[Varaždin] - Construction update (2011 - 2019) - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Sjeverna i Središnja Hrvatska

Sjeverna i Središnja Hrvatska Northern and Central Croatia: Varaždin, Čakovec, Karlovac, Kutina, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 25th, 2011, 12:03 AM   #81
grofBombelles
BANNED

Likes (Received): 150

Quote:
Originally Posted by Trevor McPhee View Post
Ja se pitam ko je imal obraza to potpisati...mislim taj projekt.Arhitekt sigurno nije
I kak su dobili suglasnost stanara od ispod, i kaj sad ti siroti stanari vele kad im je krovište raskopano već skoro dvije godine...i kak su rješili problem parkiranja , jer tam nigdje nemreju nagurat još petnaestak mjesta ili kolko već treba... kolko pitanja, ha?

To su prava pitanja , a ne Grabanice!
Meni se čini da je to rađeno u dilu sa stanarima, kao i prva zgrada. Dajte nam da nakalemimo 2 nakaradna kata a vi bute dobili novu fasadu i (u slučaju druge zgrade) lift.
grofBombelles no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 25th, 2011, 12:05 AM   #82
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Likes (Received): 35

Quote:
Originally Posted by Mali Ivica View Post
Celi kare Zagrebačka - Supilova je bil određeni jednim prastarim UPU-om koji je odobraval dilatacije - tj. da je od svih onih zgrada samo jedna a da one predstavljaju krila. Ali City Center bi mogel pasti na jednom ONO i DSZ pravilniku iz '83. s obzirom da je i po istom pravilniku Radio Max moral bitno smanjiti antene. Ali fakat kak veliš, misteriz of di aniksplejnd

A za Vukovićevu ne znam - iskreno nikad nisam meril da li tam ima 20m od pruge ili nema. kaj je uvjet za suglasnost od HŽ-a. E, sad, ne pitaj me kak Auto Lončar ima dovolu (ili, da li ju fakat ima)...

JEp, ali i stanovi su tam fakat enormni - nije ni čudo da su se prodavali na sudskim dražbama kaj već nije išlo na kompenzaciju.

baš sam danas čul predlog da dam ponudu za projektiranje
Ma lončar ziher nema građevinsku ili ako je ima je pošteno podmazal .

Kakve sudske dražbe misliš? Kaj "franjić promet" nije plaćal izvođače ili u pitanju kredit za cijeli projekt?

Nego kaj bi se na tom vidijinom zemljištu gradilo?
karelcro no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2011, 12:17 AM   #83
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 11367

I mene zanima!
Ajde Ivice, nemoj nam sad pobjeći!
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2011, 12:25 AM   #84
karelcro
Registered User

karelcro's Avatar

Likes (Received): 35

Quote:

I mene zanima!
Ajde Ivice, nemoj nam sad pobjeći!
uteko
karelcro no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2011, 08:12 AM   #85
Mali Ivica
Registered User

Mali Ivica's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by karelcro View Post
uteko
pssssst! Patafta maziva ziher dobro posluju zbog Lončara

Quote:
Kakve sudske dražbe misliš? Kaj "franjić promet" nije plaćal izvođače ili u pitanju kredit za cijeli projekt?
Očito je bila kreda; s obzirom da su stanovi bili em ogromni (cca 150 - 180 m2) i cena paprena niko nije htel kupiti s obzirom da za te pare more imati samostojeću kuću po svom ukusu, doduše ne baš v centru, ali niti dalje od 5 minut hoda od centra. I eto, došlo do toga da je banka sela na projekt. Istinabog, krenulo se s tim v zadnjim sekundama dobrih vremena, možda da se krenulo godinu ranije bi bilo ok, ali... Arhitektura je mogla biti bolja, ali urbanizam nije tak loš; više računa se moglo voditi kod hortikulture

Quote:
Ja se pitam ko je imal obraza to potpisati...mislim taj projekt.Arhitekt sigurno nije
Nope; potpisal je građevinac s višom koji ima štambilj ovl. arhitekta (ali nije iz firme Art Filipašić)

Quote:
Nego kaj bi se na tom vidijinom zemljištu gradilo?
Mislim da neki manji poslovni centar od 2000 m2. Bez brige, ne buju skladišta.
Mali Ivica no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2011, 09:05 AM   #86
George33
Registered User

George33's Avatar

Rat oko Grabanica

Ljudi, nema smisla svađati se oko Grabanica. Pogotovo oko likova koji su se našli prevarenima i sazvali konferenciju za novinare. Istina je malo drugačija nego bi oni htjeli:

1. Grabanice 10 imaju 81 stan. 61 stan ima pripadajuće parkirno mjesto u podzemnoj garaži ili u prizemnoj garaži. Ostalih 20 stanova ima pripadajuće parkirno mjesto u dvorištu zgrade. Ostaje cca. 45 parkirnih mjesta lijevo i desno od zgrade i 21 parkirno mjesto prema Jalkovečkoj 98. Pošto su poslovni prostori predviđeni da budu u funkciji zgrade, neće biti problema sa parkiranjem.

2. Reklama za zgradu je bila "Stanovi u zgradi okruženoj sa 10.000 m2 zelenila". To se odnosi na cijeli kvart Grabanice.

3. Svaki stanar je potpisao ugovor u kojem je navedena površina čestice kakva je i sada. Znači, nitko nije kupio više zemljišta.

4. Dječje igralište je u dvorištu Jalkovečke 98 i Grabanica 1 i 2, a biti će ih još.

5. Stojanović se cijelo vrijeme buni da igralište i parkić u njihovom dvorištu nije na njihovoj čestici, pa ga ne želi održavati ni plaćati košnju trave, a sad bi htio još zelenila. To bi on odžavao?

6. Stojanović tvrdi da im je (valjda i njemu) obečano 10.000 m2 zelenila. On nije kupio stan od Stanoinga, nego ga je dobio od ministarstva. Morali bi pitati premijerku zašto mu je obečala toliko zelenila, ako je ministarstvo znalo kolika je površina čestice i istu površinu stavilo u njegov ugovor.

7. Stojanović vodi rat protiv Stanoinga zbog vlastitog interesa. Naime javna je tajna da je njegova zgrada prešla k drugom upravitelju zbog toga jer je on dobio "poticaj" u svoj đžep. A čim više Stanoingovih zgrada pređe k tom upravitelju zbog njegovih provokacija, tim se njegova kasica više puni. I svi oni koji se s njim bore za "pravu stvar" nisu svjesni da samo pune njegov džep. A najlakše je održavati nove zgrade, jer je na njima najmanje posla.

8. Bosilj koji na slikama drži reklame i katastar isto ima svojih interesa. Naime, nakon 5 godina on još uvijek nije platio dug za stan kooperantu od kojeg ga je kupio. Zbog toga se stalno nešto buni, da bi se izvukao od plaćanja.

9. Što se tiče računa zgrada, zakon je obvezao svakog upravitelja da oplemenjuje novce koji stoje na računu. Stanoing tim novcima kreditira druge zgrade koje nemaju sredstava za veće sanacije (krovišta, fasade, itd.), koje zatim plaćaju kamate zgradama od kojih su dobile kredit. Ako zgrada koja je dala kredit treba hitno novce, ili ako su godišnjim planom predviđeni veći izdaci, zgradi se vraćaju novci, a zgradama koje se kreditiraju daju se novci sa neke druge zgrade, koja opet za to zarađuje kamate... Znači, svaka zgrada u svakom trenutku može raspolagati svim svojim sredstvima, a ako im trenutačno novci ne trebaju, ulažu ih i zarađuju na tome...

10. Smiješna stvar je da Stanoing gradi stanove iz pričuve. Onom tko je došao na tu ideju treba čestitati na mašti. Vjerojatno novac od svih onih prodanih stanova nije bitan...

11. Zagorje-tehnobeton ne bi propalo bez Stanoinga, ali na gradilištima rade svi, od sitnih obrtnika do velikih građevinskih firmi. Mnogo njih preživljava krizu samo zahvaljujući Stanoingu. Prodaje se mnogo stanova. Koliko je to PDV-a u državni proračun? Koliko je to zaposlenih radnika? Koliko plaćenih poreza na promet nekretnina? Koliko uplaćenog komunalnog doprinosa? Ma, najbolje je zatvoriti Stanoing i sve ljude poslati na burzu, da bi neki ljudi za čije penzije svi radimo mogli zaraditi još koju kunu na mutnim poslovima.

I za kraj, laminat se sastoji od šperploče i iverice, a u svaki stan u Grabanicama je ugrađen parket. Za one koji to ne razlikuju, uvijek postoji Google...

