[Katowice] Gdzie kupić mieszkanie - dyskusja i porady - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Katowice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old September 14th, 2017, 10:46 PM   #121
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 943

Quote:
Originally Posted by handcuff View Post
A my z kolei z żoną przymierzamy się powoli do kupna mieszkania i celujemy w południowe Śródmieście Katowic. Czy moglibyście coś polecić? Ewentualnie napisać Waszym zdaniem zalety lub wady tego miejsca?

Obecnie wynajmujemy mieszkanie i bardzo sobie chwalimy tę część miasta. Chociaż wiadomo, że trochę tej lumpiarni miejscami tu jest, ale generalnie bardzo wygodnie się tu żyje. Wszędzie blisko pieszo, a jeśli chodzi o wyjazd samochodem to super baza wypadowa (blisko do autostrady). No i masa małych jednokierunkowych uliczek w strefie Tempo 30, więc jest dość cicho (słychać jedynie lekki szum autostrady wieczorami, ale w ogóle nie przeszkadza).

Nie chcemy kupować mieszkania w kamienicach przedwojennych - nie mamy zaufania do tych konstrukcji.
Południowa część śródmieścia jest ok. Oczywiście niejedno ma ona oblicze :-)

Ja tez sie kupujac mieszkanie zastanawiałem nad ta lokalizacja, ale raz sie sprzedawca rozmyslil a raz ktos nas ubiegł. W innym z kolei własciciele akurat wyjechali na wakacje, a my znalezlismy w tym czasie idealne mieszkanie na Koszutce.

Pytanie, czego szukacie, jak duży metraż, jak wysokie ma byc itp.
Z takiej czesci blokowej, ale raczej nie jakies duze metraze okolice Kominka/Gawliny/Rochowiaka sa bardzo przyjemne.

Na Fliegera budynki z lat 90/00 sa bardzo fajne.

Sporo moich znajomych chwali sobie mieszkanie w E na Skłodowskiej Curie

Okolice Różanej sa przyjemne i na Reymonta tez jest pare fajnych miejsc

Co do kamienic to wszystko zalezy. Czesc z tych gmachów ma solidne konstrukcje (mysle tu o tych miedzywojennych)

Łosiu, Buster90, Molibden liked this post
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 18th, 2017, 01:05 AM   #122
Chudy1210
Zakaz Fotografowania

Chudy1210's Avatar

Likes (Received): 3684

Quote:
Originally Posted by ElanorFairbairn View Post
Kojarzę tę historię sprzed kilku tygodni, ale czy bliskość chorzowskich Azotów jest poza tym jednym przypadkiem zauważalnym problemem? W swoich na razie bardzo odległych planach zakupowych myślałam właśnie nad Bytkowem (Węzłowiec albo Chemik) i chętnie dowiedziałabym się, jak się tam faktycznie mieszka.
Mieszka się całkiem dobrze, ale są minusy. Osiedla są fajne, szczególnie Węzłowiec, dobrze rozplanowany z dużą ilością zieleni, sklepami pod ręką, Parkiem Śląskim tuż obok (jak dla mnie jedna z największych zalet mieszkania tutaj) i zielonymi terenami obok kościoła. Te przestrzenie bardzo sobie cenię. Ogółem okolica spokojna i cicha. Do tego dobra dostępność komunikacyjna - busy do Katowic średnio co 7 minut, do Chorzowa co 15, z dostępem do innych dzielnic bywa różnie, ale osobiście rzadko tam podróżuję. Autem też w stronę Katowic i Chorzowa dobrze się dojeżdża, choć każdy remont drogi potrafi baaardzo uprzykrzyć życie.

A minusy? Okolice fajne dla dzieciaka chodzącego do podstawówki, ale dla nastolatka i starszych grup wiekowych zbytnio nie ma co tu robić, gdzie się umówić, gdzie wyskoczyć, chyba że Park Śląski. Brak przyjemnych miejsc by po prostu usiąść ze znajomymi; niby istnieje Rynek Bytkowski, ale chodzę tam tylko na pocztę i sporadycznie do zegarmistrza, nic innego mnie tam nie przyciąga. Ale tutaj pojawia się zaleta w postaci wspomnianej dostępności komunikacyjnej, przy której Katowice i Chorzów stoją otworem.

Podsumowując, bardzo przyjemna sypialnia praktycznie na obrzeżach Katowic i Chorzowa, tuż przy parku Śląskim. Cenię sobie bardzo to osiedle, jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj śmiało.
Działam również w GOPgear.

Fotografia, kopalnie, industrial, Śląsk, koleje, urbex. To o mnie.

ElanorFairbairn liked this post
Chudy1210 no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 12:15 PM   #123
iksiu
Registered User

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by mysiauek View Post
Nieładnie odpowiem, a czy istnieje taka lista dla jakiegokolwiek polskiego miasta?
I dwa: pytasz o ceny wywoławcze?
Może nie po ulicach, ale na poziomie "osiedli" ma Kraków, w obserwatorium.
http://obserwatorium.um.krakow.pl/ob...m/kompozycje/?
config=config.json
iksiu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 18th, 2017, 01:47 PM   #124
michal_g
Registered User

michal_g's Avatar

Quote:
Originally Posted by Koniaczeq View Post
Kupowanie mieszkania w bloku z myślą o remoncie to jakieś kuriozum. Koszt końcowy wychodzi podobny a mieszkanie nadal jest w bloku z wielkiej płyty...
Trudno mi się zgodzić. Przykładem jest Osiedle Paderewskiego. W inwestycji Dom na Trzech Stawach trzeba się liczyć z realnym wydatkiem rzędu 6500zł za m2 + remont, jeszcze niedawno (teraz już raczej mniej, bo ceny w przeciągu roku wzrosły, niemniej można spokojnie coś trafić za 4000zł/m2) można było na 'starym' osiedlu zakupić mieszkanie za 3500zł/m2 do remontu. W zasadzie w obu miejscach remont wymagał podobnych nakładów, na osiedlu można dodać koszt gładzenia ścian (reszta czyli malowanie, przeróbka instalacji elektrycznej pod siebie itp. to te same wydatki). Załóżmy, że w nowej inwestycji koszt wykończenia to 1000zł/m2, w starej 1200zł/m2. Zakładając mieszkanie wielkości 70m2 wychodzi nam:

Dom Trzy Stawy: 70m2 x 7500 = 525 000
"Stare" Osiedle: 70m2 x 4700 = 329 000

Blisko 200 000zł różnicy to według mnie niemała kwota, szczególnie, że w młodym wieku nie można założyć, że będzie to mieszkanie do końca życia. Miejsce zamieszkania praktycznie to samo, w ekstremalnych przypadkach 150m po linii prostej różnicy. "Stare" osiedle jest systematycznie, kompleksowo remontowane (wymiana instalacji w blokach, ocieplenie, pełny remont klatek schodowych).

Obie opcje mają swoje plusy, obie minusy, natomiast stwierdzenie, że jedna z nich to "kuriozum" jest wg mnie... kuriozalnie chybione

ormi, kalinowski5 liked this post
michal_g no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 02:22 PM   #125
ormi
Registered User

Likes (Received): 3865

Podobnie rozumując kupiłem mieszkanie na Koszutce i mam je ostatecznie dużo taniej niż mieszkanie od dewelopera, przy zachowaniu tych samych standardów mieszkaniowych (a nawet lepszych co do rozkładu pomieszczeń) i jego walorów jeśli chodzi o różne aspekty położenia w mieście.
Osobom, które wiedzą jak doprowadzić mieszkanie do pewnych standardów zawsze będzie bardziej korzystne interesować się mieszkaniowym rynkiem wtórnym niż pierwotnym.
ormi no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 06:29 PM   #126
balthasar
Registered User

Likes (Received): 1198

Quote:
Originally Posted by ormi View Post
Podobnie rozumując kupiłem mieszkanie na Koszutce i mam je ostatecznie dużo taniej niż mieszkanie od dewelopera, przy zachowaniu tych samych standardów mieszkaniowych (a nawet lepszych co do rozkładu pomieszczeń) i jego walorów jeśli chodzi o różne aspekty położenia w mieście.
Osobom, które wiedzą jak doprowadzić mieszkanie do pewnych standardów zawsze będzie bardziej korzystne interesować się mieszkaniowym rynkiem wtórnym niż pierwotnym.
W starym bloku możesz oczywiście wyremontować własne mieszkanie, ale nie zmienisz windy, obskurnej klatki schodowej, śmierdzącego zsypu za ścianą itd.
balthasar no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 07:03 PM   #127
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 33411

Za to w nowym bloku, zwłaszcza gdy dew oszczędzał na komforcie akustycznym, lepiej nie uprawiać głośno seksu, oglądać piłkarskiej Ligi Mistrzów ani spuszczać wody w toalecie już o 22:01.
michael_siberia no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 07:33 PM   #128
balthasar
Registered User

Quote:
Originally Posted by michael_siberia View Post
Za to w nowym bloku, zwłaszcza gdy dew oszczędzał na komforcie akustycznym, lepiej nie uprawiać głośno seksu, oglądać piłkarskiej Ligi Mistrzów ani spuszczać wody w toalecie już o 22:01.
Obawiam się, że na to nie ma reguły. Mieszkałem w nowym bloku, gdzie nie było nic słychać, i mieszkałem w starym bloku na Tysiącleciu i słyszałem jak sąsiad korzysta z toalety :-)
Old September 18th, 2017, 08:25 PM   #129
ormi
Registered User

Likes (Received): 3865

Quote:
Originally Posted by balthasar View Post
W starym bloku możesz oczywiście wyremontować własne mieszkanie, ale nie zmienisz windy, obskurnej klatki schodowej, śmierdzącego zsypu za ścianą itd.
Jeśli nie jesteś zmuszany jakimiś ograniczającymi Cię okolicznościami, to przecież nie kupisz mieszkania tam gdzie Ci coś nie odpowiada - dzielnica, ulica, sąsiedztwo, klatka schodowa.
Ciągle nie jest najlepiej, ale przecież niemało starej substancji mieszkaniowej podległo przyzwoitej renowacji i ten proces nawet przyspiesza.
Przeciętny poziom sąsiedztwa też się podnosi.

O ile po uważnych poszukiwaniach trafiłem na dobrze rokujące mieszkanie, to jego otoczenie zewnętrzne było tylko dość poprawne, ale z pewnością czyste.
Teraz, co wrócę do mieszkania, to zastaję coś nowego.
PRL-owska winda, poprawnie zresztą działająca, została zastąpiona przez nową lubelską z rozsuwanymi drzwiami, lustrem i nierdzewnym wnętrzem.
Oświetlenie klatki, takie 24-godzinne, zostało zastąpione takim z dobrze działającymi czujnikami ruchowymi.
Wypłytkowany zsyp zawsze był czysty i bez żadnych problemów.
Drzwi wejściowe, poprawnie zresztą działające, zostały zastąpione przez nowe masywniejsze i z systemem otwierania prze pilota.
Ostatnio dowiedziałem się, że lastrico na klatce schodowej zostanie wypłytkowane.
Domokrążcy są ograniczeni, bo po kilku miesiącach nieobecności skrzynka pocztowa nie jest przeładowana ich śmieciami.
Balkony i loggie ostatnio zostały oświeżone, a cały budynek wcześniej ocieplony.
Wielki skwer przed oknami został też kompletnie odnowiony z nowymi alejkami i ławkami.
Co najważniejsze, od objęcia mieszkania przed sześciu laty nie zauważyłem w całym sąsiedztwie jakichkolwiek chuligańskich degradacji, a skład sąsiedztwa, przez wymianę pokoleniową, nieco się odmładza.

Tak więc trochę się tylko oglądnąć, a mieszkanie z rynku wtórnego przeciętnie będzie się okazywać dużo korzystniejsze, przynajmniej co do globalnych kosztów, niż mieszkanie z rynku pierwotnego.
Old September 18th, 2017, 11:15 PM   #130
michal_g
Registered User

michal_g's Avatar

Quote:
Z tego co mi wiadomo zsypy wewnętrzne są sukcesywnie likwidowane. Co do obskurnej klatki i wind - można wybrać mieszkanie w bloku świeżo wyremontowanym. Tutaj wiele można zwykle zarzucić estetyce (spółdzielnie z jakiegoś powodu kochają kolory), ale "lepszym" osiedlom zazwyczaj daleko do obskurności.

Żeby być dobrze zrozumianym, ja nie mam zamiaru rozstrzygać, czy lepiej kupić mieszkanie w nowej inwestycji, czy w starej. Obie możliwości mają swoje plusy, mają też minusy. To chciałem przedstawić, bo natrafiłem na wypowiedź jakoby kupno mieszkania w dużej płycie było kuriozum, a z tym się po prostu nie zgadzam.
Old September 18th, 2017, 11:39 PM   #131
qlomyoth
Horny Slezsko ;)

qlomyoth's Avatar

Likes (Received): 506

Quote:
Originally Posted by db21 View Post
Akurat wymieniony Chorzów Batory, od strony autostrady do mniej więcej Huty jest bardzo fajnym i zadbanym miejscem. Dużo zieleni, bloki w całości odnowione, supermarkety pod ręką i inne usługi. Powstały chyba dwie nowe plomby, zlikwidowali wiadukt kolejowy a obok powstało bodajże netto. o Batory prędzej bym się czepiał tylko w okolicach stadionu i nasypu kolejowego,
Jako mieszkaniec Starego Osiedla na Batorym mogę tylko to potwierdzić
Bardzo przyjemne miejsce do życia.
qlomyoth no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2017, 02:16 AM   #132
balthasar
Registered User

Quote:
Originally Posted by michal_g View Post
Z tego co mi wiadomo zsypy wewnętrzne są sukcesywnie likwidowane. Co do obskurnej klatki i wind - można wybrać mieszkanie w bloku świeżo wyremontowanym. Tutaj wiele można zwykle zarzucić estetyce (spĆ³łdzielnie z jakiegoś powodu kochają kolory), ale "lepszym" osiedlom zazwyczaj daleko do obskurności.

Żeby być dobrze zrozumianym, ja nie mam zamiaru rozstrzygać, czy lepiej kupić mieszkanie w nowej inwestycji, czy w starej. Obie możliwości mają swoje plusy, mają też minusy. To chciałem przedstawić, bo natrafiłem na wypowiedź jakoby kupno mieszkania w dużej płycie było kuriozum, a z tym się po prostu nie zgadzam.
Ja wcale nie uważam, żeby kupno mieszkania w wielkiej płycie było kuriozum. Dyskusja co jest lepsze - stare czy nowe, jest oczywiście bez sensu, podobnie jak ta powracająca dyskusja dotycząca wyższości kuchni zamkniętej nad kuchnią otwartą. To przypomina trochę takie kabaretowe wykłady o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą :-)
Podałem tylko przykładowe wady mieszkań w wielkiej płycie, ktĆ³re pamiętam z czasĆ³w kiedy sam szukałem mieszkania. W bardzo wielu blokach zsypy nadal są, i nawet jeżeli są już nieużywane to przecież pozostał szyb. Oglądałem takie mieszkanie na Brynowskiej, w ktĆ³rym za ścianą był właśnie zsyp. Nic przyjemnego. Zsypy są też na całym Tysiącleciu. Windy są często wymienione, ale w tych starych blokach są z reguły mniejsze, co jest sporym problemem kiedy chce się wwieść meble. Już nie mĆ³wiąc o tym, że w starych blokach jest więcej mieszkań na piętrze, a więc dłużej się czeka na windę i jest bardziej zatłoczona. Na klatkach schodowych nadal krĆ³lują lamperie, są stare okna, posadzki itd. Podaje te przykłady wyłącznie dla rĆ³wnowagi w dyskusji, bo zacząłem mieć wrażenie, że stary blok to same plusy, a nowe bloki to wyłącznie oszustwo, tandeta i naciąganie ludzi.
Old September 19th, 2017, 12:04 PM   #133
Molibden
Registered User

Likes (Received): 18451

jeśli chodzi o wielką płytę, to naprawdę bardzo wiele zależy od zarządcy (czyli spółdzielni).
Nawet najlepiej położone osiedle, z fajnymi mieszkaniami, parkiem w okolicy itd. może być bardzo zaniedbane przez spółdzielnię, która nie robi remontów albo remontuje "po spółdzielczemu", czyli malowanie klatek z lat 80-tych zastępuje takim samym malowaniem klatek, z lat 80-tych itd.

--
Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni.
Z Bogiem byli w sojuszu, a z mordercą w pakcie,
--
škoda bude těch let
kdy jsem tě nelķbal
--
Jenom ta tvį pyšnį hlava ti nakonec zůstala na šķji...
Molibden no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2017, 05:59 PM   #134
michal_g
Registered User

michal_g's Avatar

Quote:
Ja wcale nie uważam, żeby kupno mieszkania w wielkiej płycie było kuriozum.
Wiem, nie Twój komentarz miałem na myśli

balthasar liked this post
Old September 20th, 2017, 10:24 AM   #135
nv2
Lece przez galaktyke

nv2's Avatar

Likes (Received): 96

Quote:
Originally Posted by qlomyoth View Post
Jako mieszkaniec Starego Osiedla na Batorym mogę tylko to potwierdzić
Bardzo przyjemne miejsce do życia.
A która część Starego? Zawsze mi się wydawało, że te wschodni skraj jest przyjemniejszy od reszty, a zwłaszcza od samego środka.

Pozdrawiam z południowego skraju O. Hutników (tzw. nowe bloki).
nv2 no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 08:43 PM   #136
qlomyoth
Horny Slezsko ;)

qlomyoth's Avatar

Likes (Received): 506

Quote:
Originally Posted by nv2 View Post
A która część Starego? Zawsze mi się wydawało, że te wschodni skraj jest przyjemniejszy od reszty, a zwłaszcza od samego środka.

Pozdrawiam z południowego skraju O. Hutników (tzw. nowe bloki).
Ta cześć przy pętli autobusowej
qlomyoth no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2017, 11:48 AM   #137
Lucinho
Registered User

Lucinho's Avatar

Likes (Received): 36

Na paderewie ceny mieszkań z rynku wtórnego są droższe niż 3.500 zł, z drugiej strony nowe mieszkania też są jednymi z najdroższych w Katowicach. Z moich doświadczeń remontu starego wynika, że remontując "częściowo sposobem gospodarczym" wyniesie to min. 1000zł/m2, nowego max 500zł/m2. W nowym masz proste ściany, sufity, podłogi (ja w starym wszystko musiałem prostować, na ścianach były tapety, nie zwróciłem uwagi, a potem się okazało, że pod spodem były pęknięcia i fale Dunaju, kupa kasy na to poszła). W nowym masz nowoczesny układ instalacji, w tym wentylacji, czyli np. osobny komin pod wyciąg okapu w kuchni/aneksie. Prawie zawsze podciągniętą siłę do mieszkania itd, itp. Dla mnie ogromnym minusem nowych bloków jest przestrzeń, dla mnie nie do zaakceptowania jest widok okno w okno. Jedyne ustępstwo to kamienice w centrum. W Lublinie w takiej gruntownie wyremontowanej mieszkałem i baaardzo sobie to chwalę.

Jak ktoś wcześniej napisał wszędzie są plusy i minusy. Największy plus starych to infrastruktura osiedlowa i lokalizacja. U mnie dużo się zmieniło po urodzeniu się dzieci, teraz wiele nowych inwestycji odpada, bo jest słaba infrastruktura dookoła. Gdybym był sam z żonką to mógłbym zdecydować się na Francuskie, które mi się podoba, jest blisko centrum, ale w bieżących uwarunkowaniach odpada. To samo mam z Bażantowem. Szkoła Pijarów bardzo fajna, ale nie stać mnie na opłatę 500-600 zł/mc za jednego brzdąca. Kiedyś byłem bardzo napalony na nowe inwestycje na Paderewie, teraz jak tam przebywam to irytuje mnie ciągły odgłos ekspresówki.

Zmierzając do końca, co sądzicie o Bażantowie?

LaPlagne liked this post
Lucinho no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2017, 12:43 PM   #138
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 713

Moja siostra mieszka na bazantowie. Jest to urokliwe miejsce w ładnym otoczeniu. Człowiek czuje sie prawie jak ma wsi, niska zabudowa, dużo sklepów. Ale jest to daleko od centrum i dojazd samochodem nawet gdy nie ma korków jest dosyć nużący i się dłuży. Natomiast plusem i minusem są specyficzni sąsiedzi jeżdżący Porsche Maccan lub najnowszym Suvem Volvo lub BMW.

kalinowski5 liked this post
Koniaczeq no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2017, 01:53 PM   #139
naukowiec
Registered User

Likes (Received): 251

Quote:
Originally Posted by Lucinho View Post
Na paderewie ceny mieszkań z rynku wtĆ³rnego są droższe niż 3.500 zł, z drugiej strony nowe mieszkania też są jednymi z najdroższych w Katowicach. Z moich doświadczeń remontu starego wynika, że remontując "częściowo sposobem gospodarczym" wyniesie to min. 1000zł/m2, nowego max 500zł/m2. W nowym masz proste ściany, sufity, podłogi (ja w starym wszystko musiałem prostować, na ścianach były tapety, nie zwrĆ³ciłem uwagi, a potem się okazało, że pod spodem były pęknięcia i fale Dunaju, kupa kasy na to poszła). W nowym masz nowoczesny układ instalacji, w tym wentylacji, czyli np. osobny komin pod wyciąg okapu w kuchni/aneksie. Prawie zawsze podciągniętą siłę do mieszkania itd, itp. Dla mnie ogromnym minusem nowych blokĆ³w jest przestrzeń, dla mnie nie do zaakceptowania jest widok okno w okno. Jedyne ustępstwo to kamienice w centrum. W Lublinie w takiej gruntownie wyremontowanej mieszkałem i baaardzo sobie to chwalę.

Jak ktoś wcześniej napisał wszędzie są plusy i minusy. Największy plus starych to infrastruktura osiedlowa i lokalizacja. U mnie dużo się zmieniło po urodzeniu się dzieci, teraz wiele nowych inwestycji odpada, bo jest słaba infrastruktura dookoła. Gdybym był sam z żonką to mĆ³głbym zdecydować się na Francuskie, ktĆ³re mi się podoba, jest blisko centrum, ale w bieżących uwarunkowaniach odpada. To samo mam z Bażantowem. Szkoła PijarĆ³w bardzo fajna, ale nie stać mnie na opłatę 500-600 zł/mc za jednego brzdąca. Kiedyś byłem bardzo napalony na nowe inwestycje na Paderewie, teraz jak tam przebywam to irytuje mnie ciągły odgłos ekspresĆ³wki.

Zmierzając do końca, co sądzicie o Bażantowie?
Mieszkam obok Bażantowa i generalnie sytuacja wygląda tak: Samo osiedle jest zadbane i czyste. Infrastruktura jest już dość rozwinięta, chociaż faktycznie, jeśli nie stać cię na szkołę prywatną, to dzieciaki mają 1/2 km do szkoły publicznej (nie jest to też tragicznie daleko), ale z przejściem przez bardzo ruchliwą ulicę BażantĆ³w, gdzie dużo osĆ³b jeździ 100 km/h. Osiedle składa się z niskich blokĆ³w i domĆ³w szeregowych. Z doświadczenia wiem, że w blokach mieszka dużo obcokrajowcĆ³w. Na pewno nie brakuje w okolicy rĆ³żnorakich sklepĆ³w. Generalnie ulica BażantĆ³w wyznacza granicę między dzielnicami Piotrowice (obecnie łącznie z Ochojcem jako jedna jednostka administracyjna) i Kostuchną. Piotrowice są chyba najbardziej samodzielną dzielnicą Katowic. Poza sprawami urzędowymi można tu załatwić i kupić wszystko (brak obecnie kina). Zauważyłem też ostatnio, że jest to jedyne po śrĆ³dmieściu miejsce w Katowicach, gdzie powstało skupisko restauracji i pubĆ³w. Jeśli więc chodzi o jakieś minusy tej lokalizacji, to trzeba napisać o korkach, ktĆ³re w godzinach szczytu uniemożliwiają dostanie się do centrum Katowic. Generalnie mieszkając w Piotrowicach częściej jeżdżę do Mikołowa i do TychĆ³w, niż do centrum Katowic. Droga porĆ³wnywalna, a nie ma korkĆ³w...

Nie sposĆ³b jeszcze sprostować, że to o czym pisałem wyżej dotyczy osiedla Millenium Bażantowo. Obecnie można spotkać oferty mieszkaniowe firmujące się nazwą ulicy BażantĆ³w,ktĆ³re nie należą do tego osiedla. Są to Murapol BażantĆ³w, ktĆ³ry nadal się rozbudowuje. Obecnie są to dwa bliźniacze bloki 10 piętrowe i niskie 3/4 piętrowe bloki. Cechuje go niższy standard budowy i wykończenia, a także fakt, że największe mieszkania mają ledwo 53 metry kwadratowe. Zaletą jest bliskość lasu i bliskość Osiedla Odrodzenia, ktĆ³re zapewnia zaplecze spożywczo-usługowe. Ceny za metr kwadratowy wahają się tu w okolicy 5 tyś. zł., czyli tysiąc złotych mniej, niż na "starym bażantowie".

Kolejnym osiedlem "na bażantowie" jest inwestycja Dombudu, ktĆ³ra była zrealizowana przy ulicy Pustułek. Obecnie ta ulica istnieje jako przedłużenie ulicy BażantĆ³w (kwestia prestiżu). Na to osiedle, graniczące bezpośrednio z lasem) składają się ośmio-mieszkaniowe bloki z dwukondygnacyjnymi mieszkaniami (z wejściami niezależnymi), a także domy szeregowe. Tutaj znajdziemy mieszkania około 100 metrĆ³w kwadratowych, w cenach około 460 tysięcy z rynku wtĆ³rnego, jako że inwestycja jest już zakończona. Jest to najbardziej oddalone od "cywilizacji" osiedle przy ulicy BażantĆ³w.

Obecnie budowanym osiedlem przy ulicy BażantĆ³w jest Park BażantĆ³w, tego samego inwestora, ktĆ³ry obecnie remontuje stary dworzec w Katowicach. Osiedle ma najlepszą lokalizację, bo mieści się między "starym bażantowem", a Osiedlem Odrodzenia. Administracyjnie należy więc do Piotrowic. Stąd do szkoły publicznej jest 5 minut drogi, nie mĆ³wiąc o sklepach, kościele i innych udogodnieniach. Mieszkania są rĆ³żnorodne, od kawalerek do ponad stu metrowych. Już widać, że będzie tu też wysoka jakość wykończenia. Minus to cena, ktĆ³ra na rynku pierwotnym wynosi 5600 zł za metr kwadratowy.

Już nie przy ulicy BażantĆ³w, ale zaraz obok "starego bażantowa" jest jeszcze osiedle "Mała Skandynawia", gdzie są dostępne mieszkania z rynku wtĆ³rnego. Trzeba też wspomnieć o "Bażantowo Południe", czyli inwestycji w Podlesiu. Niech nikogo nazwa nie zmyli, bo do ulicy BażantĆ³w jest stamtąd 4 km!

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, to chętnie odpowiem.

kalinowski5 liked this post
naukowiec no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2017, 07:42 PM   #140
kubalaszl
Registered User

kubalaszl's Avatar

Likes (Received): 1503

Ogólnie ta nowa część Piotrowic/Kostuchny jest bardzo przyjemnym miejscem do życia. Blisko jest do lasu (masa ludzi po nim biega, jeździ na rowerach itd.), częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej jak na katowickie standardy jest bardzo dobra (z jednej strony 36, 37, 688, 689, 905N z drugiej 138, 238, 297, 297N), bliskość marketów spożywczych o różnym standardzie (od Netto, Biedronki po Inter Marche i Piotra i Pawła) itd. W dyskusji o ewentualnej lokalizacji nowego mieszkania należy wziąć pod uwagę, że w Piotrowicach (mówię to jako mieszkaniec) jest stosunkowo bezpiecznie i poza drobnymi kradzieżami leżaka z tarasu to o większych przestępstwach się nie słyszy. Powrót nocnym autobusem też nie należy do ekstremalnych przeżyć, w weekendy wracają nim nawet mieszkańcy 30, 40+ z Bażantowa. Warto wziąć też pod uwagę, że jest dość sporo miejsc do uprawiania sportu tj. siłowni, basen (za chwilę w bliskości będzie ten nowy na Zadolu). Szkół też jest jest trochę, ale ewidentnie jest ich za mało. Ogólnie całym sercem polecam tę dzielnicę. 16 pierwszych lat mojego życia mieszkałem w Centrum, ale często czas spędzałem w Piotrowicach, a teraz mija 12 rok ciągłego mieszkania w Piotrowicach (już druga lokalizacja) i nie zamieniłbym tej dzielnicy na żadną inną. Na przestrzeni lat widzę jak się rozwija, a to co się teraz dzieje na Jankego to jest dla mnie istny szok. Kiedyś była jedna knajpa "Pod Zegarem", a teraz? Na samym odcinku od skrzyżowania z AK do szkoły policyjnej są trzy świetne restauracje (dwie włoskie i jedna azjatycka), w drugiej części tej ulicy mamy od niedawna Pizze Hut, bardzo dobre Bistro, Garaż i wiele innych. Zresztą wystarczy przejechać się Jankego i zobaczyć, że tak naprawdę nie ma już wolnych lokali usługowych więc o czymś to świadczy. Na plus tej lokalizacji wpłynie z pewnością nowa galeria na Brynowie, która będzie znacznie bliżej niż SCC lub GK, a zatem od kina lub kręgli będzie nas dzielić ok. 15 minut. Minusy? W zimę można poczuć, że stare domy są ogrzewane czym popadnie, a zatem smog jest bardzo duży (na Bażantowie jest trochę lepiej). Bardzo uciążliwym problemem są korki, a będzie jeszcze gorzej jak zaczną przebudowywać skrzyżowanie przy Famurze, przy Galerii Libero oraz gdy wystartuje budowa P&R Brynów oraz tramwaju. Ktoś powie, że będzie można jechać przez Murcki, ale tutaj spotka go przebudowa węzła na Giszowcu oraz pewnie budowa łącznika Bażantów z ulicą Szarych Szeregów. Kilka lat będzie ciężkich, ale później będzie lepiej.

P.s. Co do samej ulicy Bażantów to rzeczywiście debile potrafią jeździć tam po 100 km/h, ale na szczęście policja dość często "suszy". Myślę też, że za kilka lat gdy zabudowa się zagęści, dojdzie tramwaj i P&R to kierowcy siłą rzeczy zwolnią.
kubalaszl no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
katowice

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules