[Poznań] Port Lotniczy Ławica - połączenia i informacje - Page 238 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 10th, 2016, 07:27 PM   #4741
solokhumbu
Registered User

Likes (Received): 132

Styczeń w POZ z baaardzo dobrym wynikiem

http://latamyzpoznania.pl/styczen-w-poznaniu-169/

m76, matias8877 liked this post
solokhumbu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 22nd, 2016, 06:56 PM   #4742
m76
Registered User

Likes (Received): 191

Po wynikach lutowych wrzucę drobne opracowanie "tabelkowo-wykresowe", dzięki któremu będzie można śledzić osiąganie deklarowanego przez władze POZ poziomu 1,8 mln pax w 2016

A poza tym pozytywne info - przyszłej zimy nie będzie zawieszenia Ryana do EDI. Rozkład już w systemie, ale jeszcze bez możliwości kupna. Są również wprowadzone rozkłady do STN, DUB, i CIA. Standardowo DUB obcięty do 3 x weekly, reszta b/z.
Po cichu liczę, że na zimę zostanie jeszcze GRO. Niedawno przeczytałem krótki wywiad z MOL'em, w którym wypowiedział się, że na zimę planują uziemić tylko 20-25 maszyn, które to są niezbędne do przeprowadzania przeglądów. Zatem szanse na zimowe GRO jakieś tam są.
m76 no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2016, 09:15 PM   #4743
rafff
BANNED

Likes (Received): 301

jeśli EDI zostanie na zimę to Wizz już powinien szukać nowego połączenia.
rafff no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 25th, 2016, 01:16 PM   #4744
solokhumbu
Registered User

Wg systemu FR na W16/17 zawieszone będzie GLA-BZG, więc tu będzie trochę pax do zagospodarowania. Jasne: część poleci z WMI/GDN, ale część również z POZ!
Old February 25th, 2016, 03:01 PM   #4745
rafff
BANNED

może zmiana z Glasgow na Aberdeen byłaby dobrym pomysłem?
Old February 25th, 2016, 08:58 PM   #4746
m76
Registered User

Bez przesady, moim zdaniem jedno i drugie sobie poradzi. ABZ chyba jednak za małe na regularne połączenie z POZ.
Jeśli faktycznie GLA z BZG będzie zawieszone na zimę, to LF na POZ-GLA-POZ na pewno wzrośnie. Z kolei EDI niby w te same dni będzie, ale godziny zgoła odmienne. Rzekłbym że dzięki temu, oba kierunki będą się wzajemnie uzupełniać. Znam osoby z okolic Poznania które latają do GLA z WRO, bo tam są loty w układzie pon, pt, bo można wyskoczyć na weekend w odwiedziny, i poimprezować
BTW.
Jest już zimowy rozkład W6, z którego wynika, że na dzisiaj nic nowego nie będzie. W pon i pt zamiana kolejności między EIN i MMX, we wt. (póki co) jest rotacja do BGY, no i w Święta/Nowy Rok kilka dodatkowych rotacji do BCN w śr. W tym samym okresie więcej wieczornego LTN, łącznie z pon, śr, czw, co świadczy o tym, że moje "pobożne życzenie" o czymś nowym w pon, czw od połowy września się nie spełni.
Old March 12th, 2016, 02:00 PM   #4747
m76
Registered User

Post pod postem, ale minęły ponad 2 tygodnie

Jak już się deklarowałem wcześniej, przedstawiam proste zestawienie które ułatwi śledzenie (nie)osiągnięcia przez POZ poziomu 1,8 mln pax obsłużonych w 2016 pax. Taki poziom oznacza, że POZ musiałby rosnąć średniomiesięcznie o 20%.
Oficjalne deklaracje władz o takim poziomie znajdziecie w wywiadzie w Wyborczej, który jest podlinkowany kilka stron wcześniej oraz w załączonym linku http://wtkplay.pl/video-id-22512-now...y_z_birmingham
Wiadomo że jest to tylko zestawienie suchych faktów, gdyż nie posiadam wiedzy co tam dokładnie w "trawie piszczy" pod względem nowości 2016, ale takie zwykłe zestawienie pozwala bezproblemowo już teraz stwierdzić, że poziomu 1,8 mln pax na pewno w tym roku nie osiągniemy.

Zaznaczam że wirtuozem excela nie jestem, ale jakieś tam wykresy ogarniam W przedstawionej tabeli zawarłem następujące dane:
-miesiąc
-wynik 2015
-deklarowany wzrost o 20%
-wynik poszczególnych miesięcy 2016
-różnica pomiędzy wynikiem, a deklaracją w danym miesiącu + różnica rosnąco
-wykonanie deklaracji w %
-rosnąca rożnica % w stosunku do deklaracja
Następnie w trzech kolumnach mamy rosnąco:
-wynik 2015
-wynik 2016
-deklarowany wzrost

Te rosnące dane przedstawione są na wykresie, w którym zgodnie z Legendą możemy śledzić osiąganie, bądź oddalanie się POZ od składanych deklaracji. Na dziś do składanych deklaracji, brakuje już ponad 8 tys. pax.

Jak widzicie, przedstawiona tabela ma formę negatywną, gdyż nie ukazuje wzrostów rdr, ale niewykonanie planu w odniesieniu do składanych deklaracji. A trzeba powiedzieć, że na dzień w którym piszę te informacje, max. wynik POZ na 2016r., będzie się zawierał pomiędzy 1,62-1,65 mln pax.

Do poziomu zakładanego przez Zarząd POZ poziomu nie dojdziemy, gdyż:
-od końca marca wylatuje DUS
-do końca października w statystykach jest uwzględniana wieczorna rotacja do CPH
-od czerwca skończy się efekt "niskiej bazy" po dodaniu drugiej landryny w 2015
-brak nowości, przede wszystkim całorocznych zarówno lcc jak i legacy (o tych to możemy pomarzyć). Choć już wiadomo że na zimę dojdzie EDI, to nie wiadomo czy będzie RYG. Do tego W6 na przyszłą zimę ma dosłownie o 1 (jedną) rotację więcej, zatem swoją ofertę w POZ rozwija
-zwiększone oferowanie jakie da MLA i CFU, zostanie skonsumowane przez ubytek DUS i wieczornej CPH
-nowe kierunki charterowe dadzą max. 20 tys. pax., dodatkowe loty w weekendy do WAW to ok. 12 tys. pax.

Owszem, będą miesiące kiedy POZ spokojnie osiągnie ponad 20% wzrost. To wrzesień i październik, kiedy w 2015 była modernizacja pasa Poza tym nie ma co liczyć na wzrosty z dwójką z przodu.
Żeby zobrazować co trzebaby zrobić żeby jednak te założenia osiągnąć, to wystarczy że powiem, że przykładowo od lipca musiałoby być ogłoszonych 8-10 nowości o częstotliwości 2 x weekly (przy założeniu funkcjonowania połączenia przez cały rok).

Zatem, kto jeszcze wierzy w bajki Zarządu o 1,8 mln pax w tym roku?

scomin liked this post
Old March 13th, 2016, 08:16 AM   #4748
solokhumbu
Registered User

Quote:
Originally Posted by m76 View Post
Post pod postem, ale minęły ponad 2 tygodnie
-zwiększone oferowanie jakie da MLA i CFU, zostanie skonsumowane przez ubytek DUS i wieczornej CPH
Zapomniałeś jeszcze o PMI.

Ale poza wszystkim: szacun, super zestawienie!
Old March 13th, 2016, 03:13 PM   #4749
m76
Registered User

Nie zapomniałem Nie opisałem tego zbyt dokładnie, ale pod pojęciem "zwiększone oferowanie jakie da MLA i CFU" założyłem:
-różnicę w czasie operowania MLA vs. PMI (czyli okres od końca marca do połowy czerwca, a potem od drugiej połowy września do końca sezonu letniego);
-jedną rotację tygodniowo przez S16 do CFU;

Jak byśmy tego nie analizowali, to 1,8 mln pax teraz nie osiągniemy
A trzeba też powiedzieć, że na 2017 bądź 2018 Zarząd POZ zakłada obsłużenie 2,0 mln pax, czyli znowu ponad 20% wzrostu, ...którego charterami raczej nie osiągną
Old March 13th, 2016, 04:05 PM   #4750
Husar
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Zatem, kto jeszcze wierzy w bajki Zarządu o 1,8 mln pax w tym roku?
We wrześniu i październiku wzrosty spokojnie wyniosą ok. 50 i 80%.
Sam co prawda obstawiam 1.75 mln w tym roku ale nie uważam prognoz portu za jakieś bardzo przesadzone.
Husar no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2016, 05:01 PM   #4751
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 4362

Dziwi mnie trochę brak ruchu w tym wątku -zwłaszcza po takiej informacji w marcu: http://wiadomosci.onet.pl/poznan/z-p...a-ibize/5gct8y

Patryk, matias8877 liked this post
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2016, 08:08 PM   #4752
DerMartini
Watchcat

DerMartini's Avatar

Od wielu lat idzie tak dobrze, że kilkunastoprocentowe wzrosty już nikogo nie ekscytują
DerMartini no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2016, 05:29 PM   #4753
AndU
Registered User

AndU's Avatar

Likes (Received): 11745

Quote:
Linie lotnicze Ukraine International Airlines jeszcze w tym roku uruchomią połączenie z Iwano-Frankiwska do Poznania lub Gdańska - podaje portal pasazer.pl

Loty miałyby być wykonywane dwa razy w tygodniu. Iwano-Frankiwsk to miasto położone w południowo-zachodniej części Ukrainy. Dawna nazwa miasta to Stanisławów. Od powstania w XVII w. do II wojny światowej należało do Polski lub do zaboru austriackiego.
poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,19883348,lawica-bedziemy-latac-z-poznania-na-ukraine.html
AndU no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2016, 06:32 PM   #4754
m76
Registered User

Nawet jeśli otworzą, to po co tam latać? Zdecydowanie lepszy już byłby Lwów.

A poniżej moim zdaniem też dobre info:
Quote:
W zimowym rozkładzie irlandzkiej linii znalazły się do tej pory sezonowe połączenia na Maltę z Gdańska, Poznania i Wrocławia, utrzymano też trasę z Krakowa. Ale od listopada z tych lotnisk będzie tylko po 1, a nie jak dotychczas – po 2 loty w tygodniu
Więcej: LINK
Old April 7th, 2016, 07:39 PM   #4755
j_brawo
Registered User

Likes (Received): 54

Ja mysle, ze taki kierunek można bardzie rozpatrywac pod kątem kierunku emigracyjnego skierowanego do Ukraincow. Oczywiscie zachowując odpowiednią proporcje, ale mozna powoli stwierdzić, że jednak dużo Polaków siedzi w UK, a w PL siedzi coraz wiecej Ukraincow, którzy tez chetnie poleciecliby w rodzinne strony raz na jakiś czas na kilka dni do mamy na pierogi
Tak więc ten kierunek nie jest raczej z myslą o Poznaniakach, którzy od malego marzą o odwiedzeniu Iwano-Frankowska
j_brawo no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2016, 07:48 PM   #4756
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Likes (Received): 13354

Quote:

Nawet jeśli otworzą, to po co tam latać? Zdecydowanie lepszy już byłby Lwów.
To nie ma być kierunek turystyczny, tylko imigracyjny.

EDIT: Sprawdziłem sobie co to za lotnisko i... to jakiś żart jest? Przecież to jest port lotniczy na miarę Babimostu, mimo tego, że lata tam kilka linii lotniczych. Naprawdę nie Lwów, nie Kijów i nie Odessa tylko Iwanofrankowsk? Już chyba nawet Czerniowce byłyby lepsze. IMO dziwne to trochę...
bb78 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2016, 08:25 PM   #4757
mateq
mod emerytowany

Ech, gdyby to był Stanisławów

Żart, oczywiście również nie widzę żadnego sensu takiego połączenia, chociaż mam tam znajomego dentystę, który wyrabia pewnie sporą ilość paxów z ichniego lotniska.
mateq no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2016, 08:52 PM   #4758
m76
Registered User

Quote:
Originally Posted by j_brawo View Post
Ja mysle, ze taki kierunek można bardzie rozpatrywac pod kątem kierunku emigracyjnego skierowanego do Ukraincow. Oczywiscie zachowując odpowiednią proporcje, ale mozna powoli stwierdzić, że jednak dużo Polaków siedzi w UK, a w PL siedzi coraz wiecej Ukraincow, którzy tez chetnie poleciecliby w rodzinne strony raz na jakiś czas na kilka dni do mamy na pierogi
Tak więc ten kierunek nie jest raczej z myslą o Poznaniakach, którzy od malego marzą o odwiedzeniu Iwano-Frankowska
Ależ ja to bardzo dobrze rozumiem. Sam swego czasu siedziałem na emigracji.
Tyle że na zachodzie nawet jak ciągniesz na national minimum wage, to wartość nabywcza tej kasy jest duża. U nas Ukraińcy pewnie w 90% jadą na stawce minimalnej, albo na czarno za niewiele większe pieniądze. Jakiej wielkości są to pieniądze, to można w necie poszukać.
Zależy też z jaką ceną wyjdą za takie loty, bo bilet lotniczy pewnie w opcji rtn nie zejdzie poniżej 450PLN (loty WAW-KBP-WAW są mniej więcej za tyle z nieco ponad miesięcznym wyprzedzeniem), a pierwsze lepsze wyszukane połączenie autokarowe Poznań-Lwów-Poznań, to koszt od 230PLN i 13-16h jazdy. Trasa WAW-LWO to koszt od 600PLN (z czasowo dobrą przesiadką w KBP), bądź prawie 800PLN directly by LO.
Ale żeby nie było, zawsze fajnie jak na Ławce pojawi się jakiś nowy przewoźnik (i się utrzyma), bo w tej materii mamy ogromny zastój.
No i może kiedyś najdzie mnie ochota na spędzenie weekendu w Iwano-Frankowsku, bo z pobytu w Dniepropietrowsku wspomnienia mam całkiem sympatyczne
Old April 7th, 2016, 08:58 PM   #4759
rafff
BANNED

jestem ciekawy kiedy wizz zacznie latać z Poznania na Ukrainę... to ma być połączenie dla Ukraińców a nie dla nas.
MALTA wrzucona do systemy Ryana, zostaje zimą raz w tygodniu w Poniedziałek!
Old April 7th, 2016, 09:33 PM   #4760
AndU
Registered User

AndU's Avatar

Likes (Received): 11745

Połączenie do Iwano-Frankowska powstanie pewnie na zasadzie "kto dopłaci więcej, tam będziemy latać". W Trójmieście całkiem sporo Ukraińców pracuje w przemyśle stoczniowym. (Nie wiem jak to wygląda okolicach Poznania?)
AndU no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
poznań

Thread Tools

Posting Rules