Last edited by George33; January 25th, 2011 at 09:31 AM.
George33 no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2011, 10:13 AM   #87
*Cole*
Registered User

*Cole*'s Avatar

Likes (Received): 94

Ja ne znam da li od vas koji diskutirate netko radi u Stanoingu pa pokusava raditi reklamu, ili ima neke privatne interese ako oblati Stanoing, ali u to se zapravo diskusija ovdje i pretvorila.
Priznajem, nisam bas aktivan ovdje, pa nisam mjerodavan, al evo primjecujem.

Osim toga, smijesno mi je da se toliko hvali Stanoing, za koji je ocito da je upleten u svakakve mutne poslove zahvaljujuci gradonacelniku i njegovim suradnicima. To vec znaju ptice na grani i to vec godinama. Samo eto, sad je ta tematika postala aktualna u medijima, buduci da polako nestaje ona prica o nedodirljivima

I vec dok sam tu, odlicno je da Stanoing gradi toliki broj stanova, ali sto se tice arhitekture, izgleda zgrada, kolicine zelenila kvartovi su gore projektirani nego vecina kvartova koji su izgradeni prije rata...
Iz prve ruke mogu i reci kako je Stanoing na mjestu onog zelenog cuda, iliti city centra ako se tako zove, obecao park...da je za to cudoviste dobivena dozvala granici sa znanstvenom fantastikom, to je i laiku poput mene kristalno jasno...
Al to je to, gradom vladaju ekipa Cehok, Staoing, T7 i slicni...
Zalosno za tako u mnogocemu napredan i lijep grad...ma kolko ga volim, ponekad je stvarno zabokrecina, imal je tu Cacic i pomalo pravo

I will not buy this record, it is scratched.
*Cole* no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2011, 01:52 PM   #88
Mali Ivica
Registered User

Mali Ivica's Avatar

Quote:
Originally Posted by *Cole* View Post
ali sto se tice arhitekture, izgleda zgrada, kolicine zelenila kvartovi su gore projektirani nego vecina kvartova koji su izgradeni prije rata.
to je fakat istina; more se puno bolje pod istim uvjetima i za iste pare (!).
Old January 25th, 2011, 05:19 PM   #89
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Quote:
Ja ne znam da li od vas koji diskutirate netko radi u Stanoingu pa pokusava raditi reklamu, ili ima neke privatne interese ako oblati Stanoing, ali u to se zapravo diskusija ovdje i pretvorila.
Priznajem, nisam bas aktivan ovdje, pa nisam mjerodavan, al evo primjecujem.

Osim toga, smijesno mi je da se toliko hvali Stanoing, za koji je ocito da je upleten u svakakve mutne poslove zahvaljujuci gradonacelniku i njegovim suradnicima. To vec znaju ptice na grani i to vec godinama. Samo eto, sad je ta tematika postala aktualna u medijima, buduci da polako nestaje ona prica o nedodirljivima
Jedini "mutni posao" stanoinga je dobro znani "VTC STANOING", kako ga sad zovu. I to znamo svi zbog čega (lokacija, dozvola).
Sve ostalo je "rekla-kazala" i nema nikakvog uporišta. Cole koji "svakavi mutni poslovi"? Navedi jedan primjer! Jedan. Koji nije ovaj spomenuti.
Nemojmo mješati kruške i jabuke.
Jedno je stambena izgradnja , drugo je ovaj "VTC".

Glede stambene izgradnje možemo razgovarati o ovakvoj ili onakvoj arhitekturi , o urbanizmu, no činjenica je da je uloga stanoinga u izgradnji ovog grada pozitivna, objasnio sam u prethodnim postovima zašto. Ako vam nije jasno, dajte molim vas prošečite kroz bilo koji HR grad. Bilo koji. Trebalo bi vam biti jasno nakon toga.
Ja niti sam zaposlenik stanoinga (pa što i da jesam), niti radim u građevini, jest da imam obrazovanja za to , no radim u drugoj struci. Zato sve promatram neutralnim očima i koristim se "zdravom pameću". Jedini grijeh mi je lokal patriotizam i zaljubljenost u ovaj grad...ajd, kamenujte me zbog toga.

Quote:
I vec dok sam tu, odlicno je da Stanoing gradi toliki broj stanova, ali sto se tice arhitekture, izgleda zgrada, kolicine zelenila kvartovi su gore projektirani nego vecina kvartova koji su izgradeni prije rata...
Iz prve ruke mogu i reci kako je Stanoing na mjestu onog zelenog cuda, iliti city centra ako se tako zove, obecao park...da je za to cudoviste dobivena dozvala granici sa znanstvenom fantastikom, to je i laiku poput mene kristalno jasno...
Al to je to, gradom vladaju ekipa Cehok, Staoing, T7 i slicni...
Zalosno za tako u mnogocemu napredan i lijep grad...ma kolko ga volim, ponekad je stvarno zabokrecina, imal je tu Cacic i pomalo pravo
Ajde,molim Te, pogledaj kvart Zagrebačka/Prešerenova. Ili pogledaj "Bronx" (Krležina). I sad mi reci da tamo ima više zelenih površina nego u Grabanicama (koje još nisu niti gotove). Molim Te dokaži mi to. Ono što ja vidim tamo jest IZRAZITI nedostatak parkirališnih mjesta i tu i tam pokoje stablo posađeno u rjetkim zelenim plohama. Isto je i u Trakošćanskoj a i na Banfici, samo neznatno bolje...prema tome...
Zbilja neznam jel ja to slabo vidim ili kaj? Zbilja, možda moram "okultisti"

Inače , nemam problema sa tim starim kvartovima, kao ni sa novim. Ljudi Božji, ovo je GRAD. Pa ne živimo na selu! Jest da je gustoća izgrađenosti velika za tako mali grad, no gustoća naseljenosti u cijeloj županiji je takva, ponajveća u državi pa je to i logično. Gradsko zelenilo se održava za primjer i ima ga dovoljno i tu zbilja nemoramo raditi frku...

@George33
Hvala na pojašnjenjima. Slutio sam da je tako nešto, jer malo koji čovjek će "raditi budalu od sebe" , osim ako nema izraziti materijalni interes u tome. Nadam se da Ti to nije jedini izlet na forum, korisno je imati nekoga ko je bliže izvoru informacija

@Mali Ivica
Hvala i Tebi
Znači poslovnjak neki, u biti! Jel tak?
Pa to je zapravo vrlo dobra lokacija! Nemogu tamo biti samo stanovi. Dobro je da bude pokoji ured ili prodajni prostor...
Old January 25th, 2011, 09:04 PM   #90
Mali Ivica
Registered User

Mali Ivica's Avatar

Quote:
@Mali Ivica
Hvala i Tebi
Znači poslovnjak neki, u biti! Jel tak?
Pa to je zapravo vrlo dobra lokacija! Nemogu tamo biti samo stanovi. Dobro je da bude pokoji ured ili prodajni prostor...
E to još ne znam; premalo informacija imam. Tek sam jučer doznal da je Drk poslal upite
Old January 26th, 2011, 12:10 AM   #91
Brko
Yosemite Sam

Brko's Avatar

Ne bih se petljao u vaše interne stvari, ali bih ipak upozorio da ste dobrim dijelom u zabludi kad je riječ o Osijeku jer tamo ima i stvarno vrhunskih stambenih novogradnji tako da je ovo generaliziranje ipak pogrešno. Zgrade u Divaltovoj i Štrosiki su uglavnom estetski ispod poželjne razine, ali plus im je što ipak drže ravninu građevinskog pravca, što su podjednako visoke i što se grade od ruba do ruba parcele s ulične strane tako da će u budućnosti to postati solidne urbane gradske ulice.

Raspadom sistema iz bivše države građevinska parcela je postala alfa i omega urbanizma u 99 posto slučajeva tako da je postojeće stanje rezultat prepuštanja investitora njihovoj slobodnoj volji koja uglavnom teži isključivo za profitom. Posljedice su strašne, ali mislim da su gradske uprave krivci za takvo stanje jer nikad nisu ni pokušale uvesti reda u stanogradnju na način da se donesu neka urbanistička pravila kojima bi se unificirao stil gradnje, visina, širina i druge važne stvari za njihovu estetiku. Kad bi gradske uprave propisale pravila i izvršile agresivnu medijsku kampanju uz strogu kontrolu povjerenstva za ocjenu uspješnosti idejnog projekta onda bi se mogla napraviti čuda po uzoru na Berlin i vjerujem da bi se naši arhitekti i investitori onda toga držali jer bi u suprotnom loše završili.

p.s. ne zaboravite da Osijek nakon Zagreba trenutno ima najbolju novu poslovnu arhitekturu u Hrvatskoj i da je grad u zadnjih 5-6 godina doživio uzlet o kojem skoro svi naši ostali gradovi mogu samo sanjati. Problemi su još uvijek ogromni, ali kad bi se Bubalo fokusirao na njih za još 5-6 godina Osijek bi postao obećana zemlja. Ukratko ne podcjenjujte taj grad.
Brko no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2011, 01:40 AM   #92
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stipson View Post
Ne bih se petljao u vaše interne stvari, ali bih ipak upozorio da ste dobrim dijelom u zabludi kad je riječ o Osijeku jer tamo ima i stvarno vrhunskih stambenih novogradnji tako da je ovo generaliziranje ipak pogrešno. Zgrade u Divaltovoj i Štrosiki su uglavnom estetski ispod poželjne razine, ali plus im je što ipak drže ravninu građevinskog pravca, što su podjednako visoke i što se grade od ruba do ruba parcele s ulične strane tako da će u budućnosti to postati solidne urbane gradske ulice.
No pa to isto sam napisao nekoliko puta na njihovoj dretvi, nisi primjetio?

Quote:
Raspadom sistema iz bivše države građevinska parcela je postala alfa i omega urbanizma u 99 posto slučajeva tako da je postojeće stanje rezultat prepuštanja investitora njihovoj slobodnoj volji koja uglavnom teži isključivo za profitom. Posljedice su strašne, ali mislim da su gradske uprave krivci za takvo stanje jer nikad nisu ni pokušale uvesti reda u stanogradnju na način da se donesu neka urbanistička pravila kojima bi se unificirao stil gradnje, visina, širina i druge važne stvari za njihovu estetiku. Kad bi gradske uprave propisale pravila i izvršile agresivnu medijsku kampanju uz strogu kontrolu povjerenstva za ocjenu uspješnosti idejnog projekta onda bi se mogla napraviti čuda po uzoru na Berlin i vjerujem da bi se naši arhitekti i investitori onda toga držali jer bi u suprotnom loše završili.

p.s. ne zaboravite da Osijek nakon Zagreba trenutno ima najbolju novu poslovnu arhitekturu u Hrvatskoj i da je grad u zadnjih 5-6 godina doživio uzlet o kojem skoro svi naši ostali gradovi mogu samo sanjati. Problemi su još uvijek ogromni, ali kad bi se Bubalo fokusirao na njih za još 5-6 godina Osijek bi postao obećana zemlja. Ukratko ne podcjenjujte taj grad.
I to smo primjetili, točnije El Diablo. Tvoj komentar na to je bio:

Quote:
Zagreb je apsolutno nedodirljiv na prvom mjestu, a sve drugo su lokalpatriotske fantazije.

Dakle , bez brige. Sve vidimo i kužimo, nema potrebe za intervencijom. U ovoj našoj internoj diskusiji primjer Divaltove mi je trebao da bi objasnio bit. Možda u Osijeku to još može proći , no u osjetljivom tkivu kakvo je varaždinsko tako nešto bilo bi razarajuće...
Old January 26th, 2011, 01:54 AM   #93
grofBombelles
BANNED

Srećom će se s donošenjem 2. zone zaštite bolje čuvati urbano tkivo uokolo gradske povijesne jezgre koju okviruje! Njome će biti obuhvaćena Kolodvorska, Milkovićeva, sam kolodvor, dio Zagrebačke, Optujske, Kurelčeve, Trenkove, Međimurske i Petra Krešimira IV. Uspostavit će se zaštitna zona sa umjerenom konzervatorskom kontrolom koja će onemogućiti daljnje razaranje tkiva i očuvanje povijesnog okruženja gradske jezgre.
Old January 26th, 2011, 02:06 AM   #94
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Quote:
Originally Posted by grofBombelles View Post
Srećom će se s donošenjem 2. zone zaštite bolje čuvati urbano tkivo uokolo gradske povijesne jezgre koju okviruje! Njome će biti obuhvaćena Kolodvorska, Milkovićeva, sam kolodvor, dio Zagrebačke, Optujske, Kurelčeve, Trenkove, Međimurske i Petra Krešimira IV. Uspostavit će se zaštitna zona sa umjerenom konzervatorskom kontrolom koja će onemogućiti daljnje razaranje tkiva i očuvanje povijesnog okruženja gradske jezgre.
To je lijepo i pohvalno, no uvijek je i dvosjekli mač, odnosno može biti to. Naime druga strana medalje je da onda većina investitora bježi od takvih zona i ne želi se uhvatiti u koštac s konzervatorima. To objektivno i znatno poskupljuje investicije itd, itd. Rezultat opet može biti odumiranje takvih zona, odnosno života u njima...sve je stvar krhke ravnoteže.
Zato je dobro imati jače firme koje jednostavno mogu takvo što "progurati", naime gradnju u takvim zonama. Pogledaj blok Supilova /Zagrebačka. Bio bi za primjer da nema nesretnog "VTC"-a. Znači pristup da sve financira /kontrolira jedna firma se pokazal kao dobra stvar, barem kaj se tiče ulične fronte. Zamisli da je tam bilo nekoliko investitora , svak sa svojom pričom...baš me zanima na kaj bi to ličilo... Mogu mislit...

Jasno, jedno je zaštićena zona, a drugo je zona tik uz nju. Govorim o ovom drugom
Old January 26th, 2011, 02:22 AM   #95
grofBombelles
BANNED

Quote:
To je lijepo i pohvalno, no uvijek je i dvosjekli mač, odnosno može biti to. Naime druga strana medalje je da onda većina investitora bježi od takvih zona i ne želi se uhvatiti u koštac s konzervatorima. To objektivno i znatno poskupljuje investicije itd, itd. Rezultat opet može biti odumiranje takvih zona, odnosno života u njima...sve je stvar krhke ravnoteže.
Nek sam dođu do njih, često pomažu i sa besplatnim savjetima. A u zadnje vreme ne trgaju se baš od posla, i na investicijama se osjetila kriza, pogotovo gradskim (insajderske informacije ).

Možda nemogu biti u potpunosti objektivan u ocjeni, ali mislim da imamo najbolju konzervatorsku službu u državi, a i šire. Ne podliježe nikakvim privatnim interesima i nekoliko puta je na pritiske gradskih vlasti odlučno rekla ne. Bez nje Varaždin ne bi bio što jest. Nažalost, u razdoblju njezinog nepostojanja, za vrijeme socijalizma, napravljene su neke loše intervencije (VAMA, vodotoranj, neboder kod policije) zbog kojim nam je šansa za ulazak na listu UNESCO-a uvelike umanjena.
Old January 26th, 2011, 02:34 AM   #96
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Quote:
Nek sam dođu do njih, često pomažu i sa besplatnim savjetima. A u zadnje vreme ne trgaju se baš od posla, i na investicijama se osjetila kriza, pogotovo gradskim (insajderske informacije ).

Možda nemogu biti u potpunosti objektivan u ocjeni, ali mislim da imamo najbolju konzervatorsku službu u državi, a i šire. Ne podliježe nikakvim privatnim interesima i nekoliko puta je na pritiske gradskih vlasti odlučno rekla ne. Bez nje Varaždin ne bi bio što jest. Nažalost, u razdoblju njezinog nepostojanja, za vrijeme socijalizma, napravljene su neke loše intervencije (VAMA, vodotoranj, neboder kod policije) zbog kojim nam je šansa za ulazak na listu UNESCO-a uvelike umanjena.
Dobro ja sam tu malo liberalniji, odnosno stanovišta sam da se Kapucinski trg morao izgraditi...naime, budimo realni, ono je bila blatna poljana prije.Na neki način, ako pogledaš palaču Erdody koja je zadala stanovito mjerilo, naši suvremenici su samo dovršili misao. Doduše aneks pošte i Croatia osiguranje jest bezvrjedna konfekcija i kad tad će se morati preurediti... Druga je stvar što je Kpucinski trg presjekla četverotračna prometnica zbog koje je onda uništen Vidovski trg, a taj je pravi mali suburbani biser. E to je šteta...ta cijela priča se trebala desiti zapadnije, no lako je danas pametovati. Što je tu je. Al ovo za konzervatorsku službu stoji...samo, morali bi biti malo suvremeniji u razmišljanjima. Ako staklo može u centar Pariza, možda pod nekim okolnostima može i u centar VŽ-a (gimnazija). I tako to.
Ipak, ovo za UNESCO mi se čini više kao neki mit, ne vjerujem u sve te priče...
Old January 26th, 2011, 02:53 AM   #97
grofBombelles
BANNED

Quote:
Dobro ja sam tu malo liberalniji, odnosno stanovišta sam da se Kapucinski trg morao izgraditi...naime, budimo realni, ono je bila blatna poljana prije.Na neki način, ako pogledaš palaču Erdody koja je zadala stanovito mjerilo, naši suvremenici su samo dovršili misao. Doduše aneks pošte i Croatia osiguranje jest bezvrjedna konfekcija i kad tad će se morati preurediti... Druga je stvar što je Kpucinski trg presjekla četverotračna prometnica zbog koje je onda uništen Vidovski trg, a taj je pravi mali suburbani biser. E to je šteta...ta cijela priča se trebala desiti zapadnije, no lako je danas pametovati. Što je tu je. Al ovo za konzervatorsku službu stoji...samo, morali bi biti malo suvremeniji u razmišljanjima. Ako staklo može u centar Pariza, možda pod nekim okolnostima može i u centar VŽ-a (gimnazija). I tako to.
Ipak, ovo za UNESCO mi se čini više kao neki mit, ne vjerujem u sve te priče...
Urbanistički VAMA i neboder meni isto dobro pašu. Ali nije mit, nekoliko puta smo se kandidirali za UNESCO, ali previše je gradova sličnih Varaždinu, pogotovo što je nama s takvim intervencijama (dobro si se sjetio Zrinskih i Frankopana) cjelovitost jezgre i vizura narušena.

Konzervatori, koliko znam, nisu imali ništa protiv stakla, nego isključivo lošeg Coningovog projekta (da ga nisu doradili po njihovim savjetima, bilo bi i gore) koji nije odabran na natječaju. S njim ni ravnateljica nije bila zadovoljna, ali... radije su prihvatili i takav nametnuti projekt nego da gimnazija ostane bez novih prostora. Inače je prvotni plan bio da se pokraj gimnazije izvede ukopana ili polokopana dvorana kako učenici nebi morali 5 minuta pješačiti do dvorane (hodati po zimi vruć od tjelovježbe nije nimalo ugodno).
Old January 26th, 2011, 10:29 AM   #98
Mali Ivica
Registered User

Mali Ivica's Avatar

Quote:
Inače, konzervatori su skrivili Meteorovo gradilište v Optujskoj - one dve kuće P+1 uz stambenu zgradu su njihovo maslo

Inače Vodotoranj, Vama i onaj neboder kod murije su meni jedne od boljih realizacija. Barem puno bolje nego kaj je bilo (prizemne potleušice?!)
Old January 26th, 2011, 10:40 AM   #99
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mali Ivica View Post
Inače, konzervatori su skrivili Meteorovo gradilište v Optujskoj - one dve kuće P+1 uz stambenu zgradu su njihovo maslo

Inače Vodotoranj, Vama i onaj neboder kod murije su meni jedne od boljih realizacija. Barem puno bolje nego kaj je bilo (prizemne potleušice?!)
O gle...pa imam istomišljenika
I ja kažem isto to za Vamu i vodotoranj. Jedino bih croatiu osiguranje blago rečeno POTPUNO pretumbao, kao i aneks pošte, jer ono ne liči na ništ.
Da, bile su prizemnice i to prilično jadne na tom potezu bila je i neka katnica ili više njih koje su srušili na mjestu vodotornja (to danas vjerojatno nebi...).
I neboder kod murije prolazi. Zbilja i dan danas dobro izgleda (pogotovo sad kad su mu malo skockali fasadu)

A za meteor i onaj dio Optujske se slažem da su ih malo "stisnuli"...taj dio Optujske kroz neko vrijeme slobodno možemo preimenovati u "meteor". Podržavam. Barem će biti cjelovito (ličit će na nešto).

Naime, zašto sve to. Mnogi ljudi koji bi zaštitili svaku travku (Klemm recimo) u gradu nisu svjesni da CIJELI grad nemože biti muzej. Rezervat, koji će ljudi samo razgledavati. On mora živjeti. Grad je živi organizam. Ekonomski taj muzej nemože opstati. Postepeno bi postao sterilna napuštena zona i veliki problem..čista utopija. Prema tome zona zaštite mora obuhvaćati ono vrijedno (zone) a ne svaku kućicu koju je netko nekad sklepao podalje od centra grada (Optujska na potezu kod vojarne, recimo). To je samo jedan od razloga , ima ih mnogo...
Old January 26th, 2011, 04:50 PM   #100
Mali Ivica
Registered User

Mali Ivica's Avatar

Quote:
...
zar imam brata blizanca za kojeg ne znam???
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules