[Śląskie] Katowicki Węzeł Kolejowy (+ E65 w aglomeracji) - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 3rd, 2017, 08:31 AM   #81
bossrob
Registered User

Likes (Received): 239

Quote:
Rządy się zmieniają, a mizeria naszych elit ciągle ta sama

Budowa kolei aglomeracyjnej, czyli inwestycja za ponad 2 mld zł, to nic innego tylko decyzja polityczna. Nie udało się jej przeforsować tylko i wyłącznie dlatego, że nasze lokalne elity polityczne z obu stron barykady od lat łączy jedno - umysłowa mizeria i bylejakość.

Decyzja o tym, że PKP Polskie Linie Kolejowe nie zrealizują zapowiadanej wcześniej inwestycji, która zakłada dobudowę dwóch torów na odcinku od Będzina do Katowic Ligoty wraz z budową nowych peronów i przystanków, jest tym bardziej bolesna i gorzka, że dowiedzieliśmy się o niej w momencie, kiedy powstała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Inwestycja przeszła nam koło nosa

Związek miast po obu stronach Brynicy ma dzięki temu dostać „kopa” finansowego i organizacyjnego do szybszego rozwoju obszaru metropolitalnego. Prezydenci miast i samorządowcy od dawna podkreślają, że jedną z najważniejszych kwestii jest co najmniej gruntowna reorganizacja, jeśli nie budowa całkiem nowego i wydolnego systemu transportu publicznego, który zastąpi marne usługi oferowane przez KZK GOP i ciągle wychodzące z kryzysu Koleje Śląskie.

I co? Właśnie przeszła nam koło nosa inwestycja warta 2 mld zł. Miała być zaczątkiem utworzenia budowy kolei aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia, w której lokalne pociągi mogłyby się poruszać po oddzielnych torach i nie przejmować się tym, że są na końcu kolejowego łańcucha pierwszeństwa.

Idea stoi na głowie

Fakt, że kolej miejska (naziemna lub podziemna) jest podstawową transportu publicznego w każdym dobrze rozwijającym się mieście czy metropolii to truizm. Nikomu nie trzeba tego tłumaczyć. Utworzenie kolei aglomeracyjnej mogłoby postawić naszą komunikacyjną codzienność na nogi. Niestety, ta idea obecnie stoi na głowie. Inaczej nie można nazwać sytuacji, kiedy pasażerom oferowane są niezbyt często kursujące pociągi i powolne, przebijające się przez korki autobusy albo tramwaje.

Zamiast wizji szybkiego transportu kolejowego dostaliśmy mglistą obietnicę, że infrastruktura potrzebna do utworzenia kolei aglomeracyjnej powstanie w kolejnej unijnej perspektywie finansowej, bo teraz kolejarze uznali za bardziej zasadne wyremontowanie torów za taką samą kwotę, ale na odcinku od Tychów przez Czechowice-Dziedzice do granicy z Czechami. Konia z rzędem temu, kto będzie w stanie przewidzieć, jaki za klika lat będzie kształt i wielkość unijnych funduszy.

Mają metropolię, to niech sobie sami radzą

Decyzja o dofinansowaniu i realizacji tak dużych inwestycji to zawsze była decyzja polityczna. Nikt nie krył tego w przypadku planów budowy połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach. Nie ma go i nie będzie, bo dalekowzroczności, determinacji i siły przebicia zabrakło samorządowcom i śląskim posłom z Platformy Obywatelskiej. Teraz władzę dzierży PiS, ale lokalni działacze tej partii odziedziczyli indolencję i niemoc po swoich poprzednikach.

Co gorsza, przypuszczam, że w swojej ignorancji, dezynwolturze i skupianiu się na utrzymaniu pozycji znakomita część z nich nawet nie wiedziała, że taki projekt jest na tapecie i jak wielkie ma znacznie dla powstającej właśnie metropolii. Nic dziwnego, że ktoś gdzieś na szczeblach centralnych zdecydował za nas i wyszedł z założenia, że skoro „mają tam teraz metropolię, to niech sobie sami robią kolej”.
Źródło: katowice.wyborcza.pl

Arteks, michael_siberia liked this post
bossrob no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 3rd, 2017, 10:24 AM   #82
Tadek KRK
Registered User

Likes (Received): 18627

To fajnie pokazuje proporcje kosztów infrastruktury i ekstra dochodów Metropolii.
2 mld miało kosztować zrobienie w sumie kawałka infrastruktury kolejowej pod kolej aglomeracyjną (a pewnie drugie tyle albo lepiej by trzeba by inne linie ogarnąć).
Samorząd ze środków własnych przy aktualnej strukturze dochodów NIGDY nie będzie miał kasy by to zrobić.
Tadek KRK no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 02:53 PM   #83
bossrob
Registered User

Likes (Received): 239

Quote:
Originally Posted by james_SC View Post
Jakby ktoś nie wiedział, to rozporządzenie o powołaniu metropolii podpisane:

https://silesion.pl/metropolia-zatwi...nie-29-06-2017
Zapowiedziany ciąg dalszy

Silesia Info Transport
bossrob no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 3rd, 2017, 03:22 PM   #84
kiedy.przyjedzie
Registered User

Likes (Received): 1334

Czy ja dobrze widzę? W tym artykule jest napisane, że rozważano zamknięcie szlaku Chorzów Batory - Tarnowskie Góry?! Ręce opadają. Nie wiem jakim to tam programem jest objęte i kiedy zostanie to zakończone ale od kilku lat mam wrażenie że remontują po 300m toru pojedynczego na pół roku, choć robotników to widzę zawsze jak tamtędy jadę.
kiedy.przyjedzie no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 05:00 PM   #85
Łabędziak
Registered User

Likes (Received): 92

Użytkowniku Forwiser, mam do Ciebie dwa zasadnicze zarzuty:
- nie znasz zasad panujących na kolei w Polsce, znasz angielskie a to nie to samo,
- nie znasz (a przynajmniej piszesz jakbyś nie znał) układu torów, przebiegów i sposobów sterowania ruchem na stacji Katowice,

Jeżeli bym policzył w taki sam sposób jak ty wymagane odstępy pomiędzy pociągami na stacji Warszawa Zachodnia, to by się okazało, że pociągi jeżdżą 2x częściej niż to jest fizycznie możliwe
Wiadomo, Katowice mają o wiele uboższą infrastrukturę, ale stacja nie jest taka zła i właśnie spróbuję Tobie to wytłumaczyć

Po pierwsze, na nastawni KO znajdują się urządzenia przekaźnikowe typu E. Nie wiem z którego roku one są, pewnie właśnie coś około 1970 roku. Piszesz tak jakby to były urządzenia stare, wyeksploatowane, przy których nie można "ryzykować". Muszę Ciebie zawieść, ale nie są to stare urządzenia, mają bardzo dużo przydatnych funkcji i świetnie spełniają się na tej stacji. Na innych stacjach są z powodzeniem eksploatowane urządzenia dwukrotnie starsze i dają radę

Po drugie, wjazdy i wyjazdy pociągów osobowych na stacji Katowice są zazwyczaj bezkolizyjne (nie wszystkie, ale zdecydowana większość). Dlatego też przebiegi tych pociągów rzadko się wykluczają. Na przykład w tym samym czasie może przyjechać pociąg z Krakowa, Sosnowca, Gliwic i Ligoty. JEDNOCZEŚNIE mogą odjechać pociągi w tych samych kierunkach. Jedynym problemem są pociągi pośpieszne, to one jeżdżą często na przestrzał przez całą głowicę rozjazdową. Jednakże w przerwach pomiędzy pociągami pośpiesznymi stację ogranicza tak defacto tylko czas przejazdu przez szlak do kolejnej stacji. Myślę, że kluczem jest tutaj odpowiednie dopracowanie rozkładu jazdy pociągów, ale da się to zrobić. Nawet lepiej, to było już zrobione - przy podobnych przepisach i o wiele większym ruchu pociągów.
Tak jak pisałem, dużo można osiągnąć poprzez bieżący remont rozjazdów i torowiska w stronę Zawodzia. Obowiązuje tam w większości prędkość 20 km/h, a mogłoby być 40 km/h - to dwukrotnie wyższa prędkość!

Kolejna sprawa, dlaczego pociągi Wrocław-Kraków jeżdżą protezą? Ponieważ jest dużo dłużej. Nie o 5 minut, ale o 50 minut. Przepustowość stacji Katowice nie ma tu NIC do rzeczy.

Zanim mi odpiszesz z kolejnymi domysłami, to polecam zapoznać się z planem stacji Katowice dostępnym tu https://semaforek.kolej.org.pl/wiki/index.php/Katowice oraz popatrzeć na jakie tory wjeżdżają pociągi. A potem siadnij sobie na godzinkę i policz konkretnie przepustowość stacji.

Last edited by Łabędziak; July 3rd, 2017 at 05:01 PM. Reason: Literówka
Łabędziak no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 06:42 PM   #86
forwiser
Registered User

Likes (Received): 1785

Quote:
Originally Posted by Łabędziak View Post
...
- nie znasz zasad panujących na kolei w Polsce, znasz angielskie a to nie to samo,
...

Akurat przepisy o bezpieczeństwie szlakowej w unii są w miarę jednolite. 2 semafory odległości jeśli nie chcesz ograniczać prędkości. Prawdą jest, że nie pamietam jak wyglada układ semaforów i które są uznawane za blokowe (bo nie wszystkie są).

Z resztą ciężko polemizować bo nie podajesz konkretnego przykładu. W zasadzie tylko i wyłącznie potwierdzasz, że jeśli nie ma opóźnień to można by było 2 x więcej pociągów upchnąć pod warunkiem jednoczesnego wjazdu na stacje lub braku przeplotów.

Osobiście nie widziałem historycznego rozkładu jazdy z większa ilością odjazdów pociągów w KTO niż 18/h. I wtedy były problemy z czekaniem przy krawędzi peronowej. Z chęcią zweryfikuje swoje odczucia i obserwacje prowadzenia ruchu w KTO z ostatnich x lat na razie gdybamy sobie.
forwiser no está en línea   Reply With Quote
Old July 3rd, 2017, 08:31 PM   #87
Łabędziak
Registered User

Quote:
Originally Posted by forwiser View Post
Akurat przepisy o bezpieczeństwie szlakowej w unii są w miarę jednolite.
Nie, nie są. Polecam POCZYTAĆ i PORÓWNAĆ wewnętrzne instrukcje zarządców infrastruktury w różnych krajach członkowskich. Zdziwisz się jakie czasem są różnice, wynikające chociażby z kompletnie różnych urządzeń, które wymuszają stosowanie zupełnie odmiennych zasad sterowania ruchem. Ale nie mam zamiaru się o to wykłócać, bo to nie temat od tego.

Kolejna sprawa, jakoś kiepsko te obliczenia robisz. Piszesz o 15 odjazdach w godzinach szczytu, a ja właśnie popatrzyłem na rozkład na godzinę 15:00 i widzę 17 osobówek +5 pośpiechów, czyli razem 22 pociągi.Węzeł katowicki jakoś wtedy z bólu nie płacze, nie pęka w szwach. Kiedyś na pewno było tego więcej no i przede wszystkim jeździły też towary. Teraz towarów jeździ dużo mniej, a po udrożnieniu obwodnic mogłoby ich jeździć JESZCZE mniej. Myślę, że spokojnie można tutaj dołożyć jeszcze po 1 parze w każdym kierunku i jakiejś tragedii nie będzie.
Old July 3rd, 2017, 11:45 PM   #88
forwiser
Registered User

Mam wrażenie, że czytasz na wyrywki. Napisałem gdzieś, że 15 to absolutne maksimum? Nie. Napisałem, że da się prowadzić nawet 60 pociągów na godzinę? Tak. Da się to teraz bezpiecznie zrobić? Nie. Jeśli więc widzisz, że jest 22 par to oznacza, że conajmniej 7 z nich nie korzysta z przeplotów. Im więcej takich tym bliżej 60 możemy być. Ale przeploty będą i musza być bo układ dojazdowy jest kolizyjny i kierunki główne też. Dlatego nie dasz rady upchnąć dużo więcej pociągów bez ryzyka opóźnień. Jak masz symulacje godzinowych ruchów to możemy pogadać, jak nie to jest tylko spekulacja.

