[Slovakia] Ekonomika a podnikanie - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 6th, 2008, 06:35 PM   #41
pt82
VIP Member

pt82's Avatar

Likes (Received): 1707

né každý Slovák je blbý...
back to on topic. Tak som rozmýšlal, kolko treba Sk korún na kúpu, alebo stavbu malého rod. domu v okolí BA, tak max. do vzdialenosti 2O kilometrov?
Nejaký lacný montovaný drevený dom, 3OO metrový pozemok, trebárs niekde v
Malinove a pod.?
survival rozpočet bol kedysi cca 4,5 mil. Sk neuvažovali ste nad tým niekto?
Advertisement

Old May 6th, 2008, 06:41 PM   #42
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by pt82 View Post
back to on topic. Tak som rozmýšlal, kolko treba Sk korún na kúpu, alebo stavbu malého rod. domu v okolí BA, tak max. do vzdialenosti 2O kilometrov?
Malinove a pod.?
relativne realne
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 07:07 PM   #43
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 2123

ked uz sme pri novych RD v okoli bratislavy...
http://reality.etrend.sk/133613/byva...o-kvetoslavova
marish no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 6th, 2008, 07:14 PM   #44
carbonkid
ab.us.er

carbonkid's Avatar

Likes (Received): 40

Quote:
Malinove a pod.?
preco dreveny?

inak nie som si isty ci sa slova 'lacny' a 'montovany dreveny dom' mozu napisat do jednej vety

na Slovensku je ich podiel na novostavbach velmi maly...je tu sice viac vyrobcov, ale kedze vyrobia len par desiatok domov na rok, tak maju velke fixne naklady a tym padom su tie domy drahe (ani tie najmensie sa myslim pod 2mil kupit nedaju)

v Malinove su uz strasne drahe pozemky...su aj lepsie miesta na vystavbu, ktore na tom s dostupnostou nie su ovela horsie a pozemok sa tam da kupit pod 500 Sk...

za 4.5mil mozes mat ovela viac ako maly dreveny dom v Malinove
carbonkid no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 07:20 PM   #45
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

napr v Modre
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 11:11 PM   #46
Mirec
Petržalský rypák

Likes (Received): 41

Podla mna sa viac oplati napriklad Rajka alebo ina madarska prihranicna obec. Za chvilu tam uz aj tak bude polovica Slovakov a naklady na kupu pozemku su tam niekolkonasobne nizsie pri skvelej dopravnej dostupnosti a blizkosti k centru.
Mirec no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 01:24 AM   #47
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Ja som len chcel spravit trochu promo nasemu mestecku.
Kotre ma mimochodom tiez vybornu dopravnu dostupnost ,pekne prostredie,a vela novych stvrti rodinnych domov vo vystavbe alebo v plane.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old May 7th, 2008, 09:20 AM   #48
pt82
VIP Member

pt82's Avatar

áno, Modra je fajn, ale je to o niečo viac ako 20km od BA
Old May 7th, 2008, 01:32 PM   #49
marclucpicard
Registered User

marclucpicard's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by milan11 View Post
Ak ma stale platit rovnica pre banky, ze bezpecny uver je do vysky 2.5 alebo 3 - nasobku rocneho prijmu, v tom pripade ak priemerny prijem pre dvoch Bratislavcanov predstavuje 57 000Sk stale maju narok na uver iba dva miliony.
Tak s tymto by som si dovolil nesuhlasit. Bral som s manzelkou uver 2,2mil v novembri 2007. Hodnota zalozenej nehnutelnosti bola 3,6mil a dalsie uvery ktore sa pocitaju pri bonite klienta boli 0,5mil. Nase hrube mzdy dokopy su 55tis/mes. Mohli sme zobrat aj viac az do 2,5mil ale stacilo 2,2mil. Samozrejme je velmi dolezite kolko rokov ste klientom banky, ci vyplata chodi na ucet v danej banke atd.
marclucpicard no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 05:21 PM   #50
milan11

Likes (Received): 2

Hovoril som o ''bezpecnom uveri'' pre banku.
Pozicky nad uvedenu sumu su bezne, ale neklasifikuju sa ako bezpecne z hladiska pohladu banky.
milan11 no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 09:15 PM   #51
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Quote:
áno, Modra je fajn, ale je to o niečo viac ako 20km od BA
Raca 19km,Nivy 30km.Ako kam nooo...

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old May 8th, 2008, 12:53 PM   #52
marclucpicard
Registered User

marclucpicard's Avatar

Likes (Received): 26

Quote:
Originally Posted by milan11 View Post
Hovoril som o ''bezpecnom uveri'' pre banku.
Pozicky nad uvedenu sumu su bezne, ale neklasifikuju sa ako bezpecne z hladiska pohladu banky.
Vies neda mi nereagovat na tuto Tvoju poznamku. Keby sa neklasifikovali ako bezpecne tak Ti banka ten uver jednoducho neda! To znamena ze Ty si jednoducho pri sucasnych podmienkach nemozes na seba nabrat viac uverov ako utiahnes zo svojho (+manzelkinho) platu tak aby Ti este ostalo na vsetky mesacne poplatky a naklady. Banka proste nie je realitka aby potom po svojich klientoch predavala byty ktore neboli schopni splacat. Takze aj vdaka tymto podmienkam si myslim ze ta realitna bublina na Slovensku resp. v BA konecne splasne pretoze tie super predrazene novostavby su proste nad moznosti obycajnych ludi tu v BA. Keby som si mal teraz kupovat byt (minuly rok sme len prehadzoval uver z jednej banky do druhej) tak jednoducho na tu novostavbu 54m2 teraz nemam a musel by som ostat byvat s rodicmi. Pretoze splacat 3,5-4mil uver je jednoducho pri sucasnych platoch nemozne ak neratam ludi ktori zarabaju nad 50tis. Tie novostavby co teraz nazyvaju luxusnymi a pritom je to obycajny standard za 60-70tis/m2 si proste vacsina ludi nekupi pokial na to nebude mat a to bude len vtedy ak budu mat vacsie platy. Takze podla mna najblizsich par rokov budu stavby s takymito bytmi stagnovat az kym kupyschopnost obyvatelstva znova nenaberie tu silu co tu bola posledne roky.
marclucpicard no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2008, 03:45 PM   #53
milan11

Quote:
Originally Posted by marclucpicard View Post
Vies neda mi nereagovat na tuto Tvoju poznamku. Keby sa neklasifikovali ako bezpecne tak Ti banka ten uver jednoducho neda!
Ale da. Nie je to totiz take cierno-biele.
Banka sa pozera mimo ine, aj na vyvoj ekonomiky za posledne roky a predpokladany vyvoj do buducna, ceny realit a ich rast, vyvoj miezd a mnohe ine faktory.

Ak by tie uvery neposkytovala, isla by sama proti sebe - ovela mensi pocet kupujucich, tym padom nizsia vystavba, menej penazi v obehu, nizsia zamestnanost, kupyschopnost atd.

Ak vsak rast cien realit predieha realny rast ekonomiky a najma realny rast miezd, vtedy sa to zacina menit na pyramidovu hru.

Dobre to mozes sledovat na momentalnej situacii v USA - neschopnost splacat uvery, ktore boli poskytovane prakticky kazdemu, bez vacsieho overovania bonity klienta. Len aby sa udrzal rast cien nehnutelnosti, ktore de facto tvoria majetok banky, kedze za kazdy hypotekarny uver rucis nehnutelnostou.
milan11 no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 01:31 PM   #54
Sukino
Registered User

Sukino's Avatar

Likes (Received): 3723

Staré byty sú luxus, Slováci sa odmietajú zadĺžiť na celý život

Quote:
Kúpa bytu je pre bežného človeka luxus. Žiaľ, týka sa to nielen nových ale aj starých bytov, ktoré na Slovensku nafúkli takzvanú cenovú bublinu. Znamená to toľko, že na Slovensku nebolo a nie je dosť nových bytov, takže ceny starých sa vyšplhali takmer až na úroveň nových, čo následne vystrelilo do závratných výšok aj ceny nových.
Porovnanie najlacnejších bytov v rámci mestských častí (mil. Sk):

Bratislava 1-izbové 3-izbové
Petržalka 2 3,3
Ružinov 2,2 3,5
Dúbravka 2,1 3,4
Vrakuňa 2,1 3
Karlova Ves, Nové Mesto 2,3 (1-izbové)
Rača 2,5 -
Staré Mesto 2,8 -

Košice
Západ 1,3 2,4
D. hrdinov 1,25 2,2
Juh 1,5 2,5
Nad jazerom 1,6 2,3
Sever 1,7 2,5
Staré Mesto 1,8 2,8

(Pozn.: 1-izbové byty 35 až 40 m2, 3-izbové okolo 70 m2, 3-izbové byty chýbajúce v porovnaní sú cenovo menej dostupné.)
Old May 17th, 2008, 10:01 PM   #55
michal_x

Likes (Received): 0

Mala odpoved ...

Quote:
Originally Posted by feudal View Post
postavia sa, ale nie v povodnych rozmeroch. dost bude zalezat na tom, ako sa bude darit slovanom, obydicku a dalsim projektom ktore sa uz buduju. ak budu nuteni ist s cenou dole moze sa stat, ze investori budu prehodnocovat svoje plany a nakoniec uberu z proporcii........
Obydick - ked som sa informoval na spustenie predaja (na webe maju jun '08), bolo mi povedane, ze to tak nemusi byt a este to nie je definitivne a podobne kecy. Takze uvidime co je za tym, pretoze to nie je moc zvykle pri takomto rozsahu vystavby, cakat tak dlho s predajom.

Slovany - kedze sa pozeram po byte v tejto lokalite, zaujimal som sa aj o tento projekt. Zaver je, ze si zatial pockam ... Z obdrzanych informacii som mal dojem, ze ani predajcovia este nemaju jasno, co maju ponukat, a ze sa este vela veci moze zmenit. Stavebne povolenie este investor nema, klientske zmluvy s podmienkami, nad ktorymi zostava rozum stat, a naviac som sa neskor dozvedel od znameho, ze zaciatkom roka bol projekt na predaj. No nic, asi ho nikto nekupil, tak zacali predavat sami

A takychto projektov je podstatne viac, na tieto 2 reagujem len kvoli tomu, ze boli spomenute v prispevku ... Asi sa vazne oplati pockat par mesiacov a vybrat si ked aj nie z niecoho noveho, urcite za lepsie ceny.
michal_x no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 11:44 PM   #56
pt82
VIP Member

pt82's Avatar

stavebné povolenie pre Slovany by malo byť v dohľadnej dobe. údajne
Old May 18th, 2008, 12:40 AM   #57
michal_x

povedal kto?

Quote:
stavebné povolenie pre Slovany by malo byť v dohľadnej dobe. údajne
priam budem rad, kedze sa mi ten projekt naozaj paci (az na to dodatocne pridane premostenie). Ale zatial tomu nic nenasvedcuje - povodny termin 1Q/2008 akosi nestihli, jar 2008 sa nam tiez pomaly konci (to su vsetko terminy z clankov), takze tak nejak.
Na druhej strane, beriem to v pohode, lebo tak funguje asi vacsina projektov, a necudoval by som sa, ak by to stalo niekde na stavebnom urade. Ked bude stavebne povolenie pravoplatne (zatial nie je ani vydane), bude aj tak dost casu nejake byty riesit, kedze su pred nami este 2 etapy predaja a z tej prvej je rezervovanych nejakych 7 bytov.
Inac ma este zarazilo, ze na webe maju termin kolaudacie na 2010, a u predajcu bum - august 2011
Old May 19th, 2008, 02:52 PM   #58
charonme
Registered User

charonme's Avatar

otazka k teme

mam taku otazku priamo k teme: tvrdi sa, ze ceny rastu, lebo ponuka zatial nedobehla dopyt. Neviem sice ako je to s trhom starych bytov, ale co sa tyka novostavieb, vyzera to tak, ze sa stavaju drahe byty, ktore sa dost slabo predavaju. Zvycajne sa par kupcov najde, ale zvysok ide len velmi pomaly. Tie najmensie a "najlacnejsie" (relativne) sa rozchytaju rychlo, ale zvysok zostava prazdny. Velky dopyt tu vsak stale je. To ma privadza na myslienku, ze ponuka je naozaj slaba, ale nie preto ze by sa malo stavalo, ale preto ze sa na nove byty nahadzuju ceny, ktore ta hladajuca vacsina nie je ochotna platit (alebo si to nemoze dovolit). Takze ani existujuca ponuka nie je realna ponuka pre tych, ktori hladaju. Moja otazka je potom: preco stale developeri stavaju tamtie byty a davaju na nich take ceny, ked aj tak ludia hladaju nieco ine? Dufaju, ze im to dakto aj tak kupi? A co je s tymi bytmi, ktore sa navonok tvaria ako predane, ale v skutocnosti tam nikto nebyva? Obzrite sa po tych dokoncenych novostavbach, v kolkych oknach sa vecer svieti? To sa im naozaj viac oplati predat par bytov draho a zvysok nechat prazdny ako keby mali predat vsetko rychlo a lacnejsie?

sory za dlhy post
charonme no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2008, 03:07 PM   #59
michal_x

vobec nie dlhy post ...

Quote:
Originally Posted by charonme View Post
... To sa im naozaj viac oplati predat par bytov draho a zvysok nechat prazdny ako keby mali predat vsetko rychlo a lacnejsie?

sory za dlhy post
jasne, ze neoplati, na konferencii Trendu to bolo povedane velmi jasne - najvacsi potencial je v strednom/nizsom segmente, ale je to segment, ktory je velmi senzitivny najma na cenu, takze pre investora to znamena aj nizsiu marzu a viac prace v porovnani s luxusnejsimi projektami.
Podla mna je pristup investorov zatial dost kratkozraky (zamerany na kratke casove obdobie), a som rad, ze tu je par takych, co pracuju koncepne a chystaju sa obsluhovat aj takychto klientov.
Old May 19th, 2008, 08:32 PM   #60
Nido
Registered User

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by michal_x View Post
priam budem rad, kedze sa mi ten projekt naozaj paci (az na to dodatocne pridane premostenie). Ale zatial tomu nic nenasvedcuje - povodny termin 1Q/2008 akosi nestihli, jar 2008 sa nam tiez pomaly konci (to su vsetko terminy z clankov), takze tak nejak.
Na druhej strane, beriem to v pohode, lebo tak funguje asi vacsina projektov, a necudoval by som sa, ak by to stalo niekde na stavebnom urade. Ked bude stavebne povolenie pravoplatne (zatial nie je ani vydane), bude aj tak dost casu nejake byty riesit, kedze su pred nami este 2 etapy predaja a z tej prvej je rezervovanych nejakych 7 bytov.
Inac ma este zarazilo, ze na webe maju termin kolaudacie na 2010, a u predajcu bum - august 2011
ono oproti planovanym terminom sa pomaly kazda stavba posunie, obdobne na tom bol aj Cubicon, co stavaju rovno pod intrakmi, kedysi daavno sa hovorilo o zaciatku na jesen 2006, potom to presunuli na jar 2007, kym dostali povolenia a zacali stavat, tak z jari bol august 2007.. to len ako priklad
Nido no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules