[S1] Bielsko-Biała - Żywiec - Page 568 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 165 votes, 5.00 average.
Old February 19th, 2018, 08:20 AM   #11341
Ahmeni
Registered User

Ahmeni's Avatar

Likes (Received): 125

W piątek i wczoraj znów tam jechałem i faktycznie wyświetlana była 50 i "śnieżynka" (A-32). Co spowodowało że zacząłem się zastanawiać nad legalnością takiego ograniczenia, bo zależnie od interpretacji rozporządzenia musi albo nie być tam stopniowanie prędkości. Nie chodzi o legalizm, od miejsca z którego jest widoczny znak zmiennej treści do miejsca jego umieszczenia nie da się bezpiecznie zredukować prędkości jadąc w grupie pojazdów. Wczoraj minąłem znak jadąc jeszcze ok 60 km/h a jadący za mną i tak znalazł się na moim zderzaku i błyskał światłami.
Poza tym ograniczenie rzeczywiście jest często przesadzone, sądzę że regulowane z Pszczyny według arbitralnych reguł a nie faktycznego stanu nawierzchni. I muszę się tu po części zgodzić zarówno z Seskiem jak i z dominobb, chociaż takie przesadzone ograniczenia są zgodne z przepisami i do znaków należy się stosować a nie dowolnie je interpretować, to można coraz częściej i coraz więcej usłyszeć na szkoleniach i konferencjach drogowców na temat tego jak nadużywanie znaków zakazu prowadzi do ich deprecjonowania.
Ahmeni no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 19th, 2018, 12:09 PM   #11342
uaxcell
Registered User

uaxcell's Avatar

Likes (Received): 38

Stosowanie ograniczenia prędkości znakiem B-33 określa - załącznik do rozporządzenia rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Quote:
Pkt. 3.2.34.4.

"W celu uniknięcia zaskakiwania kierowców koniecznością
nagłego znacznego ograniczenia prędkości
należy stosować zasadę stopniowego jej zmniejszania,
jeżeli różnica pomiędzy dopuszczalną prędkością
na danym odcinku drogi a prędkością, która ma
być wprowadzona, przekracza 30 km/h. W takich
przypadkach należy stosować znaki stopniujące
ograniczenie prędkości, to jest pokazujące prędkość
pośrednią. Dopuszcza się niestosowanie stopniowania
prędkości przy różnicy prędkości 40 km/h, je-
żeli początkowa prędkość dopuszczalna nie przekracza
90 km/h. Odpowiednie wartości na znakach należy podawać zgodnie z przedstawionymi w tabeli
3.2.
Przy stopniowym zmniejszaniu dopuszczalnej
prędkości odległość między znakami B-33 powinna
wynosić od 100 m do 70 m."
Nie wiem jak w/w przepis ma się do tablic zmiennej treści, ale nie zmienia to faktu, że ograniczenie prędkości wyświetlane na takiej tablicy jest wiążące i należy się do niego stosować. Czy jest to poprawne czy nie ale taki znak po coś jednak jest umieszczony.
Quote:
3.2.34. Ograniczenie prędkości

3.2.34.1. Zasady ogólne
Znak B-33 „ograniczenie prędkości” (rys. 3.2.34.1)
powinien być umieszczony tylko w tych przypadkach,
gdy warunki drogowe, otoczenie drogi lub zastosowane
oznakowanie ostrzegawcze i urządzenia
bezpieczeństwa ruchu drogowego mogą w niedostateczny
sposób wskazywać kierującym na konieczność
zmniejszenia prędkości.
Quote:
3.2.34.2. Zasady ograniczania prędkości

Znak B-33 umieszcza się, gdy działania techniczne w zakresie poprawy geometrii drogi, stanu nawierzchni, oddzielenia ruchu pieszego od ruchu pojazdów itp. nie wpływają w dostateczny sposób na poprawę bezpieczeństwa.
Ograniczenie prędkości wyrażone znakiem B-33 można stosować:
— jeżeli odcinek drogi o śliskiej nawierzchni jest poprzedzony bardzo szorstką lub szorstką nawierzchnią,
— dla oznakowania robót prowadzonych w pasie drogowym,
— w innych uzasadnionych okolicznościach, np. na niektórych tukach, gdy ograniczenie prędkości powinno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu.
W razie potrzeby ograniczenia prędkości, np. ze względu na stan nawierzchni, nośność obiektu mostowego, nadmierny hałas, geometrię drogi itp.
Myślę, że teraz jest to wyjaśnione
uaxcell no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2018, 01:23 PM   #11343
Ahmeni
Registered User

Ahmeni's Avatar

Likes (Received): 125

Chodzi właśnie o ten zapis: "Dopuszcza się niestosowanie stopniowania prędkości przy różnicy prędkości 40 km/h, jeżeli początkowa prędkość dopuszczalna nie przekracza 90 km/h."
Czy początkowa prędkość w tym wypadku wynosi 90 (od stałego znaku B-33), czy 120 (od prędkości dopuszczalnej na drodze ekspresowej dwujezdniowej). Ja bym interpretował tą sytuację w ten sposób, że prędkość początkowa to 120, a wówczas na przytoczonym znaku zmiennej treści nie powinno być wyświetlane ograniczenie niższe niż 60. Ale nie mam pewności czy taka interpretacja jest prawidłowa, skądinąd wiem że nawet tędzy prawnicy mają problemy z rozporządzeniem 2181.
Co do odpowiedzialności za niestosowanie się do znaków, które nie są legalne, to sprawa nie jest taka prosta - wyroki SN IV KK 140/2013 i IV KK 99/2013. Ale nie mam zamiaru ciągnąć dyskusji w tym kierunku, bo nie chcę nikogo skłaniać do olewania znaków - jeśli nawet znak nie jest legalny to możliwe że jego treść jest uzasadniona, zawsze więc lepiej się do niego zastosować niż tego nie robić.
Kwestię legalności rozważałem pod kątem tego, czy są podstawy by zgłosić GDDKiA nieprawidłowość tego oznakowania i jak wpływa na bezpieczeństwo ruchu - takie małe zboczenie zawodowe.
Ahmeni no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2018, 01:33 PM   #11344
Richard_P
Registered User

Richard_P's Avatar

Likes (Received): 3070

Dajcie spokój, te znaki zmiennej treści w wydaniu GDDKiA nie tylko na tym odcinku to kompletna kpina. Typowo po Polsku, zamiast stosowania znaków ostrzegawczych przywala się znakami zakazu i to z absurdalnymi limitami prędkości. Co mi ze znaku ograniczenia do 70 km/h (ze 120!) skoro nie wiem czy to z powodu gołoledzi czy też jeziora na drodze a akurat do każdego z tych warunków trzeba się stosownie przygotować i o ile przed wjazdem w "jezioro" wypadałoby ostro walnąć po hamulcach o tyle zrobienie tego przy gołoledzi byłoby zaproszeniem do barierki. Dlatego dochodzę do wniosku, że te ograniczenia prędkości na znakach zmiennej treści to wymyślił ktoś upośledzony umysłowo i ktoś na podobnym poziomie je włącza.
Richard_P no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2018, 02:49 AM   #11345
Janek0
Registered User

Janek0's Avatar

Likes (Received): 747

Quote:
Originally Posted by Ahmeni View Post
Wczoraj minąłem znak jadąc jeszcze ok 60 km/h a jadący za mną i tak znalazł się na moim zderzaku i błyskał światłami.
To akurat standard, niezależnie czy jest stopniowanie, zawsze znajdzie się nauczyciel, wg którego ograniczenia nie obowiązują.
Janek0 no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2018, 02:39 PM   #11346
komand
Registered User

komand's Avatar

Likes (Received): 2113

Del
komand no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2018, 09:30 PM   #11347
Kemo
Registered User

Likes (Received): 26162

Zmieniono oznakowanie na węźle Mikuszowice. Dołożono aktualne numery dróg dla starej DK69 (czyli 52 i 945).

1 i 2 - tablice na S1 dla jadących na południe. Tu akurat nie ma DK52.

3 - tablica nad jezdnią zbiorczą.

4 i 5 - tablice na S1 dla jadących na północ.

6 i 7 - tablice nad jezdnią zbiorczą.

Przy okazji widać pewną nieścisłość. Jadę od południa drogą o numerze 1, która ma ciągłość i prowadzi dalej w kierunku Katowic. Ale przy wjeździe do Bielska numer drogi 1 magicznie znika, a pojawia się 52. Do poprawy.
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Old June 11th, 2018, 10:38 PM   #11348
dominobb
Registered User

Likes (Received): 9923

Wschodnia obwodnica Bielska-Białej z lotu ptaka:
dominobb está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, żywiec, bielsko, bielsko-biała, dk69, droga ekspresowa