Jeszcze jedno jest pewne, przepisy sobie mogą być różne ale 2 przestrzenie sygnałów blokowych muszą być puste aby dostać bezwarunkowe zielone z maksymalną prędkością, w całej Europie jeśli nie na świecie. Kropka.
Old July 4th, 2017, 04:12 PM   #89
Łabędziak
Registered User

Tak, napisałeś że 15 to absolutne maksimum. A przynajmniej tak interpretuję poniższe zdanie:
Quote:
Teraz bezpiecznie (tzn. nie doprowadzając do wielominutowych czekań pod sygnalizatorem i ryzykując życiem) można puścić tylko 15!
Jakim cudem tych pociągów jeździ teraz 22? Bez większych opóźnień, bez wypadków? Wytłumacz mi to, prosto i wyraźnie.

Kolejna rzecz, napisałeś:
Quote:
Jeszcze jedno jest pewne, przepisy sobie mogą być różne ale 2 przestrzenie sygnałów blokowych muszą być puste aby dostać bezwarunkowe zielone z maksymalną prędkością, w całej Europie jeśli nie na świecie. Kropka.
Mylisz się. W blokadach wieloodstępowych samoczynnych dwustawnych światło zielone na semaforze odstępowym (blokowym) oznacza, że kolejny odstęp jest wolny. Tak jak piszesz jest tylko w trzystawnej, a w czterostawnej światło zielone ciągłe oznacza, że wolne są trzy odstępy. Do tego semafory te można pominąć i jechać na widoczność do 20 km/h, co jest pewnie nie do pomyślenia w niektórych krajach. Ale jeśli chodzi o szlak Katowice-Katowice Załęże, to nie ma to żadnego znaczenia, bo semaforów odstępowych (blokowych) tam po prostu nie ma, występują tylko semafory wjazdowe i wyjazdowe. Na stacji Katowice Załęże z tego co pamiętam, to semafory są jeszcze nastawione na działanie samoczynne. Kolejna komplikacja i coś, co pewnie w niektórych krajach nie występuje. Dlatego przestań z łaski swojej gadać o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia. Albo idź do książek, poczytaj, porównaj i wtedy zapraszam do dyskusji w odpowiednim temacie.
Z mojej strony koniec tematu jeśli chodzi o urządzenia sterowania i sygnalizacji kolejowej.
Old July 4th, 2017, 06:15 PM   #90
forwiser
Registered User

No i w zasadzie po raz kolejny potwierdziłeś, że bez bardzo dokładnego planowania nie ma szans na normalne przebiegi w tym węźle. Fajnie, że opisałeś kilka problemów na nim ale one tylko dalej pogrążają decyzje PLK o odstąpieniu od przebudowy.
Old July 4th, 2017, 08:29 PM   #91
micher
Registered User

Likes (Received): 506

Ale głupi ci kolejarze! Zamiast robić odcinek Tychy - Zebrzydowice, który przecież niedawno był odnawiany, co za problem przenieść środki i zrobić odcinek znacznie ważniejszy czyli Katowice Będzin za tę sama kwotę?

Quote:
Kolejna sprawa, jakoś kiepsko te obliczenia robisz. Piszesz o 15 odjazdach w godzinach szczytu, a ja właśnie popatrzyłem na rozkład na godzinę 15:00 i widzę 17 osobówek +5 pośpiechów, czyli razem 22 pociągi.Węzeł katowicki jakoś wtedy z bólu nie płacze, nie pęka w szwach. Kiedyś na pewno było tego więcej no i przede wszystkim jeździły też towary. Teraz towarów jeździ dużo mniej, a po udrożnieniu obwodnic mogłoby ich jeździć JESZCZE mniej. Myślę, że spokojnie można tutaj dołożyć jeszcze po 1 parze w każdym kierunku i jakiejś tragedii nie będzie.
A wiesz, że robiąc SKM należy liczyć co najmniej 4 pociągi do i z Gliwic (co 15 minut), tak samo do tarnowskich Gór, Mysłowic i Sosnowca w godzinach szczytu, czy taki takt bez opóźnień jest w stanie obecny węzeł udźwignąć? Po wyremontowaniu linii e30 dojdą jeszcze pociągi do Krakowa.

Last edited by micher; July 4th, 2017 at 08:34 PM.
micher no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2017, 10:47 PM   #92
Arteks
Registered User

Likes (Received): 601

Proponuję zainteresować problemem merytorycznie wszystkich posłów z okręgów wyborczych obejmujących linię Będzin-Katowice-Tychy. Niech wiedzą, że przespali bardzo ważną dla ruchu aglomeracyjnego inwestycję i że wielu mieszkańców będzie im to miało za złe!

Od czego oni w ogóle są??? Tu z wielką pompą podpisują ustawę metropolitarną, a tu przesypiają wywalenie kluczowego projektu kolejowego dla całego regionu który był na głównej liście projektów do realizacji od kilku lat! Tymczasem rozbudowa linii Białystok-Ełk o drugi tor wcale nie była planowana, nawet dwa lata temu! Tam miano tylko zmodernizować linię - bez bardzo kosztownej i bezsensownej rozbudowy pustej linii o dodatkowy tor!
Arteks no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2017, 10:50 PM   #93
inzmamon83
Registered User

Likes (Received): 2430

https://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1700
inzmamon83 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2017, 11:15 PM   #94
krupniok
Registered User

krupniok's Avatar

Likes (Received): 237

Quote:
Originally Posted by forwiser View Post
Całkiem możliwe że na świecie tak jest. W Polsce też tak jest. Tylko że polska instrukcja o prowadzeniu ruchu pociągów Ir1 nic nie mówi o tym że nie wolno wyprawiać pociągów gdy dwa kolejne bloki odstępowe blokady samoczynnej nie są wolne. Mówi natomiast że gdy prędkość pociągu kolejnego jest taka sama lub mniejsza niż wyprawionego wcześniej, można jechać w odstępie jednego semafora samoczynnego. I przy obecnych prędkościach w okolicach węzła katowickiego jest to najbardziej korzystna możliwość.

A moja sugestia jest następująca - wyjaśnij nam co znaczy pojęcie przeplotu, to pociągniemy dyskusję dalej. W polskiej praktyce prowadzenia ruchu kolejowego takie pojęcie nie występuje.

Zigi300 liked this post

Last edited by krupniok; July 5th, 2017 at 11:15 AM.
krupniok no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2017, 11:25 PM   #95
mr1120
Registered User

mr1120's Avatar

Likes (Received): 1151

Chodzilo sadze o przebiegi kolidujace ze soba. (z najlewszego na najprawszy i odwrotnie )

forwiser liked this post
mr1120 no está en línea   Reply With Quote
Old July 4th, 2017, 11:37 PM   #96
krupniok
Registered User

krupniok's Avatar

Likes (Received): 237

Quote:
Originally Posted by mr1120 View Post
Chodzilo sadze o przebiegi kolidujace ze soba. (z najlewszego na najprawszy i odwrotnie )
Czyli przebiegi sprzeczne. Tak właśnie się domyślałem. Z planu schematycznego wynika że jednocześnie od strony Brynowa, Załęża można prowadzić 4 przebiegi jednocześnie, tak samo jak i od strony Zawodzia. Czyli całkiem sporo. Ponadto w Zawodziu zdublowane są przejścia z Osobowej, więc i tutaj da się coś pogrupować. Więc nie jest tak źle jak by się mogło wydawać.
krupniok no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2017, 12:21 AM   #97
micher
Registered User

Likes (Received): 506

Być może to sporo, ale jakoś teraz nikt nie umie zapewnić równego taktu.
micher no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2017, 01:28 AM   #98
forwiser
Registered User

[Śląskie] Katowicki Węzeł Kolejowy (+ E65 w aglomeracji)

Dzięki za wyjaśnienie nazw i pojęć.

To co piszecie o możliwości prowadzenia 4 pociągów jednocześnie jest mi znane.

Trochę tytułem porównania KTO vs SLO (Slough). W żadnym wypadku nie uważam, że same miasta są podobne, kto był zrozumie szybko.

Slough
Biorąc ekstremalny przykład efektywności ruchu na kolei (przynajmniej w Europie bo wiadomo w Japonii można jeszcze lepiej) na dużo prostszej linii Great Western MainLine:
- 4 proste tory,
- 2UP/2Down, 2 x 201km/h + 2 x 160km/h
- automatyczna kontrolą ruchu (ATC) i ERTMS, reszta infry pewnie z połowy XIX wieku ale po konserwacji (tak to wygląda przeważnie w UK),
- bardzo ograniczonymi postojami na liniach wolnych w stacji Slough (4-6 postojów na godzinę w każdą stronę i zupełnie ignorując samoistną linię Slough - Windsor, która ma swoją krawędź)
- praktycznie brak przebiegów sprzecznych na tym fragmencie (1 tph z Henley i 1 tph z Marlow ale tylko poza ścisłym szczytem).

W szczycie przejeżdża maksimum 14 pociągów w jedną stronę, 28 teoretycznych odjazdów (z czego tylko 12 tak faktycznie odjeżdża reszta przejeżdża na full speed, swoją drogą niezłe doświadczenie dla nowicjuszy).

Naprawdę wierzcie mi, że dużo więcej się na niej nie upchnie przy takiej infrze w tej chwili.

Przyszłość:
Planuje się podniesienie prędkości i elektryfikację oraz wymianę taboru na tabor o szybkim przyspieszeniu i podniesieniu ilości pociągów do 25-29 w każdą stronę na godzinę w 2043 roku. I to przy absolutnym braku konfliktów na linii - zero!

Czyli 50-58 tph bez rozjazdów ale z dedykowanymi liniami stop/non-stop, dedykowanymi składami scalonymi, pełną automatyzacją linii i prędkością 250 km/h. Nie mówiąc już o tym, że pierwsze stacje, na których zatrzymują się te pociągi czyli Reading i Paddington mają po 12+8 i 16 krawędzi peronowych aby ten ruch rozładować.

Link do raportu o GWML (strona 10 szczegóły fragmentu, dla którego statystykę przytaczam):
https://www.networkrail.co.uk/wp-con...16-Western.pdf

Katowice
- 4 tory z krzyżówkami od wschodu, 2 od południa i 2 od zachodu,
- brak segregacji, prędkość od wschodu 20-40 km na pierwszym 1 km potem 70km, od zachodu i południa trochę lepiej ale nie więcej niż 70 km/h
- jak napisał Łabędziak brak semaforów blokowych czyli prędkości i tak nie da się podwyższyć ponad 40 km/h przy głowicach, zostanie tak jak jest dopóki się tego nie zrobi niezależnie jak dobre są tory
- wszystkie pociągi się zatrzymują i mają tylko 8 krawędzi na to, do tego obroty i brak możliwości umiejscowienia więcej niż jednego składu przy krawędzi (RDG ma długość krawędzi 700m!!!)
- zakładam, że około 70% składów ma przebieg sprzeczny

W tej chwili w porannym szczycie mamy 15 tph, ponoć w popołudniowym 22-23 tph (rewelacja).

Także możemy pisać o teorii wsadzania na archaiczną i pełną konfliktów linię ze stacją tak naprawdę na rozjeździe po 30 tph ale rzeczywistość po prostu na to nie pozwala i dlatego jest jak jest. 22 tph (train per hour) bez opóźnień to moim zdaniem i tak bardzo dobry wynik dla tego miejsca.
Zaletą linii w KTO jest elektryfikacja czyli teoretycznie lepsze parametry przyspieszenia.

Wpływ dobrego układu infry na głównej linii (czyt separacji ruchu) na inne linie

Myślę, że warto podać ciekawy przykład. Linia Windsor & Eton Central to jednotorowa linia obsługiwana przez jeden pociąg. Podróż trwa 6 minut z WNC do Slough gdzie wszyscy muszą się przesiąść. Częstotliwość 3tph w każdą stronę. Dosłownie 150m od dworca Windsor & Eton Central (WNC) jest dworzec Windsor and Eton Riverside (WNR), który ma bezpośrednie pociągi do Londynu Waterloo ale wolne po starej infrze.
Windsor jest mała 16 tysięczną miejscowością, jak pół Czeladzi lub Piekar a mimo to co roku prawie 1,8 miliona osób korzysta z dworca WNC a jedynie 1,3 mln z WNR i nie ma tam ani darmowych parkingów ani innych udogodnień, wręcz bym powiedział, że wręcz odwrotnie.
Jasne, pewnie 1/3 to turyści z wizytą u królowej (choć ci częściej wybierają autobusy z centrum Londynu i Heathrow do Windsoru i dalej do Legolandu) ale i tak o takich wynikach w Polsce możemy pomarzyć a przy okazji pokazuje to, że nawet przesiadka nie jest tak uciążliwa jak szybki i przewidywalny dojazd. Dla niewtajemniczonych dworzec Waterloo jest najbardziej centralnym dworcem krańcowym w Londynie po Victorii i London Bridge i odprawia 100 mln pasażerów rocznie (najwięcej w Europie), więc nie można tłumaczyć tego, że ludzie wolą jechać do PAD przez SLO.

Dlatego ta przebudowa jest tak ważna nie tylko dla Katowic, Sosnowca czy Będzina ale też dla Bytomia, Tychów, Bielska i w mniejszym wymiarze Warszawy i Krakowa. Ludzie po prostu wybiorą przewidywalny i przyjemny pociąg, nawet jeśli musieliby się przesiąść, zamiast samochodu.

Luki_SL, micher liked this post

Last edited by forwiser; July 5th, 2017 at 04:14 AM. Reason: Dodane: wpływ na inne linie
Old July 5th, 2017, 11:12 AM   #99
MichalJ
Registered User

Likes (Received): 9656

Quote:
Originally Posted by krupniok View Post
Tylko że polska instrukcja o prowadzeniu ruchu pociągów Ir1 nic nie mówi o tym że nie wolno wyprawiać pociągów gdy dwa kolejne bloki odstępowe blokady samoczynnej nie są wolne. Mówi natomiast że gdy prędkość pociągu kolejnego jest taka sama lub mniejsza niż wyprawionego wcześniej, można jechać w odstępie jednego semafora samoczynnego. I przy obecnych prędkościach w okolicach węzła katowickiego jest to najbardziej korzystna możliwość.
Wyprawić pociąg można.

Ale już rozkład pociągów układa się tak, żeby przed rozkładowym odjazdem następnego, poprzedni pociąg zdążył przejechać dwa odstępy. (Z tego wynika na przykład ograniczenie liczby pociągów na warszawskiej średnicy...)

Zatem wyprawianie bez dwóch odstępów wolnych zachodzi tylko wtedy, gdy pierwszy pociąg jest opóźniony.

forwiser liked this post
MichalJ no está en línea   Reply With Quote
Old July 5th, 2017, 12:33 PM   #100
Petelicki
Registered User

Petelicki's Avatar

Likes (Received): 269

Quote:

Ale jeśli chodzi o szlak Katowice-Katowice Załęże, to nie ma to żadnego znaczenia, bo semaforów odstępowych (blokowych) tam po prostu nie ma, występują tylko semafory wjazdowe i wyjazdowe. Na stacji Katowice Załęże z tego co pamiętam, to semafory są jeszcze nastawione na działanie samoczynne. Kolejna komplikacja i coś, co pewnie w niektórych krajach nie występuje. Dlatego przestań z łaski swojej gadać o czymś o czym nie masz zielonego pojęcia. Albo idź do książek, poczytaj, porównaj i wtedy zapraszam do dyskusji w odpowiednim temacie.
Z mojej strony koniec tematu jeśli chodzi o urządzenia sterowania i sygnalizacji kolejowej.
Piszesz znowu o czymś, o czym nie masz pojęcia. Między KO a KTC masz odstęp blokowy. Ten szlak ma 2 odstępy. Pociąg mija starą szopę i już można wypuszczać kolejny skład na szlak.
Kilkanaście lat temu była jeszcze możliwość wyprawienia dwóch pociągów naraz do KTC. I korzystano z niej. Osobowy wyprawiano klasycznie do Załęża a pośpiecha puszczano północną stroną przez Towarową do KTC z pominięciem p.o. Załęże. Usprawniało to ruch. Niestety PLK dopuściła do degradacji tego toru i w konsekwencji jego likwidację.

micher liked this post
Petelicki no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, będzin, e-65, katowice, kolej, sosnowiec, węzeł kolejowy

Thread Tools

Posting Rules