[Radom] Komunikacyjny Hydepark - Page 61 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 3rd, 2019, 08:54 PM   #1201
Majestic91
Registered User

Likes (Received): 1648

Quote:
Poseł Andrzej Kosztowniak interpeluje w sprawie kolei i lotniska. Linia kolejowa musi być znacznie bliżej portu lotniczego

Przystanek bocznicy kolejowej powinien być nieopodal wejścia do terminala lotniska, a nie w odległości 400 - 500 metrów od budynku - uważa Andrzej Kosztowniak, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który składa interpelację w sprawie połączeń kolejowo - lotniskowych.

W interpelacji skierowanej do ministra infrastruktury Andrzej Kosztowniak pyta jakie nowe przystanki będą budowane w ramach wielkiej przebudowy trasy kolejowej numer 8 na odcinku od Radomia do Warszawy. Prosi o informację, czy obecny harmonogram przewiduje budowę przystanku kolejowego pod wiaduktem w ciągu ulic Żeromskiego i Lubelskiej, czyli w miejscu najkrótszego połączenia pomiędzy portem lotniczym Radom Sadków a linią kolejową.

Poseł przypomina, że miasto Radom w przygotowywanej inwestycji przebudowy wiaduktu drogowego uwzględnia rozwiązania dotyczące połączenia go z planowanym nowym przystankiem kolejowym. Andrzej Kosztowniak postuluje też, aby nowy przystanek nosił nazwę „Radom Wschodni”, a główna stacja kolejowa „Radom Główny”.

Warto przypomnieć, że w dyskusji dotyczącej budowy nowego lotniska w Radomiu przywoływany jest argument, że już niedługo miasto będzie skomunikowane szybką koleją ze stolicą i Portem Lotniczym Radom Okęcie. Podróżni, którzy zdecydują się przyjechać z Warszawy do Radomia, aby stąd kontynuować podróż samolotem, będą musieli jednak pokonać jeszcze odcinek o długości 2,3 kilometra od wiaduktu na ulicy Żeromskiego do terminala lotniska. Rozwiązaniem problemu byłaby budowa bocznicy kolejowej między przystankiem Radom Wschód a lotniskiem Radom Sadków. Nie wiemy jednak, czy taką linię w ogóle zaprojektowano i kiedy miałaby ona powstać.

Jak zauważa Andrzej Kosztowniak w planach publikowanych przez Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” lokalizacja przystanku kolejowego znajduje się po północnej stronie ulicy Lubelskiej w odległości 400-500 metrów od planowanego terminala lotniska. „Jest to odległość zdecydowanie zbyt duża. Postuluję niniejszym, aby przystanek kolejowy na lotnisku był zlokalizowany bezpośrednio przy terminalu. Jest to standardem w nowych realizacjach. Proszę o uwzględnienie rezerwy terenowej pod ten przystanek” - pisze w interpelacji poseł Andrzej Kosztowniak. Jego zdaniem modernizacja torów w rejonie przystanku Radom Wschód uwzględniono połączenie torów linii numer 8 z Warszawy z linią kolejową numer 26 z Dęblina. Umożliwi to skomunikowanie również wschodniej części kraju, czyli Chełma, Lublina, Puław, Dęblina i Pionek z portem lotniczym Radom - Sadków.
źródło
Majestic91 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 26th, 2019, 04:23 PM   #1202
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1191

Jechałem dziś samochodem ulica Maratońską od Limanowskiego do ronda na Kieleckiej. Zrobiłem test - jechałem 50-55km/h. Wyprzedzili mnie absolutnie wszyscy. Oczywiście czy na przejściu czy przed nim to kompletnie nikomu z 'miszczów' kierownicy nie przeszkadzało. W drodze powrotnej przy Dębowej doszło do niebezpiecznej sytuacji z pieszym kiedy to autobus się zatrzymał przed przejściem a Bolid Młodzieży Wiejskiej prawie nie.
Na Kieleckiej podobnie. Burak WSZ siedzi na dupie i sapie, że przecież 'po co tak wolno?'. Dziki świat. Fotoradary powinny być co 500m wszędzie. Inaczej dalej będziemy w czarnym ogonie Europy...
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old May 27th, 2019, 10:26 AM   #1203
gałson
Registered User

Likes (Received): 551

Swego czasu na Maratońskiej często można było spotkać patrol polujący na szybkich i wściekłych. Ostatnio coraz rzadziej ich widzę a jak już są to bliżej ronda przy stacji diagnostycznej.
gałson no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 1st, 2019, 05:38 PM   #1204
Majestic91
Registered User

Jakiś czas temu zrobiłem w Google Maps mapkę z przystankami i liniami kolejowymi wokół Radomia (do mniej więcej 50 km), żeby można było zobaczyć jak będzie wyglądał układ kolejowy po trwającym obecnie remoncie LK8. Oprócz budowanych oraz potwierdzonych już przystanków na terenie Radomia zaznaczyłem ewentualne nowe postoje w południowej części miasta oraz linię na lotnisko wraz z dodatkową łącznicą i wiaduktem kolejowym umożliwiającymi bezpośredni dojazd na lotnisko z każdego kierunku.

Ostatnio postanowiłem dodać do mapki propozycję nowej linii kolejowej zapowiedzianej w związku z CPK, czyli wg rządowych dokumentów LK84 (Radom -> Kunów/Ostrowiec Św.). Przy wytaczaniu jej szlaku kierowałem się trzema założeniami - ślad jak najbliższy dwóm największym miastom na trasie (Skaryszew i Iłża), jak najprostszy przebieg bez zbędnych łuków oraz jak najmniej zabudowań do wyburzenia. Ostatecznie wyszły mi dwa warianty - jeden na wschód, a drugi na zachód od DK9 na odcinku od Skaryszewa do Iłży.

Przy podłączaniu nowej linii do tych istniejących na terenie Radomia zorientowałem się jak bezsensowny jest obecny układ torowy z rozdzieleniem LK8 i LK22 przy Potkanowie (wady dokładnie wymieniłem w opisie mapki). Z tego powodu podłączenie torów z Ostrowca postanowiłem zaplanować korzystając wyłącznie z północnej linii (czyli LK22 na Tomaszów Maz.), a tory LK8 na południu złączyłem z LK22. Jedną z łącznic poprowadziłem po nigdy nie dokończonym nasypie przy ul. Wierzbickiej, gdzie, z tego co wiem, miała się zaczynać jakaś linia na wschód planowana w czasie 2WŚ.

Dokładniejszy opis wszystkich aspektów mapy jest w opisie rozwijanym po kliknięciu w lewym górnym rogu strony z mapą: https://drive.google.com/open?id=1s9...lN&usp=sharing

redoxygene, Michal_Rad liked this post
Old June 1st, 2019, 06:13 PM   #1205
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3076

Swoją drogą, to jest fascynujące, że przy przebudowach linii, budowie od podstaw całych P.O. i stacji, zostawia się przystanki w tak fatalnych miejscach, w jakich znajduje się prawie połowa z nich (mówię m.in. o linii nr 8).
Tak czy inaczej, widzę, że się wpisałeś w ten staropolski zwyczaj lokalizacji przystanków w szczerych polach tak, że wykluczają praktycznie jakiekolwiek logiczne wykorzystanie :P
Zabudowa Iłży to promień praktycznie ok. 600 metrów od rynku, no to stację machnąłeś 1,5 kilometra stąd. Przy Skaryszewie osiągnąłeś podobne wartości, a to w zasadzie jedyne dwa większe ośrodki na tej trasie.
Old June 1st, 2019, 10:53 PM   #1206
Wolfchen
Registered User

Wolfchen's Avatar

Likes (Received): 2300

Majestic91, widzę, że chciałeś jak najbardziej uprościć przebieg linii, ale w związku z tym parę odcinków za Iłżą wydaje mi się ryzykownych pod kątem nachyleń (o łukach na Godowie nie wspominając). Brałeś to pod uwagę przy trasowaniu, czy pominąłeś?

Co do miejsca pod p.o. na Południu, to moim zdaniem lepsze byłoby zlokalizowanie go w okolicach Gębarzewskiej/Godowskiej - lepszy dostęp od strony bloków.
Old June 2nd, 2019, 06:54 PM   #1207
Majestic91
Registered User

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Tak czy inaczej, widzę, że się wpisałeś w ten staropolski zwyczaj lokalizacji przystanków w szczerych polach tak, że wykluczają praktycznie jakiekolwiek logiczne wykorzystanie :P
Zabudowa Iłży to promień praktycznie ok. 600 metrów od rynku, no to stację machnąłeś 1,5 kilometra stąd. Przy Skaryszewie osiągnąłeś podobne wartości, a to w zasadzie jedyne dwa większe ośrodki na tej trasie.
Prz planowaniu przestrzennym w Polsce, z chaotycznie zabudowanymi miastami i wsiami, bardzo trudno wcisnąć tory czy drogę bez wyburzania wielu zabudowań 100 lat temu można by było pewnie poprowadzić tory w pobliżu rynku w Iłży czy Skaryszewie, ale teraz trudno to sobie wyobrazić. Już same skrzyżowania torów z osiedlowymi uliczkami byłyby problemem, a w Iłży dochodzi jeszcze ukształtowanie terenu.

Mimo to przybliżyłem przystanki na ile się da (o kilkaset metrów), żeby odległość od rynku to było niecałe 900 m w przypadku Skaryszewa albo 1,1 km dla obu wariantów przebiegu torów przy Iłży.
Co do Iłży to przystanek zachodniego wariantu jest zaledwie 500 m od największego osiedla (bloki), a droga na rynek z przystanku na wschodnim przebiegu prowadzi obok zamku

Quote:
Originally Posted by Wolfchen View Post
Majestic91, widzę, że chciałeś jak najbardziej uprościć przebieg linii, ale w związku z tym parę odcinków za Iłżą wydaje mi się ryzykownych pod kątem nachyleń (o łukach na Godowie nie wspominając). Brałeś to pod uwagę przy trasowaniu, czy pominąłeś?

Co do miejsca pod p.o. na Południu, to moim zdaniem lepsze byłoby zlokalizowanie go w okolicach Gębarzewskiej/Godowskiej - lepszy dostęp od strony bloków.
Przy zachodnim wariancie tory przy Iłży szły mniej więcej wzdłuż budowanej obecnie obwodnicy tego miasta i tam nie powinno być problemów z nachyleniem. Za to wschodni przebieg jest w tym względzie problematyczny, ale zmieniłem teraz trochę jego ślad - przesunąłem bliżej miasta gdzie nie ma wg map tak gwałtownych zmian kątów nachylenia.
Jeśli chodzi o łuki na Godowie to pierwotnie zaplanowałem tam o wiele łagodniejszy zakręt, ale ostatecznie postanowiłem zrobić lustrzane odbicie torów na Tomaszów. Jednak rzeczywiście jest tam dużo miejsca i teraz zaplanowałem trochę łagodniejsze łuki.

Przystanek na Południu z tego co widziałem w różnych propozycjach był raczej tam gdzie go zaplanowałem - jest to bliżej większego skupiska bloków. Przy budowie obwodnicy południowej powstały tam nasypy, więc łatwo będzie zrobić ewentualną kładkę dla pieszych żeby przejść na przystanek z osiedla czy parkingu przy obwodnicy południowej. Przy Gębarzewskiej i tak będzie w przyszłości szła trasa NS bez planowanego połączenia z tą ulicą, więc dostęp i tak byłby utrudniony.
Old June 3rd, 2019, 08:34 AM   #1208
Gregory_z_Radomia
Registered User

Likes (Received): 934

Moim zdaniem, początek nowej lini kolejowej do Rzeszowa będzie rozpoczynał się w nieznacznej odległości od Radomia na LK 8 w okolicy Rudy Wielkiej. Następnie nowa linia będzie biegła przez Wierzbicę w stronę Iłży. Takie rozwiązanie pozwoli na obniżenie kosztów ponieważ zostanie wykorzystany dłuższy odcinek już istniejącej linii. Nie będzie potrzeby tworzenie nowego węzła kolejowego i zmniejszą się koszty wykupu gruntów.

Majestic91, redoxygene, Wolfchen liked this post
Gregory_z_Radomia no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2019, 06:29 PM   #1209
Majestic91
Registered User

No też niezły pomysł, zamiast Skaryszewa podłączyłoby się do sieci kolejowej podobnej wielkości Wierzbicę (4 tys. mieszkańców), a po drodze też kilka większych skupisk ludności takich jak Pakosław. Torów rzeczywiście byłoby mniej, bo ok. 20 km zamiast 26 km licząc do Iłży. Dodałem taką propozycję jako 3 wariant.
Old June 21st, 2019, 08:00 AM   #1210
Congo Dread
Registered User

Likes (Received): 1

Pierwsze w Radomiu?😀

Last edited by Congo Dread; June 21st, 2019 at 10:48 AM.
Congo Dread no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2019, 11:04 AM   #1211
fpunkt
Registered User

Likes (Received): 211

Quote:
Originally Posted by Congo Dread View Post
Pierwsze w Radomiu?😀
Tak ale już z rok wiszą
fpunkt no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2019, 04:39 PM   #1212
pitagor
pogromca drzew

pitagor's Avatar

Likes (Received): 466

Linia Radom-Iłża-Ostrowiec po raz pierwszy pojawiła się w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego 2014 dzięki oddziałowi Biura Planowania w Radomiu. Wytrasowaliśmy ją uwzględniając bocznicę Kunów-Zębiec. Z zaproponowanym przebiegiem można zapoznać się na mapie: https://www.openrailwaymap.org.
FB: facebook.com/BractwoRowerowe

Wolfchen, Majestic91 liked this post
pitagor no está en línea   Reply With Quote
Old June 24th, 2019, 09:19 PM   #1213
Klimbert
Registered User

Likes (Received): 1354

4 lipca otwierają NSKę (tak na 99% :-) ).

Zapraszam na darmowy, internetowy kurs angielskiego online / Englisch lernen online / Aprendizaje Curso Inglés
Klimbert no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2019, 02:42 PM   #1214
Majestic91
Registered User

Quote:
Originally Posted by pitagor View Post
Linia Radom-Iłża-Ostrowiec po raz pierwszy pojawiła się w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego 2014 dzięki oddziałowi Biura Planowania w Radomiu. Wytrasowaliśmy ją uwzględniając bocznicę Kunów-Zębiec. Z zaproponowanym przebiegiem można zapoznać się na mapie: https://www.openrailwaymap.org.
Dodałem ten przebieg na mapkę (kopia trasy z OSM).

TETA liked this post
Old August 5th, 2019, 02:05 PM   #1215
Majestic91
Registered User

Pod koniec lipca przeprowadzone zostały w Warszawie regionalne konsultacje dotyczące m.in. przebiegu nowych linii kolejowych, które planuje wybudować spółka CPK na terenie woj. mazowieckiego.
Tutaj można zobaczyć prezentację bezpośrednio związaną z niedawną dyskusją w tym wątku - przedstawiony jest tam proces analizy i trasowania linii kolejowych prowadzących do CPK. Poniżej kilka ciekawszych slajdów związanych z liniami wokół Radomia:

Na dołączonej mapce jest kolejny orientacyjny przebieg linii Radom - Ostrowiec Świętokrzyski. Dodałem mniej więcej ten ślad na mapkę z pozostałymi wariantami: https://drive.google.com/open?id=1s9...lN&usp=sharing
Old September 17th, 2019, 03:07 PM   #1216
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1191

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kr...od,970117.html

Takie kwiatki
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 09:24 AM   #1217
gałson
Registered User

Likes (Received): 551

Strażacy musieli zasuwać na piechotę na górę?
gałson no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2019, 10:51 AM   #1218
Gładzior
Registered User

Gładzior's Avatar

Likes (Received): 332

Quote:
Originally Posted by gałson View Post
Strażacy musieli zasuwać na piechotę na górę?
Nie musieli, bo "petent" czekał na dole

TETA liked this post
Gładzior no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
radom

Thread Tools

Posting Rules