[Białystok] Inwestycje - Page 517 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Białystok

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 62 votes, 4.94 average.
Old November 30th, 2019, 06:43 PM   #10321
kkkrzysiek
Registered User

Likes (Received): 475

Na logikę powinno się to tak odbyć, ale samorządy (a przynajmniej część z nich) twierdzi, że wzrost subwencji oświatowej nie pokrywa kosztu wzrostu wynagrodzeń.

Quote:
W Krakowie na wypłatę podwyżek potrzeba dodatkowo ok. 37 mln zł. 14 mln pokrywa subwencja oświatowa, 23 mln musi dołożyć samorząd. Warszawa z 51 mln zł musi uzupełnić 14,2 mln. Lublin do podwyżek musi dołożyć 14 mln zł, Poznań - 12, Gdańsk i Bydgoszcz - po 6, Łódź i Wrocław po 5, Koszalin - 2.
https://wyborcza.pl/7,75398,25357903...a-szykuja.html
Patrząc na te liczby, wzrost wydatków na edukację o >160 mln zł musi uwzględniać nie tylko podwyżki pensji nauczycieli (ale może(?) też uwzględniać podwyżki innych pracowników, pracujących za minimalną krajową albo tuż powyżej). Trzeba by dokładniej przejrzeć plan budżetu, porównać wysokość dotacji w latach, porównać wydatki na pensje. Edukacja to nie tylko pensje nauczycieli, ale też utrzymanie szkół (energia elektryczna, woda, ogrzewanie, remonty), jakieś stypendia, zajęcia pozalekcyjne (świetlice). Białystok narzeka, że cena energii elektrycznej wzrosnąć ma mu o 40% i ten skokowy przyrost też na pewno został uwzględniony w wydatkach na edukację w budżecie miejskim, a tej zmiany subwencja raczej nie pokrywa.

Quote:
Tylko w dwunastu miastach Unii Metropolii Polskiej zadłużenie w 2020 r., w porównaniu do roku 2019, ma wzrosnąć o 3,6 mld zł. Dodatkowe obciążenia to przede wszystkim oświata (w szczególności wynagrodzenia nauczycieli), podwyżki cen energii (w przypadku Białegostoku o 40%), a także wzrost płacy minimalnej. To tylko niektóre rosnące koszty przy tak naprawdę malejących dochodach – wskazywał Tadeusz Truskolaski.

https://www.bialystok.pl/pl/wiadomos...o-finanse.html
kkkrzysiek está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 2nd, 2019, 11:14 AM   #10322
kaziq
._.

kaziq's Avatar

Likes (Received): 2778

To jeszcze w kontekście tej dyskusji może zostawię takie zestawienie jakie poczyniłem dziś rano.

Zsumowanie wszystkich wydatków dofinansowanych przez UE z lat 2004-2019 wg danych z Mapy Dotacji, Gmina Białystok:

80% inwestycji to drogi i transport. Z czego stricte drogowe to prawie 1,9mld PLN. Pozostałe to drogi + zakup autobusów + CZR + jakieś pierdółki z tym wszystkim związane:

Do tego trzeba zauważyć, że budowa Popiełuszki ( 14 827 770,49 zł ) poszła z kategorii: Energetyka, transport, współpraca międzynarodowa (przed wejściem do UE i rozpoczęciem RPW)

Nakłady na B+R to 4 inwestycje:
Platforma startowa dla nowych pomysłów Hub of Talents - 6 202 551,83 zł
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny - 118 947 431,89 zł
Akcelerator innowacji, kooperacji i przedsiębiorczości akademickiej BPN-T - 653 525,90 zł
Platforma startowa dla nowych pomysłów - Hub of Talents 2 - 18 489 238,25 zł

Energetyka to tylko termomodernizacja (5 projektów)

Najwięcej ilościowo projektów realizowano z puli Nauki i Edukacji - 129 projektów

Najdroższe inwestycje (i dofinansowania) to:
TN - 336 751 467,93 zł
Połączenie TG-S8-TN - 310 637 205,27 zł
Poprawa jakości funkcjonowania transportu publicznego Etap III - 195 954 277,42 zł
Centrum przesiadkowe - 183 008 630,30 zł
BPNT - 168 792 258,12 zł
ul Gen Maczka - 167 035 652,13 zł

Przypominam, że:
-bezrobocie 6% (odczyt GUS z 30/07/19)
-średnia pensja ok 4k brutto
-ceny mieszkań w środku stawki w PL
-o inwestycjach świadczy aktywność niniejszego wątku

Last edited by kaziq; December 2nd, 2019 at 11:25 AM.
kaziq no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 01:26 PM   #10323
noclab
Registered User

noclab's Avatar

Likes (Received): 3212

Przypomina mi się artykuł http://www.studreg.uw.edu.pl/pdf/2009_2_gorzelak.pdf

Gorzelak Grzegorz, 2009, Fakty i mity rozwoju regionalnego, w:
Studia Regionalne i Lokalne, Nr 2(36)/2009

Zwłaszcza strony 19-22, Mit „twardej” infrastruktury

ste_ve, martm, kaziq liked this post
noclab no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 08:53 PM   #10324
BialystoKtoregoNieMa
Registered User

Likes (Received): 390

Quote:
Originally Posted by kaziq View Post
80% inwestycji to drogi i transport. Z czego stricte drogowe to prawie 1,9mld PLN. Pozostałe to drogi + zakup autobusów + CZR + jakieś pierdółki z tym wszystkim związane
Tadzik poszedł po linii najmniejszego oporu a poza tym dał zarobić ziomkom:

1. Infra drogowa budowana była często na podstawie założeń i projektów z lat 70-tych XX w.
2. Wymiana miejskich autobusów i tak musiałaby nastąpić.
3. Od projektów infrastrukturalnych łatwo jest wziąć procent.

Zadowolone "środowiska" z kapiącego strumyczka kasy to "tajemnica" kolejnych reelekcji "geniusza infrastruktury" z Kapic.

Era trójpolówki w inwestycjach i migracji ze wsi powoli się kończy. Sztucznie podbite ceny nieruchomości mieszkaniowych wynikają w znacznej mierze z polityki urbanistycznej UM i skwapliwego ograniczania konkurencji zewnętrznych dewów. "Gospodarka cyfrowa" to kilka średniej wielkości kontraktorni (które w ciągu kilku miesięcy mogą zwinąć majdan) i wiele "mrówek" zarabiających zdalnie w firmach, które płacą (niskie) podatki gdzie indziej.

Wie o tym Tadek i jego koledzy z UwB wysyłając swoje dzieci na terminy w "wielki świat"

Dla mnie jako "prawie emeryta" miasto jest idealne. Spadek ilości mieszkających do 250.000 będzie super - zrobi się jeszcze bardziej sielsko. Z tym, że gdybym miał tu przez całe życie zarabiać to na starość zdechłbym z głodu.

vlad liked this post

Last edited by BialystoKtoregoNieMa; December 2nd, 2019 at 09:04 PM.
BialystoKtoregoNieMa no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2019, 11:02 PM   #10325
skowron
Mały dyskutant

skowron's Avatar

Likes (Received): 292

Quote:
2. Wymiana miejskich autobusów i tak musiałaby nastąpić.
Fajnie byłoby gdyby rzeczywiście następowała wymiana, a nie spadek liczby tychże autobusów.
Quote:
na starość zdechłbym z głodu.
O, to przynajmniej ja już wiem co na starość będę jadł.
skowron no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2019, 04:26 PM   #10326
kaziq
._.

kaziq's Avatar

asfalt z Trasy Niepodległości?

skowron liked this post
Old December 5th, 2019, 10:40 PM   #10327
BialystoKtoregoNieMa
Registered User

W Białymstoku jest tak dobrze, że trzeba 23 razy kliknąć na stronie porannego, żeby być pewnym swojego szczęścia

https://poranny.pl/jubileusz-prezyde...03/zd/40498261

cheslaw, sewesew, pol32 liked this post
Old December 6th, 2019, 10:34 AM   #10328
kaziq
._.

kaziq's Avatar

Sąd uchylił rozstrzygnięcie wojewody ws. studium zagospodarowania Białegostoku
Quote:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze, którym wojewoda podlaski unieważnił uchwałę w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Białegostoku.
I treść samego studium:
https://www.bialystok.pl/pl/dla_bizn..._/studium.html
Old December 6th, 2019, 10:39 AM   #10329
kup_mi_kredki
Registered User

kup_mi_kredki's Avatar

Likes (Received): 58

Quote:
Originally Posted by BialystoKtoregoNieMa View Post
W Białymstoku jest tak dobrze, że trzeba 23 razy kliknąć na stronie porannego, żeby być pewnym swojego szczęścia

https://poranny.pl/jubileusz-prezyde...03/zd/40498261
Polecam eliminator slajdów. Świetnie działa na większości tego typu stronach.

Krystianissimus liked this post
kup_mi_kredki no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2019, 11:35 AM   #10330
Colombos
Registered User

Likes (Received): 656

Jak czytam setny raz jak 300-tysięczne miasto wojewódzkie chwali się ŁĄKAMI KWIETNYMI to aż mnie coś strzela. Z czego i tak duża część rośnie przy ruchliwych ulicach, albo w ogóle w pasach dzielących jezdnie czy na rondach Tyle lat i żadnego porządnego parku to aż wstyd. Pisząc porządny mam na myśli coś więcej niż Stawy Marczukowskie czy "park" przy Fredry. I to przy setkach milionów wydanych na przeskalowane drogi "Miasto dobre do życia" chyba dla emerytów, co już ich rynek pracy nie obchodzi, poruszających się starą Fabią po nowych drogach w trójkącie kościół - bazar - ogródek działkowy.
Old December 6th, 2019, 10:08 PM   #10331
martm
Mamo, zbieram gruz!

martm's Avatar

Likes (Received): 3816

Quote:
Originally Posted by Colombos View Post
Jak czytam setny raz jak 300-tysięczne miasto wojewódzkie chwali się ŁĄKAMI KWIETNYMI to aż mnie coś strzela. Z czego i tak duża część rośnie przy ruchliwych ulicach, albo w ogóle w pasach dzielących jezdnie czy na rondach Tyle lat i żadnego porządnego parku to aż wstyd. Pisząc porządny mam na myśli coś więcej niż Stawy Marczukowskie czy "park" przy Fredry. I to przy setkach milionów wydanych na przeskalowane drogi "Miasto dobre do życia" chyba dla emerytów, co już ich rynek pracy nie obchodzi, poruszających się starą Fabią po nowych drogach w trójkącie kościół - bazar - ogródek działkowy.
tekst sprzed 2 tygodni:

-jechałeś już nową trasą (Niepodległości) ?
ja: nie, nie miałem powodu, czemu pytasz ?
-zobaczyć jaka fajna, nowoczesna - przejedź się!
ja: cisza...

Ludzie tego chcą! Chcą nowych dróg i ładnych autobusów! Białostocczanie w większości są szczęśliwi i dumni z miasta. To z boku widać. Nie chcę mówić o wąskich horyzontach, ale raczej rodzaju myślowej enklawy, innej hierarchii wartości, sposobie myślenia i postrzegania. Na emeryturę chcę tu wrócić. Serio.

vlad, cheslaw, yogi44, noclab, m.dorotka liked this post
martm está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 10:28 AM   #10332
sewesew
Registered User

Likes (Received): 32

Quote:
Originally Posted by martm View Post
Nie chcę mówić o wąskich horyzontach, ale raczej rodzaju myślowej enklawy, innej hierarchii wartości, sposobie myślenia i postrzegania.
Jeden ze znanych podlaskich malarzy mówi, że Białostoczanie to w większości ludzie ze wsi i miną 3/4 pokolenia zanim ludzie zmienią swoje myślenie z wiejskiego na miejski.

Jak widać to by się zgadzało(wystarczy zobaczyć jaka grupa wiekowa blokuje budynki wyższe niż 50m)

Last edited by sewesew; December 7th, 2019 at 10:34 AM.
sewesew no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 01:27 PM   #10333
SP 101
Registered User

Likes (Received): 133

Frak leży dobrze dopiero w trzecim pokoleniu.

SP 101 no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 08:35 PM   #10334
BialystoKtoregoNieMa
Registered User

Quote:
Originally Posted by sewesew View Post
Jeden ze znanych podlaskich malarzy mówi, że Białostoczanie to w większości ludzie ze wsi i miną 3/4 pokolenia zanim ludzie zmienią swoje myślenie z wiejskiego na miejski.

Jak widać to by się zgadzało(wystarczy zobaczyć jaka grupa wiekowa blokuje budynki wyższe niż 50m)
Ogólna przypadłość polskich miast. Jednak są miasta po prostu lepiej zarządzane. U nas chłopek-roztropek jedną ręką rozkłada asfalt na wielopasmówkach w centrum a drugą zasiewa kwietne łąki, stawia ule dla pszczółek i dzielnie chroni przed pożarami stare Bojary i Bema.

Ramie w ramie z synem walczy o utrzymanie pensji kadry kierowniczej w UM i miejskich spółkach oraz tryka się z PKP PLK o obwodnicę kolejową przechodzącą w pobliżu domków jednorodzinnych towarzyszy

Quote:
Prezydent spotkał się z podlaskimi posłami

Trudna sytuacja budżetowa polskich samorządów, skutki rządowych decyzji odczuwane na szczeblu lokalnym oraz współpraca podlaskich parlamentarzystów i samorządu - to główne tematy spotkania prezydenta Tadeusza Truskolaskiego z posłami na Sejm RP.W sobotnim (7.12.) spotkaniu udział wzięli posłowie: Eugeniusz Czykwin (KO), Paweł Krutul (Lewica), Lech Kołakowski (PiS) oraz Krzysztof Truskolaski (KO).

Mniejsze dochody, większe koszty

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawił parlamentarzystom projekt budżetu Białegostoku na rok 2020. To trudny budżet ze względu na wprowadzone przez rząd zmiany w podatku dochodowym PIT, wzrost płacy minimalnej, niedoszacowanie subwencji oświatowej i kosztów wykonania zadań rządowych zleconych samorządom do realizacji.

– Tylko do oświaty musimy dopłacić 300 mln złotych - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mniejsze dochody, większe koszty powodują, że musimy szukać oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Stąd też konieczność wzrostu niektórych opłat lokalnych.

Nie tylko sytuacja finansowa Białegostoku jest trudna. Wszystkie samorządy borykają się z konsekwencjami legislacyjnych zmian na szczeblu ogólnopolskim. Wiąże się to z szeregiem trudnych decyzji, które władze lokalne muszą podejmować.

Wspólnie na rzecz regionu

Podczas dzisiejszego spotkania omawiane były także starania o utworzenie Podlaskiej Grupy Parlamentarnej, zrzeszającej posłów naszego regionu.

- W porozumieniu i przy koordynacji działań na rzecz regionu wspólna praca będzie nie tylko łatwiejsza ale przede wszystkim skuteczniejsza - mówił poseł Lewicy Paweł Krutul.

Poseł Krzysztof Truskolaski zaproponował, aby jedną z pierwszych spraw, którą mogłaby się zając nowa grupa w Sejmie, stała się kwestia kolejowej, Północnej Obwodnicy Białegostoku.

- Pomimo protestów mieszkańców Osowicz, Dobrzyniewa Dużego, Białegostoku, Wasilkowa ciągle nie ma deklaracji PKP ws. zrezygnowania z dotychczasowych, kontrowersyjnych wariantów przebiegu tej linii kolejowej - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski. - Nasze zadanie to pilnowanie tak ważnych dla mieszańców spraw. Wspólnie łatwiej będzie egzekwować dobre dla mieszkańców Podlasia decyzje.

Wszyscy zgodzili się, że powstanie Podlaskiej Grupy Parlamentarnej będzie niezwykle ważne dla rozwoju Białegostoku i całego woj. podlaskiego.

Spotkanie zakończyła konkluzja o konieczności częstszego organizowania spotkań
na szczeblu samorząd - parlamentarzyści.

- Deklaruję, że to pierwsze, w tej kadencji, z serii spotkań prezydenta Miasta Białegostoku i parlamentarzystów ziemi podlaskiej - mówił prezydent Tadeusz Truskolaski. - Mimo różnic, łączy nas troska o dobro mieszkańców Białegostoku i Podlasia.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Last edited by BialystoKtoregoNieMa; December 7th, 2019 at 08:49 PM.
Old December 7th, 2019, 08:53 PM   #10335
luki431
Registered User

Likes (Received): 102

enklawa, sposób myślenia itd...?to że ktoś, czytaj zdecydowana większość społeczeństwa, chcą normalnych dróg(co było standardem-normą na zach.od dziesiątek lat), równych i w miarę możliwości z takimi rozwiązaniami, aby szybciej się dostać z pkt A do B, jest według Ciebie rozumiem jest chorym sposobem postrzegania świata, systemem hierarchi, zaściankowością? aha
luki431 no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 09:05 PM   #10336
cheslaw
...

Likes (Received): 3944

Normalne drogi są naturalną potrzebą człowieka. Taką samą, jak potrzeba żarcia i srania. Jedno i drugie to podstawa funkcjonowania. Problemem jest, że ludzie nie mają żadnych innych oczekiwań wobec miasta.

W przypadku dróg można powiedzieć, że przeszliśmy od śmieciowego i przeleżałego żarcia do w pełni zbilansowanej diety, momentami nawet z nieco wyszukanymi daniami. Żremy na bogato, a nawet dokarmiamy sąsiadów. I nie mamy nawet pomysłu, czego można by chcieć więcej. Ba, nawet nie zastanawiamy się nad tym, czy coś więcej nam potrzeba. Tu pies pogrzebany.

Last edited by cheslaw; December 7th, 2019 at 09:20 PM.
cheslaw no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 09:14 PM   #10337
BialystoKtoregoNieMa
Registered User

Quote:
Bartłomiej Sienkiewicz: (...)Albo ludzie poczują, że nastąpiła pewna zmiana, bo jak ja poznaję ten proces, to jest tak: (...) budujemy drogi, bla bla bla (...), ale to już kompletnie nie działa. Dlaczego nie działa? Bo przeciętny Kowalski patrzy na te autostrady, estakady, ma ten dworzec, na cokolwiek innego...

Marek Belka: Bo to się ku*wa należy po prostu.

BS: Bo jego podstawowe pytanie jest: a co ja z tego ku*wa mam?! Gdzie jest ten pieniądz u mnie w portfelu? Nie że ma wypierd*lonego orlika przed oknami, bo on ma w dupie tego orlika, podobnie ma tę autostradę w du...! Bo dla niego jest pytanie o efekt rozbudzonych aspiracji, jak się rozbudziło aspiracje, to są pewne konsekwencje. Najpierw są takie aspiracje, aby państwo było bardziej umyte i bardziej przypominało to, co ma na Zachodzie albo co sobie wyobraża. A potem się aspiracje przesuwają do własnego portfela. I jest pytanie, co ja z tego mam. Więc centralny problem polityczny, jaki jest przed nami, to problem 14 roku i portfela Kowalskiego. Koniec kropka (...).
Przypomnę, że to rozmowa ówczesnego szefa banku centralnego z szefem MSWiA z 2013 r. W Białymstoku "orliki" i "autostrady" wciąż działajom.

Mieszkałem 20 lat wstecz dłuższą chwilę w pewnym mieście Europy Zachodniej. Podwójny ring drogowy WOKÓŁ centrum i miasta, zadbane chodniki, place miejskie z naturalną zielenią zamieniane kilka razy w tygodniu w schludne targowiska, niska zabudowa poza ścisłym centrum. Głupi sentyment spowodował, ze jestem w Białymstoku

pol32 liked this post

Last edited by BialystoKtoregoNieMa; December 7th, 2019 at 09:23 PM.
Old December 7th, 2019, 09:39 PM   #10338
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Likes (Received): 2665

Kilka zdjęć z niedawnej wizyty na Kolejowej (zdjęcia sprzed mniej więcej tygodnia).

Kto pamięta rosłe drzewa sprzed kontrowersyjnego remontu, temu powinno się zrobić "łyso" patrząc na poniższe zdjęcie.

Zaledwie jedna reklama na ogrodzeniu. Perełka

Tutaj naprawdę estetycznie:

Większość powierzchni jest wynajęta:

noclab, asdolf, martm, yogi44, kaziq, vlad liked this post
RLU no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 09:45 PM   #10339
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Vis-a-vis powoli acz sukcesywnie remontowany jest stary kompleks magazynowy. Wypełnia się najemcami.,

noclab, martm, zelatyna, yogi44, kaziq, vlad, Ticonderoga liked this post
RLU no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2019, 09:55 PM   #10340
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Hostel na Hetmańskiej:

Trzeba przyznać, że znacząco poprawiła się baza noclegowa w Białymstoku w ostatnich latach i nowych miejsc nadal przybywa.

Reply

Tags
białystok, inwestycje

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules