[Slovakia] Ekonomika a podnikanie - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 16th, 2008, 04:17 PM   #141
420
Registered User

420's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Otazka pre 420-ku. Ako by si sa citil, keby sa do Blavy nastahovalo 300 000 cudzincov z celeho sveta - Rumunov, Albancov, Nigerijcanov, Cinanov a ostatnych a nepocul by si od nich jedine dobre slovo tak na Bratislavu, ako aj Slovakov? Iba to, ze Blava je spinava dedina, kde nie je co robit a Slovaci su zaostaly, nekulturny, prepity narod ktory zrazu zbohatol? A ti ludia by tam zili s tebou cele roky a stale by prichadzali novi?
Takto sa totiz sprava vacsina retardovanych vychodoeuropanov v Irsku.
tvrdim v mojom poste ze su Iri zaostali a nekulturni? alebo ze tu nie je co robit?

nehadz ma do vreca s vacsionou retardovanych vychodoeuropanov.

vadilo by mi to urcite a dufam, ze sa toho nedozijem.
420 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 16th, 2008, 05:01 PM   #142
Kachle
Registered User

Likes (Received): 73

Uz sa mi ani nechce, ale este jeden dlhsi prispevok dam. Prosim o zhovievavost.

Milan11, ty uz ani nevies co vlastne pises. Vlakno zacalo s tym, ze v BA je cenova bublina, ktoru caka skor ci trochu neskor prasknutie alebo aspon splasnutie. S tym vacsina (tu diskujucich) ludi suhlasi. Tu je zaujimave porovnat BA s Irskom resp. pobalskymi statmi.
Ale popritom napises bludy, ktore nie si schopny vyargumentovat. Pokusil som sa ti vyvratit jeden z nich, a to, ze BA je male mesto a mrakodrapy tu nemaju miesto a ani sancu, byt ekonomicky vynosne. Neviem, kde sa nabralo tvoje presvedcenie, ze mrakodrapy sa stavaju len vo velkych mestach a aj to len vtedy, ked je tam zufaly nedostatok miesta.
Zacal s tym, ze v Europe, ani ovela vacsie mesta nemaju vyskovky, vyslovene si uviedol Mnichov, kde som mohol vlastnymi fotkami dokazat, ze sa mylis.
Potom som spomenul Dubaj, pretoze je to najznamejsie mesto, ktore popiera tvoje tvrdenie. Nato si mi napisal, ze ten vraj nenam spominat, pretoze to je postavane z ropnych penazi najlacnejsimi robotnikmi na svete, a nie je to bezne mesto. Suhlasim, ale nie je toto tvoje vyjadrenie to, co pisem ja. A teda ze si poprel tvoje vlastne slova, ze mrakodrapy sa stavaju len vo velkych mestach a aj to len kvoli nedostatku miesta? A aj mne sa to casto zda ako mrhanie peniazmi, ale na druhu stranu, ide o uzasne inzinierske a casto aj umelecke diela. Ibaze moj nazor na mesto nemeni nic na na fakte, ze je najviac supertalls pokope na svete (aj bez nedostatku miesta navyse).

Aj vdaka tomu, ze Dubaj je, to co je, sa tam stahuju mnohe firmy resp. pobocky a centraly. Napr. aj IBM sa nestahuje iba do Prahy, ale cast pre ME ide prave tam.
To je aj sanca pre Bratislavu, aby sa vyprofilovala ako moderna metropola. Ak si teraz ma "velky zver manager" vybrat ci pojde do Prahy alebo Bratislavy, tak to skonci vzdy ako v pripade IBM.
Nivy maju sancu stat sa novym centrom, ale samotne mrakodrapy samozrejme nestacia. Ak vsak budu kvalitne, tak pomozu. Zalezat bude hlavne na ludoch, aby BA nebola dedina. Kvalitna opera je preto omnoho dolezistejsia ako Klingerka.
Inak, co sa byvania vo vyske tyka, tak v BA su tucky 14+ poschodovych domov. A ludia tam aj byvaju. Nevidim preto problem, preco by nebyvali aj na 20tom alebo dokonca 30tom poschodi.
Tiez nerozumiem, preco by sa BA mala zastavat prave teraz. Vsak uz dnes v nej chybaju sportoviska, kupaliska, parky apod. Ak by sa postavili velke kancelarske mrakodrapy a cast starych budov sa asanovala a spravil by sa tam park, tak Bratislava len ziska na kvalite. Radsej Trump Tower ako Pentagon.

Celkovo si vyberal velky nevhodne priklady na podporu svojho tvrdenia. Na fotke Londyna nie je zobrazene mesto, ktore ZUFALO bojuje o kazdy m2. To, ze mesto nema ZUFALY nedostatok miesta, neznamena, ze ma dostatok miesta. V logike si bud extremne slaby, alebo umyselne pouzivas spinave sposoby v diskusii.
To skor fotky Sao Paula budia vo mne dojem zufaleho vyuzivania kazdeho m2. Tiez si porovnaj Mosku, Londyn a Pariz, preco sa prave teraz Moskva taha do sialenych vysok a v Londyne sa supertalls pravdepodobne nepostavaju. Preco si neporovnal Budapest a Bratislavu, kde je v BP umele obmedzenie a BA je uz teraz vyssia.
Preco vobec Eifel postavil v Parizi vezu? To nebol nedostatok miesta. Ani pyramidy (150m pred 4500 rokmi), zikuraty, veze katedral (120m pred 800rokmi) sa nestavali z nedostatku miesta. Napr. AIG svoju centralu pouziva aj v marketingu ako dokaz svojej velkosti a stability. (Tu mi islo iba o vysku stavieb, nie ich ucel. Ludia skratka maju tendenciu prekonavat, to colo bolo pred nimi, a byt vacsi, lepsi, slavnejsi ako ostatni).

A ako sa ma mozes spytat, ci som bol aj inde ako v BA, ked par postov predtym som dal svoje fotky z Mnichova a Stuttgartu? Tiez neviem, preco by som nemal mat pravdu, aj keby som sa cely zivot nepohol zo svojej rodnej viesky. I. Kant nikdy v zivote nevytiahol patu z Konigsbergu a predsa bol jednym z najmudrejsich ludi svojej doby (aj historie). Sa tvaris, akoby tebe len zo samotneho faktu, ze si bol v Londyne, narastol mozog alebo co si tym chcel povedat?
Aj tvoja predstava ako vznika mesto je pomerne naivna, ako mnoho ineho. A velmi vela veci, ktore pises, nesuvisia s temou. Dokonca ani na otazky poriadne neodpovedas. Pouzivas, pravdepodobne nevedome, mnozstvo demagogickych technik (nieco ako Chewbacca defense). Urazanie inych tam tiez patri.

Mam rad diskusie, kde su rozdielne nazory. Ak sa bavia rozumni, otvoreni ludia, tak vysledkom je dalsie priblizenie sa k pravde. Ale to tvoj pripad nie je.

Znovu tu napisem, to co tvrdim od zaciatku. Velkost mesta (hlavne jeho ekonomicka velkost) a nedostatok priestoru v nom su faktory ovplyvnujuce vysku stavieb, nie su vsak jedine a velmi casto ani rozhodujuce. Preto v BA mozu vyrast mrakodrapy a mozu byt uspesne. Ale aj nemusia. Zalezi na trhu, ako sa k nim zachova. Ja ich povazujem za realnu moznost byvania, a ked budem hladat byt, neobidem ich, skor naopak.

Last edited by Kachle; June 16th, 2008 at 05:09 PM.
Kachle no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2008, 05:26 PM   #143
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

Likes (Received): 173

Nechcete sa nahodou vratit k topiku a osobnostne animozity si uz konecne raz rozoberat cez PM sakra?
Advertisement

Old June 16th, 2008, 09:22 PM   #144
milan11

Pre Kachle-ho a Maja

Som velmi rad, ze si napisal ten tvoj posledny post. Na zaklade neho totiz viem, ze si moje vyjadrenia o vyskovkach v BA a moj nazor o vystavbe na ne, vobec nepochopil.
Skor si myslim, ze ta diskusia sa preniesla do personalnej roviny s jedinym vysledkom, dokazat, ze nemam pravdu, nech je to cokolvek
Dalej sa uz nebudem k tejto teme v tomto threade vyjadrovat, svoje nazory a argumenty som tu napisal uz niekolkokrat, kto chce pochopit, co som chcel povedat, ten to uz davno pochopil.

Naspat k teme:

Quote:
Originally Posted by hurahura View Post
Zatiaľ čo za celý vlaňajší rok vyhlásilo insolventnosť 202 spoločností (z toho 27 stavebných), číslo za prvé štyri tohtoročné mesiace dosahuje už 120. Krediidiinfo odhaduje, že celkovo v tomto roku zbankrotuje najmenej 350 spoločností.

Ku zvyšujúcemu sa počtu krachov prispievajú aj nepredané byty, ktoré sa na predmestí Tallinu počítajú zatiaľ na stovky.

http://reality.etrend.sk/realitny-bi...ju/136580.html
Velmi zaujimavy clanok, najma tato pasaz:

Quote:
Ku zvyšujúcemu sa počtu krachov prispievajú aj nepredané byty, ktoré sa na predmestí Tallinu počítajú zatiaľ na stovky. Zatiaľ čo vlani tu priemerná cena nových bytov dosahovala zhruba 25-tisíc estónskych korún za meter štvorcový (1 600 eur, 48-tisíc slovenských korún), v súčasnosti je to okolo 21-tisíc kroon (1 340 eur, 40 500 korún).
Takze pre tych, ktori neveria na bublinu v Bratislave, jedna otazka.
Kolko je momentalna priemerna cena novych bytov za m2 v Bratislave?

Na zaver by som chcel dodat, ze estonska ekonomika aj vyska priemernych miezd je velmi podobna tym slovenskym.
Dokonca o par percent vyssia.

Last edited by milan11; June 16th, 2008 at 09:30 PM.
milan11 no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2008, 09:47 PM   #145
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

V diskusii k clanku sa pise, ze priemerny mesacny prijem v EST bol 720€ (21700 SKK). Mno takze, kto ma nakupeny taky panelakovy byt na uver za 50k/m2, toho cakaju krasne roky. A nasich developerov s velkymi ocami a 200 a viac % marzami detto. Iba ak by S bolo ako vzdy vynimka z rytmickeho zakona.
Old June 17th, 2008, 11:40 AM   #146
Nido
Registered User

Likes (Received): 59

Quote:
Originally Posted by milan11 View Post
]

Na zaver by som chcel dodat, ze estonska ekonomika aj vyska priemernych miezd je velmi podobna tym slovenskym.
Dokonca o par percent vyssia.
Hej, velmi sa to podoba, akurat ze v Estonsku rastu platy prilis rychlo, prvy kvartal 2008 skoro o 20%, posledny stvrtok 2007 o vyse 20%, inflacia vyletela cez 10 percent, ekonomicky rast maju najnizsi v EU.

takze sa pytam kde je ta podobnost?
Nido no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2008, 01:28 PM   #147
milan11

Quote:
Originally Posted by Nido View Post
Hej, velmi sa to podoba, akurat ze v Estonsku rastu platy prilis rychlo, prvy kvartal 2008 skoro o 20%, posledny stvrtok 2007 o vyse 20%, inflacia vyletela cez 10 percent, ekonomicky rast maju najnizsi v EU.

takze sa pytam kde je ta podobnost?
Kua, to na vsetko, co tu napisem, musim davat trojstrankove vysvetlenia?

Islo mi o porovnanie cien bytov v Talline a Bratislave pri podobnej vyske prijmov a podobnom HDP na obyvatela

Inac tu mas odpoved na tvoju otazku:
- podobna vyska HDP na obyvatela
- podobna vyska priemernych platov
- podobny vysoky rast za posledne roky
- podobne vysoky stavebny boom, uvolnenie uverov atd.
- obidve ekonomiky patria k najotvorenejsim na svete

Neslo mi o provnavanie momentalnych makroekonomickych ukazovatelov, kedze Estonsko sa uz nachadza v krize, ktora ale bola zapricinena viacerymi faktormi, z ktorych niektore sa mimochodom na Slovensku nenachadzaju, alebo su znacne odlisne.

Trufas si povedat, co sa stane v Bratislave na realitnom trhu za pol roka?

A do buducna by som poprosil skusit pochopit obsah celeho prispevku pred tym, ako niekto zareaguje.
A nie vytrhavat jednotlive slova alebo casti viet z celkoveho kontexu a potom reagovat na ne.
Dakujem.
milan11 no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2008, 09:01 AM   #148
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

Nasiel som zaujimavu stranku, ktora sleduje ceny bytov na Slovensku a ich medzimesacne zmeny. Co som pozeral, tie data su celkom uveritelne. Co je najzaujimavejsie - je tam aj zoznam miest podla indexu, ktory nam hovori, kolko rokov je potrebnych na splatenie priemerneho standardneho 3i bytu s priemernou mzdou v danom regione. Pripominam, ze bezne cislo vo vyspelych krajinach je 4-5, pricom 7-8 uz indikuje cenovu bublinu.
A teraz sa pozrite ako je na tom Bratislava a Slovensko:
http://www.cenynehnutelnosti.com/affordability.html
Old June 19th, 2008, 09:06 AM   #149
alien
.:junglist : and . AFOL:.

alien's Avatar

Likes (Received): 770

vacsina domacnosti ale zije z prijmu dvoch clenov. tam je len prijem jednej osoby...
tie cisla treba vydelit dvomi.
alien no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2008, 02:26 PM   #150
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2760

Quote:
Originally Posted by alien View Post
vacsina domacnosti ale zije z prijmu dvoch clenov. tam je len prijem jednej osoby...
tie cisla treba vydelit dvomi.
nie uplne presne...mal by tam byt pouzity medianovy disponibilny prijem domacnosti, a ten je v skutocnosti podstatne nizsi ako (priemerny hruby prijem x 2). neviete niekto, ci sa toto cislo da niekde najst?

EDIT: aha, tak som nasiel aspon nieco, bohuzial len agregovane pre cele Slovensko:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10426

detaily by sa dali najst v tejto knizke:

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10421

Last edited by Strummer; June 19th, 2008 at 02:35 PM.
Strummer no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2008, 05:06 PM   #151
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

Quote:
vacsina domacnosti ale zije z prijmu dvoch clenov.
si si isty? a ak aj ano, po aky dlhy cas?
napriklad moja domacnost sa sklada z jedneho clena, napriek tomu sa nedomnievam, ze drviva vacsina domacnosti zije z prijmu jedneho clena, ako ani ze z dvoch, tam by sme asi potrebovali nejake uveritelne cisla miesto dojmov, navyse padla spravna poznamka o rozdiele priemerneho hrubeho a medianoveho cisteho disponibilneho prijmu, co je dramaticky rozdiel
navyse, popri riziku materskych dovoleniek alebo pri cca 50% miere rozvodovosti v BA by som sa na udrzatelny prijem od dvoch clenov velmi nespoliehal..
Old June 19th, 2008, 06:16 PM   #152
alien

alien's Avatar

hovorim vacsina. vacsina domacnosti su manzelia, ci uz z detmi alebo bez nich. a aj ked je rozvodovost vyssia, tak neskor aj tak ci tak ziju ludia z druhym partnerom. navyse vela mladych ostava byvat u rodicov, cize tam je prijem na domacnost este vacsi, samozrejme su tu aj ludia co ziju sami atd atd. cize priemer by podla mna mal byt prijem dvoch clenov domacnosti.

ale aj tak si tu len dristame bez rozumnych statistik...
Old June 19th, 2008, 07:20 PM   #153
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2760

Quote:
ale aj tak si tu len dristame bez rozumnych statistik...
ehm, o dva posty vyssie

http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10426

asi si zozeniem tu knihu, kde su podrobne statistiky, ked bude k dispozicii za rok 2007.
Strummer no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2008, 09:30 PM   #154
alien

alien's Avatar

no, vsak ja som pozeral tie dva linky, ale nic rozumne a aktualne som z nich nevycital.
Old June 23rd, 2008, 11:52 AM   #155
Nido
Registered User

Likes (Received): 59

najvyssi realny rast cien bytov je na Slovensku

V realnom raste za prvy kvartal je najvyssi medzirocny rast cien bytov na Slovensku, konkretne - 29.3 %.

http://reality.etrend.sk/byvanie/cen...sr/137566.html
Nido no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2008, 01:16 PM   #156
Warrior of Blasphemy

default's Avatar

Inymi slovami, kde ma byt vacsia bublina, ak nie tu. Mozeme este dakovat relativne nizkej medzirocnej inflacii za dane obdobie. Ta pojde hore, co potesi dlznikov s dlhym fixom a narobi vrasky floaterom a spekulantom. Som zvedavy na cisla takto o rok, ci tam sklzneme do jednociferneho alebo dvojciferneho minusu, alebo sa urobia cisla akoze pozvolneho rastu aj za cenu nulovej likvidity.
Old July 7th, 2008, 11:04 PM   #157
hurahura
urban voyer

Likes (Received): 19

Český bytový trh viazne

http://reality.etrend.sk/realitny-bi...ne/138793.html

V Prahe sa zabrzdil trh s bytmi. Aj Česká republika sa tak približuje k scenáru, ktorý od vlaňajška trápi USA a viacero krajín západnej Európy – najmä Španielsko, Veľkú Britániu a Írsko – pád obratov a pokles cien nehnuteľností. Skanska Reality napríklad počas mája a júna predala o tretinu menej bytov, ako rok predtým.
....
Ceny stúpali najmä v českých regiónoch, v celej krajine sa podľa údajov Českého statistického úradu (ČSÚ) medziročne zvýšili iba mierne o 5,6 %, v Prahe však len o štyri percentné body.

ale potom zase pisu ze v niektorych regionoch vyrazne zdrazeju byty, takze....
hurahura no está en línea   Reply With Quote
Old July 8th, 2008, 11:30 AM   #158
hurahura
urban voyer

Ceny bytov spomaľujú aj v Slovinsku

http://reality.etrend.sk/byvanie/cen...ku/138808.html

Ceny starších bytov (tzv. second-hand, teda kupovaných nie priamo od developerov) mimo hlavného mesta rástli štvrťročne v priemere o 5,3%, v Ľubľane tempom 4,8 %.
Old July 8th, 2008, 09:06 PM   #159
michal_x

Likes (Received): 0

jasne, ze najvacsi

Quote:
Originally Posted by Nido View Post
V realnom raste za prvy kvartal je najvyssi medzirocny rast cien bytov na Slovensku, konkretne - 29.3 %.

http://reality.etrend.sk/byvanie/cen...sr/137566.html
ked rastlo najviac regionov a donedavna to tahala najma Bratislava
michal_x no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2008, 07:39 PM   #160
hurahura
urban voyer

NBS: Ceny bývania sú v súlade s ekonomikou

Vývoj cien nehnuteľností na bývanie je podľa Národnej banky Slovenska od roku 2002 viac-menej v súlade s dosahovanou ekonomickou úrovňou. Platí to pritom pre Slovensko ako celok, ale aj pre jednotlivé regióny.

Regionálne rozdiely v cenách nehnuteľností pritom spôsobovali najmä rozdiely ekonomickej úrovne regiónov. "Je možné predpokladať, že v tých regiónoch, v ktorých ceny nehnuteľností na bývanie výrazne zaostávali, budú v budúcnosti rásť rýchlejšie, zväčša v nadväznosti na prílev investícií a rast ekonomickej úrovne," uvádza sa v správe centrálnej banky o stabilite finančného sektora v minulom roku. Táto skutočnosť sa pritom podľa NBS potvrdila napríklad aj vo vývoji cien nehnuteľností na bývanie v žilinskom kraji v období rokov 2006 až 2007.

http://tvojepeniaze.pravda.sk/nbs-ce...9_sk_phypo_p01
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules