[Katowice] Muzeum Śląskie - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Katowice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 20 votes, 5.00 average.
Old June 15th, 2007, 09:01 PM   #121
zenon
Registered User

Likes (Received): 25

zenon no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 15th, 2007, 09:08 PM   #122
mariuszjbie
Registered User

Likes (Received): 2

Nie będzie zasłaniać budynków kopalni... A czy teraz coś zasłania>?
A jakoś kopalnia nie przyciąga uwagi.
Zła koncepcja i zły sygnał dla inwestorów (nie szaleć z projektami!) w przypadku gdy dojdzie do zabudowy Korfantego.
mariuszjbie no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2007, 09:21 PM   #123
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 943

a teraz wrzucam kolejny projekt

praca nr 5

czyli cos co wyglada jak galeria handlowa

Advertisement

Old June 15th, 2007, 09:49 PM   #124
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Likes (Received): 4443

W GW pierwsze zdanie brzmi "Takiego budynku bedzie nam zazdroscic cala Polska" ... juz to widze ze cala Polska bedzie sie zjezdzac aby zwiedzic nowy slaski szlak zabytkow jakim jest DTS - minac muzeum slaskie i podziwiac szklane kostki wsrod pokopalnianych budynkow z czerwonej cegly, a potem wcisnac gaz do dechy aby dostac jeszcze jakis dobry parking przy scc ... wiem ze w przeszlosci kopalnie zciagaly wiele ludzi na Slask, ale nie jestem pewny czy kopiowanie zasad ich budowy i stawianie na eksponowanie ich pozostalosci to recepta na przyszlosc.

Pzdr.
Old June 15th, 2007, 10:45 PM   #125
drozdz
Registered User

drozdz's Avatar

Likes (Received): 189

Jak wszyscy wiemy Katowice sa znacznie mloszym miastem niz wiekszosc polskich miast. Jesli chodzi o architekture to niestety nie mozemy sie pochwalic XIII wiecznymi kamienicami ani XI wiecznymi kosciolami. Mamy za to piekna XIX wieczna architekture ktora czy nam sie to podoba czy nie ma wiele wspolnego z kopalniami i ogolnie rzecz biorac przemyslem. Dlatego jesli chcemy sie pochwalic przeszloscia Katowic tak jak to robia inne miasta nie pozostaje nam nic innego niz zaopiekowanie sie starymi szybami i magazynami.
drozdz no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2007, 10:57 PM   #126
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Quote:
Originally Posted by drozdz View Post

Jak wszyscy wiemy Katowice sa znacznie mloszym miastem niz wiekszosc polskich miast. Jesli chodzi o architekture to niestety nie mozemy sie pochwalic XIII wiecznymi kamienicami ani XI wiecznymi kosciolami. Mamy za to piekna XIX wieczna architekture ktora czy nam sie to podoba czy nie ma wiele wspolnego z kopalniami i ogolnie rzecz biorac przemyslem. Dlatego jesli chcemy sie pochwalic przeszloscia Katowic tak jak to robia inne miasta nie pozostaje nam nic innego niz zaopiekowanie sie starymi szybami i magazynami.
Mozna sie zaopiekowac starymi szybami i magazynami i sie nimi chwalic, jednak podporzadkowywanie im wszystkiego co ma powtsac jest bledna droga. Prowadzi to tylko do tego ze czas i rozwoj zatrzymal sie w Katowicach na 19/wczesno-20 wiecznej architekturze przemyslowej, ktora choc z pewnoscia warta zachowania nie przedstawia wedlug obiektywnych kryteriow az takich wartosci aby wokol nich budowac miasto ... gdy na wieki wiekow symbolem miasta maja byc pozostalosci po kopalni wegla kamiennego (ktore w takim celu ani nie powstaly) to jest to swiadectwem wielkiej biedy, materialnej i intelektualnej.

Pzdr.
Old June 15th, 2007, 11:58 PM   #127
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 674

Obiekty poprzemyslowe mozna eksponowac, jesli sa obiektami WYBITNYMI. Katowice moga sie poszczycic obiektami wybitnymi - architektura braci Zillmanow tj: Nikiszowiec, Giszowiec, KWK Wieczorek. To sa obiekty ktore nalezy eksponowac, gdyz same w sobie sa atrakcja turystyczna.

Obiekty KWK Katowice, czyli te ktore beda wg zwycieskiej koncepcji glowna dominanta przyszlego muzeum NIE sa wybitne. Sa bardzo dobre, piekne, ale nie sa czyms niezwyklym. One same w sobie nie maja takiej sily przyciagania, by stac sie duza atrakcja. Dlatego uwazam, ze skupianie sie na eksponowaniu tych obiektow za blad jury.

Zwycieksa koncepcja jest ciekawa i ladna - ale jak wyzej napisaliscie nie jest czyms co samo w sobie bedzie magnesem. Ja jednak sadze, ze sie milo rozczarujemy tym jak to juz powstanie. Mam taka nadzieje ze te swietliki beda sie fajnie prezentowac wieczorem.

Tu jednak jest jedno ale. Wieczorem ktos bedzie musial tam byc, by to docenic. A "kwartal muzeow" nie przyciagnie ludzi tam wieczorem. Nie przyciagnie ich tez planowane "centrum konferencyjne". Tam musi powstac normalna tkanka miejska z zapleczem uslugowym i zyciem nocnym. W to zycie wieczorne musi sie wlaczyc tez i to projektowane muzeum. Jesli tak sie tanie to ten zwycieski projekt bedzie naprawde dobrze sie tam komponowal, bo ludzie beda wieczorem spacerowac miedzy tymi kolorowymi swiecacymi szkalnymi klocami.

Konkurs rozczarowuje. Mamy ladny zwycieski projekt, ktory jednak jest w zlym miejscu i zlym czasie.
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 12:34 AM   #128
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3697

Nie jest najgorzej. Wyobraźcie sobie idealny angielski trawnik i wystające z niego szklane pudełka (i wcale nie wyglądające jah biurowce, jako świetliki powinny być transparentne!). Naprawdę fajnie to może wyglądać.
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 12:40 AM   #129
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Prosil bym jeszcze o pokazanie dwoch rownorzednych 3cich miejsc ... na stronie muzeum malo co widac a wydaja mi sie byc jeszcze ciekawe, byc moze nawet ciekawsze niz zwycieska praca.

Praca Odille Deqc mnie troche zawiodla, podoba mi sie nizsza czesc budynku, ta wyzsza ktora sie unosi w powietrze natomiast nie pasuje do reszty i wprowadza inny styl/jezyk do tego projektu, w rysunku mowiono by o innej kresce. Caly budynek chce byc agresywny i dynamiczny a jednak mu sie nie udaje (widac to w rzucie) wyglada troche jak karaluch, lub nawet kopulujace karaluchy, jezeli patrzy sie z boku.

Smutne to tymbardziej ze juz niewiele okazji zostalo na stawianie jakichs reprezentacyjnych gmachow w przewidywalnym czasie ... a prywatni inwestorzy nie napiewaja optymizmem gdy sie patrzy na ostatnie publikacje. Jak przedstawia jeszcze kiepska przebudowe dworca to bedzie mozna sie tylko cieszyc bo wiecej juz nie mozna spieprzyc w tym miescie ... czy ma ktos jeszcze jakis pomysl?

Pzdr.
Old June 16th, 2007, 01:01 AM   #130
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

A moim zdaniem to kwestia nieco nad wyrost ustawionych oczekiwan. Ja juz wczesnioej mowilem i chyba pisalem ze szanse na powtorke z efektu Bilabo sa zerowe.

Konkurs zakonczono, zywciezyl ladny projekt, ktory ma szanse przeksztalcic sie w naprawde swietny budynek. Mam jakies takie poczucie ze bedziemy nim milo zaskoczeni za pare lat jak go wybuduja.

Zaraz wkleje wizje 3 miejsc.

Last edited by miglanc; June 16th, 2007 at 01:24 AM.
Old June 16th, 2007, 01:27 AM   #131
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Praca Jasinskiego:

Praca van Gamerena:
Old June 16th, 2007, 11:03 AM   #132
Safin

Likes (Received): 0

Witam
Chyba zbyt wielu z nas oczekiwało Bilbao Bis. Niesłusznie jednak deprecjonuje sie wyniki Katowickiego konkursu. Kompleks budynków pokopalnianych sam w sobie, na dzisiejszym ugorze wygląda nieźle. Nie są one wybitne, ale sa bardzo dobre. Gdy [a raczej "jeśli" ] dojdą do tego szklane bloki, całość może być bardzo interesująca i naprawdę przyciągająca.

Istotny jest teraz bardzo rozwój miasta wokół. Skoro nie powstanie tam budynek wypełniający tą przestrzeń, dopełniający luz DTŚki, wzrasta więc potrzeba nowej tkanki wokół.

Mnie osobiście najbardziej podobał sie dynamiczny projekt Odil. Cos pomiedzy "wystajacym węglem" a "gwiezdnym niszczycielem"
Jednak teraz jestem pełen nadziei ze powstanie naprawde dobry kwartał
Safin no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 12:11 PM   #133
bastard
User

bastard's Avatar

Jakaś mała ta burza po ogłoszeniu wynikow

Byłem na ogłoszeniu, gdy zabaczyłem makiete pomyslałem; to jakiś żart, tak?
Tylko tak ogladajec inne prace, nie było nic powalającego. Praca Jaśinskiego fajnie wyglada na tych nocnych wizualizacjach ale ciekawe jakby prezentowala sie w dzien. Oprócz Odile i jeszce jednej pracy (na zdjeciu nizej) wszystskie inne kształtem jak dla mnie to takie plazo-markety. Tak samo nie wiem czy jakaś kropla rteci czy platynowy wygibas tez by tam pasował. Wydaje mi sie, że własnie jakaś taka koncepja cześciowo wyrastająca z ziemi by była najfajniesza. Poza tym z tego co zrozumiałem, marszałek i inni mowili własnie o zagospodarowaniu istniejących budynków pod kątem nocnego życia, jakies lokale, restauracje, kluby, podkreślali to wielokrotnie, a jakieś wielki gmach muzeum stojący tam, wieczorem i w nocy i tak byłby martwy. A takie migające, kolorowe, szklane klocki mogą byc całkiem niezłe i dużo ludzi przyciągać, w nocy w zimie to moze naprawde niezle wyglądac. Koncepcja "nieprzysłaniania" profesora 'Obwodnicy' też zaczyna do mnie powoli trafiać. Moze klocki moglyby byc ciekawiej rozstawione, ale jak dla mnie nie jest źle i moze byc naprawde ciekawie, zobaczymy.

Kilka zdjec makiety:

i jeszce ten o którym wspominałem

Pozdrowienia
bastard no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 12:37 PM   #134
qlomyoth
Horny Slezsko ;)

qlomyoth's Avatar

Likes (Received): 506

Silnik odrzutowy??
qlomyoth no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 01:07 PM   #135
mk74
Registered User

Likes (Received): 39

nie, to jakiś fajny obiektyw.
mk74 no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 01:21 PM   #136
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Patrzac na chlodno dzis twierdze ze projekt zwyciesky jest najlepszy. W tej okolicy ejst sporo monumentlanych form jak Spodek, DTS, gwiazdy. Szykuje sie nowe centrum konferencyjne(nie wiem po co to komu).

To nowe muzeum bedzie tkaim kontrapunktem wobec gigantomanii jaka zalewa Katowice od wielu lat. Ciesze sie ze wygral skromny ale maksymalnie elegancki projekt. Powstanie bardzo ciekawa przyjemna przestrzen, te szklane swietliki beda wizytowka miasta.

Mysle ze oczekujac czegos imponujacego wyrazamy tylko swoj komplek prowincjusza. Miasto nie sklada sie z wizytowek, ale z dobrej przestrzeni. To nowe muzeum bedzie miejscem wspanialym. Cos takiego ejst lepsze niz wielki imponujace gmaszyska.

Last edited by miglanc; June 16th, 2007 at 02:13 PM.
Old June 16th, 2007, 01:26 PM   #137
Tomek
Super Member :)

Z konferencji prasowej wywnioskowałem, że w tym miejscu już od początku nie miało być czegoś dużego, konwencjonalnego. Projekt musiał pasować do otoczenia. Miał być częściowym przedłużenie parku w Bogucicach.

Ten projekt w swojej "nicości" współgra z otoczeniem.

Bryły mogą stworzyć pewnego rodzaju klimat.

Tak na prawdę duży nacisk na stworzenie "czegoś" zostało przeniesione na projekt centrum konferencyjnego. W tym projekcie właśnie nie ma być mowy o tego typu rozwiązaniach ale o tradycyjnym gmachu.

Projekt "statku kosmicznego" też jest świetny ale jednak nie do tego miejsca. Ja bym coś takiego widział na Chorzowskiej i w wersji biurowca lub jakiegoś banku.

Grupa Katowickie Wieżowce:
http://gkw.katowice.pl

Z A P R A S Z A M ! ! !
Tomek no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 01:30 PM   #138
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3697

Napiszę jeszcze to, co napisałem na gkw - ja już zazdroszczę tego muzeum
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2007, 02:18 PM   #139
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 943

Quote:
Originally Posted by miglanc View Post
te szklane swietliki beda wizytowka miasta.

Mysle ze oczekujac czegos imponujacego wyrazamy tylko swoj komplek prowincjusza. Miasto nie sklada sie z wizytowek, ale z dobrej przestrzeni.

no to jak w koncu?
Old June 16th, 2007, 02:39 PM   #140
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

@sky's
Miasto nie potrzebuje czegos co jest robione tylko po to by byc wizytowka. Wizytowkami staja sie obiekty funkcjonalne, ktore dobrze spelniaja swa role i maja ten level estetyki, ktory nazywamy magia.

Dlatego uwazam, ze projektant, powinien skupic sie przede wszystkim na tworzniu dobrej przestrzeni. Byc moze potomnosc doceni te rzeczy, ktorych dzis nie dostrzegamy, a to czym sie zachwycamy teraz odejdzie w niepamiec.

Chodzi mi o to, by twworca przy projektowaniu motywowal sie checia tworzenia przyjemnego i ladnego miejsca. Jesli tworca jest dobry to dzielo stanie sie wizytowka.

Ale nie podoba mi sie takie podejscie "projektuje wizytowke". Nie. Niech powstaje miasto, a ludzie ocenia co bedzie zaslugiwalo na foldery.

Last edited by miglanc; June 16th, 2007 at 02:54 PM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, katowice, muzeum, silesia

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules