, że jest przejście podziemne.
Tutaj akurat przejście dla pieszych powinno być na górze - i taką sugestię wysłałem do ZDM. Konieczność przechodzenia tam dołem to absurd.
Old June 1st, 2010, 11:32 PM   #60
mdonald
Registered User

Likes (Received): 69

Quote:
Tu myślę, że będzie dość proste rozwiązanie - odgrodzenie ścieżek rowerowych od przystanków. Bo rowerzyści nie mają potrzeby jazdy na przystanek.
Eeee, ja proponuję postawić tam dyżurne rowery, coby ci, którzy nie chcą chodzić dołem, mogli przejechać na przystanek legalnie rowerem
mdonald no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
poznań, poznań-komunikacja, twierdza

Thread Tools

Posting Rules