[Katowice] Gdzie kupić mieszkanie - dyskusja i porady - Page 24 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Katowice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old August 4th, 2019, 09:58 PM   #461
akuna
Registered User

Likes (Received): 15

ee kamienice. Pomieszkałem, starczy ale mogę mieć skrzywiony obraz przez okolicę, w której mieszkałem.
Boję się, że HS ma niestety rację punktując powierzchnię mieszkań w katowickich kamienicach. Bardzo dużo jest lokali o powierzchni > 100 m2. Nawet dając cenę 4k za metr, to i tak wychodzi 400k za mieszkanie, które trzeba wyremontować, często gruntownie. Kupa pieniędzy za mieszkanie w niekoniecznie przyjemnej okolicy. Wątpię aby znalazła się odpowiednia liczba chętnych, chociaż mam nadzieję, że się mylę.
My z żoną odpuściliśmy kamienice szukając mieszkania.

A swoją drogą, jakie okolice w śródmieściu są Waszym zdaniem ciekawe? Mi się zawsze podobała Sienkiewicza/Lompy oraz Kilińskiego/Zajączka/PCK/Joradana
akuna no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 4th, 2019, 11:03 PM   #462
softnet
Registered User

Likes (Received): 639

a do tego mimo że jest 100m2 to układ mieszkania nie pozwala na nic ciekawego. Poza tym często problemy z wentylacja, wilgocią i brakiem ocieplenia.

Patologiczni sąsiedzi to już inna bajka
softnet no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2019, 11:28 PM   #463
ormi
Registered User

Likes (Received): 3903

Quote:
Originally Posted by akuna View Post
A swoją drogą, jakie okolice w śródmieściu są Waszym zdaniem ciekawe?
Mi się zawsze podobałaSienkiewicza/Lompy oraz Kilińskiego/Zajączka/PCK/Jordana
W starym budownictwie wraz z remontem kamienic bardzo interesujące mogą się stać Mariacka 28/30/32/34 oraz naroże Styczyńskiego/Kopernika.
ormi no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 12:38 PM   #464
podciag
Registered User

Likes (Received): 335

przeżyłem etap szukania mieszkania na rynku wtórnym w katowicach, zresztą zakończony sukcesem w postaci zakupu mieszkania w... chorzowie. z moich doświadczeń wynika, ze najważniejsze to jasne priorytety (w moim przypadku >90m, wysokie, lokalizacja, nieparter, gaz), a potem cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość.

zakup mieszkania zajął mi dwa lata.
nadmienię tylko, ze był to dla mnie wyjątkowo szczęśliwy moment - na przestrzeni sześciu dni dowiedziałem się, że zostanę tatą, a potem wreszcie znalazłem i kupiłem mieszkanie.

w chorzowie zapłaciłem poniżej 3k za metr kw w budynku z 1926 roku, czyli trochę mniej niż za typowe katowickie kamienice w stanie wymagającym interwencji.

oczywiście, trwający remont kosztuje mnie w tej chwili ponad 50% wartości mieszkania, choć wynika to głównie z niefortunnego układu, który całkowicie zmieniamy, a niekoniecznie ze stanu samego budynku. tu warto nadmienić, że szukając wykonawcy do takiej przebudowy (z PnB, kierownikiem, itd) bardzo wiele firm zwyczajnie mi odmówiło - czy to ze względu na trudność czy lepsze kontrakty, to trudno powiedzieć. w wielu przypadkach rozmowy zakończyły się tuż po wizji lokalnej. myślę, że trzeba ten aspekt brać po uwagę, bo mieszkania w kamienicach, nie tylko katowickich, często wymagają przebudowy by spełniać aktualne standardy i przyzwyczajenia, a o dobrych wykonawców coraz trudniej.

co do katowickich lokalizacji - ulica Jordana i okolice. tu już nie obowiązuje strefa płatnego parkowania, choć można to traktować jako zaletę lub wadę, część budynków niedawno przeszła modernizacje, niektóre mają windy. przystanek tramwajowy zaraz obok na kościuszki.

ormi, Buster90, balthasar, HS liked this post
podciag no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2019, 10:46 PM   #465
mysiauek
Registered User

