[Warszawa Śródmieście] Centrum Marszałkowska w miejsce Sezamu - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 21st, 2008, 10:58 AM   #41
J_J
Registered User

J_J's Avatar

Likes (Received): 14

Quote:
Originally Posted by WMS View Post
jeżeli to miałoby wyglądać tak jak na obrazku to jestem na nie. A poza tym co stałoby się z pierwszym McDonald's'em w PL..
Pierwszy to chyba był w Smyku. Mnie tam się ta wieża podoba i kolejny raz uwidacznia się potrzeba zmiany p. budowlanego właśnie w kontekście światełka.
J_J no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 21st, 2008, 11:11 AM   #42
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 404

a propos konkursu z 1958 roku:

nie mogę w tej chwili znaleźć tego numeru Stolicy, ale generalnie zdaje się że ostateczny projekt był syntezą dwóch nagrodzonych prac, pierwsza była Karpińskiego, druga zdaje sie Lacherta (na ilustracji u góry jedna z nagrodzonych prac, u dołu późniejszy, realizowany projekt). jak widać wysokie wieżowce były zakładane, ale na krańcach założenia. wieża w miejscu Relaxu nie bardzo by się broniła...
Old March 21st, 2008, 11:18 AM   #43
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 22701

Quote:
Originally Posted by cichus1 View Post
wkleje jeszcze jedno zdjecie z piekna koncepcja, moim zdaniem czas ja wzbogacic

Tym zdjęciem drogi Cichusie sam sobie odpowiedziałeś przedmiotowy wieżowiec znalazłby się na tej fotografii. Kaminienice? nie.
filosss está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 11:28 AM   #44
cichus1
Registered User

cichus1's Avatar

Likes (Received): 5

no ja wiem ze by sie znalazl, i to zdjecie jest woda na mlyn obroncow zachowania sciany wschodniej w pierwotnym ksztalcie, dlatego je tu umiescilem, ja jednak jestem przekonany ze ta zacna koncepcja moze byc duzo bogatsza dzieki wspolczesnym realizacjom, na pewno przy rondzie dmowskiego jak i w miejscu sezamu
cichus1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 11:59 AM   #45
john murrow
Dżast juzer

john murrow's Avatar

Likes (Received): 1631

Quote:
Originally Posted by Van der Rohe View Post
a propos konkursu z 1958 roku:

nie mogę w tej chwili znaleźć tego numeru Stolicy, ale generalnie zdaje się że ostateczny projekt był syntezą dwóch nagrodzonych prac, pierwsza była Karpińskiego, druga zdaje sie Lacherta (na ilustracji u góry jedna z nagrodzonych prac, u dołu późniejszy, realizowany projekt). jak widać wysokie wieżowce były zakładane, ale na krańcach założenia. wieża w miejscu Relaxu nie bardzo by się broniła...
Ta u góry to była koncepcja Marka Leykama, fantastyczna, ale wladza sie bala, ze moze sie stac realna przeciwwaga dla PKiN, dlatego ostateczna realizacje postanowiono uczynic mniej spektakularna, "upupiona".
john murrow no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 12:21 PM   #46
[BÉTON!BRUT!]
łoblobloblobloblo

[BÉTON!BRUT!]'s Avatar

Likes (Received): 191664

sory, dla mnie koszmar. bylaby druga AZCA na ktorej gangi toczylyby walke na smierc i zycie w zakamarkach pomazanych i popekanych estakad i kladek. Katastrofa.

Tu dobrze widac czy nowy pasuje czy nie (photo by erno)

image hosted on flickr
Old March 21st, 2008, 12:38 PM   #47
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24584

Koncepcja umieszczenia wieży w tym miejscu bardzo kusząca. Sam w sobie budynek moim zdaniem zły wcale nie jest, no ale... jednak ta lokalizacja. Lepiej byłoby się wstrzymać z budową takiego wysokościowca w tym miejscu, Ściana Wschodnia jest bardzo dobrym założeniem, a ten budynek w obecnej chwili niestety by ją rozbił, a nawet oszpecił. Inaczej sprawa by wyglądała, gdyby powstały obok inne wieże, m.in. ta w miejscu Rotundy, Universalu itp. Wtedy mając nowe budynki w tych miejscach, można by było się pokusić o jeszcze jeden w miejscu Sezamu. Jeszcze lepiej by to wyglądało, gdyby jakaś wieża stanęła po drugiej stronie Marszałkowskiej, wtedy te budynki mogłyby tworzyć pewną jedną całość. Moim jednak marzeniem, w obecnej sytuacji, byłoby odtworzenie w tym miejscu tego co tu stało przed wojną, głównie chodzi mi o gmach Centrali PKO, który był na prawdę świetnym budynkiem. Jednak z jego odbudową mogłyby być, a raczej na pewno by były problemy, ponieważ jedna jego ściana byłaby niemalże "doklejona" do okien punktowca obok (który de facto w całości stoi na działce, na której PKO przed wojną miało budować kolejny swój biurowiec nawiązujący do sąsiadów). Samo PKO na pewno można było odbudować, jednak jak często to wtedy bywało, zabrakło dobrej woli - trzeba było tylko zrekonstruować fragmenty wyższych pięter. Widać to na zdjęciach:

janex_wwa no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 01:03 PM   #48
Octavianus
on va

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by [BÉTON!BRUT!] View Post
Sciana Wschodnia jako zalozenie urbanistyczne (udane czy nie udane to dobry pomysl na dyskusje w innym watku) jest juz na katafalku. Kwestia czasu zanim ktos bedzie mial na tyle pary zeby cos z obecnie stojacego dmuchnac na amen. Warszawa uchodzi za miasto paskudne, bo nie udalo sie w niej zrealizowac w pełni żadnej sensownej urbanistyki. Zaczelo sie od nieukonczonej Osi Saskiej na Ścianie Zachodniej, Centralnym, Ursynowie skonczywszy. Na tym tle wyjątkiem jest Sciana Wschodnia i dlatego jej szkoda. Czy jest to jednak zalozenie warte zachowania...? Moze faktycznie warto cos odbudowac? Ale w tym momencie dopiero cale zalozenie zostaje zepsute, tak jak jedyny ocalaly budynek moim zdaniem psuje obecny widok. (...) Koniec koncow, rozumujac analogicznie w stosunku do pasazu, mam watpliwosci czy jakakolwiek wspolczesna realizacja dorowna jakoscia do Sciany Wschodniej.
To teraz wtrącę swoje

Po pierwsze, Ściana Wschodnia poprzez poprzez trzy wieżowce, posiada, jak dobrze napisał VdR świetną rytmikę. Co innego dostawić coś na miejscu Rotundy: tam i tak jest już Novotel. Jednak na północnym krańcu nie ma żadnych wież, dostawienie tam kolejnej zakłóci istniejącą równowagę Ściany Wschodniej, choć ciekawie wzbogaciłoby pierzeję Świętokrzyskiej. Poza tym wybije się z jednej linii sicany Wschodniej. Mam też wrażenie, że za dużo w tym wątku odwołań do dawnych projektów Ściany Wschodniej. Czasy się zmieniły, Miasto przesuwa się troszkę gdize indziej, mamy wysyp wieżowców...O tym jeszcze będzie niżej. W każdym razie, wydaje mi się, że Ściana Wschodnia to dobry pomysł z przeszłości, ale nie powinien już być kontynuowany.Zniechęca mnie też to, że na przeciwko nie będzie żadnych wież, a miała być równa pierzeja po obu stronach Marszałkowskiej.

No i wreszcie, najważniejsze jak dla mnie. Coś, co może zabrzmi tu jak herezja...Zaraz zostanę wyklęty...Ale czy nie macie wrażenia, że skoro rodzi się taki wspaniły boom na wieże...to może lepiej z niektóych zrezygnować?Możemy w końcu przebierać w projektach, być bardziej wybredni, zamiast jak dawniej cieszyć się z każdej pierwszej lepszej wieży. Każda kolejna wieża będzie już tylko dodatkiem do istniejącej w 2012 r wieżowcowej tkanki. Zastanawiam się, czy niejako dla równowagi nie powinniśmy skierować myślenia w stronę innej architektury. Skoro jest boom na wieżowce, skoro Miasto teraz je popiera, może czas pomyśleć o niedokończonej odbudowie Warszawy? To świetne miejsce na kilka przedwojennych budynków, które dobrze sharmonizują Ścianę Wschodnią, także Świętokrzyską, dobrze wypełnią to miejsce najzdrowszego rodzaju tkanką miejską, świetną architekturą (PKO, Rosja), nawiązując do Polonii i scalając cały kawałek miasta...

Jestem zdecydowanie za kamienicami, w ostateczności za czymś nawiązującym wysokością do obecnej pierzei Marszałkowskiej, ale zdecydowanie przeciw wieży...To czekam na ostrzał
====
Jeszcze dopiszę a propos jednej sprawy.
VdR z całym szacunkiem, ale nie mogę zrozumieć czemu tak bardzo lubisz podkreślać ważne miejsca przez wieżowce Czy wieżowce same w sobie nie powinny być raczej, co do tych najwyższej klasy oczywiście takimi punktami?Zresztą mniejsza o teorię: nie mogę zrozumieć, dlaczego chcesz stawiać wieżowiec obok Polonii, podobnie jak zabudowywać skrzyżowanie M/Św, jeśli w okolicy nie ma żadnej wysokiej wieży, poza punktowcem, ale to jest inna bajka. Jeśli wolne przestrzenie zotaną zabudowane, to wież stricte przy skrzyżowaniu nie będzie. Poza tym to się trochę kłóci z co jak co, ale w dużej części Twoją koncepcją Placu Defilad, której jednym z fundamentów był dorozumiany zakaz wieżowców na wschód od Pałacu. I myślę, że bardzo słuszny, dobry ideologicznie, dobry urbanistycznie, przede wszystkim dbający o Marszałkowską. Pamiętajmy, że punktowce nie stoją bezpośrednio przy M., która moim zdaniem powinna pozostać tradycyjną ulicą kamienic i zabudowy tej wysokości...

Last edited by Octavianus; March 21st, 2008 at 01:11 PM.
Octavianus no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 02:23 PM   #49
cichus1
Registered User

cichus1's Avatar

Old March 21st, 2008, 02:26 PM   #50
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3631

Beznadziejnie
Old March 21st, 2008, 02:31 PM   #51
Mały_głód
Registered User

Likes (Received): 0

Wieża w tym miejscu zupełnie nie pasuje. Zaburzy harmonię ściany wschodniej, (której zwolennikiem nie jestem, ale jak juz stoi to nic na to nie poradzę) Owszem, budynek sezamu do wymiany, ale zbudować tam coś o identycznej wysokości i ewetualnie zblizyć się do Świętokrzyskiej.

Dziwią mnie głosy poparcia. Każdy płacze że w Warszawie jest burdel urbanistyczny, a później spora część popiera takie "kwiatki". Miejsce na wieżowce widzę od Emili Plater w stronę Woli. Plac Defilad od strony Marszałkowskiej zabudową pasującą do Galerii Centrum.
Mały_głód no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 02:35 PM   #52
cichus1
Registered User

cichus1's Avatar

nie kazdy placze

tak sobie mysle ze pasowalby tam wiezowiec bardzo mocno kontrastujacy stylem i forma, ten srednio tam wyglada
Old March 21st, 2008, 02:40 PM   #53
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3631

Tam może pasowałaby forma organiczna... razem z PKO
Old March 21st, 2008, 02:42 PM   #54
DeBeeR
Registered User

DeBeeR's Avatar

Likes (Received): 11

też się zgodze z tym że nie każdy płacze; mi sie tam tej wysokości wieża podoba i w sumie to nie wiem dlaczego przed pałacem; po zachodniej stronie marszałkowskiej; miałoby nic nie stać wysokiego...

a co do marszałkowskiej to dla mnie cała zabudowa powinna mieć wysokość budnyku bz wbk(?) przy królewskiej. dla mnie od razu by to bardziej wielkomiejsko wyglądało.

Last edited by DeBeeR; March 21st, 2008 at 02:48 PM.
DeBeeR no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 02:56 PM   #55
Octavianus
on va

Likes (Received): 41

1) Dlatego, że przy Marszałkowskiej nie ma wysokich wież.
2)Dlatego, że Marszałkowska jest ulicą kamienic, zabudowy niskiej, pasażem dla pieszych
3)A dlaczego plan FRW Placu Defilad oparł się na takim założeniu? zacznijmy od tego, że wieżowce zasłaniałyby PeKiN. A on ma być jednak tym symbolem miasta na tle wieżowców na zachodzie.
4) Poza tym na przeciwko będą niskie budynki - MSN, KDT, cokolwiek innego. Wieża będzie się miała do nich jak pięść do nosa.
5)Zakłóca świetną rytmikę ściany wschodniej
6)Może choć przy Marszałkowskiej lekko zmniejszyć chaos panujący w mieście?
7) Co do wysokości banku. Mogę się w sumie zgodzić, ale na to już jest za późno Jest co jest, ale jest naprawdę w porządku, nie niszczmy tego
To teraz poproszę o argumenty "za", poza "podoba mi się"
Octavianus no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 03:18 PM   #56
DeBeeR
Registered User

DeBeeR's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Octavianus View Post

1) Dlatego, że przy Marszałkowskiej nie ma wysokich wież.
2)Dlatego, że Marszałkowska jest ulicą kamienic, zabudowy niskiej, pasażem dla pieszych
3)A dlaczego plan FRW Placu Defilad oparł się na takim założeniu? zacznijmy od tego, że wieżowce zasłaniałyby PeKiN. A on ma być jednak tym symbolem miasta na tle wieżowców na zachodzie.
4) Poza tym na przeciwko będą niskie budynki - MSN, KDT, cokolwiek innego. Wieża będzie się miała do nich jak pięść do nosa.
5)Zakłóca świetną rytmikę ściany wschodniej
6)Może choć przy Marszałkowskiej lekko zmniejszyć chaos panujący w mieście?
7) Co do wysokości banku. Mogę się w sumie zgodzić, ale na to już jest za późno Jest co jest, ale jest naprawdę w porządku, nie niszczmy tego
To teraz poproszę o argumenty "za", poza "podoba mi się"
1) kiedyś nigdzie nie było; ale żeby była jasność nie chcę tu budować drugiego sao paulo od razu
2) wyższe budynki (nie mówie od razu o jakiś gigantach) nie muszą stać przy samej marszałkowskiej ale np tak jak punktowce ściany wschodniej- w drugim szeregu
3) a FRW ma jakąś licencję na posiadanie jedynej słusznej koncepcji? ( to tak w ramach przekornego charakteru). mi się ich koncepcja najbardziej podoba z obecnie proponowanych; choć śmiem twierdzić; że można też stworzyć coś lepszego; aczkolwiek oczywistą oczywistością jest to; że wszystkim się nigdy nie dogodzi; a swoją drogą PKiN nawet trochę zasłonięty i tak będzie symbolem bo jest zbyt charakterystyczny
4) są przecież pomysły dotyczące wysokiej zabudowy skrzyżowania świętokrzyska-marszałkowska
5) trudno z tym polemizować; tyle że ściana wschodnia jako "elemet miasta" dobrze funkcjonuje tylko od strony ulicy marszałkowskiej bo od strony pasażu jest zapuszczona i raczej niezachęca do odwiedzin więc może pora tchnąć tam trochę życia w jakiś sposób (nie chodzi mi od razu o wieże)?
6) chaos można zmniejszać na różne sposoby
7) dziękuję
DeBeeR no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 03:25 PM   #57
Darecky
Registered User

Likes (Received): 36

zawsze mnie krew zalewa jak ludzie mówią, że Warszawa to brzydkie miasto. faktycznie pięknie nie jest, ale patrząc na takie obrazki łatwo zrozumieć czemu tak się stało... dramatycznie wyglądają te ruiny 10 lat po wojnie
Darecky no está en línea   Reply With Quote
Old March 21st, 2008, 03:41 PM   #58
cichus1
Registered User

cichus1's Avatar

ta narozna kamienice mogli odbudowac, chociaz widzac jakosc odbudowanego TU "Rosja" to juz lepszy sezam
Old March 21st, 2008, 04:32 PM   #59
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 404

Quote:
Originally Posted by john murrow View Post
Ta u góry to była koncepcja Marka Leykama, fantastyczna, ale wladza sie bala, ze moze sie stac realna przeciwwaga dla PKiN, dlatego ostateczna realizacje postanowiono uczynic mniej spektakularna, "upupiona".
o właśnie, pomyliłem Leykama z Lachertem

tak czy siak, konkurs wygrał Karpiński, ale współpracował potem z Leykamem - zdaje się że takie były nawet wytyczne sądu konkursowego, żeby te koncepcje pożenić.
Old March 21st, 2008, 11:39 PM   #60
korowiow86
Registered User

korowiow86's Avatar

Likes (Received): 19

Wielka szkoda, że nie odbudowano przedwojennego narożnika, w sumie dziwne, bo nie należał do zwalczanej, "przestarzałej architektury". Co do wieżowca jestem na nie, mogłoby tam stanąć coś nieco wyższego od Sezamu, pole do popisu zostałoby przy wykończeniu i twórczym nawiązaniu do architektury okresy Ściany Wschodniej.
korowiow86 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście, warszawa

Thread Tools

Posting Rules