[Kraków] Ogród doświadczeń - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 11th, 2007, 05:36 PM   #21
n_h
...

n_h's Avatar

Likes (Received): 128

Sorry że tak późno ale właśnie się dowiedziałem i lece

OŚRODEK KULTURY IM. C.K. NORWIDA, OS. GÓRALI 5 W KRAKOWIE
ZAPRASZA W DNIU 11 GRUDNIA 2007 R. , GODZ. 17.00, SALA 19
NA SPOTKANIE Z CYKLU : DESIGN W NOWEJ HUCIE
PT. „ MIĘDZY ARCHITEKTURĄ , A KRAJOBRAZEM”.

W programie spotkania omówienie tematu projektowania krajobrazowego w mieście na przykładzie OGRODU DOŚWIADCZEŃ, prezentacja projektu podzielona na część architektoniczną
i projekt zieleni, zdjęcia z realizacji oraz przedstawienie powstałego projektu na tle rozwiązań zagranicznych, związanych z projektowaniem przestrzeni parkowych i miejskich.

Temat przedstawią architekci; Karolina Sacha i Bartosz Haduch.

KAROLINA SACHA - architekt krajobrazu w Pracowni Projektowej „Land-Arch”. Projektant zieleni Ogrodu Doświadczeń w Parku Lotników Polskich w Krakowie.

BARTOSZ HADUCH - architekt, Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej
w Gliwicach (dyplom-2003), stypendium - Facultad de Arquitectura Tecnica, Universidad de Sevilla (2002); praktyka projektowa w Holandii, Hiszpanii, Austrii i Polsce; prowadzi zajęcia na Wydziale Architektury Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Architekt prowadzący projekt Ogrodu Doświadczeń z ramienia biura Ingarden & Ewy Architekci.

Jeżeli będzie coś ciekawego to zdam relację. Na wszelki wypadek biorę aparat moze pokażą coś niepublikowanego, dokładniejszego.
Advertisement

Old December 11th, 2007, 09:04 PM   #22
n_h
...

n_h's Avatar

Foty;
Nie zmniejszałem bo duży zoom więc musi być coś widać. Ogólnie 90% tego ogrodu to recykling . Nawet na jednej z platform znalazł się najdroższy granit - odpadki z Qubusa. Nie da się zapamiętać wszystkich wykorzystanych typów chodników etc. Ciekawe było np wykorzystanie starego piaskowca (długie pasy) w kilku miejscach porosnietego mchem, lub np. żwirek w rożnych odcieniach, kamienie rzeczne poprzecinane na połówki - i takie fajne krążki (tak samo jak czarny granit na białym tle). Miasto narzuciło projektantom że główne ścieżki maja być wykonane... z betonowej kostki. Na szczęśce fajnie sobie z tym poradzili tworząc z małych kostek (często na starym mieście używane) wielobarwne mozaiki. Od czerni po biel. Czarne są np. wejścia, zaznaczone są cienie drzew. Widok zamknięto kilkoma nasypami. Bardzo zróżnicowana i dopracowana jest zieleń. Nie ma do czego tego w Krakowie porównać bo jest to projekt naprawdę dopracowany i na wielką skalę. Aha ciekawe sa też oprócz ławek z białego betony, wykonane takie z koszy metalowych, których używa się do wzmacniania przyczółków dróg wypełniając je kamienicami. Tutaj mamy z tego zrobione kosze i ławki, wypełnione rożnymi rodzajami kamienia i podświetlone od dołu. Na górze drewno egzotyczne.
Duzo mają problemów z budowa pawilonów z racji tego że trzeba duzo infrastruktury ciągnąć a procedury wszytko utrudniają. Ale budowa (jak i sadzenie zieleni) ma ruszyć wraz z wiosną. Bilety będą po ok. 5zł.
No i najważniejsze - Hextor z dedykacja dla ciebie. Będzie jedna nie-kurna chata.
30-metrowa wieża widokowa wykonana z ażurowego materiału, mniej więcej po środku parku.
Aha, pytałem i niedługo ma być aktualizacja strony Ingarden&Evy

Old December 11th, 2007, 09:17 PM   #23
Hextor

Likes (Received): 0

W kórym to miejscu jest? Po tej stronie parku co muzeum lotnictwa czy po drugiej? Bo bym się przeszedł na wiosnę zobaczyć.
Hextor no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2007, 09:19 PM   #24
n_h
...

n_h's Avatar

Teraz i tak jest zamknięte... Od strony M1
Old April 27th, 2008, 01:08 PM   #25
tom.zuraw
Registered User

Likes (Received): 64

Byłem w piątek i jest genialnie!!! Nazwa miejsca dzieciaków nie zachwyciła ale w środku byli zachwyceni!!! urządzenia sa kapitalne tylko .. ile one przetrwają to nie jestem pewien/ juz kilka zepsutych było.
Ale generalnie kolejne oryginalne i ciekawe miejsce do odwiedzenia w KRK
tom.zuraw no está en línea   Reply With Quote
Old April 27th, 2008, 06:48 PM   #26
Lysy
little idiot

Lysy's Avatar

Likes (Received): 617

Quote:
Originally Posted by tom.zuraw View Post
Byłem w piątek i jest genialnie!!! Nazwa miejsca dzieciaków nie zachwyciła ale w środku byli zachwyceni!!! urządzenia sa kapitalne tylko .. ile one przetrwają to nie jestem pewien/ juz kilka zepsutych było.
Ale generalnie kolejne oryginalne i ciekawe miejsce do odwiedzenia w KRK
chciałem pójść i zobaczyć w wielkanoc. było zamknięte na głucho. to miejsce potrzebuje agresywnej promocji i "wyjścia do ludzi"!
Old June 4th, 2008, 05:36 PM   #27
PANOPTICON
panopticon

PANOPTICON's Avatar

Likes (Received): 4

Bardzo fajnie tam jest. Byłem mile zaskoczony, bo wizualizacje nie porażały. Widać przyłożyli się do realizacji, a fakt, że wykorzystali uzywane materiały to bardzo dobra sprawa. Materiały i ich zróżnicowanie to to, co przykuwa osobiście moją uwagę. Małe pudełko przy strefie wejściowej to fajny, prosty minimalistyczny obiekcik i chętnie widziałbym kilka więcej podobnych, a wieża to również praktyczne i atrakcyjne rozwiązanie. Nie zaglądałem tu, a jak chodziłem po parku, to myślałem, że głupio, iż nie wpadli na pomysł wieży. Także reakcje dzieci były więcej, niz pozytywne. Czytając szereg negatywnych opinii (zabieranie zieleni, wandalizm w parku, zabranie miejsca na spacery) - Nie rozumiem tego. Jedynie ogrodzenie faktycznie podkreśla odcięcie od reszty parku, bo zieleń jest fajnie zrobiona (te pagórki). Ciekawe, jak wyjdzie im z wodą. Wolałbym angielskie bariery naturalne, niż ogrodzenie, np. oblanie fosą zniechecazjące do niekontrolowanego wdzierania się na obszar parku.
Old June 4th, 2008, 06:43 PM   #28
n_h
...

n_h's Avatar

Pudełko jest tymczasowe Zastąpi je jeden z dwóch planowanych pawilonów. Co do zieleni to na dobrą sprawę nie ma jeszcze najlepszego np. labiryntu z żywopłotu. Co do sam,ego ogrodzenia to ma być porośnięte różnorakim pnączem, obsadzone krzaczkami i drzewami... Tak jest w planach - a kiedy realizacja? Pewnie jak będą fundusze...
Old June 5th, 2008, 05:20 PM   #29
PANOPTICON
panopticon

PANOPTICON's Avatar

Dzięki n h - Pudełko wygląda na tymczasowe, ale nie pozbawione jest fajnej estetyki. Także bardzo fajnie. Jeśli faktycznie ogrodzenie porosna kiedyś, jakieś pnącza, to zrobi się na pewno kameralniej. Lepiej się nie śpieszyć, aby nie utracić jakości po drodze, a to, co jest teraz dobrze rokuje na przyszłość. Przydałyby się jakieś ładne zdjęcia reklamujące park...
Old June 6th, 2008, 01:36 PM   #30
kmotrzak
it's complicated

kmotrzak's Avatar

Likes (Received): 764

Ostatnio miałem okazje odwiedziś PLP (niestety do ogrodu nie mogłem wejść z rowerem) i muszę przyznać że dużo się tam zmieniło w pozytywną strone. Mnóstwo miejsc dla dzieciaków i młodzieży, place zabaw i boiska z prawdziwego zdarzenia. Czekam tylko aż coś zrobią z alejkami które są w tragicznym stanie i zrobią miejsce dla deskarzy i rolkarzy na tyle atrakcyjne (darmowe oczywiście) żeby woleli tam jeździć niż po śródmiejskich chodnikach.
Old October 5th, 2008, 11:15 AM   #31
PANOPTICON
panopticon

PANOPTICON's Avatar

Quote:
Originally Posted by kmotrzak View Post
Ostatnio miałem okazje odwiedziś PLP (niestety do ogrodu nie mogłem wejść z rowerem) i muszę przyznać że dużo się tam zmieniło w pozytywną strone. Mnóstwo miejsc dla dzieciaków i młodzieży, place zabaw i boiska z prawdziwego zdarzenia. Czekam tylko aż coś zrobią z alejkami które są w tragicznym stanie i zrobią miejsce dla deskarzy i rolkarzy na tyle atrakcyjne (darmowe oczywiście) żeby woleli tam jeździć niż po śródmiejskich chodnikach.
Zastanawiam się czy i kiedy będą robili tam dalszą część projektu, choćby tą wieżę, pawilon nad wodą (której notabene również nie ma).

Z deskorolakrskich miejsc najfajniejsze są parki na wzór amerykański. Takie betonowe niecki. Kiedyś dowiadywałem się o możliwościach stwarzania tego typu atrakcji, aby zawrzeć w projekcie. Jednak w naszych przepisach to nie jest uwarunkowane. Stąd można jedynie operować gotowymi elementami, ustawianymi na płaskim i wygrodzonym placu. Wszelkie projektowane dodataki musiałyby mieć odpowiednie spadki i poręcze, które odbierają sens ich funkcji
Old October 5th, 2008, 12:48 PM   #32
Hextor

Ludzi tam jest dość sporo, więc może niedługo zarobią na kolejny etap prac.
Hextor no está en línea   Reply With Quote
Old December 5th, 2008, 11:52 PM   #33
Wujek Samo Zło
Registered User

Likes (Received): 2156

Ogród Doświadczeń chce niepodległości

Gazeta Wyborcza, 2008.12.05

Radni miasta pytają prezydenta Jacka Majchrowskiego, co dalej z krakowskim Ogrodem Doświadczeń? Jego gospodarze myślą o odłączeniu się od Muzeum Inżynierii Miejskiej.

- Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie będą dalsze losy tego projektu i inicjatywy ludzi zaangażowanych w całą sprawę, kto będzie nim zarządzał, w jaki sposób planowane jest jego dalsze finansowanie? - wylicza radna Małgorzata Jantos, która wraz z Janem Franczykiem złożyła już w tej sprawie interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Wcześniej z propozycją usamodzielnienia instytucji, która funkcjonuje na razie jako oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej, wystąpili do prezydenta sami gospodarze Ogrodu. - Naszym marzeniem jest stworzenie samodzielnej instytucji kulturalnej - tłumaczy Anna Krochmal, kierowniczka biura Ogrodu Doświadczeń. Nie doczekali się jeszcze odpowiedzi. Tymczasem pierwszy sezon potwierdził ogromne zainteresowanie Ogrodem. Od kwietnia odwiedziło go blisko 60 tys. gości. - Mamy potencjał, który należy twórczo wykorzystać, rozszerzyć zakres naszego funkcjonowania. Nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do zagadnień z zakresu fizyki. Cały czas testujemy nowe rozwiązania, które chcemy włączyć do jego oferty. Myślimy o zorganizowaniu koncertów, kina nocnego, teatru, jogi - rzeczy wykraczających poza obszar zwykłej działalności muzealnej - tłumaczy Krochmal.

W tym roku w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego konkursu "Polska pięknieje" Ogród otrzymał nagrodę za najlepszy produkt turystyczny powstały z pieniędzy unijnych. W październiku w konkursie "Bramy kraju" dostrzegła go także Polska Organizacja Turystyczna, przyznając mu swoją nagrodę. Gospodarze Ogrodu twierdzą, że aby instytucja mogła się dalej rozwinąć, musi się uniezależnić.

Pomysłu nie popiera z kolei Stanisław Dziedzic, dyrektor magistrackiego wydziału kultury. Twierdzi, że miasto nie przewiduje tworzenia nowych instytucji kulturalnych poza tymi, do których przygotowywało się przez ostatnie lata. A wśród nich nie ma Ogrodu. - I nie widzę powodu tworzenia kolejnych samodzielnych jednostek, tym bardziej że Ogród Doświadczeń się do tego nie kwalifikuje. Będę zdecydowanie przeciwny temu pomysłowi - twardo stawia sprawę dyr. Dziedzic.

Pracownicy Ogrodu liczą jednak, że mimo wszystko uda im się zrealizować plany, o których kilka tygodni temu poinformowali już prezydenta miasta. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli spokojnie porozmawiać o szczegółach i przedstawić swoje propozycje - mówi Krochmal.
Old December 6th, 2008, 01:11 AM   #34
Gatsby
perfidus acutus

Gatsby's Avatar

Likes (Received): 19114

proponuję, żeby sprawę pilotował radny Kocurek...
Old January 9th, 2009, 11:22 PM   #35
Wujek Samo Zło
Registered User

Likes (Received): 2156

Co dalej z ogrodem

Gazeta Wyborcza, 2009.01.09

Ważą się losy krakowskiego Ogrodu Doświadczeń. Z akcją "Niech Ogród Doświadczeń zakwitnie", wspierającą plany usamodzielnienia się ogrodu, wystartowali więc studenci Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie.

O planach usamodzielnienia się ogrodu zrobiło się głośno w październiku. Kierowniczka biura OD Anna Krochmal zapowiedziała wówczas, że w ten sposób chce pchnąć placówkę na nowe tory. - Chcemy organizować koncerty, kino nocne, teatr, jogę, rzeczy wykraczające poza obszary zwykłej działalności muzealnej - tłumaczyła w rozmowie z "Gazetą". Jak będzie, o tym władze miasta mają zdecydować już w najbliższych dniach.

Stawiamy na rozwój i niezależność

Z końcem roku wygasła umowa z Muzeum Inżynierii Miejskiej, której jak dotąd nie przedłużono. Formalnie więc ogród - jako jednostka kulturalna - jest niczyj. Dyrektor MIM-u Stanisław Pochwała zdradza jednak, że najprawdopodobniej OD pozostanie nadal przy muzeum. Decyzja w tej sprawie to już podobno tylko formalność.

Tymczasem z akcją "Niech Ogród Doświadczeń zakwitnie", wspierającą plany usamodzielnienia się ogrodu, wystartowali studenci Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie. Petycję, w której tłumaczą cel akcji, zamieścili w internecie. Każdy może złożyć pod nią swój podpis. "Stawianie na rozwój i niezależność tak atrakcyjnego pod względem turystycznym obiektu powinno być dla Krakowa kwestią oczywistą" - piszą studenci. W ten sposób chcą zachęcić mieszkańców miasta do wsparcia idei usamodzielnienia się placówki.

Krakowski OD to bowiem najmłodsza jednostka kulturalna Krakowa, funkcjonująca dotąd pod sztandarem MIM-u. Swoją działalność w parku Lotników Polskich rozpoczął zaledwie w kwietniu ubiegłego roku. Przez ten krótki czas zdążył jednak otrzymać prestiżowe nagrody Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Polskiej Organizacji Turystycznej. Od samego początku ogród cieszy się też niesłabnącym zainteresowaniem. Ściągają tam wycieczki z całego kraju. Dziś ważą się jego dalsze losy.

Na dwoje babka wróżyła

Nieoficjalnie mówi się, że infrastruktura ogrodu pozostanie w rękach ZIKiT-u. Merytorycznie placówka nadal działać będzie jednak u boku muzeum. Danuta Szymońska, jedna z inicjatorek powstania ogrodu, widziałaby go jednak w całości w rękach ZIKiT-u. - Myślę, że to rozwiązanie najkorzystniejsze dla ogrodu. Dałoby mu większą niezależność i pozwoliłoby rozszerzyć zakres jego działalności - tłumaczy.

Co na to ZIKiT? - Chętnie uczestniczyliśmy w budowie Ogrodu Doświadczeń i w dalszym ciągu chcemy wspierać jego rozwój. Nie wyobrażam sobie jednak, że ogród miałby funkcjonować w całości jako nasza jednostka, bo nie do tego zostaliśmy powołani. Zakres działalności ZIKiT-u znacznie odbiega od programu merytorycznego ogrodu. Najtrafniejsze byłoby podczepienie go pod instytucje kultury - uważa Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT-u.

O samodzielności placówki nie chce słyszeć z kolei dyrektor magistrackiego wydziału kultury Stanisław Dziedzic. Uważa on, że OD powinien pozostać tam, gdzie był do tej pory, czyli przy MIM-ie. - Nie widzę powodu tworzenia kolejnych samodzielnych jednostek, tym bardziej że Ogród Doświadczeń się do tego nie kwalifikuje. Jestem zdecydowanie przeciwny temu pomysłowi - mówi dyrektor Dziedzic.

Wiele wskazuje zatem, że w nowym sezonie OD pozostanie przy muzeum. - Nie oznacza to, że ogród przestanie się rozwijać. Wręcz przeciwnie, kolejny sezon to kolejne wyzwania. Przetestowaliśmy już jego działanie. Wiemy, co się sprawdziło, a co trzeba poprawić. Już niebawem gotowy będzie szczegółowy program na ten rok. Już teraz mogę powiedzieć, że w tym sezonie powinno ruszyć kino nocne - zapowiada dyrektor Pochwała.

Autor: Dawid Hajok

Last edited by Wujek Samo Zło; January 9th, 2009 at 11:29 PM.
Wujek Samo Zło no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2013, 12:31 PM   #36
basiorexus
Registered User

Nowe atrakcje w wakacje

Doszły mnie słuchy, że pojawią się nowe ruchy budowlane w ogrodzie.

Pojawi się ekspozycja rzadkich skał i minerałów oraz porządne kibelki dla turystów.
basiorexus no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
kraków

Thread Tools

Posting Rules