Malls & Shopping Centers - Page 16 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region > Cluj Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 27th, 2019, 05:48 PM   #301
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 12137

Mutat
Advertisement

Old October 27th, 2019, 06:29 PM   #302
notes
Registered User

notes's Avatar

Likes (Received): 1449

Quote:
Originally Posted by Klausenburg View Post
@notes, Republicii din Oradea se misca in directia buna. Balcescu din Sibiu, probabil isi va pierde valentele comerciale din cauza Promenada Mall (prea aproape de centru). La Cluj, centrul e plin de spatii de inchiriat si de SH-uri... iar Timimisoara nu-i cu mult mai breaza. Ca fapt divers, probabil Bucurestiul e capitala cu cele mai multe mall-uri din UE. Ceea ce nu-l face nici un oras civilizat, nici cu o calitate vietii ridicata. Dar asta e... Mall-uri sa fie, ca asta e "prosperitate"...
@Klausenburg, hai sa discutam in concret, care sunt marile si multele magazine de pe Republicii din Oradea si Balcescu din Sibiu care fac diferenta fata de Cluj si Timisoara. Formularea unei constatari generale si vagi de genul ”merg in directia buna” nu poate fi argument. Si centrul Clujului si al Timisoarei merg de asemenea in directia buna, ai o gramada de locatii unde poti petrece, poti manca, bea, asculta muzica, dansa, ba chiar si niste magazine, e adevarat fara mari pretentii, dar la fel sta situatia si in Oradea sau Sibiu.
Iar ca fapt divers, Bucurestiul este intrecut de destule orase mari europene la suprafata de malluri, de exemplu prin 2012 era pe locul 25. Sigur ca s-au mai construit intre timp insa e greu de crezut ca reusit sa se ridice mai mult de locul 15 in conditiile in care la acea data orasul de pe locul 15 avea aproape dublu suprafata construita a mallurilor.

Quote:
P.S. Am spus ca discutia (in sensul de subiect) este patetica, nu replicile.
Iar discutia e formata din replici si nu poate fi altfel decat replica. Hai sa ramanem rezonabili!
notes no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 06:40 PM   #303
Klausenburg
Registered User

Klausenburg's Avatar

Likes (Received): 4985

Quote:
Originally Posted by notes View Post

@Klausenburg, hai sa discutam in concret
Exact.

Quote:

Iar ca fapt divers, Bucurestiul este intrecut de destule orase mari europene la suprafata de malluri, de exemplu prin 2012 era pe locul 25. Sigur ca s-au mai construit intre timp insa e greu de crezut ca reusit sa se ridice mai mult de locul 15 in conditiile in care la acea data orasul de pe locul 15 avea aproape dublu suprafata construita a mallurilor.
Tocmai pentru ca vrem sa vorbim la concret, astept sa vad o sursa concreta. Ideea e ca cel mai probabil vorbim de retail modern la mia de locuitori, nu de mall-uri.
Klausenburg no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 06:46 PM   #304
notes
Registered User

notes's Avatar

Likes (Received): 1449

Quote:
Originally Posted by Klausenburg View Post
Exact.
Tocmai pentru ca vrem sa vorbim la concret, astept sa vad o sursa concreta. Ideea e ca cel mai probabil vorbim de retail modern la mia de locuitori, nu de mall-uri.
Esti amuzant! Tu esti cel care lanseaza in premiera o afirmatie fara sa o demonstreze, in schimb daca eu indraznesc sa dau replica sunt obligat fortat sa o demonstrez!
notes no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 07:07 PM   #305
utopium
Registered User

Likes (Received): 708

Eu prefer la orice ora shopping-ul in mall-uri decat in centru, sunt o gramada de motive (in primul rand parcari, dar si faptul ca ai multe magazine sub acelasi acoperis si nu iti pasa ca ploua/ninge/etc). Centrul s-a specializat pe restaurante, baruri, bistro-uri plus locatii de evenimente culturale (teatru, opera, cinema, filarmonica, spectacole) si ceva locatii de cazare si eu zic ca e foarte bine asa.

Asta nu inseamna ca nu pot sa fie si magazine de "brand" in centru, dar nu vor putea concura cu mall-urile ca si vanzari/trafic. Magazine de volum nu prea poti avea in centru, eventual magazine premium/de nisa. Nu cred ca un H&M, Zara sau C&A ar merge la fel de bine in centru.
utopium no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 11:09 PM   #306
radante
Registered User

radante's Avatar

Likes (Received): 4902

Problema e ca nu avem in centru spatii suficient de mari pentru magazine de genul Zara si H&M. Chiar si sa zicem ca vine cineva si modifica una sau doua cladiri pentru a gazdui un asemenea magazin, nu avem o strada pietonala 100% care sa nu perturbe psihicul cumparatorilor cu traficul auto, astfel ca nu avem macar o locatie buna pentru magazinele mai serioase. Acum cativa ani a inceput bine strada Regele Ferdinand cu Ferdinand Galeria si cu modernizarea Centralului, insa dupa atatia ani Galeria e goala, pe toata strada gasim un Mega Image mic, Yokko si Bienvenuti, iar varful de lance al Centralului e reprezentat de Steilmann, Paolo Rossi si ...Pepco. Da, e jalnic, dar nu poti aduce nume mari fara pietonalizare completa.

Referitor la Sibiu, oras pe care l-am vizitat in aceasta iarna, imi vin in minte cateva magazine pe care le gasim de obicei in mall-uri, dar acolo sunt (si) pe artera lor comerciala: Zara, Samsonite, Ecco, Massimo Dutti, Teilor, Pandora, Bigotti, Seroussi, Stefanel si poate ca mai sunt, dar nu imi amintesc.

LE: Intr-adevar, Oradea sta mai prost cu magazinele, desi are o pietonala care s-ar preta pentru brand-urile din mall-uri. O fi de la puterea de cumparare mai mica si de la faptul ca turismul se bazeaza aproape exclusiv pe stranduri si nu pe city break-uri. Insa la fel de prost sta si Timisoara, in ciuda faptului ca are 3 piete complet pietonalizate si legate intre ele cu stradute de trafic redus sau chiar pietonale. Acolo nu stiu care o fi explicatia.

Last edited by radante; October 27th, 2019 at 11:25 PM.
radante no está en línea   Reply With Quote
Old October 27th, 2019, 11:38 PM   #307
Dubreu
Take a rest in Bucharest

Dubreu's Avatar

Likes (Received): 10905

Quote:
Originally Posted by utopium View Post
Eu prefer la orice ora shopping-ul in mall-uri decat in centru, sunt o gramada de motive (in primul rand parcari, dar si faptul ca ai multe magazine sub acelasi acoperis si nu iti pasa ca ploua/ninge/etc). Centrul s-a specializat pe restaurante, baruri, bistro-uri plus locatii de evenimente culturale (teatru, opera, cinema, filarmonica, spectacole) si ceva locatii de cazare si eu zic ca e foarte bine asa.

Asta nu inseamna ca nu pot sa fie si magazine de "brand" in centru, dar nu vor putea concura cu mall-urile ca si vanzari/trafic. Magazine de volum nu prea poti avea in centru, eventual magazine premium/de nisa. Nu cred ca un H&M, Zara sau C&A ar merge la fel de bine in centru.
De acord. Acum câțiva ani mă atrăgea și pe mine ideea de a avea retaileri de modă în centru, dar după ce am văzut o mulțime de astfel de străzi în Occident, care nu fac decât să transforme orașul vechi într-un mall în aer liber, mi s-a cam luat.

Prefer un mix de mici afaceri locale, birouri, restaurante și terase, buticuri de modă high end, cluburi, etc.

Adevărul: "Ce fapt din istoria îndepărtată sau recentă a României te-a revoltat cel mai mult?"
Andreea Bănică: "Revoluţia. Ceauşescu nu trebuia ucis".
Adevarul:"Ce conducător din istoria României te-a impresionat cel mai mult şi de ce?"
Andreea Bănică: "Nimeni în mod special. Poate Ceauşescu pentru câte a a realizat pentru România".
Andreea Bănică: "Mă refer în mod special la clădirile pe care le-a lăsat moştenire românilor".

Ornitorink liked this post
Dubreu no está en línea   Reply With Quote
Old October 28th, 2019, 10:09 PM   #308
status
Registered User

status's Avatar

Quote:
Originally Posted by radante View Post
Problema e ca nu avem in centru spatii suficient de mari pentru magazine de genul Zara si H&M. Chiar si sa zicem ca vine cineva si modifica una sau doua cladiri pentru a gazdui un asemenea magazin, nu avem o strada pietonala 100% care sa nu perturbe psihicul cumparatorilor cu traficul auto, astfel ca nu avem macar o locatie buna pentru magazinele mai serioase. Acum cativa ani a inceput bine strada Regele Ferdinand cu Ferdinand Galeria si cu modernizarea Centralului, insa dupa atatia ani Galeria e goala, pe toata strada gasim un Mega Image mic, Yokko si Bienvenuti, iar varful de lance al Centralului e reprezentat de Steilmann, Paolo Rossi si ...Pepco. Da, e jalnic, dar nu poti aduce nume mari fara pietonalizare completa.

Referitor la Sibiu, oras pe care l-am vizitat in aceasta iarna, imi vin in minte cateva magazine pe care le gasim de obicei in mall-uri, dar acolo sunt (si) pe artera lor comerciala: Zara, Samsonite, Ecco, Massimo Dutti, Teilor, Pandora, Bigotti, Seroussi, Stefanel si poate ca mai sunt, dar nu imi amintesc.

LE: Intr-adevar, Oradea sta mai prost cu magazinele, desi are o pietonala care s-ar preta pentru brand-urile din mall-uri. O fi de la puterea de cumparare mai mica si de la faptul ca turismul se bazeaza aproape exclusiv pe stranduri si nu pe city break-uri. Insa la fel de prost sta si Timisoara, in ciuda faptului ca are 3 piete complet pietonalizate si legate intre ele cu stradute de trafic redus sau chiar pietonale. Acolo nu stiu care o fi explicatia.
Pentru ca nu au avut mall la Sibiu.
Zara si Massimo Dutti se vor reloca în noul mall, într-adevăr în locul lor vor fi deschise Bershka si P&B.
Old October 28th, 2019, 10:22 PM   #309
OurWorld
Registered User

OurWorld's Avatar

Likes (Received): 1167

N-am avut mall? I-auzi

Last edited by OurWorld; October 29th, 2019 at 01:04 PM.
OurWorld no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 04:24 AM   #310
status
Registered User

status's Avatar

Nu mi se incarca... Nu vad ce am zis greșit?

Last edited by status; October 29th, 2019 at 04:32 AM.
status está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 12:36 PM   #311
OurWorld
Registered User

OurWorld's Avatar

Likes (Received): 1167

Nu e ceva, am lasat doar mult spatiu pana la emoticon.
Crezi ca companii de genul se impiedica de o granita administrativa ca Selimbar-Sibiu? Shopping City functioneaza din 2007, posibil sfarsit 2006, nu mai tin minte exact, cu Promenada Mall inclus. Ca arata a hala ordinara e alta treaba, dar tot mall era/este. Nimic nu-i impiedica sa se duca acolo in loc de Str. Balcescu.

Altele sunt motivele pt. apetitul unor branduri in centrul istoric: de la magazine mai altcumva-in care posibil intrai doar cu pasaport- pt. anumiti turisti in perioada comunista, tot pe acolo era si Romarta (mai exact pe langa hotel Imparatul Romanilor), pana la fluxul de trafic actual, generat de turism, mai local sau mai de departe, sa ma exprim diferit (turism nu inseamna doar deutchen sau british sau cei cu ochii mici). Plus locatia reprezinta si reclama, intr-un mall nici cucu nu te vede (exceptie vizitatori). Si un McDo s-a mutat anul trecut din relativ periferic cu drive thru, pe Balcescu, gen cafenea. Starbucks, primul, au tinut neaparat in Piata Mare, nu in vreun mall, al doilea intr-un ansamblu mixt, al treilea urmeaza in noul mall (nu il vad pe harta mall dar surse asa indica). Sibiul e usor atipic, aici pt. investitori (trecand de strictul practic) conteaza locatia, si nimic nu e mai vizibil in oras decat centrul vechi si zonele pietonale.

Mai e si chestia de chirii, exemplu personal:
- ah, v-ati mutat din Real (in Shopping City Selimbar, treaba de ani buni), pe Rennes, zona Bd Victoriei (right next to the Palace of Justice), inseamna ca va merge bine.
-aici chiria, in centrul Sibiului, e la un sfert de cea din comuna Selimbar
-ohh, da?!?

PS Bershka si Pull&Bear deschid tot in noul mall, nu in locul celorlalte doua pe Balcescu, vezi aici harta.

status liked this post

Last edited by OurWorld; October 29th, 2019 at 01:30 PM.
OurWorld no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 01:01 PM   #312
skySK
Registered User

skySK's Avatar

Likes (Received): 3281

Quote:
Originally Posted by radante View Post
Nu e chiar asa, uite ''mol in aer liber'':
https://www.google.com/maps/@40.6326...7i13312!8i6656
https://www.google.com/maps/@40.6328...7i13312!8i6656
Da stiu, e alta scara atat marimea orasului cat si densitatea locuitorilor din centru, de turism nici nu are rost sa vorbim. Am vrut doar sa arat ca strazile alea cu trafic auto si trotuare relativ inguste sunt pline de magazine.
skySK no está en línea   Reply With Quote
Old October 29th, 2019, 02:40 PM   #313
radante
Registered User

radante's Avatar

Likes (Received): 4902

Cand Clujul va avea peste 1 milion de locuitori si de vreo 3 ori mai multi turisti/an decat populatia, ma astept sa vad asa ceva si la noi. Pana atunci, "mol in aer liber" vom vedea doar daca decoperteaza Vivo.

geno, Andru33 liked this post
radante no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:21 AM   #314
zol21
Registered User

Likes (Received): 279

Ceva noutati despre mall-ul din Abatori?
zol21 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules