[Huby] CH Wroclavia zamiast dworca PKS [74 tys. m˛] - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 8th, 2006, 01:20 AM   #81
lukas63
Registered User

lukas63's Avatar

Likes (Received): 1518

Ej ludzie a kto pamięta stary dworzec????? - ten z 3 stanowiskami - może ktoś ma jeszcze jakieś stare zdjęcia jak to wyglądało, bo chciałbym się jeszcze pośmiać
lukas63 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 8th, 2006, 01:24 PM   #82
jacekq
Registered User

Likes (Received): 7302

Z trzema stanowiskami? Nie pamiętam takiego - ten przy placu konstytucji miał te 8, czy 10 stanowisk.
Old December 8th, 2006, 06:14 PM   #83
Darek_W

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by lukas63 View Post
Ej ludzie a kto pamięta stary dworzec????? - ten z 3 stanowiskami - może ktoś ma jeszcze jakieś stare zdjęcia jak to wyglądało, bo chciałbym się jeszcze pośmiać

Fotka kawałka starego dworca na pl Konstytucji 3 Maja (konkretnie zadaszonych stanowisk) od strony Małachowskiego. Fotka z: wroclaw.dolny.slask.pl , z lat 1967-70.

Darek_W no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 11th, 2006, 10:17 AM   #84
hen
Registered User

Likes (Received): 571

IMO PKS to lekka pomyłka
Ale... ponieważ jestem częstym konsumentem dworca PKS proszę -
a) żadnych przejsć podziemnych, wejsć na kładki i ramp (jedno wejście mogę zaakceptować - do metra - i tylko takie)
b) zbyt dużych odległości od kas do peronów
i w ogóle proszę nie wyolbrzymiać niepotrzebnie dworca, nie ma być wielki tylko funkcjonalny. Nie chcę mieć po prostu drugirgo Dworca Centralnego tym razem we Wrocławiu. I może prosiłbym go nie zamykać o 21.00.
A jeśli nie ma kasy na wiecej proszę o: WYBURZENIE MURKA OD PÓŁNOCY! A szczególnie wyburzenie tzw. "głównego wejścia" (mam na myśli wejscie którym wchodzi na teren dworca najwiecej ludzi), czyli dwumetrowej szerokości schodki od strony przejścia dla pieszych prowadzącego od Dworca PKP.
hen no está en línea   Reply With Quote
Old December 11th, 2006, 10:54 PM   #85
climec
Registered User

Likes (Received): 0

pks by climec :)

Moja koncepcja nie jest ani rewolucyjna, ani genialna. Wszystko widać na obrazku poniżej, pomarańczowy łącznik, to przystanek zbiorczy dla KM, bordowy to peron SKM lub pociągu na lotnisko. Pomiędzy fioletową halom dworca a budynkiem PKP wielki plac … takiego miejsca tam brakuje. Wysokości dopuszczalna 50 metrów, imho starczy.

Joanitów zaorane, zamiast tego zjazd dla autobusów. Hala odjazdów, parking, miejsce dla wysiadających we wnętrzu zielonego budynku.

Komunikacja pomiedzy PKS, PKP, SKM i KZ napowierzchniowa, oraz podziemna.

Wszystko przeliczone +/- ... wiec moze sie okazac ze zielony budyneczek musi byc wiekszy. Ale powinno starczyc. Uklad komunikacyjny, w wiekszosci bez zmian.

Old December 11th, 2006, 11:04 PM   #86
fogel
kierowca bombowca

fogel's Avatar

Likes (Received): 2

juz na poczatku chyba lekki blad, bo len niebieski (calkiem po lewej) nie moze byc na roku, bo tam dzialka na rogu jest zaokraglona. I dlatego raczej nie bedzie tam lacznika nad droga, poza tym zaslanialby most, wiec bez sensu
Old December 11th, 2006, 11:27 PM   #87
climec
Registered User

Quote:
Originally Posted by fogel View Post
juz na poczatku chyba lekki blad, bo len niebieski (calkiem po lewej) nie moze byc na roku, bo tam dzialka na rogu jest zaokraglona. I dlatego raczej nie bedzie tam lacznika nad droga, poza tym zaslanialby most, wiec bez sensu
Zokraglona?

Z reszta lacznika nie bede bronil, jednak jest to jedyne sensowne miejsce na agrekacje KZ bez wielkich zmian w infrastrukturze.
Old December 11th, 2006, 11:41 PM   #88
Darek_W

1 - wieża biurowa - 55 metrów

2 - DW PKS + DW MPK - cały zadaszony. Nad nim płyta postojowa z wielkim parkingiem.
Wokół dworców, które zajmują cały środek - zabudowa pierzejowa - budynki mieszkalne z usługami i handlem w parterach po 5-6 kondygnacji każdy

3 - Dom handlowy 5-6 kondygnacyjny

4 - Hotel Dworcowy 5-6 kondygnacyjny

5 - zabudowa mieszkaniowa 5-6 kondygnacyjna

6 - biurowiec 5-6 kondygnacyjny

7 - wieża mieszkalna - 55 metrowa

zielone X - place z małą architekturą (np rzężbami, pomnikami czy małymi fontannami)

Zakreskowana część pomiędzy budynkami 2 i 3 - szeroki pasaż wyłącznie dla pieszych - po obu stronach budynki mieszkalne z usługami i sklepami w parterach o wysokości 5-6 kondygnacji.

Pomiędzy budynkami 5 i 6 na fioletowo zaznaczyłem nową, małą ulicę.
Old December 12th, 2006, 12:34 AM   #89
climec
Registered User

Quote:
Originally Posted by Darek_W View Post
Brakuje, a przynajmniej mi brakuje, miejsca na dużą okazałą halę dorca PKS.

pozdr
Old December 12th, 2006, 12:36 AM   #90
Darek_W

Dworzec PKS & MPK wkomponowałem w zabudowę mieszkalną (budynki 5-6 kondygnacyjne) - pierzejową z usługami i sklepami w parterach, rezygnując z typowego budynku dwrocowego.
Old December 12th, 2006, 02:00 AM   #91
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 15407

Rozumiem że proponujesz zamieszkać ludziom w bloku w środku którego proponujesz parking. Super perspektywa. Sam chciałbym zamieszkać w takim wynalazku. Rano zawsze mógłby obudzić mnie jakiś klakson, dziecko (którego nie mam) można by wypuścić żeby pobiegało sobie pomiędzy autobusami. Należy pamiętać ze trzeba by wyposażyć naszą małą pociechę w jakąs maskę bo w końcu gdzieś musi się odprowadzać (kosztowny system wentylacyjny!) spaliny z dworca.

Darku a co Ty wyprawiasz z tym budynkiem 5. Przecież tam jest szkoła. Nie zaproponowałeś miejsca gdzie chciałbyś ją przenieść a do tego lokujesz w okolicy mieszkaniówkę.
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2006, 03:01 AM   #92
Darek_W

No i co że parking? Parkingi masz pod oknami większości budynków. A zresztą jak Ci nie pasuje, to zawsze można zakryć takowy parking dachem, a na dachu zasadzić wielki trawniczek a'la propozycja Kuryłowicza na CP Nawet mogę dla ciebie (special for you) urządzić na tym dachu 5 placów zabaw

Co do tego rozwalającego się budynku szkoły, to budynek bym wyburzył, a szkołę przeniósł w inne miejsce /poza tym planem/ (jakoś w wypadku tego budynku szkoły, nie przeszkadza Ci wcale, że w tej chwili stoi on pomiędzy dwiema ruchliwymi ulicami? Nic nie napiszesz o maskach i nie napiszesz o przelatywaniu miedzy tramwajami, samochodami, autobusami? Że o klaksonach nie wspomnę

Last edited by Darek_W; December 12th, 2006 at 03:26 AM.
Old December 12th, 2006, 10:37 AM   #93
fogel
kierowca bombowca

fogel's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by climec View Post
Zokraglona?
tak, zdaje sie, ze Rafis (albo michal) wrzucal przy okazji dyskusji o AW plan tej dzialki i naroznik jest tak smiesznie sciety i wklesly
Old December 12th, 2006, 10:54 AM   #94
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 8265

to ja wrzucalem:
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528
625 no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2006, 11:33 AM   #95
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
No i co że parking? Parkingi masz pod oknami większości budynków. A zresztą jak Ci nie pasuje, to zawsze można zakryć takowy parking dachem, a na dachu zasadzić wielki trawniczek a'la propozycja Kuryłowicza na CP Nawet mogę dla ciebie (special for you) urządzić na tym dachu 5 placów zabaw

Co do tego rozwalającego się budynku szkoły, to budynek bym wyburzył, a szkołę przeniósł w inne miejsce /poza tym planem/ (jakoś w wypadku tego budynku szkoły, nie przeszkadza Ci wcale, że w tej chwili stoi on pomiędzy dwiema ruchliwymi ulicami? Nic nie napiszesz o maskach i nie napiszesz o przelatywaniu miedzy tramwajami, samochodami, autobusami? Że o klaksonach nie wspomnę
Mam parkingi pod oknami ale nie takie jak zaproponowałeś. Twoja propozycha to mniej więcej coś takiego jakby otoczyć dach dworca PKP w Krakowie budynkami mieszkalnymi. Mniej więcej coś takiego.
https://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=1628
A jakbyś go zabudował i posadził trawniczek (co zaproponowałeś dopiero później) to byłoby o wiele lepiej ale z dala o ideału bo trzeba zapewnić wentylację. I teraz już z dwóch poziomów (dworca i parkingu).

Inna sprawa, że moim zdaniem budynek dworca powinien być widoczny. Ktoś spoza Wrocławia musi od razu wiedzieć gdzie jest dworzec, jak tylko znajdzie się w pobliżu.

No i sprawa szkoły. Kiedy zapytałem gdzie chciałbyś ją przenieść to pytałem o konkretne miejsce. Bo, że poza obszar planu na którym rysowałeś to widzę. Jestem po prostu ciekawy gdie w okolicy widzisz miejsce na szkołę.
Old December 12th, 2006, 11:36 AM   #96
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 8265

a ja bym powrocil do tradycji - budynki uzytecznosci publicznej powinny tworzyc nowa jakosc, wiec powinien tam byc konkurs. i to miedzynarodowy. wroclaw staje sie rozpoznawalnym symbolem, ten obiekt, obok aqua parku, powinien byc zaczatkiem rewitalizacji okolicy.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528
625 no está en línea   Reply With Quote
Old December 12th, 2006, 09:08 PM   #97
Darek_W

Zajf - w pobliżu omawainych działek, jest tyle wolnego miejsca na postawienie nowego budynku szkoły plus nowej hali sportowej - że to żaden problem...

A co do "widocznosci i rozpoznawalności" budynku dworca. Wystarczy że przy wejściach do niego, czyli od strony wyjścia z DW PKP oraz od strony Dyrekcyjnej a także od strony skrzyż Swobodnej z Borowską oraz skrzyż Borowskiej z Dyrekcyjną a takze od strony deptaku dla pieszych, byłyby duże, widoczne napisy DWORZEC CENTRALNY PKS , DWORZEC MPK...

Plus dobry system informacji na przyległych ulicach i chodnikach...
Old December 12th, 2006, 09:12 PM   #98
Darek_W

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
no to ja jeszcze raz. Zastanowiłem się i zmodyfikowałem swoją wcześniejszą wersję.

Tylko przeczytajcie, zanim skomentujecie

Teren dzielimy na 3 działki (ale sprzedać można razem)

Na największej z tych działek widzę dworzec. Jaki? Podobny do tego
https://skyscrapercity.com/showpost.p...33&postcount=1
Troche sie powtórzę
To jest co prawda dworzec kolejowy ale byłby wzorem dla budynku który zająłby teren PKSu.

Zmiany:
- dopasowanie kształtem do działki
- usadzenie części budynku na ziemi. W tej części osadzonej na ziemii znalazła by się hala dworcowa z hamburgerami, knyszami i kasami biletowymi. Zamykana na noc jak dzisiaj.
- Plac na którym dziś stoją autobusy czekając na swoją kolej pod ziemię!

Podobieństwa
- "nogi" na których stałby budynek. Pomiędzy nimi znajdowałyby sie przystanki. Brak konieczności wentylacji i kominów. Część która stałaby na nogach to część zaznaczona żółtymi kropkami.
- wysokość budynku, która IMO nie powinna być wyższa niż zabytkowego gmaszyska PKP (tego gdzie mieszczą się biura)

Do tego pod całą działką nr 1 parking. W kompleksie miałyby się znaleźć biura, hotel i nieco mieszkań.

Dwie pozostałe działki pod zabudowę mieszkaniową i biura. Parkingi podziemne.

Kolorem szarym zaznaczyłem miejce dla taksówek. Kolor zielony to uporząkowana zieleń wzdłóż ciągów pieszych. Jak widać w środku powstaje atrakcyjny ciąg pieszy, który w ciepłe dni byłby alternatywą dla sali dworcowej.

PS. Żadnych przejść podziemnych ani kładeczek na dworzec PKP!!!!!!

Edit: Oczywiście że działki są ostre to nie narzuca kształtu budynkom, które miałyby sexy krągłości
Jakie proponujesz rozwiązania komunikacyjne na tym swoim planie oraz prosze o wiecej informacji o tym jaką widzisz zabudowę (wielkosci, bryły, dokłądny podział) obiektów, JAkie miałyby stanąć na tych wyznaczonych przez Ciebie działkach? Bo wiele nie napisałeś, napisałeś bardzo ogólnie.

Na razie wspomniałeś tylko o swojej wizji budynku DW PKS.
Old December 12th, 2006, 09:57 PM   #99
jacekq
Registered User

Likes (Received): 7302

Quote:
Originally Posted by zajf View Post
Rano zawsze mógłby obudzić mnie jakiś klakson, dziecko (którego nie mam) można by wypuścić żeby pobiegało sobie pomiędzy autobusami. Należy pamiętać ze trzeba by wyposażyć naszą małą pociechę w jakąs maskę bo w końcu gdzieś musi się odprowadzać (kosztowny system wentylacyjny!) spaliny z dworca.
Też masz problem - mieszkania będą wyłącznie kawalerkami dla yuppies, którzy nie będą mieli czasu mieszkać, o dzieciach nie wspominając - praca do 22, potem wyjście do knajpki i spanie - klakson o 6 pomoże wyrwać się ze snu i heja do roboty. No i bliskość dworców zmniejszy konieczność korzystanie z samochodu...
Old December 14th, 2006, 12:20 AM   #100
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Quote:
Zajf - w pobliżu omawainych działek, jest tyle wolnego miejsca na postawienie nowego budynku szkoły plus nowej hali sportowej - że to żaden problem...
A konkretnie?
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
dworzec, dworzec pks, wrocław

Thread Tools

Posting Rules