Likes (Received): 108

Quote:
Originally Posted by h2o+kromka=wodzionka View Post
Akurat wynajmuje na tauzenie mieszkanie w starym bloku i do wad dodalbym dosc czesty zapach stechlizny z wentylacji, rozsypujaca sie, popekana elewacja (nie wiem czy blok mial kiedykolwiek remontowana elewacje). Trzeba sie tez przyzwyczaic to czestego odglosu kucia scian (ludzie non stop remontuja...), bywaly miesiace ze czulem sie jak na budowie. Duzo blokow na tauzenie przechodzilo lub przechodzi obecnie termomodernizacje, ale dalej sa to stare bloki tylko przypudrowane .
Możesz podać adres?
Stęchlizna z wentylacji, o tym na Tausenie jeszcze nie słyszałem. Raczej, że cug chce łeb urwać
mysiauek no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2019, 10:56 AM   #466
milan9
Registered User

Likes (Received): 0

Z innej beczki pytanie. Czy ktoś ma doświadczenie i mógłby polecić sprawdzoną pracownie projektową/architektoniczną w Katowicach/okolicy Katowic, która zajęłaby się projektem aranżacji mieszkania wraz z nadzorem autorskim?
milan9 no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2019, 01:20 PM   #467
forwiser
Registered User

Likes (Received): 3335

Tylko wnętrze czy cały budynek?
forwiser no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2019, 05:02 PM   #468
ormi
Registered User

Likes (Received): 3903

Quote:
Originally Posted by milan9 View Post
Z innej beczki pytanie. Czy ktoś ma doświadczenie i mógłby polecić sprawdzoną pracownie projektową/architektoniczną w Katowicach/okolicy Katowic, która zajęłaby się projektem aranżacji mieszkania wraz z nadzorem autorskim?
Autor Unikato?
ormi no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2019, 05:34 PM   #469
milan9
Registered User

Quote:
Originally Posted by forwiser View Post
Tylko wnętrze czy cały budynek?
Hej,

Samo wnętrze.
milan9 no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2019, 04:48 PM   #470
anski_house
Registered User

Likes (Received): 88

Quote:
Mieszkanie w budynku deweloperskim czy w kamienicy ?
anski_house no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2019, 06:22 PM   #471
arthassc
Registered User

Likes (Received): 79

Quote:
MUSK kolektyw z Katowic. Są świetni moim zdaniem.

http://www.musk.pl

forwiser liked this post
arthassc no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2019, 01:05 PM   #472
pcu
Registered User

[Katowice] Wynajem pokoi w Katowicach

Czy w Katowicach istnieje rynek pokoi na wynajem? Rozumiem przez to mieszkanie, które jest podzielone na kilka pokoi, które wynajmują niezależni ludzi i dzielą wspólną kuchnię i łazienkę.

Szukałem chwilę na portalach ogłoszeniowych, ale poza Śródmieściem znalazłem bardzo mało ofert, w zasadzie po kilka na każdą dzielnicę. Czy to oznacza, że takie wynajmowanie jest nieopłacalne, czy może wręcz przeciwnie – popyt jest tak duży, że większość pokoi się wynajęło?
pcu no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2019, 06:13 PM   #473
analfabeta_zwykly
Registered User

Likes (Received): 167

Większość pokoi o których slyszalem rozeszło się bez ogłoszenia, na zasadzie: jeden z lokatorów planuje się wyprowadzic, pozostali lokatorzy pytają po znajomych i zwykle schodzi dość szybko.

Ale rzeczywiście jest to głównie centrum + okolice, bo to zwykle studenci albo ogólnie młodzi ludzie
analfabeta_zwykly no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 02:29 PM   #474
katarzynak.
Registered User

Cześć,

Zastanawiam się nad zakupem mieszkania w inwestycji Ceglana Park (Develia). Czy ktoś z Was u nich kupował? Ktoś coś słyszał? Opinie mają dość dobre, oprócz tego, że planują wybudować 8 innych budynków na osiedlu, więc przez kilka najbliższych lat będzie się miało piękny widok na budowę, to chyba większych minusów nie ma.

Jedyne co mnie martwi to fakt, ze grunt jest na użytkowaniu wieczystym, więc po wybudowaniu mieszkań trzeba wykupić użytkowanie wieczyste żeby przeszło na własność. Deweloper twierdzi, że rata roczna powinna wynosić ok. 600zł (płatne przez 21 lat, lub jednorazowo z 60% bonifikatą od Skarbu Państwa), ale to jest wyliczenie dewelopera, a co urząd sobie wymyśli to jeden urzędnik wie.. Stąd moje pytanie: powinnam się martwić tym użytkowaniem wieczystym? Ktoś może coś poradzić?

Dziękuje z góry za wszelką pomoc i rady!
katarzynak. no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 09:06 PM   #475
mysiauek
Registered User

Quote:
Originally Posted by analfabeta_zwykly View Post
Większość pokoi o których slyszalem rozeszło się bez ogłoszenia, na zasadzie: jeden z lokatorów planuje się wyprowadzic, pozostali lokatorzy pytają po znajomych i zwykle schodzi dość szybko.

Ale rzeczywiście jest to głównie centrum + okolice, bo to zwykle studenci albo ogólnie młodzi ludzie
Podpisywanie umów na pokoje rodzi pewien problem przy rozliczeniach np kaucji w zakresie zużycia/uszkodzeń części wspólnych.
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wielopokojowe mieszkania są bardziej problematyczne od małych typu kawalerka czy dwa pokoje.
Old November 19th, 2019, 10:14 PM   #476
Vrael7
Registered User

Likes (Received): 92

Szukam mieszkania od jakiegoś czasu.
- 2 pokojowe (rodziny nie mam ale mieszkania poniżej 40m2 to jednak jest chyba lekka przesada)
- salon z aneksem kuchennym
- lokalizacja - śródmieście, koszutka, zawodzie
- rynek wtórny

Po przejrzeniu tego co jest na olx, otodom, adresowo.pl jestem załamany. Cena to jedno, ale cóż z nimi skoro nie ma nic ciekawego :O.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś dobre pomysły gdzie szukać ofert? Czy to czego szukam jest być może niezbyt mądre?

Każda rada jest mile widziana - gorzej raczej nie będzie...

P.S. Warto współpracować z biurem nieruchomości?
Vrael7 no está en línea   Reply With Quote
Old November 20th, 2019, 05:03 AM   #477
forwiser
Registered User

Likes (Received): 3335

Z tych wymienionych dzielnic poza Zawodziem jest to problem niestety. Nie za wiele lokali jest dostępnych, te które są wymagają remontu (wtedy możesz je kupić taniej) lub nigdy nie były na rynku (jest jeszcze wiele mieszkań w Śródmieściu gdzie właściciele nie wiedzą jak bardzo one zyskały na wartości i nie remontują i nie wystawiają ich na sprzedaż.

Jeśli masz dużo zaparcia i cierpliwości polecam poszukanie kogoś z tej ostatniej grupy. Jeśli chcesz iść na łatwiznę to pozostają inne dzielnice (Wełnowiec, Bogucice i Załęże są jeszcze tańsze ale to się będzie szybko zmieniać) lub rynek pierwotny.

Co do biura to ja skorzystałem z ich usług i udało mi się znaleźć dwa ponad 100 mkw mieszkania w samiutkim centrum Katowic, które nigdy nie były w żadnym ogłoszeniu internetowym. Biura mogą mieć właśnie te osoby z ostatniej grupy, które jeszcze nie wiedzą jak działa rynek nieruchomości (a jest ich całkiem sporo).

Dodam, chyba oczywistą już kwestię, że ze względu na brak lokali w dobrym standardzie w Katowicach, remont takiego lokalu w dobrej kamienicy spowoduje znaczny przyrost wartości na mkw. Także osobiście polecam jeśli ktoś albo ma ekipę albo nie obawia się prowadzenia prac samemu z dodatkiem głównych profesji. Warto bo dobre mieszkania w Śródmieściu są na wagę złota.

Last edited by forwiser; November 20th, 2019 at 05:11 AM.
forwiser no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2019, 08:03 PM   #478
mysiauek
Registered User

Quote:
Originally Posted by Vrael7 View Post
- 2 pokojowe (rodziny nie mam ale mieszkania poniżej 40m2 to jednak jest chyba lekka przesada)
- rynek wtórny

Po przejrzeniu tego co jest na olx, otodom, adresowo.pl jestem załamany. Cena to jedno, ale cóż z nimi skoro nie ma nic ciekawego :O.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś dobre pomysły gdzie szukać ofert? Czy to czego szukam jest być może niezbyt mądre?

Takie mieszkania schodzą w ciągu paru godzin. To co wisi na ogłoszeniach więcej niż tydzień to "odpadki". Jakościowe lub cenowe.

forwiser liked this post
Old November 23rd, 2019, 12:27 AM   #479
jckns
Registered User

Likes (Received): 2793

Quote:
Originally Posted by Vrael7 View Post
- rynek wtórny

Z ciekawości to jaki masz budżet?
jckns no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2019, 01:45 PM   #480
Vrael7
Registered User

Likes (Received): 92

Quote:
Originally Posted by jckns View Post
Z ciekawości to jaki masz budżet?
Z racji na to jak mało jest ciekawych ofert to nie zakładam na wstępie maksymalnego budżetu.
Vrael7 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
katowice

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules