[Slovakia] Urbanization in 7-8-9th Century - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko » Bratislava | Košice

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 24th, 2008, 10:14 PM   #61
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6805

mne sa ako zlý vtip zdá ten článok, ktorý zaostalosť považuje za pokrokovosť

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 25th, 2008, 12:24 AM   #62
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
mne sa ako zlý vtip zdá ten článok, ktorý zaostalosť považuje za pokrokovosť
btw ocel nie je to iste co zelezo. a: Číňania za vlády cisára Jü okolo r. 2220 pred n. l. vynašli oceľ. Oceľ je železo s najmenej 0,3 % obsahom uhlíka a práve prímes uhlíka umožnila kaliť oceľ prudkým ochladením.
podla mna ten clanok neznamena tragediu.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 12:47 AM   #63
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

v Indii je zas stĺp z čistého železa, taký, aký nevedia, pokiaľ viem, ani dnes odliať

YIM.BA.
Sponsored Links
Advertisement

Old October 25th, 2008, 12:53 AM   #64
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
v Indii je zas stĺp z čistého železa, taký, aký nevedia, pokiaľ viem, ani dnes odliať
je tazke porovnavat azijske kultury s europskymi, kedze sa vyvijali nezavisle. chcela som tym len povedat, ze podla mna vobec nie je tragedia, ze technologiu vyroby ocele poznali slovania uz v 9. storoci.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 05:33 PM   #65
vlaDyka
Registered User

vlaDyka's Avatar

Likes (Received): 306

jeden off-topic

2 futuros :
Tvoj umysel v na samom zaciatku tohoto vlakna je super. Jeho 1. post je jeho naplnanim (oprav si preboha ten ranny stredovek v tvojich postoch !), o Kostelci, ci info o nitrianskych nalezoch tiez beriem....podobne ako o kopcianskom kostoliku (lokalitu si tam nejako zabudol dopisat... ) sv. Margity Antiochijskej a vydrickej lokalite ani nehovoriac. Rotundova mapa priam napada rozvetvit a nafotit lokality, podla vzoru Kostelca.
Pokracujes na hradiska - ano, bratislavske je dobry zaciatok, nielen prof. Stefanovicova by sa tesila, ale aj p. Sulcova, ci p.Fiala, ktory je aj autorom tej rekonstrukcie na obrazku (info pre Amrafel-a). Ale je to rekonstrukcia az z 2.pol. 13.storocia !
Ides dalej, po objektoch, i ked su to hlavne "skeny"... az na tu maketu oravskeho zamku samozrejme (i ked stale neviem, co to ma s 7.~9. storocim).
Skoda toho uletu, ale zrejme som velky idealista....ak sa nenechas strhnut nejakymi naladami "komu-kto-kedy" a "ako to asi bolo naozaj", a ostanes pri tom, co sa da aspon vidiet ci overit "In Situ", bude to tu super !

2 all :
Uz podla nazvu je obdobie troch storoci velmi kratke obdobie, na ake-take oznacenie urbanizacie na terajsom, slovenskom uzemi, oznacovaneho risou Samovou, ci neskor az Velkomoravskou. Najst zname, povodne lokality, a ako su na tom teraz nemoze byt az take tazke.... Je jasne, ze nove arch. objavy v Nitre, v Ziline ci nedavno aj v Trnave su uzasnymi udalostami. Ale takmer vsetky stopy z tohoto obdobia su niekolko metrov po zemou a to sa tazko prezentuje ....
Prejst do niecoho "narod-cokolvek-eho", to snad ... ... To potom radsej zmente topic, lebo to tu bude viac-menej off-topic. Ved to tu chce by do 9.storocia, nie 19.
Len kratky citat, zhodou okolnosti z prednasky prof. Stefanovicovej : "...slovenská národnosť sa formuje v priebehu 10. storočia a o jej existencii môžeme hovoriť od 11. storočia, aj keď termín Slovák je o niečo neskorší. Preto používame pre 9. storočie ešte názov Slovan, prípadne Sloven..."

Dajme tomu, ze ti cervene bodky z mapy su lokality urbanizacie (podla topic-u). Ved, preco nie: zdroj : blog Mapy Uhorska

2 wuane :
na SC foru su aj "horsie" topics, to by som sa az tak nedivil.... mozno sa fakt nieco nauci-me, ci ...-te.

Tak ci tak, drzim palce.... Ked budem mat cim, rad prispejem....

Last edited by vlaDyka; October 25th, 2008 at 05:53 PM.
vlaDyka está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 25th, 2008, 08:33 PM   #66
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
je tazke porovnavat azijske kultury s europskymi, kedze sa vyvijali nezavisle. chcela som tym len povedat, ze podla mna vobec nie je tragedia, ze technologiu vyroby ocele poznali slovania uz v 9. storoci.
nie celkom nezávisle - v tomto období už existovali veľmi čulé obchodné styky medzi Európu a Áziou, dokonca aj medzi ázijskymi krajinami (konkr. Perziou) a Veľkou Moravou.

YIM.BA.
Old October 26th, 2008, 10:34 PM   #67
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Likes (Received): 37

VlaDyka musím priznať, že na tvoj príspevok nemôžem iba na jeden krát odpovedať, ale tomu som samozrejme rád.

Quote:
Originally Posted by vlaDyka View Post
2 futuros :
Tvoj umysel v na samom zaciatku tohoto vlakna je super. Jeho 1. post je jeho naplnanim (oprav si preboha ten ranny stredovek v tvojich postoch !),
Ech. Opravené.
Quote:
Originally Posted by vlaDyka View Post
o Kostelci, ci info o nitrianskych nalezoch tiez beriem....podobne ako o kopcianskom kostoliku (lokalitu si tam nejako zabudol dopisat... ) sv. Margity Antiochijskej a vydrickej lokalite ani nehovoriac. Rotundova mapa priam napada rozvetvit a nafotit lokality, podla vzoru Kostelca.
Potrebujem ešte niečo doriešiť, a potom sa chcem dať presne na túto cestu. Jednak robiť databázu informácii (s odkazom na ich zdroj) a rovnako neskôr aj nejaké znalostné odvodzovanie. Veľká morava vlastne trvala menej ako 100 rokov, a preto je veľmi zaujímavé pozbierať čo najviac informácií z tohto obdobia. Potom je dosť možné rekonštruovať tú dobu, hoc s veľa pravdepodobnosťami, avšak informácie s dobrou referenciou (Fuldské anály, občiansky zákonník ...) môžu pri takejto rekonštrukcii pomôcť celkom skvele.

Aby som bol konkrétny, tak chceme virtuálne rekonštruovať Veľkomoravské hradisko Trniny (vlastne boli tam už aj Kelti), a potom ho porovnať s nálezmi z roku 197X, ak sa samozrejme k nejakým informáciám dostanem. Dnes tam je iba les, lístie, strmý kopec ... Viem že sa tam kedysi robil archeologický výskum, ale nejak sa to považovalo za povinnosť evidencie, a tým to zhaslo. Snáď aspoň existujú niekde nejaké údaje.
Old October 29th, 2008, 01:58 AM   #68
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Projekt rekoštrukcie (VRML napríklad) Veľkomoravského hradiska Trniny.

O ktorom zatiaľ neviem ani poskytnúť žiadne relevatné dôkazy existencie. Avšak prebiehal tam viac krát ešte počas komunizmu nejaký výskum, ale ich výstupy sú zatiaľ v nedohľadne.

Chcel by som to spraviť tak, že toto hradisko rekonštruuje na základe informácií z iných hradísk a samozrejme na záver aj s ich archeologickým overením (alebo vyvrátením/nevyvrátením). Na základe existujúcich pôdorysov hradísk ako Mikulčice alebo Ducové, je možné urobiť odhad pôdorysu hradiska Trniny. Ako hlavné parametre môže na začiatok slúžiť veľkosť hradiska v hektároch (takto sa obyčajne udáva ich veľkosť) a potom by bolo možné nájsť objektky, ktoré by sa umiestnili do priestoru hradiska Trniny.

No a po nazbieraní údajov by sa vytvoril VRML model, v ktorom by sa dalo reálne prechádzať. Vlastne by to bol virtuálny skanzen. Vlastne ešte ani neexistuje VRML model Ducového. Tiež akiste zaujímavý projekt.

Keď budem mať viac času, tak sa do toho pustím. Celé to bude zastrešené projektom

Last edited by futuros; October 29th, 2008 at 02:29 AM.
futuros no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2008, 01:21 AM   #69
wonderdax
The Man from Earth

wonderdax's Avatar

Likes (Received): 2

prosim ta len to nepostuj do madarskej sekciie rad by som siel este na madarske klobasky tento rok
wonderdax no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2008, 01:52 AM   #70
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by wonderdax View Post
prosim ta len to nepostuj do madarskej sekciie rad by som siel este na madarske klobasky tento rok
No, to je pravda. Ale ja s tym nechcem vyvolať žiadne vášne. Je to pre mňa čisto historické bádanie. A ako som už viac krát spomenul, radšej pôjdem s klasikom maďarom na pivko, ako z holohlavým slovákom na minerálku (ktorý nepije, nehulí, ... a iba trénuje východné športy).

Na druhej strane viem si predstaviť aj taký projekt pre Rakúsko-Uhorsko. Ten projekt Veľká morava bude zobrazovať rôzne hradiská, bojiská, či hranice v závislosti od zvoleného času. To by sa mohlo dať potiahnuť aj na dátumy po roku 907, a hľadali by sa slovenské sféry aj z tohto obdobia. A možno by to poviedlo k tomu, že začneme Rakúsko-Uhorsko skutočne brať ako spolok rôznych národností, ..., no a ten záver, maďarizáciu, na tou sa musíme (teda poniektorí slováci) zmieriť, a viniť môžu jedine vtedajších ľudí, nie hľadať nepriateľa v súčasnom maďarsku. V podstate, tak isto už nevnímame Nemcov, že sú fašisti, ale normálni ľudia.

Last edited by futuros; October 30th, 2008 at 01:57 AM.
Old November 1st, 2008, 03:01 AM   #71
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Trniny:

Inak, ten archelogický výskym čo som spomín robil pravdepodovne Pavol Čaplovič. Musím sa dostať k tejto knižke:
ČAPLOVIČ,D.: Orava v praveku, vo včasnej dobe dejinnej a na začiatku stredoveku. Martin.(1987)

No zatiaľ sa pokúsim postupne, pomaly spoznávať priestor tohto hradiska. Trošku som sa pohral s geografickými vlastnosťami prostredia, a rozdelil som územie Trnín do troch skupín.

Zóna 1:
Vladykov palác 90%
Kostol (rotunda) 60%
Palisáda okolo zóny 80%

Zóna 2:
Vladykov palác 30%
Kostol (rotunda) 60%
Palisáda okolo zóny 60%

Zóna 3:
Vladykov palác 5%
Kostol (rotunda) 50%
Palisáda okolo zóny 30%

Žltými šípkami sú vyznačené pravdepodovné pohyby ľudí (zvierat, tovarov ...).

Last edited by futuros; November 1st, 2008 at 08:59 PM.
Old November 1st, 2008, 03:18 PM   #72
alexander.27
Registered User

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
btw ocel nie je to iste co zelezo. a: Číňania za vlády cisára Jü okolo r. 2220 pred n. l. vynašli oceľ. Oceľ je železo s najmenej 0,3 % obsahom uhlíka a práve prímes uhlíka umožnila kaliť oceľ prudkým ochladením.
podla mna ten clanok neznamena tragediu.
cisár Jü je postava z čínskych mýtov, prvý čínsky cisár Š´chuang ti (už toto meno znamená Prvý cisár) vládol 221-209 p.n.l....železo sa spája s Chetitmi a východným Stredomorím na začiatku 2. tisícročia p.n.l. a v Číne sa objavilo neskôr, takže vynájdenie ocele okolo roku 2220 p.n.l. asi nie
alexander.27 no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2008, 08:45 PM   #73
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

A tu ešte bolo hradisko Ostrá skalka, ktoré tiež susedí s Dolným Kubínom. Inak, práve som zistil, že medzi ultra málo ľudí, ktorí publikovali nejaké články ohľadom týchto lokalít patrí Dušan Čaplovič. No, vidím to na spoluprácu pravice a ľavice (nič viac). To len aby ste ma nepokladali za tajného agenta SMERU .

Čaplovič, D.:Orava v praveku, vo včasnej dobe dejinnej a na začiatku stredoveku, Martin 1987
Čaplovič, D.:Osídlenie Ostrej skaly nad Vyšným Kubínom. In:AVANS v r. 1977, Nitra 1978

Snáď sa k týmto materiálom dostanem, a snáď sú tam nejaké náčrty, či nejaké archeologické vykopávky (obrysy múrov ...).

Last edited by futuros; November 1st, 2008 at 09:01 PM.
Old November 28th, 2008, 03:40 PM   #74
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Aktualita

28.11.2008

Na Nitrianskom hrade našli možno hrob Svätého Svorada

Quote:
Svätý Svorad (označovaný tiež ako sv. Andrej - Svorad, lat. Zoerardus, poľ. Świerad) (začiatok (* okolo roku 980 – † okolo roku 1030) – slovenský svätec a patrón mesta Nitry a nitrianskej diecézy.

Svätý Svorad sa narodil v Opatowci na Wisle v Malopoľsku. Niekoľko rokov žil ako pustovník neďaleko dediny Tropia nad Dunajcom.

Za vlády uhorského kráľa Štefana I. prišiel Svorad do Nitry, kde vstúpil do benediktínskej rehole v kláštore sv. Hypolita na Zobore. Tam prijal od opáta Filipa mníšske rúcho a rehoľné meno Andrej.

Svätý Svorad pustovníčil aj v kláštore na Zobore, traduje sa, že viedol pustovnícky spôsob života v malej jaskyni neďaleko kláštora. Jaskyňa sa odvtedy nazýva Svoradova. Žil v tak prísnej askéze, že podľa legendy sa mu železná reťaz, ktorú nosil omotanú okolo pásu, časom vrástla do jeho tela. Jeho žiakom bol sv. Benedikt (Beňadik), ktorý pustovničil na Skalke pri Trenčíne.

Svätý Svorad zomrel niekedy okolo roku 1030. Nitriansky vojvoda Gejza už v roku 1064 urobil prvé kroky k jeho svätorečeniu, hoci kult tohto prvého slovenského svätca bol oficiálne potvrdený až v roku 1083 pápežom Gregorom VII. zásluhou uhorského kráľa Ladislava I.

Ostatky sv. Svorada sú uložené v katedrále sv. Emeráma v Nitre.

O živote sv. Svorada sa dozvedáme z Legendy o pustovníkoch Svoradovi-Andrejovi a Beňadikovi, ktorú napísal zo slovenského územia pochádzajúci básnik a prozaik Maurus.

Last edited by futuros; November 28th, 2008 at 03:58 PM.
Old December 1st, 2008, 01:14 AM   #75
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

21.12. - Zimný slnovrat prichádza

Priatelia, a je tu Proseň. Mesiac Striboga. (podľa Veľkomoravského lunárneho kalendáru)
Quote:
Stribog je staroslovanský boh vetra a búrok. Vyskytuje sa vo vzťahu s vodou, slnkom, počasím a dušami zomrelých, je aj bohom spevu a lásky. Môže byť dobrým aj zlým, nosí šťastie i nešťastie. Jeho meno je asi odvodené od striebra, ktoré je synonymom šťastia. V ruskom epose Slovo o pluku Igorovom (12. stor.) je poznámka, že vetry vanúce od mora sú "vnuci Striboga".
Quote:
Stribog mal mnoho synov a ľudia verili, že keď je búrka, tak sa on a jeho synovia preháňajú opití po krajine na svojich koňoch. Podľa niektorých zdrojov mal štyroch synov v podobe južného, severného, západného a východného vetra. Južný vietor prinášal teplo a vlahu, severný zimu, ale aj zdravie, západný dážď a východný zasa čistý vzduch. Jeho ženou bola Meluzína.

Kresťania to majú vyrátané tak, že Zimný slnovrat + 3 dni = 24.12. (Štedrý večer).
V starom Egypte (čo je zovšeobecnenie Kresťanstva) bol Zimný slnovrat dátumom, keď sa prestala predlžovať noc, a teda začal prúdiť život.

U kresťanov (špecializácia Egyptu) sa to použilo pri dátume narodenia Ježiša Krista.

Vo všeobecnosti možno povedať, že k Zimnému slnovratu sa viaže každé druhé náboženstvo.

Last edited by futuros; December 1st, 2008 at 02:10 AM.
Old December 13th, 2008, 07:52 PM   #76
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Veľkomoravské hradisko Pobedim.

Inak toto hradisko je už z doby Pribinového kniežatstva. O tomto hradisku bol celý jeden diel na STV2 - Pavla Dvořáka (absolútne odporúčam, podľa mňa jeden s najväčších súčasných historikov na Slovensku).

Last edited by futuros; April 15th, 2009 at 10:39 AM.
Old December 13th, 2008, 07:56 PM   #77
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Pan Dvorak je borec.Kamaratim sa s jeho synom,kedysi som maval rozne informacie takpovediac z prvej ruky.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old December 13th, 2008, 08:02 PM   #78
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Quote:
Originally Posted by futuros View Post
radšej pôjdem s klasikom maďarom na pivko, ako z holohlavým slovákom na minerálku (ktorý nepije, nehulí, ... a iba trénuje východné športy).
no a ten záver, maďarizáciu, na tou sa musíme (teda poniektorí slováci) zmieriť, a viniť môžu jedine vtedajších ľudí, nie hľadať nepriateľa v súčasnom maďarsku. V podstate, tak isto už nevnímame Nemcov, že sú fašisti, ale normálni ľudia.
.Na nemcov a ich pokoru za WWII madari proste nemaju.Nemec sa hambi ako pes ked mu zacnes rozpravat o WWII.Polka madarov ta vsak aj v dnesnej dobe bude presviedcat,ze Slovensko je horne uhorsko.
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Old December 13th, 2008, 08:09 PM   #79
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
.Na nemcov a ich pokoru za WWII madari proste nemaju.Nemec sa hambi ako pes ked mu zacnes rozpravat o WWII.Polka madarov ta vsak aj v dnesnej dobe bude presviedcat,ze Slovensko je horne uhorsko.
Súhlasím.

To je aj jeden z dôkazov, že nacionalizmus vedie vlastne ku chudobe národa. (Hilter vlastne Nemecko vydal napospas USA a CCCP). Alebo si zoberme porovnanie vplyvu demokratov a republikánou v USA. Kým republikáni brutálne preťažujú rozpočet, demokrati ho dávajú do poriadku.

Skrátka, nacionalizmus krajinu práveže ochudobňuje.

Old December 13th, 2008, 08:35 PM   #80
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Nie nacionalizmus,ale primitivny nacionalizmus.

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules