BĂILE HERCULANE | Projects, Construction, Rehabilitation of Historic Buildings - The fate of the resort - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > West Region

West Region » Timișoara Metro Area | Arad | Deva | Reșița

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 15th, 2017, 01:53 PM   #1
mkcsaby
Registered User

Likes (Received): 13

BĂILE HERCULANE | Projects, Construction, Rehabilitation of Historic Buildings - The fate of the resort

Azi am citit un articol în care se spune că Ministrul Turismului, Mircea-Titus Dobre a făcut declarații despre soarta stațiunii Băile Herculane, așa că am intrat pe forum să văd ce se mai discută despre stațiune, numai ca să constat că nici măcar nu are thread separat. Aș fi tare interesat să aflu ce se mai întâmplă în stațiune, oricât de nesemnificativ ar fi, și de bine și de rău.

Să curga informația

Iată link la articolul mai sus amintit
http://www.digi24.ro/stiri/actualita...rculane-718715

InuTM liked this post
mkcsaby no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 15th, 2017, 02:20 PM   #2
InuTM
Registered User

InuTM's Avatar

Likes (Received): 117

...cea mai recenta chestie care am vazut-o eu despre ce se mai intampla pe la Herculane:

http://expressdebanat.ro/termele-rom...pate-cu-bitum/

mkcsaby liked this post
InuTM no está en línea   Reply With Quote
Old May 15th, 2017, 02:23 PM   #3
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Likes (Received): 2108

Nu stiu daca merita un thread separat poate ar trebui sa apartina de Resita sau Drobeta

Gdeck liked this post
Randaal no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 16th, 2017, 07:35 AM   #4
mkcsaby
Registered User

Mersi InuTM pentru postarea despre descoperirile făcute. Am citit articolul. Mă bucură că s-a ales să se conserve ruinele și chiar să le pună în valoare așa acoperite cu sticlă, lucru ce nu s-a făcut în Timișoara după ce s-au descoperit băile turcești în Piața Libertății.... Mda... Le-au îngropat doar (bineînțeles după ce s-a făcut conservarea lor)

@Randaal:

Nu mă deranjează nici să fie într-un thread cu Reșița, doar să fie, asta e important. Însă dacă dăm crezare spuselor Ministrului Turismului, s-ar putea să vedem ceva mișcare prin stațiune. Eu zic că merită să aibe un thread separat având în vedere importanța stațiunii, din mai multe puncte de vedere. Și deși se află la granița dintre județele Caraș-Severin și Mehedinți, el aparține oficial de județul Caraș-Severin și din motivul ăsta nu l-aș pune împreună cu Drobeta.

MHN liked this post
Old May 16th, 2017, 08:00 PM   #5
framer
Registered User

framer's Avatar

Likes (Received): 141

Apartine de Caras Severin administrativ si cultural insa din punct de vedere geografic se afla chiar pe granita si ar putea aparea si la Oltenia mai ales ca in Herculane foarte multi investitori sunt din Oltenia. Oricum Herculanele s-a dezvoltat mult datorita faptului ca Gorjul si Mehedintiul au modernizat drumul Baia de Arama - Baile Herculane. In general statiunea Baile Herculane este promovata dar si vizitata la pachet cu obiectivele turistice din Oltenia.
framer no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2017, 08:08 PM   #6
Velaxa
Registered User

Velaxa's Avatar

Likes (Received): 2173

Asta ar fi o paletă peste noi, ăștia din Banat.

MHN liked this post
Velaxa no está en línea   Reply With Quote
Old May 16th, 2017, 09:26 PM   #7
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 11844

Din moment ce apartine de judetul CS, nu ii vad sensul sa fie la Drobeta. Nu are nici un sens.

Velaxa liked this post
status no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2017, 02:01 PM   #8
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2429

Quote:
Originally Posted by framer View Post
Apartine de Caras Severin administrativ si cultural insa din punct de vedere geografic se afla chiar pe granita si ar putea aparea si la Oltenia mai ales ca in Herculane foarte multi investitori sunt din Oltenia. Oricum Herculanele s-a dezvoltat mult datorita faptului ca Gorjul si Mehedintiul au modernizat drumul Baia de Arama - Baile Herculane. In general statiunea Baile Herculane este promovata dar si vizitata la pachet cu obiectivele turistice din Oltenia.
E un drum national... nu GJ si MH l-au modernizat pentru ca nu judetele modernizeaza DN. Si da, Herculane e amplasat foarte prost raportat la Resita, dar asta pentru ca Resita sta extrem de prost la cai de comunicatie terestre (ca sa nu spun ca aerian sau pe apa n-are deloc).

Last edited by MNU; May 17th, 2017 at 07:37 PM.
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2017, 05:28 PM   #9
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by status View Post
Din moment ce apartine de judetul CS, nu ii vad sensul sa fie la Drobeta. Nu are nici un sens.
In primul rand, am scris SAU
Ar avea sens si Drobeta pentru ca este o statiune turistica si ar putea fi inclusa intr-un tur de sud-vest.

Cum de altfel, abordarea gen "promovam Maramuresul in afara" este gresita si medievala. Strainii nu iti vin doar pentru Sapanta si agroturism acolo. O abordare de genul : "Nordul Romaniei", Cluj aeroport - Maramures - Bucovina - Iasi aeroport este mai eficienta.
Old May 17th, 2017, 05:29 PM   #10
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by Velaxa View Post
Asta ar fi o paletă peste noi, ăștia din Banat.
apropo de asta "cei din Banat". Poate ca pentru mine si banatenii si oltenii sunt sud-vestici. Care e problema ? Eu zic sa bem o Timisoreana si un Golden Brau.

Gdeck liked this post
Old May 17th, 2017, 06:25 PM   #11
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 11844

Dar cum sa faci un thread pentru Baile Herculane la regiunea SV? Asa si Orsova ar putea fi trecuta la Vest, ca istoric apartine de Banat. E vorba despre proiecte si constructii, nu de trasee si promovari. Administrativ apartine clar de CS.

MNU liked this post
status no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2017, 08:03 PM   #12
framer
Registered User

framer's Avatar

Nu prea ati inteles mai nimic din ce-am vrut sa zic. Problema nu se mai pune din punct de vedere istoric ci din punct de vedere al prezentului. Orsova cat si Herculanele sunt localitati turistice care nu se pot dezvolta in mod izolat ci trebuie integrate si promovate in zona turistica cea mai apropiata si vizitata care este Oltenia. Un turist din Bucuresti nu o sa vina pentru Herculane dar daca ii spui ca ii faci un program plin cu obiective turistice ( adica Tg Jiu, Severin, Parcul National Portile de Fier, Nordul Mehedintiului ) atunci automat va veni si la Herculane ca il duce drumul daca e bun.
Drumul spre Herculane este un drum national facut la initiativa judetului Gorj si Mehedinti iar Portiunea care tine de Caras-Severin este plina de gropi.

mkcsaby liked this post

Last edited by framer; May 17th, 2017 at 08:13 PM.
Old May 17th, 2017, 08:06 PM   #13
framer
Registered User

framer's Avatar

Quote:
Originally Posted by status View Post
Dar cum sa faci un thread pentru Baile Herculane la regiunea SV? Asa si Orsova ar putea fi trecuta la Vest, ca istoric apartine de Banat. E vorba despre proiecte si constructii, nu de trasee si promovari. Administrativ apartine clar de CS.
Asa e dar daca esti o localitate izolata, nici proiecte nu poti sa faci si nici nu te poti dezvolta.
Old May 18th, 2017, 07:17 AM   #14
MNU
Registered User

MNU's Avatar

E trist ca CJ Resita nu vede potentialul localitatii si a zonei. Probabil muntii-s de vina ca nu vad pana la marginile judetului lor.

Caras-Severin, ca judet, sta destul de prost, economic vorbind... cu industria distrusa dupa '90, puteau sa se orienteze catre al fel de industrie... cea a turismului. Semenic, Garana, Muntele Mic, Poiana Marului, Herculane... toate arata trist si se zbat sa existe.
Old May 18th, 2017, 08:48 AM   #15
mkcsaby
Registered User

Se pare că acest subiect a reușit să invite oamenii la dialog, ceea ce este un lucru bun. În opinia mea umilă, și din ce am discutat și cu InuTM, nu cred că este greșit să păstrăm atât thread-ul ăsta separat, deschis pentru o stațiune turistică, cât și ca el să rămână aici în regiunea S-V, cu toate că înțeleg foarte bine și argumentele lui framer referitor la importanța de a include stațiunea într-un circuit turistic.

Eu am zis că dacă o să continuăm să includem alte localități mici, deși importante din punct de vedere cultural, turistic sau al patrimoniului în thread-urile reședințelor județelor de care aparțin, prea se pierd în mulțimea de postări. Ce părere aveți?
InuTM a propus să putem crea thread-uri separate pentru aceste localități.
Drept exemplu aș aminti aici: Buziaș, Lugoj pentru județul Timiș.

Sau eventual să fie categorii thread-uri separate pe județe? Dar atunci thread-ul să conțină numele județului mai degrabă?

Păreri sunt așteptate.
Old May 18th, 2017, 12:38 PM   #16
Velaxa
Registered User

Velaxa's Avatar

Quote:
Originally Posted by framer View Post
Nu prea ati inteles mai nimic din ce-am vrut sa zic. Problema nu se mai pune din punct de vedere istoric ci din punct de vedere al prezentului. Orsova cat si Herculanele sunt localitati turistice care nu se pot dezvolta in mod izolat ci trebuie integrate si promovate in zona turistica cea mai apropiata si vizitata care este Oltenia. Un turist din Bucuresti nu o sa vina pentru Herculane dar daca ii spui ca ii faci un program plin cu obiective turistice ( adica Tg Jiu, Severin, Parcul National Portile de Fier, Nordul Mehedintiului ) atunci automat va veni si la Herculane ca il duce drumul daca e bun.
Drumul spre Herculane este un drum national facut la initiativa judetului Gorj si Mehedinti iar Portiunea care tine de Caras-Severin este plina de gropi.
Dacă faci un traseu logic, traseul Banatului, moare cineva ?
Poți să faci și traseu, să vină turistul în TM pentru 2021 după să o ia spre Caraș, Dunăre, Drobeta și de la Drobeta să urce pe valea Jiului, este un traseu destul de cunoscut.
Dar nu văd vreo logică în a pune Băile Herculane în aceeași regiune cu Mehedinți și atâta. Banatul de Severin a murit acuma multă vreme...

Quote:
Originally Posted by MNU View Post
E trist ca CJ Resita nu vede potentialul localitatii si a zonei. Probabil muntii-s de vina ca nu vad pana la marginile judetului lor.

Caras-Severin, ca judet, sta destul de prost, economic vorbind... cu industria distrusa dupa '90, puteau sa se orienteze catre al fel de industrie... cea a turismului. Semenic, Garana, Muntele Mic, Poiana Marului, Herculane... toate arata trist si se zbat sa existe.

Avem câteva județe în țară, care deși sunt în top 10 cele mai frumoase și interesantă (fără exagerări) nu sunt în stare să atragă turiști. Alături de Caraș se alătură și Neamțul, care deși face parte din traseul turistic, Nordul Moldovei, nu reușește să se bată cu Suceava deloc...
Bine, aici mai apar și fudulii "bucovineni" care ei sunt bucovineni dar fac turism cu mănăstirile lui Ștefan din Borzești Bacău și îți prezintă preparate "bucovinești" care de fapt le găsești și în Bacău,Neamț sau Iași. Acolo totul e bucovinesc și nimica nu e moldovenesc, mai ales Mălini, care e un sat turistic din "Bucovina" dar care nu a făcut niciodată parte din regiunea austriacă Bucovina.
Old May 19th, 2017, 03:28 PM   #17
Randaal
Registered User

Randaal's Avatar

Quote:
Originally Posted by Velaxa View Post
Dacă faci un traseu logic, traseul Banatului, moare cineva ?
Poți să faci și traseu, să vină turistul în TM pentru 2021 după să o ia spre Caraș, Dunăre, Drobeta și de la Drobeta să urce pe valea Jiului, este un traseu destul de cunoscut.
Dar nu văd vreo logică în a pune Băile Herculane în aceeași regiune cu Mehedinți și atâta. Banatul de Severin a murit acuma multă vreme...

Avem câteva județe în țară, care deși sunt în top 10 cele mai frumoase și interesantă (fără exagerări) nu sunt în stare să atragă turiști. Alături de Caraș se alătură și Neamțul, care deși face parte din traseul turistic, Nordul Moldovei, nu reușește să se bată cu Suceava deloc...
Bine, aici mai apar și fudulii "bucovineni" care ei sunt bucovineni dar fac turism cu mănăstirile lui Ștefan din Borzești Bacău și îți prezintă preparate "bucovinești" care de fapt le găsești și în Bacău,Neamț sau Iași. Acolo totul e bucovinesc și nimica nu e moldovenesc, mai ales Mălini, care e un sat turistic din "Bucovina" dar care nu a făcut niciodată parte din regiunea austriacă Bucovina.

Un tur sud vest e cel mai bun: Timisoara - Cheile Nerei - Herculane - Cazane - Drobeta - Craiova - Targu Jiu - Tismana - Lainici - Hunedoara - Deva - Timisoara

In legatura cu paragraful 2, ce importanta are? Suntem in 2017 , nu in 1817 :P
Old May 19th, 2017, 04:31 PM   #18
Velaxa
Registered User

Velaxa's Avatar

Are importanță, dar nu ăsta e thread-ul unde să vorbim de asta.
Old May 19th, 2017, 07:31 PM   #19
framer
Registered User

framer's Avatar

Puteti sa puneti unde vreti, pana la urma este in Caras-Severin dar nu are nici o importanta asta pentru turistii romani sau straini care vin in zona. Ideea e ca din punct de vedere turistic dar si socio-economic Herculanele este in aria de influenta a Severinului. Cunosc personal situatii cand oamenii din Herculane merg la Severin cand vor sa isi cumpere ceva sau sa rezolve diverse probleme.
Old May 19th, 2017, 10:14 PM   #20
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Come on!... pai sunt timisoreni care merg la Arad sau aradeni care vin la Timisoara sa rezolve diverse probleme. Asta ce dovedeste? Ca Timisoara e in aria de influenta a Aradului, sau viceversa?

mihai5 liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules