[Katowice] Przebudowa DH Skarbek - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Katowice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old June 24th, 2005, 11:19 AM   #1
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 943

[Katowice] Przebudowa DH Skarbek

Lifting po trzydziestce

Piątek, 24 czerwca 2005r.

Ruszyła zapowiadana od dłuższego czasu modernizacja Domu Handlowego „Skarbek”- budynku, który już można śmiało uznać za jeden z symboli Katowic.

Tak będzie wyglądał Skarbek po modernizacji. Wacław Słaby obiecuje, że pierwsi klienci wjadą windą na zakupy już w listopadzie.

tak wyglada teraz

Po zakończeniu prac „Skarbek” ma wyglądać bardziej efektownie, a przy tym lepiej spełniać zadania handlowe.
Na pierwszy ogień do przebudowy poszedł parter wraz z podcieniami gmachu. Na zewnątrz budynku pojawią się też dwie windy. – Będą to dwie przeszklone kapsuły, zabierające klientów na każde z pięter „Skarbka” z poziomu ulicy od strony Rynku. Podcienia na najniższym poziomie domu handlowego zostaną przeszklone – mówi Wacław Słaby, prezes Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” w Katowicach, do którego należy budynek.

W nocy zewnętrzne windy mają być iluminowane, zaś przeszklenie podcieni ma dawać wrażenie, że bryła „Skarbka” w dalszym ciągu jest otwartą przestrzenią. Mają się tam znaleźć delikatesy oraz niewielkie bistro. – W ten sposób wracamy do tradycji, chociaż oczywiście w nowoczesnej formie. Przed „Skarbkiem” także w tym miejscu były delikatesy – mówi prezes Słaby.

Prace na najniższym poziomie nie są proste. Remont wchodzi także w głąb obiektu, a różnica poziomów na parterze sięga około metra. Trzeba będzie wyciąć część stropu. – Jest to lepsze rozwiązanie dla klientów, będą mogli łatwiej się do nas dostać. Również ci niepełnosprawni. Zresztą dla domu handlowego rozwiązanie dotychczasowe, właściwie bez parteru wykorzystanego jako powierzchnia handlowa, nie jest najlepsze. Nigdzie indziej tego nie widziałem – mówi Słaby. W pracach projektowych przy modernizacji „Skarbka” główny udział bierze jego twórca, architekt Jurand Jarecki.

Co by nie mówić „Skarbkowi” w tym roku stuknęło 30-lecie. I choć kiedyś uchodził za na wskroś nowoczesny, dzisiaj wymaga modernizacji. – Będzie ładniejszy, ale przede wszystkim znacznie bardziej funkcjonalny. Lepiej będzie się w nim pracować i łatwiej robić zakupy. Musimy dostosować się do wymagań klientów w dziesiejszych czasach – mówi Wacław Słaby. – Poniekąd jest to z naszej strony początek zmiany wizerunku katowickiego Rynku, o którym wiele się ostatnio mówi.

Pierwszy etap modernizacji ma zostać zakończony jeszcze w tym roku. Po wykonaniu prac na zewnątrz „Skarbek” ma zostać także pomalowany na nowo, a charakterystyczne kasetony zostaną wyczyszczone. Najwyższe piętro ma być przeznaczone na razie na zaplecze techniczne, ale w przyszłości być może także na powierzchnię handlową. Modernizacja pochłonie kilka milionów zł z budżetu „Społem”. Prezes Słaby obiecał, że być może w listopadzie pierwsi katowiczanie wjadą szklanymi windami na zakupy.

W kolejnych etapach inwestycji mają być sukcesywnie modernizowane kolejne piętra Domu Handlowego. Spółdzielnia nie może sobie pozwolić na zamknięcie sklepu w całości, więc cała inwestycja ma zostać skończona w roku 2007.

od wilhelminy po XXI wiek
Korzenie „Społem” sięgają 1881 roku, kiedy to w cechowni huty Wilhelmina w Szopienicach założono „Konsum Roździeń-Szopienice”. Pierwsze trzy sklepy powstały w sąsiedztwie domów zamieszkanych przez pracowników huty „Giesche”. Okupacja przerwała rozwój spółdzielni. Odrodziła się w lipcu 1945 roku jako „Śląska Spółdzielnia Spożywców z odpowiedzialnością udziałami”. Po wielu przekształceniach w 1951 roku pojawiła w końcu „Powszechna Spółdzielnia Spożywców”, nazwę „Społem” przejęła jednak dopiero w 1982 r. W przyszłym roku spółdzielni stuknie 125-lecie. Sam Skarbek powstał w 1975 roku. Wówczas był uznawany za awangardowy. Windę przewidywano już w projekcie, ostatecznie przez 30 lat nie można jej było uruchomić. (pg)

(pg) - Dziennik Zachodn
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 24th, 2005, 11:24 AM   #2
Szabo

Likes (Received): 0

te planowane windy są żenujące, zniszczą to, co dla mnie jest w tym budynku najlepsze, czyli niepowtarzalną sylwetkę i to wcięcie. Szkoda
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2005, 11:55 AM   #3
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

podzielam te obawy...
Sponsored Links
Advertisement

Old June 24th, 2005, 12:14 PM   #4
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 10334

Pozawindami duzych zmian nie widać, pewnie wewnątrz, ale bryła nie ulega zmianom. Może być ciekawie.

O gustach się nie dyskutuje
i potem ten kraj wygląda jak wygląda.
Dziki REX no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2005, 09:09 PM   #5
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Old August 4th, 2005, 09:24 PM   #6
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 1935

a mi się tam Skarbek nigdy nie podobał , wygląda jak jakiś mega bunkier
z jednym się zgodzę z windą będzie wyglądać gorzej
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2005, 09:25 PM   #7
miglanc
Registered User

miglanc's Avatar

Likes (Received): 674

Te windy to niezla rzecz ale ja rowniez obawiam sie ze to zepsuje ten obecnie niezly budynek. Po tych windachpewnie bede zwolennikiem opcji dynamitowej wobe Skarbka.
miglanc no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2005, 10:38 PM   #8
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Likes (Received): 4446

To bedzie na prawde wielka atrakcja wjechac winda na 5 pietro i podziwiac wspaniale widoki katowickiego rynku ...

Jezeli nie przeszkla ostatniego pietra tak jak nie jest to pokazane na renderze to bedzie ta cala modernizacja daremna. Elewacje powinni tez wyczyscic.

Zastanawiam sie czy czasem powodem tych remontow nie jest nadchodzace otwarcie ssc ... gdyby tak to chociaz bedzie z tego marketu taki pozytek ze prlowskie domy handlowe beda sie musialy starac o klientow i moze postaraja sie zadbac o wyglad swoich objektow.

Pzdr.
Old August 6th, 2005, 02:30 AM   #9
Jaroslaw
Registered User

Likes (Received): 141

Quote:
Originally Posted by sky's_the_limit
Prezes Słaby obiecał, że być może w listopadzie pierwsi katowiczanie wjadą szklanymi windami na zakupy.
Jaroslaw no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2005, 07:57 AM   #10
Hoover

Likes (Received): 0

Czyli to nie remont a prowizorka....

Teraz przynajmniej wiecie na ile stać SPołem......
Hoover no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2005, 05:45 PM   #11
The Real Sputnik
orbitowanie bez cukru

The Real Sputnik's Avatar

Likes (Received): 2

okładziny i materiały strasznie kiepskie, takie relikty jak społem,pkp itp. to już dawno powiny upaść , sprzedac co mają do sprzedania i nie rozpoczynać nowych psedudoinwestycji za śmieszne pieniądze
The Real Sputnik no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2005, 06:59 PM   #12
Mroberto
Wrocławski konserwatysta

Mroberto's Avatar

Likes (Received): 60

W 1 poście wygląda to jakoś, ale ogólnie nadaje się ten budynek do głebokiej przeróbki, a ta modernizacja to przedlużanie życia, ale może też początek zmian na lepsze, życze by końcowy efekt był lepszy niż na wzualce z artukułu.
Mroberto no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2006, 08:26 PM   #13
adas
Konserwatysta

adas's Avatar

Likes (Received): 40

Już zamontowali te windy?
adas no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2006, 12:05 AM   #14
gliwiczanin
Silesia

gliwiczanin's Avatar

Likes (Received): 7

tak, zamontowali, ostatnio przejezdzalem obok, nawet nienajgorzej to wyszlo
gliwiczanin no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2006, 12:47 AM   #15
Darek_W

Likes (Received): 4

Ech, patrząc na tytuł wątku liczyłem, że to jakaś spora przebudowa, a to nie przebudowa...a "przybudówka z windami"
Darek_W no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2006, 09:03 AM   #16
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

@ Darek

z tego co mi wiadomo to jest przewidywana przebudowa na wieksza skale w tym roku

tzn ona zdaje sie miala by dotyczyc wnetrz obiektu na pietrach bo tam to czas sie zatrzymal gdzies na poczatku lat 90

co do elewacji ja bym jej nie ruszal bo imo jest swietna wystarczy maly lifting i odpowiednie podswietlenie
no i oczywiscie cos trzeba z calym 5 pietrem zrobic gdzie obecnie miesci sie magazyn a z zewnatrz sa jakies reklamy ;/

a tu pare fotek:

z lewej widac te windy

a to juz same windy
Old March 30th, 2006, 03:24 PM   #17
Marcin
Miszcz Ortografi

Marcin's Avatar

Likes (Received): 4446

Wyglada to bardzo na lata 70'te .. moze na otwarcie przyjada sami BeeGees.
Fajnie by bylo gdyby caly dom handlowy przejela jakas siec takich domow jak Karstadt, Kaufhof czy nawet P&C lub Sellfridges ... takie zgrupowanie czwartorzednych butikow w kazdm razie mnie degustuje.

Pzdr.
Old May 27th, 2014, 05:02 PM   #18
BRV
Registered User

BRV's Avatar

Likes (Received): 1906

Nie wiem, czy dobry wątek, ale jak donosi Gazeta Wyborcza:

Quote:
Katowicki Skarbek zostanie zmieniony tak, by pojawiły się tu kawiarnia i bistro. Spółdzielnia "Społem" otrzymała już tzw. warunki zabudowy

Z dokumentacji wynika, że zmieni się spora część placu przed Skarbkiem. Rozbudowa ma objąć 2,7 tys. metrów kwadratowych. Nowa część Skarbka ma mieć szerokość od 27 do 32 metrów i około 9-11 metrów wysokości.

Pomysł, by przy frontowej części Skarbka dobudować szklaną konstrukcję urodził się już kilka lat temu. Projektem zajęli się twórca domu handlowego Jurand Jarecki oraz Marek Gierlorka. - Na parterze oprócz już istniejących delikatesów powstanie miejsce na małą gastronomię, gdzie będzie można kupić np. kanapkę czy kawę na wynos. Stąd można też będzie wjechać istniejącymi windami na pierwsze piętro, gdzie będzie kawiarnia - wyjaśniał Jurand Jarecki.

Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1...#ixzz32vNpK73F

W artykule kilka wizualizacji.
BRV no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2014, 05:46 PM   #19
Kajek
Kajus

Kajek's Avatar

Likes (Received): 312

Mogliby się zabrać za renowację elewacji, a nie za budowanie schodów donikąd.
CIAM demanded that housing districts should occupy the best sites, and a minimum amount of solar exposure should be required in all dwellings. For hygienic reasons, buildings should not be built along transportation routes, and modern techniques should be used to construct high apartment building spaces widely apart, to free the soil for large green parks.

-Mumford, 2000, The CIAM Discourse on Urbanism, 1928-1960, The MIT Press, p85

Czytając zdanie jest w nim błąd.

Scattlock liked this post
Kajek no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2014, 05:56 PM   #20
Scattlock
DELETED

Likes (Received): 1413

Wujowo. Myślałem, że definitywnie dali sobie siana z tą przybudówką. Mam nadzieję, że nie zrezygnują przez to z budynku "północnej pierzei", bo jest o wiele lepszy.

LaPlagne liked this post
Scattlock no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
katowice

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules