[Katowice] Nadbudowa kamienicy na rogu ul. Stawowej i 3-go maja - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Katowice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old July 2nd, 2006, 02:19 AM   #1
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 1026

[Katowice] Nadbudowa kamienicy na rogu ul. Stawowej i 3-go maja

znalazlem na stronie http://www.archistudio.pl/ ( ogolnie polecam strone jest tam pare ciekawych rzeczy)takie renderki i krotka informacje na temat tej inwestycji
Kiedy przyjrzec sie fotkom widac jak na jednej przy budynku stoi dzwig ktory podnosi stalowe belki montowane wewnatrz kamienicy dla wzmocnienia scian nosnych i stropow. Zapewne wiele osob pamieta ze rzeczywiscie jakos mniej wiecej rok czy 2 temu takie prace mialy miejsce przy tej kamienicy. Wtedy myslalem ze chodzi o zabezpieczenie przed szkodami gorniczymi ale jak widac chodzilo o co innego... niestety jak na razie na tym sie chyba roboty skonczyly choc na stronie jest napisane ze inwestycja jest w trakcie realizacji
a tymczasem wklejam rendery:
projekt archistudio Studniarek i Pilinkiewicz

Last edited by sky's_the_limit; July 2nd, 2006 at 11:30 AM.
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 2nd, 2006, 02:49 AM   #2
hermit
hręddur köttur

hermit's Avatar

a dlaczego takie małe? nie wiem co mam powiedzieć..
hermit no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 03:48 AM   #3
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 675

To najstarsza kamienica w miescie, wiec konserwatyor sie nie zgodzi (choc katowcki konserwator to nie potrafi odroznic modernizmu od riwiery tureckiej).
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 2nd, 2006, 04:28 AM   #4
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Likes (Received): 4542

Przydala by sie tej kamienicy nadbudowa, jest zbyt niska i troche psuje pierzeje. Ale zaproponowyna projekt wedlug mnie nie jest optymalny, zbyt malo sie odnosi do architektury obecnego budynku, wygladalo by to z taka nadbudowa troche komicznie.

Pzdr.
Old July 2nd, 2006, 11:36 AM   #5
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

@ miglanc
Jezeli pisze ze inwestycja jest w trakcie realizacji to raczej znaczy ze uzyskano juz wszelkie niezbedne pozwolenia itp. Kiedy juz montowano ten stalowy szkielet w srodku to juz wtedy to musialo byc wiec pozwolenie .
jest oczywscie pozwolenie mogl szlag trafic jezeli inwestor o co innego wnosil a co innego zrobil.

a co do kamienicy to nadbudowa jest tam jak najbardziej potrzebna. Czy akurat mialoby wygladac tak jak zaproponowalo archistudio hmmm no nie wiem. Rzeczywiscie jest tu jakis dysonans
Old July 2nd, 2006, 12:27 PM   #6
Petr
Iroquois of Europe

Petr's Avatar

Likes (Received): 3707

Mało widać na tych wizualizacjach, ale to co widzę wprawia mnie w zachwyt. Niby mała rzecz, a bardzo cieszy. Temu narożnikowi bardzo przyda się nadbudowa.
Petr no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 12:40 PM   #7
Adasmos
Registered User

Adasmos's Avatar

Likes (Received): 65

Quote:
Originally Posted by MARCIN
Przydala by sie tej kamienicy nadbudowa, jest zbyt niska i troche psuje pierzeje. Ale zaproponowyna projekt wedlug mnie nie jest optymalny, zbyt malo sie odnosi do architektury obecnego budynku, wygladalo by to z taka nadbudowa troche komicznie.

Pzdr.
Zgadzam się w całości. Fajnie byłoby gdyby nadbudowana część była jednakowa w stylu z istniejącym budynkiem
Adasmos no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 12:42 PM   #8
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 720

mam dziwne wrazenie, ze ten projekt jest nieaktualny. Na stronce jest tez projekt nadbudowy kamienicy na Kościuszki !
Koniaczeq no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 12:45 PM   #9
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

A mnie sie podoba ta nadbudówka ! Bardzo ładnie kontrastuje, w tak wyeksopnowanym miejscu powinna zwracac na siebie uwagę, to chyba najważniejsze piesze skrzyzowanie w Kce !
Old July 2nd, 2006, 12:58 PM   #10
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Quote:
Originally Posted by Adasmos
Fajnie byłoby gdyby nadbudowana część była jednakowa w stylu z istniejącym budynkiem

chyba zartujesz ??

takich rzeczy to my w Kato nie chcemy :P

ma byc nowoczesnie( albo lepsze slowo: wspolczesnie) to akurat nie ulega watpliwosci natomiast ja jeszcze nie jestem w pelni przekonany czy akurat tak jak zaproponowalo to archistudio. Nie chodzi o to ze nowoczesne nie pasuje bo jedno nowoczesne bedzie pasowalo a drugie nie. Ja co do tego ze nadbudowa ma byc wspolczesna nie mam akurat zadnych watpliwisci, pytanie czy akurat taka nowoczesna jak zaproponowalo to archistudio czy moze inaczej.

a co do tej innej kamienicy ( na ul Kosciuszki) dla ktorej archistudio zaproponowalo nadbudowe:

tak sie zastanawiam czy to przypadkiem nie jest ten budynek na rogu Kosciuszki i Placu Miarki
bo tam tez w zimie montowano w srodku stalowe belki dla szkieletu majacego wzmocnic stropy i sciany nosne i ona wyglada jakos podobnie do tej na tym mini renderze
Old July 2nd, 2006, 01:08 PM   #11
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Sky nie wiem o ktorej kamienicy mowisz ! Moze jakas foteczka ?
Old July 2nd, 2006, 02:00 PM   #12
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Likes (Received): 4542

Quote:
Originally Posted by Adasmos
Zgadzam si? w ca?o?ci. Fajnie by?oby gdyby nadbudowana cz??? by?a jednakowa w stylu z istniej?cym budynkiem
Nie o to mi chodzilo. Nadbudowa na wszelki wypadek powinna byc nowoczesna, ale w tym wypadku wyglada to jak dwa ze soba sklejone zupelnie nie majace nic z soba wspolnego budynki ... a budynek ma byc jeden. Wiec wedlug mnie architekci powinni albo wybrac forme ktora wspolgra z stra czescia labo zaostrzyc kontrasty tak wysoko ze bedzie to oczywiste. Tutaj mi to wyglada na cos posrdoku, a to za zwyczaj szybko traci aktualnosc - chociaz nie jest tak zle, mogli by i to wybudowac.

Pzdr.
Old July 2nd, 2006, 02:44 PM   #13
fredru$
Registered User

fredru$'s Avatar

Likes (Received): 17

Ze chca nadbudowac, to rozumie, ale styl w jakim to chca zrobic, to masakra. Czy oni powariowali? Ani ta nadbudowka nie bedzie pasowac do tej nizszej czesci, ani do sasiedniej kamienicy po prawej.
Ciekaw jestem co ci glowni konserwtorzy zabytkow i achitekci miejscy robia i za co biora pieniadze? Takie przyklady pokazuja, ze te stanowiska sa w ogole niepotrzebne
Übersetzung / translation:
Schlesien wuchs hier immer in Macht und Kraft, mit dem ihm treuen Breslau.
Polen war nicht immer da, bleibt aber schon für immer.

Silesia always grew in strength here with faithful to her Wroclaw. Poland not always was here, but will stay here forever.
fredru$ no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 03:00 PM   #14
The Real Sputnik
orbitowanie bez cukru

The Real Sputnik's Avatar

Likes (Received): 2

kamienica nadaje się do nadbudowy ewidentnie , ale te połamane płaszczyzny zupełnie nie pasują.

jeśli ma być przeprowadzona nadbudowa to jedynie w oparciu o lekką prostą konsrukcję , bez przesadnych wcięć i wymyslnych metalowych ozdobników.
Old July 2nd, 2006, 03:08 PM   #15
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

jestescie zbyt surowi dla tego projektu, poza tym oceniacie go po tych kliku marnych wizualizacjach. Na zachodzie widzialem wiele takich nadbudow i na zywo to świetnie wygląda.
Old July 2nd, 2006, 03:12 PM   #16
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

A tak btw to ta nadbudowka nei wystaje poza obrys budynku ! Przyglądnijcie sie, tam sa tylko wklesłe elementy i tarasy.
Old July 2nd, 2006, 03:29 PM   #17
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 675

Quote:
Originally Posted by sky's_the_limit
@ miglanc
Jezeli pisze ze inwestycja jest w trakcie realizacji to raczej znaczy ze uzyskano juz wszelkie niezbedne pozwolenia itp. Kiedy juz montowano ten stalowy szkielet w srodku to juz wtedy to musialo byc wiec pozwolenie .
jest oczywscie pozwolenie mogl szlag trafic jezeli inwestor o co innego wnosil a co innego zrobil.

a co do kamienicy to nadbudowa jest tam jak najbardziej potrzebna. Czy akurat mialoby wygladac tak jak zaproponowalo archistudio hmmm no nie wiem. Rzeczywiscie jest tu jakis dysonans
W realizaji to byl zdaje sie remont dachu i to juz skonczyli. A dane z strony nie musza byc aktualne.
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 03:33 PM   #18
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3700

szczerze - beznadziejny projekt. Nadbudowa ma być uzupełnieniem, a tutaj całkowicie odwraca uwagę od stylu budynku. Secesja <?> + modernizm - beznadziejne połączenie.
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old July 2nd, 2006, 03:36 PM   #19
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaspric
szczerze - beznadziejny projekt. Nadbudowa ma być uzupełnieniem, a tutaj całkowicie odwraca uwagę od stylu budynku. Secesja <?> + modernizm - beznadziejne połączenie.
nie znasz się po pierwsze to nei secesja tylko neoklasycyzm z elementami neorenesansu. Co do projektu tez sie lepiej nie wypowiadaj bo tez sie nie znasz
Old July 2nd, 2006, 04:07 PM   #20
emti
oj tam, oj tam

emti's Avatar

Likes (Received): 140

Quote:
Originally Posted by kaspric
ani secesja, ani modernizm... jedno wielkie pudło. strzelaj dalej :]
zaprezentowane na tym przykladzie podejscie do projektowania nowej zabudowy w tzw. kontekscie kulturowym ma pewna duza zalete - nie zaciera ksztaltu budynku istniejacego, wciaz widac jak wygladal kiedys. dzialajac wedlug kontrastu - stare/ nowe, elewacja "zamknieta', ciezka/ elewacja 'lekka", ornament/ minimalizm... wydobywa detal historyczny. nie przytlacza go swoja pretensjonalna dekoracją (ktorej na szczesci nie ma). co do jakosci projektu nie moge sie wypowiedziec nie znajac wiecej szczegulow... jedno jest pewne - zalozenia takiej ingerencji w zastala przestrzen sa jak najbardziej sluszne z projektowego punktu widzenia.
emti no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
katowice

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules